S)e£cldóe(Eou/tatit Macmillan op als volgt Eden premier Voortzetting van de politieke lijn Eisenhower wil zich niet isoleren van zijn bondgenoten De gaande en komende man fZ)e „adelende kachelpijp" Qe&piek Ui Maókau met Ülaad CkUia COUPONS Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. VRIJDAG 11 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14Ó03 s KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 „Veel geluk! U zult het nodig hebben" De 62-jarige Harold Macmillan, minister van Financiën, is door koningin Elizabeth van Engeland aangewezen als opvolger van premier Eden. De keuze van de koningin was een verrassing, aangezien in Londen vrij. algemeen de grootzegelbewaarder Richard Butler als de nieuwe premier werd gezien. Waarschijnlijk hebben Sir Winston Churchill en de voorzitter van de kroon raad, Lord Salisbury, die door koningin Elizabeth werden geraadpleegd, haar geadviseerd niet Butler maar Macmillan te benoemen. Lord Salisbury zou in de afgelopen weken met Butler van menting hebben verschild over de Suezkwestie. De Engelse regering zal waarschijnlijk onder Macmillan grondig worden gewijzigd. Selwyn Lloyd, de minister van Buitenlandse Zaken, zal vrij zeker het veïd moeten ruimen. Macmillan heeft gisteren reeds besprekingen gevoerd met vele politici, onder wie Butler. DE NIEUWE MAN r\E VOLKSMOND kan soms zeer rake opmerkingen maken. Toen Macmillan als oovolger van Eden zijn intrek nam in Downingstreet 10 riep iemand: „Veel geluk!" En een ander voegde eraan toe: „U zult het nodig hebben". Zo is het; met een beetje meer ge luk zou Eden thans ook niet aan de dijk gestaan hebben. „Eden was één van Engelands grootste ministers van buitenlandse zaken, maar één van Engelands onfortuinlijkste eer ste ministers", schteef de New York Herald Tribune terecht. En nu gaat Macmillan zijn for. 0 tuin beproeven. Het is geen gemakkelijke taak, welke hij op zich heeft genomen; Eden heeft er zich aan vertild. Maar aan de an dere kant heeft hij het voordeel met een schone lei te kunnen beginnen; ook is het algemene commentaar over zijn benoeming vrij gunstig; Be halve dan in de kringen van de Britse Labour-oppositie, waar bijv. het officiële orgaan van de Labour- partij de „Daily Herald" schrijft, dat Macmillan bijna de slechtst mogelijke premier is, die Engeland maar had kunnen krijgen. Macmillan is naar het oordeel van het blad de lieveling van de reactionaire conservatieven, die Eden weg wilden hebben omdat hij de „Suez-oorlogspolitiek" niet voortzette. Maar in het buitenland is de be noeming van Macmillan vrij goed ontvangen. In Amerika verwacht men, dat hij de goede betrekkingen met de Ver. Staten, die sinds het uit breken van de moeilijkheden in het Midden-Oosten, ernstige schade had den opgelopen, weer zal herstellen. In Europa verwacht men van hem een grote belangstelling voor de ge meenschappelijke belangen van de West-Europese landen. Een functionaris van het bureau van de Franse premier Mollet ver klaarde: „Macmillan was de eerste Britse minister, die een of andere vorm van Britse deelneming aan een gemeenschappelijk Europees douane, gebied of aan een vrijhandelszone bepleitte. En de huidige Franse re gering meent, dat dit een waarde volle bijdrage tot het bereiken van Europese eenheid zou zijn". De Duitsers bekijken het weer van een ander oogpunt en zeggen: „Wij hopen dat, na de benoeming van Macmillan, het vraagstuk der Duitse hereniging de nodige aandacht van de nieuwe premier zal krijgen". Zo ziet ieder met verwachting uit naar de regeringsdaden van Edens opvolger, zoals men indertijd ook veel verwachtingen had van Eden als opvolger van Churchill. De toekomst zal leren, wat ervan terecht zal komen. OVERWINNING VAN DE RECHTERVLEUGEL. De benoeming van Macmillan be tekent een overwinning voor de rech tervleugel van de conservatieve par ty, de groep die zich tegen Butler had uitgesproken aangezien deze te liberaal zou zijn. Politici, zien in de benoeming van Macmillan, die trouw de politiek ten aanzien van Egypte heeft gesteund, een teken dat de conservatieve partij leiders de Brits-Franse interventie zullen blijven verdedigen. Nadat Macmillan zidh van zyn be zoek aan Buckingham Palace waar de koningin hem het premierschap had aangeboden was teruggekeerd naar zijn ambtswoning in "Downing street, verklaarde bij dat er geen ver kiezingen zouden worden gehouden. De audiëntie op het paleis van Buckingham had iets langer dan twintig minuten geduurd. Een zwij gende menigte nieuwsgierigen stond voor de ambtswoning van de premier toen hij arriveerde. Uit de menigte riep iemand „Veel Foto links: Macmillan, de nüeuwé Britse premier, verlaat opgewekt wui vend zijn ambtswoning op Downing street 11, waar hij woonde als minis ter van financiën om kort na zijn benoeming tot opvolger van Eden, de stad in te gaan. De foto rechts laat zien, hoe Macmillan op de stoep van no. 11 in het nauw kwam toen hij terugkeerde van zijn historische be zoek aan koningin Elizabeth in het Buckingham Palace. geluk". De nieuwe premier antwoord de glimlachend „Dank u", waarop e$h ander riep „U zult het nodig hebbed" BESPREKINGEN MET BUTLER. Na Maomillan's benoeming heeft Richard Butler terstond besprekin gen met hem gevoerd. Hij toonde zich een goed verliezer. Tegenover de pers wenste hij Mac millan „het grootst mogelijke succes". Hij verklaarde „nog geen plannen te hebben voor het ogenblik. Als mijn diensten voor Macmillan van waarde zijn, zullen zij te zijner be schikking staan", zei hij. Als president Eisenhower Macmil lan spoedig voor een bezoek aan de V.S. zou uitnodigen, hetgeen wel wordt verwacht, zal laatstgenoemde waarschijnlijk over de volgende vraagstukken spreken: 1. De hulp van Amerika aan Groot-Brittannië en West-Europa in zake de petroleumvoorziening. 2. Het in overeenstemming bren gen van „de leer van Eisenhower'" en het verdrag van Bagdad met het oog op de verdediging van het Mid den-Oosten. Macmillan is een nogal stijve fi guur, die echter in de conversatie geestig uit de hoek kan komen. Hij is een politieke filosoof, die boeken over zijn theoriën heeft ge schreven. Macmillan is fiirecteur van een uitgeverij, die zijn naam draagt Mendes-France in traangas Een massavergadering van 5000 aanhangers van Pierre Mendes -Fran ce te Parijs is gisteravond uitgelopen op een gevecht, waarbij politieke te genstanders van allerlei richtingen elkaar met traangasbommen bestook ten en in het midden van het „Pa lais des Sports" een stapel stoelen en banken in brand staken. Brandweerlieden snelden- toe om de vijf meter hoge vlammen, die om het podium lekten, te doven. Mendes- France die zat te wachten op zijn spreekbeurt, sprong van zijn stoel om mee te helpen aan de blussing. Intussen was de reusachtige hal een heksenketel geworden van men sen. die met tranende ogen op elkaar insloegen, zonder in de verste verte te weten tot welke partij hun tegen stander behoorde. Ten slotte greep Mendes-France de microfoon en schreeuwde: „Ik wens mijn aanhangers niet langer aan deze brute aanvallen bloot te stellen. De vergadering is 'gesloten!" Verscheidene personen werden ge wond. Dit is de eerste foto, die door het Franse ministerie van luchtvaart is-' vrijgegeven van het door de Franse vliegtuigbouwer Leduc gebouwde straalvliegtuig „Q-22", bijgenaamd de „vliegende kachelpijp", dat op het ogenblik bij Istres wordt ingevlogen door de piloten Sarrail en Litole. Het toestel wordt door twee verschillende krachten voortbewogen: door een turbinemotor, waarmee de machine kan opstijgen en de vlucht kan beginnen en door een raketmotor, welke debet is aan de ongebruikelijke vorm van de machine. Deze raketmotor komt pas in werking, als de „Q-22" al vliegt en moet het vliegtuig een snelheid geven van meer dan 2.000 km. per uur zowel in horizontale- als duikvlucht, hetgeen, gezien het vermogen van de motor, dat een slordige 600.000 pk bedraagt, wel verantwoord is. De „Q-22", waarin de piloot plat voor in de neus ligt, is gemaakt van dural, titanium en nikkel-staal-alliages en weegt 8 ton. Hij kan een hoogte van 30 km. bereiken. Bereid tot elke betrouwbare overeenkomst inzake een bewapeningsbeperking „Alleen en geïsoleerd kan Amerika zelfs zijn eigen veiligheid niet ver zekeren. Wij moeten samengaan met bekwame en vastberaden landen die zich betrouwbare verdedigers van de vrijheid hebben betoond. Door ons van hen te isoleren, zouden wij om oorlog vragen". Dit heeft president Eisenhower gisteren verklaard in zijn jaarlijkse boodschap over de stand van zaken in de Ver. Staten („State of the Union") op een gemeenschappe lijke vergadering van het Congres. De president zei verder, dat zijn militair-economisch plan voor het Mid den-Oosten van vitaal en onmiddellijk belang is voor de veiligheid en de vrede van Amerika' en de vrije wereld. In dit verband gaf Eisenhower opnieuw uitdrukking aan zijn ernstige ongerustheid over de dreiging van Sowjet-agressie in het Midden-Oosten. MACHTIGE STRIJDKRACHTEN i Eisenhower zei, dat de Ameri kaanse strijdkrachten nu de mach tigste zijn in de vredesgeschiedenis van Amerika. „Zij zijn in staat om elke vijand die ons zou aanvallen zwaar af te straffen". Niettemin verklaarde de president plechtig te zullen blijven werken voor de algemene ontwapening en voor 'n gezonder en met waarborgen om klede overeenkomst met Rusland voor wederzijdse inspectie uit de lucht Hoopvol zei Eisenhower: „In het af gelopen jaar is het getij veranderd en is er verandering gekomen in de houding en het denken van miljoenen mensen. De veranderingen die zich reeds hebben voltrokken, werpen de schaduw vooruit van een wereld die door de geest van de vrijheid her vormd zal worden. Dit' is geen zwak ke en vrome hoop. De krachten die nu in de geesten en de harten van de mensen aan het werk zijn, zullen door de jaren niet uitgeput raken". De president verklaarde verder, dat de Amerikaanse welvaart „zich op on gekende hoogte bevindt". Maar hij zei tevens, „dat een sterk gewapende imperialistische dictatuur een voort durende bedreiging vertegenwoor digt" van de vrije wereld. ONTWAPENING. Eisenhower legde grote nadruk op het streven naar een aanvaardbare ontwapeningsovereenkomst met de Sowjet-Unie. „Wij zijn bereid elke betrouwbare overeenkomst aan te gaan die aan de neiging naar steeds vernietigender atoomwapens een ein de maakt, en de ontwikkeling van ruimteprojectielen en satellieten op basis van wederkerigheid onder con trole brengt en een vermindering van de bewapening, de strijdkrachten en de last van de militaire uitgaven uit voerbaar maakt". Diplomatieke waarnemers beschou wen de officiële verklaring, dat de V.S. bereid zijn over het toezicht op de ontwikkeling van langeafstands- projectielen te onderhandelen, als het belangrijkste punt uit Eisenhowers program. Men ziet hierin een beves tiging van het vermoeden, dat de V.S. een nieuw voorstel voorbereiden om de impasse bij de ontwapeningsbe- communistischChinese en Russische regeringsleiders. Deze foto geeft een beeld van de openingszitting. Links op de foto de Russische leiders, van voor naar achter: Kroestsjef, Boelganin, Mikoyan, Sjepilof, rechts: Tsjoe en Lai (voorgrond) met zijn delegatie. iOOO-den voor PRIJZEN NATUURLIJK BIJ.... HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. (Advertentie) Enige regen In de polaire lucht, die met noord westelijke winden ons land is binnen gestroomd, zijn in het afgelopen et maal buien opgetreden, die plaatse lijk vergezeld gingen van hagel en natte sneeuw. De noordwestenwinden werden in stand gehouden door een lagedruk gebied bij Finland en een gebied van hoge luchtdruk boven Ierland. Dit laatste verplaatst zich op het ogen blik nog maar weinig. Bij IJsland be vindt zich een vrij actieve depressie, die in zuidoostelijke richting zal gaan koersen. In het komende etmaal zal zij het Noordzeegebied bereiken. Het bijbehorende front zal Nederland met enige regen passeren. De wind zal uit westelijke richting gaan waaien, zo dat de gemiddelde temperatuur niet verder zal dalen. sprekingen te doorbreken. Naar ver luidt zou Eisenhower van mening zijn, dat zijn voorstel tenslotte zou kunnen worden uitgebreid tot een poging om te komen tot een algeheel verbod op de vervaardiging en het gebruik van lange-afstandsraketten, waaronder het intercontinentale pro jectiel, waarvan de baan van tevoren nauwkeurig is bepaald. Dit projectiel dat „het laatste wapen" wordt ge noemd, zal volgens militaire deskun digen met een waterstofbom als kop duizenden mijlen kunnen afleggen. Nieuwe voorstellen? Te New York deelde een voorzitter van de Amerikaanse delegatie bij de V.N. mee, dat de V.S. volgende week bij de Algemene Vergadering nieuwe voorstellen inzake de ontwapening zullen indienen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'i HOE wordt het veer t (Geldig van vrijdagavond tot X zaterdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). NIEUWE STORING. Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen. Tot krachti- 5 ge of hard aanwakkerende wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht in het binnenland X plaatselijk temperaturen om het vriespunt; morgen ongeveer de- zelfde temperaturen als vandaag. 12 Jan. zon op 8.46; onder 16.55; maan op 13.21; onder 4.38. Hoogwaterstanden 12 Jan. v.m. 11.30; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt —1 C. OSLO onbewolkt 0 KOPENHAGEN onbewolkt 5 ABERDEEN half bewolkt 5 DUBLIN half bewolkt 2 LONDEN onbewolkt —1 AMSTERDAM regenbui 3 BRUSSEL zwaar bewolkt 3 PARIJS zwaar bewolkt 1 BORDEAUX onbewolkt 0 GRENOBLE zwaar bewolkt 3 NICE geh. bewolkt 6 BERLIJN zwaar bewolkt 2 FRANKFORT licht bew. 2 MüNCHEN licht bewolkt —2 ZüRICH mist —5 GENEVE sneeuw 1 LOCARNO onbewolkt 7 WENEN zwaar bewolkt 2 INNSBRUCK sneeuw —1 ROME geh. bewolkt 10 MALLORCA half bewolkt 4 Korreltje Zet geen domper op de vreugde van een ander.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1