RANG RANG RANG RANG Verzachtingen zondags- rijverbod overwogen SANOSTOL Koning van de lach" viert zijn tachtigste verjaardag Duizend verzamelaars handelden in de A'damse koopmansbeurs MAANDAG 7 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Horeca-ramp overtuigt minister: Ruime schikking voor buitenlands bezoek Uit besprekingen die tussen vertegen woordigers van de Horeca-bedrijven en van het rijksbureau voor aardolie producten zijn gevoerd met het de partement van Economische Zaken, is gebleken, dat de mogelijkheid over wogen wordt om zo snel mogelijk tot verzachting van het zondagsrij verbod te komen. Sommige bedrijven in de Horeca- sector staan ten gevolge van het ryverbond thans aan de rand van een faillissement. De schade die in deze bedrijven geleden wordt, raamt men op een miljoen gulden per zondag. Vernietigende invloed. Het zijn deze feiten waarmede het bedrijfschap Horeca de autoriteiten heeft kunnen overtuigen, dat het zondagsrijverbod een vernietigende invloed uitoefent op de rendabili teit van de bedrijven, die in haar sector zijn opgenomen. De officiële zegslieden deelden mogelijkheden tot verzachting, moet wachten op de afloop van het inter langens van het buitenlands verkeer tegemoet te komen. Mocht tegen de verwachting in, de benzinesituatie gedurende nog drie maanden of langer tot beperkende maatregelen aanleiding of zelfs tot distributie aanleiding geven, dan zul len toch ten bate van het buiten lands bezoek in ruime mate schikkin gen worden getroffen. ONDANKS RIJVERBOD: 2 Knaapjes gedood Ondanks het zandagsrijvenbod is gisteravond op de Rijksweg Amers foortUtrecht onder Soesterberg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan 2 jongetjes het leven heeft gekost. Het 6-jarig zoontje van de familie Nues en het 8-jarig zoontje van de familie Ravenhorst, beide wonend aan de Generaal Spoorstraat te Soes-, terberg, staken zonder op het ver keer te letten de rijksweg over achter een stilstaande autobus om. Zij werden gegrepen door een per sonenauto, waarvan de bestuurster Koningin Juliana is gisteren met de prinsessen Irene en Margriet van Sankt Anton met een speciale trein naar Nederland vertrokken. Prinses Beatrix zal nog. een paar dagen blij ven om een ski-cursus te maken. De trein waarmee koningin Juliana reist arriveerde hedenmorgen te tien uur in 's-Gravenhage. PRINSES MARIJKE TERUG. H.K.H. prinses Marijke is van haar vakantie, die zij heeft doorge bracht in een kinderhuis in Zwitser land, zondagavond om acht uur per K.L.M. op Schiphol teruggekeerd, waar zjj door haar vader werd ge haald. Eieren te veel Export stagneert Afyn van, Sepiemiet toé Mei Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand na deze 2 het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers (Advertentie). Gezonde humor Nederland is Buziau nationaal overleg in de O.E.E.S. Ge dacht wordt aan een rijverbod om de andere zondag of eventueel een ver bod om te rijden van zondagmorgen 5 uur tot 5 uur in de middag. Alles zal voorts afhangen van de voortgang die de werkzaamheden in 't Suezka- naal vinden, aldus de woordvoerder.In dien deze werkzaamheden vlot ver lopen, kan wellicht eerst een ver zachting en later een totale ophef fing van het rijverbod verwacht worden. Deze beslissing kan niet ge nomen worden voordat de onderhan delingen in de O.E.E.S. zijn beëin digd. Nog geen opheffing. Om deze reden heeft het departe ment van Economische Zaken voor lopig afwijzend moeten beschikken op het verzoek tot onmiddellijke op heffing van het rijverbod. In deze toestand van onzekerheid heeft het bedrijfschap aan het mi nisterie medegedeeld, rnet grote zorg vervuld te zijn over het vreemdelin- genbezoek in het komende voorj aars- en zomer-seizoen. Nu reeds blijkt een bepaalde terughoudendheid in de reserveringen van passages en boe kingen door de buitenlandse reis- en verkeersbureaus. De vreemdelingen worden afgeschrikt door een moge lijke beperking van de benzinebe voorrading in Nederland. Schikkingen. In antwoord hierop deelt het depar tement mede, dat alles gedaan zal worden om aan de toeristische ver jongetjes werden 20 meter meegesleurd en overleden kort na het ongeval. Omdat de exportmogelijkheden we gens buitenlandse concurrentie voor de Nederlandse eier-handelaar in het afgelopen jaar kleiner geworden zijn en daarnaast de binnenlandse pro- duktie met 350 miljoen eieren toege-1 nomen is, bevindt de handel zich momenteel in een ietwat moeilijke po sitie, die tot uiting komt in onge woon lage prijzen. De afdeling pluimveehouderij van het landbouwschap, die zich zaterdag over dit probleem beraden heeft, adviseert een stabilisatie van de bin nenlandse produktie. Zij acht de toe stand niet zo ernstig, dat een grote inkrimping van de pluimveestapel noodzakelijk wordt geacht, maar een uitbreiding zou onaangename gevol gen voor de pluimveehouders kun nen hebben. Levendig en exclusief In plaats van saaie mannen met op schrijfboekjes, bevolkten zaterdag middag een geestdriftig groep dames en heren, jongens en meisjes de koop mansbeurs te Amsterdam om daar een enthousiaste ruilbeurs te openen in alles, wat op de wereld uit lief hebberij verzameld wordt, en dit bleek niet weinig te zijn. Lucifersdoosjes uit Rusland en Pa kistan, suikerzakjes van een hotel uit Tobroek, ansichtkaarten uit Mexico, sigarettendoosjes uit Japan en geboor te-aankondigingen uit Tibeth waren grote hoeveelheden aangesleept door de Vereniging van verzamelaars, die vijf jaar geleden met drie leden haar bestaan begon en nu reeds uit gegroeid is tot een ledental van ruim duizend. Uit deze vereniging zijn speciale commissies voortgekomen, die zich bezighouden met het thuisbrengen van vreemde vondsten. De „Studie en documentatiegroep lucifersmerr ken" heeft reeds baanbrekend werk op zijn naam gebracht en deze acti viteit van de vereniging is nog voor grote uitbreiding vatbaar. En terwijl een menu uit Monaco! na veel wikken en wegen geruild werd voor een Japans noodgeld-bank biljet, maakte de voorzitter na een uurtje bekend, dat de duizendste be talende bezoeker de controle reeds ge- was. In kringen van het beroepsver voer verluidt, dat op de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken met bekwame spoed wordt gewerkt aan een rege ling ter verhoging van de tarieven voor het wegvervoer. Deze verhoging zal gebaseerd zijn op de verhoogde benzineprijs en, naar verluidt, op de andere nieuwe lasten, die thans op de bedrijven in, het wegvervoer drukken. 5 verhoging zou niet tegemoet komen aan de wensen van het be- roepsgoederenvërvoer langs de weg ten aanzien van nieuwe tariefstellin gen. Hierover wordt reeds lange tijd tussen overheid en organisaties on derhandeld. Verwacht wordt, dat de gewijzigde tarieven zeer binnenkort worden ge publiceerd. Clbdtakel tt*. 16 rnetd qeticfit In de machtige kranen van de drijvende bok „Arend" hangt „obstakel* nr. 16": een kanaalslepertje, dat tijdens de invasie van de Anglo-Franse troepen in de haven van Port Said tot zinken was gebracht. Langszij ligt) de Nederlandse sleepboot „Zeehond" is alleen als er op staar Het merk Rang staat duide lijk op iedere Rangrol, als ook op het beschermend omhulsel van ieder Ranget je. EEN PRODUCT VAN DE KINGFABRIEKEN (Advertentie). nog niet vergeten Het is reeds heel lang geleden, dat hij voor de laatste maal op het to neel stond, maar ook vandaag nog weet men direct wie er bedoeld wordt, als er gesproken wordt over „de koning van de lach". Want die titel is nog onbetwist van Johan Bu ziau, die in de oorlog de planken ver- liet en er nooit meer op teruggeko men is. In zijn woning aan de Geest brugweg te Rijswijk viert deze grote artiest, die zo kwistig de humor uit strooide, zijn tachtigste verjaardag. Buziau is eigenlijk al als jongen bij het toneel gekomen, want naar hij zelf eens vertelde, debuteerde hij op zijn tiende jaar in een revue te Amsterdam als „golf". Het toneel was bedekt met blauw papier, waarop een scheepje stond. Om het wat ech ter te maken, had men behoefte aan golven en de jeugdige Buziau werd uitverkoren om de golfslag te ver oorzaken door snel onder het papier rond te kruipen. Een succes is dit eerste optreden niet geworden, want toen de eerste golf was uitgeëbd en de tweede de kop opstak, kwam daar bovenuit nog een klein kopje, dat toebehoorde aan Jantje Buziau, die door het papier heen was gekomen. Het was zijn eer ste lachsucces, dat echter vergezeld ging van ontslag-op-staande-voet. Zijn hoogtepunt bereikte Buziau in de Bouwmeester-revue, waarvan hij jarenlang de ziel was. Zijn roem strekte zich uit tot ver buiten de grenzen van Nederland en hij is meer. malen op verzoek in het buitenland opgetreden. Van Engelse zijde ?ijn er enkele pogingen ondernomen, om de beroem de komiek uit zijn vaderland weg te lokken, maar Buziau is nooit voor de hoge gages bezweken en bleef „zijn publiek", dat overal voor uit verkochte zalen zorgde, trouw. De oorlog heeft verhinderd, dat hij officieel van dit publiek afscheid kon nemen. Buziau, wiens teksten vaak met de politiek verband hielden, moest al heel vroeg in de Duitse be zetting het toneel gaan verlaten. Zijn toespelingen (Vroeger verdwenen de dingen wel eens spoorloos, tegen woordig alleen nog maar per spoor) waren de bezetter niet welgevallig. Door zijn heengaan werd Buziau een symbool van het groeiende verzet in Nederland. Buziau heeft zijn repertoire altijd op peil weten te houden. Hij hield niet van goedkope mopjes en met trots verklaarde hij eens: „Ik kan grootvaders en kleinkinderen onder mijn gehoor hebben". Zijn sketches waren meesterstuk jes van echt menselijke humor met een snufje tragiek. Het merkwaardi ge van deze figuur was, dat hij niet kon zingen, maar desondanks de grootste man werd onder de revue artiesten. Buziau, die men nog wel zwierig door Den Haag ziet stappen met zijn onafscheidelijke wandelstok, geniet op zijn oude dag van de vele pret tige herinneringen uit zijn loopbaan. De woning, waar hij woont met zijsi echtgenote, die hij bij de revue van Ter Hall leerde kennen, is niet stil geworden. Vele vrienden komen nog vaak aanwippen en ook de jonge artiesten brengen graag een bezoek aan de beroemde komiek. En dan is er nog het gezin van zijn zoon, dat bij hem inwoont. Nee, stil is het niet geworden sinds de laatste ovatie, die het publiek hem bracht, uitstierf. m li -m - 1 m^Bi 1 j mui |lH|f j§ jjy.:' m ■li: 4 ■|i|' mÊm Hl l|'/> $1 1 MMy*. 1WS8^ Jk JPI M -iSË ïsp ifl S Ü81 r" "- f Emigrant keerde ziek naar Nederland terug Zondagavond is de Nederlandse emigrant Frederik Wakkop—Reyers met het KUM-lijntoestel uit Sydney op Schiphol aangekomen. Het gezin van de heer Wakkop-Reyers is ruim een jaar geleden naar Australië ge- emigreerd. Zijn vrouw kreeg echter heimwee en keerde in mei 19Ö6 met de beide kinderen naar Nederland terug. De heer WaldkopReyers bleef in Australië achter om de passage voor zijn gezin te verdienen. Enige tijd ge- leden werd hij echter ziek en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Tweemaal werd hij op medische gronden geschrapt van de passagiers lijst van op Europa vligende maat schappijen. Tenslotte verklaarde de K.L.M. zich bereid de zieke passa gier naar Nederland te vervoeren. Wouter Perquin directeur van K.V.P.-partijbureau Het partijbestuur van de Katholie ke Volkspartij heeft in zijn vergade ring van 5 januari tot enkele benoe mingen besloten als gevolg van de aanvaarding van het lidmaatschap van de Tweede Kamer door secretaris der partij dr L. A. H. J. Albering, tot nu toe directeur van het partijbureau. Het bestuur benoemde de heer Wouter Perquin, secretaris-perschef van de Nederlandse R.K. Midden standsbond, tot directeur van het partijbureau en bevorderde de heer S. B. Gras tot adjunct-directeur. Dr. Albering blijft optreden als se cretaris der partij zoals voor de oor log mr F. Teulings, die toen even eens lid der Tweede Kamer was. Met name zal dr Albering de functie van politiek adviseur blijven vervullen. Mr J. W. van de Poel blijft tweede secretaris en is in het bijzonder voor de internationale werkzaamheden verantwoordelijk. De sinds 17 november vermiste matroos uit Vlaardingen, de 18-jari ge Joh. Moerman, is gisteren leven loos uit de haven van Lübeck gehaald. De politie acht geen misdrijf aanwe zig, maar vermoedt, dat de jongen door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. Buziau bij zijn geschilderd portret, dat hem werd aangeboden op zijn 75ste verjaardag. Kampioenschap in olietanks Nederland versloeg Zwitserland De n.v. Ned. Koper-Metaalindustrie te Delft heeft in opdracht van de B.P.M. te Pernis drie vloeistoftanks vervaardigd, die de grootste van Europa zijn: Zij bestaan geheel uit alluminimum en zijn volgens een nieuwe methode gelast. Op twee dekschuiten werden de tanks, die bestemd zijn voor de op slag van een nieuw synthetisch pro- dukt, waarvoor thans een fabriek van de B.P.M. in aanbouw is. tijdens het weekend naar Pernis vervoerd. In 1952 vervaardigde de genoemde industrie de toentertijd grootste tank van Europa; die tank had een diame ter van 8 1/2 meter. Kort daarop werd de prestatie van het Delftse bedrijf overvleugeld door een Zwitserse in dustrie, die een tank maakte met een doorsnede die een halve meter gro ter was. De drie tanks, welke thans naar hun plaats van bestemming on derweg zijn, hebben een diameter van 91/2 metër en een hoogte van 11 meter. Het gewicht van elke tank is 12 ton. de inhoud 700 kubieke me ter. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. 9). „Ofschoon hij nooit erg vriendelijk voor me geweest was, voelde ik een leegte in mijn hart. Ik werd stil en afgetrokken en dwaalde eenzaam door het veld. Net als vroeger eindig de ik mijn zwerftochten bij de ruïne en daar vroeg ik me steeds af, welke treurige geschiedenis daaraan ver bonden was. Ik vroeg er mijn pleeg ouders naar, maar ze wilden me niets ervan vertellen. Er gingen enkele ja ren voorbij. De ruïne werd opge ruimd. Ik moest gaan helpen op de farm en deed dat met veel plezier. Aan mijn vader dacht ik zoveel niet meer. Och, ik was jong en dan ver geet je je verdriet heel spoedig. Ik girig me steeds meer aan mijn pleeg ouders hechten en ik geloof, dat zij ook veel van mij hielden. Ik hield van het boerenbedrijf, van het land en van de mensen om me heen, ik was tevreden met mijn lot en ik hoopte, dat het nooit veranderen zou. Toen, ik kan misschien een jaar of vijftien geweest zijn, stond plotseling mijn vader voor me, nog met het zelfde sombere gezicht van vroeger, maar veel beter gekleed, in mijn ogen zelfs deftig, zodat ik met ontzag naar hem opkeek! Hij begroette me harte lijk en ik vrees, dat die begroeting van mijn kant wel stug geweest zal zijn. Door die kleding en door zijn lange afwezigheid was hij volko men een vreemde voor me geworden. Hoe het ook zij, hij praatte een ogen blik met de farmer, kwam dan weer naar me toe en zei kortaf:, „Pak je spullen in, je gaat mee naar de stad". Wat ik toen gezegd heb, weet ik niet meer, maar veel fraais zal het wel niet geweest zijn. Ik gilde en huilde, ik schopte en trapte, maar het eind van alles was toch, dat ik, na 'n hart roerend afscheid van mijn pleeg ouders, mijn schamele bezittingen bij elkaar zocht en met hem meeging. Hij was in ieder geval mijn vader en ik moest hem gehoorzamen, al deed het mij veel pijn de plaats te moeten ver laten, waar ik, naar omstandigheden, zulke gelukkige jaren had doorge bracht en waar ik zo langzamerhand mee vergroeid was. Gedurende de lange voetreis naar Louisville, spraken we bijna geen woord. In die stad stapten we in de trein. Dat was voor mij zo'n opwin dende gebeurtenis, dat ik er mijn verdriet door vergat. Ik kreeg niet genoeg van de steeds wissellende landschappen en ofschoon de reis lang geduurd moet hebben, voor mij ging het nog veel te snel. Dat mijn vader dit alles heel gewoon scheen te vinden, vervulde mij met ontzag en ik ging hem met heel andere ogen bekijken. De eerste indruk, die ik van New- York ontving, zal ik nooit vergeten. De reusachtige wolkenkrabbers en het daverende verkeersloegen me met ontzetting en ik klemde me stevig vast aan mijn vader, die zonder aar zelen zijn weg vond langs de hui zenmassa's en door dje wirwar van straten en steegjes. Wat leek het leven op de eenzame boerderij me nu klein toe. Ik geloof, dat, als mijn vader me gevraagd zou hebben of ik terug wilde, ik gewei gerd zou hebben. We arriveerden in 'n tamelijk nette woning, waar ik, vermoeid van de doorgestane emoties, me 9poedig ter ruste legde en alles om me heen ver gat; De volgende ochtend werd ik vroeg gewekt. We ontbeten en gingen de straat op. Ik vroeg, wat het doel van onze tocht was, maar ik kreeg geen antwoord. Dat maakte me ongerust, maar, ik begreep, dat tegenstand me toch niet baten zou en daarom volgde ik gewillig. We traden een groot huis binnen, dat in een stille buurt gele gen was, waar we ontvangen werden door een man met een strak, vierkant gezicht; waarin een paar staalharde ogen stonden, die me als het ware trachtten te doorboren. „Hallo, old chap, wat breng je me daar?" „Mijn zoon", antwoordde mijn va der, „hij zit stevig in zijn vlees, er ontbreekt hem alleen wat lenigheid. Hoeveel?" De man trad op me toe, betastte me aan alle kanten en zei: „Honderd dollar, geen kwart cent meer". „Top", was het enige wat mijn va der zei. Hij onving een bundeltje banknoten en zich tot mij wendend sprak hij: „Geef mijnheer Walter een hand. Voortaan is hij je meester en je hebt hem dus te gehoorzamen. Doe goed je best, ik kom je geregeld opzoe ken en ik wil geen klachten horen". Hij reikte me de hand, mijnheer Wal ter eveneens en pas toon de deur ach ter hem dichtsloeg, begreep ik, dat ik verkocht was als een stuk vee. Ik rende naar de deur, maar Walter was met twee sprongen bij me, pakte me zodanig vast, dat ik me niet verwe ren kon en sloot me, ondanks mijn brullend protest, in een kelderachtige ruimte op". „Ontzettend", prevelde Marion. Hall keek op en zag een diep mede lijden in haar wijdgeopende ogen. „Dat was het", vervolgde hij, het was laag en gemeen! Ik ging te keer als een razende, maar dat hielp me niets. De hele dag bleef ik opgeslo ten zonder voedsel en drank en ook de nacht, die er op volgde. Toen de andere ochtend de deur van mijn ge vangenis geopend werd, was ik zo mak als een lammetje en had ik be sloten, me in de onvermijdelijke toe stand te schikken. Ik werd ontvan gen door een kring van jongens, die op het zien van mijn kleding, in da verend gelach uitbarstten. Een lan ge, roodharige lummel blerde: „Een driedubbel overgehaalde boer!" Ik stoof op hem af, maar hij bukte zich bliksemsnel, stootte zijn hoofd vooruit en slingerde me achter hem neer. Meteen zat hij boven op me en zou me ongetwijfeld ongena dig afgerost hebben, als Walter niet tussenbeide was gekomen. „Goed gedaan, Colins", prees hij en tot mij: „Je bent uit het goede hout gesneden, alleen wat driftig. Zelfbeheersing is het voornaamste, wat een mens nodig heeft. Geef je kameraden een hand". Ik voldeed aarzelend aan dit bevel en hij vervolgde: „Zieizo, nu ben je een van do Wal- terboys. Onderlinge vriendschap is hier geboden, denk er aan." Ik was een van de Walterboys, maar ik begreep volstrekt niet, wat dat zeggen wilde. Het zou me spoe dig duidelijk worden. In de vele da gen, die volgden, werd ik, met de anderen, geoefend in het worstelen, boksen, schieten met revolver, ge weer en machinegeweer, in paard rijden en lassowerpen, leerde ik hon ger en dorst lijden, kreeg ik een be wonderenswaardige zelfbeheersing. Ik werd bekwaan in het beklimmen van gevels, in het hollen over daken, in het openen van deuren en ramen, in het verbreken van brandkasten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8