De zee levert Nederland miljoenen parels voorzieningen in Hoe zit dat met de harmonika? ZATERDAG 5 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT Visschubben worden sieraden ■WISSCHUBBEN en visafval leve- ren ons de grondstoffen voor onze kunstparelindustrie. Door de technische ontwikkeling van de laat ste jaren zijn wij in staat een pro duet te leveren, dat bijna niet van een echte parel te onderscheiden valt", vertelt onze gastheer, direo teur van een Nederlandse parelindus trie. Verwonderd kijken wij naar de vi trines in de ontvangkamer, waar in hun kostelijke glans schitterende pa- relcolliers, oorknoppen en andere sieraden op fluweel liggen uitgestald. Het is een rijke aanblik en men waant zich in een juwelierszaak. Enthousiast vertelt de directeur verder over zijn kunstzinnig bedrijf. Elke zee- en riviervis met zihrerpig- rnent komt voor de kunstparelindus trie in aanmerking. De stoot hiertoe werd gegeven door proefnemingen over een tijdsduur van enige tiental len jaren, ook in het buitenland, waarbij men gebruik maakte van ha ringschubben. De oorlog trad op als spelbreker, maar in 1946 hervatte men de pogingen. Thans heeft deze Nederlandse in dustrie zo'n hoge vlucht genomen, dat er ook voor tonnen gelds aln schubben wordt geëxporteerd naar vele landen van de wereld waar kunstparelindustrieën zijn of waar men de grondstof voor andere doel einden gebruikt. Dagelijks worden 6.00010.000 kg. visschubben en an dere glinsterende oppervlaktedelen verwerkt. Door een speciale bewer king, die de vis ondergaat, blijven de schubben als afval achter en van 1 miljoen kilo vis verkrijgt men 10.000 kilogram grondstof. In een chemisch laboratorium wordt het juiste gehalte van het zil verpigment bepaald. Dit is een che mische stof (guanine), verwant aan ureazuur. Hiervan maken de vissen gebruik als bescherming tegen roof vissen, die op hen azen. VAN KRAAL TOT PAREL. r\E SCHUBBEN worden vermengd met bepaalde vloeistoffen, die fa brieksgeheim zijn en geloogd in ke tels, waarin ze van de ene in de andere worden overgeheveld, waarna als eindresultaat een substantie ont staat, die door een seperator wordt afgescheiden. Uiteindelijk ontstaat hieruit dan het viszilver, of zoals men het noemt, de „essence d'Orient". Nu is de grondstof klaar om parels te maken. Hiervoor gebruikt men tegenwoor dig massieve glazen kralen. Deze worden, aaneengeregen, in een bad met viszilver gedompeld, welke stof zich aan de glazen bolletjes hecht. Treedt de parelglans op, dan worden ze eruit genomen. Ze zien er dan zo „echt" uit, dat ze nauwelijks van echte parels zijn te onderscheiden. Deze parels zijn aanmerkelijk goed koper dan de Japanse „cultuurpa- rels". De cultuurparels worden na melijk gemaakt door een korreltje zand of een glazen bolletje in het vlees van de pareloester te brengen, waardoor het dier geprikkeld wordt tot parelvorming. Er zijn echter on geveer 8 jaren mee gemoeid voordat in zo'n oester een bolletje van 4 milli meter middellijn is ontstaan. DE WAARDE. DE GROTE WAARDE van de echte parel is het feit, dat in de natuur zo'n „vuiltje" maar zelden in het binnenste van de oester verzeild raakt en men dus zeer weinig oesters met parels vindt. Bij de Japanse cul tuurparels wordt de parelvorming ge forceerd en is de hoge prijs van een parel hoofdzakelijk te danken aan het feit, dat er zoveel tijd mee ge moeid is. De kunstparel daarentegen kan het, wat schoonheid betreft, op nemen tegen de andere twee soorten en is stukken goedkoper. De verhou ding ligt ongeveer als 100 50 4, het geen wel een duidelijk beeld geeft. Reeds in de 18e eeuw heeft men zich met de fabricage van kunstpa rels bezig gehouden. Met behulp van een pipet blies men in holle glas bolletjes viszilverkristallen in gela tine, die zich aan de binnenzijde van het bolletje vastzetten. In Thürmgen en Frankrijk past men deze werkwij ze nog wel toe. Er ontstaat dan een holle parel, die met vloeibare was wordt volgespoten, nadat de gela- tinelaag aan de binnenkant is aan gebracht. Ze zijn echter nogal broos. De massieve parel is aanmerkelijk sterker. De kwaliteit van die eerste kunstparels was slecht. Doch in de Een schitterend parelcollier, met oorknoppen; oogst uit de zee. loop der laatste jaren is de kwali teit zo verhoogd, dat men zeer te vreden mag zijn. De kwaliteit hangt af van het viszilver, de glaskraal en de lagen viszilverlak die er omheen worden gelegd. Hierbij speelt natuur lijk de jarenlange ervaring een be langrijke rol. De Nederlandse kunstparel indus trie heeft een zeer g.oede naam in de wereld en haar product kan wedijve ren met dat van de beste andere pro ducenten. Miljoenen parels worden er vervaardigd, in zeer korte tijd ver werkt en verhandeld en de Neder landse vrouw kan zich tooien met paarlencolliers, waarvan haar vroe gere zusters niet durfden dromen. En dit alles dank zij de visschubben. De A.N.W.B. acht Vervuiling van de Vecht gevaar voor volksgezondheid De A.N.W.B. heeft tezamen met de Kon. Verbonden Ned. Watersport verenigingen met klem de aandacht van het College van Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht ge- Niet alles even hygiënisch (Van onze correspondent in Australië). Men zal het mij moeten verge ven, dat ik in deze correspondentie k-raagd voor de zeer ernstige mate I onderwerp aanroer, waarover men in g.oed gezelschap behoort te zwijgen, doch ondanks dat is het zó belangrijk, dat er hier iets over ge zegd moet worden, vooral ook, ten einde onze emigranten een schok te besparen. Het gaat over het sanitaire systeem in Australië, hetwelk in scherp con trast staat met het begrip van „hy giëne", iets, waarop de Australiër zich gaarne laat voorstaan. Dragline legde Alkmaar droog Van 's morgens halfelf tot 's mid dags halfzes hebben Alkmaar en Hei- loo gisteren zonder water gezeten. Bij rioleringswerk had een dragline een hoofdtoevoerbuis van het pomp station in Bergen naar Alkmaar ver brijzeld, met het gevolg, dat 'het wa ter met grote kracht enkele meters omhoog spoot. Spoedig stond de tien meter brede Bergerweg enkele deci meters onder water. Het verkeer moest worden omgelegd. De meeste fabrieken in Alkmaar konden zonder veel stagnatie door draaien, dank zij noodinstallaties. Een melkinrichting liet met een tankauto 5000 liter water uit Hoorn komen. De bakkers hadden juist het brood uit de oven, toen er geen water meer kwam, maar moesten gisteravond bakken voor vandaag. De huisvrouwen hadden de meeste hinder van het euvel. De waterclosets werkten niet en uit de kranen kwam helemaal niet of een uiterst dun straaltje. In de ziekenhuizen had men kans gezien nog gauw emmers cn badkuipen vol te laten lopen. HONGAREN OP DOORREIS NAAR CANADA. Binnenkort zal opnieuw een grote groep Hongaarse vluchtelingen in Nederland aankomen om na een tij delijk verblijf in ons land naar Ca nada door te reizen. Hun eerste ver blijf zal weer door het Nederlandsche Roode Kruis geregeld worden en zal vermoedelijk iets langer duren dan in Utrecht het geval was. Nu de jaarbeursgebouwen niet lan ger ter beschikking staan in verband met de voorbereidingen voor de ko mende voorjaarsbeurs en ook elders de benodigde ruimte niet kon wor den gevonden, zullen de vluchtelin gen tijdelijk worden ondergebracht in het kamp Budel bij Eindhoven. Roode-Kruiscolonnes uit de provin cie Brabant en wellicht ook andere onder leiding van de districtscom mandant, de lieer J. Verselewel de Witt Hamer, zullen de met het ver blijf van deze Hongaarse vluchtelin gen samenhangende werkzaamheden verrichten. Aanvaring op het IJ 4 Drenkelingen, geen slachtoffers Gisteravond omstreeks half zes !s op het Y, ter hoogte van de De Ruy- terkade bij de jachthaven een aanva ring geschied tussen de Duitse kust vaarder Conrad en een sleepbootje van de Amsterdamse droogdok maat schappij „Droogdok 10", dat perso neelsleden van de A. D. M. naar de stad vervoerde. Vier van de opvarenden van het sleepbootje geraakten te water: twee van hen sprongen in paniek over boord, en de twee anderen vielen ten gevolge van de schok in het koude water. Geassisteerd door te hulp ge schoten motorbootjes van de haven politie en de K.N-S.M. slaagde men er in de vier drenkelingen uit het water te halen. Drie van hen kwa men er, zij het met een nat pak, zon der nadelige gevolgen af. De vierde, die met een shock naar het Binnen gasthuis werd vervoerd, is later naar zijn huis overgebracht. De kustvaarder, die enkele lichte van vervuiling, waaraan een van Ne. derlands mooiste waterwegen, de Vecht, lijdt. Vele plaatsen langs de Vecht, waar onder ook de stad Utrecht, lozen hun rioleringen op dit water, de fabriekt gebieden bij Maarssen en Breukelen voeren hun afvalwater hierlangs af, terwijl bovendien vele omwonenden de gewoonte hebben hun afgedankt huisraad, zoals vlbermatten en oude matrassen, alsmede de kadavers van gestorven huisdieren en kleinvee in de rivier te werpen. Deze objecten drijven vaakrin groten getale in het water rond, zodat de Vecht hier en daar niet zelden een weerzinwek kende aanblik biedt. Geen enkel vaarwater in Neder land is ons bekend, aldus de A.N.W. B., waarin een dergelijke grove ver vuiling voorkomt. Voor de watersport en het water toerisme is een en ander vanzelfspre- kend uitermate hinderlijk, doch daar- enboven meent de Bond, dat deze veelsoortige vervuiling het water van de Vecht gevaarlijk maakt voor de volksgezondheid. Dit weegt naar de mening van de A.N.W.B. des te zwaarder, daar de Vecht een van de mooiste en belang rijkste watergebieden voor de re creatie vormt, gelegen in het centrum van het land, in de nabijheid van verschillende grote steden. Tallozen zoeken hier 's zomers op of aan het water hun ontspanning, varende of langs de kant liggende in motor-, zeil. of roeibootjes, pick nickend of vissend. De A.N.W.B. en de K.V.N.W.V. achten het dan ook, juist in verband met de recreatieve betekenis van de Vecht, gewenst, dat ten spoedigste maatregelen getroffen worden om de steeds toenemende vervuiling tegen te gaan. DE DOOD OP DE BEURS. Midden in zijn dagelijkse werk zaamheden op de valutamarkt van de Amsterdamse koopmansbeurs is gistermiddag plotseling overleden de heer C. Bergman, algemeen procu ratiehouder van de Amsterdamsche Bank. De heer Bergman was 62 jaar oud. Hij trad op 1 mei 1915 in dienst van de Incasso-Bank en kwam na de fu sie van de twee bankinstellingen bij de Amsterdamsche Bank. Grote maten gladiolen zijn nog steeds duur Na een korte pauze rond de jaar wisseling zijn de bollenveilingen in Lisse weer begonnen. En wat de prij zen betreft is er sedert de laatste keer niet veel veranderd. Voor de maten 12—14 en 14-op werden uitstekende prijzen betaald, terwijl ook de klei nere maten tegen redelijke prijzen van de hand gingen. Het aanbod was uiteraard niet groot. De kwekers heb ben er ook eens een paar rustige da gen van genomen in de prettige wetenschap, dat de vraag naar dikke gladiolen voorlopig zou aanhouden. Het is trouwens zeer de vraag of er voorlopig veel aanvoer op de veilin gen zal komen. Immers: voor nieuw jaar zijn heel wat gladiolen geruimd1. Het opmerkelijke is wel, dat sinds de prijsstijgingen de verschillen tus sen de soorten ook vaak miniem zijn geworden. Liepen bijv. eerst gele soorten als Gold Dust, Han vain Mee geren en Hopman's Glorie er sterk uit, we zagen de afgelopen week mooie veertienen van Gold Dust ver kopen voor ƒ7.50 en beste twaalven voor 5.50 en deze prijs brachten Rose soorten als Generaal Eisenho wer en Leeuwenhorst ook op, even als de gevlekte Spotlight. Voor veer tienen van Nieuw Europa werd een fantastische prijs besteed: tot 11. per 100 en men mag zich met recht afvragen hoeveel een exporteur er voor deze inkoopprijzen aan zal moe ten verliezen. Ook die fraaie blauwe Palet bracht uitstekende prijzen op: veertienen tot ruim ƒ9.en twaal ven tot 6.20. Acca Laurentia draaide voor resp. 7.50 en 6.50, terwijl Allard Pierson rond ƒ7.en ƒ6. noteerde. Mooie veertienen van Sneeuwprinses kwamen nog aan 3.50 per 100. Veertienen van Mabel Violet, Bloemfontein, Alfred Nobel, Jo Wagenaar, Memorial Day en Phi- lipo's Memory kwamen tegen 7. De vrij nieuwe rode Sans Souci werd nog verkocht voor 9.per 100. La- vender Dream was goed gevraagd. Twaalven van deze variëteit werden afgedrukt op 8.tot 8.50 per 100. Twaalven van Ataturk gingen van de hand voor ƒ9.45, van Normandië voor 9.50, van Puceini idem, van Winston Churchill voor 9.50 en van Limburgia vóór 7.50, wat ronduit fantastische prijzen «zijn. Bij de klei nere maten waren vooral de hoge op. brengsten van Allard Pierson (ruim ƒ4.voor tienen!), Winston Chur chill (ƒ4.50) en Sant Souci (ƒ4.30) opmerkelijk. Dr. H. B. Dorgelo, hoogleraar aan de T.H. te Eindhoven, is bij Konink- Men kan in de ingezonden stukken- rubriek van Australische bladen re gelmatig heftige discussies lezen tus sen immigranten en „Aussies", wan neer het er over gaat hoe slecht of hoe goed het in eigen vaderland wel is. Óm een voorbeeld te noemen: kort geleden is de minister voor Volksge zondheid op reis geweest; bü bezocht o.a. Nederland en toen hij dezer da gen terugkeerde, betoogde zijne ex cellentie dat het met de melkvoor- ziening in Australië nog niet zo slecht is gesteld, want in I^ederland vindt bijna geen aan-huis-levering van melk plaats en in Australië wel. Waarop meteen enige Nederland se immigrantenvrouwen in de pen klommen en de veronderstelling maakten, dat de minister zoals vele anderen Nederland in één dag had levert, doch meer nog een goed wer kende riolering onmogelijk maakt.- Want eigenlijk is Australië een gol vend landschap, waarin bergen en dalen zich aaneen rijen. Hoe kan men daar een pijpleiding aanleggen? Vandaar dat, behalve in het cen trumgebied van de grote steden, men vrijwel alleen in centra van andere Steden een modern toiletsysteem kan aantreffen. De rioleringsbuizen Zijn meestal langs de spoorlijn aangelegd en men kan daar niet ver buiten gaan. Het verwijt van de Engelsman moge gegrond zijn, doch anderzijds mag ter zachte verontschuldi ging van Australië worden gewezen op beide hiervoor genoemde facto ren, welke voor weinig andere lan den gelden. Niettemin, men treft nu jioomdat het met de Neder landse m'elkvoorziening he *1 wat be ter is gesteld dan in Australië. Dit slechts terloops vermeld. In de permanente, wederzijdse ha telijkheden-correspondentie tussen Australiërs en de Engelse immigran ten, werd enige weken geleden in een krant een aanval gedaan op de hy giëne van de „Pommies": „Jullie hebben niet eens allemaal een bad kamer in je huis", smaalde een trotse Australiër. De repliek bleef niet uit: „Heb je ooit weieens zulk een achterlijk land gezien als Australië, waar in de meeste huizen een behoorlijk toilet i eenmaal deze situatie aan en voor ontbreekt?" onze immigranten is het vaak een Het schot was in de 1-oos; zelfs de Australiër was niet bij machte tot repliek. Het moge waar zijn dat lang niet in iedere Engelse (en Nederlandse!) woning een badkamer of douchecel aanwezig is, iets waarop men zich in Australië naar wettelijke voorschrif ten kan beroepen, doch praat niet beschadigingen opliep, zal zijn reis lijk Besluit benoemd tot rector mag- naar Duitsland kunnen vervolgen. I nifious aan deze hogeschool voor het Ook het sleepbootje is niet ernstig tijdvak van 15 november 1956 tot en beschadigd. 'met 31 augustus 1959. Overzicht van bloemen handel in Rijnsburg Bloemen-Rijnsburg heeft een week echter de rug, waarin de markt „vast" was. De prijzen schommelden nauwelijks en hoewel er van goed koop ook geen sprake is, zou het overdreven zijn te beweren, dat de broeiers ir> Rijnsburg allemaal in een juichstemming verkeren vanwege de prijzen. Het aanbod van rode tulpen waarvan Krelage's Triumph het leeuwenaandeel voor zijn rekeying nam was zeer groot. De prijzen, die men hiervoor besteedde, waren dan ook aan de matige kant. Krela ge's Triumph kocht men in beste kwaliteit voor rond 1.per bos net zo veel als men maar wilde heb ben en soorten als Hildegarda, Im- .perator, Overdale, Pink Trophy, en Superna kwamen hoogstens tot 1.20 en 1.25 per bos. Een soort als Lusti- gÉfc'Witwe werd met i.35 tot f 1.50 gtejvaardeerd, terwijl Arguno, die rfögal in het blad zat, nauwelijks boven 1.20 kon uitkomen. Prelu dium liep tot 1.40 per bos. Laaigste- lige gele tulpen waren behoorlijk aan de prijs: Yellow Gem tot 1.55 en (Jolden Harvest tot 1.50 per bos. Koyte gele tulpen als de stokoude King of the Yellows en de vrij nieu we Winter gold lagen tussen ƒ1.en 1.10. Zeer duur was Demeter waar voor men nog tot 2.95 per bos be steedde, terwijl Rose Copland voor 1.80 tot 2.per bos var* de hand ging. White Sail bracht tot 1.25 op. Wat de narcissen betreft, stonden Golden Harvest en Carlton met 1.10 per bos aan de kop, gevolgd door He lios, die 0.85 tot 0.90 noteërde en Early Glory en Verger, die rond 0.85 lagen. Van de hyacinten stond l'Inniocence met 40.tot f 47. flink hoog genoteerd. Extra mooie Jan Bos liep ook tot ruim ƒ40. evenals trouwens Pink Pearl en An ne Marie. De blauwe variëteiten Os- tara en Delft's Blauw deden tussen 25.en ƒ30.voor zware kwali teit en Bismarck kwam niet hoger dan 25.per 100. Wat iris reticu lata bracht ƒ0.90 per bosje op en blauwe druifjes van 0.45 tot ƒ0.50 per bosje. onze immigranten ontnuchtering. Men zoekt uitwegen. Uiteraard worden allerlei uitwe gen gezocht om aan de narigheden te ontkomen. Daar is bijv. het systeem van de septic-tank, doch niet een «.v- 'eder kan d'*e bekostigen; er is pl.m. over de verdere en nog belangrijker I duizend gulden mee gemoeid, welke sanitaire voorzieningen; die zijn j men althans voor een huurwoning <?f»hokkend niet zomaar neertelt. Verder tracht men daar allerlei chemische vindin- Huisje met een hartje.... gen een oplossing aan de hand te doen en hoewel sr andere nadelen Weet ge in Melbourne zowel als in aan verbonden zijn, men neemt die Sydney, vindt men meer dan 500.090 liever dan alle andere narigheden, woningen, die niet van een moderne Doch in elk geval treft men in de toilet-inrichting voorzien zijn, doch J buitenwijken van de grote steden en nog werken naar het oud-Hollandse beslist op het achterland de toestan- „buiten" systeem van het huisje met den aan, hiervoor beschreven, een hartje. Onder degenen die ergens een \vo- Dat huisje zou Op zichzelf zo erglning gaan kopen treft men er altijd aan, die een modern sanitair-systeem als eis stellen doch zich dan tot een bepaald gebied voor vestiging moeten beperken en dan bovendien stevig extra moeten betalen, omdat land hetwelk op riolering is aangesloten, schaars en kostbaar is. Om het in cijfers te zeggen: niet te ver van de grote stad betaalt men daarvoor gauw pl.m. drieduizend gulden. Verplichte badkamer! De op Engeland smalende Austra liër kon ook weer terecht trots zijn; ieder huis in Australië bezit een bad kamer. Moét een badkamer bezitten vol gens de voorschriften. Zelfs voor het geval ge in uw huis een shower wenst, moet tóch de ruimte voor de kuip in de badkamer aanwezig zijn, anders wordt het bouwplan afge keurd. Laat ik er meteen bij vertellen, dat die badkamer er heus niet als een „luxe" is, zij wordt intensief ge bruikt en in elk geval des zomers baadt een Australiër zich minstens eenmaal pèr dag, hetgeen des winters niet eens veel minder is. niet zijn, ware het niet dat daarin een normale waterspoeling aanwezig zou zijn, doch hier heerst nog wat men hier noemt het „pan-systeem". Dat wil zeggen, iedere week, indien noodzakelijk tweemaal, komt de „nightman", die de betrokken „pan" komt verwisselen. En al werkt die „nightman" inder daad des nachts, want hij moet des morgens voor zeven uur van de weg zijn, daar zijn vele andere nadelen aan het pan-systeem verbonden. En nu heb ik niet eens het oog op de stakingen welke bij tijden ook door die „nightman" worden onder nomen, omdat hun weinig aantrekke lijke baan naar hun mening onvol doende wordt betaald en bij welke stakingen soms velé tienduizenden gezinnen in een verschrikkelijke si tuatie worden gebracht. Doch het „pan-systeem" is een ern stige en permanente bedreiging voor de volksgezondheid, wat geen nader betoog behoeft. Het uitbreken van epidemieën is daardoor oök verklaarbaar, ondanks de grootst mogelijke voorzorgsmaat regelen door inwoners van de steden genomen. Dat vooral in grote gezinnen soms afschuwelijke toestanden ontstaan op dit sanitair terrein, behoeft geeri na der betoog. Echt Australisch: men neemt de situatie zoals die is. Welis waar wordt zo hier en daar gewerkt om de riolering uit te breiden, doch niet in een tempo, welke de moderne tijd wel zou wettigen. Men raakt per slot van rekening aan iedere toestand gewend; zelfs de immigrant, die het op bedoeld terrein toch beter ge- wend is! Zowel in Melbourne als Sydney worden van regeringswege voor drie miljoen nieuwe hotels gebouwd, doch aan verbetering van de sanitaire toe stand wordt welhaast niet gedacht. Twee factoren. Er zijn twee factoren, welke de op lossing van het probleem in de weg staan; daar is eerstens de enorm snelle groei van de bevolking, welke zich steeds meer over het land uit spreidt en tweedens het bergachtige land, hetwelk niet alleen zo hier en daar moeilijkheden bij graafwerk op Artis heeft een bijzonder goed jaar achter de rug. Het recordaantal be zoekers van ruim 640.000, dat in 1946 werd geboekt, werd ruimschoots overtroffen, zo wordt van de zijde van Artis meegedeeld. In 1956 ont ving de Amsterdamse dierentuin na melijk ongeveer 650.000 bezoekers. Ook het aquarium deelde mej in het verhoogde bezoek: daar kwamen in het afgelopen jaar ruim 265.000 be langstellenden, ongeveer 38.000 meer dan in 1955. Wat de levende have betreft: via het „bekende" loketje arriveerden 3194 nieuwe dieren in Ar tis, waarvan een deel direct moest worden afgemaakt. En ander deel werd, na te zijn opgeknapt, na ver loop van tijd losgelaten en de rest kon in de collectie worden opgeno men. Het aantal geschonken zoogdieren bedroeg 257. In de vogelafdelingen arriveerden 1579 nieuwe dieren. Zelfs ontving Artis een eend zonder kop Ook door aankoop, ruil en geboor ten werd de Artis-collectie uitge breid. Aquarium. Het aquarium werd eveneens met tfele geschenken verblijd. Door aan koop en ruil kon het aantal soorten vissen, dat vorig jaar 174 bedroeg, worden uitgebreid tot 248 soorten, cïie^samen een sohafe van ongeveer 1900 exemplaren vormen. Met de 60 §00£^n lagere dieren, acht soorten amfibieën en drie soorten reptielen, behoort het Artis-aquarium tot de best bevolkte aquaria van Europa, i Boekbespreking In de ban van de ring I, door J. R. R. Tolkien. Uitg. Het Spectrum' Utrecht. Met verwondering eerst, maar al lengs met klimmende bewondering hebben wij dit eerste gedeelte van een trilogie „In de ban van de ring" gelezen. Deel I draagt als ondertitel „De reisgenoten" en is ruim 450 blad zijden dik. Wanneer de andere delen, welke nog niet in vertaling uitgeko men zijn, eenzelfde omvang hebben, krijgt men een boekwerk van liefst 1350 pagina's. Het is ongelooflijk, dat men zo'n, boek vol kan schrijven met een lou ter fantastisch verhaal, dat ogen schijnlijk geen verband houdt met hetgeen de gewone mensenwereld be roert. De auteur, een Engelse profes sor uit Oxford, heeft zich een eigen wereld geschapen, een wereld van „hobbits", wezens die kleiner zijn dan mensen, doch wel veel menselijks hebben, al gaan zij om met elfen en kabouters en spelen spookgestalten als de „zwarte ruiters" en magische ringen een grotere rol in hun leven dan bij ons. Eén van deze „hobbits" heeft zo'n ring gekregen, die hem on zichtbaar kan maken, maar de bezit ter ervan draagt een niet benijdens waardige schat met zich mee. Hij komt langzamerhand geheel in de ban van de ring en zijn bezit wordt belaagd door allerlei machten der duisternis. De lezer gaat het evenzo; ook hij komt al lezende in de magi sche ban van de ring. Het is alsof hij een boeiende droom heeft en binnen treedt in een ongelooflijk rijke we reld van ongekende machten. Het wonderlijke van dit boek is niet alleen de geschiedenis van het ver haal, maar vooral de overstelpende rijkdom van fantasie en de levendige beschrijving tot in allerlei details, geschreven met een ware meester hand. Het is een uitzonderlijk boek, een sprookjes verhaal, waarvan voor al de ouderen de waarde zullen kun nen schatten. i Met die inzake het sanitair-systeepa wist de ingezonden stukken schrij vende Australiër óók geen raad. Zij is inderdaad meer dan ver schrikkelijk! Bij het woord iharmonika denken we allereerst uam de bekende „trek- piano" en in de tweede plaats aan het „mondorgeltje", maar er zullen er misschien niet veel zijn, die dan een „glasharmonika" op het oog héb ben. Laten we met dit instrument be ginnen. De glas-harmonika werd al in het jaar 1763 door de Duitser Von Franklin te Lopden gemaakt in de vorm van een glazen klokkenspel, zoals wij onze papieren kerstklok ken kennen. Aan de nauwe zijde zat dan een opening, waardoor die klokken van glas konden worden geregen aan een ronde houten staaif. Het bespelen met de hand was echter zo vermoeiend, dat het instrument waarvan één exemplaar zich bevindt in het ge meentemuseum in Den Haag ge heel in onbruik raakte. Joseph Aloys Schmittbauer te Ba den en Hessel in Berlijn brachten resp. in 1769 en 1735 verbeteringen aan. De laatste bracht zelfs toetsen aan, zodat de klokken niet meer met die hand behoefden te worden aan- In 1788 verving Hessel de klokken door afgestemde glazen staafjes, wel ke met een houten hamertje werden aangeslagen en vervolgens door me talen staafjes, die werden aangesla gen door een metalen hamertje. Dit instrument in lier-vorm was en is vooralsnog bij Duitse muziekkorpsen een geliefd speeltuig. De mpndharmond'ka heet uitgevon den te zijn door pater Aloysius Kirch- ner in 1650 en onderging in de loop der jaren diverse veroeteringen, o.a. door de Duitsers Buschmann, Mesz- ner, Damian en Hohner (1920). De trekiharmonika werd voor het eerst in 1827 door de Duitser Fried- rich Buschmann vervaardigd en door deze „hand-aeloline" genoemd. De Oostenrijker Damian bracht twee jaar later verbeteringen aan door er een langwerpige vorm aan te geven, welk instrument hij „accordeon" doopte. De Engelse geleerde prof. sir Char les Wheatscone maakte er een acht kantige vorm van en in 1846 deed het .nstrument zijn intrede in Europa „concertina" en „melofoon". Hohner verbeterde er in 1864 nog meer aan en breidde hem uit tot „Schiffer- klavier". Hij veranderde later zijn „vijfrijer" in een instrument met pianoklavier en maakte in 1930 zijn „organa". Dat Duitsland het larnd van de accordeons is, bewijst voorts het feit, dat al vóór de oorlog jaarlijks 600.000 exemplaren werden uitge voerd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8