4 Regering vraagt advies van Stichting v.d. Arbeid Vennootschapsbelasting in het geding beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Wanhopige jonge vrouw te Heemstede deed aanval op huisvestingsambtenaar Wordt wereldburger Gary Davis in Verenigde Staten toegelaten? Adjudant ter verantwoording voor de krijgsraad f 16.000 voor" vertrouwenspositie WOENSDAG 9 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT Herziening van landbouwbeleid In de gistermorgen gehouden spoed vergadering van de Stichting van de Arbeid werd een schrijven van de minister-president dr. Drees behan deld, dat op 4 januari namens het ka binet werd gezonden. In dit schrijven werd medegedeeld dat de regering een herziening van het landbouwbe leid overweegt, en werd de Stichting van de Arbeid advies gevraagd over enige vragen van loon- en prijspoli tiek, opdat de regering zo spoedig mogelijk definitieve beslissingen kan nemen met betrekking tot de noodza kelijke bestedingsbeperking. Dze opzienbarende stap door het kabinet was voor het bestuur van de Stichting aanleiding zich af te vragen of de regering niet beter deed zich te wenden tot de Sociaal-Economi sche Raad, wanneer zij een andere interpretatie wenst van het rapport van deze Raad over de bestedingsbe perkingen. Na rijp beraad werd besloten het gevraagde advies toch aan het kabinet uit te brengen, aangezien de door de regering voorgelegde vragen recht streeks betrekking hebben op de loon- en prijspolitiek en niet in de eerste plaats vraagstukken van bestedings beperking aanroeren. Het bestuur van de Stichting heeft gisteren besloten om alvorens dit advies uit te brengen, eerst een na dere toelichting van het kabinet te vragen op de betekenis van de ge stelde vragen en op de plannen voor het kabinet met betrekking tot her ziening van het landbouwbeleid. Nog deze week zal dit gesprek met de re gering plaatsvinden. 200 miljoen. Het nieuwe landbouwbeleid, dat de regering bezig is te ontwerpen, heeft betrekking op de herziening van de grondslagen van de garantie-prijsbe rekening en de verbetering van de arbeidsvoorwaarden van de landbou wers, welke maatregelen extra-uit gaven van J 200 miljoen vergen. De regering stelt zich voor, hiervan f 145 miljoen voor rekening van de schat kist te laten komen en 55 miljoen voor rekening van de consumenten. Om uitgaven van de schatkist te dekken, overweegt de regering o.a. een verhoging van de vennootschaps- - belasting met 50 miljoen of wel met twee pet. De rest van de 145 mil joen, die voor rekening van de schat kist komen, zullen door andere maat regelen moeten worden gedekt. Daarbij wordt blijkbaar niet ge dacht aan verdere verhoging van be lastingen, bij voorbeeld de inkom stenbelasting, want hierover werd aan de Stichting van de Arbeid door de regering geen advies gevraagd. Naar verluidt, wordt o.m. gedacht aan blokkering van de bedragen, waar mee de pachtprijzen in de landbouw zullen worden verhoogd. Extra. De verhoging van de vennoot schapsbelasting met 50 miljoen in verband met herziening van het land bouwbeleid komt bovenop de verho ging van de vennootschapsbelasting van eveneens f 50 miljoen waarvan het S.EiR.-rapport is uitgegaan en waarmee de regering zich heeft ver enigd. In totaal wordt dus gedacht aan een verhoging van 100 miljoen of 4 procent. Het bekende SER-advies ging ten aanzien van de landbouw uit van de doorberekening in de prijzen van de afschaffing van subsidies op melk en suiker, van de autonome kostprijsstij ging van het afgelopen jaar en van de toegenomen kosten als gevolg van maatregelen ten behoeve van de landbouw. In totaal schatte de SER de ver hoging van kosten van levensonder houd, die hieruit zou voortvloeien, op 0,8 procent. De regering deelt in haar schrijven mede, dat alleen reeds de afschaffing van de subsidies in de kostprijsstij gingen van het afgelopen jaar leidt tot een hoger percentage dan 0,8 procent. Garantie-prijsbeleid. Hoe moet dat nu?, zo vraagt het kabinet aan de Stichting, met de door ons voorgenomen herziening van de grondslagen van het garantie-prijs beleid m een verbetering van de ar beidsvoorwaarden in de landbouw Wij zijn bereid voor de landbouw eventueel 200 miljoen gulden meer uit te geven maar zullen de werkne mers dan geen nieuwe looneisen gaan stellen, wanneer van deze 200 mil joen er 55 miljoen ten laste van de consumenten zullen komen? En gaan de werkgevers ermee akkoord, dat d politiek van prijsstabilisatie onver kort wordt gehandhaafd, terwijl de vennootschapsbelasting nog eens met 50 miljoen wordt verhoogd? Op deze vragen zal de Stichting van de Ar beid op korte termijn antwoord moe ten geven. Huurverhoging gaat 1 juli in De regering heeft besloten de aan gekondigde huurverhoging op 1 juli te laten ingaan. Minister Hofstra deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mee, dat de rege ring de verhoging aanvankelijk wÜdé laten ingaan op een eerder tijdst-jp. Zowel administratieve complicaties als de wens om zich aan het advies van de S.E.R. te houden hebben de re gering tot deze datum doen beslui ten. OVERHEIDSPERSONEEL Gepensioneerden krijgen uitkering De laatste tijd is in kringen van het gepensioneerd overheidspersoneel de vraag actueel of zij nog 'n uitke ring te verwachten hebben als ge volg van de uitkering ineens over 1955 en de salarisverhoging van 6 pet. in 1955. Tijdens een maandag te Amster dam gehouden vergadering van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel werd meegedeeld, dat deze orga nisatie heeft voorgesteld aan de ge pensioneerden een eenmalige uitke ring te verstrekken, zoals deze ook geschied is aan de trekkers volgenS de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De regering heeft reeds de toezeg ging gedaan een eenmalige uitkering te verstrekken. Het overleg hierover zal waarschijnlijk binnekort begin nen. „Trouw". Na vier jaren vruchteloze bezoeken Na 4 jaren lang tevergeefse bezoeken aan het huisvestingsbureau te Heemstede gebracht te hebben, verloor een 24-jarige dienstbode 26 sep tember j.l. haar geduld door het ongeïnteresseerde optreden van de betrok ken ambtenaar en de man moest die dag met een opengekrabd gezicht naar zijn woning terugkeren. De rechtbank veroordeelde de vrouw voor dit feit tot 10 dagen gevange nisstraf en gisteren stond zij in hoger beroep voor het gerechtshof te Am sterdam. Daar werd weer het klassieke lijdensverhaal verteld, dat vele duizenden Nederlanders dagelijks in de praktijk meemaken. Sinds 1952 staat de dienst bode en de machinebankwerker, die wilden gaan trouwen, als woningzoe kenden te boek maar zij bleven ergens zweven op een lijst, die hen in de verre toekomst geen huis in het vooruitzicht stelde. ONHOUDBAAR. Tenslotte waren ze in juni j.l, ge trouwd, maar dit veranderde niets aan de zaak: „Zorg maar, dat je voor lopig geen kinderen krijgt!", vertel de de ambtenaar (de chef van het bureau ontkende dit gisteren met klem) en de dienstbode bleef in het huis, waar ze werkte, terwijl de bank werker bij zijn ouders bleef inwonen. 's Avonds zagen zij elkaar en konden flinke klap in zijn gezicht. Nu waren dan bij kennissen of familie op be- alle remmen los en de machteloze en 'had tear bij de schou ders gevat, nadat zij hem belet had de politie op te bellen. ONVOORZICHTIG. Nu is de jonge vrouw vrij robust en de ambtenaar had daaraan moeten denken, voordat hij tot d'aden over ging. Nauwelijks had hij de dienst bode aangeraakt of hij kreeg een zoek gaan; niemand had echter een paar kamers voor hen beschikbaar. Op 26 september zat de jonge vrouw weer op het bureau huisvesting in Heemstede, w?' -zij in de loop der jaren al honderden vergeefse bezoe ken had gebracht. Zij verweet de ambtenaar, dat hij zijn zoon wel aan woonruimte gehol pen had, verklaarde verbitterd „dat je nooit een woning krijgt, als je niet in de gratie bent", en zei tenslotte wanhopig, dat zij het bureau niet zou verlaten voordat zij een positieve toezegging had ge kregen. De ambtenaar beval haar zijn kan toor te verlaten en toen de vrouw daar niet op reageerde, was hij op- Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheiarox. (Advertentie). HOGERE SUBSIDIES NA LOONSVERHOGING. Indien de subsidieverlening aan or ganisaties geschiedt op basis van een vast percentage der exploitatielas ten, achten de ministers Cals en Suur- hoof het redelijk om voor zover sa larislasten ten grondslag liggen aan de subsidiëring bij de subsidiever lening rekening te houden met een stijging der salarislasten met 6 pro cent per 1 september 1956. Zij ma ken daarbij de beperking: „althans voor zover van die organisaties niet verlangd kan worden dat zij die ho gere uitgaven geheel of gedeeltelijk opvangen door verhoging van haar inkomsten, dan wel door een beper king van haar overige uitgaven." De ministers antwoordden dit op vragen van het Tweede Kamerlid Verhoeven. Mondelinge toezegging Gistermiddag heeft de Amerikaan se ambassade de Nederlandse autori teiten laten weten, dat Gary Davis, de in Amsterdam gearresteerde wereld burger in de Verenigde Staten zal w orden toegelaten. De garanties daar toe konden echter niet schriftelijk worden gegeven. De Amerikaanse consul in Amsterdam heeft opdracht om Davis vandaag van deze beslis sing op de hoogte te stellen. In een onderhoud, dat de consul gistermiddag met de wereldburger had, verklaarde hij, dat de KX.M. duizend dollar ris keert voor zijn toelating in de Ver enigde Staten. De K.L.M. is nauw bij de affaire- Davis betrokken. Op deze maatschap pij rust n.1. de plicht om Davis, mocht bij worden uitgewezen, naar zijn plaats van bestemming te vervoeren, omdat zij degene is geweest, die hem naar ons land heeft gebracht. Het is de opvatting van de raadsman van Davis, dat wanneer de wereldburger onder welke voorwaar.de dan ook in Nederland mag verblijven, deze ver. voerplicht tndet meer op de K.L.M. rust, en een eventueel transport voor rekening komt van de Staat der Ne derlanden. Tot nu toe heeft Davis nimmer een toezegging, zonder schriftelijke garan tie geaccepteerd. Hij wil de garantie, dat men hem de volle rechten en de bescherming van de Amerikaanse wet zal doen genieten, indien hij naar de Verenigde Staten terugkeert. De Ongeluk bij schietoefening Bevelvoerend officier niet gedagvaard De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenha- ge heeft gistermorgent tegen een 40- jarige adjudant-onderofficier een hechtenis van twee weken geëist. Be klaagde wordt verweten als baan- commandant bij een schietoefening te vroeg het commando „vuren" te hebben gegeven waardoor een mare chaussee in de linker-onderarm werd getroffen. De adjudant is door de krijgsraad te Arnhem vrijgesproken, doch de auditeur-militair was hier tegen in beroep gekomen. „Als regel geldt, dat niet gescho ten mag worden zolang de rode schijf nog zichtbaar is", aldus de advocaat fiscaal in zijn requisitoir, en deze re gel is hier met de voeten getreden. De „kuilcommandant", aan het einde van de schietbaan, kan wel telefo nisch toestemming hebben gegeven aan de baan-commandant om te schie ten, beslisend bleef of de rode schijf al dan niet was ingetrokken. Toen de adjudant het bevel tot vuren gaf was deze rode schijf nog zichtbaar en hij heeft zich dus schuldig gemaakt aan ernstige nalatigheid. Beklaagde voerde aan dat er drie rode schijven aanwezig waren aan het andere einde van de schietbaan, waar op met 30 man tegelijk werd gescho ten. Na de telefonische toestemming tot schieten meende (hij dat deze schij ven alle drie waren ingetrokken. La ter bleek dit slechts met twee schij ven het geval geweest te zijn- Andere militairen hadden de ad judant wel toegeroepen dat er nog een rode schijf uit stond, doch deze waarschuwing was te laat gekomen. Beklaagde verklaarde zelf de derde schyf niet gezien te hebben. De mi litaire raadsman van beklaagde wees er op dat er in de voorschriften niets staat over 'het verplichte gebruik van een rode schijf bij schietoefeningen. Er staat slechts dat het gebruikelijk is dat bij schietoefeningen twee rode schijven worden uitgezet. Hij was verder van oordeel dat ook de bevelvoerende officier gedagvaard had dienen te worden, aangezien deze verantwoordelijk was voor de oefening. De toegebrachte verwon ding was niet van ernstige aard en na drie weken was de marechaussee weer geheel genezen. Raadsman ver zocht het hof de uitspraak van de krijgsraad te willen bevestigen en beklaagde vrij te spreken. raadslieden van Davis zij,n van oor deel, dat het ministerie van Justitie van het begin van de gehele affaire ajf aan, te optimistisch is "geweest, ten aanzien van de Amerikaanse be reidheid om Davis spoedig en met er kenning van alle rechten op te nemen. De federalisten 'betreuren het voorts, dat Davis nog steeds, ondanks oor spronkelijk gedane toezeggingen, op het hoofdbureaju van politie ingeslo ten blijft. Vandaag zal een delegatie van Bel gische wereldfederalisten met de minister van Justitie te Brussel een onderhoud, hebben over de vraag of Davis een verblajfvergunning voor België kan krijgen. WERELDOMROEP KRIJGT GROND VOOR STUDiOBOUW. Gisteravond heeft de Hilversumse gemeenteraad besloten, een groot stuk grond aan de Naarder weg bij de Grailosebriug in erfpacht te geven aan de stichting Radio Nederland Wereld omroep. Daarmee is eindelijk plaats bepaald, waar de Wereldom roep een begin kan maken met het bouwen van eigen bedrijfsruimte. Het bleek echter, dat de wereld omroep niet meer als een welkome gast op het terrein van de „Radio City" aan de Insulindelaan te Hilver sum- moest worden gezien, omdat de televisie daar een zeer groot ter rein, n.1. tien ha. van reserveerde. Aan de Naarder weg dus zal het nieuwe studiocomplex verschijnen, maar voorlopig zal men tevreden moeten zijn met het bouwen van de eerste fase, n.l. van een blok studio ruimte met bijbehorende meetruimten e.d.; de boiuw hiervan zal ongeveer twee jaar duren. KX.M. VOERT TOERISTENKLASSE IN OP ZUIDATLANTISCHE LUCHT- ROUTE. Met ingang van 1 maart a.s. zal de K.L.M. op haar diensten van Amster dam naar Ziuid-Araerika, te weten naar Rio de Janeiro, Montevideo, Bue nos Aires en Santiago de Chili, de toeristenklasse invoeren naast de be staande eerste klasse-tarieven, die dan met ongeveer 7% zullen worden ver hoogd. De service in de toeristenklasse op deze Zuidatlantisohe route is dezelfde als die, welke gebruikelijk is op de Noordatlantische route en houdt in: 20 kg. vrije 'bagage, gratis maaltijden, terwijl sigaretten en drank tegen be taling verkrijgbaar zullen zijn. Het ligt in de bedoeling de DC-6b- vliegtuigen, die deze diensten onder houden uit te rusten met 25 toeristen- stoelen en 22 luxe-fauteuils, de zg. speelairs. Met de invoering van de toeristenklasse op de luchtlijnen naar Zuid-Amerika die nog door de respec tievelijke regeringen moeten worden goedgekeurd, is deze klasse dan over ae gehele wereld ingevoerd. Bij het oversteken van de Roden- ryssestraat te Rotterdam werd gister- ir.ddag omstreeks half zes de 83- jarige weduwe A. P. RuvseveldVan der Maden, door een personenauto aangereden en zo ernstig ge vond dat zij bij aankomst in het politiebureau bleek te zijn overleden. Provinciale Staten van Zuid-Holland De Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn begonnen met de alge mene beschouwingen over de begro ting voor het dienstjaar 1957. De eerste spreker in deze vergadering van de tweede gewone zitting voor 1956, welke in de Ridderzaal in Den Haag werd gehouden, was de fractie voorzitter van de P. v. d. A., de heer H. van Es. Hij pleitte voor uitbrei ding van het subsidiebeleid, decentra lisatie van de industrie in Zuid-Hol land en, evenals de andere sprekers van deze ochtend, ontsluiting en uit breiding van niéuw recreatiegebied. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis- pèn tot Pannerden (KVP) meende dat in verband iet de uitbreiding van recreatiegebied grondige bestu dering van het rapport Langen over „Randstad Holland" nodig is. De heer Ja Wilschut (AR) zeide dat hij, nu wordt aangedrongen op bestedingsbeperking, geen voorstan der is van het instellen van een voor lichtingsdienst voor deze provincie. Bovendien, zo zeide hij, als er een dergelijke afdeling in het leven wordt geroepen is een bedrag van 10.000,hiervoor, zoals in het des betreffende voorstel van Gedeputeer de Staten wordt genoemd, veel te weinig. Ir. F. W. C. Blom (WD) pleitte o.m. voor ontsluiting van de gehele kuststrook van deze provincie voor recreatiegebied. Bij de algemene beschouwingen over de begroting 1957 in de vergade ring van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, is het provinciale sub sidiebeleid enige malen ter sprake geweest. De heer D. van der Kwaak (CHU) uitte bezwaren tegen te grote verho gingen ineens van subsidies en de heer A. Vlasblom (SGP) koesterde bezwaren tegen de subsidie voor kunstuitingen. Het verheugde de heer J. Hoog- carspel (CPN) dat het provinciehuis voorlopig nog niet zal worden g.- bouwd omdat naar zijn mening de op heffing van de woningnood veel be langrijker geacht moet worden. woede van de vrouw over al die ja ren van teleurstelling, ontlaadde zich op de ambtenaar. Zijn gezicht werd opengekrabd en met behulp van an deren moest hij ontzet worden. De procureur-generaal had gisteren begrip voor de wanhoop van de jonge vrouw, maar hij noemde haar optre den toch „beslist onbeschaafd". De geëiste 10 dagen gevangenisstraf vond hij veel te hoog, te meer daar de jon ge vrouw nog nooit met de politie in aanraking is geweest; 60 boete luid de zijn eis. VILLABOUW. De raadsman, die zel'f een woning zoekende van Heemstede is, vertelde iets over zijn eigen ervaringen. In Heemstede is woonruimte genoeg, maar alle toewijzingen worden daar praktisch besteed aan vrije -villa- toouiw; kleine gezinnen wonen daar in kastelen van huizen en miemand is genegen een jong gezin, dat niet kapi taalkrachtig is om zelf een huis te bouwen, te helpen. Het Hof, dat op 22 jan. a.s. uit spraak zal doen, zal ongetwijfeld mild oordelen over de woede der dienst bode, maar ondertussen loopt zij en tear man nog steeds zonder woning door Heemstede; 's avonds kunnen zij elkaar een paar uurtjes zien en de toekomst is nog even uitzichtloos als gedurende al de voorafgaande jaren. Boekhouder betaalde zichzelf Zware straf geëist DE LUCHTHAVEN TE ROTTERDAM Het komende voorjaar hoopt „Mar ton Air Services Ltd", welk lucht vaartbedrijf met twee diensten per dag de verbinding RotterdamLon den onderhoudt, viermotorige De Ha villand te nemen, die plaats bieden passagiers. De maatschappij wil dan tevens de diensten tot drie maal per dag uitbreiden. De toestellen die thans worden gebruikt kunnen 7 pas sagiers vervoeren. Deze Engelse luchtvaartschappij vliegt op Rotterdam sinds 17 oktober en het aantal vervoerde passagiers is maandelijks met 10 toegenomen. Op het Rotterdamse vliegveld zijn tot nu toe 96 machines binnengekomen met aan boord in totaal 911 stuks slachtvee voor de Nederlandse markt. De Engelse minister van luchtvaart heeft de maatschappij geen toestem ming kunnen geven voor het openen van een lijn RotterdamHamburg Frankfort, aldus deelde gistermiddag de direkteur van de Engelse maat schappij, de heer Th. Morton mede bij de opening van het gebouw op de luchthaven Rotterdam van de naam loze vennootschappen „Air Despatch" en de luchtagenturen „Astrea", die de Engelse maatschappij in Rotterdam vertegenwoordigen. Engelse reisbureaus ondervinden bij het boeken van eventuele passa giers nadeel van het feit dat de lucht haven Rotterdam nog steeds niet be schikt pver een busverbinding tussen het vliegveld en de steden Rotterdam en 's-Gravenhage of desnoods slechts met het Centraal Station in Rotter dam. Een jaar gevangenisstraf met af trek der vier maanden preventieve hechtenis, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de Dr Meyers-vereniffing heeft een 31-jari- ge boekhouder gisterochtend tegen zich horen eisen, toen hij terecht stond voor de rechtbank te Amster dam, omdat hij geld uit de kas van zijn werkgever had genomen en door de directeur getekende girobiljetten met geldsbedragen op eigen naam had ingevuld. De boekhouder had 2*ch op deze wijze circa 16,000 gulden toegeëigend. Ondanks het feit, dat hem in 1947 een politieke straf van drie jaar met aftrek was opgelegd, had een direc teur van een adviesbureau in de hoofdstad de boekhouder als zijn as sistent in dienst genomen en hem een vertrouwenspositie geschonken. Om dat de directeur' veel in het buiten land verbleef en vooraf de blanco giroformulieren tekende, had de boekhouder vrij spel zijn fraudes te plegen. Hij vernietigde een deel van de boekhouding, betrekking hebben de op bepaalde posten en stak het geld in eigen zak- „Buitengewoon kwalijke praktijken van verdachte" zei de officier van justitie, mr G. R. Nube. Hij zei bij de strafmaat rekening te willen hou den met het psychiatrisch rapport, waarin de man enigszins vermin derd toerekeningsvatbaar wordt be vonden. De raadsman schetste de levens loop van verdachte en deelde mee, dat deze reeds op 15-jarige leeftijd een belangrijke functie had bij de Communistische Partij. In de oorlog nam hij deel aan het verzet, werd gevangen genomen en pleegde op 17- jarige leeftijd tijdens een verhoor door de Duitse politie verraad, waar voor hij in 1947 tot drie jaar met af trek werd veroordeeld, nadat tegen hem 20 jaar was geëist. De vervol ging werd tegen hem ingesteld op verzoek van zijn vroegere partij, zo vermeldde de raadsman. Daarna had hij tuberculose opgelopen, waardoor hij thans in het ziekenhuis van het gevangeniswezen te Vught moet ver blijven. Hij kon de rechtzitting ech ter wel bijwonen. In zijn laatste woord zei verdachte, destijds onschuldig te zijn veroor deeld. De rechtbank zal op 22 januari a.s. vonnis wijzen. Spoorwegen lenen 25 miljoen gulden Naar wij vernemen is binnenkort de uitgifte te verwachten van een 4 3/4% 25-jarige obligatielening groot 25.000.000.ten laste van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. De uitgifte- koers zal 98 pgt. bedragen. De lening is aflosbaar in de jaren 1963 t.m. 1982, vervroegde aflossing zal niet zijn toegestaan. VIER DOVE NOVICEN DOEN PROFESSIE. De Congregatie vor Religieuze Aan gelegenheden te Rome heeft goedge keurd, dat te St. Michielsgestel in het instituut voor doofstommen een twee- Heron-toestellen in gebruik ,de noviciaat der Congregatie der len aan 17 'dochters van Maria en Jozef canoniek wordt opgericht tot religieuze vor ming van novicen met gehoor-defect, terwijl de daar reeds eerder opgelei de novicen haar religieuze professie mogen afleggen. Deze professie-plechtigheid zal plaats vinden op zondag 3 februari a.s. in het Moederhuis der Congrega tie aan de Choorstraat te Den Bosch. Deze zusters met gehoordefect, Obla ten aan het Onbevlekt Hart van Ma ria, zullen volwaardig lid worden van genoemde Congregatie, doch overeen komstig haar bijzondere situatie zul len zij het religieuze leven in die congregatie leiden volgens speciale voor haar opgestelde en door Rome goedgekeurde normen. Op genoemde datum zullen vier zus ters haar professie afleggen. De pro fessie van nog zes andere novicen kan binnen afzienbare tijd tegemoet wor den gezien. In de zilverzandgroeve aan de Heerenweg te Heerlen werd gister middag een 29-jarige arbeider door een instorting getroffen en geheel bedolven. Na geruime tijd haaide de" brandweer van Heerlen de man onder het zand weg. Ter plaatse diende men het slachtoffer nog zuurstof toe, maar bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man te zijn overleden. Het slacht offer was gehuwd. Het jnstitut Neerlandais' te Parijs Vrijdag 11 jan. a.s. zal prins Bern- hard 's middags in de Franse .licht stad een Nederlandse instelling ope-' nen, die beoogt de aandacht van de Fransen te trekken voor de Neder landse oultuiur. Het „Institut Neer landais" staat aan de rue de Lille en is ondergebracht in twee herenhuizen uit de 17e en 18e eeuw. Het is in oude Franse stijl ingericht, één kar.er alleen is in oud-Hollandse stijl. De instelling heeft voor dit jaar een bedrag ter beschikking van 176.000, waarvan de helft door de regering geschonken is en de andere helft door de kmnsthistori'us Frits Lugt. Bij de officiële opening zullen o.m. aanwezig zijn de president van de Franse republiek, minister Cals en zijn Franse ambtgenoot Renee Billie- res, en professor F. Sassen, voorzit ter van de Nederlandse delegatie ter uitvoering van het FransNeder lands cultureel verdrag. ONGESCHOEIDE INBREKER. „Handen omhoog", zei maandag avond een 20-jarige zeeman tegen de heer des huizes, nadat hij een wo ning aan de Schaar dijk te Rotterdam was binnengekomen door een ladder tegen de gevel te zetten. Zijn schoe nen had hij uitgetrokken en voor het huis neergezet. Hij had geen geluk, want in de kamer zat de heer des huizes in een stoel te slapen. Deze werd ondanks de kousenvoeten toch wakker en vroeg de onbekende wat hij kwam doen. De zeeman bedreigde hem toen met een voorwerp dat op een revolver leek, maar de ontwaak te slaper rende zijn huis uit naar een in de buurt gelegen politiepost. Voor het huis struikelde hij over de ach tergelaten schoenen, die hij toen maar mee nam. Met een brigadier kwam hij terug en voor de deur stond de zee man op zijn schoenen te wachten. Hij kon ze weer aantrekken om mee te lopen naar het politiebureau. J'ACCUSE Een 52-jarige koopman zonder vas te woon- of verblijfplaats stond gis ter voor de Arnhemse rechtbank te recht, omdat hij kloosters met bedrie- gelijke voorspiegelingen geld had ontfutseld. Hij stelde winstgevende handeltjes in het vooruitzicht, kreeg daarop voorschotten en verdween met de noorderzon. De koopman was reeds 5 maal we gens oplichting veroordeeld, de re classering achtte hem een hopeloos geval, het psychiatrisch rapport be schreef hem als onverbeterbaar en zelfs de verdediger was passimistisch. De koopman zelf bekeek de zaak van een andere zijde. Kennelijk ge- inspireerd door het beroemde ver weer, dat Emila Zola eind vorige eeuw schreef voor de onschuldige veroordeelde kapitein Dreyfus, las hij een verweerschrift, getiteld „J'accu- se" (Ik beschuldig) voor, waarin hij officieren van justitie, advocaten en rechters, die hij zo in zijn leven al heeft ontmoet, beschuldigde van een samenzwering hem ten gronde te wil len richten. Als de rechtbank over veertien da gen uitspraak doet, zal zij vermoede lijk minder onder de indruk blijken van dit verweerschrift, dan de Pa- rijse rechters 60 jaar geleden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6