75 Jaar „Bloembollencultuur" in Noordwijk Bollen-badplaats heeft zeer veel voor „het vak" gedaan Nieuwe bollenrooimachine de sensatie van machinisatieshow Bloemlust I in Lisse valt op door prima kwaliteit DINSDAG 8 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Op de tentoonstelling bij het gouden jubileum van de afdeling bracht Koningin Wilhelmina vergezeld van prins Hendrik en prinses Juliana een officieel bezoek. De hoge gasten wer den rondgeleid door de heren J. C. v. d. Meer en J. v. Konijnenburg. Velen hebben vergeten, dat in Noordwijk het initiatief genomen is voor de thans wereldberoemde bloe- menfeesten, bestaande uit het bloe mencorso en het leggen van mozaie- ken, waarbij de hyacinthen, tulpen en narcissen bij miljoenen worden ver werkt en zo een onschatbare propa ganda zijn voor het bloembollenvak. Weinigen zullen ook weten, dat Noordwijk de bakermat is geweest van het verenigingsleven op het ge bied van de bloembollencultuur, waarvan de thans 75-jarige vereni ging van Bloembollencultuur te Noordwijk nog het levende bewijs is. Wij kunnen de tijd een volle eeuw terugzetten, want de geschiedenis vertelt, dat op 29 Oktober 1857 te Noordwijk werd opgericht de vereni ging „Flora van Noordwijk", welke door leerrijke vergaderingen en ten toonstellingen veel heeft bijgedragen tot de bloei van de bloembollencul tuur en de eer heeft verworven de eerste tentoonstelling op het gebied van bloembollencultuur te hebben georganiseerd. In 1869 werd van deze vereniging het beschermheerschap aanvaard door Z.K.H. Willem van Oranje. Haar eerste bestuur bestond uit de heren W. Hoog, W. Boonkamp, M. Paardekooper, M. Alkemade, P. Alkemade Mz en A. v. Raai van Ko nijnenburg (destijds eigenaar van het Hof van Holland). Na in 1878 haar 17e gehouden te hebben, is deze ver eniging opgelost in de afdeling Noord wijk der in 1860 opgerichte Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur gevestigd te Haarlem. In 1888 ontbonden zijnde, werd de afdeling in 1891 opnieuw opgericht onder het bestuur van de heren W. A. Blokhuis, voorz., A. van Raai van Konijnenburg, J. v. Konijnenburg Gz., W. N. Alkemade en J. Braun secr. Als afdeling was Noordwijk we derom de eerste, die op iniatief van de heer C. J. L. v. d. Meer in 1892 een tentoonstelling tot stand bracht van bloembol- en knolgewassen in de koude grond, welke tentoonstelling met groot succes in 1896 werd her haald (Florapark aan de Offemweg), toen de heer C. J. L. v. d. Meer voor zitter van de afdeling was. Buiten de tentoonstellingen om was de afd. Noordwijk ook actief om de buiten landers te interesseren vor de bloem bollencultuur, om daardoor het afzet gebied te vergroten. Op 22 april 1908 werd Noordwijk bezocht door een gezelschap van 250 Franse en Engelse tuinbouwkundi gen, die hier zijn toegesproken door de heer L. A. Prins, destijds voor zitter van de afd. (in het Engels) en door de heer Anton de Graaf (in het Frans). In april 1910 werd onze Flo raplaats andermaal met bezoek ver eerd van deputaties van de Ned. Tuinbouwraad, de Horticultural So ciety (Engeland), de Société Natio nale d'Horticulture de France (Frank rijk), het Verband der Handelsgart- ner (Duitsland) en de Gentse Tuin- bouwvereniging, tezamen 100 perso nen, die arriveerden in 80 auto's en verwelkomd door burgemeester jhr. Van Panhuys en de heren C. J. L. v. d. Meer en H. Veldhuijzen van Zanten. Wat nu de gewoonste zaak ter wereld is „de telefoondienst", was in 1900 het zorgenkind van de afde ling, want het bestuur, bestaande uit de heren C. J. L. v. d. Meer, A. v. Raai van Konijnenburg, W. N. Al kemade, B. de Groot, A. v. d. Berg hebben enkele jaren moeten vech ten voor een telefoondienst in streek- verband. Het hoogtepunt voor de afd. is wel geweest de vollegrondstentoon- stelling, het Florapark op de buiten plaats „Offem". De gronden wer den welwillend afgestaan door L. graaf van Limburg Stirum. De in gang werd geprojecteerd aan de Schiestraat, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling. Deze tentoonstelling, onder voorzit terschap van ae heer J. C. v .d. Meer, werd op 14 april 1932 door de minis* ter Ruys de Beerenbrouck officieel geopend. Naast vele prominente figu ren uit de vakwereld waren tegen woordig de gezanten van Engeland, België, Frankrijk, Duitsland, Tsjecho Slowakije en Japan. Deze tentoon stelling, wellke zes weken duurde, trok duizenden bezoekers zowel uit binnen- als buitenland. Zelfs konin gin Wilhelmina bracht een officieel bezoek, vergezeld door prins' Hen- drink en prins Juliana en ben deze gelegenheid werden zij rondgeleid door de heren J. C. v .d Meer en J. van Konijnenburg. Foto En morgen zal de nog steeds ac tieve afd. haar 75-jarig bestaan her denken met een receptie in het Hof van Holland te 2.30 uur voor geno digden en te 3.30 uur voor de ver dere belangstellenden, 's Avonds te 8 uur zal aan de leden met hun da mes een feestavond worden aange boden in het Casino. Keuring van lelies wordt strenger De gezondheidstoestand van de lelies is niet van de bovenste beste. En de leliekwekers moeten er dan ook op rekenen, dat de keuring strenger zal worden. In feite is het nu al zo, dat alle lelies, die geëxporteerd worden, gekeurd moeten zijn. Met de keuring van de rubrums, die twee jaar geleden werd begonnen, loopt alles naar wens. Het is niet uitge sloten, dat men het volgend jaar reeds een nagenoeg gezond areaal heeft. Deze gegevens werden verstrekt op de ledenvergadering van „De Lelie", die gistermiddag in het Krelagehuis werd gehouden. De voorzitter, de heer D. Jonker, gaf in zijn openingswoord nog een klein overzicht van het verloop der handel en cultuur. Ondanks de slechte zomer, waren de financiële uitkomsten der leliecultuur niet on bevredigend. Een uitzondering moest spr. maken voor de Regale-kwekers, die uitzonderlijke slechte prijzen voor hun bollen kregen. Het is echter wel opmerkelijk, dat de lage prijzen een grote vraag in het buitenland hebben opgewekt. De heer Jonker vroeg zich dan ook af, of het juist is geweest de export prijzen zo te verhogen. We kunnen hier beter de gehele oogst tegen een redelijke prijs verkopen als hoge prijzen in het buitenland maken, maar hier met een groot surplus blijven zitten. Meegedeeld werd, dat op de ten toonstelling in Keulen de volle- gronds-show wel te verstaan dui zend bollen van lilium Regale zijn opgeplant en deze bollen zullen daar een jaar vast blijven staan ook, zodat men in Keulen ook in 1958 nog ple zier van de Hollandse lelies zal kun nen beleven. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen C. Burger uit Andijk en P. v. 't Veer uit Assendelft. Uit het verslag van de directeur der keuringsdienst, de heer F. Lim burg, bleek, dat het met de keuring en opzuivering der partijen lilium speciosum rubrum naar wens ver loopt. Weliswaar bracht die keuring met zich mee, dat het areaal moest worden ingekrompen, daar duizenden roeden Rubrums, die niet meer op te zuiveren waren, gelikwideerd moes ten worden. Er is nu echter een redelijke kans, dat men reeds het komende jaar een nagenoeg zuiver areaal Rubrums zal hebben. Met speciosu album is het minder rooskleurig gesteld. Men heeft hoop, dat men uit geïmpor teerde bollen nog een grien areaal zal kunnen opbouwen. Van Lilium Regale werd ruim 24.000 roe gekeurd. De Plantenziektenkundige Dienst had er op aangedrongen de keuring uit te reiden tot alle soorten. Interessant was het te vernemen, dat de helft van het areaal lilium Tigrinum op Texel stond. Van deze tijgerlelies is geen enkele zuivere partij te vinden. De keuring zal ook van dit soort geleidelijk strenger gaan worden. Verder ging de ver gadering akkoord met een aanvulling der statuten en stelde men na enige bespreking het reglement op de lelie- keuringsdienst vast. DE OUD S.S.-ER POLAK. In tegenstelling tot een elders op genomen bericht, wordt uit Den Haag gemeld, dat er geen sprake van is, dat de Nederlandse regering juridi sche bijstand zou hebben geweigerd aan de oud SS-er Polak, die in Lue- neburg terecht staat op beschuldiging van het plegen van een drievoudige moord .Er heeft de Nederlandse re gering nooit enig verzoek in deze geest bereikt en van het rechtsge ding tegen Polak als zodanig is zij on kundig. Ten departemente veronder stelt men, dat Polak zich tot een Ne derlandse advocaat heeft gewend met het particuliere verzoek om juridi sche bijstand en dat deze advocaat heeft geweigerd aan dit verzoek te voldoen. 24 Qeutanden bij ApaativeyatiyeuaC Vierentwintig mensen werden gewond en naar men aanneemt een ge dood bij een spoorwegongeval in Engeland, waar bij het plaatsje Velwyn Garden City een exprestrein op een lokaaltje liep. Het achterste deel van de lokaaltrein werd in elkaar gedrukt; de eerste zeven wagens van de ex- prestrein ontspoorden, terwijl de locomotief van de expres kantelde en ernstig werd beschadigd, Geen grote drukte op Haarlemse keuring De keuringszaal van het Krelage huis was dit keer niet zo bijster goed gevuld en dat lag natuurlijk aan Bloemlust. Vele kisten met tul pen, die anders in Haarlem te kijk gezet zouden worden, had men nu naar het grote tentoonstellingsgebouw in Lisse gebracht. De groep nieuwe tulpen van Piet Nijssen Zn, Santpoort,.bevatte en kele aanwinsten, die niet onverdien stelijk leken. De meesten verraden duidelijk het Copland-bloed, dat ze in de aderen hebben. Over het geheel vonden we de bloem te klein in ver houding met de dikke bollen; die wa ren opgezet. Fantastisch best waren de gele Ko- ranga's, die Jac. Tol, St. Pancras, voor het voetlicht bracht. Van Ant. Nijssen Zn, Santpoort, zagen we twee prima dubbele tulpen: de rode, geel gerande Atlantic City en de dub bele rode Stockholm. Beide soorten hebben goed gevulde bloemen, mooie stand van het blad en 'n sterke sten gel. Meer bijzonder dan mooi vonden we de parketvorm uit Brilliant Star, die P. A. van Saase, Hillegom, naar voren bracht. G. van Steijn Zn, Voorhout, etaleerde een prima nieu we rose tulp. Eindelijk eens een fris se rose kleur! De bloem wordt gedra gen door een zeer sterke stengel, ter wijl deze zaailing een uitstekende bladstand heeft. De bollen waren on behandeld en in theorie is het dus mogelijk deze tulp voor nieuwjaar te brengen. Een soort met toekomst. Th. van Rijn, Noordwijk, liet zien hoe men bollen zowel tulpen, hyacin ten, narcisen als crocussen heel goed in bloei kan trekken in plastic zakjes met een vulsel van glas wol. Men behoeft dus geen dure schalen of glazen meer te kopen. Bij de hyacinten trokken de mooie rose Eros en de blauwe Perfection van M. Veldhuijzen van Zanten, Lisse, weer sterk de aandacht. Bij de nar cissen behaalden de redcups Mary Houley en Barnet Browning van G. B. de Vroomen &Zn, Sassenheim, het broeigetuigschrift. G. Lubbe Zn, Oegstgeest, voerde weer extra mooie Yellow Sun ten tonele en Gebrs. Doornbosch, Sassenheim, lieten de vroegbloeiende gele trompet Golden Advance zien. P. Drost, Lisse, liet mooie kwaliteit van de rose Zephy- ranthus Robu.sta zien en liet tevens bollen zien in een verkoopkrachtige goudkleurige verpakking. Beste bol len van lilium spec. Melpomene wer den getoond door A. Schoone, Aker sloot. Resultaat van experimenten in Lisse RECHTZAKEN DOORGEREDEN NA AANRIJDING. Omdat hij te Delft doorgereden was, nadat hij een aianrijdinig had veroor zaakt, moest een groentegrossier uit Rijnsburg zich verantwoorden voor de-Haagse politierechter. Op het Ach terom had verdachte met zijn auto een deuk gereden in een andere auto, die daar stond. De verdachte was uit gestapt en had naar zijn eigen wagen gekeken, maar had hieraan geen schade kunen ontdekken. Naar de andere wagen had hij niet omgeke ken. De verdachte 'betoogde gedacht te hebben: als mijn wagen niets heeft zal die andere ook wel niets heb ben. Hij gaf toe 'dat hij melding had moeten tmiaiken van de aanrijding. Overeenkomstig de eis werd verdach te veroordeeld tot 25 boete of vijf dagen. HU BESTELDE VOOR ZICHZELF. Zes maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, requireerde de officier van Justitie hij de Haagse politierechter tegen een vroegere besteller der P.T.T. te Leidschendam. Deze had op Toekomt van Langeveld Op de mechanisatieshow, die gelijk tijdig met de Bloemlust-tentoon- stelling in het aangrenzende gebouw wordt gehouden, vindt de vakman zo ongeveer alles, wat men tussen een rooitroffel en een sorteermachine maar aan gereedschappen en appara ten weet te bedenken: harken, schop pen, spaden, pulverisators, verpak kingsmaterialen, een levensgrote vlet, kunstmest, bestrijdingsmiddelen, en ga-maar-door. De meeste belangstelling van de zijde der bollenmensen zal ongetwij feld uitgaan naar het centrum der tentoonstelling, waar het Instituut voor Tuinbouwtechniek een stand heeft en waar men de nieuwe bollen rooimachine laat zien. Niet meer een klein prototype als verleden jaar, maar nu zoals hij straks op. de markt zal komen. Het principe detrilzever heeft men natuurlijk vastgehou den. De afstand, die de bollen de hoogte in moeten heeft men belang rijk weten terug te brengen. De ma chine weegt 900 kg. en wordt voortbe wogen door twee motortjes van 2 y2 P.K. De beide rupswielen rijden pre- cie.s in de paden tussen de bedden, terwijl de werkbreedte ook precies de breedtevan een bollenbed is: 1.10 25 januari vorig jaar een postwissel van 256 aan kinderbijslag, welke hij moest bestellen, aan zichzelf geëndos. seerd en het geld ten eigen bate aangewend. Dit had hij met meer postwissels gedaan. Ook 'had hij ten nadele van diverse Leidsdhendam- rners gelden in zijn zak gestoken, die hij van hen meegekregen had om te storten op reeds ingevulde girofor- 'miulieren. Deze formulieren waren later bij hem thuis teruggevonden. De rechter vond het een domme streek ,want zoiets moest wel uitko men. Die verdachte had tien kinderen. Zelf had hij geen gemakkelijke jeugd gehad. Zöjn reclasseringskansen wer den gunstig geacht. In verband met dit alles legde, de rechter hem zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf op met -drie jaar proeftijd en toezicht van de r.k. reclassering. De bollenrooimachine, waarnaar het bollenvak met belangstelling heeft uitgekeken. meter. Het apparaat rooit een bed van drie roe lang in.één minuut. De machine kan tot een diepte van 20 cm. rooien, wat voor de bloembollen cultuur meer dan voldoende is. Men kan er alle bolgewaöen mee rooien ook hyacinten. De machine is nu ge heel uitgeprobeerd, ook al is men er van overtuigd, dat men er straks in de praktijk wellicht een paar kleinig heden aan zal moeten veranderen. Over de prijs kon men ons nog niet veel meedelen. Het instituut voor Tuinbouwtechniek gaat het apparaat natuurlijk niet zelf fabriceren. Ver moedelijk zal dat een zaak worden van het Centraal Bloembollencomité, dat voor het researchwerk een be langrijk bedrag ter beschikking heeft gesteld en min of meer als opdracht gever gezien mag worden. Het a.s. seizoen zal de rooimachine links en rechts in de bollenstreek gedemon streerd worden ook al om de kin derziekten, die er eventueel aan het apparaat mochten kleven, weg te ne men. Zoals het er nu uitziet, krijgt het vak er binnen afzienbare tijd het I.T.T. dacht dat men over twee jaar het apparaat wel uit voorraad zou kunnen leveren een machine bij, 'die 'n deel der problemen verbonden aan het tekort aan arbeidskrachten zal helpen overwinnen. Dat zo'n ma chine tevens een machtig hulpmid del is om de steeds stijgende onkos tenpost omlaag te drukken kan een kind begrijpen. Op deze show is ook interessant de stand van de Ned. Heide maatschap pij, die een grote maquette brengt van het Noordwijkse Langeveld-der- toekomst. Vele bunders woeste duin- grond worden herschapen in prima bollengrond, die doorsneden worden door brede sloten voor wateraanvoer, terwijl overal prima wegen komen. Tegen de duinen wordt een groot re creatieterrein aangelegd met veel groen. De Rloemlust-tentoonstelling in Lis se draait weer! Na bijkans vier en twintig uur aan één stuk in touw te zijn geweest, konden architect Buurman en de zijnen gerust zijn: de show was op tijd klaar gekomen. Hon derden en nog eens honderden kisten met tulpen, hyacinten en vooral nar cissen had men een plaat moeten ge ven; men had turfmolm gestrooid, kisten gestapeld, dennen en sparren geplant, vijvers gecreëerd, maar toen de voorzitter van het Produktschap voor Sierteeltprodukten vanmorgen om elf uur de show officieel opende, toen was de Bloemlust-hal omgeto verd in een stukje Keukenhof. Een show, waar de narcissen en de tulpen een hoofdrol spelen en over de gehele linie in een weergaloos bes te kwaliteit voor deze tijd van het jaar. Het is aan alle kanten te zien: de bollen „komen gemakkelijk". Het broeiseizoen is vrij vlot. We hebben er bijv. de crème en heerlijk geuren de Winter Queen gezien in een con ditie, zoals we begin januari nog nooit onder ogen hebben gekregen. We no teerden daar ongelooflijk beste Ko- ranga, een der beste gele tulpen voor vroegbroei, die de laatste jaren aan de markt is gekomen. De uitdagend getinte Lustige Wit- we, fel rood met sterk afstekende witte rand was ook van de partij naast de wat meer bescheiden getinte Olga en Roland. Daar stond zo waar ook al de rose leliebloemige Ching Pink naast de voorname crème Gol den Transparant, stak de kloeke lila- ro,se Gander de trotse bloem omhoog op de rechte, sterke stengel en ont waarde men de bonte, zwierige Be auty of Volendam (sport uit White Sail met blauwe vlammen op een wit veld) naast de onschuldig witte Whi te Sail. Mappa, een helderrode, geel- gerande sport uit de bekende Crown Imperial trok ook nu sterk de aan dacht met de voorname, lichtrose Apricot Beauty. Wat de narcissen betreft: men ziet er fantastisch beste Golden Harvest met de symbolische naam, de vrolijk getinte Mary 'Housley, wat bloemdek met fel oranje kroontje, de fijne witte trompet Gloria, de trosnarcis Crag- ford, de dubbele Texas met de grote volle bloemen en tientallen soorten zgn. redcups. De hyacinten spelen een meer be scheiden rol op deze show, hoewel alle handelssoorten op de tentoonstel ling aanwezig zijn met diverse nieu we variëteiten. We poem en slechts de witte Arentine Aremdsen, de grappi ge kleine rode Tubergen's Scarlet, de imposante rode Pharos, de mooie rose Eros, de dubbele witte Ben Nevis, de porcelijn-blauwe Ostara, enz. En dan zijn er nog de koninklijke Amarylissen of Hippeastrums. Een bolgewas met enorme kelken van het gloeiendste rood, tot oranje en rood wit gestreepte exemplaren, veelal verwerkt tot fraaie bloemstukken. De architect van deze show, de heer W. Buurman uit Oegstgeest, heeft ge zorgd voor een los, sierlijk en rustig ontwerp met enkele waterpartijen en verder heeft hij een dankbaar ge bruik gemaakt van de bloeiende heesters we noemen slechts Forsy thia, Tóverhazelaar en natuurlijk de onvermijdelijke naaldbomen als achtergrond. Een van de lentehoekjes op de Bloemlusttentoonsteling te Lisse. Foto Mielo Buziau's verjaardag Buziau's 80ste verjaardag, hoewel in stilte gevierd, is toch niet onop gemerkt aan Nederland voorbijge gaan. Hoezeer hij nog leeft in de harten van v,ele Nederlanders, be wezen de zeer vele gelukwepsen, die hem in brief en telegramvorm uit alle delen van Nederland bereikten. Bekroningen op „Bloemlust" Op de tentoonstelling Bloemlust I werden de volgende bekroningen toe gekend: Hyacinten, geprepareerd 5 soorten: kleine gouden medaille G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim. Hyacinten decoratief: extra prijs grote gouden medaille: Proefstation bloembollencultuur te Lisse (met lof der jury). Narcissen, 15 soorten. Grote gouden medaille: Warnaar en Co., Sassen heim. Kleine gouden medaille: G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim. Beste Narcis. Grote gouden me daille. Trompetnarcis Golden Harvest, Warnaar en Co.; gr.bloemige Barnett Browning, G. B. v. Vroomen en Zn. Tulpen (geen grondverwarming), 15 soorten. Grote gouden medaille: G. B. de Vroomen. Idem 10 soorten. Grote gouden me daille: Vereniging „Floralia", 's-Gra- venzande. Idem 6 soorten. Grote gou den medaille: Jac. Tol, St. Pancras; deine gouden medaille: Jacob Uit- tenboogaard en Zn., Oegstgeest. Tulpen (kleur). Beste tulp rood: Most Miles van Ruygrok, Hillegom; witte White Sail van Floralia, 's-Gra- venzande; gerande tulp Olga van Floralia; gele Kovanga van Jac. Tol uit St. Pancras; extra prijs Christma Marvel van Jac. Tol. Beste collectieve inzending bolge wassen. Grote gouden medaille: Ruij""''e" broeiproevenbedrijf, Hille gom. Beste gemengde inzending bolge wassen: 50 p. Grote gouden medaille: G. B. de Vroomen. Prijs voor meest perfecte inzending tulpen: Floralia, 's-Gravenzande. Extra prijs, grote gouden medaille met lof der jury voor groep Amarillis van G. C. van Meeuwen en Zn., te Heemstede.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8