z9eucicióeC^oii^^ii Drama van de Mont Blanc afgesloten Hongarije op weg naar grotere vrijheid? Eisenhowers plan voor het Midden-Oosten A VRIJDAG 4 JANUARI 1957 m' M0 3 /^i 'V 4Lft 48ste JAARGANG No. 13997 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN triomfeerde j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ||n nm* Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, RedacUe 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. mm Telefoontjes f 1.50 Systeembovu: DU DE BEHANDELING van de be- groting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, zoals minister Witte zijn departement heeft herdoopt, is als een belangrijk punt de systeem bouw ter sprake gekomen. Nogal na tuurlijk zal men zeggen voor de be groting van een departement, dat zich hoofdzakelijk bezig houdt met Bet nijpende woningvraagstuk. Wat hier echter aan de orde kwam, was niet zozeer het woningvraagstuk op zich als wel de vraag hoe de sys teembouw moet zijn en welk systeem de voorkeur verdient. Men kan natuurlijk bij de vraag hoe de woningnood het snelst zal worden opgelost zich van alle bijko mende vragen los maken en zich be palen tot het vraagstuk met welk sys teem de meeste woningen zullen kun nen worden gebouwd. Maar dat zou een onvoldoende uitgangspunt zijn. Daarnaast moet men zich immers de vraag stellen, hoelange levensduur deze woningen, eenmaal gebouwd, zullen hebben, hoe zij zich in het Hol lands klimaat zullen gedragen en of ook deze bepaalde systeembouw zal passen in de eisen en verlangens, welke speciaal de Nederlandse bevol king aan een woning pleegt te stel len. Minister Witte toonde zich een voorstander van systeembouw, die twee Franse militairen van de Mont j j BJanc gehaat. Het waren de bestuur ders van de helikopter die op oude jaarsdag bij de reddingspoging ver ongelukt was. Beide mannen zijn naar een ziekenhuis te Chamonix overgebracht, waar hun toestand ern stig genoemd werd. Na de twee gewonden afgeleverd te hebben, keerden de helikopters terug om uit een schuilhut nog zes redders op te halen. Dit reddingswerk is vlot verlopen, de piloten hadden slechts in totaal drie uur nodig om de acht personen in veiligheid te brengen. Zij vertel den, dat de lichte wind hen had ge holpen bij het landen en opstijgen. MEER MENSENLEVENS WAGEN NIET VERANTWOORD Het drama van de twee op de Mont Blanc verongelukte studenten heeft thans zijn afsluiting gevonden in het zware besluit om de reddingspogingen op te geven. Mede in overleg met de ouders van de studenten, die naar Chamonix waren gekomen, heeft men besloten geen verdere mensen levens te wagen. De plek, waar de twee studenten zijn gestrand, is vol klo ven en spleten en er ligt onbetrouwbare sneeuw. Reddingspogingen per hef. schroefvliegtuig zouden met het optreden van een ploeg op de grond gepaard moeten gaan. Een beklimmnig van de berg zou echter aanzienlijke risico's opleveren vooral met het oog op eventueel opnieuw snel intredend slecht weer. Dit risico zou niet in verhouding staan tot de kans van slagen. De lijken der twee gestranden zullen dus in de cabine van de veronge lukte helikopter op de plaats der onheils moeten achterblijven totdat een bergingsploeg de plek zal kunnen bereiken. Maar dat zal niet voor de zomer kunnen geschieden. Overtuigd dat de studenten gestorven zijn REDDERS WERDEN VLOT GERED. Zoals gemeld hebben gistermorgen toen de weersomstandigheden iets be ter werden, twee helikopters eerst immers door de ontwikkeling, die de ze in de laatste jaren reeds heeft doorgemaakt, evenzeer aan eisen van deugdelijkheid en schoonheid kan voldoen als de traditionele bouw. En het is ook zo, dat industriële productie betekent het maken van een massa-artikel op ondernemers- risico voor de vrije markt. Dit behoeft al lang wat de huizen bouw betreft het gevaar niet meer in te houden van vervelende unifor miteit. Ook een japonnenfabrikant weet wel, dat dames niet graag iets kopen, dat ze overal op straat of bij kennissen zullen tegenkomen en toch weerhoudt hem dit niet van massa productie, omdat hij daarbij zorgen zal voor een zo groot mogelijke varia tie. Hij zal bij de productie dus reke ning houden met de belangen van zijn toekomstige koopsters en zo zal de systeembouw ook moeten zijn. T'OALS wij reeds zeiden, spelen bij de systeembouw ook andere eisen, verlangens en wensen een rol. Een Nederlander stelt andere eisen aan zijn woning dan een Fransman of een Spanjaard, omdat de Nederlander zijn leven grotendeels in huis slijt en hij daarom een warm, gezellig home wenst, dat bovendien ook uiterlijk nog een beetje in het landschap moet passen en hem ook van buiten moet aantrekken. Bovendien moet het geschikt zijn voor het Nederlands klimaat, dat ook al weer bijzondere eisen stelt. Nu ging het er in het onderhavige debat om hier een Frans systeem te importeren en gesproken werd daar bij over het bepaalde systeem Coig- net. Daarnaast heeft men dan nog het systeem Camus, dat hier door een bouwonderneming reeds is overgeno men. Maar juist dan beginnen de ge varen op te doemen. Deze beide sys temen zijn Franse pystemen en er werd door verschillende sprekers bij deze begroting dus de aandacht op gevestigd, dat wat geschikt is voor Frankrijk nog niet geschikt is voor Nederland, zodat het niet verant woord is deze systemen nu maar klakkeloos over te nemen. Men moet daarmee toch eerst erva ringen opdoen en dan kan men wat de ervaringen in Frankrijk betreft nog niet eens een zuivere conclusie trekken voor ons land. De zaak ligt namelijk zo, dat mi nister Witte oog had op het systeem Coignet, dat hij hier zou willen toe passen, zo zelfs, dat de regering over woog in een hierop te richten fabriek van bouwelementen volgens dit sys teem financieel aandeel te nemen. En dat nu is, dunkt ons, volkomen fout. Men zou hierover kunnen den ken en dan zou men nog de grootste voorzichtigheid moeten betrachten, indien er geen enkele equivalent was dè Nederlandse VERGEEFS. Alle pogingen, die daarna werden ondernomen om Vincendon en Hanry te redden, waren echter vergeefs. De superieuren van de piloten, die de acht man hadden gered, verboden deze piloten nog eens op te stijgen om te trachten de twee studenten op te halen. Zij meenden dat de kans op succes te gering was en achtten de gevaren te groot. Een Zwitserse piloot steeg echter op in een éénmotorige Piper, gela den met voedsel en medicamenten, om te trachten de beide alpinisten te bereiken. De piloot, die bekend staat om zijn prestaties in de Zwitserse Alpen, was Hermann Geiger. Hij wilde trachten bij de beide bergbeklimmers te lan den, doch moest zijn pogingen opge ven. Geiger gaf overigens de moed niet op. Hij was van plan vandaag een nieuwe poging te wagen, doch be sloot later hier vanaf te zien, aange zien de ouders van de twee studen ten zeiden, dat zij niet wensten, dat nog iemand zijn leven zou wagen bij zo'n gevaarlijke missie. ANDERE POGING. Een andere poging om Hanry te Vincendon te redden, werd gister morgen nog gedaan door de bekende Franse helikopterpiloot Jean Boulet, die honder is van het wereld-hoog terecord voor helikopters, en door commandant le Gall, de leider van de reddingsoperaties. Zij stuitten op hevige windvlagen en luchtstromingen langs de hellin gen van de Mont Blanc, terwijl de dikke laag poedersneeuw in de wind van de hefschroeven werd opge zweept tot een verblindende sneeuw storm. Boulet en le Gall moesten dan ook onverrichter zake terugke ren. derland.se systeembouw werd afge- remd. Dit was natuurlijk wel begrij- systeembouw.pelijk. Men kende hier hoofdzakelijk Maar die is er wel. Momenteel wordt I de eengezinswoning, het schone uiter- met een Nederlands systeem in Rijs wijk gebouwd. Dit Rijswijk heeft een voortvarende burgemeester, die alle goede dingen beproeft, welke de wo ningbouw in zijn gemeente ten goede kunnen komen. Daar wordt nu vol gens het systeem gebouwd, dat de fir ma, in ons land bekend als Schokbe- ton, heeft geïntroduceerd. Deze doet juist als het Franse sys teem. Men giet in een fabriek stuk ken voorgevel, waarin de leidingen voor electriciteit, water, centrale ver warming zijn uitgespaard en waarin in vele gevallen zelfs de houten om lijstingen van ramen en deuren zijn aangebracht en vervoert deze naar de bouwterreinen om daar met grote montagekranen tot étagewoningen te worden geassembleerd. Maar dan zal men toch ook eerst deze Nederlandse proefneming dienen af te wachten van een firma, die haar sporen op bouwgebied ruimschoots heeft ver diend, voordat hier met de Franse werkwijze wordt begonnen, waarvan men nog niet weet of deze past in het Nederlandse landschap, het Neder lands klimaat en de Nederlandse ge dachte. En dan is er nog iets anders, waar op de heer Andriessen van de K.V.P. bij die gelegenheid heeft gewezen. Hij legde er de nadruk op, dat de op voering van de productiviteit door middel van de systeembouw vroeger op de achtergrond was gedrongen, waardoor de ontwikkeling van de Ne- lijk met de rode daken, maar nu men na de oorlog noodgedwongen ook door het tekort aan grond tot hoog bouw is geraakt, kan men niet ver langen, dat de Nederlander, die door de jaren heen alleen die eensgezins woning kende, nu opeens enthousiast zou zijn voor de systeembouw. Daar was tijd voor nodig, zoals er altijd tijd nodig is voor iet? nieuws en dat nieu we heeft zelf ook tijd nodig. Zover zijn wij nu. DL. systeembouw heeft zich in Nederland aangepast aan de Nederlandse smaak, maar dan moet men ook niet de voorkeur gaan geven aan een Frans systeem, dat ons alleen maar zou kunnen helpen iets eerder uit de woningmisère te komen met behulp van Nederlandse belas tinggelden, terwijl er een hier een systeem is, dat in ieder geval beter de Nederlandse eisen kent dat het Fran se systeem. Met het Franse systeem worden veel groter risico's genomen, in bouw en in geld, de heer Andries sen wees daarop. En dit alles mag de minister wel bedenken, voordat hij de Nederlandse belastinggelden gebruikt voor steun aan een systeem, waaryan het uitein delijk resultaat voor Nederland nog geenszins vast staat. En dan spreken wij nog niet eens over de investerings beperking, welke de regering vóór- staat, terwijl de regering met steun aan dit buitenlands systeem diezelfde investeringsbeperking met voeten zou treden. Het laatste restje hoop voor de twee studenten was na de mislukte reddingspogingen van gisteLen ver vlogen. WAARSCHIJNLIJK OVERLEDEN. Ervaren bergbeklimmers meenden, dat de twee studenten gisteren reeds waren overleden. Toen zij dinsdag het laatst werden Ook een bergdrama in Japan Een Japanse reddigsploeg ter sterk te van negen man, die was uitgetrok ken om een 21-jarige student, die woensdag j.l. was gaan skilopen op de besneeuwde hellingen van de 1.500 meter hoge berg Hachikado, in Noord- Japan, en die sindsdien wordt ver mist, op te sporen, wordt vermist. Men vreest dat de gehele ploeg om het leven is gekomen. Een tweede reddingsploeg heeft geen spoor van de negen mannen kunnen vinden. gezien gewikkeld in chemisch ver warmde dekens, voorzien van voedsel en geplaatst in het wrak van de heli kopter, bevonden beiden zich reeds in kritieke toestand. Vincendon was zo ernstig bevro ren dat hij zich niet eens kon bewe gen om voedsel tot zich te nemen. Sindsdien is niemand meer in staat geweest hen te bereiken. De acht redders, die gisteren zelf moester worden gered, moesten hen cunsdag verlaten aangezien zij zelf bevroren ledematen kregen. Zij konden de twee studenten toen niet meevoeren. De lijken der twee gestranden zul len in de cabine van de verongelukte helikopter op de plaats des onheils moeten achterblijven totdat een ber gingsploeg de plek zal kunnen be reiken, maar dat zal niet voor de zo mer kunnen geschieden. Vincendon en Hanry waren goede vrienden, die elkaar jaren geleden in Chamonix hadden ontmoet. Twee dagen voor Kerstmis ondernamen zy de beklimming van de Mont Blanc. Vincendon trainde om deel te nemen aan een expeditie naar het Himalaya- gebergte. Sltin&ettyke aeitauing Prinses Margarita van Baden met haar verloofde, prins Tomislav van Joe goslavië, die een dezer dagen hun officiële verloving hebben bekend ge maakt. De prins is een fruitteler in Engeland, de prinses verpleegster in een Londens ziekenhuis. Het paar zal naar verluidt in juni van dit jaar in Baden in het huwelijk treden. Coalitie-regering in de maak In gewoonlijk goed ingelichte krin gen in Boedapest verwacht men, dat Hongarije de volgende maand een nieuwe coalitieregering zal hebben als de huidige politieke plannen vlot verlopen. Direct na de reeds lang verwachte publikatie van de politieke verkla ring van de regering-Kadar, die reeds tweemaal uitgesteld is, zouden zeven commissies van deskundigen benoemd worden voor het opstellen van poli tieke programma's voor de verschil lende sectoren van het economische leven. Daarna, zouden, over ongeveer zes weken, besprekingen tussen de communistische en de andere partijen Men is daar niet enthousiast In Israël staat men sceptisch en wantrouwend tegenover Eisenhowers nieuwe plan om eventuele communis tische agressie in het Midden-Oosten zo nodig met wapengeweld te keren. De in het Engels verschijnende „Je rusalem Postf, die vaak het officiële standpunt weergeeft, schreef donder dag: „De gevaarlijkste fout, die de Ame rikaanse regering bij het opstellen van een nieuwe politiek voor het Midden-Oosten zou kunnen begaan, is ervan uit te gaan, dat het voor naamste bindmiddel der Arabische landen wordt gevormd door de ge meenschappelijke haat jegens Israël, want deze haat is slechts een onder deel van de haat, die de Arabieren je gens het Westen koesteren". Het blad voegt hieraan toe: „De politiek der Engelsen, die dachten een wit voetje bij de Arabieren te verwerven door hun nationalisme te steunen en het Arabische standpunt t.a.v. Israël op nauwelijks verholen wijze goed te keuren, heeft gefaald. De Amerikanen zullen evenzeer en spoedig falen, indien zij hun politiek t.a.v. het Midden-Oosten grondvesten op dezelfde beginselen, waardoor de Britse politiek werd geleid". Ook Jordanië heeft Amerika laten weten, dat het bezwaren heeft tegen Eisenhowers plan. De premier van India Nehroe zou al evenzeer bezorgd zijn. Hij zou me- men, dat een „warmer worden" van de koude oorlog in het Midden-Oos ten slechts kan worden voorkomen door de hier gelegen landen sterker te maken, opdat zij het politieke luchtledig kunnen vullen, dat is ont staan na de uitschakeling van de in vloed van Engeland en Frankrijk. De zuiging van Moskou. Wat er gaande is in het Midden- Oosten wordt overigens treffend ge- illustreerd door het semi-officiële Egyptische blad „Al Goemhoeria", dat .donderdag schreef, dat er plan nen zijn binnen tien dagen een „vrije Iraakse regering" te vormen. „De vrije Iraakse regering" zal haar zetel krijgen in een hoofdstad in het Midden-Oosten en zal Iraks uittreden uit het pact van Bagdad afkondigen, de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië verbreken, commu nistisch China erkennen en de be trekkingen met Rusland herstellen", aldus „Al Goemhoeria". beginnen over een coalitieregering. In sommige politieke kringen acht men het zelfs mogelijk, dat Kadar dan als premier vervangen zal worden door een niet-communist. Het parlement zou dan in speciale vergadering moeten bijeenkomen om een regering te kiezen en een premier aan te wijzen, aldus deze kringen. Men gelooft, dat de regeringsver klaring van Kadar zondag of maandag doch in ieder geval vóór 16 januari gepubliceerd zal worden. Het zou een liberale verklaring zijn over de mid delen om uit de huidige politieke en economische chaos te komen. Het in Boedapest verschijnende blad „Esti Hirlap" publiceerde don derdagavond enige bijzonderheden over de plannen. Volgens waarnemers is de gewone burger „voorzichtig op timistisch" gestemd. Het klinkt goed, maar laten we afwachten wat er van terecht komt, zo luidde dè commen taar die men donderdag in Boedapest op straat beluisteren kon. De Sowjet-Russische troepen ver laten geleidelijk aan de Hongaarse hoofdstad, aldus heeft radio-Boedapest meegedeeld. Sedert enige tijd, aldus de radio, hebben zij aan geen enkele miltaire operatie meer deelgenomen. De bewaking van de bruggen en de spoorwegen wordt door de Hongaarse autoriteiten verzekerd. In Boedapest staan lange rijen voor de winkels. Er zijn genoeg levens middelen, behalve thee, koffie, cacao en dergelijke, maar aan goederen als textiel, kleding, huishoudelijke arti kelen, meubelen, zeep en dergelijke is tekort. Steenkool voor huisbrand wordt steeds moeilijker te vinden. Volgens het Berlijnse blad „Tele- graf" zouden twaalf arbeiders te Fel menet zijn terechtgesteld, omdat zij opstandelingen zouden hebben toege laten tot een geheime wapenopslag plaats. Ook zouden volgens het blad op de Kerstdagen acht spoorwegrijtuigen met geketende gevangenen bij Zaho. ny de Sowjet-Unie zijn binnengere den. Radio-Boedapest heeft gisteren be. kéndgemaakt, dat de Hongaarse op stand het land ongeveer 220 mil Qe&taketde ócfleepó tuitte ap weg, ttaat MatCingett Het met cokes geladen Zweedse s.s. „Visten" is ten noorden van de Waddeneilanden in brand gevlogen. Het half uitgebrande schip, waarvan men de restanten van de brug op de foto ziet, wordt naar de haven van Harlingen gesleept. joen gulden heeft gekost. In dit getal zit opgesloten het economische verlies en de verwoesting van en schade aan 9cholen, woningen en andere gebou wen. Aanhoudend zacht In de nacht van donderdag op vrij dag passeerde een rug van hoge Lucht druk met opklaringen ons land. Daarna begon zeer zachte lucht oin- nen te stromen, waarin temperaturen van ongeveer 10 graden voorkomen. Het binnendringen van de zachte lucht gaat met regen en motregen gepaard. Op de oceaan heerst nog een grote depressieactiviteit. Deze krachtige zuidwestelijke luchtstro ming, waarin de storingen zich met een grote snelheid verplaatsen, breidt zich steeds verder naar het Europese continent uit. Eén van de storingen, die zich ten zuidwesten van Ierland bevindt, trekt met een snelheid van ongeveer 100 km. per uur in noord oostelijke richting naar Schotland. Deze zal boven de Noordzee en waar schijnlijk ook in het Waddengebied stormachtige winden veroorzaken. Het zachte en onbestendige weer zal ook morgen voortduren, waarbij de wind tot krachtig of hard kan toe nemen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te S 2 11.15 uur). AANHOUDEND ZACHT. Zwaar bewolkt met enige re- gen of motregen. Langs de kust j tijdelijk mist. Overwegend krach- tige zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Jan. zon op 8.50; onder 16.46; maan op 10.23; onder 21.49. Hoogwaterstanden 5 Jan. v.m. 5.55; n.m. 6.05. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBiRUCK ROME sneeuw —5 C. sneeuw —4 nevel 2 onbew. 4 geheel bew. 8 geheel bew. 12 motregen 7 geheel bew. 9 regen 10 mist 6 zwaar bew. —o half bew. 6 nevel 2 nevel 3 zwaar bew. 2 geheel bew. 2 zwaar bew. 1 half bew. 3 nevel —0 motsneeuw 1 nevel 4 Korreltje Kwaadspreken is haat preken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1