RIJNSTREEK DUINSTREEK De R.K. Bond „St. Antonius1' in het afgelopen jaar WOENSDAG 9 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT Bondsvoorzitter v. d. Veer geeft zijn indrukken over 1957 De afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurantper- soneel „St. Antonius" hield haar eer ste nachtbijeenkomst van dit jaar in café „De Kroon" aan de Nieuwe Rijn. De aanwezigen, onder wie de bonds voorzitter, de heer J. J. van der Veer, werden hartelijk welkomen geheten op deze eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar cn dadelijk daarop kreeg de heer Van der Veer het woord voor zijn jaaroverzicht van de bond. De bondsvoorzitter wees erop, dat er, ondanks de gestadige groei van het aantal katholieke georganiseerden H.C.R. en bioscoop- en theaterperso- neel, nog.van een betreurenswaardig verloop gesproken moet worden. Een groot gedeelte verliet het beroep, maar anderen 'bedankten zonder gel dige reden (hadden dan als regel wel veel contri'butieschuld). Met dankbaarheid maakte spr. mel ding van de geslaagde Bondsraad 1056' en hij bracht bijzondere dank aan de onvermoeibaar, stuwende oud-bondsvoorzitter, de heer J. F. van Bijsterveld. De berocpskaarten en de 3%. Het bestuur van de Stichting Vak onderwijs besloot tot het instellen van de beroepskaarten voor een aantal functies, genoemd in de H.C.R.-loon- regeling. Er v/erd een commissie ge vormd en de bondssecretaris, de heer J, M. v. Asperdt kreeg daarin zit ting en kon hier prima werk verrich ten. Deze beroepskaart moet be schouwd worden als het bewijs, dat d-e bezitter heeft aangetoond te vol doen aan de door het bestuur van de Stichting vastgestelde minimum eisen van vakbekwaamheid voor het 'betref fende beroep. Degene, die zulk een beroepskaart reeds heeft gekregen, kan daarmede op eenvoudige wijziè zijn vakbekwaamheid aantonen bij sollicitaties. In samenwerking met het bestuur van de Ned. Bioscoopbond hebben de besturen voor het personeel werk zaam in het bioscoopbedrijf over eenkomstig de algemene vergunning van het college van rijksbemiddelaars ad. 22 maart 1955 weten te berei ken, dat aan het personeel werkzaam in het bioscoop en theaterbedrijf eelt uitkering van 3% over het jaarloon van 1999 werd toegekend, plus ver hoging van vakantiegeld en vakantie- Voor het H.C.R.-bedrijf werd advies gegeven de 3% over 1955 te doen uit- betalen aan de werknemers; jammer genoeg hebben vele werkgevers niet de 3%. in het H.C.R.-bedrijf Uitbe- taaid. Wel werd verplicht gesteld'ver meerdering van vakantie, vakantie geld en vakantietoeslag aan de. Werk nemers,wat hierop neerkomt, dat de personeelsleden die eén vól jaar In dienst zijn geweest, en met vakantie gaan in totaal vier en een halve week loon of garantieloon ontvangen en een bovenwettelijke ziekengelduitke ring van 10% van het dagloon over maximaal 26 weken bij ziekte. Collectieve arbeidsovereenkomst. Op dinsdag 15 mei is in de loon- commissie Horeca van de Stichting van de Arbeid volledige overeenstem ming bereikt tussen werkgevers- en Averknemersorganisaties in de Horeca- bedrijfstak 'betreffende het afsluiten van een collectieve arbeidsovereen komst. Op 16 juli werden er tevens in de sociale commissie van het bioscoop bedrijf belangrijke beslissingen geno men over een nieuwe loonregeling en •bedrijfspensioenfonds voor het biofi' cooippersoneel. Tevens was het afgelopen jaar be langrijk voor de leden) werkzaam in de gezellenhuizen van de vereniging j gewijzigde loonvorming, het streven van behoorlijke vaste lonen voor be dien ingsge ld; de invoering van de nieuwe C.A.O. voor het horecabedrijf in 1957; loonregeling v-an „De Ver een iging" te Nijmegen is er reeds, maar moet verbeterd worden; be drijfspensioenfonds voor de vereni ging het „Goed Kosthuis" in Heerlen, bezitsvorming enz. enz. staan op het programma. Herziening van de werkloosheids wet, de invaliditeitswet, de kinderbij slagwetten en de instelling van een weduwen- en wezenverzekering zijn zaken, die vooral in deze bedrijfstak de aandacht opnieuw vragen. Vervolgens zal de huurverhoging een nieuwe wijziging in de lonen brengen. Spr, vraagt zich af, hoe het weer zal gaan met de loonsverhogin- het „Goed Kosthuis". De organisatie bracht de C.A.O. voor hen tot stand. Op de hoofdbestuursvergadering van 12 september werd de nieuwe plaatsvervangend bondsadviseur, de zeereerw. pater C, H. v. d. Leemputte O.E.S.A. aan de hoofdbestuursleden voorgesteld, daar de zeereerw. bonds adviseur pastoor P. A. W. J. Koelman HHHN een gedeelte van zijn taak wegens ge- gen voor het op bedieningsgeld wer- zondheidsredenen en overstelpende J kend personeel en zegt, dat de nood- drukte had overgegeven. Spr. deelde dan een en ander mede over de hotelschool te Maastricht en de nijverheidsscholen te Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, die op vol le toeren draaiden, terwijl hij een overzicht gaf van verschillende an dere werkzaamheden op nationaal en internationaal terrein, alsmede op het door het bondsbureau verrichte werk, Alles bij elkaar is het jaar 1956 een jaar geweest, waarin de vakbeweging en ook de bond „St. Antonius" een toonaangevende rol heeft gespeeld in het sociaal en economisch gebeuren. De welvaartsverdelingsactie in het eerste kwartaal van het jaar en de besprekingen over consumptie-beper king geduren-de de laatste maanden van het jaar zijn hiervan wel mar kante uitingen geweest. zakelijk geworden bestedingsbeper king de volle aandacht zal vragen voor het veilig stellen van de werk- nemersbelangen. Problemen zijn er genoeg en aan werk geen gebrek! In een wereld, waar miljoenen arbeiders zuchten onder het juk van slavendrijvers, die in. een machts waanzin en baatzuchtige moordlust werelddelen overheersen en beïn vloeden, hebben wij, aldus besloot spr., tot taak de rechtvaardigheid en de liefde te beoefenen en uit te dragen, tezamen met alle andere mensen van goede wil. Naar aanleiding van het uitvoerig overzicht van de heer Van der Veer werden door enkele aanwezigen over verschillende onderwerpen vragen gesteld, welke door de bondsvoorzit- werden beantwoord. Daaruit Het jaar 1956 is ook voor de werk-j kregen wij dé indruk, dat voorlich- nemers een belangrijk jaar geweest. Nieuwe jaar begon goed. Wanneer spr. zich bezint op de taak van de vakbeweging en ook van de bond in het nieuwe jaar, dan ligt daar een ruim arbeidsveld van be gonnen en nog onvoltooid werk. Echter het begin van 1957 is goed. Met de invoering van de wet op de algemene ouderdomsvoorziening wordt een halve eeuw vakvereni- gingsstrijd afgesloten. 712.000 bejaar den zullen van deze voorziening pro fiteren, hetgeen een bedrag vordert van 5O0 miljoen gulden. Op het terrein van de onderne ming dadht spr. aan de verdere uit voering van.de Wet op de onderne mingsraden. De commissie onderne mingsraad is ingesteld door het be drijfschap en reeds gaan enige on dernemingsraden werken. Maar, er zijn er nog niet genoeg. In de onder nemingen waar ondanks een reeds enkele jaren bestaande morele ver plichting nog geen ondernemings raad is ingesteld, daar is klaarblijke lijk aan ondernemers, noch aan werk nemerszijde een ernstige behoefte aan dit orgaan van intern overleg en advies. Binnen het raam van het georga niseerd overleg is dit verschijnsel een ernstig symptoon, dat de volle aan dacht vraagt van allen, die het wel menen mét de gedachte van ónder- nemingsgemeenschap. Het laat zich aanzien dat er een wetsontwerp komt in 1957 op het ge bied van bedrijfsgeneeskunde; een nieuwe belangrijke taak zal hierdoor aan ondernemingsraden worden op ting over tal van huidige vraagstuk ken nog steeds gewenst is, vooral omdat het Horeca-bedrijf ten aanzien van salarissen en arbeidsvoorwaar den zoveel moeilijkheden in zich herbergt. De bondsvoorzitter deelde vervol gens nog mede, dat de Bondsraad 957 op 27 en 28 maart in Culemborg, in het studiecentrum der Paters Augustijnen, wordt gehouden, waai de vergadering zal worden afgewis seld door spreekbeurten over ver schillende actuele vraagstukken. Tenslotte dankte de afdelingsvoor zitter de heer v. d. Veer voor de wijze, waarop hij de leden weer van voorlichting heeft gediend. Burgerlijke Stand Geboren: Francis Helena Suzanna, d. v. F. Burgerjon en S. K. G. Huis man; Cornelis Framgois, z. v. W. C. Malgo en J. M. Schouten; Allegonda Maria, d. v. J. Belt en P. van Kla- renbosch; Yolande Antonia Elisabeth,, d. van A. van Houte en E. W. C. van Haarlem; Eelco Boudewijn Maria, z. v. T. Brussee en G. M. H. van den Berg; Maria Catharina Clemens, d. v. A. P. Koster en C. G. Slobbe; Gijs- bertus Johannes Adrianus Wilhelmus, z. v. J. A. Kooter en C. M. T. Belt; Eric Walter, z. v. B. Kenter en G. Hakker; Joseph Christiaan, z. v. T. Reijnders en C. M. Bellekom; Christi na Theodora, d. v. J. G. Kuiper en R. van Dam; Evelijn Alma Achilles An na, d. v. S. K. Jongejans en S. M. C. Debrouwere; Wilhelm Cormelis, z. v. G. Cramer en W. C. van Leeuwen; Eduardus Jacobus, z. v. P. van Em merik en M. C. Bartels; Thomas, z. v. N. H. Rodenburg en A. J. Spelt; Margaretha Maria, d. v. J. W. E. Neu teboom en J. J. Hannaart; Jacobus Antoon, z. v. G. Blokhuis en M. Over. beek; Barbara Theodora Maria, d. v. J. P. Wassing en M. S. van der Plas. Overleden: J. Stikkelorum 81 j. man; M. E. den Boer 78 j., ongehuwd; P. van Deuren 63 j., man; J. J. van Zanten 17 j.; J. Sjardijn 58 j., man; M. M. Mieog 73 j., huisvr. v. Holm. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. BLÜEMLU5T LI5SE GROTE NIEUWJAARS BLOEMENSHOW Hyacinthen Tulpen Narcissen 812 januari 1957 Geopend van 9—22 uur. produktiviteltsbevordering, voortschrijdende mechanisatie automatisering, het streven naar ar- beidsverkorting ook in het bedrijf, No. 540. Horizontaal: 1. Javaanse kar, 7. slede, 8. vet der melk, 9. on- bep. voornaamwoord, 10. opschik, 11, lidwoord (Fr.), 12, sluiskolk, 18. afge legen, 14. lengtemaat (afk.), 15. vor dering, 16. boom, 18. mondwater, 20. hangt aan de mast, 21. foto. Verticaal: 1. smalle weg, 2. bij woord, 3. oorlogsgod, 4. houten vat, 5. meisjesnaam, 6. steeds, 9. bédêkt- bloeiende plant, 10. waterkering, 11. onderricht, 12. stoot mét de Voet, 13, Zwemwiek, 15. verdikking der opper huid, l6. sohraal, 17. dof, 19. muziek noot, 2'0. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 539. Horizontaal: 1. rag, 3. lom, 5. ode, 7. nel, 9. Asgard, 11. èd, 12. K.E., 13. Leende, 16. Ill, 17. ark, 19. een, 20. rap. Verticaal: 1. rio, 2. Goes, 3. Lena, 4. melde, 6. dadel, 8. erker, 10. gin, 11. elite, 14. elan, 15. daar, 18. kip. Leidse Agenda WOENSDAG 9 JANUARI Rozenkranskruistocht. St. Petrus - kerk, half acht nam. Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Rijnstreek West". Studie-och tend. De heer A. Kemp over „De laatste onderzoekingen betreffende kopziekten", Den Burcht, 9.30 uur nam. Selskip „Frysl&n". Fryske joun: FoardrachtkÜch. Jacobazaal „Den Burcht", kwart voor acht nam. K. O. Wim Ibo's Triangelcaba ret. Schouwburg. 8 uur n.m. K. O. Cursus moderne beeld houwkunst. Rapenburg 61, 8 uur n.m. DONDERDAG 10 JANUARI Ruilbeurs v. Verzamelaars. „De Valk", Morssingel half acht nam. Veron. De heer Grimbergen over „Schakelingen", lezing met demon straties. Rapenburg 10, 8 uur nam. K. O. Rondleiding Buddha-ten- toonstelling. Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 8 uur n.m. VRIJDAG 11 JANUARI Alg. Ned. Bond V. Bejaarden. Le denvergadering. Foyer Stadsgehoor zaal. Half drie n.m. EXPOGé: mr. P. J. Idenburg over „De moderne ontwikkeling van Bel gisch Congo". De Harmonie, 8 u. n.m. ZATERDAG 12 JANUARI. Kath. Bond van bejaarden en ge pensioneerden. Bijeenkomst met film. Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: „Tekenaars van nu" (tot 21 januari). „Het leven van E-uddha in de Kunst", Mus. V. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 10-4 uur, 's zondags van 1-4 uur nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 4—11 jan. zijn door de Kath, Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Grote manoeuvres", 18 jaar. Lido: „Möby Dick", 14 jaar. I.uxor: „D© hofnar", alle leeftijden Trianon: „Aanranding", 18 jaar. Rex: „Bandido", 18 jaar. Mevrouw, pas op uw wasgoed. De laatste dagen komen bij de po litie te Leiden weer veel meldingen binnen van verdwenen wasgoed. Het is textiel, dat 's nachts aan de lijn is blijven hangen. Vooral in de Profes- sorenwijk heeft een wasgoedverzame laar zijn operatieterrein gevonden. Hans en Grietje in de Schouwburg. Het gezelschap van Chris Hofland uit Den Haag komt op zondagmiddag 13 januari a.s. aanvangende half drie in de Leidse Schouwburg met de kin deroperette Hans en Grietje. Dit ge geven heeft Chris Hofland met leuke liedjes en prachtige costumes tot een jong en oud een prettige middag kun- mooie kindervoorstelling, waaraan nen beleven. Avond van Vola-Leiden Onder auspiciën van de VOLA, de Vereniging van Öudleerlingen van de Ambachtsschool" (aan de Haagweg) hield de N.V. Degens en Lauff, fabri kant van houtbeschermingsmiddelen, een interessante voordracht over de bestrijding van de vijanden van bouwhout. Na de pauze vond de ver toning plaats van een geluidsfilm „Hout-zijn vijanden-zijn bescherming" Die bescherming betrof in de lezing van de spreker'het spint- en naald hout dat door zwammen en andere, dierlijke, parasieten bedreigd Wórdt. De gevaren treden pas óp als het hout een vochtigheidsgraad heeft 'bereikt van ongeveer 29 procent; kurkdroog 'hout kan geen kwaad, evenmin zeer vochtig hout. Dit is de reden, waarom in water liggende bomen niet rótten anderszins aangetast worden. De reden, dat hout'besioherrning te genwoordig wel actueel was en vroe ger niet, ofschoon toen ook hout in de bouwindustrie gebruikt werd, was de aanwezigheid van beter hout, dat te vens op eén andere manier toepassing vond. Tot slot noemde spr. twee gevaar lijke dierlijke vijanden van het hout, de huisboktor en de anoblum panda tum, de bekende houtworm, wees op hun levenscyclus en levenswijze in hét hout. De bestrijdingsmiddelen worden aangewend op zout- óf olie basis, maar omdat van beide soorten a manusje-van-alles Is te vinden, „voor slakasseirof woningen tege lijk" geschikt is, dat preventief èn cu ratief ('bestrijding na de aantasting) is, moet men, aldius sipr., het. advies in winnen van een deskundige. Öp slag gedood werd gisteravond éen 84-jarige heer, uit Bunde, die na een nieuwjaarsbezoek aan zijn doch ter te Meerssen, de verkeersweg Maastricht—-Sittard overstak. Het ongeluk gebeurde alabij het kruispunt bij café Houten en was te wijten aan de slechte verlichting van het kruispunt, Hierdoor hebben noch de 'bestuurder noch hét slachtoffer het gevaar bemerkt. ALPHEN AAN SEN RIJN Boeren naar Den Haag om te demonstreren Tijdens een druk bezochte verga dering in hotel 's-Molenaars te Al phen a. d. Rijn van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, heeft de seoretaris van het hoofdbestuur van deze organisatie ir. D. S. Tuyn- man medegedeeld, dat de drie land- bouw-stahdsorganisaties in Neder land, de Kath. Land- en Tuinbouw- bond, de Chr. Boeren- en Tuinders- bond en de Holl. Mij. van Land bouw, een plan in voorbereiding heb ben, dat ten doel heeft een massale opmars van de agrarische bevolking naar Den Haag om kracht bij te zet ten aan de door haar aan de rege ring gestelde eisen tot verbetering van de bestaansmogelijkheden van de boerenstand. Dit plan hoopt men op korte termijn te realiseren. De beoogde verbetering, aldus ir. Tuynman in zijn voorafgaande eenzetting, zou moeten liggen in de verhoging van de melkprijs. Ge vraagd is enige tijd geleden een ver hoging van 3 cent per liter. Maar de onderhandelingen duren zo lang, dat deze eis intussen alweer te laag is. Blijkens becijferingen zijn de be- drijfsonkosten in de veehouderij na dien, mede door de intussen plaats gëfiad hebbende loonronde, dermate gestegen, dat redelijk zou zijn die eis met twee cent te verhogen. Ir. Tuynman ging de gevolgen hier van voor de lévensstandaard in alge mene zin na en kwam tot de slotsom, dat de consumptiemelk dan zeker zeven Cent hoger in prijs kwam. Maar, zo zei hij, een boerenbedrijf is geen liefdadigheidsinstelling. Als het niet rendeert, kan zulks een na tionale ramp tot gevolg hebben. Hoewel de drie gezamenlijke orga nisaties ter dege doordrongen zijn van de ernst der situatie en uit er varingen op grond Van nauwe kon takten met het bedrijfsleven zelf, weten, dat de angst om het bestaan van het landbouwbedrijf bij de boe ren ten top is gestegen, adviseerde hij geen onverantwoorde akties te ondernemen. Hij verwacht van de boeren zoveel verantwoordelijkheids besef en gemeenschapszin dat zij zich zullen realiseren, dat stagnatie in de aflevering in de agrarische sector, tot ernstig nadeel zal strekken van de gehele bevolking. Maar anderzijds achten de organisaties de tijd geko men óm hun rechtvaardige eisen op verantwoorde en redelijke demon stratieve wijze kracht bij te zetten. BODEGRAVEN BEGRAFENIS VAN OMGEKOMENEN BIJ AUTO-ONGEVAL TE GOUDA. In de stampvolle Willibrorduskerk aan de Overtocht werd dinsdagmor gen een H. Mis van Requiem opgedra gen door pater Boerman voor de 25- jarige Jan Vink uit Oud-Bodegraven, die vorige week vrijdagavond met een vraqhtauto te water geraakte bij de Voorwilléns te Gouda en met de 8-jarige Tonny Tuis, zijn buurjon getje, verdronk, O.m. was een depu tatie aanwezig van de R.K. -Jonge Boerenbond. De rouwdienst voor Tonny Tuis werd dinsdagmiddag geleid door dr. A. C. Kersten, gereformeerd predi kant. TURKENBURG'S KON. ZAADHANDEL OPENDE NIEUW LABORATORIUM. De nieuwe Tuinwijk in Bodegra ven, is weer een fraai gebouw rijker geworden. Midden in de prachtige proeftuinen van Turkenburg's Kon. Zaadhandel N.V. werd dinsdagmiddag officieel geopend het nieuwe labora torium. De genodigden werden ont- vangen in de toon- en filmzaal van het laboratorium, waar ir. M. v. Ede de gasten hartelijk verwelkomde. In het kort ging spreker na de .grote ontwikkeling op agrarisch gebied in de lóóp der eeuwen. Hij hoopte dat dit gebouw zou bijdragen tot een goede voorlichting. De heer P. Turlcenbürg kon helaas ter gelegenheid van de feestelijke opening van dit laboratorium geen optimistisch geluid laten horen, be treffende de kwaliteit van het zaai zaad. Spr. weet dit aan de vrijwel ZónlóZe zömer. Hij vroeg daarom be grip bij de kopers voor de moeilijk heden waarvoor dit bedrijf zich ln dit seizoen ziet geplaatst, afgezien nog van de gestegen prijzen van dit pro- dukt. Vooral aan de twee-jarige ge wassen was, wat de kiemkracht be treft, grote schade aangericht. Het prachtige gebouw is mooi ge legen, omgeven door mooie tuinen. Een groot bordes geeft toegang tot het laboratorium met een ruime hall, en garderobe, Het geheel bestaat uit 3 verdiepingen, t.w. een sousterrain, be doeld als opslagplaats voor vorstvrije bewaring van allerlei soorten planten en de verzending van bomen en heesters. Op de eerste étage zijn ge vestigd de afdelingen voor grondon derzoek, zaadselectie, toonzaal, film zaal en directiekamer. De derde ver dieping is bestemd voor opslagplaats van tuinbouwgereedschappen, etc. Na afloop van de openingsplechtig heid recipieerde directie en commisa- rissen in hotel Van Haaften. Namens het gemeentebestuur wenste burge meester mr. J. J. Croles de N.V. met deze prachtige aanwinst geluk en hoopte dat dit gebouw tot verdere ontwikkeling van het bedrijf zou bij dragen. BOSKOOP ONBEKENDE DRENKELING. De heer Bontenbal uit Gouda mocht gisteren het genoegen smaken een kind dat in de omgeving van de Bulkse brug aan Reijerskoop in het water lag weer op het droge te bren gen. Hij moest daarvoor echter ge kleed te water springen, doch toen hij door toegesnelde helpers zelf op de wal was geholpen bleek de dren keling verdwenen te zijn. Tot nu toe is niet bekend, welk kind door de heer B. is gered. Nadat de redder door omwonenden van droge kleren was voorzien kon hij tevreden zijn weg vervolgen. RIJNSATERWOUDE Loop der bevolking. Bevolking per 1 jan. 1956: 416 m., 403 vr.; ge boren 9 m., 18 vr.; gevestigd 18 m., 16 vr.; totaal m. 443, totaal vr. 426. Overleden 1 m., 5 vr.; vertrokken 24 m„ 35 vr. Bevolking per 31 dec. 1956 418 m., 386 vr., dus in totaal 804 zielen, hetgeen een vermindering van 15 zielen betekent. KATWIJK De heer P. W". Stevers, adjunct- commies ter secretarie, werd ingaande 1 maart a.s. benoemd tot commies ter secretarie der gemeente Sinlt- Maarten (N.H.). KATWIJK AAN DEN RIJN BLO-SCHOOL. De in de Kerkstraat gevestigde BLO- sehool, sinds enkele jaren in gebruik, voldeed in velerlei opzicht niet aain de eisen, die aan een school gesteld moeten worden, ook niet wat de ruimte betreft. Voorheen was het een particuliere woning. Va'ndaar dat thans een nieuwe BLO-school aan de Piet Heinstraat is gebouwd. Aange zien da'ar echter nog géén ruimte is voor de imbeciele kinderen is het oude gebouw in de Kerkstraat af doende gerestaureerd. Het is opnieuw in de verf gezet, nieuwe vloerbedek kingen en muurbekleding en zijn aan gebracht en ook het meubilair heeft een nieuw kleurtje gekregen. De her opening der schóól hééft thans in aanwezigheid van bestuur, onderwijs personeel en ouders plaarts gehad, waarbij verschillende personen het woord voerden, waarna onder leiding van het hoofd der school, de heer A. Soherpenzeel, de school werd bezich tigd. Herhaling jubileumuitvoering. In de aula van het missiecollege Sint Willibrordüs werd gisteravond een herhaling gegeven van de jubi- leumuitvoering i.v.m, 6-0-jarig jubi leum van de Harmonie „Katwijk". Ook thans weer was de zaal tot de laatste plaats bezet. Tijdens een gedeelte van de avond Was ook burgemeester H. Duiker weer aanwezig, De gehouden zaalcollecte bracht ditmaal 207 op. Er werd een herhaling gegeven van het programma van maandagavond, waarover wij reeds uitvoerig bericht ten in ons blad van gisteren. LISSE R.I.V.I.B. besprak pensioenregeling Dé RIVIB, de organisatie van rei zigers, inkopers en administratief personeel in het bollenvak heeft tij dens een goed bezochte bijeenkomst in „De Nachtegaal" een onderwerp aangesneden, waarover men al jaren bezig is en waarover wellicht het laatste woord nog niet is gezegd ook: het bedrijfspensioenfonds. Men is nu echter zo ver, dat de Bond van Bloembol] enhandelaren het concept heeft bekeken, In prin cipe staan de werkgevers er niet af kerig tegenover, zo zei de spreker van deze avond, de heer De Bruin,nadat de heer Hogervorst de bijeenkomst had geopend. De voorzieningen die men wil gaan treffen, zijn betrekkelijk bescheiden: een aanvulling van 12,— tot 15,— per week. Immers: sinds 1 januari j.l. heeft men de alg. ouderdomsvoorzie ning als bodempensioen; verder krijgt men nog 3760 per jaar uit hoofde van de geplakte zegels op dé rentekaart, waarvan de kosten ƒ0,60 per week geheel door de werkgevers worden gedragen. Met de 1404,— en de genoemae 1309,— komt een echtpaar dus aan 1700,— per jaar met de huidige regeling. Hot Staats pensioen vraagt eén premie van zes en driekwart procent van het loon tot een maximum aan loon van 6900,—. Dit percentage betaalt de werknemer ln zijn geheel. Als tege moetkoming krijgt hij een bijslag op zijn salaris van 5,6 zodat hij dus ln feite 118 zelf betaalt. Degenen, die een maandsalaris ontvangen zul len dus aan het eind van deze maand ruim 1 minder salaris ontvangen dan tot nu toe het geval was. Men hééft uitgekiend dat eert echt paar zonder kinderén momenteel mi nimaal 2500,per jaar nodig heeft. Bij het onderzoek van de mogelijk heid om een bedrijfspensioenfonds voor de bloembollen handel te stich ten heeft men een blik moeten slaan op de mentaliteit in de bollenstreek en wel op die der werkgevers, Ge bleken is, dat men in die kringen precies wil weten wat de vaste las ten zijn. Men is niet afkerig om geld uit te geven vóór het personeel zo lang de zaken goed gaan. Maar bij een binding voor vele jaren, wil men graag wetén waar men aan toe is. Het voorstel dat men nu de werk gevers wil gaan doen komt in het kort hier op neer. De werkgevers betalen de premie van het tijdelijk weduwenpensioen. Dat ligt bij de gehuwde mannelijke werknemers rond 75,per jaar; verder 15% van het gedeelte van de pensioengrondslag dat ligt tussen 23.50,— en 6,000,— eh 1*/.% van het gedeèlte van dé pensioengrond slag boven 6000,-Voor vrouwe lijke en ongehuwde werknemers be taalt de werkgever 10 van het ge deelte van de pensioengrondslag dat ligt tussen 2350,— en 6000,— en 5t van het gedeelte van de pen sioengrondslag dat ligt boven de 6000,—. Het voorstel werd aan alle kanten toegelicht en het was nog vrij laat voor de heer Hogervorst de bijeen komst kon sluiten. NOORDWIJK AANBESTEDING RUILVERKAVELING LANGE VELD. Naar wij vernemen zal op woens dag 16 jan. a.s. in Het Hof van Hol land dé aanbesteding plaats vinden voor de werkzaamheden van de ruil verkaveling in het Langeveld. Het be stek luidt: het cultuurrijp maken van plm. 80 ha. bollengrond door het op- riten van kalkrijfc zand uit de on- grond, een en ander met bijbeho rende werken, De gunning zal uit sluitend geschieden aan een vakbe kwaam aannemer, welke beschikt over de nodige ervaring met 'betrek king tot dergelijk werk. N00RDWIJKERN0UT JAARVERGADERING K.A.V. De jaarvergadering van de K.A.V. die deze. keer wel zeer druk bezocht werd, is gisteravond in café Bram a gehouden. Uit het jaarverslag van de secre taresse, mevr. De Haas bleek, dat de afdeling in het afgelopen seizoen een met lezingen en ontspanning goed gevuld programma heeft afgewerkt. Bijzonder geslaagd mogen wel he ten de breishow en de met lichtbeel den opgeluisterde lezing over de be devaartplaats Lourdes en de ver schijningen van de H. Maagd aan Ber- nadette Soubirous. Op het einde van het verslagjaar telde de afdeling 185 leden. Ook in financieel opzicht-*is het afgelopen jaar voor de afdeling gunstig verlo pen. Mede dank zij de goede zorgen van de penningmeesteresse, mevr. Van der Slot gaat de afdeling het nieuwe verenigingsjaar met een batig saldo in. Na de pauze verkreeg de voorzit ter'van het Kraamcentrum Bloembol, lenstreek, de heer WÖsten uit Sassen, heim het Woord, die op de aanwezige dames een ernstig beroep deed om medé te werken aan de uitbreiding van het corps kraamverzorgsters. Op dit ogenblik is slechts één van de 26 kraamverzorgsters, die het Cen trum rijk ls, uit Nöordwijkei'hout af komstig. In aanmerking genomen de steeds uitbreidende werkzaamheden juist .in Noordwijkerhout is een toename van het aantal kraamverzorgsters uit deze gemeente wel op zijn plaats. Aan het slot van de vergadering werden een groot aantal prijzen ver loot, die daartoe door de plaatselijke middenstand belangeloos ter beschik king waren gesteld.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2