Merkwaardig volksonderwijs gaf China belangrijke plaats in de wereld Pitmanschool Geen zekerheid over verhoging tarief van de Ned. Spoorwegen Wat is 't motief voor de moord op oude vrouw te Broek in Waterland? Vissen met aluminium- plaatjes de Maas in Treinen voorlopig niet harder dan 120 kilometer Geval Gary Davis doet tekort in de Ned. vreemdelingenwet blijken Taxichauffeur overvallen door drie jongens I oo 10 I ZATERDAG 5 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 POLITIE SPEURT I bescheiden levende vrouw een vrij aanzienlijk vermogen bezat, 5 erf- De sectie op het lichaam van de' pnamen zullen 30.000 erven. Een 67-jarige caféhoudster Sijtje Koster uit Broek op Waterland, die vrijdag avond 28 december j.l. door een buur man dood in de cafézaal werd aan getroffen, heeft aangetoond, dat de oude vrouw door wurging om het leven is gebracht. De politie tast nog volledig in het duister welk motief de dader tot de moord gebracht kan hebben. In het huis zijn grote geldsbedragen aange troffen, zodat roofmoord niet erg waarschijnlijk wordt. Daarnaast heeft het testament uitgewezen, dat de PATER R. LAMBRIEX O.S.B. 25 JAAR PRIESTER. Op 15 augustus van dit jaar viert pater R. Lambriex O.S.B., secretaris van de pauselijke nuntius mgr. P. Giobbe te Den Haag zijn 25-jarig priesterfeest. Pater Lambriex, die 54 jaar oud is, behoort tot de Benedictijnen van de Abdij van Clervaux in Luxemburg, met welke hij nog nauw contact on derhoudt. Gedurende de oorlog leerde mgr. Giobbe te Rome pater Lam briex kennen en om zijn vele gaven waarderen. Deze werkte toen in zijn klooster aan de studie van Bijbel handschriften. Met toestemming van zijn overste en op verzoek van mgr. Giobbe ver wisselde pater Lambriex in juni 1946 het teruggetrokken leven in het klooster voor de bewegelijkheid van het diplomatieke milieu van de nun tiatuur te Den Haag. Hij vergezelt bovendien de nuntius op diens talrij ke bezoeken* welke hij bij vele fees telijke gelegenheden aan katholiek Nederland brengt. Om zijn beminne lijkheid en bescheidenheid staat pa ter Lambriex in brede kringen van ens land in hoog aanzien. Gigantisch zeilschip op A'damse werf Nog deze maand zal de n.v. Am sterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. beginnen met de houw van het grootste zeilschip, dat ooit in Nederland is gebouw. Volgens be richten in de buitenlandse pers is de Griekse scheepseigenaar John Car- ras de opdrachtgever, doch de Vries Lentsch heeft de opdracht het vori ge jaar via een Panamese maatschap pij ontvangen. De ontwerper van dit stalen ple zierjacht is de Engelsman Robert Clark. Volgens de bouwers zal het schip het 'grootste zeiljacht zijn, dat waar ter wereld ook gedurende de laatste 25 jaar is gebouwd. Hoewel talloze details nog niet vast staan, weet men thans wel, dat het jacht 47 meter lang en 8J4 meter breed zal zijn, terwijl het een diep gang zal hebben van 4J4 meter. Het totale zeiloppervlak zal 650 m2 be dragen. De top van de hoogste mast zal 45 meter boven de waterspiegel uitsteken; de motor zal minstens 1000 p.k. sterk zijn. Volgens de verwachtingen zou het schip in april 1958 gereed zijn. langdurig verhoor van de vijf erfge namen heeft de politie echter geen stap verder gebracht. Andere mogelijkheden. Het feit, dat de vermoorde vrouw, die als zeer goedaardig bekend staat, aan vele personen leningen verstrekt heeft, opent een nieuwe weg voor politie-onderzoek, doch ook op dit terrein ontbreekt nog iedere aanwij zing. De politie houdt voorts nog reke ning met de mogelijkheid, dat er een veel groter geldsbedrag in huis aan wezig is geweest en dat de moorde naar een gedeelte van het geld heeft laten liggen om de politie op een dwaalspoor te brengen. Regeling vrijstelling omzetbelasting Bij K.B. zijn thans aangewezen de ondernemers, die vrijgesteld zijn van omzetbelasting voor leveranties en diensten van sociale of culturele aard, waartoe de wet op de omzet belasting 1954 de mogelijkheid opent Deze ondernemers beogen of maken met de exploitatie van hun onderne ming geen winst, terwijl van de vrij stelling van omzetbelasting geen ern stige verstoring van concurrentiever houdingen is te verwachten. Het gaat hier om instellingen, zoals de landelijke kruisverenigingen, ver enigingen tot bestrijding der tuber culose, stichting voor bevolkingson derzoek, het Role Kruis, bloedtrans fusiedienst, consultatiebureaus, instel lingen welke zich bezig houden met kraaimverzorging, verpleging, gezins verzorging, speeltuinverenigingen, ziekenhuizen, jeugdzorg werk, musea enzovoorts. Hengelaars helpen bij onderzoek In de Maas bij de stuw van Borg haren is gisteren vierduizend pond brasem en voorn uitgezet. Vijfhon derd brasems werden voorzien van een aluminium plaatje. Deze plaatjes zijn met nylondraadjes aan de rug vinnen bevestigd. De Zuidlimburgse vissersclubs met hun ongeveer tweeduizend leden en de talrijke Belgische vissers aan de overkant van de Maas, die hier de grens vormt, hebben beloofd plaats en tijd van het vangen der gemerkte vissen op te zullen geven. Van de gegevens over de gedragin gen der vissen in de Limburgse Maas stroom, die op die manier zullen bin- SINT CATHARINA-APOSTOLAAT OPENT KLOOSTER TE ROTTERDAM. De Zusters van het St. Catharina- apostolaat, die o.m. gevestigd zijn in Zwolle en Enschede zullen een nieu we communiteit stichten in Rotter - dam-Z. De leiding zal berusten, bij zuster Beatrice, die reeds zeventien jaar als parochiezuster werkzaam is in de St. Jacobusparochie te Ensche de. Zij zal o.m. geassisteerd worden door zuster Benedicta, die reeds meer dan vijf jaar ervaring opdeed te En schede. nenkomen, hoopt men gebruik te kunnen maken bij het beramen van maatregelen ter verbetering van de visstand in dit deel van het land, waar de rivieren blijkbaar arm zijn aan paaiplaatsen. Het initiatief is uitgegaan van de Vereniging visstandverbetering Maas te Maastricht, een overkoepelend li chaam ter behartiging van de visserij - belangen in Zuid-Limburg en de vis serij-inspectie te Utrecht. Men is van plan, dit jaar nog 18.000 pond vis uit te zetten. De president van de Nederlandse Spoorwegen, dr. Ir. F. Q. den Hollander is niet ontevreden over de resultaten van de spoorwegen over het afgelo pen jaar. Dit deelde hij mede tijdens een gistermiddag te Utrecht gehouden Nieuwjaarsbijeenkomst. Het jaarverslag over 1956 van de N.S. zal ongeveer eenzelfde eindcijfer vertonen als dat over 1955. De aflevering van nieuw materieel overtrof de afvoer van oud materieel naar de sloper, zodat het aantal beschikbare zitplaatsen toenam van 99.479 op 1 januari 1956 tot 105.199 op 30 november j.l. Het aantal reizigerstrein- kilometers steeg van 54.1 miljoen in 1955 tot naar schatting 55.6 miljoen in 1956, hetgeen neerkomt op een toeneming met 3 procent. beantwoord bleef. De heer Den Hol lander verwees slechts naar de me morie van antwoord van de minis ter van verkeer en waterstaat, waarin deze, volgens hem, zegt, dat de tarieven van de spoorwegen een voortdurend onderwerp van stu die uitmaken. In 1957 verdwijnt laatste stoomlocomotief Het verschil tussen opbrengsten en kosten, dat naar verwachting van dr. Den Hollander in 1956 kon worden verkregen, zal, zo zeide hij, niet vol doende zijn om verdere onvermijde lijke kostenstijgingen op te vangen. Tarieven. In dit opzicht wees dr. Den Hol lander op de stijging van de kos ten van lonen, grondstoffen, mate rieel en materialen. Of de tarieven van de Nederland se Spoorwegen in 1957 verhoogd zullen worden, was een vraag die op deze nieuwjaarsbijeenkomst on REGELING VAN 1849 De gebeurtenissen rond Gary Da- vis, die nu reeds vier dagen zit op gesloten in het hoofdbureau van po litie te Amsterdam, hebben eens te meer het schrijnend tekort in de Ne derlandse vreemdelingenwet aange toond. De wet van 1849 bepaalt dat een vreemdeling op mondelinge aanmel ding reeds een verblijfspas kan krij gen. De betrokken autoriteiten zijn echter vrij om deze bepaling al of niet toe te passen. In het geval van Gary Davis hebben zij deze bepaling Tot zijn grote ontsteltenis kreeg de 56-jarige Amsterdamse taxichauffeur A. J. de Ruijter vrijdagmorgen vroeg met een hard voorwerp een klap op zijn hoofd, nadat zijn drie jeugdige pasagiers hem in de Burgemeester Roëllstraat te Amsterdam hadden verzocht te stoppen. Ook werd hij van achteren vastgegrepen. Hij rukte zich evenwel los, opende het portier en schreeuwde luidkeels hulp. De door een nachtwacht gealarmeerde politie was snel ter plaatse, doch toen hadden de drie ongeveer 16 jaar oude knapen reeds het hazenpad gekozen. Een poging om met de auto er van door te gaan mislukte. De omgeving is met behulp van een groot aantal auto's grondig afgezocht, zonder re sultaat. In de taxi vond men later een leeg bierflesje. De chauffeur had de iongens even na 5 uur op het Frederiksplein opge nomen, om hen naar Slotermeér te brengen. niet toegepast. De wereldburger is niet officieel geïnterneerd; tegen hem is geen aanklacht ingediend. Was dat wel geschied* dan zou er een beroep op de rechter mogelijk zijn; dit is nu uitgesloten. Onbegrijpelijk. Voor Gary Davis, die ten aanzien van deze problemen geheel leeft van uit de Angelsaksische rechtssfeer, is de gang van zaken in Nederland on begrijpelijk. Zijn raadslieden zijn van mening, dat nu blijkt, dat de vreem delingenwet dé figuur van de rech ter, door wie een vreemdeling moet worden gehoord, ernstig ontbeert. De verantwoordelijke ambtenaren op het Ministerie van Justitie zien de moeilijkheid wel degelijk in. Dit bleek gisteren bij een bezoek, dat de twee Amsterdamse juristen aan Den Haag brachten. Ten departemente is men bereid naar een oplossing te zoeken. Voorlopig bewegen echter alle besprekingen zich rond de vraag of Amerika Gary Davis zal willen op nemen, Hij heeft destijds officieel af stand gedaan van zijn burgerrechten. De Nederlandse regering probeert nu autoriteiten in de Verenigde Staten er van te overtuigen, dat Davis aan spraak kan maken op de status van in Amerika wonend buitenlander. Vooralsnog is niet gebleken, dat men in Amerika iets voor deze opvatting voelt. Eind 1956 waren er nog 108 en op het ogenblik zjjn er nog slechts 92 stoomlocomotieven bij de Nederland se Spoorwegen in gebruik. De af schaffing gaat dus wel hard. In 1957 zal de laatste stoomlocomotief zijn verdwenen. Beveiliging. De beveiliging op de lijn en op de overwegen hadden en hebben de grootste zorg en aandacht. In 1956 werden bij 41 onbewaakte overwegen knipperlichtinstallaties in dienst ge steld, waarmee het totaal aantal van deze installaties op 198 kwam. Bij 33 onbewaakte overwegen werden halve bomen aangebracht, zodat nu 52 overwegen met deze moderne be veiliging zijn uitgerust. Voorts werd bij vele overwegen het uitzicht ver beterd, door het aanbrengen van na- triumverlichting. De spoorwegwerken te Leiden en Eindhoven werden in 1956 voltooid. Automatisch blokstelsel met licht seinen werd op drie baanvakken ge ïnstalleerd. Leiden en Dordrecht kre gen n-x beveiliging. Ook voor N.S. bestedingsbeperking. In aanmerking genomen de nood zakelijkheid van bestedingsbeperking hebben de N.S. in het kader van de financiële mogelijkheden nog een groot programma voor 1957 opgesteld, want de spoorwegen hebben ook een taak tegenover de steeds toenemende bevolking van ons land, namelijk: de instandhouding van de veiligheid en de vervoersverzorging, aldus dr. ir. Den Hollander. Deze taak ligt, zo zei- de hij, op de terreinen van de fre quentie, snelheid, comfort en punc tualiteit. Op het laatste gebied geven de verschillende vernieuwingswerk zaamheden hier en daar enige ver traging, maar dat zal naar zijn me ning geleidelijk beter worden. Ge lukkig toont het reizend publiek be grip voor deze moeilijkheden in het bedrijf. Na de elektrificatie van het baan vak Alkmaar—Den Helder zal er van Amsterdam naar Den Helder kunnen worden gereisd zonder over te etap pen. Dezelfde verbeteringen gelden voor de Zeeuwse lijn. Benelux. Ook de verbinding tussen de Bene- luxlanden zullen zijn verbeterd, na de eiecirificatie van de trajecten Roo sendaalAntwerpen en Antwerpen Brussel. Met de winterdienstregeling 1957 kan dan tussen Amsterdam en Brussel een uurdienst worden inge steld, om het uur met een recht streekse verbinding en om het uur met overstappen. Ook is in voorbereiding om met ingang van de zomerdienst 1957 op 2 juni a.s. onder de naam trans-europ- expresse snelle internationale diesel- treinen te laten rijden tussen de be langrijkste zakencentra van België, Frankrijk, Luxemburg, West-Duits- land, Italië, Zwitserland en Neder land. Van Nederland uit zullen de T.E.E.-treinen rijden van Amsterdam naar en van Parijs, Frankfort aan de Main en Zürich (via Brussel). De wensen van het publiek. Een enquête, gehouden onder de reizigers van de Nederlandse Spoor wegen heeft uitgewezen, dat het Ne derlandse reizende publiek voorstan der is van comfort, snelheid, pur.tu- aliteit cn korte rijtijden, ruim 11.000 reizigers hebben het enquêteformu lier ingezonden. De snelheid die thans in Neder land 120 kilometer per uur be draagt kan voorshands niet ver hoogd worden. Hard rijden is duur. Voorlopig meent men het snel heidsplafond bereikt te hebben, hoewel de toekomst hierin uiter aard wijzigingen kan brengen, al dus dr. Den Hollander, die voorts opmerkte, dat hogere snelheden kosten met zich brengen door rem- wegenslijtage etc. Aan restauratie, toiletten, verlich ting, prettige wachtwamers, duidelijke aanwijzingen op stations en gemak kelijke zitplaatsen in de treinen zal de grootste aandacht worden besteed. Kon. Erie. PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Typen Steno in 4 talen Boekhouden Mfddenst. opleiding Duits Engels Frans Nederlands Spaans Privé-Secretaresse Advertentie Practisch rekenen Men kan ongetwijfeld vaststellen, dat 't MERKWAARDIGE ONDER WIJS China heeft geplaatst op de voorste rijen der waarlijk grote na ties en voor zijn millioenenbevol- king sinds duizenden jaren een fundament heeft gelegd voor echte innerlijke beschaving, kunst en le venspraktijk. BESCHAVING: Deze eeuwenoude erfenis wordt het ,volk bijgebracht feitelijk door onderwijs van vader op zoon. Pas in de laatste halve eeuw is Schoolonderwijs ontstaan. Het taalonderwijs is de bron, waar door dit talrijke volk over bijkans een werelddeel verspreid, zich ont plooit tot een natie van spreekwoor delijk geworden beschaafdheid. Een eigenaardig verschil doet zich In China voor in vergelijking met onze lagere scholen. De beginnende leer ling op onze lagere school vangt het taalonderricht aan met eenvoudige, doch veelal nietszeggende zinnetjes. De Chinese jeugd '"aarentegen be gint van meet af aan de eeuwenoude klassieken der voorvaderen te bestu deren onder leiding van vader, die naast de uitspraak der tekens ook de juiste inhoud aangeeft. Deze klassie ken, soms van diepe en dichterlijke inhoud, werden, althans grotendeels, van buiten geleerd. Zij bevatten de hoogste wijsheid van de zedeleer en haar practische toepassing in het da gelijks leven, hoofdzakelijk de ge hoorzaamheid en 'n diep respekt van kinderen voor hun ouders. Het waren de lessen der Natuur en de gevolg trekkingen van het gezond verstand, die de grote wijzen als Meester Koeng. (Confucius), Lao Ts© en an deren zonder voorlichting van een goddelijke openbaring predikten en die zich toch merkwaardigerwijze ten nauwste aanpasten aan de verheven lessen der christelijke zedeleer. Feitelijk ving dus in China het on- één leer en één princiep, dat de na der wijs van de jeugd aan met wat j tie tot op heden samensmolt tot één wy hier noemen hoger onderwijs, grote familie. terwijl eerst later de meer gemakke- De Chinese taal, die door beeldte- lijke studie van de meer tastbare we-1 kens wordt geschreven, is daardoor HET SCHRIJFONDERWIJS: Naast de taal en de hoge levensbeschou wing stond ook de Kqnst bij het on derwijs in zeer hoge ere. Het Schoon schrift, dat bij ons vrijwel heeft af gedaan, wordt tot heden overal op China's scholen beoefend. De Chinese tekens lenen zich uiter. aard ook veel beter dan onze wille keurige letters tot een sierlijke uit beelding, tot bijv. bomen, op welks takken vogels worden gefantaseerd, kabbelende wateren of andere tafe relen uit de natuur. En naast deze kunst ijverde het volksonderwijs I ook voor schilderen, boetseren, snij- tie tot op de huidige dag vast aan haar eeuwenoude rekenmethode van het Telbord of „Abacus". Men ge bruikt dus voor optellen, aftrekker, vermenigvuldigen en delen geen pa pier en potlood, zoals wtf, en ik er ken eerlijk, dat de doorsnee Chinees met zyn methode veel vlugger en uiteindelijk veel accurater is dan wij. China volgt ook het tientallig stelsel. De Abacus of Chinees telbord je: eenvoudig meubeltje, dat iedere winkelier zetös de groot-zaken man op zijn kantoor bezit, bestaat uit een stevig houten rechthoekig raampje van ongeveer 30 centime ter hoog bij 18 breed. Deze breedte MILLIARD too Miiuoew tOMIlUOÉN I MULlOÊfN 100.000 IO.OOO J.OOO 5 MJLUAAO 500 MIUIOC* SO HlUIOBN f> Muuoew Sö.OQOO 5 O.ooo S.OOO £>00 50 S vooftöeeiD MerGÊToo. '372 op dB ABACUS tenschappen als rekenen enz. begon. Al moet men toegeven, dat deze leerstof aanvankelijk buitengewoon moeilijk was, toch werd de jeugd zodoende van begin af ingeleid in de meest gewichtige levensvragen van de mens en werd tevens de gehele Chinese miljoenennatie opgevoed in voor het gehele volk toegankelijk en is niet aan verandering onderhevig. Evenzo is ook het Latijn een "z.g. „dode taal", juist door zijn onveran derlijkheid, een voornaam middel voor de eenheid en gelijkheid van de wezenlijke leer der Kerk oVerél ter wereld. werk, lakwerk en fijn porcelein. De enige kunstuiting, die totaal ont breekt, is de Muziek. LEVENSPRAKTIJK REKENEN: Ofschoon tegenwoordig de Europese rekenmethode op de Chinese scholen wordt beoefend, houdt de gehele na- is verdeeld door een tussenschot en wel zo, dat de breedte links on geveer 12 cm. bedraagt en de breed te rechts 6 cm. Nu lopen er in de breedte van links naar rechts, ook door het tus- enschotje heen, bamboe staafjes, die op een afstand van enkele centime ters onder elkaar zijn gelegen. Op ieder staafje zijn links 5 balletjes ter grootte van een knikkertje, en rechts van het middenschot zijn twee dito balletjes, welke alle vrij langs de bamboestaafjes kunnen schuiven. De ballen links van het middenschot tellen op 't onderste bamiboestaafje als eenheden. Die op het tweede staafje van onderaf teller» ieder tien. De vijf op de derde staaf naar boven tellen ieder honderd. En zo gaat het voort naar boven met ieder balletje links duizend, tienduizend enz. De 2 balletjes rechts echter heb ben ieder dezelfde waarde als alle vijf balletjes links op het bamboe staafje. Dus elk balletje rechts op het onderste staafje telt vijf en de twee bij elkaar tien. Elk balletje rechts op het tweede ptcafje van onderaf telt dus 50. Bij de aan vang van een optelling staan alle balletjes op de uiterst linkse en uiterst rechtse plaats van de staaf jes, zie fig. 1. Is b.v. het eerste getal 6, dan schuift de Chinees 1 balletje van rechts naar het mid denschot, dus 5, plus nog 1 balletje van links ook tegen het midden- schot, dus 1. Het geheel tc;en het middenschot bedraagt nu 6. Een weinig praktijk en een vaar dige kennis van de gewone getalta fels maken dit systeem hoogst akku- raat, en terwijl wij, Westerlingen, nog moeten beginnen onze opgeschre ven getallen op te tellen, staat de Chinees ons. al glunderend aan te kijken, warrt hij is klaar. Ter verdui delijking nog een voorbeeld, zie fig. 2: Het getal 1372 bijv. wordt aldus gevormd: Onderste staafje 2 balletjes links, tweede staafje van onder 1 balletje rechts (50) en 2 balletjes links (20). Op het derde staafje van onderaf 3 balletjes links, dus 300. Tenslotte op het vierde staafje van onderaf 1 balletje links, dus duizend. Zoals U uit het vorenstaande zal zijn gebleken, behoort het Chinese volk niet slechts tot de oudste vol keren der aarde, doch is het tevens van een zeer hoge beschaving. Wat jammer dan toch, dat het rode regiem met zijn Mongoolse horden met ge weld bezig is deze beschaving te vuur en te zwaard te vernietigen!! Moge eenmaal het Kruis van Chris tus ook dit edele volk ten zegen wor den. TOENG SIENG FOE.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3