10-Jarig jubileum Prins Bernhard- Fonds werd gister sober gevierd Haastig chauffeur veroorzaakte dodelijke aanrijding Jubilerende hoofdonderwijzer C. Strik bedolven onder gelukwensen en cadeaux Vreugdeloos plezierritje WOENSDAG 9 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANI UAG1NA 8 Eén miljoen voor het prins Bernhardfonds In het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij vond dinsdag middag een bijzondere vergadering van het Prins Bernhard Fonds plaats ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het fonds. Tijdens deze ver gadering overhandigde de organisator van de algemene radio actie ten bate van het fonds, de heer A. M. Bergers, een cheque van een miljoen gulden aan Z.K.H. Prins Bernhard, die regent van het fonds is. De heer A. M. Bergers uit Rotter dam, leider van de Nationale Anjer actie 1956, overhandigde aan Prins Bernhard op symbolische wijze de opbrengst, die ruim één miljoen gul den bedraagt. Als voorzitter van het comité uit het Nederlandse bedrijfs leven bood mr. J. Meynen, de prins 'het voorlopige resultaat van de door het bedrijfsleven gevoerde actie voor het jubileumgeschenk aan, ruim K miljoen gulden. Mr. Meynen deelde hienbij mede, dat als gevolg van de gebeurtenissen in Hongarije de actie voor de vluchtelingen voorrang was verleend en de actie door het bedrijfs leven d'aarom nog niet is afgesloten. Namens de gezamenlijke Anjerfond sen bood de commissaris der koningin in de provincie Friesland, mr. P. J. Linthorst Homan, de voorzitter van het Prins Bernhard Fonds, prof. mr. G. J. Wiarda, een voorzittershamer aan. Anton van Duinkerken sprak de feestrede uit, waarna prins Bern hard het woord voerde. Aan het slot van zijn rede bood de Prins prof. dr. G. C. Heringa, president van het Universitair Asiel Fonds symbolisch het bedrag van 50.000 gulden aan. Het röntgenkwartet verleende aan bijeenkomst muzikale medewerking. strandtenten mogen op zondag open zijn. De Hoge Raad heeft gistermorgen in de zaak van de Ouddorp6e strand tenten het vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam beves tigd, waarbij de gemeenteverordening van Ouddorp, bepalende dat strandtenten op zondag niet geopend zouden mogen zijn, niet verbindend was verklaard. Het beroep van de of ficier werd dus verworpen, zodat nu de houders van strandtenten hun bedrijven op zondag voor het publiek geopend mogen hebben. „WIJF-MAN" „Hder moet een vergissing in het spel zijn, mevrouw", sprak de president van de Rotterdamse rechtbank gisteren hoffelijk. „Uw man is gedagvaard, niet U". De dame verdween, deed in de gang hoofddoekje en pruik af en verscheen even later als 31- jarige timmerman weer voor de rechtbank, waar hij moest ver schijnen, omdat hij vermomd als vrouw bij de P.T.T. een identi teitskaart op naam van zijn vrouw aangevraagd had en daar mee gedurende enkele maanden poststukken voor zijn vrouw in ontvangst genomen had. Waarom hij dat gedaan had, in formeerde de rechter. Nu, dat vond verdachte een domme vraag: „Natuurlijk om de poststukken in ontvangst te kun nen nemen!" De rechtbank kon de maskera de wel waarderen, maar de offi cier eiste toch f 50 boete, plus 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Onverbeterlijk De officier van justitie bij de Alk- maarse arrondissementsrechtbank heeft dinsdag een gevangenisstraf van één jaar geëist tegen een 21-jarige inwoner van Boxtel, die in de zomer van 1956 de Katholieke vakantie en Jeugdherbergencentrale te Utrecht voor bijna 1000 heeft ongelicht. Onder een valse naam had de jon geman gesolliciteerd als kampleider op TexeL Toen hij veertien dagen in dienst was, huurde hij een auto en ging er met de kas vandoor. De lei ding in Utrecht wist niet, dat op zijn strafblad reeds een dozijn veroorde lingen wegens diefstal en oplichting prijkten. Vóór de verduisteringen op Texel had hij twee van zijn Amster damse vrienden bestolen voor een flink bedrag aan kleding. In Den Haag had hij nog verduisteringen ge pleegd ten bedrage van ongeveer 2100.Reeds enkele keren was hij in een gesticht opgenomen, maar tel kenmale nam hij weer de benen. Zijn raadsman bepleitte een onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering, waardoor het mogelijk is, dat de jongeman wordt verpleegd in de kliniek van prof Baan te Utrecht. Over veertien dagen uitspraak. tegen sanatorium-arts vier maanden geëlst. Na een urenlange behandeling door de Zwolse rechtbank is tegen de arts A. H., vroeger longarts en ge neesheer-directeur van 't sanatorium Zandhoven te Zwollerkerspel, vier maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist. Hem waren ten laste gelegd een zestal gevallen van op lichting en verduistering ten nadele van het sanatorium, tezamen tot een bedrag van meer dan 8000, Volgens de verdachte was er alleen sprake van een terugnemen van uit geleende bedragen. DOOD DOOR SCHULD En bracht zijn gezin in moeilijkheden De moeilijkheden bij het links af slaan op kruispunten met stoplichten zijn gisterochtend uitvoerig ter spra ke gekomen, tijdens een zitting van de Amsterdamse rechtbank, waar voor een chauffeur van een bestel auto terecht stond, die op het kruis punt NassaukadeDe Clercqstraat te Amsterdam een naar links afgewe ken bromfietser had aangereden. Deze, de 38-jarige G. Jonkhart, vader van vijf kinderen, werd zo ernstig gewond, dat hij later in een zieken huis is overleden. „Een afschuwelijk drama, dat voor al te wijten is aan de grote haast van de bestelwagenchauffeur op dit, tij dens het spitsuur zo drukke kruis punt", zo merkte de officier van jus titie, mr G. R. Nube in zijn requisi toir op. Hij eiste tegen de verdachte, de 29-jarige C. H. uit Amsterdam, drie maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van zijn rijbevoegd heid. Het ongeval. Op 9 juli van het vorige jaar om kwart over zes reed de verdachte met zijn bestelwagen in een file auto's over de Nassaukade in de rich ting van de Kinkerstraat. Nadat het verkeerslicht op het kruispunt De Clercqstraat op groen was gespron gen. De chauffeur, die haast had om op tijd in de garage te komen, ver liet onverwachts met flinke vaart de file en reed iets naar links om de rij auto's te passeren. Hij bemerkte op het laatste moment, dat de rijweg was versperd door een vrachtauto, die van tegengestelde richting kwam en zich op de as van de weg had op gesteld om links af te slaan. De chauffeur van de bestelwagen kon ternauwernood de vrachtauto ontwij ken, door achter deze auto langs te rijden, geheel op de linkerhelft van de weg. Tot zijn schrik zag een brom fietser, die achter de vrachtauto reed om eveneens naar links te gaan, de bestelwagen naderen. De man werd op de grond geslingerd. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij drie dagen later is overleden. De raadsman van verdachte zei van mening te zijn, dat de naar links af slaande vrachtauto te veel links op de weg had gestaan. Hij bepleitte cle mentie voor de chauffeur, die vader van vijf kinderen is en voor zijn ge zin als chauffeur zijn brood moet verdienen. Uitspraak op 22 januari a.s. Naar de Missie op N. Guinea Hedenmiddag om 4 uur zal pater Misaël Kammerer OJFJVf. zich te Rot terdam inschepen voor zijn tweede vertrek naar zijn missiegebied op Nieuw-Guinea. Pater Kammerer is werkzaam in het Apostolisch vicariaat van Hollan- dia. Tijdens zijn laatste missionerings- periode heeft pater Kammerer veel van zich doen spreken door zijn on- derzoekingsreizen in de nog onbeken de binnenlanden van Nieuw-Guinea. Tijdens een van deze tochten werd hij zelfs doodverklaard. De doodgewaande drong toen door tot de Baliem-vallei, vertoefde er enige weken onder de inboorlingen en keerde gezond op zijn basis terug. De „Miva" te Amsterdam is van plan een één-motorig sportvliegtuig aan te kopen voor de Missie op N.- Guinea. De paters Hermans uit Breda, Ver gouwen uit Voorhout en Verheijen uit Rotterdam worden thans voor het sportvliegersbrevet opgeleid; zij wor den theoretisch geschoold op Schip hol en ontvangen hun praktische op leiding op het vliegveld Hilversum. Verwacht wordt dat het eerste bre vet eind maart zal kunnen worden uitgereikt. Sinds 1 januari 1951 is in Duitsland voor buitenlandse motor-voertuigen ook voor bromfietsen een W.A.- verzekering verplicht. De A.N.W.B. deelt mede, dat on danks dit voorschrift vele automobi listen, motorrijders en bromfietsers aan de Duitse grens arriveren zonder in het bezit te zijn van de z.g. „groe ne kaart", het internationale bewijs van verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid. Men wordt dan genoodzaakt bij de Duitse douane tegen relatief hoge ta rieven een verzekering voor korte ter mijn te sluiten, terwijl bij grote toe loop de reizigers zelfs worden terug gestuurd. De A.N.W.B. wijst er dan ook op, dat men er verstandig aan doet, vóór vertrek tijdig bij zijn verzekerings maatschappij deze „groene kaart" aan te vragen. meer op last van monumentenzorg Jonge vrouw op Walcheren gedood Slachtoffer van roofoverval? Het landelijke Nieuw en St.' Joos- land op Walcheren werd dinsdagmid dag opgeschrikt door de geruchten van een moord op een dertigjarige weduwe, wonend in de Julianastraat. Toen tegen een uur in de middag nog, geen teken van leven in de woning was waargenomen, belden de onge ruste buren de politie op. Het was bekend dat de vrouw, die enkele maanden geleden haar man verloor, ziekelijk was. Een wachtmeester van de Rijkspo litie verschafte zich toegang tot de woning. De omstandigheden, waarin hij het ontzielde lichaam van de jon ge vrouw aantrof, deden hem onmid del-lijk het parket te Middelburg waarschuwen. Mannen van de dac- tyloscopische dienst doorzochten de woning op vingerafdrukken en een speurhond werd ingeschakeld. Gisteravond laat is in het Gasthuis te Middelburg sectie verricht op het lijk door de gerechtelijke geneeskun dige, dr. J. Zeldenrust te Den Haag, die daarbij geassisteerd werd door de plaatselijke arts, dr. P. A. Brons. Omtrent de uitslag van deze sectie is nog niets bekend. De politie heeft twee inwoners van Nieuw en Joosland aan een lang. durig verhoor onderworpen. Van een van hen was het bekend, dat hij een sleutel van de achterdeur in zijn be zit had. Tot vannacht één uur waren echter nog geen arrestaties verricht. Het was bekend, dat de omgeko men vrouw niet onbemiddeld was, zodat roof een motief voor de moord zou kunnen zijn. Het was echter nog niet bekend, of er geld dan wel voor werpen van waarde uit de woning FEESTDAG IN LISSE Het huldigingscomité, dat de jubi lerende heer C. Strik, die op 1 januari j.l. 40 jaar aan het onderwijs was verbonden, zou fêteren had beloofd, dat het voor de jubilaris een onver getelijke dag zou worden. En men heeft woord gehouden. Men heeft de heer Strik compleet bedolven onder de gelukwensen en de cadeaus. Nadat men de dag was begonnen met een H. Mis in de St. Agathakerk was er een intiem ontbijt in het pa tronaat, waar de burgemeester, mr Th. M. J. de Graaf, de heer Strik na mens het gemeentetoestuur compli menteerde en hem een boekwerk aanbood. Hierna kreeg de" jubilaris geen rust meer. De rest van de mor gen bracht hij door in het Luxor- theater, waar de kinderen der lagere klassen hun „bovenmeester" hulde bewezen en men een film draaide; 's middags van twee tot drie hadden de oudere leerlingen het jubilerende hoofd der school in hun midden. Ze gaven een cadeau waaruit een warm hart sprak: een haard. 's Middags van vier tot half zes had in het Patronaat een druk be zochte receptie plaats, waar men vele vooraanstaande figuren van Lisse zag en vertegenwoordigers van vrij wel alle katholieke verenigingen acte de précence gaven. De voorzitter van het huldigings comité, dr Th. J. H. M. van Beek, bracht zijn gelukwensen over na mens dat comité. Hij noemde de heer Strik een hyper-actieve persoonlijk heid, op wie nimmer tevergeefs een beroep is gedaan en die zelf vele initiatieven heeft genomen. Langs slinkse wegen heeft het huldigings comité een brief in handen gekregen met enkele wensen van de jubilaris. Eén daarvan was een bankstel en men had besloten hem dat te geven. Men had het niet aangedurfd zelf een keus te maken en dr Van Beek overhandigde hem een enveloppe met inhoud met het verzoek het bankstel zelf te kopen. Pastoor Schneiders wees er óp, dat de heer Strik ook op, het terrein der zielzorg veel heeft gedaan. Hij had de geestelijkheid door zijn onver moeibare arbeid bij sport, opvoeding, reclassering, e.d. op uitnemende wij ze bijgestaan. Oud-pastoor Van Zuylen vond het prettig, dat nu de rollen eens waren omgekeerd. Hij had de heer Strik in De jubilaris met zijn gezin aan de „feesttafel". foto Mielo. hetzelfde gebouw al zo vaak gezien als organisator en leider bij een hul diging. Nu werd hij zelf in de bloe metjes gezet. De bevolking van Lisse munt inderdaad uit, zo zei pastoor Van Zuylen, door godsvrucht en bur gerzin. Voor een belangrijk deel is dat aan u te danken. Immers: de vor mingsjaren zijn voor de jeugd zeer belangrijk. In het boek Daniël staat geschreven, diat de rechtvaardigen zullen blinken als de sterren. U bent zo'n ster. Nadat de heer Van Huiten met zijn jongenskoortje voor een aardig intermezzo had gezorgd, spra ken nog de heer Machielse, de inspec teur van het 1. o., de heer Tibboel, de wethouder van Sociale Zaken, de heer Floor namens de onderwijzers vereniging, en de heer Ragas, het hoofd van de r.k. ULO. Aan het' slot dankte de heer Strik allen voor de hartelijke woorden en de fraaie ca deaus. 's Avonds was er een receptie voor ouders en oud-leerlingen. Ook toen kwamen velen de heer Strik de hand drukken. Vier maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie by de recht bank te Utrecht vandaag geëist tegen de 46-jarige Utrechtse zakenman J. S. wegens belastingontduiking. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij over de jaren 1952 tot en met 1956 voor de inkomstenbelasting een bedrag van tezamen 31.000 te wei nig had opgegeven. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat de belastingfraude zich ook over vroegere jaren had uit gestrekt en dat de verdachte ook ge knoeid had met de vermogensbelas ting. Het totaal aan te weinig opge geven belastbaar inkomen en vermo gen bedroeg volgens hem niet minder dan ƒ188.000.—. Een der ergste gevallen van belas tingontduiking, welke hij in zijn prak tijk had meegemaakt, zei de officier. De verdachte verklaarde te hebben gehandeld uit vrees voor financiële moeilijkheden in de toekomst, uit angstpsychose. De verdediger, mr. van Apeldoorn, wees er in zijn pleidooi op, dat zijn cliënt door de zware navordering ut,vllvl door de fiscus reeds zwaar is getrof- I dere leidende nazi's is geweest, is i: Van stukadoor tot dramatische tenor Acht jaar geleden emigreerde een Rotterdamse stucadoor naar Zutid- Afrika, en gisteren keerde hij als dramatische tenor in de op een na grootste zeehaven van de wereld terug. De 36-jarige Johan Grooten- boer verging het niet slecht, zoals hij zei. Maar op huiselijke feestjes bracht hij wel eens Italiaanse liederen ten gehore en toen waren er mensen die vroegen: Kerel, waarom ga je niet studeren? je hebt een pracht van een stem. Als definitieve instantie was het de Italiaanse dirigent Ferrarotoibi die de doorslag gaf. Hij nodigde hém na melijk in Zudi-Afrika uit om in Mi laan verder te studeren. Na enige overleg in familiekring is de beslissing gevallen. Grootenboer verkocht zijn boedel en keerde met vrouw en kinderen naar Nederland terug. Hij wil of in Nederland of in Italië zijn studie vol tooien. Maar nog dit jaar gaat hij in elk geval met een kleine operagroep maar Italië en zal daar optreden als dramatische tenor. De rijkspolitie te Barneveld heeft een 14-jarige jongen uit Barneveld, aangehouden, die vorige week woens dagavond met een gestolen auto de pui vernield heeft van een huis te Barneveld. Hij had op de pluimveemarkt te Barneveld een vrachtwagen eien staan,..was erin gestapt en wilde een plezierritje maken. Van dit reisje heeft echter weinig plezier beleefd, want toen hij tegenover het huis van de 'burgemeester de Nijkerkerkweg wilde oprijden, vloog hij door de snelheid uiit de bocht, ramde een muurtje, schoot dwars de weg over en reed pardoes het huis binnen van de familie Noorlander. Het was een gelukkige omstandigheid dat geen der huisgenoten in de voorkamer aanwe zig was, zodat het bleef bij een zwaar beschadigde erker en muur. De knaap verdween hierop schielijk in het Oosterse bos. Door de duisternis kon men zijn identiteit niet vaststel len en ook de speurhonden van de politie hadden geen succes. Maar een intensief onderzoek bracht de politie ten slotte op ihiet spoor. De Duitse astroloog Werner Kitt- ler, die indertijd de persoonlijke voor speller van Alfred Rosenberg en an- fen en van zo goed als zijn gehele bezit zal worden ontdaan. Hij zal de eerstkomende jaren voor een zeer groot deel uitsluitend voor de fiscus moeten werken. Pleiter concludeerde tot een voorwaardelijke gevangenis- straf. De rechtbank zal 22 januari uit spraak doen. Neurenberg veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het verduiste ren van elf ringen ter waarde van 13.500 gulden, die een cliënt hem had toevertrouwd. Toen de rechter hem vroeg,r-of- hij zelf niet had kunnen voorspellen dat hij tegen de lamp zou lopen, glimlachte Kittler en schudde zijn hoofd. En nu nog de radio! Als machteloos protest en te vens als wijze raadgeving, plak te het echtpaar Beerens uit Zuidzande (Zeeuws Vlaanderen) in 1942, toen zij hun radio moes ten inleveren, een briefje in het toestel, waarop geschreven stond: „Gestolen goed gedijt niet!" De radio ging naar het Duitse inlever-depöt en het echtpaar was toestel en briefje al geheel vergeten, toen het dezer dagen een brief uit Duitsland kreeg. Wolfgang Wesslich uit Erfurt schreef hen, dat hij bij een re paratie aan zijn radiotoestel het briefje gevonden had. Hij uitte zijn ontzetting over de ramp spoed, die Hitler over Europa heeft gebracht en die hij gedeel telijk o.m. de Rotterdamse ha vens zelf gezien heeft. Aan het slot van zijn brief spreekt hij de hoop uit, dat de mensheid in de toekomst van oorlogsrampen bevrijdt zal blij ven. De radio zal na 14 jaren niet zo heel veel meer waard ge weest zijn, maar om de indruk helemaal goed te maken, had Wolfgang Wesslich misschien be ter ook het toestelletje terug kunnen sturen. Tot nu toe is het echter bij de brief gebleven. DOORGEREDEN NA AANRIJDING. Veertien dagen gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid heeft gistermiddag de offi cier van Justitie bij de Alkmaarse ar rondissementsrechtbank geëist tegen een 29-jarige vertegenwoordiger uit Alkmaar, die op 31 oktober na het veroorzaken van een kleine aanrij ding was doorgereden zonder zijn identiteit op te geven. De vertegen woordiger kan slechts door één oog zien. Hij heeft reeds eerder voor de rechtbank gestaan wegens valsheid in geschrifte, omdat hij dit niet had ingevuld op de medisdhe verklaring ter verkrijging van een rijvaardig heidsbewijs. Zijn raadsman bepleitte een geld boete, omdat een vrijheidstraf zijn cliënt, die lid is van de Alkmaarse gemeenteraad, in het uitoefenen van zijn functie in het openbare leven ernstig zou belemmeren. Voorts be pleitte de raadsman een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid, daar verdachte als vertegen woordiger over een auto moet kun nen beschikken. Uitspraak over veertien dagen. ORTE golf V De politie van het bureau Bergsin- gel verzoekt de bestuurder van een personenauto, merk DKW 1952, die zijn wagen ter plaatse had geparkeerd alsmede alle andere getuigen van het ongeluk, zich te willen aanmelden Prins Rainier en prinses Grace Dr Verhage opende Bloemlust I Bij de opening van Bloemlust heeft de voorzitter van het Produktschap voor Sierteeltprodukten, dr. A J. Verhage, ook even de in februari te houden show in Keulen aangestipt. Door het gezamenlijk organiseren van deze show over de grenzen geeft het vak wederom een bewijs overtuigd te zjjn van de noodzaak georgani seerd op te treden, zoals men dat ook doet met het gezamenlijk reclame maken en het gezamenlijk bekostigen van het restearchwerk, dat op de laboratorium te Lisse en elders wordt verricht. De voorzitter van Bloemlust, de heer C. Segers, zag in de te houden tentoonstelling in Keulen de oorzaak dat er nu minder bloemen zijn dan anders het geval is, Er ontbreken nu grote Lissense inzenders, die anders altijd met grote groepen hyacinten present waren. Voor de mechanisatietentoonötel- ling was men weer ruimte tekort ge komen. Met trappenhuis is nu ook bezet en het is wenselijk, dat men voor deze show een grotere zaal be schikbaar krijgt. Dr. Verhage ging in zijn openings woord nog even de geschiedenis van Bloemlust na. Deze tentoonstellingen hebben altijd een rol van importan tie gespeeld. Voor de oorlog, toen het vak door een der grootste diepten ging, die het ooit heeft moeten betre den, blééf de liefde voor het vak ge tuige het talrijke bezoek aan de ten toonstellingen in het houten gebouw tje te Sassenheim, dat toen de sier lijke, maar veel betekenende naam van „Monte Carlo" droeg. Na 1945 kreeg men in Lisse expositieruimte en gingen de tentoonstellingen door 9antrekkelijker maken van aanleg, e.d. ook de liefhebbers trekken. Het verheugd me, aldus spr., dat men de shows nu heeft gesplitst, door met een expositie naar Keulen te gaan. Dit zeer waardevol experiment in een belangrijk afzetgebied. Een- show van een dergelijke omvang heeft het vak nog nooit in het bui tenland gehouden. Na nog de nood zaak van contact met de buitenland se organisaties te hebben belicht, sneed dr. Verhage ook nog even de PBO aan, die in vakbladen nu aan alle kanten wordt belicht en niet altijd juist. Het moet niet zo gaan worden, dat de organisaties kiescolleges wor den, waar men de beste mensen uit zoekt om ze naar de vergaderingen van hogere organen te sturen. Men moet meer zoeken naar een harmo nisch geheel en dat krijgt men niet als men alles gecompliceerd gaat maken. van Monaco zullen in april een offi cieel bezoek aan de Paus brengen. Er is een complot ontdekt om de gouverneur van Noord-Rhodesia, sir Arthur Benson, te vermoorden. De samenzweerders zouden hebben ge tracht een schildwacht buiten het re geringsgebouw te Lusaka over te ha len om de gouverneur dood te schie ten, wanneer hij naar buiten kwam.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8