S)e £aidóe6oti/fca/rit Kadar op zoek naar marionetten Hammarskjoeld gaat aan de wandel Wandelende onderhandelingen TEGELIJKERTIJD WORDT ER GRONDIG GEZUIVERD Tsjoe en Lai in Moskou aangekomen Wonderkind bij de Paus Voorhistorisch weekdier niet uitgestorven bleek Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 9 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14001 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. man Telefoontjes 1.50 Terwijl in Boedapest enerzijds besprekingen zijn begonnen voor een ver breding van de basis van de regering van Kadar, heeft diezelfde regering anderzijds gedreigd met een nieuwe grondige zuivering van tegenstanders van het regime. In het communistische partijblad Nep Szabadsag werd gisteren gewaar schuwd dat.de regering Kadar alle restanten van de „contra-revolutie" zal „isoleren en vernietigen". Dit slaat niet alleen op niet-communistische politici, maar ook op stakende arbeiders. Politiek eenrichtingverkeer in Boedapest dreven worden in de kracht van de arbeidende klasse". „Ik kan met nadruk verklaren", verduidelijkte Marosan, „dat de ar beidende klasse slechts één partij heeft en zal hebben. Wij zullen niet toestaan dat de democratie door de vijand gebruikt zal worden tegen de volksdemocratie". Gisteren werd voorts bekend ge maakt dat de verkiezingen voor be sturen van de vakverenigingen, die de regering had toegezegd, worden uitgesteld, onder het argument dat er nog te veel fabrieken gesloten zijn of op halve kracht werken. Volgens de Hongaarse pers is de kolenproduktie in Hongarije thans weer gestegen tot de helft van de pro- duktie van voor de opstand. WEER EENS IN DE V.N. De Algemene Vergadering zal van daag een nieuw voorstel in behande ling nemen betreffende een onder zoek naar de ontwikkeling in Honga rije. De Verenigde Staten en 22 ande re landen zullen een voorstel indie nen voor de vorming van een speciale commissie, die Hongaarse vluchtelnv SCHERPERE GRENSCONTROLE. In het blad wordt voorts meege deeld dat de politie scherpere maat regelen gaat treffen om de vluchte lingenstroom naar Oostenrijk tot staan te brengen. Alle treinen, die Boedapest verlaten worden thans op vluchtelingen doorzocht. Uit één en kele trein werden gisteren 180 vluch telingen gehaald. Twee topfunctionarissen van het „patriottische volksfront" (een com munistische organisatie, die het be wind Kadar zeer na staat) hebben gisteren meegedeeld, dat deze organi satie besprekingen is begonnen met de Hongaarse sociaal-democraten, de boerenpartij en de partij van de klei ne grondbezitters. 'Het is echter zeer de vraag of voor aanstaande figuren uit deze groepen bereid zullen zijn aan een regering- Kadar deel te nemen, want in het programma, dat Kadar van de week bekend maakte wordt gezegd dat slechts zij in aanmerking komen, die bereid zijn het communistische lei derschap te aanvaarden, met andere woorden die bereid zijn als stroman nen voor het communistische bewind op te treden. Eénrichtingverkeer. Over de waarde van de besprekin gen behoeft geen twijfel te bestaan als men luistert naar de rede van mi nister van staat, Marosan, die gisteren werd gepubliceerd. „Hernieuwde deelneming aan het Hongaarse poli tieke leven door de sociaal-democra ten", aldus Marosan, de rechterhand van Kadar, „zou een vijandige daad zijn, want daardoor zou een wig ge- Razzia in Algiers Duizenden militairen en politie mannen hebben dinsdag de Kasbah (Arabische wijk) van Algiers afge sloten voor een onderzoek. Honder den personen werden in de Kasbah aangehouden en naar kampen over gebracht. Overal werden huiszoekingen ver richt. Vele deuren moesten worden geforceerd. Een man, die voor de po litie de vlucht nam, werd doodgescho ten. Franse ambtenaren deelden dins dag mee ,dat de politie ervan over tuigd. is, dat het merendeel van d,e verzetslieden te Algiers afkomstig is uit het gebied ten oosten van de stad. De Franse regering zal vandaag de lang verwachte verklaring over haar bedoelingen ten aanzien van Algerië- bekendmaken. De tekst zal door pre mier Guy Mollet voor de radio wor- den voorgelezen. gen zal ondervragen over de Russi sche militaire interventie tijdens de Hongaarse opstand. Meer dan 161.000 vluchtelingen. Dinsdagavond waren meer dan 161.500 Hongaren, na de oktober-op- stand, in Oostenrijk aangekomen; 93.016 hunner zijn inmiddels naar an dere landen overgebracht. Korea voor de V. N. De politieke commissie der V.N. heeft gisteren een Amerikaanse re solutie over Korea aanvaard met 57 tegen acht stemmen, bij dertien ont houdingen. De resolutie houdt in: het, via de Verenigde Naties, en met vreedzame middelen, tot stand brengen van een herenigd, onafhankelijk en democra tisch Korea. Hiervoor wordt aanbe volen het houden van vrije algeme ne verkiezingen, onder toezicht der volkerenorganisatie. Voorts wordt de VN.-commissie voor de hereniging en wederopbouw van Korea verzocht haar werk voort te zetten „in overeenstemming met de door de Algemene Vergadering be treffende Korea aanvaarde resolu ties", terwijl zij ook „verslag moet uitbrengen over de mogelijkheid van het doen houden van algemene ver kiezingen in geheel Korea". De Indische afgevaardigde Krisjna Menon was van mening, dat de reso lutie niet aan haar doel zou beant woorden. „Er kunnen eerst dan ver kiezingen in geheel Korea worden gehouden, wanneer overeenstemming is bereikt over het toezicht erop en het soort van vertegenwoordigende lichaam, waarvoor vertegenwoordi gers moeten worden gekozen", ver klaarde hij. Indirecte onderhandelingen Daar president Nasser geweigerd heeft om direct met Engeland en Frankrijk te onderhandelen over de toekomst van het Suez-kanaal, doch wel wil onderhandelen binnen het kader van de Verenig.de Naties, heeft Hammarskjoeld het volgende plan Uitgedacht. De Egyptische delegatie zal zich neerzetten in de ene kamer en de Britten en de Fransen in een andere. Hij zelf gaat nu eerst praten met de Egyptenaren en brengt hun reacties over naar de Britten en Fransen. Vervolgens gaat hij de Egyptena ren weer vertellen, hoe de Britten en Franse erover denken. Hammar skjoeld zal van de ene naar de an dere kamer blijven wandelen totdat een akkoord is bereikt. Als basis voor de onderhandelingen wensen Groot-Brittannië en Frank rijk nog altijd de zes punten waar over zij het met Egypte eens waren geworden voor hun actie in de zóne van het Suezkanaal. De zes punten houden in: eerbiediging van de Egyp tische souvereiniteit; het kanaal moet vrij zijn van de politiek van welk land dan ook; arbitrage in geval van geschillen; een regeling van het hef fen van de doorvaartgelden; beste ding van de tolgelden voor het in standhouden van het kanaal; onbe perkte doorvaart voor schepen van alle nationaliteiten. Het staat nog niet vast of ook Egypte deze zes punten nu nog als basis van onderhandelingen wil er kennen. Groot-Brittannië en Frank- rij behouden zich in elk geval het recht voor, opnieuw het plan voor internationale exploitatie van het kanaal te berde te brengen, waarover de achttien landen van de gebrui kers-coöperatie het te Londen eens waren geworden, vóór het gewapende conflict uitbrak. Van het Britse vrachtschip „Nor- dicstar" is sinds 26 december niets meer vernomen. Op 3 januari had het uit Philadelphia in Le Havre moeten aankomen. Er wordt door vliegtuigen naar het schip gezocht. Joden uit Egypte verdreven Met een door het internationale Roode Kruis gecharterd schip zijn maandag bijna 1000 uit Egypte ver bannen Joden in Napels aangekomen, aldus meldt de New York Times. De Joden, die gedwongen werden dikwijls met geweld om him recht op Egyptisch burgerschap te herroepen (waardoor zij statenloos zijn geworden), klagen, dat Nasser's politie hen op brutale wijze heeft ge discrimineerd en gewelddadig behan- handeld. Vrijwel allen zijn afkomstig uit slecht geoutilleerde concentratiekam pen in Egypte. Zij zullen voorlopig onderdak vinden in een Italiaans emigratiecentrum en daarna worden overgebracht naar Palestina. Moeilijkheden in Spaanse regering Naar in politieke kringen in Madrid verluidt, is de secretaris-generaal van de Falanx-partij, José Luis Arrese, als minister zonder portefeuille afge treden. Ook doen geruchten de ron de over een op handen zijnde wijzi ging in de leiding van de ministeries van financiën, handel, industrie, openbare werken en landbouw. Deze veranderingen zouden in verband staan met de oppositie, die er in brede kring bestaat tegen plan nen voor de organisatie van het staatsbestel, als Franco als staats hoofd aftreedt. Volgens gewoonlijk welingelichte Spaanse kringen is er een diepe kloof tussen de falangistische en monar chistisch gezinde leden van het -Spaanse kabinet. De 13 schepen bevrijd Gisteravond hebben de dertien schepen die sin'ds het begin van de militaire operaties in Egypte opgeslo ten hebben gezeten in het kanaal, de haven van Port Said aan de Middel landse Zee bereikt Onder hen bevinden zich de Lem- sterkerk en de geheel met Nederlan ders bemande Panamese tanker Sta tue of Liberty. Het lange convooi stoomde met een aanzienlijk grotere snelheid dan gebruikelijk door het kanaal. Een Egyptenaar had de lei ding. Oorspronkelijk waren alle opgeslo. ten schepen bestemd voor het Mid den of Verre Oosten. In het kanaal hebben zij moeten draaien om de vrije zee te bereiken, want het zui delijke einde van het Suezkanaal, bij en ten noorden van Suez, is nog steeds versperd. Daar liggen de moei lijkste obstakels. De Noordzee leeggevist De voorzitter van de Britse fede ratie van trawlervisserijen, Jack Groft Baker, heeft verklaard, dat er weldra geen vis meer in de Noord zee zal zijn, indien niet spoedig maat regelen worden genomen tegen de steeds verder gaande overbevissing. Met name de vangst van onder maatse vis voor de veevoederindus trieën doet de haringvisserij met sprongen achteruitgaan. Baker noemde in dit vérband De nemarken, dat door het vissen naar ondermaatse vis zijn vangsten met 330 pet. had uitgebreid. In Frankrijk heeft men ontdekt, dat bepaalde harsen bescherming bie den tegen radio-activiteit. Minou Drouet, het Franse wonderkind, dat ondanks haar negenjarige leeftijd de wereld verbaast en verovert met haar gedichten, is door Z.H. de Paus te Rome in bijzondere audiëntie ontvangen. De foto toont de Paus met zijn jeugdige bezoekster, die met haar verblijf in Rome een van haar lief ste wensen zag vervuld. Zoekt Jemen ruzie? Dinsdagavond werd te Aden ver nomen, dat Jemense strijdkrachten, waaronder ook militaiiren van het geregelde leger, grensplaatsen in het westen van het Britse protectoraat Aden blijven aanvallen. In een communiqué wordt mede gedeeld, dat vrouwen en kinderen uit het vorstendom Sjaib door aanvallen uit het nabij gelegen district van Quatabah om het leven zijn gekomen. Dinsdagavond is te Aden nog van niet-officiële zijde vernomen, dat in het aan Aden grenzende gedeelte van Jemen een gedeeltelijke mobilisatie is afgekondigd. De Jemense zaakgelastigde te Bonn heeft tegenover verslaggevers ver klaard te menen, dat de Jemense re gering „gedwongen zal zijn een be roep te doen op vrijwilligers uit de gehele wereld, om de Britse aanval te helpen keren". Londense waarnemers vestigen er de aandacht op, dat reeds verschei dene malen is vastgesteld, dat Sow- jet-Russische en Tsjechoslowaakse wapens in Jemense havens zijn ont scheept. Jemen, dat wapens uit communisti sche staten ontvangt, politiek door Egypte en financieel door Saoedi- Arabië wordt gesteund, zou een ze ker gevaar voor het westen van het Britse protectoraat Aden kunnen be tekenen. De tweede dochter van de Graaf van Parijs, prinses Helene, zal op 17 januari in het huwelijk treden met graaf Evrard van Limburg Stirum. Vele vorstelijke gasten, o.w. konin gin Frederika van Griekenland en prins Jean van Luxemburg, zullen de plechtigheid in de koninklijke kapel van Dreux bijwonen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? Uit de diepzee opgedoken Tsjoe en Lal, de premier van communistisch China, is uit India aangekomen in Moskou, waar hij besprekin gen zal voeren met de Russische regeringsleiders. Deze foto geeft een beeld ven de aankomst van de Chinese gast op het Vnoskovo-vliegveld bij Moskou. V.l.n.r.: de Russische eerste minister Nikolai Boelganin, Tsjoe en Lai met de bloemen, die hem bij zijn aankomst werden aangeboden en Klimenti Vorosjilof, de president van de Sovjet Unie. Deense geleerden hebben op een diepte van 3500 meter voor de Ame rikaanse kust een levend prehisto risch weekdier gevangen, waarvan men meende dat het reeds sinds de oertijd uitgestorven was. De vondst wordt in wetenschappe lijke kringen als nog sensationeler beschouwd dan de vondst van de Coelacanth, de blauwe vis die enkele jaren geleden aan de Zuidafrikaanse kust werd ontdekt. Dr. Henning Lemche van het zoölogisch musepm te Kopenhagen heeft bevestigd dat hij vier of vijf exemplaren had onderzocht van een schaaldier, waarvan men weet dat het heeft geleefd in het Cambrium, het vroegste deel van het Paleozoï- sche tijdperk. De weekdieren werden in 1955 le vend gevonden tijdens een expeditie van de Galathea, een vaartuig voor wetenschappelijk onderzoek. Dr. Lemche heeft geruime tijd ge legenheid gehad om het ruim 30 a 35 millimeter grote diertje te bestu deren. Niet minder dan tien stuks en drie lege schelpen werden in één keer binnengehaald. Dr. Lemche beschreef het beestje als symmetrisch, en ver borgen in een dunne schelp, in plaats van in acht plaatjes zoals bij de Chi ton het geval is. De Chiton is het naaste familielid dat nog leeft van de Tryblidiacea-familie. Het beestje zal een naam krijgen in een artikel dat over een paar we ken in het Britse wetenschappelijke blad Nature zal verschijnen. Opklaringen Zuidwestelijke winden hebben de afgelopen dagen zachte en vochtige luicht uit de omgeving van de Azoren naar ons land gevoerd, waardoor de temperaturen vele graden boven het normale bleven voor deze tijd van het jaar. Op de Atlantische Oceaan is in de afgelopen 24 uur een krachtige wes telijke luchtstroming tot stand ge komen, welke droge polaire lucht naar Europa gaat voeren. In het komende etmaal zal deze polaire lucht ons land bereiken. In verband daarmee kunnen opklarin gen verwacht worden, maar ook hier of daar een enkele bui. De tempera turen worden wat lager. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER ZACHT Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk regen, later op klaringen, maar ook hier en daar een enkele bui. Matige, tijdelijk krachtige wind, ruimend' j naar west tot noordwest Iets la gere temperaturen. 10 Jan. zon op 8.47; onder 16.52; maan op 12.08 onder 2.16. Hoogwaterstanden 10 Jan. v.m. 9.10; n.m. 9.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 9 C. OSLO licht bew. 6 ABERDEEN on bew. 6 DUBUN half bew. 6 LONDEN zwaar bew. 10 AMSTERDAM geheel bew. 8 BRUSSEL motregen 5 PARIJS mist —2 BORDEAUX mist 1 GRENOBLE oribew. 4 NICE onbew. 4 BERLIJN geheel bew. 7 FRANKFORT nevel —3 MüNCHEN onbew. —2 zürich mist —7 GENèVE mist 3 LOCARNO onbew. —5 WENEN half bew. 5 INNSBRUOK nevel -6 ROME onbew. 3 MALLORCA onbew. 2 Korreltje In het dagelijkse leven wordt vaak beter komedie gejspeeld dan op 't to neel

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1