>^0>wC1^lóCC^O14/Y/Cl/lM^ i Kroestsjef ging bij j Eisenhower ontvouwt zijn plan voor 't Midden-Oosten Teleurstellende regeringsverklaring van Kadar Geen vrees voor agressieve bedoelingen Kroestsjef en Malenkof dicteerden waarschijnlijk Wat deden de Russen in Boedapest? m M MAANDAG 7 JANUARI 1957 m B O B "1 - €Lf 48ste JAARGANG No. 13999 Directeur, a M. v. hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kadar buurten Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 „„..j Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w.. f2.35 p. mnd., (7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Hulp alleen voor wie erom vraagt President Eisenhower heeft zaterdag het Amerikaanse Congres machtiging gevraagd voor het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten in en economi sche hulp aan het Midden-Oosten. De troepen zouden slechts worden ingezet „ten einde de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid te vei zekeren en te beschermen van naties die om zulke hulp verzoeken tegen openlijke gewapende agressie van een land dat wordt beheerst door het internationale communisme". Eisenhower deed dit verzoek tijdens een buitengewone gezamenlijke ver gadering van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Zijn rede werd door radio en televisie uitgezonden. In het Congres verwacht men vrijwel algemeen dat Eisenhower de gevraagde machtiging zal krijgen, al kan hiervoor wel een debat van enkele v/eken nodig zijn. Een ontwerpresolutie die het voorstel van de president inhoudt, is reeds bij het Congres ingediend. HET PROGRAM IN DRIE PUNTEN. Eisenhowers program omvat drie punten. 1. Samenwerking met en hulp aan landen of landengroepen op het ge bied van de economische ontwikke ling ter handhaving van de nationale onafhankelijkheid. 2. Hulp aan en samenwerking met landen op militair gebied. 3. Gebruik der Amerikaanse strijdkrachten tegen een openlijke ge- wapende agressie van de kant van een communistisch land. De twee volgende belastingjaren wil de president telkenmale 250 mil joen dollar beschikbaar gesteld zien. Dit bedrag zou dan andere bedragen voor buitenlandse hulp onverlet moe-* ten laten. Eisenhower kondigde aan, dat een speciale missie onverwijld naar het Midden-Oosten gezonden zou worden Hulp zonder politiek Polen gaat akkoord met onderhan delingen over een aanbod van presi dent Eisenhower voor economische hulp, op voorwaarde dat er geen po litieke voorwaarden aan worden ver bonden. Bovendien moet Polen elke hulp afwijzen, die het karakter aan neemt van liefdadigheid. De Amerikaanse regering heeft la ten weten dat Polen overtollige land- bouwprodukten zal kunnen kopen tegen wereldmarktprijzen met Ame rikaanse dollars. In de toekomst zul len ook dergelijke aanvragen van be paalde andere Oosteuropese land-n in overweging worden genomen. Polen uit Rusland. „Tribuna Ludu", het orgaan van de Poolse Arbeiderspartij, heeft zon dag bericht, dat in de laatste maan den van 1956 31.000 Polen uit de Sow- jet-Unie naar hun land zijn terugge keerd. Men neemt aan, dat er in januari van dit jaar nog 14.000 Polen uit Rusland zullen repatriëren. ABBé PIERRE VOOR DE KRO. In het vierde grote klankbeeld, dat de K.R.O. uitzendt in de reeks „En gij zult het aanschijn der aarde ver nieuwen", zal morgenavond een ge sprek met Abbé Pierre te beluisteren zijn. Deze vierde uitzending, getiteld „De handen van Christus", is gewijd aan de Christelijke charitas. Na een klankbeeld over het leven van Fré- déric Ozanam, volgen een aantal re portages en gesprekken over ver scheidene vormen van charitas. Hier bij vindt ook een gesprek met Abbé Pierre plaats. om de Amerikaanse hulp te verduide lijken. De president gaf de verzekering: „De Sowjet-Unie heeft in het Mid den Oosten of elders in de 'wereld niet het minste van de Verenigde Staten te vrezen zolang haar regeer ders niet als eerste overgaan tot agressie". De president betoogde, dat het gro te gevaar van het ogenblik erin be staat, dat de communisten terecht of ten onrechte zouden coucluderen dat het Midden-Oosten onvoldoende ver dedigd is. Dit zou hen tot een open lijke aanval kunnen verleiden, wat tot een keten van gebeurtenissen zou leiden die vrijwel zeker de Ver. Sta ten in een militaire actie zou verwik kelen. Amerika kan niet alles oplossen. Verder zei Eisenhower: „Dit pro gramma zal niet alle problemen van het Midden-Oosten oplossen". De pre sident zei, dat hij bij voorbeeld pro blemen als het Arabisch-Israëlische geschil aan de Ver. Naties ter oplos sing overlaat. In verband met het feit, dat het optreden tegen agressie alleen zal kunnen gebeuren als een slachtoffer om hulp vraagt, hebben waarnemers opgemerkt, dat bij een aanval op Turkije, Pakistan, Irak en Iran aangesloten bij het verdrag van Bag dad deze landen ongetwijfeld de hulp van Amerika zullen inroepen. Als het slachtoffer weigert. Moeilijker wordt het, als een slacht offer van agressie Amerikaanse hulp weigert. Egypte en Syrië hebben al te kennen gegeven, dat zij aan de motieven van Amerika twijfelen. In zulke gevallen zou Eisenhower de Verenigde Naties kunnen verzoeken tussenbeide te komen om een toe stand, die een gevaar voor de wereld vrede inhoudt, te stabiliseren. De al gemene vergadering van de V.N. kan Amerika machtigen in te grijpen als de Veiligheidsraad door een veto tot machteloosheid zou zijn gedoemd. Het gezag van de veiligheidsraad Eisenhower stelde zijn programma uitdrukkelijk afhankelijk van het ge zag van de Veiligheidsraad. Naar van regeringszijde later verduidelijkt werd, doelde de president hiermee op de bepaling in het handvest der Ver. Naties, die operaties ter verde diging van een aangevallen land toe laat, mits die operaties worden gerap porteerd en mits zij onmiddellijk ge staakt worden zodra de Veiligheids raad zelf stappen onderneemt om vrede en veiligheid te herstellen. Overigens kunnen de Ver. Staten elk voorstel van de Veiligheidsraad om afkeuring uit te spreken over een Amerikaans militair optreden door hun veto verhinderen en dan even eens zelfstandig optreden. Het Suez-kanaal en Gaza President Nasser heeft verklaard, dat hij niet zal toestaan, dat _.ritse en Franse schepen het Suezkanaal pas seren, zolang Israël zijn troepen niet uit de kuststrc Jk van Gaza zal hebben teruggetrokken, aldus heeft radio- Caïro zondag bekendgemaakt. De president voegde hieraan toe, dat alle schepen, die het kanaal wil len passeren, het doorvaartgeld voor taan direct aan het Egyptische be heersorgaan voor het kanaal zullen moeten betalen. Zeven van de dertien schepen, die in het kanaal zijn opgesloten, hebben zondag negen mijl in de richting van Port Said afgelegd. De overige zes schepen vertrekken maandag in noor delijke richting. Men verwacht, dat de schepen maandag of dinsdag het kanaal zullen verlaten, nadat twee bergingsvaartuigen nog enige obsta kels uit de weg zullen hebben ge ruimd. Het konvooi bestaat uit zeven tankboten (twee Italiaanse, een Rus- .sische, een Panamese, twee Noorse en een Liberiaanse boot) en zes vracht schepen, nl. de 7.230 ton metende „Lemsterkerk" van de N.V. Neder landse Scheepvaart Maatschappij, twee Liberiaanse, een Italiaanse, een Panamese en een Zweedse boot. Hammarskjoeld uitgenodigd Dag. Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Ver. Naties, heeft een uitnodiging gekregen om in het voorjaar een bezoek aan Boedapest te brengen, zo heeft de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Horvath, zondag te Boedapest bekend gemaakt. Vier economische deskundigen van de Ver. Naties vertoeven op het ogen blik in Hongarije om een rapport op te stellen over hulpverlening aan het land. Leider van het groepje is de Fransman Philippe de Seynes, on der-secretaris voor economische za ken van de V.N. Geen concessiesvjelke houvast geven De lang verwachte regeringsverklaring van Kadar is gisteren verschenen, maar heeft de Hongaren danig teleurgesteld. Weliswaar worden enige concessies gedaan en wordt „democratisering" aangekondigd, maar op de eisen, die tijdens de vrijheidsstrijd door hel Hongaarse volk zijn gesteld, wordt niet ingegaan. De regeringsverklaring kwam af nadat dit werd pas later bekend in Boedapest een conferentie was gehouden van Kroestsjef (de Russische partijsecretaris), Malenkof en vooraanstaande leiders uit Tsjechoslowakije, Bulgarije, Roemenië en Hongarije. Uit de verklaring blijkt, dat Hongarije niet de vrijheid zal krijgen vaj# Polen. De bedreigingen, die worden geuit, hebben vrees verwekt voor een nieuwe zuivering in het land. stigste bestraffing". Verder blijkt dat de Russen, on danks allerlei concessies, van plan zijn het Hongaarse gebied vast in hun greep te houden. HOE ZAL BOEDAPEST DAAROP REAGEREN? Na de bekendmaking van de re gering bespeurde men tekenen van een geladen stemming onder het Hongaarse volk. Men vraagt zich af hoe de arbeiders op de verklaring zullen reageren. In de verklaring wordt gezegd, dat „arbeiders, boeren en intellectuelen, die trouw zijn aan het Hongaarse volk recht hebben om deel te nemen aan de democratie en vrijheid. Allen, die tegen de wettige orde van de Hon gaarse volksrepubliek zijn hebben geen recht op vrijheid, ook niet als zij hun politieke activiteiten verber gen onder democratische leuzen. Laatstgenoemden verdienen de ern- &aCitie pieep in watenhuiA Bij de ingang van 't warenhuis „Ma gyar Divatcsarnok" in Boedapest waar honderden mensen in de rij stonden, die begonnen te demonsteren, arriveert een politieauto. Hoewel aanvankelijk alles nog rustig bleef, verjoeg de poütie even later de mensen door ze met de gummiestok te verspreiden. WELKE CONCESSIES? Concessies, die zijn gedaan hebben betrekking op de vrijheid van de ker ken, hogere lonen, invloed van arbei dersraden, meer zelfstandigheid voor boeren, de aandacht voor de zware industrie e.d. Het programma van de regering- Kadar omvat als voornaamste pun ten: 1. Verdere democratisering van het bewind. 2. Bescherming van de volksde- mocratische instellingen en verwor venheden. 3. Grotere autonomie voor het provinciaal bestuur. 4. De democratisering zal in over eenstemming zijn met de Hongaarse tradities en omstandigheden. 5. Het staatsapparaat zal eenvou diger worden gemaakt en de bureau cratie zal worden afgeschaft. 6. Algemene democratisering van het land. 7. De volksdemocratische discipli ne zal worden gewaarborgd. 8. Het wettelijke systeem zal wor den versterkt etc. In de verklaring wordt een scher pe toon aangeslagen, waarschijnlijk onder de invloed van de sowjet-lei- ders, die met de regering-Kadar heb ben geconfereerd. In de inleiding van de verklaring wordt voor het eerst gesproken over „het verraad van de regering van Imre Nagy". Tot nu toe was Nagy al leen beschuldigd van zwakte. VAAGHEDEN. De regering geeft de vage belofte, dat besprekingen zullen worden ge houden met „figuren uit het ppen- bare leven en deskundigen van ver schillende partijen en met personen, die niet tot een partij behoren"; Mits deze personen „bereid zijn te wer ken voor het socialisme en tegen de contra-revolutie zullen zy worden gekend in het opstellen van het ge detailleerd program van de regering'.' Wat de binnenlandse handel be treft is de regering van mening, dat bepaalde uitbreidingen van de parti culiere ondernemingen noodzakelijk zijn. Kerken. Overeenkomsten gesloten tussen „de democratische staat" en de ker ken worden erkend en de vrijheid van godsdienstonderwijs op de scho len wordt gegarandeerd. Doch de re gering verwacht getrouwheid van de kerkelijke leiders jegens de staat. De arbeidersraden zullen een nieuw loonstelsel in het leven roepen, waar door de arbeiders meer zullen ver dienen. Ook zullen deze raden meer zeggenschap krijgen in de economi sche leiding van de bedrijven. Het tweede vijfjarenplan is afge last. Op de conferentie, die met de Rus sische leiders in Boedapest is gehou den was Polen niet vertegenwoor digd. Davis eet weer en „zit" nog steeds Nadat Gary Davis, de in Amster dam gearresteerde wereldburger, door een ambtenaar van de vreemdelin gendienst overtuigd was, dat zijn hongerstaking nutteloos was, is hij weer aan het eten gegaan, nadat hij ruim 48 uur alle voedsel geweigerd had. Ook dit heeft echter niet gehol pen een oplossing voor het probleem te vinden. Het Nederlandse ministerie van justitie is nog steeds in overleg met de Amerikaanse ambassade en even scheen er een oplossing te komen in de vorm van een immigrantenvisum. Hij moest dit aanvragen bij de Ame rikaanse consul te Rotterdam, maar Gary Davis voelde er niets voor, om dat een dergelijk papier aan zijn sta tus in Nederland niets zou verande ren. Dit ontdekte men ook op het mi nisterie en men ging ijverig naar an dere mogelijkheden zoeken. Overi gens is het nog helemaal niet dui delijk, welke status Cary Davis eigen lijk momenteel in Nederland inneemt Men zou kunnen zeggen: Ongewenst vreemdeling, maar dit schijnt niet voldoende te zijn. In afwachting van het resultaat der departementale arbeid vertoeft Gary Davis nog steeds op het hoofd bureau van politie. JVieuiajaatAUienAgn uaat de SUuia Zware delegatie. Waarnemers in Moskou zien in Kroestsjefs bezoek aan Boedapest een teken van de zeer grote ernst, waar mee de Sowjet-leiders de toestand in Hongarije beschouwen, en een aan wijzing dat Kroestjefs persoonlijke Tien Hongaarse vluchtelingen vormden zaterdag 5 paren, die in de kapel van het ziekenhuis te Horst in de echt werden verbonden. Officiële belangstelling en waardevolle ca deaus waren op overvloedige wyze aanwezig. Bewolkt en zacht In de nacht van zaterdag op zon dag bereikte het koufront van een nu boven de Finse Golf gelegen depres sie ons land. De aanvoer van warme subtropische lucht werd hier mede onderbroken, nadat zaterdag in De Bilt een gemiddelde etmaal-tem- peratuiu-r was bereikt van 12.1 gra des, hoger dan sinds 1849 was waar genomen. Achter het koufront, dat in Twente nog 13 mm regen bracht, drong minder zachte en belangrijk drogere lucht van polaire oorsprong Nederland binnen. Hierin kwamen flinke opklaringen voor, die zich ook de afgelopen nacht wisten te hand haven en waardoor de temperatuur in het binnenland tussen 1 en 4 gra den daalde. In de polaire lucht kwam een ge bied van hogedruk tot ontwikkeling, dat vanochtend met een hoogste baro meterstand van 1041 mb. boven Frankrijk lag en zioh in de richting van de Alpen verplaatst. Tussen Groenland en IJsland bevindt zich een depressie van ongeveer 960 mb, die in noordoostelijke richting be weegt, terwijl een nabij de Azoren ge legen lagedrukgebied naar het zee gebied ten westen van Ierland koerst. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg, dat de Britse eilanden, het Noordzee gebied en ook ons land in hoofdzaak onder invloed van een zuidwestelijke stroming zullen blijven, zodat terug keer van subtropische lucht kan wor den verwacht. Dit zal vrij veel be wolking met zich meebrengen, terwijl er plaatselijk een beetje regen of mot regen kan vallen. positie als Sow jet-leider nog ze ker is. Aan de conferentie in Boedapest is deelgenomen door de Hongaarse premier Kadar en zijn minister van defensie, Muennich. Kroestsjef en Malenkof vertegenwoordigden de Sowjet-Unie, vo:r Tsjecho-Slowakije waren de partijchef Novotny en pre mier Siroky aanwezig, Bulgarije was vertegenwoordigd door president Da- myanov en partijsecretaris Zhivkov en Roemenië door de eerste vice- premiers Moghiros en Borilla en partijsecretaris Gheorgiou-Dej. Opvallend is, dat Polen er niet bij was noch Joego-Slavië. De Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel, graaf F. de fl d'Ansembourg, arriveert aan het pauselijk paleis in het Vaticaan, zijn nieuwjaarswensen aan kwam bieden. Vriendelijk gepraat De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Kroestsjef en de vroegere premier Malenkof hebben van 1 tot 4 januari in Boe dapest met leiders uit Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije en Roe menië besprekingen gevoerd over politieke, economische en partijkwes. ties. Dit wordt meegedeeld in een of ficieel communiqué, dat zondag in de Russische pers is gepubliceerd. Er is ook over buitenlandse aan gelegenheden gesproken. In het com muniqué wordt tevens gezegd, dat de „Eisenhower-Dulles-leer" een inmen ging in de zaken van het Midden- Oosten betekent, die kan leiden tot „een nieuiwe, ernstige verslechtering .van de toestand in dat gebied". De verantwoordelijkheid voor het slechter worden van de toestand in het Midden-Oosten, met alle gevol gen van dien, is geheel voor reke ning van de Ver. Staten, aldus het communiqué. Als de vrede gehand haafd wil blijven, mag er geen in menging van buitenaf zijn in dc „bin nenlandse aangelegenheden" van de landen van dat gebied. Er is voorts „vriendschappelijk gesproken over het partij leven, en over een aantal politieke en econo mische kwesties, die van gemeen schappelijk belang zijn. Ook hebben de delegaties over de internationale toestand gesproken en „inlichtingen uitgewisseld over de toestanden in haar landen en partijen". In het communiqué wordt tenslot te de overtuiging uitgesproken, dat „alle socialistische landen zich nau wer aaneen zullen sluiten, hun on verbrekelijke eenheid zullen verdedi gen en alle pogingen om het socialis tische kamp te verzwakken, zullen afslaan". Botsende auto's doodden knaapje Zaterdagmiddag is te Nijmegen de tienjarige jongen H. Puyn een uur nadat hij door een vrachtauto was aangereden, overleden. De jongen stond op de hoek van een straat op de stoep, toen twee vrachtwagens op deze hoek met elkaar in botsing kwa men. Een van de vrachtwagens reed het trottoir op en botste tegen de jongen, die met een zware schedel- basisfractuur, ernstige kneuzingen aain zijn borst en een gebroken been naar het ziekenhuis werd vervoerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). S VEEL BEWOLKING. j Zwaarbewolkt met in het uiter- S ste zuiden van het land hier en daar mist en morgen plaatselijk wat lichte regen of motregen, i .Matige, af en toe vrij krachtige, zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets S hogere. 8 Jan. zon op 8.48; onder 16.50; maan op 11.21; onder 00.00. Hoogwaterstanden 8 Jan. v.m. 7.35; n.m. 7.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbew. —1 C. OSLO onbew. 3 LONDEN mist 2 KOPENHAGEN licht bew. 5 DUBLIN geheel bew. 9 AMSTERDAM onbew. 2 MALLORCA onlbew. 5 BRUSSEL onbew. 4 PARIJS mist 3 LOCARNO onbew. 14 GRENOBLE onbew. 9 NICE onibew. 6 BHRILIJN zwaar bew. 6 FRANKFORT licht bew. 4 MüNCHEN onbew. 3 ZURICH mist 0 GENèVE mist 1 WENEN zwaar bew. 7 INNSBRUCK half bew. 1 ROME weerlicht 8 K o r.r e 11 j e Wees 'n zon, geen donderwolk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1