Hartelijkheid en enthousiasme bij de intocht van burg. Z. Bruins Slot Alphen was in een feeststemming Burgemeester Smolders van Voorhout debuteerde als scherpschutter DINSDAG 8 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Burgemeester Z. Bruins Slot, de door het oudste raadslid, de heer A. nieuwe burgemeester van Alphen aan den Rijn, is maandagmiddag, tijdens een buitengewone vergadering van de gemeenteraad plechtig geïnstal leerd. Tevoren deed hij, vergezeld van zijn echtgenote, mevr. J. J. Bruins SlotPadding, en kinderen en verdere familieleden feestelijk zijn intocht langs bevlagde straten waar velen zijn komst gade sloegen. Een comité van ontvangst, be groette hem aan de grens van de gemeente met Zwammerdam. Daar sprak namens de burgerij de heer de Graaf een kort welkomstwoord. Hij riep ook het welkom toe aan het gezin van de heer Bruins Slot en wenste, dat het gezin zich spoedig in Alphen thuis zal voelen. Spreker herinnerde er aan, dat de roep van de nieuwe burgemeester hem eigen lijk vooruit is gegaan. Hij is een voor vechter van de woningbouw. Welnu, aldus de heer De Graaf, in beide op zichten zult u hier voldoende gele genheid tot ontplooiing vinden. Triomftocht. Onderwijl had zich langs de stra ten in het centrum van de gemeen te een dikke rij van belangstellen den verzameld, zodat de inkomst een ware triomftocht werd, die haar hoogtepunt vond bij het raadhuis. Voorafgegaan door de beide plaatse lijke muziekkorpsen met tamboers, „Crescendo" en „Arti et Religioni" en ruiters van de Alphense Ruiter- vereniging, allen in de kleurrijke uniformen en kledij, arriveerde de stoet voor het raadhuis. Er stonden, behalve duizenden belangstellenden uit de burgerij, tientallen afgevaar digden van de kerkelijke en buiten kerkelijke verenigingen en organi saties tegenover het bordes van het raadhuis opgesteld met kleurrijke vlaggen en vanen, aan welke wel komstgroet het schaarse zonnetje veel luister bijzette. Nadat het eerste couplet van het Wilhelmus, gespeeld door „Arti", was verklonken tevoren was het ge zelschap tussen een haag van leden van de gemeente reserve-politie, de Nationale Reserve, de Reserve Lucht wachtdienst en van de Bescherming Bevolking, die gecommandeerd wer den door sergeant C. Schellinger- hout, naar het bordes van het raad huis gewandeld sprak burgemees ter Bruins Slot de burgerij toe. Hij danktë haar voor de indrukwekken de verwelkoming. Deze demonstra tie van goede gezindheid wilde spr. zien als een onmiskenbare voorspel ling van een toekomstig goede sa menwerking. Dat zovelen op een werkdag een offer hebben willen brengen, om bij zijn komst tegen woordig te zijn en daarmede een aan deel hebben geleverd om deze in tocht voor hem en zijn gezin onver getelijk te maken, demonstreert op overduidelijke wijze de goede be- doélingen, waarmede men ons, aldus spr., op de eerste dag van mijn ambts aanvaarding in mijn nieuwe stand plaats tegemoet treedt. Burgemeester Bruins Slot zegde toe spoedig kennis te zullen maken met alle facetten van het burgerlijk leven in Alphen, een taak, waarin hij zal worden bijge staan door zijn echtgenote. Maar enig geduld vroeg hij hiervoor, om dat de woongelegenheid nog niet ge regeld is. Schooljeugd. Een alleraardigste begroeting wacht te het burgemeesterlijk echtpaar in de hal van het raadhuis door drie schoolkinderen, die met hun wens- jes en bloemenhulde de gehele school gaande jeugd bij het echtpaar wilden introduceren. Het waren Loutje Schipper, zoontje van de inspecteur van het l.o. in het district Alphen, de heer L. Schipper. Het jongetje, leerling van de Groen van Prinsterer school, zegde keurig een wens je op. Netty Peterse, leerlinge van de R.K. l.o. meisjesschool bood een oorkonde aan en Marianne Zaal, leerlinge van de openbare l.o. school te Ouds hoorn, bood mevr. Bruins Slot bloe men aan. Vervolgens werden de heer en mevr. Bruins Slot en hun kinderen F. Ruijssenaars en het jongste lid van de raad, drs. C. Goedhard, naar de •burgemeesterskamer geleid waar de loco-burgemeester, de heer J. v. d. Berg, de wethouders A. J. Dekker en C. M. Deerenberg wethouder G. Nijman was wegens ziekte ver hinderd alsmede de voltallige raad, hun opwachting maakten. 'Na een korte begroeting werd de bur gemeester in de raadszaal door de loco-burgemeester geïnstalleerd. Installatie. Bij de officiële installatie waren, behalve het college, de Alphense raadsleden en die van de voormalige standplaats van burgemeester Bruins Slot, de gemeente Nijkerk, tegen woordig de echtgenoten van de raads leden, mr. Cleveringa, die de Com missaris van de Koningin in Z.-H. vertegenwoordigde, de burgemeesters van de kring „Rijnstreek", vertegen woordigers van -de onderscheiden kerkelijke stromingen in de' gemeen' te, o.a. deken L. H. M. Nieuwenhui- zen en pastoor J. Kragtwijk van Aar- landerveen en burgemeester prof. P. Thuysbaert van de Belgische stad Lokeren met zijn schepenen en secre taris. Voorts gaven blijk van belang stelling vertegenwoordigers van de verschillende organisaties en instan ties, waarvan burgemeester Bruins Slot bestuurslid is, zo o.a. van dr. L. J. Cazemier, die namens de Varende Gemeente in de Ned. Herv. Gemeen te acte de presence gaf. Terwijl er voorts vertegenwoordigers waren van de grote verscheidenheid ge meentelijke groeperingen, alsmede van de hoofden van dienst van het gemeentebestuurlijk apparaat. Industrialisatie. Loco-biirgemeester J. v. d. Berg riep burgemeester Bruins Slot en zijn gezin een hartelijk welkom toe en gaf vervolgens een korte schets van de geaardheid van de gemeente en haar problemen, die door haar groei als industrie- en centrum-ge meente worden veroorzaakt. Deze moeilijkheden zullen veel van de werkkracht van de burgemeester opeisen. Alphen is doelbewust de weg naar industrialisatie ingeslagen. De voorwaarden hiervoor waren gunstig. Ter plaatse waren reeds be langrijke industrieën gevestigd, waardoor de bevolking op het werk in de fabriek was ingesteld. Le gun stige ligging van de gemeente in het hart van Holland is voorts een factor van niet te onderschatten betekenis, terwijl de behoefte aan nieuwe werk gelegenheid mede werd bevorderd door een bevolkingsoverschot, dat zo wel ter plaatse als in -de omgeving steeds sterker naar voren kwam. In korte trekken herinnerde de lo co-burgemeester aan het veel dat reeds tot stand is gebracht of in een vergevorderd stadium van voorbe reiding geleid zoals o.a. de oplossing van het bruggenvraagstuk, de ver betering van het wegenstelsel, de ontsluiting van bouw- en industrie terreinen, de bouw van scholen, een rioolwaterzuiveringsinstallatie, een badhuis en een zwembad en enkele belangrijke voorzieningen voor wat de sportbeoefening en recreatie be treft. Voor de taak, hieraan voort te bouwen, vindt u hier een raad, aldus de loco-burgemeester, die voor deze ontwikkeling een open oog heeft, die stimuleert en niet afremt, die plannen verder reikende dan de naaste toekomst welwillend overweegt en ernstig bestudeert. De plannen, welke met urgentie de aandacht vragen zijn die betreffende de structurele ontwikkeling der ge meente, de sanering van het hart van Alphen, de krotopruiming en de ont sluiting van nieuwe industrieterrei nen, terwijl de woningbouw vanzelf sprekend hierbij niet mag ontbreken. Daarnaast zullen de vraagstukken van culturele en sociale aard de voortdurende belangstelling vragen. Gelet echter op de financiële conse quenties van dit alles is de vrees gewettigd, aldus spr., dat het tempo van uitvoering hierdoor aanmerke lijk zal worden vertraagd. Bij zijn aankomst te Alphen aan den Rijn werden burgemeester Bruins Slot en zijn echtgenote verwelkomd door de heer L. de Graaf. Wederzijdse waardering. Na allereerst dank te hebben ge bracht aan God, aan de Koningin en haar verantwoordelijke raadslieden voor het vertrouwen, dat zij in hem hebben gesteld door hem te benoe men tot burgemeester van deze in meer dan één opzicht belangrijke ge meente en aan de loco-burgemeester, zijn mede-wethouders en de ge meente-secretaris voor de voortref felijke wijze, waarop de werkzaam heden gedurende 4 maanden, tijdens de burgemeesterloze periode, voort gang mocht vinden, verzekerde bur gemeester Bruins Slot, dat hij zich zo spoedig mogelijk zal inwerken in al de problemen, vraagstukken en belangen, welke zo even door de loco burgemeester naar voren waren ge bracht met betrekking tot Alphen aan den Rijn, om hiervoor gezamen lijk naar een doelmatige oplossing te streven. De heer Bruins Slot vroeg hiervoor aller medewerking met in begrip van die van de secretaris en het secretarie-personeel, en de raad. Hoewel onderscheiden in politieke overtuiging zullen wij in ons intern overleg er naar moeten streven naar buiten uit een ondeelbare eenheid te vormen, hetgeen ongetwijfeld een gezond gemeentebeleid zal bevorde ren. Aan een volkomen vertrouwen jegens elkaar zal een waardering voor eikaars mening ten grondslag moeten liggen, in welk streven Al phen mij, zo zei spr., steeds aan ziji^ zijde zal vinden. Spanningen. Een vrij snelle groei der bevolking, gepaard gaande met een verdere in dustriële ontwikkeling schept proble men, die spanningen oproepen. Wa ren er daarnaast geen moeilijkheden van financiële orde, het zou nog wel gaan, maar het begrotingstekort van deze gemeente schept op zichzelf al een ernstig probleem. Wij zullen bij dit al naast het verkrijgen van een verhoogde uitkering uit het gemeen tefonds, ons ervan bewust moeten zijn, dat ons intern financieel beleid verantwoord ligt. Wijzend op de fi nancieel niet rooskleurige stand van zaken, een omstandigheid die wel eens een lastige rem kan blijken om datgene te doen wat als een noodza kelijke verbetering voor deze gemeen te geldt, liet spr. even het zonnetje door de zwarte dreigende wolken bre ken. Hij zei namelijk, dat de hem ge bleken belangstelling van autoriteiten voor deze gemeente, niet het minst van die van de Commissaris der Ko ningin, hem de zekerheid geeft, dat op hun medewerking mag worden gerekend, zodat jiet uitvoeren van aanvankelijk onrendabele werken tot de mogelijkheden blijft behoren. Burgemeester Bruins Slot gaf de verzekering van zijn ernstig voorne men om met zijn kennis en ervaring de gemeente te willen dienen, zich daarbij realiserend dat in wetgeving en bestuur Gods wet tot opperste richtsnoer moet worden genomen en dat het overheidsbeleid het kenmerk moet dragen van een stre.ven naar beveiliging en versteviging van de Christelijke grondslagen onzer sa menleving. Dit alles met vermijding van toespitsing van tegenstellingen en met volle erkenning en waarde ring van elke andere waarachtige overtuiging, die niet in strijd is met de opbare orde, veiligheid of goe de zeden. Toespraken. v Als nestor voerde de heer A. F. Ruijssenaars- fractie-voorzitter de K.V.P., namens de gehele raad het woord. Na enkele welkomstwoorden te hebben gericht tot de burgemees ter, zijn echtgenote en kinderen, schetste de heer Ruijssenaars plaats en de taak van de burgemees ter in het kader van het gemeente bestuurlijk apparaat. Zijn taak is niet in wetsartikelen volledig te omlijnen. Van hem worden vereist stuurmans kunst, klare visie en vaderlijke zorg. Met vertrouwen en bezield met ern stige voornemens om een goede standhouding niet in de weg te staan, aldus de heer Ruyssenaars, treden wij u tegemoet, alsook uw gezin. Blijkens het antwoord, dat de bur gemeester gaf, heeft het hem bijzon der prettig getroffen, dat het moge lijk is gebleken, dat één man namens de gehele raad het woord voerde. Dit spreekt boekdelen, waarvan het hoofdstuk ongetwijfeld is een verhan deling over onderling vertrouwen. Mede namens de hoofden van dienst en het gehele personeel der gemeen te in al zijn geledingen bood de se cretaris, de heer Veenhuysen de wel gemeende gelukwensen aan en hij riep de burgemeester met zijn gezin een hartelijk welkom toe. Op grond van het genoeglijk con- takt bij het afscheid in Nijkerk met collega's en gedachtig de daar gespro ken afscheidswoorden, trok de heer Veenhuysen met vrijmoedigheid de conclusie, dat de verhouding tussen burgemeester Bruins Slot als hoofd van de gemeente aldaar en het per soneel dier gemeente van hoog tot laag zeer goed lag. Dit geeft hem niet I slechts de hoop, maar de gegronde Het plechtige moment, waarop loco-burgemeester v. d. Berg, de nieuwe burgemeester de ambtsketen omhangt. Foto v. d. Horst verwachting, dat gelijke verhouding ook hier spoedig zal blijken aanwe zig te zyn. Receptie. Tijdens de uiterst gezellige en op merkelijk druk bezochte receptie door personen uit alle lagen der bevolking welke receptie, evenals de bijeen komst in de raadszaal, in bekwame handen lag van de referendaris der secretarie, de heer J. Constandse, hebben in samengevoegde commissie kamer en trouwzaal nog velen het woord gevoerd. O.m. sprak daar mr. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop, namens de B.B.kring Z.H.-3. De heer H. J. J. A. Smeets, burge meester van Zoeterwoude, sprak na- s de ZuidhoÜandse kring van burgemeesters, mr. J. Slagter, dijk graaf, namens het Hoogheemraad schap van „Rijnland" te Leiden, pas toor J. Kragtwijk van Aarlanderveen, die mede namens de deken namens alle katholieken van Alphen en Aar landerveen hulp en volgzaamheid verzekerde. Tot slot sprak prof. P. Thusbaert, burgemeester van Lokeren, het Bel gische stadje waarmede Alphen se dert vele jaren in wederzijdse uitwis seling vriendschapsbanden onder-, houdt. In gezellig Vlaams wees hij op de vriendschap tussen beide gemeen ten, die niet berust op wetsartikelen maar steunt op hart en geest. Hij sprak de hoop uit, dat die vriend schap,, die tot dusver onderhouden werd tussen de besturen van zijn stad en van de Hollandse gemeente Alphen, spoedig ook zal overgaan op de bevolking van beide plaatsen. Burgemeester Bruins Slot beant woordde de sprekers. Omstreeks half zeven nam de drukke receptie een einde. AANVOERRECORD VENLOSE EIERVEHJNG. De aanvoer van eieren op de Coöpe ratieve Venlose Veiling heeft in het afgelopen jaar een sterke stijging te zien gegeven. Er werden rond 180 miljoen stuks aangeveerd, tegen 161 miljoen stuks in 1955. De waarde hiervan steeg niet dienovereenkom stig, omdat de kiloprijs in 1956 onge veer tien cent lager was dan in het voorafgaande jaar. Rond 32 miljoen gulden werd in 1956 voor de eieraanvoer geboekt. De hoogste weekaanvoer viel in okto ber met 5,5 miljoen stuks. Dit werd medegedeeld door de heer N. Maquiné, directeur van de afde ling eieren der C.V.V., op een te Hel den gehouden vergadering van de plaatselijke pluim veehoudersbond. Hij vestigde de aandacht tevens op de moeilijkheden, die de eierenex- port ondervindt. Engeland is als af nemer weggevallen omdat het in eigen behoefte heeft kunnen voor zien. In West-Duitsland, de beste af nemer wordt hevige concurentie on dervonden door Denemarken, Zwe den, Argentinië, Zuid-Afrika en En- feland, zeide hij. Argentinië leverde ij voorbeeld plotseling 36 miljoen koelhuiseieren aanDuitsland, waar door de prijzen belangrijk daalden. Ook Italië komt met steeds meer koel huiseieren aan de markt. De heer Maquiné meende, dat onze pluim veestapel niet verder moet worden uitgebreid. Voor een drastische in krimping achtte hij echter evenmin termen aanwezig. De gemengde be drijven in Noord-Limburg zijn inge steld op de pluimveehouderij en de vakkennis dient er een waarborg voor te zijn, dat wij met een lage kostprijs de in het buitenland ver worven posities kunnen handhaven, besloot de heer Maquiné. Gezellig schuttersfeest Het kan vreemd gaan met oude gebruiken. In een gehele streek kan een stukje folklore vergeten zijn, terwijl er één plaats is, waar men dit stijf en strak in ere houdt. Zo is het in Voorhout met het vogelschie ten, dat op Koppermaandag door de leden van het Schuttersgilde St. Hu- bertus wordt gehouden. ning werd) o.a. welkom heten bur gemeester P. M. F. Smolders van Voorhout, die tevens tot bescherm heer der vereniging werd uitgeroe pen. Vervolgens was het de voorzit ter een grote eer mede aanwezig te zien burgemeester mr. G. F. W. van Berckel van Noordwijk, oud-burge meester van Voorhout, benevens bur gemeester Kolfschoten van Alkema de, die tijdelijk waarnemend was te Voorhout, rond Koppermaandag 1956. Spreker wenste alle jagers een pret tige dag toe en een goede buit, waar na men onder de beschermende hand van de plaatselijke Rijkspolitie, met geweren en scherpe patronen naar ke in het vorig jaar nog schuttersko- het jachtveld toog óp de gemeente- Zo ook kwamen gisteren de schut- ters-leden in hun jachthuis „De Bonte Koe" bijéén en kon de 73-ja- rige voorzitter P. J. v. d. Hulst (wel lijke sportterreinen. Hier was het ook de Rijkspolitie weer, die met nauw gezet heid de geweren laadde, waarna de schutters hun krachten konden be proeven op een houten vogel welke hoog in een mast prijkte. Burgemeester P. M. F. Smolders loste het eerste schot en hoewel hij reeds gezegd had nog nooit aan vo gelschieten medegedaan te hebben, schoot hij al direct een vleugel van de vogel, wat de derde prijs beteken de. Omstreeks 10.30 uur werd schot gelost en met plm. 180 schoten was de vogel er af. De 1ste prijs ver wierf B. P. Schulte met „de romp"; 2. C. Langeveld Hzn „kop"; 3. P. M. F. Smolders (rechtervleugel); Chris v. d. Poel (1. vleugel); 5. G. Langeveld Hzn. (de staart) en 6. mr. G. F. W. Berckel (vlaggetje). Begrijpelijkerwijs waren de schut ters vermoeid en hongerig geworden en rekende men er op, dat in de tijd dat zij in de bossen aan.het jagen geweest waren de „slotvrouwe van „De Bonte Koe" gezorgd zou hebben voor een goede maaltijd. Deze bestond uit de traditionele snertmaaltijd met klapstuk en wordst. De dorstige ke len werden gelaafd met helder vocht (niet uit de kraan van Noordwijk's waterbedrijf), waarna de snert zich dubbel liet smaken. Tijdens de maaltijd werd het woord gevoèrd door burgemeester Smolders, die het een grote eer acht te deze dag mede te kunnen maken. Burgemeester mr. v. Berckel sprak mede namens zijn collega Kolfscho ten, daar deze verhinderd was langer te blijven. Als oud-burgemeester kwam hij gaarne telkenjare naar zijn oude (eerste) gemeente om deze schuttersdag mede te kunnen maken. Ook dr. A. W. Bots en nog enkele an deren moesten door de voorzitter be dankt worden voor de prettige woor den, gericht aan het bestuur der ver eniging. Hulde werd gebracht voor de voortreffelijke maaltijd en deze eer viel de waardin van „De Bonte Koe" te beurt. Nog werd besloten om in de zaal van dit café te schieten met de buks, omdat het te laat was geworden om de tweede vogel te schieten door het invallen van de duisternis. Bij de eer ste ronde werden prijswinnaars 1. J. Lakenman; 2. N. D. Stoop; 3. J. L. Herkemeij; 4. J. Standaert; 5. L. P. H. Vester; 6. Burg. Smolders. Twee de ronde 1. J. Lakeman; 2. L. P. H. Vester; 3. Burg. Smolders; 4. N. d! Stoop; 5. J. Standaert; 6. G. v. Leeu wen. Burgemeester Smolders reikte alle prijzen uit. „Het eerste schot" kunnen we bij dit plaatje zeggen. Want burgemees ter Smolders gaf het eerste salvo in de Koppermaandagstrijd te Voorhout en tevens was het de eerste keer, dat hij het geweer hanteerde in een der gelijke strijd. Dat de burgemeester talent heeft, bleek wel uit het feit, dat hij meteen een vleugel omlaag haaide. Achter de schutter burge meester v. Berckel van Noordwijk en links van hem burgemeester Kolf schoten van Alkemade. Foto v. d. Horst

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5