B. en W. nemen misverstand weg over losplaats aan Steekterweg Vijf jaar gevangenisstraf wegens meineed in inbraak-zaak Nieuwe verbindingsweg tussen Boddens Hosangweg en Van Hemessenkade Drukbezochte Forumavond van K.A.B.-gewest Leiden en Oud Ade VRIJDAG 11 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 BEGROTINGSONDERZOEK TE ALPHEN (.lot) Ook ten aanzien van de rioolwater zuiveringsinstallatie werden enkele vragen gesteld. Zo wilde een der le den weten of deze installatie thans geheel is opgeleverd en afgerekend en of een en ander wel tot volle te vredenheid van het college is ge schied. Dit lid dringt er voorts op aan het plan voor het stichten van een pompgemaal in het oostelijk deel der gemeente zo spoedig mogelijk te realiseren. hebben nog niet een zodanig stadium bereikt, dat op korte termijn voor stellen terzake zullen kunnen worden aangeboden. De mogelijkheid voor het oprichten van een nieuwe muziektent de oude destijds een geschenk van de Vereniging Alphens Belang, verkeert blijkens een opmerking van een der raadsleden in zeer slechte staat zal worden overwogen zodra de ge projecteerde uitbreiding van het bos- Op de eerste, tweeledige vraag de-1 park tot uitvoering zal kunnen wor- len b. en w. mee, dat de afrekening van de bouw binnenkort zal kunnen plaats vinden, mede doordat de in stallatie uiteindelijk naar behoren is opgeleverd. Het streven van het col lege is er voorts op gericht, het aan geduide pompgemaal zo spoedig mo gelijk te realiseren. B. en W. nemen in hun antwoord op desbetreffende vragen een misver stand weg, door er op te wijzen, dat voor het gebruik van de losplaats aan de Steekterweg ten behoeve van sche pen, niet beschikt wordt over de daar voor nodige vergunning van de rijks waterstaat. Dit terrein is voor dit doel ook niet bijzonder geschikt, doch is meer bestemd voor opslag van mate rialen. Het is verklaarbaar, dat men voor het lossen van schepen verderop zijn toevlucht neemt n.l. langs de Lindenhovestraat. Aan de vernieling van de oever e.d. als gevolg van deze werkzaamheden zal aandacht wor den besteed. Het brandspuithuis in de Vinke- buurt, dat thans tengevolge van aller lei reklamemateriaal in ernstige mate wordt ontsierd, zal in het vervolg niet meer als „aanplakzuil" mogen wor den gebruikt. De vraag of b. en w. bereid zijn voor aanplakdoeleinden een gelegenheid te scheppen, wordt door het college onbeantwoord voor bijgegaan. Wachthuisjes. Het college zegt toe te zullen bevor deren,, dat, naar het voorbeeld van enkele andere punten in het centrum van de gemeente, de betreffende auto- busondernemingen, welke hiervoor zorg hebben gedragen, ook in het weggedeelte Hefbrug en Zwammer- dam enkele wachthuisjes worden ge bouwd ten gerieve van autobuspassa giers. Blijkens een mededeling van het college n.a.v. een desbetreffende in formatie van een der leden, wacht de raad nog een klein doucheurtje als verliespost voor dekking van de li- kwidatie- en renteverliezen van de stichting vogelpark „Avifauna". Hier voor zal de raad binnenkort een voor stel bereiken. Eveneens kan de raad spoedig te gemoet zien een ontwerp-regeling in zake toekenning van studietoelagen aan begaafde kinderen. Een der leden breekt een lans voor het opnieuw verstrekken van melk aan de leerlingen van de lagere scho len. B. en w. verklaren zich bereid ten deze informaties in te winnen bij de inspecteur van het l.o., met be trekking tot de betekenis en waarde hiervan voor de leerlingen en voor het onderwijs. Met het oog op het feit, dat de ge meente aan monumenten erg arm is, geeft een lid in overweging in enkele plantsoenen een beeldje te doen plaatsen. Deze suggestie nemen b. en w. gaarne in overweging. Een ontwerp-regeling voor de sub sidiëring van de jeugdverenigingen, waarbij volgens toezegging van b. en w. eertijds gedaan, ook aan de jeugd afdelingen van sportverenigingen aandacht zal worden geschonken, is thans in voorbereiding, aldus het ant woord van het college op desbetref fende vragen bij het afdelingsonder- zoek. Een daartoe strekkend voorstel kan binnenkort tegemoet worden ge zien. De overwegingen met betrekking tot de instelling van een sportraad BODEGRAVEN Hanze. De leden van de kath. Middenstandsveren, kwamen voor hun jaarvergadering in hotel Van Haaf ten bijeen o.l.v. voorzitter J. Stolwijk. Deze opende met een wel komstwoord en sprak de beste wen sen uit voor 1957. Het jaarverslag van de afwezige secretaris J. Bemel- man was een opsomming van de voornaamste activiteiten gedurende het voorbije jaar, zoals de Sinter klaas-actie, actie voor Hongarije, leerzame lezingen e.m. Penningmees ter Ranke kon een batig saldo laten horen. De bestuursverkiezingen brachten een herverkiezing van de heren Ranke en Zwetsloot, terwijl de heer W. Kuipers het secretariaat van de scheidende voorganger Be- melman overnam. De g. adviseur, kap. J. Voortwist, sprak nog een kort woord aangaande de verweven heid van godsdienst en zakelijk le ven, waarna de voorzitter deze eer ste vergadering in 1957 met een dankwoord sloot. Het slot van de bij eenkomst was een gezellig samen zijn, waarbij een kaartje werd gelegd. Damnieuws. Hoewel de laatste wedstrijd voor de bezetting van de zesde plaats in de ronde voor het kampioenschap van Nederland tus sen onze plaatsgenoot W. Terlouw en de Rotterdammer W. Roozenburg nog niet tot een beslissing is geko men, ziet het er thans naar uit, dat beide spelers aan bedoelde kamp mo gen deelnemen. In een dezer dagen gehouden vergadering van de Zuid- Hollandse dambond werd besloten een verzoek te richten tot de K.N. D.B. om beide spelers hiervoor in aanmerking te doen komen. Dit ver zoek wordt ondersteund door de ver enigingen, waarvan beide spelers lid zijn, nl. Constant te Rotterdam en O.G3. den gebracht. Omtrent de vorm, v/aarin 1957 pro paganda voor industrievestiging zal worden gemaakt, bestaan nog geen vaste plannen. Tegen verplaatsing van langs de spoorlijn opgestelde re clameborden naar de verkeersweg gen verzet zich de provinciale ver ordening landschapsschoon Z.-H. Brandweergarage. De bouw van een brandweergarage, eventueel gecombineerd met de bouw van een garage voor het be drijf van gemeentewerken, is nog in studie. De plannen tot sanering van de bebouwde kom, het gedeelte gelegen tussen de Oude Rijn en het omlei dingskanaal van het Sint Josephpen- sion tot de Postbrug, kunnen binnen kort tegemoet worden gezien. De overdracht van de rijksweg in de bebouwde kom aan de gemeente, kan binnen afzienbare tijd tegemoet worden gezien. Hiermede houdt ten nauwste verband het plan tot verbe tering van de straatweg. De suggestie om over te gaan to1; subsidiëring van militaire tehuizer, wordt door het college overgenomen en het zegt toe ter zake hiervan bin nenkort een voorstel te doen. Voor 't gebrekkige kind. Op ini tiatief van de personeelsvereniging van het Algemeen Ziekenfonds „Alphen en Omstreken" werd don derdagavond in het Nutsgebouw een liefdadigheideavond georganiseerd ten bate van de Nederlandse Stich ting „Het Gebrekkige Kind" (N.S. G.K.) en in het bijzonder voor de nazorg van de kinderverlammings patiënten. De revue ,,'t Blijft onder ons", o.l.v. Roland Wagter staat de komende maanden in dienst van de 'bestrijding der onkosten als boven geschetst. Gisteravond was het gezelschap, waaraan goede artisten medewerken, in Alphen om een uitverkochte Nuts- zaal te amuseren. Hiervoor zorgden o.m. de Kilima Hawaians met hiun Zuidzee en Transvaalse melodieën, De Corita's met accordeonmuziek, Jan Tromp, kunstfluiter, De Wama's, in hun kolderrol, Willi Alberti met zang, Dick Harris, piano, Nelly Wie gel en Rie Corita die hun medewer king verleenden in schetsjes e.d. Behandeling begroting. De be handeling van de gemeentebegroting 1957 is door burgemeester Z. Bruins Slot vastgesteld op maandag 21 jan. a.s. te 10 uur v.m. nendijk; 3. J. de JongA. Sluys; 4. J. Verlaan—G. Arkesteijn; 5. C. Ver laan—G. Roos; 0. A. v. VlietP. Michielsen. H00GMADE L.T.J. De Organisatie voor Grond- en Gewasonderzoek geeft vanavond om half acht in café v. d. Ploeg een avond, waar een spreker komt en twee films zullen worden vertoond. NIEUWVEEN Biljarten. De uitslagen van de voortgezette wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap van de bil jartvereniging „Dito" waren als volgt: Eerste team: A. StraathofP. v. Roon 20; J. PietersenA. J. v. Trigt 02; Th. NotenboomL. Nes ting 0—2. Tweede team: J. v. EijkA. v. Eijk 20; J. v. d. BergA. Schoorl 02; G. J. v .d. BergH. A. Leliveld 02. Geb.: Johannes C. M., z. van M. H. van Smoorenburg en W. G. Visser; Jacob W., z. v. H. Soede en A. W. E. Rijlaarsdam; Martinus A. C. M., z. v. A. C. Lek en M. V. van Trigt; Ma ria, d. v. J. Hoogeradoorn en A. van Dijk. Ondertr.: F. van den Berg 25 j. en M. Lijster 21 j. te Uithoorn. Overl.: M. Belk 86 j., wedn. van M. Leeuwerink; J. Schoon 57 j., ongeh.; J. H. Hensbroek 8 j. Oüff-ADE Dammen. Uitslag van de wed strijd voor de competitie L.D.D.B., gespeeld te Ter Aar tussen Nooit Ge dacht 2 en OGB 2. Nooit GedachtOGB: Nic. Kalsho- venG. Schellingerhout 02; H: Mur —F. Lammens 02; L. BesemerJ. van Vliet 11; R. LubbersF. v. d. Bom (res.) 02; G. KalshovenP. Linia 02; W. EsveldtJ. v. Rande- raat 02; K. SnijdersS. Terlouw 02; C. v. DonkJ. Vermeulen 20. J. H. P. v. Beijeren B.H.C. Jonge- neel 20; M. Heijns (res.)A. Me- gen 20; totaal 712. Uitslag onderlinge competitie Nooit Gedacht: Schaken: J. Schouten J. de Jong 01. R0EL0FARENDSVEEN Jaarvergadering Coöp. „De Samen werking". In zijn openingswoord memoreerde voorz. N. A. J. Rietbroek de opening van de nieuwe winkel. Na lezing der notulen, volgt de medede- ZWARE EIS TEGEN LEIDENAAR Vijf jaar gevangenisstraf vorderde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 42-jarige klassificeerder M. F. B. uit Leiden op vermoe den van meineed. Zou deze verdachte over veertien dagen inderdaad ver oordeeld worden, dan kan dit vonnis verstrekkende gevolgen hebben, want het is dan waarschijnlijk dat er een nieuw onderzoek wordt ingesteld naar de dader van een enkele jaren geleden gepleegde inbraak in een huis aan het Van Griethuizenplein te Oegstgeest, waar juwelen werden ontvreemd. Hiervoor werd indertijd de 34-jarige Leidenaar W. V. in hoger beroep tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, ondanks zijn ontkenning. 6 maart bij V. in huis zou zijn ge weest. Verdachte W. V. verdween naar de strafgevangenis, maar zijn moeder diende een aanklacht wegens meineed in tegen de klassificeerder. Ip de ju weienzaak werd de klassi ficeerder toch nog veroordeeld, zij het dan wegens heling van juwelen en wel tot een half jaar gevangenis straf. Het ging om een handschoen Bij de juweleninbraak was de po litie vrij spoedig op het spoor geko men, doordat een grijze handschoen- knoop werd gevonden welke naar alle waarschijnlijkheid afkomstig was van de gehandschoende dader. Toen W. V. door de politie werd aangehou den werden een paar handschoenen van muisgrijze kleur gevonden en van een daarvan ontbrak het bewus te knoopje.Het verweer van W. V. dat hij de handschoenen ten tijde van de inbraak had uitgeleend aan de huidige verdachte M. F^ B. mocht hem niet baten, toen de klassificeerder ontkende (onder ede) dat hij de handschoenen ooit had geleend, ja zelfs dat hij de datum van de lening ling, dat vanwege de verandering in het gebouwencomplex het bestuur de in eigendom der Coöp. zijnde woning in het Noord-Einde heeft kunnen verkopen, althans mits de leden deze verkoop bekrachtigen. Na toelichting geeft de vergadering haar fiat. Mede- deeld wordt ook dat op 12 maart a.s. in hotel „De Vier Heemskinderen" door de Coöp. een filmavond gegeven wordt. Het jaarverslag van secr. G. v. d. Weijden, vermeldde de perso- neelswijzigingen. Het finantieel verslag verkrijgt enige toelichting van bedrijfsleider J. Bergervoet. Het winst^aldo der bakkerij bedroeg 2.691,83, terwijl het kruideniersbedrijf een nadelig saldo van 2.227,95 boekte. Het tota le winstsaldo beliep 1.314.63. De omzetten waren bakkerij 53.026,31 en van de winkel 82.938,91. In het bestuur zagen G. v. d. Weyden, Joh. Hoogenboom en Joh. Spruit zich her kozen. Evenzo de heer Jac. Turk als commissaris. In de rondvraag kwam tot uiting dat ook de oude winkel, zij het inhoofdzaak voor verkoop van verpakte levensmiddelen in gebruik blijft. De gratis verloting met zeer aantrekkelijke prijzen, bracht bijna alle aanwezigen een,prijs. GEMEENTERAAD W0UBRUGGE Tijdens de donderdagavond gehou den raadsvergadering te Woubrugge besloot de raad ondermeer de vergoe dingen voor het brandweerpersoneel met ingang van 1 januari te verhogen. Tevens ging men akkoord met de aan- Klaverjastoornooi. De uitslag koop en aanleg van een nieuwe ver- ,v. 1,1 J van het klaverjastournooi der pl. be drijven, luidt na de 12e ronde: nr. 1 koppel 69, Dirkzwagerv. d. Neut (Boot), 59.798 pnt.; 2. koppel 67, De- moetVerkade (id.), 59.636 p.; 3. koppel 80, de GrootVroege (Spreij), 59.124 p.; 4. koppel 5, Martensv. He. mert (Spanbeton), 59.114 p.; 5. kop pels 64 en 53, respect, de Kortede Jong (Boot), en v .d. StouweNagel (id.), elk 58.863 p.; 6. koppel 1, Sche persKoopman (Spanbeton), 58.622 p.; 7. koppel 16, WebbelingDuiven- bode (P.T.T.), 58.403 p.; 8. koppel 31, Zurk-Jesse (Samson), 58.204 p.; 9. koppel 78, Goedhart—Verkerk (inv.), 58.158 p.; 10. koppel 39, Treuren de Korte (Baronie), 57.9668 p. B0SR00P Dammen. Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub Bos koop werden gespeeld: W. D. van Es H. van Klaveren 20; H. Glazen- borgD. Lankhuijzen 20; Jac. SchoemakerH. van Klaveren 20; A. C. MetselaarH. C. Trimp 11; M. JongejanJ. van Es 20; A. A. BurggraaffJ. van Tol 20; H. Gla- zenborgD. W. v. d. Zeeuw 20; T. A. VenemaW. D. van Es 20. Geb.: Wilhelmina Frawcisca Maria, d. v. J. M. Houtman en J. G. de Jong; Robertus Adrianus Johannes, z. v. C. J. v. d. Köoij en J. M. Römijn; Paülina Anna, d. v. H. A. Oskam en Bier; Maria Adriana, d. v. W. bindingsweg tussen de Boddens Ho sangweg en de Van Hemessenkade op de grond, toebehorende aan de Ge reformeerde Kerk. Burgemeester J. C. van Wageningen betuigde in zijn nieuwjaarsboodschap aan de raad van de grote genade, dat men nog in vrijheid hier bijeen mocht zijn. Deze vrijheid zal echter in de naaste toekomst wat worden beknot, gezien de nationale beperking van 200 miljoen gulden, waarop de minis ter heeft aangedrongen. Gelukkig is zowel de kapitaals- als kaspositie van de gemeente redelijk te noemen, ter wijl ook de begroting over 1957 een positief saldo vertoont. De bevolking nam in 1956 met 41 personen toe tot 2893. Er werden 28 huwelijken vol trokken; 11 echtparen vonden in de gemeente woonruimte. Het aantal na de oorlog gebouwde woningen steeg tot 95, de 10 in aanbouw zijnde hui zen meegerekend. Spreker hoopte, dat de bouw van de nieuwe gevet. kerk en een nieuwe bijz. kleuter school nog dit jaar gereed zal komen. In zijn antwoord wees de heer Den Hertog er op, dat we ons in deze tijd steeds moeten beraden om mogelijke slagen op te vangen. Voorts sprak hij de wens uit, dat ook voor de in deze gemeente nog steeds stijgende wo ningnood een uiteindelijke oplossing gevonden zal worden. De heer Venhuizen stelde er prijs op, dat in de notulen alsnog werden opgenomen zijn opmerkingen, dat b. en w. voor de ophoging van de per- J. Pos en A. M. Huizer; Johanna Eli- Celen rond de nieuwbouw aan de sabeth, d. v. G. van Bemmel en E. E. I Balder. Ondertr.: W. A. Reek 31 j. en I. A. Willmund 23 j. Getr.: N. J. van Tol 55 j. en C. van Buren 39 j. GEVONDEN VOORWERPEN. Gele jongenswant, paar bruine gla cé herenhandschoenen, zakkam, bor- Gerbrand Swartlaan tweemaal grond hadden laten leveren, hetgeen de voorzitter alsnog betwistte. Bij het punt ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat de begroting voor 1957 door G. S. was goedgekeurd. Op een desbetreffende vraag van de heer Boon uit de vorige raadsvergadering werd besloten, dat ^3"' rj b. en w. zich alsnog zullen beraden duurschaartje, blauw - rood - g e - j over kostenberekening en mose- zwart geruite sjaal, muntbiljet, paar bruine wollen handschoenen, cein tuur van regen jas, zwarte glacé he renhandschoen, paarse kralen hals ketting, bruin-groene sjaal, armband, rode zakdoek, regenbroek, gele wol len sjaal, beige kinderwantje, rode kinderportemonnaie, gouden zegel ring, vrijgezellenstrikje en herenrij wiel. Inlichtingen verstrekt de Rijkspoli tie te Boskoop. DEMEIJE Kaartavond. Woensdagavond werd onder auspiciën van „St. Deus Dedit" de eerste kaartavond van dit seizoen in „De Halve Maan" gehou den. Hiervoor bleek een grote belang stelling te zijn. De volgende partners werden winnaar: 1. A PijnackerC. v. Dam; 2, S. Zwanenburg—R. Groe- over de kostenberekening en moge' lijke aanleg van drinkwater voor de bewoners van Ofwegen en de raad daarover later van advies zullen dienen. Een tweetal subsidie-aanvragen van het r.-k. lyceum Bouaventura en de Cornelius Musiusstichting te Lei den werden ingewilligd, evenals een aanvraag van de heer G. van Lien- den om tegemoetkoming op grond van art. 13 der L.O.-wet. Vergoeding brandweer. Op advies van de Brandraad werd besloten de jaarlijkse vergoedingen voor het brandweerpersoneel, ingaan de 1 januari 1955 te verhogen. Deze bedragen worden nu: Commandant 300 gulden, onder-commandant 150 gulden, brandweermeesters 75 gulden en pompbedieners 25 gulden, terwijl voor de oefeningen f 1.50 per oefening zal worden uitbetaald. De vergoeding voor brandblussers blijft onveranderd 2 gulden per uur. Het voorstel om het perceel Com- riekade 28 onbewoonbaar te verkla ren, werd, evenals enkele begrotings wijzigingen over de dienst 1956, goed gekeurd. De rekening-courant-overeenkomst voor 1957 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, waarbij tot 50.000 gulden crediet opgenomen kan wor den, werd eveneens goedgekeurd. Uit het door de commissie tot na zien van de gemeente- en bedrijfs- rekeningen opgestelde rapport bleek, onder meer, dat de leden een beschei den stimulering voorstonden van spe- culatieve woningbouw door bouw ondernemers. Aan het onderhoud van verschillende woningen ontbrak nog veel, terwijl de heer Venhuizen van mening was, dat meer gedaan had kunnen worden aan het onderhoud en opknappen van wegen in de ge meente o.a. de Vrouwgeestweg en het Weteringpad. De raad stelde voor lopig, op advies van deze commissiee, de rekeningen vast, waaruit wij de volgende bedragen opnemen: Batig saldo gemeenterekening ruim 51.000 gulden, idem Waterleiding en Elektriciteitsbedrijf resp. f 1795.65 en f 8396.45; nadelig saldo woningbedrijf f 1430.10. Het in 1953 genomen besluit om te participeren in het aandelenkapitaal van de N.V. Bouwspaarkas Nederl. Gemeenten heeft thans als resultaat gehad, dat b. en w. de raad voorstel den, zich garant te verklaren voor de betaling van rente en aflossing op hypotheken, verleend aan de heren J. en N. Bakker, elk tot een bedrag van f 14.360 met een maximale looptijd van 30 jaar, i.v.m. hun plannen tot de bouw van een dubbel woonhuis aan de Zuidhoek. Zonder discussie ver leende de raad haar medewerking. Betere cel Het voorstel, de arrestantencel te Woubrugge te moderniseren, waar voor een bedrag van f 1750 nodig is en waarbij het Rijk beide cellen in de gemeente zal huren voor een jaar lijkse huurprijs van 200 gulden, werd aanvaard. Tenslotte kwam ter sprake het voorstel van b. en w. om een strook grond ten zuiden van de bijz. school, onlangs aangekocht door de kerke- raad van de geref. kerk t.b.v. de nieuwbouw, groot 160 vierk. meter, aan te kopen voor één gulden. De gemeente zal dan op deze strook een verbindingsweg aanleggen tussen de Boddens Hosangweg en de Van He messenkade, waaraan de hoofdingang van de nieuwe kerk komt en waar van de grondkosten zullen bedragen 10.190 gulden. Na een langdurige dis cussie tussen de voorzitter en de heer Venhuizen, ging men uiteindelijk met dit voorstel akkoord, evenals met het plan, deze verbindingsweg de naam te geven van Dr. Abraham Kuyper- weg. In de rondvraag informeerde de heer Venhuizen nog naar de z.i. trage gang van zaken bij de grondophoging op de voormalige volkstuintjes achter Nieuw Leven. Niet geleend. Ook thans bleef de klassificeerder er bij, dat hij de handschoenen nooit had geleend. De verdachte was met zijn vrouw enkele dagen daarvoor wel bij W. V. thuis geweest toen een broer Th. V. van een zeereis was thuisgekomen. Deze thuiskomst was gevierd en wel zodanig dat er menig hartig slokje was genomen. De klas sificeerder kwam uiteindelijk tot de ontdekking dat zijn vrouw met één van de gebroedrs V. aan de boemel was geslagen. De klassificeerder was zeer ont stemd over het optreden van zijn vrouw. Hij sloeg haar zelfsDes gevraagd hield verdachte vol dat dit geen reden voor hem was geweest om W. V. vals te beschuldigen en hem een loer te draaien. Tal van getuigen werden gehoord. De 26-jarige boekbindster H. C. V., zuster van de veroordeelde D. V. verklaarde dat B. op 6 maart was gekomen, enkele dagen na de gebeur tenis met zijn vrouw en een van haar broers, en dat hij toen de handschoe nen van haar broer Willem had ge leend. „Hoewel zijn geheugen wat data en kleur, zowel als plaats van de handschoenen niet overeenstem den bevestigde een andere broer J. V.. een 32-jarige sloper, dat de klassi ficeerder de handschoenen van Wil lem had geleend. Tegenover al deze verklaringen stond de 16-jarige zoon van verdach te M. F. B. met een verklaring dat zijn vader meestal 's zondags en het was een zondag uitsliep. Zijn moeder zei ook dat op de bewuste zondag haar man 's morgens niet uit was geweest. Nadat een verklaring van de moeder van W. was voorge lezen, waarin ook melding was ge maakt van het lenen van de handi- schoenen, werd de 38-jarige kelner H. L. B., die momenteel voor de ge ruchtmakende splinteraffaire bij een brandkastkraak een straf uitzit, voor geleid. Deze had tijdens zijn detentie gesproken met de klassificeerder en toen zou deze hem hebben verteld dat hij W. V. bij de zaak had gehaald om een ander te beschermen. Niet eenvoudig. De officier van justitie vond het be wijs in deze zaak niet eenvoudig. Wel had men tal van verklaringen van de familie V. maar deze staan objec tief en belangloos tegenover de zaak omdat hun broer hiervoor veroordeeld is. De laatste getuige B. had echter met de zaak niets te maken en hij vormt een belangrijke aanvulling. De, officier wilde voorts niet aan nemen dat de veroordeelde V. niet zou hebben gemerkt dat er een knoopje van zijn handschoen was. Een handschoen is voor een inbreker een belangrijk ding en ook dat deze handschoen tijdens een inbraak ge sloten blijft. Zou hij het knoopje na dien pas gemist hebben, dat zou hij zeker gedacht hebben dat hij deze wel eens tijdens de inbraak zou kun nen zijn kwijtgeraakt en dan zou hij zeker de muisgrijze handschoenen niet thuis hebben bewaard. De offi cier vond de meineed bewezen en vond het een zwaar feit omdat dit ging om een ander de gevangenis in te draaien. Daarom requireerde hij vijf jaar gevangenisstraf. Tot slot van de zitting vermeldde de presi dent dat B. reeds tienmaal veroor deeld was wegens vermogens delic ten. Uitspraak 24 januari. DUNDO MAROJE'S DUKATEN. De Arnhemse toneelgroep „Theater" is 't nieuwe jaar begonnen met een primeur van bijzondere en succes volle kwaliteit: de sprankelende ko medie „Dundo Maroje's Dukaten" van de 16e eeuwse Joegoslavische auteur Marin Drzic, in de bewerking en onder regie van de Joegoslaaf Dr. Marko Fotez. Onder auspiciën van K. en O. zal dit werk op 15, 16, 17 en 18 januari in de Leidse Schouwburg worden opgevoerd. Geheel onbekend is het stuk in Ne derland niet, want Utrechtse stud /- ten gaven er indertijd een voorstel ling van, maar verder is voor zover wij weten het werk in ons land nooit vertoond. Burgerlijke Stand Geboren: Arie, zn van C. Visser en A. Varkevisser. Johannes Willem, zn van J. Piket en M. C. Beij. Hermanus Franciscus, zn van H. F. van Benten en J. M. Pet. Barbara Anna Chris tiana, dr van N. Keijzer en C. Barten. Martina Antonia, dr van H. J. Kik kert en A. M. van der Born. Yvonne Maria Sophia, dr van J. A. J. Bent veld en M. S. Neuteboom. Pieter Jacob, zn van J. Heemskerk en N. v. Duijvenvoorde. Maria Catharina, dr van W. de Meij en J. J. Spierenburg. Pieter Willem Frederik, zn van N. Sinjeur en M. A. den Horder. Marca Maryse, dr van J. W. Doeff en A. M. J. Kleinsmiede. Diana Johanna Fran- cisca, dr van J. Bavelaar en L. H. J. Vlietstra. Gehuwd: J. van Duijvenbode en R. van der Mark. W. van Weeren en A. J. van der Wijngaarden. G. Wichhart en M. Keijzer. A. Plaizier en I. A. Rodewijk. Overleden: M. J. Tijsen, huisvr. van J. Landman, 55 jaar; J. P. Teske, man, 77 jaar. TAFELTENNIS In de sportzaal van het politiebu reau is het tafeltenniskampioenschap van de Leidse Politie Sportvereni ging verspeeld. Het waren over het algemeen span nende wedstrijden, waarbij het on derlinge krachtsverschil niet groot bleek te zijn. Westbroek was echter een klasse apart en behaalde wederom de titel. Habraken werd tweede en v. d. Vliet bezette de derde plaats. De kaderleden van de KAB uit Lei den en omgeving hebben niet ver geefs de reis gemaakt naar "t Lage Land" te Oud-Ade. Daar wachtte hun een interessante avond. Het forum bestond uit voorzitter J. H. v. d. Ploeg pastoor Bakker, beiden uit Zoeter- woude, de heer K. de Bree uit Lei den, de heer Van Jaarsveld, districts, bestuurder en de heer P. v. Leeu wen, secretaris van het gewest Lei den. De voorzitter gaf in zyn inleiding een rake tekening van de moderne jeugd met haar minder goede, maar ook met haar uitstekende eigenschap pen. Naast Rock en Roll staat ook het lichtende voorbeeld van d.e jeugd WOUBRUGGE GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar A. van den Bosch en J. van den BoschBrouwer her denkt op donderdag 24 jan. a.s. zijn 50-jargi huwelijksfeest. Bruidegom en bruid, resp. 71 en 73 ja-ar oud, hebben zes gehuwde kinderen en 14 klein kinderen. De bruidegom was jaren lang slager in De Kaag. Beiden ge nieten nog een goede gezondheid. ONGELUKKIGE VAL. Toen de 10-jarige Corrie Buis woensdagmiddag op de Vierambachts- weg naar huis fietste, kwam ze door een medescholier zo ongelukkig ten val, dat het stuur haar rechterbeen boven de enkel brak. Na in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden ver bonden te zijn, kon zij naa-r haar woning vervoerd worden. Loop der bevolking over 1956. Het aantal ingezetenen 31 dec. 1965 bedroeg 2052 personen (1475 m., 1377 vr.). Toename door geboorte 79 per sonen (37 m., 42 vr.), door vestiging 92 personen (43 m., 49 vr.); afname door overlijden 20 personen (10 m., 10 vr.); door vertrek naar elders 130 personen (66 m., 64 vr.). Het totaal aantal nigezetenen op 31 dec. 1956 bedroeg 2893 personen (1489 m., 1404 vr.), hetgeen een toename betekent van 41 personen. uit Hongarije. Verschillende belang rijke punten werden ter bespreking voorgelegd, speciaal beval de inlei der aan de vraag: tonen de ouders wel voldoende belangstelling voor de dingen, waarvoor onze hecendaagse jeugd zo warm loopt? Na enige mi nuten pauze doken de leden in de voorgelegde problemen en kon het forum aan de slag. Is de school vol doende georiënteerd op de praktij k van het leven? Contact tussen school en huis. Een type school tussen BLO en GLO. Ook voor de meisjes naast praktisch onderwijs een giote alge mene vorming voor het maatschap pelijk leven ais vrouw. Komt bij ver lenging van de leerplicht het echte vakmanschap niet in het gedrang door de dienstplicht? Krijgen we nog echte vaklieden? Ziellier een greep uit het kruisvuur van vragen gericht op het forum. Gelukkig bestond het forum uit be kwame mannen uit het volle leven, die hun auditorium ten volle konden inlichten. Verschillende aanwezigen constateerden, dat de jeugd zo over- belaat is met gerichte vakstudie in de avonduren, dat geen tijd meer overblijft voor vorming buiten het vak. Een sprekend vooroeeld hiervan is dat in een dorp de cursus voor ach Uien jarigen geuiouden wordt om 8 uur en om iO uur. Aanbevolen werd dat het bestuur een uitvoerig onderzoek zou instellen naar deze overbelastheid. Tenslotte nog de kwestie: geven de ouders hun kin deren na de lagere school nog vol doende gelegenheid onderwijs te vol gen? Er werd geconstateerd dat vrij wel in alle kringen voldoende begrip aanwezig was de bestaande kansen voor de jeugd te benutten. Er is bij ae ouders waardering voor verder onderwijs, aan de jeugd dus de gele genheid daarvan te profiteren. Op deze belangrijke avond waren ook pastoor Verkley en pater Houts- ma als belangstellende gasten aan wezig. De avond was waard bijge woond te worden door talrijke ouders, buiten het kader van de KAB. De zaal kan nu eenmaal niet voller dan zijn vol. De volgende forumavond wordt belegd in Zoeterwoude op 13 februari. Het KAB-kader uit Alkemade en Hoog made gaat dan per speciale bus.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3