S)e C«id6c(2oii4ant Eden onverwachts afgetreden als premier van Engeland LABOUR - PARTIJ DRINGT AAN OP ALGEMENE VERKIEZINGEN I DE MAN I DIE VERLOOR CU) xedeit opgegeven: ótecflte g&zonMeiditaeötaad Zie&e Eden nam antóEag Masjoemi verlaat het Indonesisch kabinet Vijf ministers treden uit Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 10 JANUARI 1057 48ste JAARGANG No. 14002 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ 17.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Wat velen reeds dadelijk na zijn terugkeer van Jamaica verwachtten, n.I. dat Eden de leiding van de Britse politiek zou neerleggen, is thans geschied: premier Eden is gisteravond afgetreden. Het motief is: wegens gezond heidsredenen. Eden is 59 jaar oud en heeft het hoogste ambt van zijn land gedurende 21 maanden bekleed. Op 6 april 1955 was hfj Churchill als premier opge volgd. Zijn politieke toekomst werd onzeker na de mislukte Brits-Franse invasie in Egypte op 5 november jl. Het staat vrijwel vast dat Eden zich nu geheel uit de politiek zal terugtrekken. Misschien zal de koningin hem tot graaf verheffen en in dat geval wordt Eden automatisch lid van het Hogerhuis. Mislukt Egyptisch avontuur ujreekte zich KONINGIN OP DE HOOGTE. De geruchten over het aftreden van de premier namen gistermiddag vaste vorm aan toen koningin Eliza beth onverwachts van SandringhaCm, haar buitenverblijf in Oost-Engeland, naar Londen terugkeerde. Eden was dinsdag met zijn echt genote naar Sandringham gereisd en had daar de nacht doorgebracht. Vermoedelijk heeft hij tijdens dat be zoek de koningin reeds privé van zijn plan op de hoogte gesteld. Gistermiddag, enkele uren vóór de koningin, kwam de premier in Lon den terug. Direct na zijn aankomst riep hij zijn kabinet bijeen voor een vergadering, die om 6 uur begon in zijn ambtswoning, Downingstreet 10. Na afloop begaf Eden zich naar het Buckinghampaleis. Hij zag er schokt uit en scheen op het punt staan in tranen uit te barsten. Het bezoek aan de vorstin duurde veertig minuten. Eden verliet het pa leis alleen. Hij zat slap achterover in zijn grote auto zodat hij bijna on zichtbaar was. Toeschouwers die een haastige glimp van hem konden op vangen, verklaarden, dat hij er ver moeid uitzag. Eden en zijn echtgenote vertrokken later naar Chequers, het officiële buitenverblijf van de pre mier in Buckinghamrshire. NIET HERSTELD. De afgetreden premier gaf de vol gende verklaring uit: „Toen ik een maand geleden naar Engeland terugkwam hoopte ik dat mijn gezondheid in voldoende mate hersteld zou zijn om mij in staat te stellen nog voor lange tijd mijn plich ten op doeltreffende wijze uit te voe- ren. Deze hoop heeft zich niet ver- Eden klachten gehad, werkelijkt. Ik heb daarom met het grootste leed wezen besloten, mijn ontslag bij de koningin in te dienen, hetwelk de ko ningin behaagd heeft te aanvaarden. Dokters verklaring. Vier van Eden's doktoren hebben zegd dat zijn gezondheid „re den tot bezorgdheid geeft". De doktoren zeiden: „Niettegenstaande de verbetering, die volgde op zijn rustkuur vóór Kerstmis, hebben zich opnieuw symp tomen voorgedaan van een inge wandsaandoening. Dit maakt ons zeer bezorgd uit hoofde van de ernst der operaties in 1993 en enkele daarop volgende koortsaanvallen. Naar onze mening stelt zijn gezondheid hem niet langer in staat de zware lasten te dragen die onverbrekelijk verbon den zijn aan het ambt van eerste minister", aldus de artsen. Naar aanleiding van dit commu niqué herinnert men er aan, dat hij kort geleden bij een bezoek aan zijn echtgenote, die voor een lichte onge steldheid in een ziekenhuis verbleef, zelf plotseling ziek werd en met een temperatuur van meer dan veertig graden moest worden opgenomen. Deze hoge koorts, stond volgens Aie artsen, in verband met de ernstige" galblaaskwaal, waarvoor hij in 1953 driemaal een operatie onderging. Ook tijdens zijn vakantie op Jamaica had tannië, als een regeringsleider zijn functie neerlegt. Op deze manier de nieuwe eerste-minister over alle regeringsposten beschikken, doch de huidige ministers zullen de lopende zaken blijven behartigen. Politieke kringen te Londen zijn van mening dat, als de koningin Edens advies over een opvolger heeft gevraagd, deze of Butler, of de 62-jarige Harold MacMillan, de mi nister van financiën heeft genoemd. De kansen van Butler worden groter genoemd dan die van MacMillan. NU ALGEMENE VERKIEZINGEN? Op een persconferentie in de Har vard Universiteit te Cambridge, in de WIE VOLGT HEM OP? Door zijn ontslag aan te bieden Ik meen, dat het niet juist zou zijn mijn ambt als eerste minister van de „J SL*»®*. koningin voort te zetten, wetend, dat I heeft Eden ook automatisch het ont- ïk niet in staat zal zijn mijn plicht in slag van de gehele regering aange- dienst van mijn soeverein en het land I boden. Dit is de gebruikelijke consti- volledig te vervullen. I tutionele procedure in Groot-Brit- Konsekwentie van een mislukking IJ ET MISLUKTE EGYPTISCHE avontuur heeft zich dan toch ge wroken en is uitgelopen op het af treden van de Britse premier Eden. Het moge waar zijn, dat de gezond heidstoestand van Eden hem niet langer toestond de vermoeienissen van het zware ambt te dragen, dat neemt niet weg, dat de teleurstellin gen en de spanning van het mislukte avontuur hun invloed ook op Edens gezondheid hebben doen gelden. Ook voor een gezonde Eden was een eer volle terugtocht de-aangewezen weg geweest. In de gehele wereld ziet men 0 dan ook Edens aftreden als het logische gevolg van de nederlaag, welke in het Midden- Oosten is geleden, en als een erkei> ning van het falen van diens politiek. Eden is geen Churchill gebleken; hij v/as een uitstékende minister van buitenlandse zaken, maar als leider van Engelands politiek heeft hij ge faald; de omstandigheden waren hem te machtig. Wat hij achterlaat is: een Midden- Oosten, waar de Britse invloed zo goed als verdwenen is; een gebarsten verhouding tot Amerika; een Enge land, wiens gezag in Europa getaand is en wiens positie als leider van het Britse Gemenebest uitermate wankel is geworden. In het binnenland laat hij tenslotte een groeiende oppositie achter, die er naar snakt om door nieuwe verkiezingen te bewijzen, dat zij een grote meerderheid achter zie heeft. President Eisenhower gaf een ver klaring uit, waarin hij de hoop uitte, dat Eden weer spoedig geheel gezond zal zijn. Hij noemde hem een „oude en goede vriend", die de zaak van de vrijheid had verdedigd. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, betreurde het, dat Edens gezondheid zodanig is, dat hij ge meend heeft te moeten aftreden. Bei den betreuren het blijkbaar niet, di j Eden is afgetreden, al vinden zij he>, jammer, dat dit aftreden om gezond heidsredenen is geschied. In ieder geval heeft Edens aftre den deze goede zijde, dat daardoor een spoediger herstel van de vriend schapsbanden tussen Engeland en Amerika mogelijk wordt. Met deze „goede daad" heeft Eden een politieke carrière besloten, die ondanks de jongste mislukking in Egypte toch een buitengewoon schit terende is geweest. Hij heeft zijn Premier Sir Anthony Eden verlaat de ambtswoning op Downingstreet 10, land en de wereld grote diensten be- om zich naar Buckingham Palace te begeven, waar hij Koningin Elisabeth n wezen en had een beter politiek uit- i zijn ontslag zal aanbieden. De premier deelde mede, dat hij dit ontslag heeft einde verdiend. 1 gevraagd om gezondheidsredenen. Edens loopbaan Sir Robert Anthony Eden, die op twaalf juni 1897 werd geboren, was sinds zes april 1955 premier van Groot-Brittanië. Hij nam deze post over van sir Winston Churchill, die hem reeds dertien jaar tevoren bij koning George V als zijn opvolger had aanbevolen, toen men er reke ning mee moest houden, dat de toen malige regeringsleider het slachtoffer van oorlogshandelingen kon worden. Anthony ontving zdjn vorming te Eton en studeerde met succes Oosterse talen te Oxford. Na tijdens de eerste wereldoorlog gediend te hebben begaf •hij zich in de politiek en werd al spoedig benoemd tot parlementair pri. vé-secretaris van sir Austin Chamber lain, de toenmalige minister van bui tenlandse zaken. Van toen af aan maakte Eden gestadig carrière via de functies van parlementair onder staatssecretaris van buitenlandse za ken, geheim-zegelbewaarder, minis ter voor volkenbondsaangelegenhe den etc. Reeds op 36-jarige leeftijd, in 1935, werd hij voor het eerst minister van buitenlandse zaken, als zodanig was hij de jongste minister van buiten landse zaken sedert lord Granville in 1651 deze functie aanvaardde. In de verzoeningspolitiek van Neville Chamberlain jegens Italië en Duits land vond Anthony Eden echter aan leiding om zijn ontslag te nemen Hij werd echter prompt minister van oorlog, toen Churchill in 1940 Chamberlain als minister-president opvolgde. En wederom kwam hij terug aan het ministerie van buiten landse zaken. Zijn werkzaamheden voor de tweede wereldoorlog verwier ven hem vooral de faam van kam pioen van de vrede, het internationa lisme en van de volkenbond. Tijdens de tweede wereldoorlog was Eden aanwezig bij alle grote confe renties van Stalin, Roosevelt en Chur chill. Men schrijft hem toe, dat hij aandrong op aanzienlijke steun voor de Sowjet-Russische oorlogsinspan ning, doch later in Jalta zich verzette tegen Sowjet-aanspraken op de zeg genschap over Oost-Europa. Na de verkiezingen van 1945, toen de Labours de overwinning behaal den, moest Eden aftreden, doch toen de conservatieven in 1951 weer aan de macht kwamen, lag Eden's be noeming, voor de derde maal, tot minister van buitenlandse zaken voor de hand. Hij werd ook plaatsvervan gend premier. De problemen waarvoor hij toen kwam te staan waren o.a. die van de waip enstilstandsonderhan.delingen in Korea en de kwestie van de Per zische olie, alsmede die van de een zijdige opzegging door Egypte van het in 1936 met Engeland gesloten ver drag. Op zes april 1955 volgde hij Chur chill op als eerste-minister. Hij woonde in juli 1955 te Genève de conferentie bij van de regerings leiders van de „Grote Vier", die dé periode van de „vreedzame coëxisten tie" inluidde. Deze periode, die be kroond werd door het bezoek van premier Boelganin en partijleider Kroestsjef aan Londen, zou echter niet lang duren. Op 26 juli 1956 ont- keténde de nationalisatie van de Suez- kanaalmaatschappij, door president Nasser een reeks van gebeurtenis sen, die tenslotte leidde tot het ge wapende optreden van Engeland en Frankrijk tegen Egypte. Dit had weer een crisis in de betrekkingen tussen Londen en Parijs enerzijds en Wash- inton anderzijds ten gevolge. In deze tijd kon Eden, ondanks veel oppositie, rekenen op de steun van een meerderheid in het parlement. Om gezondsheidsredenen zag hij zich echter gedwongen, zijn werk zaamheden gedurende drie weken neer te leggen voor een vakantie op Jamaica. Een maand na zijn terug keer legde hij zijn functie definitief neer, waarbij hij wederom zijn ge zondheidstoestand als reden noemde., staat Massachusetts, verklaarde Gaits- kell, de leider der Labour-oppositie: „Eden heeft juist gehandeld door af te treden, maar aangezien het gehele kabinet zich openlijk volkomen heeft vereenzelvigd met de regeringspoli- tiek van de laatste drie maanden, ben ik van oordeel, dat er thans algemene verkiezingen moeten worden gehou den, opdat het land de gelegenheid heeft, een nieuwe regering te kie zen." De socialisten zijn er an overtuigd, dat zij thans bij verkiezingen met een grote meerderheid aan de macht kun nen komen. DE BRITS-AMERIKAANSE BETREKKINGEN. In gezaghebbende Amerikaanse kringen is gezegd, dat door het aftre den van premier Eden van Engeland de Verenigde Staten en Engeland in de gelegenheid zouden worden gesteld een nieuwe poging te doen „de scha de van het verleden" te herstellen. Ondanks de gebeurtenissen van de afgelopen twee maanden, aldus ver klaarde men, genoot Eden bij de re- gering-Eisenhower nog een grote po pulariteit. Maar zijn besluit om Egyp te aan te vallen had de president verbitterd en het sein gegeven voor het doen ontstaan van een onafhan kelijke Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zouden op persconferenties openlijk gezegd hebben, dat Eisenho wer een spoedige samenkomst met Eden om deze reden uitsloot. Voorts is in Washington opgemerkt, dat prei sident Eisenhower, hoewel hij de hoop heeft uitgesproken, dat Eden spoedig weer geheel gezond mag zijn, in zijn verklaring niet zijn spijt over het af treden van Eden heeft betuigd. De Masjoemi, de grootste moham medaanse politieke partij van Indo nesië, heeft besloten haar vijf minis ters uit het coalitiekabinet van Ali Sastroamidjojo terug te trekken. Hoewel de Masjoemi reeds gedreigd had met uittreden sinds het begin van de legeropstand in Centraal- en Noord-Sumatra, kwam het besluit nochtans als een verrassing. Te meer daar dinsdag nog verluidde dat de lei ding van de Masjoemi besloten had aan de regering te blijven deelnemen ondanks het feit, dat men gaarne de voormalige vice-president Moham med Hatta tot premier zou zien be noemd. De huidige premier Ali Sastroamid jojo, verklaarde dinsdag nog vol ver trouwen, dat zijn regering niet zou vallen, omdat zij door 189 van de 250 parlementsleden gesteund werd. Ook dc Riouw-archipel. De Riouw-archipel, een eilanden groep dicht bij Singapore, heeft nu de regering in Djakarta min of meer op zij gezet. De leiders van de bevol kingsgroepen op de eilanden ver klaarden tegenover de regering dat als men de eilanden niet meer zelfbe schikkingsrecht gaf, het wellicht in' de toekomst moeilijk zou worden om nog samen te werken. Het ministerie van Binnenlandse Zaken had de leiders beloofd dat hun Tsjoe erkent de leiding van Moskou De Chinese minister-president Tsjoe En Lai heeft samen met de Oostduitse premier Grotewohl in Moskou een verklaring uitgegeven, waarin hij de leidende positie van de Sovjet-Unie in het wereldcommunisme erkent. „Om onze vijanden te verslaan moe ten wij de eenheid van het commu nistische kamp onder de leiding van sovjet-Rusland versterken", zo luidde de voornaamste passage in de Chi- nees-Oostduitse verklaring. Volgens het Weens dagblad „Neuer Kurier" heeft maarschalk Tito de lei der van de Poolse communisten, Go- mulka en ^sjoe En Lai uitgenodigd naar Zuid-Slavië te komen om over de landen te praten, die het „onaf hankelijke communisme" aanhangen. Tsjoe gaat na zijn bezoek aa.i Moskou wel naar Polen en Boedapest maar heeft tot nu toe demonstratief Tito genegeerd. Verdere afkoeling Vannacht is tamelijk koude po laire lucht over ons land uitgevloeid. Dit was mogelijk, doordat een hoge drukgebied, dat zich bij de Alpen bevond, in betekenis afnam, terwijl op de Atlantische oceaan een nieuw en krachtig hogedrukgebied ontstond.- Aan de flank daarvan vormde zich een krachtige westelijke tot noord westelijke luchtstroming, die de po laire lucht naar West-Europa trans porteerde. Door haar onstabiele ge laagdheid komen in deze polaire lucht enkele verspreid optredende buien voor, welke in Schotland van nacht zelfs met onweer gepaard gin gen. Was vanochtend de koude lucht nog pas tot Zuid-Limburg gevorderd, in het komende etmaal zal zij de Alpen bereiken en mogelijk ook via het Rhonedal de Middellandse Zee bereiken. Intussen verplaatst het Atlantische hogedrukgebied zich naar de Britse eilanden, daardoor zal de wind in ons land naar noord of noordoost ruimen en in kracht afnemen. Tij dens opklaringen zal in de komende nacht eeh flinke afkoeling optreden, waarbij de temperatuur plaatselijk tot om het vriespunt kan dalen. Ook is mistvorming mogelijk. De alge mene circulatie ontwikkelt zich in een richting, die verdere afkoeling mogelijk maakt. eisen om autonomie aan het kabinet- Sastroamidjojo zouden worden voor gelegd. Het dagblad Haloean in Padang be richt in dit verband dat zakenlieden op de Riouweilanden en de economi sche raad een aantal eisen hadden gesteld die overeenkwamen met die van de Sumatraanse opstandigen. Bulgaarse politieke gevangenen bevrijd? Verscheidene honderden politieke gevangenen zijn, geholpen door anti communisten, er in geslaagd te ont snappen uit een gevangenis in de Bul gaarse stad Stalin (Varna), aldus on bevestigde berichten, die woensdag in Wenen zijn ontvangen. De ontsnapte gevangenen zouden bewapend zijn en als een anti-commu nistische verzetsrnacht naar de ber gen zijn getrokken. Volgens de berichten hebben grote menigten betogers, die zich bij de gevangenis verzamelden, de politie gehinderd toen de gevangenen ont snapten. Dit nummer bestaat uit pagina's HOE wordt het veer (Geldig van donderdagavond tot 1 j vrijdagavond. Opgemaakt te - 11.15 uur.) VERDERE DALING VAN TEMPERATUUR Opklaringen, maar aanvanke- lijk nog enkele buien, voorna- melijk aan de kust. Tot matige of zwak afnemende wind, ruimend' naar noord. Verdere daling van temperatuur. 11 Jan. zon op 8.47; onder 16.54; maan op 12.40; onder 3.27. Hoogwaterstanden 11 Jan. v.m. 10.15; n.m. 10.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN TNNSBRUCK ROME MALLORCA weer temp. regen 2 C. onbewolkt 2 half bew. 3 sneeuwbui 2 onbewolkt 2 licht bew. 4 zwaar bew. 5 geheel bew. 5 motregen 3 nevel 5 nevel —4 geheel bew. 4 regen 6 geheel bew. 0 onbewolkt 1 nevel —5 mist —6 onbewolkt 5 nevel —1 licht bew. —5 onbewolkt 1 licht bew. 2 Korreltje Speel niet met het geluk van anderen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1