©eCekAócSotUtont HET EINDE VAN SOEKARNO'S EENHEIDSSTAAT Soekarno's droom I verging in rook j Verzet van Sumatra gaf de doorslag GEDICTEERDE EENHEID Nieuw plan van Hammarskjoeld over Hongarije Militaire staatsgreep in Algerië voorkomen AUeuuue patitieócfiaai in Jatdanië 5)e wieg i& at diaat Dulles opent debat over Eisenhowers hulpprogram Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 8 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14000 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7,— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m ju Telefoontjes f 1.50 DJAKARTA KOMT TEGEMOET AAN DE EISEN VAN AUTONOMIE Het kabinet-Sastroamidjojo tracht de grootste ontevredenheid tegen zijn beleid thans weg te nemen door in snel tempo maatregelen door te voeren, waardoor de verschillende gebieden in Indonesië meer zeggenschap krijgen in eigen zaken. Het is echter duidelijk dat daarbij het initiatief uitgaat van die gebieden zelf en het ziet er naar uit dat de weg, die thans is ingeslagen het einde zal betekenen voor Soekarno's ideaal van de eenheidsstaat met de krachtige, gecentraliseerde leiding. Reeds is in Indonesië een duidelijke groei te bespeuren van de federalistische stroming, die ook in het unita- rische tijdperk steeds aan de oppervlakte is blijven liggen. EIGEN GELD. De Indonesische regering heeft gis teren onder druk van de beweging op Sumatra bekendgemaakt bereid te zijn zeer ver te gaan in het tegemoet komen aan de eisen van de provin cies buiten Java voor meer autonomie in bestuurs- en financiële aangele genheden. Besloten is dat Zuid-Su- matra „in afwachting van een op lossing" zijn inkomsten uit belastin gen en douanerechten mag gebrui ken voor ontwikkelingsplannen in het eigen gebied. Een maatregel waar het provinciale bestuur overigens zelf reeds toe had gesloten. Naar Midden-Sumatra, waar over ste Ahmad Hoessan de macht heeft overgenomen, is volgens een medede ling vein de minister van financiën een bedrag van twintig miljoen roe- piah overgemaakt. Het bewind in Midden-Sumatra zal over dit bedrag kunnen beschikken. Autonomie. De minister van binnenlandse za ken heeft meegedeeld dat hij bij het parlement een wetsontwerp zal -in dienen waarbij provinciale autonomie wordt verleend aan de residentie Djambi. Maar toen had deze residen tie reeds besloten zich van de provin cie Midden-Sumatra af te scheiden, zoals reeds jaar en dag geëist is. Een Langzaam-aan in Boedapest Te Boedapest zijn, naar verluidt, fabrieksarbeiders een „langzaam-aan- actie" begonnen om uiting te geven aan hun ontevredenheid over de re geringsverklaring van zondag, waarin werd aangekondigd, dat het commu nistische bewind in Hongarije zal worden versterkt. Er werden echter geen meldingen gemaakt van incidenten. Vele Hongaren hebben maandag openlijk in fabrieken en kantoren hun teleurstelling geuit over de reeds lang verwachte verklaring. we jaar wel 'teleurstellend be gonnen. Kadar had beloofd, weldra een rtkluwe regeringsverklaring te zullen geven, waarin allerlei verkla ringen in uitzicht werden gesteld. Die regeringsverklaring werd. telkens uitgesteld en nu pas blijkt de reden van dat uitstel: Kadar moest n.l. wachten op de komst van Kroestsjef en Malenkof, die deze regeringsver klaring zouden dicteren. De Hongaren weten het nu: 0 alles blijft zoals het vroeger was en de Russische tanks blfjven ook om te beletten, dat de „socialistische verworvenheden" door de kuiperijen van het Westerse im perialisme vernietigd zouden worden. Wat die „verworvenheden" dan wel zijn, moet men de Hongaren maar niet vragen; zij weten het niet. In elk geval geen vrijheid, geen. vrije verkiezingen en geen regering, welke rekening houdt met de wensen van het volk. Wel een regering, welke niets heeft in te brengen, maar slaafs zal prijzen wat de heren van het Kremlin wijzen. Wel een regiem, dat er inog altijd niet in geslaagd is om het volk een minimum van welvaart te verzekeren, een regiem, dat met name heeft moeten toegeven, dat het stelsel van de collectieve boerderijen een volkomen mislukking is geble ken. Wel een land, waar de „zuive ringen'5 weldra hoogtij zullen vieren ert dat duizenden trachten te ont vluchten zeLfs met gevaar van eigen leven. De „Prawda" schreef, dat de be spreking van Boedapest van groot be lang is geweest voor de wereld en het socialisme en bijgedragen heeft tot de onderlinge toenadering van de socialistische landen en de verster king van de eenheid der communis tische partijen. Maar ondanks <*1 deze mooie en holle woorden, is deze bespreking een duidelijke demonstratie geweest van het feit, dat het communisme wel slaven weet te maken maar geen vol. gelingen. Het Hongaarse volk zal zijn lot dragen, omdat en zolang het moet; de „eenheid van de communistische partijen" is de eenheid van de sla venketen. winstpunt voor de regering in Dja karta is, dat dit deel van Midden- Sumatra haar gezag weer erkent op voorwaarde dat de provincie status verleend wordt. De minister van binnenlandse za ken maakte voorts bekend dat ook de rijke Riouw-archipel tussen Sumatra en Singapore een autonome provin cie zal worden. Het aantal provin cies op Noord-Sumatra zal dan van drie op zes gebracht zijn: Zuid-Su- matra, Midden-Sumatra, Djambi, Riouw, Noord-Sumatra en Atjeh. En zelfs daarmee is Djakarta nog niet klaar, want inmiddels is ook op Sumatra's Oostkust een comité opge richt dat autonomie eist voor Deli, het gebied om Medan. Voorts werd gisteren in Djakarta bekend, dat de gouveneur van Borneo Milono, zijn bevoegdheden heeft over gedragen aan drie waarnemende gou verneurs van de drie nieuwe provin cies West-, Zuid- en Oost-Borneo, Later zal nog een provincie Midden- Borneo worden ingesteld. Borneo zal daardoor verdeeld zijn in vier autono me provincies. Speurcommissie buiten de grenzen Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties heeft de Algemene Vergadering voor gesteld een speciale commissie in te stellen, die ruime bevoegdheden zal krijgen voor bestudering van de toe stand in Hongarije. Inlichtingen hierover zouden kun nen worden verkregen door het horen yan vluchtelingen in de aan Hon garije grenzende landen. In zijn verslag over de Hongaarse kwestie, dat gisteren is gepubliceerd, verklaart Hammarskjoeld, dat geen V.N.-vertegenwoordigers ter plaatse een onderzoek hébben kunnen instel len, aangezien de betrokken regerin gen niet wilden medewerken. Het nieuwe voorstel van Hammar skjoeld is in overeenstemming met o.a. het Amerikaanse standpunt, dat de V.N. een orgaan in het leven moe ten roepen om rapporten uit de eer ste 'hand te krijgen over de Russische militaire acties in Hongarije en het oog te houden op de ontwikkelingen. De Ver. Staten zijn reeds 'bezig een resolutie voor te bereiden, waarin de instelling van een dergelijke com missie wordt voorgesteld. ZUIVERING. Blijkens een bericht in het dagblad Esti Hirlap is een zuivering van het Hongaarse parlement in voorberei ding. Verwacht wordt dat de zuive ring de meeste slachtoffers zal ma ken onder de parlementsleden, die de vrijheidsstrijd hebben gesteund. Hoewel werd aangekondigd dat in ieder geval Stalinisten als Rakosi, Geroe en Hegediues van hun mandaat zullen worden ontheven. Arrestaties Vele leden van de tijdens de vrij heidsstrijd gevormde revolutionaire raden zijn vorige week in verschei dene delen van Hongarije door de politie in hechtenis genomen. Deze arrestaties waren waarschijnlijk als voorzorgsmaatregel bedoeld om lei ders van een eventueel verzet tegen de regeringsverklaring van Kadar onschadelijk te maken. Korea en de V. N. Zuid-Korea heeft er bij de Ver. Naties op aangedrongen de Koreaan se wapenstilstandsovereenkomst te doen vervallen daar deze Zuid-Korea's handen bindt „tegen de dreiging van een nieuwe 'verrassende aanval" van communistisch Noord-Korea. Ambassadeur You Tsjan Yang heeft aan de politieke commissie van de Ver. Naties meegedeeld, dat Noord- Korea bezig is zijn militaire macht uit te breiden tot alarmerende afme tingen, terwijl de Zuidkoreaanse de fensie door de wapenstilstandsover eenkomsten aan banden is gelegd. Yang drong tevens aan op afschaf fing van de 38ste breedtegraad als grens tussen Noord- en Zuid-Korea, de onmiddellijke terugtrekking van de Russen en Chinezen uit Noord- Korea en vrije verkiezingen op Noord-Korea onder toezicht van de Ver. Naties. Hij vroeg de Ver. Naties Zuid-Korea onmiddellijk toe te laten als de enige wettige Koreaanse rege ring. De politieke commissie bestudeert een Amerikaanse resolutie, waarin aangedrongen wordt op nieuwe po gingen om- een vrij verenigd Korea tot stand te brengen. De dodende muis In de Britse stad Plymouth heeft een muis de dood van een vrouw ver oorzaakt door een gasleiding in haar slaapkamer kapot te knagen. Volgens een deskundige nemen muizen bij een dergelijke bezigheid gewoonlijk vanwege de lucht de benen, nadat zij een begin van een gaatje hebben ge knaagd. Maar in dit geval was de miuis door blijven knagen tot het een gat van twee centimeter bij twaalf millimeter voor elkaar had. Franse generaal in arrest Aan een Franse generaal is dertig dagen arrest opgelegd wegens het be ramen van een militaire staatsgreep in Algerië melden drie Franse bla den. Het Franse ministerie van Defensie heeft bevestigd dat één officier een terechtwijzing is gegeven wegens „ernstige indiscretie", die erop ge richt was „het moreel der strijd krachten" te ondermijnen. De generaal zou lid zijn geweest van een comité, dat na de moord op de burgemeester van Boufarik, Ame- dee Froger, op 28 december, de macht in Algerië had willen overne men. De anti-Algerijnse onlusten, die destijds in Algiers uitbraken, zouden een aanwijzing zijn geweest dat de tijd rijp was voor een staatsgreep. Het uiterst conservatieve comité was fel tegenstander van het Algerijnse natio nalistische streven. Volgens het betrouwbare Franse blad Le Monde is de arrestant gene- In Parijs is de wieg voor de erfgenaam van de troon van Monaco gereed gekomen. Er is ongeveer 300 uur gevlochten voor de rotanwieg klaar was. De bekleding, ook geheel met de hand vervaardigd, bestaat uit goudgele zijde en tule en is voorzien van borduurwerk. Momenteel wordt de wieg bewonderd in een Parijs warenhuis door de winkelende dames. raai Jacques Faiure, plaatsvervangend commandant van een in Algiers ge legerde Franse divisie. Het blad be richt dat generaal Fautre getracht heeft aanhangers te winnen voor een plan, dat ten doel had het wettige republikeinse bestuur in Algerië te vervangen door een militaire junta. Volgens Le Monde is Faure op ver zoek van de Franse minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, eind december naar Parijs terugge roepen en daar door de minister van Defensie bestraft wegens zijn betrek kingen met een uiterst rechts comité, genaamd „Geheim comité van Al giers". Dit geheime comité zou ondeT lei ding staan van een reserve-generaal en om. van plan zijn geweest Lacoste op een reis naar Zuid-Algerië te ont voeren en hem dan in Algiers door een ander, waarschijnlijk een hoge officier, te laten vervangen. In het comiplot is ook generaal Dumesnil de Mairicourt betrokken, die het bevel over de luchtmacht in Algerië voert. Ook hij heeft zich te Parijs moeten verantwoorden, maar kon naar Algiers terugkeren. Koning Hoessein van Jordanië heeft een nieuwe politieschool geopend in de Jordaanse hoofdstad Amman. Na afloop inspecteerde de koning de school en onderhield zich met enkele cadetten. Op de foto ziet men de koning die het traditionele lint doorknipt. Onder de toeschouwers bevond zich de chef van de politie, generaal Bahjat Tabbara. Albanië het Cyprus der Russen? Volgens te Istanbul ontvangen be richten voeren de Russen thans om vangrijke militaire werken in Alba nië uit, met het doel van dit land een militair steunpunt te maken, dat valt te vergelijken met de betekenis, die Cyprus als basis voor het westen heeft. In de Albanese havens Valona, Durazzo en St. Jean de Medua zou den uitgebreide marine- en luchtbases worden aangelegd. Dit werk zou in de zomer van 1956 zijn begonnen. Ge meld wordt, dat Valona en het eiland Saseno tot verboden gebied zijn ver klaard en dat zich aldaar opvallend veel Sow jet-Russische militairen en technici bevinden. Slechts dam tegen agressie Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft maandag aan de commissie voor bui tenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden steun gevraagd voor Eisenhowers hulpprogramma voor het Midden-Oosten. Dulles zei, dat een communistische doobraak in het Midden-Oosten de Sowjet-leiders zal aanmoedigen over al een agressievere politiek te voe ren. Als het Midden-Oosten in de greep van het internationale communisme zou komen, zou dit voor de landen van dit gebied zowel een politieke als een economische en religieuze ramp betekenen. Dulles voegde hieraan toe, dat „de economiën van vele landen van de vrije wereld direct afhangen van het Midden-Oosten en van het vervoer door het Midden-Oosten, terwijl de economie van de gehele vrije wereld hierbij indirect betrokken is" West-Europa is in het bijzonder afhankelijk van het Midden-Oosten. De grote offers, die de Ver. Staten hebben gebracht voor het econo mische herstel en de militaire ver dediging van Europa zullen in feite tevergeefs zijn geweest, indien het Midden-Oosten onder het beheer van het internationale communisme komt. Dulles merkte tenslotte op, dat het doel van Eisenhowers voorstel is „een derde wereldoorlog te beëin digen voordat hij begonnen is". Dulles legde er de nadruk op, dat de Eisenhower-doctrine niet zal gel den als een land van het Midden- Oosten, bijvoorbeeld Israël, zou vra gen om hulp omdat het wordt aange vallen door een met Russische wa pens uitgerust en door Sowjet-tech- nici geïnstrueerd land. „Tenzij de regering (van het aan vallend land) door het internationale communisme wordt beheerst, is de resolutie niet van toepassing". Dulles zei van oordeel te zijn, dat Egypte, Syrië noch Jordanië zich in de macht van het internationale communisme bevinden. Hij was van gevoelens, dat er een redelijke kans is, dat deze landen hun medewerking zullen verlenen bij de uitvoering van het program van Eisenhower. Veel wind Boven de Alpen en Spanje bevindt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat in zijn nabij Zürich gelegen centrum een barometerstand van 1041 mb. vertoont. Dit gebied is gevuld met polaire lucht, waarin de afgelopen nacht op tal van plaatsen de temperatuur tot beneden het vries punt daalde. O.a. was dit het geval in Noord- en Midden-Frankrijk, waar minima tot 5 graden werden ge meten. In Nederland werkte de aan houdend matige zuidwestelijke wind een sterke afkoeling tegen. Hier wer den minima van 3 tot 6 graden geme ten. Op het midden van de oceaan be vindt zich thans een diepe depressie, die in de richting van Schotland koerst. Deze depressie veroorzaakt over de Britse eilanden en een groot deel van de Noordzee stormachtige zuidwestelijke winden, waarmee sub tropische lucht wordt aangevoerd. Deze warme lucht zal ook tot Ne derland doordringen, maar het is waarschijnlijk, dat morgen later op de dag het koufront van de oceaan- depressie, dat wordt gevolgd door be langrijk koudere lucht, ons land zal bereiken. Er zou ook gewerkt worden aan de aanleg van een basis van duikboten en een voor watervliegtuigen. Ten slotte zouden de Russen nog op uit gebreide schaal versterkingen in Al banië aanleggen, terwijl zij er ook tientallen stellingen luchtdoelgeschut zouden inrichten. Ten tijde van de crisis om het Sbez- kanaal zouden de Russische militaire werkzaamheden in Albanië in een versneld tempo zijn uitgevoerd Dit nummer bestaat uit 8 pagina's veer l i (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT WEER. Overwegend zwaar bewolkt j met af en toe wat lichte regen 5 of motregen. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Zacht weer. 9 Jan. zon op 8.48; onder 16.51; maan op 11.43; onder 1.07. Hoogwaterstanden 9 ^Tan. v.m. 8.15; n.m. 8.40. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 5 C. OSLO zwaar bew. 4 KOPENHAGEN motregen 5 DUBLIN on bew. 12 LONDEN motregen 1 ABERDEEN licht bew. 11 AMSTERDAM geheel bew. 7 BRUSSEL geheel bew. 5 FARIJS nevel 1 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE mist —4 NICE onbew. 6 BERLIJN geheel bew. 6 FRANKFORT half bew. 1 MüNtHEN zwaar bew. 2 ZÜRICH mist —2 GENèVE mist 4 LOCARNO onbew. 5 WENEN half bew. 3 INNSBRUCK nevel —2 ROME onbew. 5 Korreltje Genoegens versperren de weg naar inspiratie.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1