Bestuur van het Katholiek Onderwijzersverbond vergaderde Cary Davis (in hongerstaking) bezorgt Nederlandse autoriteiten grote zorg Gouden Virginia-tweeling! King Size met... of zonder filter! Burenruzie met dodelijke afloop voor het hof Café-houdster te Broek in Water land werd de vorige week gewurgd VRIJDAG 4 JANUARI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 De onderwijzerssalarissen „Minister Cals bemoeilijkt overleg" Ami-teïdami nieuwe. &uA.q.emeeife>L In de woensdag j.l. gehouden ver gadering van het Verbonasbestuur van het Katholiek Onderwijzersver bond werd uitvoerig ingegaan op het „salarisdrama" dat de Katholieke on derwijzers wel zeer hoog zit. Vooral de wijze waarop het georganiseerd overleg over de nog te verwachten re geringsvoorstellen reeds tevoren door de minister van O. K. en W. was aan gekondigd, oogstte algemene afkeu ring. Een tweede feit, dat de aandacht had, was de voorstelling van zaken, die de minister heeft gegeven in ver hand met de lange duur van het over leg. De schijn is daardoor gewekt, dat de ANOF daarvan de schuld zoiu zijn. Voorzitter Derksen wees er op, dat aan de ANOF-ibestuurders op een be paald moment de verzekering werd gegeven, dat het antwoord der rege ring op dat moment volstrekt afwij zend zou zijn, terwijl deze in de toe komst hoogstwaarschijnlijk wel te be reiken zou zijn. Daarom besloot de ANOF om niet aan te dringen op een direct antwoord. De vergadering wees het verwijt van de minister af, dat de ANOF haar spoedsalaris-congres kon laten' doorgaan hoewel haar daags tevoren was medegedeeld, dat de raad van Burgerlijke Rijksdienst nog diezelfde week opnieuw over de onderwijzers- salarissen zou spreken, en dat dan de mogelijkheid zou bestaan, dat er van de zijde der regering nieuwe voor stellen zouden komen. De ANOF-bestuurders hadden al twee jaar lang zulke vage toezeg gingen gehoord. De minister heeft nu nieuwe voor stellen aangekondigd; de ANOF zal deze voorstellen afwachten en niet het odium op zich laden dat zij ze reeds tevoren verwerpt. Wel wenst zij er op te wij'zen, dat minister Cals het de leiders der organisaties wel zeer moeilijk maakt door het zo te stellen, „KAREL DOORMAN KRUGT S TO OMKAT AP ULT. De Britse admiraliteit heeft be kendgemaakt, dat de in Engeland ontworpen en ontwikkelde stoomka- tapult, die op het ogenblik reeds ge bruikt wordt op enige Britse en Ame rikaanse vliegdekschepen, ook bij de Franse en Nederlandse marine in ge bruik komt. De katapult wordt op het ogenblik ingebouwd in de „Karei Doorman", die in Rotterdam gemoderniseerd wordt, en in het in aanbouw zijnde Franse vliegdekschip „Clemenceau," De stoomkatapult wordt als één van de belangrijkste ontwikkelingen in de marineluchtvaart beschouwd na de tweede wereldoorlog. De „Karei Doorman" krijgt nog een andere Britse vinding. Het is een ap paraat om de vliegtuigen in positie te brengen voor de start. Het apparaat komt de snelheid van werken ten goe de en spaart ook dekpersoneel uit. dat de prganisatic^s de voorstellen aanvaarden of verwerpen, maar dat zij in he tlaatste geval toch bij K.B. zullen worden vastgesteld. Voorzitter Derksen sprak tenslotte ook over de salarissen bij het kleuter onderwijs, dat ook niet heeft kunnen leiden tot overeenstemming. „Wij blij ven van mening, dat de salarissen in deze sector van het onderwijs abso luut onvoldoende zijn". Met ingang van 1 jan. is de fusie van het Katholiek Verbond van On derwijzeressen bij het kleuteronder wijs met het K.O.V. tot stand geko men. MIN. ZIJLSTRA ACHT STIJGING MEELPRIJS VERANTWOORD. Tegen de recente stijgingen van de bloem- en meelprijzen met gemid deld 3.30 per 100 kilo, heeft minis ter Zijlstra geen bezwaar. Dat is het antwoord van de bewindsman op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Peschar (soc.), die onder meer informeerde of de minister de stij ging van de bloem, en meelprijzen verantwoord acht in het kader van zijn prijsstabilisatie-politiek. Minister Zijlstra schrijft de verho gingen toe aan de stijging van de scheeps- en vrachttarieven, terwijl zich ook een kleine stijging voordeed in de tarweprijzen op de buitenland se markten. De prijzen van de a- bloem (waarvan het volksbrood wordt gebakken), zijn van half augustus tot de tweede helft van no vember gestegen met 3.68 gulden en dié voor de w-bloem (waarvan wit tebrood wordt gebakken), met ƒ2.87 per 100 kilo. De minister zal de prijs ontwikkeling echter nauwlettend in de gaten houden, gezien de grote be tekenis hiervan voor'de broodprijzen. Enige tijd geleden is tengevolge van de verhoogde bloemprijs het brood met één cent in prijs gestegen. I Een recente foto van mr. G. van Hall, i die benoemd is tot burgemeester van Amsterdam. Mr. Van Hall is lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. Prof. Romme heeft aan minister Mansholt schriftelijk gevraagd waar om de subsidie op suiker is afgeschaft, in afwijking van het SER-advies over de bestedingen. Acht de minister deze maatregel in redelijke overeenstemming met de toezegging van de regering om de Kamer de gelegenheid te geven te discussiëren over de komende rege ringsnota naar aanleiding van het SER-advies, aldus vraagt prof. Romme. De minister van Financiën had op 11 december in de Kamer in het vooruitzicht gesteld dat tijdens deze discussie bezien zou worden of het nodig zou zijn verder te gaan dan het SER-advies. Vrije mensen in de vrije wereld Wereldfederalisten komen tot actie De betrokken autoriteiten van Ne derland weten momenteel niet erg goed, wat zij met Gary Davis, de wereldburger, die in Amsterdam ge vangen zit, moeten doen. Men had gehoopt, dat men de man, die zonder geldig paspoort in Neder land werd aangehouden, zeer spoedig naar Amerika het land van her komst zou kunnen terugzenden, maar de Verenigde Staten schijnen de aanwezigheid van deze man in hun land helemaal niet op prijs te stel len. Niemand kan juiste inlichtingen $a%amete% aan het egoïótne Bijna 20000 aanrijdingsstaten in 1950. Het groeit hoofdinspecteur A. M. Kop pejan chef van de afdeling verkeersvoorlichting van de Amsterdamse gemeentepolitie haast boven bet hoofdBijna 20.0000 maal moest de Amsterdamse politie rapport opmaken bij een aanrijding die praktisch altijd geschiedde door slordigheid en egoïsme op de weg. Vanachter de (te) brede en (veel te) hoge stapel staten doet de HJ.P. dan ook een dringend beroep op ons allen om te zorgen, dat de stapel aan het einde van dit jaar 3 keer zo smal is en hooguit totaan zijn knieën komt. „Iets dat kan!" geven noch de Nederlandse autori teiten, noch de ambassadeur der Ver enigde Staten in Den Haag en al len schijnen te willen wachten op de uitkomst, die een overleg tussen de buitenlandse dienst van Nederland en Amerika kan opleveren. Inmiddels heeft men verteld, dat Gary Davis van rechtskundig bijstand is voorzien, doch daar men weigert de naam van de betreffende advocaat te noemen, betwijfelt men in bepaal de kringen of dit bericht op waar- beid berust. Wie is verantwoordelijk? De wereldfederalisten in Nederland zijn tot actie gekomen; een Amster dams a-aivocauit zal vandaag stappen bij de oxiicier van Justitie te Amster. dam ondernemen om Gary vrij te krijgen, maar cut zal wel niet erg veel uitnalen, want de Amsterdamse poli tie betoogt, oat de wereldburger een arrestant van het departement van buitenlandse zaken is, die alleen maar „gastvrijheid" op een Amsterdams politiebureau „geniet". Ambtenaren van het departement van buitenland se zaken vinden deze voorstelling van zaken een weinig simplistisch, maar hoe het dan wel precies in elkaar zit, kunnen zij blijkbaar ook niet zeggen. Acties. De wereldfederalisten in Nederland betogen, dat Gary Davis een alge meen geacht man is, die momenteel alleen gevangen wordt gehouden, om dat hij het paspoort voor Nederland op principiële gronden niet in zijn bezit heeft. Een afvaardiging van hen zal vandaag een onderhoud pogen te verkrijgen met de minister van Ju stitie en wanneer dit niet het ge wenste resultaat zal hebben, over wegen zij een openbare betoging te houden. Ondertussen is Gary Davis, die niet naar Amerika terug wil, omdat hij daar hoogstwaarschijnlijk als staten loze in een opvangskamp terecht zal komen, een eigen actie begonnen en met ingang van gisteren is hij in hongerstaking gegaan. Salomons-oordeel „Verwijder buddyseat zondags van brommer" De berijder van een bromfiets met buddy-seat (dubbelzadel) die drie weken geleden werd geverbaliseerd weg.es overtreding van het zondags rijverbod, werd gisteren door de eco nomische officier van justitie te Den Bosch van vervolging vrijgesproken. Voor de wet is een bromfiets met dubbelzadel een motorrijwiel, waar voor dus rijbewijs en kentekenplaat noodzakelijk is. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft destijds besloten, geen kentekenbewijzen voor deze voertui gen af te geven om de verwarring op de weg niet nog groter te maken. Door het verbaliseren van een dub- belzadel-berijder op grond van het zondagsrijverbod, werd de zaak nög ingewikkelder. De officier, mr. Moons, zeide, dat het' benzine verbruik de geest van het zon dagsrijverbod niet afhankelijk is van het zadel dat gebruikt wordt Hij gaf bromfietsers de raad de bud dy-seat van hun rijwiel te verwijdt ren. i Twee grootse gouden Virginia's! Beide King Size! Beide dus* extra lang en bovendien van vól formaat. Daardoor koeler, heerlijker en langer roken! Probeer ze beide: Essex met superfilter of zonder. 'IR6INIA KINO SIZI mècof zónder filter (Advertentie). Geen schadeloosstelling voor Rotterdamse rector Duur Kamerlidmaatschap De rector van het Rotterdams Li- banonlyceum, de heer J. C. Deerling, werd bij de jongste Kamerverkiezin gen in de Tweede Kamer gekozen en omdat de gemeente het ambt van rec tor onverenigbaar acht met dat van Kamerlid, stelden b. en w. van Rotter dam gistermiddag aan de raad voor de rector non-activiteitsverlof te ver lenen met een jaarlijkse schadeloos stelling van 8.200, het verschil tus sen zijn inkomen als rector en Ka merlid. De raad kon zich hiermede niet verenigen, want hoewel een soortge lijke regeling getroffen is voor rijks ambtenaren, die tot Kamerlid geko zen worden, meenden zij, dat het voorstel op geen enkele gemeente regeling steunde en zodoende een precedent zou scheppen. De burgemeester verklaarde, dat het college gemeend had met deze incidentele regeling te kunnen vol staan, omdat het onbillijk zou zijn, wanneer voor deze gemeente-ambte naar geen regeling getroffen werd. De raad bleek echter niet over tuigd en het voorstel werd voor een nadere studie teruggenomen. Noodweer of vergelding Was er sprake van noodweer, toen de 26-jarige draglinemachinist H. uit Bussum zijn buurman, de 32-jarige B. D., zodanig met een knuppel bewerk te, dat deze aan de verwondingen is overleden? Met deze vraag heeft het Amsterdamse gerechtshof zich lang beziggehouden bij de behandeling in hoger beroep van dit drama, dat zich op 17 april van het vorig jaar af speelde in de Floralialaan in Bussum. Op de bewuste dag wcer vlakbij het huis van D. zoals gewoonlijk een groepje jongens aan het voetballen, tot grote ergernis van de moeder van D., die uit vrees dat er ruiten zouden sneuvelen, de jongelui waarschuwde weg te gaan. Als ze dat niet deden, zou haar zoon wel even komen De zoon kwam inderdaad en rende met een zaag in de hand achter de vluchtende jongens aan. H., die juist bij zijn schoonmoeder op bezoek was en hoorde, dat D. van plan scheen te zijn de jeugdige voet ballers met de zaag af te rossen, greep een in de kamer staande knup- Sectie wees uit: Vorige week vrijdagavond is de 68-jarige weduwe Sijtje Visser—Koster in haar café „De Zwaan" te Broek in Waterland dood aangetroffen. Leden van de klaverjasklub van het dorp, die om half acht 's avonds voor de deur van het café kwamen, vonden deze gesloten. Na enkele vergeefse pogingen om naar binnen te komen, riep men de hulp van de buurman in, die de deur tenslotte forceerde. Men vond de vrouw in de zaal van het café op de grond liggen. De eerste gedachten waren, dat zij was gestruikeld en tegen de kachel was gevallen. Een nader politieonderzoek gaf echter het vermoeden dat hier van geweldpleging sprake was. controleerd, bevond alles in orde. Dt weduwe kreeg circa drie jaar gele den ongeveer 15 mille voor de over dracht van haar café aan de provin cie, omdat dit in verband met een verbreding van de provinciale weg te zijner tijd moet verdwijnen. Sedert dien had zij het pand in huur van de provincie. Het geld had zij indertijd op een bank gezet. Of er toch nog geld vermist wordt, was donderdagavond bij de Justitie nog niet bekend. Hoeveel geld er echter ook in huis geweest is, groot kan dit bedrag volgens de heer Heiloo echter niet zijn geweest. De recherche van het district Am sterdam der rijkspolitie is na de sec tie een uitgebreid onderzoék begon nen in deze mysterieuze zaak, tot nu toe echter zonder ihet minste resul taat. Intensief onderzoek De officier van Justitie te Amster dam, liet sectie op het lijk verrich ten, dat naar het Stadsziekenhuis te Purmerend was vervoerd. Het stof felijk overschot werd in de loop van maandag vrijgegeven voor een nor male begrafenis. Geen roofmoord? Het sectie-rapport schijnt echter te vermelden, dat de vrouw geen natuur lijke dood is gestorven, doch door wurging om het leven zou zijn ge bracht. De Justitie tast nog helemaal in het duister. De executeur-testamentair, de heer H. Heiloo, deurwaarder te Purmerend, die op verzoek van de politie en de familie de financiële zaken heeft ge- pel en rende naar buiten, waar hij met D. handgemeen raakte. Ter zit ting verklaarde verdachte, dat D. hem het eerst had aangevallen en hem met de zaag pijnlijk had geraakt aan pols en gezicht. Sloeg terug. „Toen werd ik ineens giftig op hem en sloeg terug"De draglinema chinist sloeg er met zijn knuppel op los en bleef slaan, ook toen D. reeds met zwaar letsel aan het hoofd op de grond was gevallen en tevergeefs probeerde zich op te richten. Kort daarna overleed de buurman in een ziekenhuis aan een hersenbloeding. De verdachte, die nog nimmer met de justitie in aanraking is geweest en zeer gunstig bekend staat, beriep zich, evenals bij de behandeling van deze zaak door de arrondissementsrecht bank, op noodweer. De rechtbank was eveneens van mening, dat het hier noodweer betrof en ontsloeg ver dachte van rechtsvervolging; de offi-, cier van Justitie had tegen H. ander half jaar gevangenisstraf geëist. De officier ging van dit vonnis in appél en zo kreeg het Amsterdamse hof de ze trieste zaak te behandelen. Getuigenverklaringen wierpen wat meer licht op de karakters van de hoofdpersonen in dit burendrama: de nerveuze en volgens sommige getui gen lichtgeraakte D., die zich steeds opwond als de jongens in het gan getje naast zijn woning aan het voet ballen waren en meermalen gevoe lige klappen zou hebben uitgedeeld. De kalme en beheerste draglinema chinist H., die dit optreden uitermate laf vond en de voetballende jongens wilde beschermen. Geen noodweer. De procureur-generaal was van me- iing, dat H. geen beroep kan doen op noodweer. „Hier was alleen sprake van vergelding, van het afstraffen van D.", merkte hij op. Rekening hou dend met verdachtes blanco strafre gister eiste hij tegen H„ die met ge bogen hoofd het requisitor aanhoor de, een gevangenisstraf van zes maan den, waarvan drie maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Verdachte's raadsman daareentegen betoogde met klem, dat er wel dege lijk sprake was geweest van nood weer. Hij wees voorts op het feit, dat het gebeurde een donkere schaduw heeft geworpen over het leven van de verdachte en vroeg het hof zijn cliënt te ontslaan van rechtsvervolging. Het hof zal over veertien dagen vonnis wijzen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7