Eerste Kamer ging accoord met hoger belastingen Werkgevers achter de regering Burgemeester d 'Ailly neemt afscheid in verband met lonen en prijzen Schuivend cellofaantje bracht kogels bij Leusdens stadhuis JVieuuxe frwtg£tneeAte>c öczacfit CUpAeti a. d. Slipt VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA In het Stedelijk Museum te Amsterdam hebben burgemeester en mevrouw d'Ailly donderdagavond afscheid genomen van het corps diplomatique en van regeringsautoriteiten. Deze foto werd gemaakt op het moment, waarop de ministers Suurhoff en Zijlstra naar voren traden om van Amsterdams eerste burger afscheid te nemen. V.l.n.r.: mevrouw d'Ailly, burgemeester d'Ailly, een ongeïdentificeerde dame, minister J. G. Suurhoff en prof. dr. J. Zijlstra. Géén omzetbelasting textiel De Eerste Kamer heeft gistermid dag goedkeuring gehecht aan ver schillende belastingverhogingen. De suikerprijs wordt met ZlA cent ver hoogd (82 cent per kilo), de benzine zal op 2 januari a.s. 46.7 cent pep liter gaan kosten en de oude jenever wordt ook al duurder, één liter kost nu ƒ9.10. De Senaat was er weinig over te vreden, dat hij werd geprest om de ze beslissing op een zeer korte ter mijn te nemen. Daarnaast verweet hij de minister, dat deze aan „koppelverkoop" doet. Hij verbond deze prijsverhogingen immers aan de afschaffing van de omzetbelasting op textiel, die met in gang van 1 januari a.s. van de baan zal zijn. Onvermijdelijk. In een uitvoerig betoog maakte minister Hofstra duidelijk, dat de voorgestelde belastingverhogingen onder geen beding vermeden konden worden. Hij deed de mededeling, dat over enkele dagen het onderzoek af gelopen zal zijn naar de mogelijkheid tot bezuinigingen op de overheids dienst en op de kapiitaalsdienst. Het voorstel van mr. J. de Wilde (V.V.D.)aan de cosmetische industrie een verhoogde restitutie-bijdrage te verlenen wees hij van de hand. Het gebruik van gedistilleerd is na de oorlog aanmerkelijk toegenomen, en ook nu nog anderhalf maal zo hoog als voor de oorlog. Mr. G. van Hall (P.v.d. A.) ver klaarde tijdens de eerste speech, die hij in de Kamer hield, dat de finan- Zondagsrijverbod voorlopig nog niet opgeheven Het ziet er nog niet naar uit, dat in Nederland het zondagsrijverbod kan worden opgeheven. Dit wordt, zo verneemt het ANP, ook niet in regeringskringen over wogen. Ofschoon er voldoende tankers op de wereldzeeën zijn, is de aanvoer van aardolie naar Rotterdam nog niet zodanig dat de daar aanwezige raf finaderijen op volledige capaciteit kunnen werken. Naar schatting wer ken de raffinaderijen op 90 percent van hun totale vermogen, zodat ook de voorziening van Nederland en an dere Westeuropese landen nog niet toereikend kan worden geacht. De in Nederland beschikbare raffinageca- paciteit zou ruim viermaal de Neder landse behoeften kunnen dekken, ware het niet dat ongeveer 70 per cent van de eindprodukten op con tract geëxporteerd moet worden naar nabuurlanden. VERZENDING ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alberto Dodero" 7 jan. Australië: ss „Patanga" 5 jan. Brazilië: ss „Algenib" 5 jan. Canada: ms „Seven Seas" 2 jan. Chili: via New York 2 jan. Ned. Antillen: ms „Oberon" 2 jan. Ned. Nw Guinea: ss „Utrecht" 3 jan. Nieuw Zeeland: via Engeland 5 jan. Suriname: ms „Bo naire" 7 jan. Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Bloemfontein" 8 jan. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. ciële positie van ons land niet roos kleurig is, maar dat het niet nodig is nu in een alarmstemming te geraken. De belastingverlaging van 1956 bleek een misgreep; nu moet men met nieuwe verhogingen de conse quenties aanvaarden. H(j viel tenslot te de K.V.P.-fractie in de Kamer aan, omdat deze met een amendement- Lucas de belastingverhoging op ben zine aan een termijn van twee jaar heeft willen koppelen. Mr. Teulmgs (K.V.P.) verklaarde op zijn beurt, dat het aangenomen amendement-Lucas in het geheel niet als een motie van wantrouwen tegen het beleid van minister Hofstra v/as bedoeld; het wil allèèn de Sta- ten-Generaal actief inschakelen bij een eventuele verlenging yan de be lastingverhoging op benzine. Stop sloeg door Een zuinige Eerste Kamer heeft gistermiddag zélf het voor. beeld gegeven tot vér-doorge voerde bezuiniging. Twintig mi nuten lang heeft men het roer van staat in handen gehouden bij het-licht van drie stallantaarns. Uiteraard ging deze besparing van elektriciteit buiten de wen sen van de Kamerleden om; een stop was doorgeslagen. De vergadering werd ge schorst en twintig minuten lang zag men de Kamerleden als schimmen door de vergaderzaal glijden. PRINSESSEN IN OOSTENRIJK AANGEKOMEN. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteren in de Oosten rijkse wintersportplaats Sankt Anton aangekomen. Zij logeren daar in ho tel Post. Na overleg met de minister van Economische Zaken hebben de Ne derlandse Werkgeversorganisaties besloten ook in het komende jaar de regeringspolitiek, wat betreft lonen en prijzen, te zuUen steunen. Dit houdt in, dat, evenals de werk nemersorganisaties, ook de werkge vers thans het onlangs uitgebrachte S.E Jt.-advies zullen volgen, dat maat. regelen stelde om de bestaande span ningen en gevaren van de Nederland se economie te bestrijden. Als uitvloeisel hiervan zullen de werkgevers alléén dan tot prijsverho ging overgaan, wanneer internatio nale marktschommelingen dit nood zakelijk maken, en dat deze verho gingen niet dan na overleg met en toestemming van de regering zullen worden ingevoerd. Stijgingen van het consumenten- prijspeil als gevolg van de geadvi seerde bestedingsbeperking, alsmede ten gevolge van internationale prijs- schommelingen, zullen eveneens als I gevolg van het S.E.R.-advies voor de werknemersorganisaties geen aan leiding zijn tot het aandringen op loonsverhogingen. In geval van noodzakelijke prijs verhogingen hadden de werkgevers organisaties voorgesteld een „mel dingssysteem" toe te passen, waar door de regering zou worden ge waarschuwd, wanneer een bepaalde bedrijfstak een prijsverhoging on afwendbaar achtte. De regering heeft echter de voorkeur gegeven aan overleg. Daarbij heeft minister Zijlstra de garantie gegeven, dat dit overleg, mits met mate aangevraagd en goed gefundeerd, op korte ter- mijn steeds zal kunnen plaatsvin den. De werkgeversorganisaties spreken in een aan hun leden gericht schrij ven hun volle vertrouwen in de dili- gentie van minister Zijlstra uit en achten verder de thans aanvaarde politiek in het belang van allen de meest praktische. BIJNA HALF MILJOEN NEDERLANDERS. Volgens het C.B.S. bedroeg het aan tal inwoners van ons land op 1 no vember j.l. 10.934.632. In de eerste 10 maanden van dit jaar zijn 76.295 (v.j. 74.871) huwelijke gesloten, ret- aantal levendgeborenen was 194.707 (v.j. 193.514) en het aantal overlede nen 70.313 (v.j. 67.256). In de eerste 10 maanden van dit jaar zijn 41.724 (v.j. 42.914) mensen geïmmigreerd. Het aantal emigranten bedroeg 52.579 (v.j. 49.563). Voorlichting niet voorbarig Een stukje cellofaan werd oorzaak, den veranderd. De vliegomstandaghe den leidden er toe, dat een der vlie gers zijn stuurknuppel beurtelings met de rechter- en de linkerhand moest hanteren. Blijkbaar is daarbij de veiligeidspal, ondanks de cello dat het gemeentehuis van Leusden faanbeveiligimg, verschoven en bo- veertien dagen geleden door een i vendien ^e afvuur knop geraakt. De straaljager van de koninklijke lucht-1 vlieger heeft het schieten zelf gecon- macht is „beschoten". Dit blijkt uit stateerd en gestopt. De conclusie van het antwoord van minister Staf op I het onderzoek is, dat de cellofaan- schriftelijke vragen van het Tweede- beveiliging gefaald heeft. Sindsdien Kamerlid de heer Visch over dit inci- zyn de veiligheidsmaatregelen veT- dent. zwaard Keuze. Vier vliegers van de vliegbasis Soesterberg hadden op 13 december opdracht gekregen, een gewapende patrouillevlucht op grote hoogte uit te voeren. Als veiligheidsmaatregel, j voorlichting" aldus de minister, was de veiligheids pal bovenop de stuurknuppel op vei lig gesteld en bovendien afgeplakt met doorzichtig cellofaan, zodat de stand van de pal visueel kon worden gecontroleerd en naar werd aan genomen niet ongewild kon wor- Het bezwaar van de heer Visch tegen wat hij noemde „voorbarige PREMIE-INHOUDING VOOR DE A.O.W. Welk inkomen geldt na 1 januari 1957 als loon voor de heffing van de premie van de Algemene Ouderdoms wet? Uitgangspunt is, dat premie-inhou ding moet geschieden van het loon, dat ook voor de loonbelasting in aan merking wordt genomen. Alvorens de tabel toe te passen, mag dus eventueel het belastbare loon verminderd worden met: a. het bedrag, dat ingevolge een beslissing van de belastingin specteur is vastgesteld voor hogere kosten van verwerving (meer dan ƒ100,welk be drag reeds in de tabel is ver werkt) en persoonlijke ver plichtingen; b. het bedrag, dat de belasting inspecteur heeft aangemerkt als aftrekpost wegens buitengewo ne lasten of giften; c. de z.g. invalidenaftrek 52, per maand). Men ziet, dat loonbelasting en pre mie AOW over hetzelfde bedrag wor den geheven. Een uitzonderingsgeval is echter de dubbele of drievoudige kinderaf trek voor de loonbelasting. Met na druk wordt er op gewezen, dat deze extra-aftrek niet geldt voor de AOW. Nadat de nieuwe burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer Z. Bruins Slot donderdagmorgen in Den Haag was beëedigd, bracht hij in de middaguren zijn ïerste officiële bezoek aan zijn nieuwe standplaats. Hij was vergezeld van zijn echtgenote mevr. J. J. Bruins Slot—Padding en één van zijn dochters. Ten raadhuize werd aet burgemeesterlijk gezin ontvangen door de wethoulers A. J. Dekker en G. Nijman en de gemeentesecretaris le heer A. Veenhuijse. Daar de burgemeester vrijwel geheel onverwachts arriveerde was de loco-burgemeester, Ie heer J. v. d. Berg, verhinderd aanwezig te zijn. Na een vluchtige bespreking van enkele gemeentelijke zaken, bezichtigde het echtpaar zijn toekomstige ambts woning aan de Lenzonlaan (Burgemeester Visserpark) waarbij ook tegenwoordig was de heer A. J. Th. M. Korver, adjunct directeur van gemeentewerken. Op de foto ziet men het gezelschap staande voor de imbtswoning van de burgemeester. Uiterst rechts burge meester Z. Bruins Slot, uiterst links mevr. J. J. Bruins Slot—Padding en vervolgens naar rechts een dochter /an de burgemeester, de heer A. Veenhuijse, secretaris, J. Th. M. Korver, adjunct directeur van gemeente werken, en de wethouders G. Nijman en A. J. Dekker. kon de minister niet delen. De voorlichtingsdienst heeft on- midellijk na het gebeurde een com muniqué uitgegeven, waarin zij zich tot de feiten bepaalde. Telefonische informaties van pu- bliciteitsorganen werden beantwoord met het uitspreken van het vermoe den van een technische storing. Dit acht de minister juist, omdat dit vermoeden op voldoende gronden gebaseerd was en omdat de Neder landse samenleving recht heeft op een zo goed en snel mogelijke voor lichting. De minister kon in deze voorlich ting niets „voorbarigs" ontdekken, daar de voorlichtingsdienst na een eerste onderzoek tot de ontdekking kwam, dat slechts twee Oorzaken in aanmerking kwamen: Technische storing of grove baldadigheid. Omdat de voorlichtingsdienst voldoende gronden aanwezig wist om het laat ste uit te schakelen, koos zij het eer ste, dat door het nader ingestelde onderzoek bevestigd werd. Gladde diefstallen Zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen een 37-jarige buffet juffrouw uit Amsterdam geëist we gens diefstal van een platinaring, be zet met diamanten. De vrouw liet zich een aantal rin gen passen en zonder iets te kopen ging ze met de platinaring weg niet alleen in Haarlem, maar ook in Am sterdam, verdwenen ringen, die bij een huiszoeking in beslag zijn geno men. Daar de vrouw nog niet eerder is veroordeeld en er gunstige reclasse- ringskansen bestaan, eiste de officier een gecombineerde straf. De verdediger memoreerde de moei lijke omstandigheden, waaronder de vrouw tijdens en na de bezetting heeft geleefd en vroeg een geoombi- neerde straf, waarbij het onvoorwaar delijk deel gelijk is aan het voorar rest. De uitspraak volgt op 10 januari.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5