3)e £eidóe£oti/ïa/nt De destalinisatie is IMou te ver gegaan Touwtrekken met Stalin Tito's ideeën maakten teveel indruk De Mont Blanc houdt z'n prooi vast Geprikkelde stemming in Hongaarse hoofdstad Vele arbeiders ontslagen Het bergingswerk in't Suez kanaal Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 3 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 13996 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd.. f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. mjn Telefoontjes f 1.50 „Ontaard" in aanvallen op 't communisme zelf Het Sowjet-blad „Filosofische kwesties", dat door de wetenschappelijke academie van Moskou wordt gepubliceerd, heeft woensdag beëindiging geëist van te ver gaande kritiek op Stalin, die ontaardt in aanvallen op de grondslagen van het communisme. Het blad, welks beleid in grote trekken bepaald wordt door vice-premier Molotof die o.m. toezicht houdt op ideologische kwesties in kunst en cultuur veroordeelde communisten, die „van het ene uiterste in het an dere vallen" en die „alle theoretische werken die tot voor kort (tot Stalins overlijden) geschreven zijn, belasteren". IDEOLOGISCHE OVERLOPERS. I dinsdag, zoals is gemeld, op een Nieuwjaarsontvangst in het Krem- De destalinisatie heeft tot excessen lin verklaard, dat Stalin een „groot geleid en wordt door krachten buiten' Marxist" en een „groot strijder tegen de Sowjet-Unie uitgebuit, zo schrijft de imperialisten" is geweest. De hui- het blad. Sommige mensen hebben alle theoretische verklaringen van Stalin, waaronder sommige juiste, geheel verworpen. Wij moeten stel ling nemen tegen dergelijke ideolo gische overlopers. Het zou verkeerd zijn als wij dach ten, dat de burgerlijke propaganda geen invloed heeft op het Sow jet volk en de jeugd. Sommigen hebben de destalinisatie uitgelegd als een verzoening met de burgerlijke ideolo gie. Sommigen verklaarden zelfs, dat wij moesten ophouden met marxis- tisch-leninistisch onderwijs. Onder hen bevonden zich degenen, die kri tiek hadden op het socialistische rea lisme in de kunst. Het blad waarschuwde voorts, dat mensen in het buitenland praten over uitbuiters in de Sowjet-Unie; dat zouden dan staatsfunctionarissen en intellectuelen zijn. Het artikel geeft opheldering aan schrijvers, die sedert het begin van de destalinisatie geklaagd hebben, omdat zij niet weten hoever zij kun nen gaan met de toepassing van nieu we methodes in kunst en cultuur. Ook geeft het aan, dat de Sowjet- leiders, na de recente gebeurtenissen in Hongarije, Polen en Zuid-Slavië tot de conclusie zijn gekomen, dat de campagne tegen Stalins nagedachte nis te ver is gegaan. De opportunist Kroestsjef. Partijsecretaris Kroestsjef heeft Wordt Amerika wakker? JAARWISSELINGEN zijn toch wel eens nuttig. Wij denken niet aan oliebollen, gillende keukenmeiden of handjesschudden, zelfs niet aan goede voornemens, maar aan de ge legenheid, welke zo'n denkbeeldige drempel ons biedt om eens achterom te kijken en een balans op te maken. Wij zien dan de ontwikkeling van een heel jaar in z'n verband. President Eisenhower heeft 0 zich dezer dagen ook eens gewijd aan een overzicht van de toestand in het Midden-Oosten en hij is tot de conclusie gekomen, dat daar een „gezagsvacuüm" is ontstaan, welke door de Sovjet-Unie wordt benut om haar invloed te vergroten. Daar moest onmiddellijk wat aan ge daan worden en daarom heeft hij het plan opgevat om morgen het Congres te verzoeken hem de nodige volmach ten te geven om dat gat in het Mid den-Oosten te stoppen met dollars en zo nodig met Amerikaanse sol daten. Dit inzicht komt weliswaar rijkelijk laat, maar is desalniettemin welkom. Het eigenaardige is, dat Amerika zelf zo hard als 't maar kon heeft meegeholpen om dat „gezagsvacuüm" te scheppen door z'n bondgenoten Engeland en Frankrijk in de steek te laten, toen deze bezig waren het ge zag van het Westen in het Midden- Oosten te laten gelden. Hët was voor namelijk Amerika, dat de Engelsen en de Fransen de wapens uit de handen sloeg, tot groot genoegen van de Sovjet-satelliet Syrië, die de buis leiding vernielde, en de half-satelliet Nasser, die stevig van plan is het Suez-kanaal ten eigen bate te gaan exploiteren. Eisenhower heeft thans ingezien, dat Moskou reeds met één been in Syrië staat en bezig is met het andere been houvast te zoeken in Egypte. Thans moet Amerika zelf gaan doen, wat het anders aaiv-zijn bondgenoten had kunnen overlaten. Maar laten wij er niet verder over gaan na-kaarten; dat alles is gebeurd in het afgelopen jaar en het nieuwe jaar wacht ons. De komende maanden zullen ons vertellen of het president Eisenhower gelukken zal om de Sovjet-Unie te beletten verder vaste voet te krijgen in het Midden-Oosten en of het hem gelukken zal, voor het Suez-kanaal-probleem een redelijke oplossing te forceren. Gemakkelijk zal het wel niet gaan, want Moskou, dat ook al de balans van het afge lopen jaar heeft opgemaakt en ge merkt heeft, dat het Stalin te ver heeft uitgekleed, gaat weer de kant van het Stalinisme op en Nasser pro beert zijn Suez-kanaal-troef uit te spelen om in alles zijn zin te krijgen. De eerste hindernis, welke president Eisenhower te nemen heeft, ligt in het Congres zelf. Wij zijn benieuwd, hoe hij deze morgen neemt. dige leiders zijn mede-verantwoor delijk voor zijn fouten. Alle Sowjet- leiders zijn stalinisten als het op „strijd tegen de imperialisten" aan komt, zo zou hij gezegd hebben. Waarnemers brengen in dit ver band in herinnering, dat de Chinese communistische partij onlangs waar schuwde, dat overdreven anti-Stali- nisme de eenheid van het socialisti sche kamp bedreigde. De waarne mers menen, dat de huidige tekenen, die wijzen op een wijziging van 'de partijlijn in de Sowjet-Unie ten aan zien van Stalin, tevens laat zien, dat Zuidslavische denkbeelden van een „onafhankelijk communisme" wellicht teveel indruk in de Sowjet- Unie hebben gemaakt. Lawine-slachtoffers In de Vallée des Merveilles. in het zuiden van de Franse Alpen, zijn dinsdag drie mensen om het leven gekomen en twaalf gewond, toen een groep van 28 skiërs uit Nice door een lawine werd getroffen. De groep had de Oudejaarsnacht in een berghuit op een hoogte van 2.200 meter doorgebracht en werd op de terugweg door een lawine getrof fen. Twee gewonden zijn er ernstig aan toe door bevriezing van handen en voeten. Het nieuws is woensdag pas in Nice ontvangen. De telefoonverbindingen zijn als gevolg van een zware storm in het Alpengebied gestoord geweest. Londen neemt geen opzegging Engeland gaat niet akkoord met de eenzijdige Egyptische opzegging van het verdrag van 1954. Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is het verdrag tussen de twee landen nog steeds van kracht. Het pact gaf Engeland het recht de Suezkanaalzone weer te bezetten in geval Turkije of een Arabische mogendheid het slachtoffer van een aanval zou worden. Voorts is in de overeenkomst vastgelegd, dat de Brit se regering de installaties envoor raden, in de basis waarvan de waar de op vierhonderd tot vijfhonderd miljoen gulden wordt geschat, bij de beëindiging van het verdrag mag weghalen of er anderszins over miag beschikken. Ingelichte Britse kringen zeggen dat men nu twee kanten uit kan: een stap bij de Verenigde Naties of de zaak aanhangig maken bij het inter nationale Hof van Justitie in Den Hoop op redding daalt De hoop, dat het mogelijk zal zijn de twee bergbeklimmers, die reeds elf dagen geïsoleerd zitten op de Mont Blanc, te redden, neemt snel af. Tweehonderd Hongaarse politie agenten hebben gisteren in Boedapest een woedende menigte van naar schatting tweeduizend mensen merendeels vrouwen en kinderen uit elkaar geslagen. Deze menigte stond in een lange rij voor een warenhuis en ontstak in woede toen politieagenten trachtten door te dringen om de orde in de rij te handhaven. Het verkeer raakte opgestopt. Bin nen enkele minuten was de hele straat een grote massa van joelende en jouwende mensen. Er werden po- litieversterkingen aangevoerd en na een half uur was de orde door het brute geweld van de gummiknuppels hersteld. De stemming in Boedapest is op nieuw geprikkeld. Dit komt waar schijnlijk, doordat de regering-Kadar vele arbeiders en ambtenaren heeft ontslagen. Het aantal Hongaarse vluchtelin gen, dat dagelijks naar Oostenrijk gaat is de laatste dagen weer toege nomen. Waarschijnlijk wildein vele Hopgaren de feestdagen nog thuis doorbrengen, alvorens de vlucht naar de vrijheid te ondernemen. Gisteravond zijn de laatstén van de 7900 Hongaarse vluchtelingen, die in de „Operatie veilige haven" per vliegtuig naar de V.S. worden ge bracht, uit München vertrokken. HONGERSNOOD DREIGT. Hongarije zal in de lente door hon gersnood worden getroffen tenzij er hulp uit het Westen komt en de boe ren hun produktiepeil verhogen. Dit heeft een Hongaarse deskundige van het Hongaarse ministerie van Land bouw, die naar Oostenrijk is gevlucht, gisteren in Wenen verklaard. De deskundige Zei, dat de Hongaar se boeren de produktie saboteren, niettegenstaande de maatregelen van de regering-Kadar en dat zij hun voorraden hebben geruild voor ko len en andere zaken van waarde. Olie-installatie vernield Een nachtelijke storm heeft een drijvende olieboringsinstallatie in de Perzische Golf geheel vernield. Twin tig arbeiders zouden bij dit onge luk het leven hebben verloren. De waarde van de installatie bedroeg circa zes miljoen gulden. Vier jaar lang heeft Shell aldaar proefboringen verricht onder het zee oppervlak. Hierin werd door de Shell in totaal voor meer dan 90 miljoen gulden geïnvesteerd. De mogelijkheid bestaat dat het gehele project thans moet worden opgegeven. Van de zijde van de Shell te Den Haag vernemen wij dat onder het Nederlandse personeel ter plaatse geen slachtoffers te betreuren zijn. Volgens de Shell zelf is de schade nog niet bekend. Er zijn 40 gewonden. Alle slacht offers wijn Ara/bieren. Toen de storm opstak, bevonden zich 250 mensen op de toren, die op reusachtige pontons is gebouwd. De meesten konden zich langs inder haast gespannen touwen naar te hulp gesnelde sleepboten trekken. De bouw van de toren heeft vijf miljoen gulden gekost. Men betwij felt of het gevaarte geborgen kan worden. De beide jongelui de 23-jarige Fransman J*an Vincendon en de 21- j?rige Belg Iran<?ois Henry hebben bevroren led# maten. Zij zijn onder gebracht in de cabine van een hef- schroefv 'egïuig, dat maandag j.l. tij dens de reddingspogingen een nood landing op de berghelling moest ma- hen en zijn schroef brak. De enige nianier m de jongelui uit hun netelige positie te bevrijden, is hen met een ander héfschroe.vlieg- luig weg te halen, maar gisteren was dit niet mogelijk ten gevolge van een hevige sneeuwstorm, met wind stoten van 125 km. per uur. Vincendon en Henry zijn dinsda: in de cabine van de helikopter waar zij de beschikking hebben over drie slaapzakken per persoon, achterge laten door de zes soldaten en een berggids, die de oudejaarsdag met hen hadden doorgebracht. De zeven redders hebben zich naar de Vallot- berghut op enkele honderden meters afstatid begeven. Het besluit om naar de berghut te gaan werd genomen,, toen twee van de soldaten, die deel uitmaakten van de bemanning van het verongelukte hefsohroefvliegtuig en bij het ongeluk gewonden waren, bevroren ledematen kregen. Zij heb ben de jongelui achtergelaten met voedsel en medicamenten voor ver scheidene dagen en warm drinken in thermosflessen. Vincendon kan zijn armen en benen vrijwel niet meer bewegen en wordt bij het eten gehol pen door zjjn Blegische vriend. Bei den waren naar verluidt uiterst zwak. Men vreest dat zij het geen nacht meer zullen uithouden bij tem peraturen rond de 35 graden onder nul. NIEUWE POGING. Twee hefschroefvliegtuigen zijn donderdagochtend, toen de weersom standigheden verbeterd bleken te zijn, opgestegen om te trachten de twee studenten, die op de Mont Blanc in nood verkeren, te redden. De helikopters begonnen met het in veiligheid brengen van de red ders, die zich ook op de berg bevin den. Als eersten werden de twee vliegers van de enkele dagen bij een reddingspoging verongelukte heli- kopte naar beneden gebracht. Van één van hen was de toestand ernstig. V.N. detachement neemt droeve last in ontvangst Donderdagavond is te Cairo het stoffelijk overschot van de Britse luitenant Anthony Moorhouse overgedra gen aan de politiemacht van de Verenigde Naties, die voor het transport naar Engeland zullen zorgdragen. Luitenant Moorhouse is indertijd om het leven gekomen toen Engelse troepen de Arabische wijk doorzochten en de luitenant in een stalen kast zat opgesloten. Op de foto ziet men soldaten van het politieleger van de volkeren organisatie, die de kist met het stoffelijk overschot in een legerwagen laden. Rode school was hen te benauwd Vijftien schooljongens van 17 en 18 jaar, afkomstig van een school voor middelbaar onderwijs in Storkow ruim vijftig km. van Berlijn in de oost-zone zijn naar West-Berlijn gevlucht waar zij politiek asyl hebben gevraagd in verband met een tweetal geheime demonstraties die zij hebben gehouden uit protest tegen de Sovjet-interventie in Hongarije. Toen de ge houden demonstraties bekend werden, zijn zij van school gestuurd en uit angst voor represailles zijn zij toen naar West-Berlijn gegaan. Allen waren zij lid van de „Freie Deutsche Jugend", de communistische jeugdorganisatie in Oost-Duitsland. Op de foto tien van de vijftien jonge vluchtelingen. Wie zal dat betalen? De bergingsvloot van de Verenig de Naties is gisteren begonnen met het opruimen van de reusachtige brug die de Egyptenaren bij El Fer- dan in het Suezkanaal hebben laten storten. Duikers van de beide Duit se bergingsvaartuigen Energie en Ausdauer hebben de toestand onder water onderzocht. Egyptische mijnenvegers hadden het kanaal al zover van mijnen be vrijd dat het Italiaanse bergingsvaar tuig Squalo langs de brug verder het kanaal kon opvaren. De Nederlandse kraan Arend heeft een gezonken sleepboot van 160 ton uit de haven van Port Said gelicht. Daarmee is het zestiende obstakel verwijderd. Kolonel Joenis, het hoofd van de Egyptische Suez-kanaalmaatschappij, heeft woensdag gezegd, dat de der tien schepen die sinds het begin van het Brits-Franse optreden tegen Egypte tussen El Cap en El Ballah in het kanaal opgesloten zijn, ver moedelijk binnen vier dagen Port Said zullen bereiken, aldus meldt radio-Gairo. Onder die dertien be vindt zioh ook een Nederlands schip. De kosten vallen niet mee. De Verenigde Naties hebben de tachtig leden-staten van de wereld organisatie verzocht om een lening ten bedrage van 10.000.000 dollar voor de eerste uitgaven voor de vrij making van het Suezkanaal, aldus is donderdag in kringen van de Ver enigde Naties te New York verno men. De Verenigde Staten zijn bereid een lening van 5.000.000 dollar te verstrekken. In een desbetreffende brief van de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Hammarskjoeld, aan de ledenstaten wordt herinnerd aan de resolutie van de Algemene Vergade ring van 26 november j.l., waarbij de secretaris-generaal gemachtigd wordt overeenkomsten aan te gaan voor de vrijmaking van het kanaal. Afgewimpeld Premier Eden van Engeland heeft het voorstel van de Russische premier Boelganin voor een conferentie op top-niveau over ontwapening, van de hand gewezen, wordt in Londen ver nomen. Eerder was al gemeld dat Amerika bet Sowjetplan zou afwijzen. Het Russische voorstel voor een conferentie van de regeringsleiders Van Engeland, Amerika, de Sowjet- Unie, Frankrijk en India werd op 11 november gedaan. De westelijke mogendheden geven de voorkeur aan ontwapeningsbespre- kihgen via de Ver. Naties. Zacht weer Nadat woensdagavond tijdens op klaringen de temperaturen hier en daar nog tot nul graden daalden, liep het kwik daarna tot 5 a 6 graden op. Dit hing samen met een «ceaanfront, dat zonder noemenswaardige regen ons land passeerde. Boven Schotland arriveerde een in betekenis afnemen de depressie voor, die met een grote de oceaan een in activiteit toenemen de depressie, vóór die met een grote snelheid naar het zeegebied tussen IJsland en Groenland koerst en zich daar met andere storingen tot een zeer diepe stormdepressie zal vereni gen. Het weer in ons land zal morgen worden bepaald door een over de Britse eilanden naderbij komende rug van hoge luchtdruk. De wind zal daardoor naar westelijke richtingen draaien en betrekkelijk zachte lucht aanvoeren, waarin opklaringen voor komen en de temperaturen boven normaal zullen zijn. Regen van enige betekenis is niet waarschijnlijk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). ONBESTENDIG. Aanvankelijk opklaringen maar later van het westen uit opnieuw 2 regen. Matige tot krachtige wind j j tussen west en zuid. Weinig 2 verandering in temperatuur. 4 Jan. v.m. 5.25; n.m. 5.35. 4 Jan. zon op 8.50; onder 16.44; maan op 10.03; onder 20.44. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM sneeuw -4 C. OSLO KOPENHAGEN geheel bew. 1 ABERDEEN regen 3 DUBLIN onbewolkt 6 LONDEN regen 9 AMSTERDAM geh. bewolkt 5 BRUSSEL zwaar bew. 5 PARIJS half bew. 6 BORDEAUX nevel 4 GRENOBLE licht bew. 1 NICE onbewolkt 7 BERLIJN mist —9 FRANKFORT mist —9 MÜNCHEN nevel —0 ZURICH nevel 1 GENèVE geh. bewolkt 2 LOCARNO regen 1 WENEN ijzel —0 INNSBRUCK nevel ROME half bewolkt 6 MALLORCA onbewolkt 5 Korreltje Met een pond verdriet kan men geen ons schuld betalen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1