Douwe Egberts Leiöen uit óe Lucht in 1578 Levensverzekeringmaatschappijen lenen 400 milj. voor woningbouw Auto te water: twee doden Fantasievol, baatzuchtig schrijver bedroog vele Indische Nederl. ZATERDAG 5 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 {Reuzefi-aeói wwc ziCaeien vag,e£ó De nieuwe hangar no. 10 op Schiphol, een van de grootste in Europa, nadert zijn voltooiing. Binnenkort zal het reuzengebouw gereed zijn de nieuwe vogels van de K.L. M., de DC 7's te herbergen. Dan zal ook de naam van Dr. Plesman op de voorgevel prijken als een hulde voor deze luchtvaartpionier. Overleg tussen de minister van financiën en de Nederlandse vereniging tot bevordering van het levensverzekeringswezen heeft geleid tot een be reidverklaring van de zijde der Nederlandse levensverzekeringsmaatschap pijen om aan de bank voor Nederlandse gemeenten een lening van 400 miljoen gulden te verstrekken voor de woningbouw, voor welk bedrag het rijk zich garant zal stellen. IN 1957 EN 1958 uitgebracht moeten worden voor 1 oktober 1958. De betrokken maatschappijen zul- gel?ei? zu1"en „Z! Ilen tengevolge van deze trans- actie voor de eerstkomende twee ja- een onderhandse lening worden verstrekt in termijnen gedurende de jaren 1-957 en 1958, in 1957 een be drag van 150 miljoen en in 1958 een bedrag van 250 miljoen. De lening zal een looptijd hebben van 30 jaar met gelijkblijvende jaarlijkse aflos singen. Vervroegde algehele of ver sterkte aflossing gedurende de loop tijd van de lening zal niet toegestaan zijn. De kosten. De rente zal 41/4% per jaar be dragen, terwijl een bereidstellings- provisie wordt toegekend van voor de in 1957 te verstrekken ter mijnen en van 2 1/2% voor de ter mijnen, die in 1958 verstrekt zullen worden. De geldgevers kunnen voor de in 1957 te verstrekken termijnen een beleningsfaciliteit verkrijgen, indien zij reeds in zodanige mate vooruit belegd hebben, dat het verstrekken van gelden in het kader van deze wo ningbouwlening bezwaarlijk zou zijn. Beperking. Elke verzekeringsmij., die aan deze lening deelneemt, krijgt het recht van optie tot het verstrekken a pari van nog een geldlening op dezelfde voor waarden voor ten hoogste 50% van het totaalbedrag, dat hij in 1957 en 1958 heeft verstrekt. De verklaring van uitoefening van het optierecht zal PRINS BERNHARD TERUGGEKEERD. Prins Bernhard is gistermiddag uit Oostenrijk in ons land teruggekeerd. Om vijf over twee is de Prins geland op de vliegbasis Soesterberg. Benzine maandag 8 cent duurder Als gevolg van de verhoging van het bijzonder invoerrecht en de daarover geheven omzetbelasting worden de prijzen van benzine op 7 januari a.s. met 8 cent per liter ver hoogd. Zoals bekend is is dit een gevolg van de belastingmaatregelen, waarbij ook de suiker en gedistilleerd duur der worden. MIN. ZIJLSTRA OVER DE OLIE- EN BENZINEPRIJS. .Minister Zijlstra heeft, toen de in- voerkosten voor aairdolieprodukten hoger werden, onmiddellijk maatrege len genomen, opdat niet meer dan de werkelijke lastenverhoging in de bin nenlandse prijzen tot uitdrukking zou komen. Met de betrokken oliemaat schappijen is overeenstemming ver kregen over de instelling van een egalisatiefonds. De minister ant woordt dit op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Ne- derhorst (Ailb.). Nationale beïnvloeding van de prijs, waartegen mag worden ingevoerd, zou het gevaar meebrengen dat de aanvoer van olie zou gaan terug lopen en dat terwijl de aanvoer door dp internationale moeilijkheden toch dl stagneert. De minister heeft in dit opzicht geen risico's kunnen nemen. IDe heer Nederhorst had gesugge reerd, dat de hogere prijzen voor een belangrijk deel ook golden voor voor raden olie en benzine, die vóór het Suez-conflict waren aangelegd. De (minister antwoordt hier o.-ro. op, dat verschillende kostenverhogingen zich reeds voor 1 december yoordedep. ren aanzienlijke beperkingen in haar overige beleggingsactiviteit moeten opleggen. Niettemin zijn zij bereid dit offer te brengen in de overtuiging dat een bijdrage tot leniging van de'ontsta ne nood in de financiering van de woningbouw een nationaal belang van de eerste orde is. Zij zijn er daarbij mede van uit gegaan dat ook andere institutionele beleggers hun aandeel zullen leve ren. Hoofdboekhouder K.A.J verduisterde f 43.000, Gisteren heeft de vroegere hoofd boekhouder van het Nationaal Ver bond van de Katholieke Arbeiders jeugd voor de Utrechtse rechtbank te recht gestaan, beschuldigd van ver duistering van ƒ43.000.ten nadele van het verbond. In de afgelopen twee jaren heeft verdachte vele chèques ten name van de Bond geïnd en het geld voor zichzelf besteed. Toen de verduisteringen aan het licht dreigden te komen, heeft de man de boekhouding verbrand, hetgeen hem echter niet meer kon redden. Het verduisterde kapitaal heeft hij besteed om een huis te kopen en voorts is het in café's en aan speel tafels verdwenen. De officier vani justitie vroeg de zaak te schorsen voor het laten uit brengen van een psychiatrisch rap port, waarmede de rechtbank zich kon verenigen. daó aerk m foó kommt/z /aak ta 7tke& Oyfezmta ipoed (Advertentie). De 24-jarige ongehuwde chauffeur J. Vink en de achtjarige Tonnie Tuis beiden uit Zwammerdam, zijn gisteravond te Gouda om het leven gekomen, toen de vrachtwagen, waarin zij zaten, in een diepe sloot terecht kwam. De chauffeur wilde drie fietsers inhalen en kwam daarbij met de linkervoor wielen van de vrachtwagen in de berm van de weg terecht. De auto zakte weg, sloeg om en kwam op zijn kop in de brede diepe sloot aan de Voorwillens. De wielrijders, die het ongeluk zagen gebeuren, maar de zwemkunst niet machtig waren, voeren met een schuitje naar de plaats waar de auto was terechtgekomen, doch zij konden de portieren niet open krijgen, opdat die zich hadden vastgezet in de modder. Binnen een kwartier na het ongeluk waren politie, brandweer en een kraanwagen ter plaatse. De kraanwagen had de vrachtwagen in minder dan twintig minuten boven water, doch de beide inzittenden waren niet meer te redden. De stoffelijke overschotten zijn naar het Van Itersonzie- kenhuis te Gouda vervoerd. De vicaris-generaal van het bis dom Rotterdam, mgr. A. C. Schaa- pers, zal van 5 tot 14 januari afwe zig zijn. Vermist wordt de 71-jarige tuinman Philips Huizinga uit Finfcum. De man heeft in de avonduren van 30 december 1956 zijn woning verlaten. De rijkspolitie te St. Annaparochie verzoekt namens familieleden te wor den bekendgemaakt met de verblijf plaats van de vermiste. Huizinga draagt vermoedelijk een vrij groot bedrag aan geld bij zich en was, toen hij het laatst werd gezien in het bezit van een blauw-grijs sport, rijwiel merk „Phoenix". Een ongeluk wordt gevreesd'. Vrijheids strijd Ambon bracht geld op! De Arnhemse recherche heeft de zer dagen een Nederlandse schrijver gearresteerd, die de afgelopen jaren vele tientallen mensen voor bedragen opgelicht heeft, variërend van 25. tot vele duizenden guldens. De schrij ver gaf voor zich in te spannen voor de' bevrijding van Ambon en wist vooral bij Indische Nederlanders zijn slag te slaan. Een oppervlakkig ingesteld ónder- zoek heeft reeds aan 't licht gebracht, dat hij een dame zover wist te krij gen, dat zij haar aandelen-pakket ter waarde van minstens 50.00'J ver zilverde om deze „strijd" te steunen; de betrokken vrouw is hierdoor vol komen geruïneerd. Met schone ver halen óver vloot-onderdelen, die ge reed lagen om de vrijheidsstrijd voor Ambon te beginnen, wist hij vele tientallen' mensen +ot het verstrekken van geldsbedragen te bewegen. Dik wijls geschiedde dit op basis van Ie- DE BURCHT Op deze reproductie ziet men de Burcht met omgeving. Van de om ringende huizen en straten is niet veel të vertellen. Een korte geschie denis van de Burcht moge volgen. zijn vele meningen geweest over het tijdstip, waarop de Burcht van Leiden is gebouwd. Bekende ar- chaeologen en historici hébben over dit onderwerp publicaties het licht doen zien. De laatste gegevens zijn door prof. E. H. Ter Kuile in De Gids, jaarg. .1985, pag. 369—371, en dr. J. G. Renaud, archaeoloog in Bul letin v. d. Kon. Ned. Oudheidkundi ge Bond, 6e serie jaarg. 5, afl. 1, febr. 1952 gepubliceerd. Prof. Ter Kuile komt tot de con clusie, dat de burcht moet zijn ge sticht op het eind der 11e eeuw, dr. Renaud is door zijn opgravingen, die in 1949 een aanvang namen en mo gelijk gemaakt waren door de ver eniging „Oud-Leiden", tot de conclu sie gekomen, dat de bouw plus minus 1150 moet hebben plaats gevonden. Van een romeinse oorsprong is du6 geen sprake. De burcht is een interessant punt in het Leidse stadsbeeld en wekte steeds de historische belangstelling en fantasie op. Hij speelde een rol in het romantische verleden: 1204, gra vin Ada, het ongelukkige Hollandse gravinnetje, hier belegerd en over wonnen, veste van de burggraaf vaak de dwarskijker, die véle „dure" moei- Inkheden veroorzaakte in verband met verkoop van ambten en afkopen vari;'zijn rechten door de stad. Het burggraafschap was door erf opvolging van de verschillende kas teleins (grafelijke ambtenaren) in handen gekomen via het geslacht Van Cuijck van Claude Lamoraal, prins, ;r» Foto H. Kleibrink. De Ligne, die het 24 april 1651 aan de stad verkocht. De oorspronkelijk uitgebreide rechten waren toen be perkt tot de burcht, de helft van hop- en guntgeld, recht van de kruis- markt en andere. Het aanzien van de Burcht is in de loop der tijden aanzienlijk ver anderd. Van vluchtburcht is het ge komen tot een bezienswaardigheid en terrein voor incidentele tentoon stellingen. Mr. A. J. VERSPRILLE. riingen en dit vormt een juridische moeilijkheid voor een -vervolging, daar de afgegeven schuldbekentenis sen juridisch onaanvechtbaar zijn, al zullen de bezitters nooit een cent er- Niet alleen vermogende lieden koos de schrijver als zijn slachtoffers uit; ook mensen, die van zeer kleine in komens moesten leven, wist hij met zijn verhalen tot geldafdracht te bren gen. Zo is bekend, dat hij een Am sterdamse vrouw, die hard voor haar onderhoud moet werken, in de loop der jaren 2.000 afhandig wist te ma ken. De justitie werkt thans aan de aanklacht, die door de geraffineerd heid van de schrijver, wel de nodi ge tijd. zal vergen. Op kosten van zijn slachtoffers heeft de schrijver jarenlang op een villa te Noordwijk kunnen wonen. Hawker Hunter beschadigd bij noodlanding op Schiphol Een Hawker Hunter straaljager van de vliegbasis Leeuwarden heeft gis termiddag om ongeveer kwart voor vier een buiklanding gemaakt op Schiphol en is daarbij zwaar bescha digd. Het toestel, dat werd bestuurd door kapitein-vlieger W. van Gastel, was afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden, en zou bij Fokker in revisie worden genomen. Op 700 voet 'hoogte boven Schiphol maakte de straaljager zijn landinigs- patroon. Op dat ogenblik viel de mo tor uit. De vlieger kon niet veel an- .ders doen dan zijn toestel, dat ern stig vaart minderde, zo snel mogelijk aan de grond te zetten. De Hawker Hunter raakte de grond in een wei land op plm. 500 meter afstand van het begin van landingsbaan 23, aan gene zijde van de SohiphoLweg. Het toestel schoot 389 meter door, en kwam vlak bij de aanloopverlichting van de landingsbaan tot stilstand. Op de vliegbasis Leeuwarden is on middellijk een onderzoek ingesteld naar de mogelijke oorzaak van het plotselinge uitvallen van de motor. Onvoorzien benzinetekort acht men niet uitgesloten. De schade, die het toestel bij de noodlanding opliep, kan in de fabriek worden hersteld. zoeken naar oud lood Apeldoorner omgekomen Enkele dagen geleden werd de 30- jarige 13. Th. Klaverwal uit Apel doorn tijdens het zoeken naar oud lood op het schietterrein bij Olden- broek door een ontploffing zodanig, gewond, dat hij gisteren in het zie kenhuis te Kampen is overleden. Het zoeken naar oud lood op schiet- terreinen is een wij gevaarlijke be zigheid, waarvoor men speciale toe stemming moet hebben. Voordat men deze vergunning krijgt, moet men ëen soort opleiding doorlopen. De thans verongelukte Apeldoorner had deze 'bevoegdheid. Vermoed wordt, dat de man getroffen is door 'n ontploffende graniaatkop. ENSCHEDE OPENT UITNEEMBARE NOODKERK. Onder de parochie van de H. Jo annes, evangelist en apostel te En schede zal een houten noodkerk ge bouwd worden met 600 zitplaatsen. Naar pastoor J. H. Onland mede deelde ligt het in de bedoeling deze houten noodkerk zo te bouwen, dat ze uitneembaar is. Zodra de noodkerk vervangen is door een permanent gebouw zal zij dienst knunen doen op andere plaat sen in het aartsbisdom.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 4