Ned. arts ontwikkelde kanker-preparaten Straaljager rakelings langs personentrein RADIO-ACTIVITEIT TOEGENOMEN pufouh Gary Davis spoedig vrij? Mr. Kolfschoten is benoemd tot burgemeester van s-Gravenhage Jubilerend Prins Bernhard Fonds schenkt f 50.000 aan het UA.F. DINSDAG 8 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Regering bereidt maatregelen voor De laatste tijd, vooral in september, is in ons land een verhoogde radio activiteit in lucht en regenwater geconstateerd. Regelmatige controle vindt plaats en deze heeft de regering aanleiding gegeven een aantal wettelijke regelingen voor te bereiden, waarbij maatregelen genomen zullen worden om aan de gevaren, verbonden aan de verhoging der radio-activiteit als gevolg van proeven met atoomwapens, het hoofd te kunnen bieden. Een behoorlijke bescherming van de bevolking zal echter nooit door nationale regelingen alleen bereikt kunnen worden. Internationale regelingen zullen op verschillende punten absoluut noodzakelijk zijn. Dit antwoorden de ministers Cals en Suurhoff op vragen, destijds gesteld door het Tweede Kamerlid (thans minister) mej. dr. Klompé. REGELMATIG ONDERZOEK Het medisch biologisch laborato rium der rijksverdedigingsorganisa tie TNO en het rijksinstituut voor de volksgezondheid oefenen geregeld controle uit op de radio-activiteit van de lucht, het regenwater en het ru we water van de waterleidingen in Nederland. De landbouworganisatie TNO zal bovendien een instituut op richten, dat zie het onderzoeh van gewassen. Het genoemde medisch biologisch laboratorium (te Rijswijk) onderzoekt regelmatig met medewerking van het KNMI de lucht en het regenwater, ongeacht of bekend is of vermoed wordt, dat atoombomexplosies heb ben plaats gevonden. Deze controle omvat dagelijkse meting van de ra dio-activiteit van de lucht (te Rijs wijk, De Bilt, Den Helder en Eind hoven) en van stof, dat op de bodem neerkomt (tot dusver alleen in Rijs wijk, in de toekomst op meer plaat sen). Sinds het begin van het onderzoek werd zowel in lucht als in neerslag voortdurend radio-activiteit aange troffen. Na proefneming met atoom bomexplosies werd herhaaldelijk een verhoging van activiteit geconsta teerd. De verhoging van de radio activiteit gedurende de maand sep tember was bijzonder gepronon ceerd. De Koninklijke Academie van We tenschappen wordt regelmatig op de hoogte gesteld van de resultaten van dit onderzoek. Onderzoek van het ruwe water van alle waterleidingen in Nederland zal twee keer per jaar plaats vinden. De rivierwaterleidingen zullen vier keer per jaar gecontroleerd worden. Het voornemen bestaat het water van de Rijn en van andere rivieren, die onze grenzen overschrijden, eveneens aan een regelmatig onderzoek te onder werpen. Hiernaast worden indivi duele middelen voor de drinkwater voorziening, b.v. het water uit regen bakken incidenteel onderzocht. Ook voedsel. Indien atoombomexplosies met de huidige frequenties blijven plaats vinden, zal het niet meer mogelijk zijn het risico voor de bevolking al leen op grond van meting der radio activiteit in lucht en neerslag te be oordelen, maar zal ook verontreini ging van voedsel uit een oogpunt van gezondheidsbescherming in de con trole moeten worden betrokken. Maatregelen. In afwachting van de totstandko ming van bovengenoemde nationale en internationale regelingen zijn reeds de volgende maatregelen in een vergevorderd stadium van voorberei ding. In het kader van de arbeiderstoe- scherming wordt op grond van de veiligheidswet het veiligheidsbesluit ioniserende stralen voorbereid en in het kader van de warenwet het be sluit radio-actieve stoffen. Aan de Gezondheidsraad is advies gevraagd omtrent inventarisatie van alle problemen, samenhangende met de toepassing van de kernenergie, die De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft regelen vast gesteld inzake de betaalbaarstelling van het ouderdomspensioen ingevolge de algemene ouderdomswet door or ganen, welke belast zijn met de uit betaling van pensioen uit anderen hoofde dan ingevolge de wet. Voor een vergunning hiervoor kun nen slechts in aanmerking komen: a. I publiekrechtelijke lichamen; b. krach- tens de wet in het leven geroepen fondsen; c. bedrijfs- en ondernemings pensioenfondsen, op welker statuten of reglementen de goedkeuring, be doeld in artikel 4 van de pensioen- en spaarfondsenwet, is aangevraagd en niet is geweigerd; d. instellingen, welke de pensioenbetaling verzorgen voor één of meer lichamen of fond sen, bedoeld onder a t/m c. voor de volksgezondheid van beteke nis zijn. Ook de organen van het staatstoe zicht op de volksgezondheid, de ar beidsinspectie en het rijksinstituut voor de volksgezondheid bereiden zich voor op de taak, welke hun in op t.to.c. in de gemeente Noorddijk dezen te wachten staat. Sinds 1950 (Gron.) is gebleken, dat in het dorp ARTS PER 24 INWONERS. Tijdens het bevolkingsonderzoek bestudeert het medisoh biologisch la> boratorium van de rijksverdedigings organisatie TNO het effect van de stralen op levende wezens en wordt gezocht naar beschermende maatre gelen hiertegen. Oosterhoogébrug (gemeente Noord elijkop een inwonertal van 1003, 42 artsen praktiseren. De gemeente Noorddijk, die grenst aan de ge meente Groningen, heeft zelf geen dokter. Hoopgevende resultaten Dr. W. A. G. van Everdingen, arts-specialist aan de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst te Utrecht, heeft een nieuwe kankertherapie ontwikkeld, die thans toegepast wordt in de medische universiteitskliniek in Keulen. Bij tachtig procent van de meestal in het ergste stadium van kanker verkerende patiënten werd een duidelijke verbetering van de alge mene toestand waargenomen. Van 62 in vijftien maanden behandelde pa tiënten vertoonden er negen een objectieve verbetering met teruggang van de klinische symptomen. Toestand verbeterde waarneembaar Over de nieuwe behandeling wor den in het medische tijdschrift „Me- dizinische Klinik" mededelingen ge daan door een werkgroep van de Keulse kliniek, die zich bezighoudt met de „chemo-therapie" bij kanker. Tot de behandeling werd overge gaan naar aanleiding van door dr. Van Everdingen ontwikkelde enzym preparaten en de resultaten van de eerste behandelingsproeven in Neder land. Volgens de werkgroep heeft dr. Van Everdingen met de toepassing van enzymen een geheel nieuwe weg ingeslagen bij de behandeling van kankerpatiënten. Geen rauwkost. De door dr Van Everdingen ont wikkelde preparaten zijn een injec- tieVloeistof en een concentraat van enzymsystemen, waardoor het tot zich nemen van grote hoeveelheden rauwkost door de patiënt overbodig wordt. In Keulen werd allereerst de nieu we therapie bij patiënten bij. wie een chirurgische behandeling of een be handeling door middel van bestraling geen zin meer had. De opvallende be ïnvloeding van het ziekteverloop met een duidelijke verbetering van' de al gemene toestand (in sommige geval len werd teruggaan van het gezwel waargenomen) was voor de werk groep aanleiding om de behandeling uit te breiden tot patiënten, die bij het klinische vooronderzoek nog voor operatie in aanmerking schenen te komen. Als totaalindruk geeft de werk groep te kennen, dat bij de behandel de patiënten het ongewoon lang aan houden van de goede algemene toe stand opvalt. Zo bleken vele patiën ten ondanks uitgebreide processen tot wandelingen in staat. Deze gunstige indruk werd versterkt door stijging van de eetlust, gedeeltelijk met toe neming van het gewicht en het ver- Van de Lichtstad naar de Hofstad Bij koninklijk besluit van 7 januari 1957 is de burgemeester van Eindho ven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten met ingang van 10 februari tot burge meester van 's Gravenhage benoemd. Mr. Henry Anthony Melchior Tie- leman Kolfschoten werd op 7 augus tus 1905 te Arnhem geboren. Hij be zocht daar de lagere school en stu deerde van 1915 tot 1921 op het gym nasium van de Jezuïeten te Katwijk, waarna hij aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam de colleges in de rechtswetenschappen volgde. In 1926 deed hij zijn doctoraal-examen, v/aarna hij in januari 1927 aangesteld werd als tweede secretaris van de toenmalige R.K. Staatspartij, welke functie in de jaren 1928 tot 1933 ge combineerd werd met dde van parti culier secretaris van de minister-pre. sident, jhr. mr. Oh. Ruys de Beeren- brouek. Hij kréég opdracht tot het inrich ten van een eigen partijbureau, het dr. Schaepmanhuis,' waarvan hij in 1938 directeur werd en dit bleef tot de opheffing in 1941. Bezetting en bevrijding. Tijdens de bezetting groepeerden de zes voornaamste politieke partijen zich samen in het zgn. politiek con vent. Toen in 1943 oud-minister T. J. Verschuur gearresteerd was, verte genwoordigde mr. Kolfschoten zijn. partij in dit convent. Nadat ook de Kamervoorzitter mr. Van Schaik ge vangen was gezet, volgde hij deze als lid van het „Vaderlandsch Cotmité" op. Bij het optreden van het ministerie Sobermenhorn op 24 juni 1945 zag mr. Kolfschoten zich de portefeuille van Justitie toegewezen. Hiermede aan vaardde hij een precaire opdracht, aangezien de zuivering van de Hoge Raad en de instelling van een bijzon dere rechtspleging onder zijn minis terie ressorteerden. Zijn eersite praat je „Op de brug" was dan ook aan de opsporing en berechting van staat kundige misdrijven gewijd. Na zijn aftreden als minister werd mr. Kolfschoten tot lid van de Eerste Kamer gekozen. In 1946, volgde zjjn benoeming tot burgemeester van Brabants grootste gemeente, de industriestad Eindhoven. Als zodanig heeft hij zich doen ken nen als een bekwaam en vooruit strevend magistraat Na de verkiezingen in 1952 keerde hij niet terug in de Eerste Kamer. Mr. Kolfschoten is bestuurslid van de vereniging van Nederlandse Ge meenten, afdeling Noord-Brabant, voorzitter van de vereniging Neder landse gemeenten voor gemeenschap, pelijke filmkeuring op katholieke grondslag, commissaris van de N.V. Provinciale Noord-Brabantse Elektri citeitsmaatschappij Hij is ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. dwijnen van pijnen, evenals van de overige lokale en algemene bezwa ren. Geen enkele ongunstige beïn vloeding van het bloedbeeld werd waargenomen, in tegenstelling met de behandeling van cytostatica of stralen. De werkgroep wijst erop, dat bij het grootste deel der voor beoorde ling in aanmerking komende patiën ten, ongeveer bij 80 procent, een sub jectieve (door de patiënten zelf ge constateerde) verbetering optrad met een sterke verbetering van de alge mene toestand. De theoretische basis van deze the rapie zal verder moeten worden uit gewerkt, maar, aldus het medisch- wetenschappelijke tijdschrift, wan neer het lukt bij 9 van de 62 patiën ten, van wie het grootste gedeelte pas in het allerlaatste stadium der ziekte onder behandeling kwam, een gun stige therapeutische beïnvloeding te verkrijgen en bijna alle zieken gedu rende lange tijd een goede algemene toestand behouden, dan is de aanbe veling gerechtvaardigd bij de actuali teit van het probleem en de machte loosheid van de geneeskunde ten op zichte van dit ziektebeeld, om' de en zym-therapie in veel grotere omvang dan tot nu toe het geval was te gaan toepassen. De werkgroep wijst er ook op, dat met deze preparaten geen „wonder- genezingen" bereikt kunnen worden. Alleen reeds de mogelijkheid om de patiënt een lang lijden te besparen en hem daarenboven gedurende lan gere tijd ambulant en zonder klachten te houden betekent, volgens de werk groep^ een belangrijke stap vooruit, die verplicht tot een diepgaand verder klinisch en enzymchemisch onder zoek. HET BLIJFT ROMMELEN IN VOORBURGS RAAD. De wethouder van Openbare Wer ken in de Voorburgse raad, mr. L. Jonkergouw, blijft volharden in zijn standpunt, dat hij niet mag aftreden- Zoals men zich zal herinneren is er een geschil gerezen in de raad van de gemeente Voorburg, daar de frac ties van de P.v.d.A., V.V.D. en de K.V.P., waartoe ook de wethouder behoort, van mening zijn, dat de ar beid van mr. Jonkergouw als wet houder van Openbare Werken, be ïnvloed wordt door zijn functie van commissaris v^n een bouwmaat schappij. Mr. Jonkergouw is van mening, dat dit niet strijdig is met de ge meentewet, reden waarom hij niet wenst te vertrekken. Intussen zijn de drie fracties niet Prins Bernhard: Cultuur wordt door twee gevaren bedreigd Ter gelegenheid van het feit, dat door bruut of sluipend geweld, als 10 jaar geleden het Prins Bernhard Fonds, opgericht in 1940 te Londen, zijn nieuwe culturele gedaante ont ving, heeft prins Bernhard vanmiddag te Amsterdam een rede uitgesproken, waarin hij wees op de culturele waar den, die in het leven verdedigd moe ten worden, omdat het verlies van deze waarden, het verlies van gees telijke vrijheid verraadt. Als demonstratie van deze strijd maakte de prins tijdens rijn toespraak bekend, dat het Prins Bernihard Fonds de gedachte aan een schenk heeft laten varen en van "de reeds ingezamelde gelden 50.000 be schikbaar stelt aan het Universitair Asiel Fonids, dat ziiah ten doel stelt jongelui, die voor tirannie gevlucht zijn, in staat te stellen een universi taire opleiding te volgen. Op symbo lische wijze stelde de prins het be drag aan prof. dr. G. C. -Heringa .ter hand. De prins zeide in zijn toespraak, dat de cultuur, die slechts in vrijheid gedijen,, kan, bedreigd wordt zowel Verhoging van de vennootschaps belasting? Naar verluidt is de regering voor nemens de vennootschapsbelasting te verhogen met 100 miljoen gulden. De ene helft van dit bedrag zou deel uitmaken van de 110 miljoen gulden belastingverhoging, waartoe de Sociaal-Economische Raad heeft geadviseerd, de andere helft zou die nen voor partiële inwilliging van de eisen van het Landbouwschap betref fende de garantieprijzen. (Trouw). Het traject UitgeestAlkmaar van rijksweg nr 9 is thans vastgesteld. Met het 6 km lange gedeelte vanaf de tunnel bij Velsen tot Uitgeest hoopt men in september-oktober ge lijk met de tunnel gereed te komen, en evenzo met het viaduct over de spoorlijn en de provinciale weg bij Uitgeest. Het 11 km lange traject vanaf het viaduct naar Alkmaar, loopt beoosten van Uitgeest langs het Uit- geester meer, ten westen van Aker sloot en ten oosten' van I i-.imen, langs het natuurr servaat „Het Die" en dan verder noordwaarts beoosten van Heiloo, dwars door de Boekeler- meer en sluit circa 300 meter ten zuiden van de Heiloërdijk in Alk maar aan op een rond verkeerspunt. Naar rechts krijgt de weg een ver binding naar de Willem de Zwijger- brug in de provinciale weg in de richting Friesland. De nieuwe rijksweg wordt aan de voet 50 60 m breed en het wegvlak 30 m. Het wordt een tweebaans as faltweg met een rijbaan van 7.25 m met aan elke kant een verharde berm van 2% m met daarnaast nog een groene berm van dezelfde breed te. De rijbanen worden gescheiden door een 6 meter brede middenberm, die met groen beplant zal worden. Dit jaar hoopt rijkswaterstaat met 'het voorbereidende werk gereed te komen teneinde in 1958 met de uit voering te kunnen beginnen. Het werk zal dan zeker nog drie jaar vorderen. ook door lakse ideaalloze onverschil ligheid en vervlakkend materialisme. Nadat de prins het bedrag aan de hoogleraar ter hand gesteld had, wees hij erop, dat verder gaande steun aan het Asiel Fonds geschon ken zal worden, voor zover dit nood zakelijk mocht blijken en de middelen van het Prins Bernhard Fonds rei ken. Op de 45e vergadering van het be stuur van het produktschap voor vee en vlees, die op woensdag 9 januari in hotel Smits te Utrecht zal worden gehouden, wordt de verordening stempelmerk mond- en klauwzeer 1957 behandeld. Blijkens het ontwerp van deze verordening, dat is opgesteld in over leg met de vee-artsenijkundige dienst te 's-Gravenhage, is het verbo den vlees, afkomstig van met mond en klauwzeer besmette slachtdieren, of uit zodanig vlees bereide vleeswa ren, voorhanden te hebben. Dit vlees zal van een stempelmerk worden voorzien. Deze bepaling richt zich in het bijzonder tegen de exporteurs van vlees en tegen de vleeswarenfa- brikanten, zodat het vlees in vei> werkte vorm, niet kan worden ge ëxporteerd. De uitvoer van zodanig vlees zou n.l. tengevolge 'kunnen hebben, dat de importerende landen zouden beslui ten hun grenzen voor Nederlands vlees en Nederlandse vleesproduk- ten te sluiten. HET AGRARISCH CONGRES KVP. Zoals bekend heeft de KVP een agrarisch congres in voorbereiding, dat zal worden gehouden op zater dag 2 februari a.s. Bij de vaststel ling van die datum was rekening ge houden met de toezegging der rege ring aan de Kamer dat de regerings nota over de beperking der bestedin gen, waarin de agrarische vraagstuk ken een belangrijk onderdeel zou den vormen, begin januari zou ver schijnen. Nu blijkt, dat dit ver schijnen is uitgesteld, is het bezwaar lijk het agrarisch congres op de vast gestelde datum te doen plaats heb ben. Nu publicatie van de bedoelde regeringsnota zal het bestuur der K.V.P. zich opnieuw beraden. Zaak-Valkenswaard Tegen notaris werd bevestiging geëist Omdat een notaris uit Valkens- waaird door het bijhouden van een „zwart" register gedurende de ja ren 19491952 ongeveer 12.009 aan de inkomstenbelasting onttrokken heeft, werd hij onlangs door de Bos sche rechtbank veroordeeld tot 17 weken gevangenisstraf de tijd in voorarrest doorgebracht en het verbod om het amibt van notaris te bekleden. In hoger beroep achtte de procu reur-generaal bij het gerechtshof te (Den Bosch deze straf op haar plaats en eiste bevestiging. De uitspraak is bepaald op 21 januari a.s. (Advertentie), 'gemerkt. Gistermiddag omstreeks half zes is de 40-jarige Engelse lerares mej. Eli zabeth Harrison uit Rryhope (Enge land) op de rijksweg tussen Roer mond en Horn verongelukt. Zij raakte met haar auto, die zij zelf be stuurde, bij een poging tussen twee vraohtaluto's door te glippen, be klemd. Zij was op slag dood; haar wagen.werd totaal vernield. Een van de vrachtauto's was geladen met ste nen en de andere met dakpannen. Vermoedelijk heeft de Engelse doordat het stuur in haar wagen I rechts zat, de tegenligger te laat op- Botsing nog nèt voorkomen Op het moment dat de bestuurder van een straaljager gistermiddag in de omgeving van Barneveld daalde om een noodlanding te maken, zag hij tot zijn ontsteltenis vlak voor zich een spoorlijn, waarop juist een trein reed. De treinbestuurder en de trein reizigers zagen het toestel recht op zich af komen. In sommige coupé's ontstond een paniekstemming. De treinbestuurder reageerde on middellijk; hij voerde de snelheid van de trein op. Ook de piloot stelde alles in het werk om een botsing te vermij den. Net éven achter de trein botste de straaljager tegen de spoordijk en VOOR-ONDERZOEK TEGEN DE OUD-SS-ER POLAK VORDERT WEINIG. Het vooronderzoek tegen de 38-ja- rige voormalige SS'er, W. Polak, die op beschuldiging van het plegen van een drievoudige moord in Lueneburg terecht staat, kan slechts onder zeer moeilijke omstandigheden voortgang vinden, aangezien de Nederlandse regering dezer dagen juridische bij stand heeft geweigerd. De Nederlandse regering blijft even als voorheen aandringen op uitleve- ring van Polak, die er van verdachtdt Tante Betje„ Schevenho_ wordt, als lid van de Waffen-SS ge- öneriuk ia overkomen (te durende de laatste wereld-oorlog drie aakt) heeft M de D0Htie Nederlandse verzetslieden te hebbenI£°„„e neergeschoten en aan het fusilleren van een vierde te hebben deelgeno men. Werd Tante Betje vermoord? Behalve aan de nog niet opgehel derde zaak van de moord op de 31- jarige „Chinese Annie" werkt de hoofdstedelijke politie nog aan een andere zaak de mysterieuze verdwij ning in de nacht van de 16e oktober 1956 van „Tante Betje", de 56-jarige eigenaresse van Café Neutraal in de Sint-J acobsstraat. De spoorloze verdwijning van de caféhoudster is echter een zo moge lijk nog duisterder affaire, dan het misdrijf op de Oude Zijds Achter burgwal. De politie ziet in de eerste zaak nog steeds geen spoortje licht. Juist het ontbreken van elke aanwij de mening doen postvatten dat er ver moedelijk van een misdrijf sprake is. Het was bekend, dat de caféhoud- op de gebruikelijke Nieuwjaarsrecep- Polak werd reeds kort na de oorlog ster fr warmPies bijzat. Zij ging daar z.rl„u _„,iuj_.i-iixnocal rxrat on en men wist. dat zn tie van het college verschenen, om dat de gewraakte wethouder tot de ontvangende partij behoorde. Bovendien hebben zij de burge meester in een brief gevraagd een andere voorzitter aan te wijzen voor de commissie van openbare werken, die onder leiding staat van mr. Jon kergouw. De drie fracties overwegen thans, in de volgende raadsvergadering for meel een motie in te dienen, waarin het vertrouwen in de wethouder wordt Gisteravond omstreeks kwart voor acht is op de onbewaakte overweg tussen Barneveld en Stroe een per sonenauto aangereden door een trein, die uit Amerfoort in de richting Apel doorn was vertrokken. In de auto bevond zich het gezin Jager uit De Harskamp, bestaande uit een vader, moeder en dochter. De moeder, die enige tyd bekneld was, werd ernstig gewond. De vader en de dochter ^werden licht gewond. De auto werd geheel vernield. Het onderzoek is in handen van de politie in Bar neveld. door een Nederlandse rechtbank ter dood veroordeeld, maar dit vonnis, werd later veranderd in levenslan ge gevangenisstraf. In 1952 gelukte het Polak echter uit de strafgevan- nogal prat op en men wist, dat zij elke nacht omstreeks half één, als zij na sluitingstijd naar haar woning liep, een portefeuille met rekeningen, papieren en ookgeld bij zich genis te Breda te ontvluchten, en op droeg. Is deze tas haar ongeluk het ogenblik verblijft hij bij vrien den in Hannover. Duitsland is indertijd niet. op het uitleveringsverzoek van Nederland ingegaan, omdat Polak door toe te treden tot het Duitse leger volgens Duitse opvatting het Duitse staats burgerschap verwierf. worden? Is zij tijdens die wandeling naar huis overvallen en in een auto ontvoerd? Heeft een bekende haar een lift aangeboden en toen we tende dat er geld zat in de grote portefeuille zijn slag geslagen? Met deze vraag houdt de politie zich nog steeds bezig. De Amsterdamse vreemdelingen politie verwacht, dat de sinds enkele dagen gearresteerde wereldburger Gary Davis zeer spoedig in vrijheid zal worden gesteld. Hij zal rich dan vrij door Nederland mogen bewegen met slechts een periodieke meldings- plicht. De Nederlandse regering heeft be grip voor Davis' standpunt, dat hij slechts dan naar de Verenigde Staten tf.ruig wil, wanneer hij Amerilo als Rechthebbend burger kan betreden. Europese wereldfede* alisten hebben gifleren op het hoofdbureau var poli tie te Amsterdam een onderhoud met Davis gehad. Naar aanleiding hiervan 'hebben de afgevaardigden uit België en Engeland telegrammen naar hun regeringen gezonden om vrije toe gang in hun land te verzoeken voor de in het nauw gebrachte wereldbur ger. Van verscheidene zijden is Davis inmiddels gastvrijheid aangeboden; de gevangen wereldburger is momen teel in zijn cel bezig een boek te schrijven over zijn belevenissen van de afgelopen 2 jaar. kantelde gedeeltelijk op de spoorlijn. De piloot, sergeant-vlieger Reiss, kon ongedeerd uit het toestel stappen. Het ongeluk (waarbij zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voorde den) gebeurde gistermiddag om tien minuten over dr^e op de spoorlijn tus sen de stations Barneveld-Dorp en Barneveld-Voorthuizen. Het vliegtuig werd beschadigd doch de schade scheen, zo waren althans de eerste indrukken, niet erg groot te zijn. De straaljager, een Gloster-Meteor, was afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden. Sergeant Reiss had tij dens de vlucht moeilijkheden gekre gen met zijn navigatie. Hij kon met de nog resterende brandstof geen en kele vliegbasis meer bereiken en be sloot daarom een noodlanding te ma ken te midden van de weilanden, die daar „bezaaid" zijn met boerderijen. Door het slechte zicht merkte hij pas laat de trein op, die onderweg was naar Barneveld-Dorp. Treinverkeer gestremd. Doordat de straaljager over de spoorlijn kantelde, werd ieder trein verkeer onmogelijk gemaakt. Op de lijn lagen nl. talrijke brokstukken van het toestel. Tussen Barneveld dorpBarneveld-Voorthuizen wer den daarop bus-pendeldiensten inge legd. Reizigers ondervonden daardoor ernstige vertraging. Gisteravond .omstreeks half elf slaagde een 50-tons kraanwagen ge monteerd op treinwagons er in, de straaljager van zijn ongewone lan dingsplaats te lichten. Vanmorgen is het treinverkeer op deze lijn hervat. Spoorlijn weer vrij. De spoorlijn bij Barneveld, die na het ongeval met de straaljager giste ren versperd was, is vannacht om half twee vrij gekomen, zeda. de trein dienst op dit baanvak vanochtend normaal is hervat. KAMPIOEN POOL-COCKTAIL. Met een Pool-cocktail, bestaande uit 15 gr. Drambuie, 19 gr. cherry-bran dy Heering, 10 gT. cointreau triple sec en 10 gr. wodka Bols, heeft de 56-jarige barkeeper van dancing Ca- liente te Amsterdam, Rinus Klijndijk, gisteren in Krasnapolsky de eerste prijs vam Nederland gewonnen in een cocktailcompetitie, die wordt gehou den in verband met de opening van de Deense luchtvaartlijn Kopenhagen Tokio over de pool. Als enige van de 71 mededingende barkeepers zal de heer Klijndijk in Kopenhagen met 12 andere barkeepers meedingen naar het wereldkampioen schap. De winnaar van deze compe titie zal de eerste poolvlucht vam de Deense S.A.S. meemaken. Tot hoofdingenieur bij het n.v. Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland is benoemd ir. A. Govers, voorheen werkzaam bij de gemeentelijke ener gie-bedreven te Delft.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6