dótf lf" slwtügat t&jlmam Prof. mr. Kranenburg overleden „De Speelgroep11 bracht 'n Tirols Kerstspel in Leidse Schouwburg D. R. Kooiman nam afscheid van markt- en havendienst Toneelgroep „Studio" speelde in Hillegom „De Indringster" VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Oud-hoogleraar te Leiden r Hedennacht is onverwacht over leden prof. mr. R. Kranenburg, oud-voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal en oud lid van de Raad van State. Mr. dr Roelof Kranenburg werd op 8 september 1880 te Groningen geboren, hij studeerde na zijn mid delbare opleiding aan de universiteit te Groningen rechtswetenschappen waarin hij in 1903 promoveerde. In 1909 promoveerde hij aan de univer siteit te Leiden tot doctor in de staatswetenschappen, waarna hij zich te Amsterdam als advocaat en pro cureur vestigde. Na rechter in Tiel en Utrecht te zijn geweest, werd mr. dr. Kranenburg tot hoogleraar aan de universiteit te Amsterdam be noemd. In 1927 werd hij te Leiden hoogleraar in het staatsrecht. Dit professoraat aan de Leidse universi teit duurde tot 1948. In 1929 werd prof. Kranenburg lid van de Eerste Kamer. Vele publica ties op het gebied van rechtsweten schappen zijn van zijn hand versche nen. Prof. Kranenburg was een belang rijke figuur in het politieke leven. Hij was lid van de provinciale staten T uinenwedstrijd W.V. „Ons Belang" Gisteravond vond in „De Harmo nie" de uitreiking plaats van de prij zen, gewonnen bij de door de woning bouwvereniging „Ons Belang" onder de bewoners van haar huizen gehou den tuinen- en potplantenkwee'kwed- strijd. De voorzitter der woningbouwver eniging, de heer J. Gerritsen, opende de bijeenkomst met een woord van wellkom. Hij richtte een woord van dank tot de heren van de jury, die geheel belangeloos bereid waren ge vonden de tuintjes te keuren. De jury bestond uit de heren Smit, Verver, Veldhuizen en Lange- zaal. De nestor van de jury, de heer Smit ging over tot het uitreiken van de prijzen. De uitslag van de tuinenwedstrijd was als volgt: Grote achtertuinen: 1. M. J. Verha^ gen, A. C. Bonarius (W. de Zwijger laan); 2. A. A. de Leng, A. Singer- ling, Wed. Sliggers, mevr. Kaak-v. Giezen; 3. W. v. d. Berg (De Gene- stetstraat), S. H. v. d. Marck, J. de Man, J. Dreef (Julianastraat), A. van Mastrigt, C. den Os, C. Streefland, A. Wendt. 4. A. Lauwrier, H. J. Wort- •man, J. Ku'kler, F. Habraken, A. Gerritsen (Druivenstraat), Jac. van der Leek, A. Heetveld (Druiven- straat), W. Koolloos, Jef van Beek, J. van den Bos (Druivenstraat), J. E. van Biezen, J. Dreef (Molenstraat) 5. L. Volkers. H. J. Dickhoff en H. de Graaf (Molenstraat). Kleine achtertuinen: D. Galjaard (J. W. Frisostraat), J. Crama, P. Winterkamp, P. G. de Winter, C. Baart; 2. J. Boetekees en W. Teleng; 3. W. J. Rijsdam, Joh. Tegelaar, J. H. v. d. Berg (Julianakade); 4. M. J. Willemse. Voortuinen: 1. A. A. de Leng (met beker); 2. J. Kukler; 4. A. Wendt; Joh. v. d. Bos (Druivenstraat), Joh. v. d. Leek; 5. A. Gerritsen (Druiven straat, Jef van Beek. De uitslag van de gehouden pot planten kweek wedstrijd was als volgt: Een eerste prijs werd, gezien het punten-reglement, niet toege kend. 2. mevr. Westbroek, mevr. Slig gers (De Genestetstraat); 3. mevr. De Winter, mevr. Petiet, mevr. De Leng, mevr. Cornet (W. Pyrmontstr.) De heer D- R. Kooiman, ad junct-directeur van de markt- en havendienst te Leiden, heeft gis termiddag afscheid genomen we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. In in tieme kring werd de scheidende functionaris, die vergezeld was van twee dochters, in het Waag gebouw hartelijk toegesproken door de directeur van de markt en havendienst, de heer M. Weima, die er aan herinnerde, dat hij zeven jaar met de heer Kooiman heeft samengewerkt. De samenwerking is in die tijd uit gegroeid tot een blijvende vriend schap. Hij noemde twee belangrijke feiten uit het laatste jaar van een veelomvattende loopbaan van de héér Kooiman, de voltooiing van het Waaggebouw en van het boek, dat de heer Kooiman aan dit gebouw en aan de dienst heeft gewijd. Het boek zal de gedachte aan het werk van de heer Kooiman levend houden. De heer F. van Dissel sprak na mens de personeelsvereniging. Hij stelde vast, dat de heer Kooiman een en al medegevoel was voor zijn me demens. Namens het personeel bood hij de scheidende adjunct-directeur enige langspeelplaten aan. Namens het veemarktpersoneel sprak de heer H. Heller, die eveneens wees op het meevoelend karakter van de adjunct- mevr. Kaak—van Giesen, mevr! i directeur. Een pick-up-installatie was Kukler. 4. mevr. Crama, i ;evr. "41eg- het mooie geschenk van het perso- tenhorst, mevr. v. d. Bos, mevr. Kwik, Reel. Mevrouw Kooiman, die thuis mevr. Gijzen, mevr. v. d. Berg (Ven I moest zijn, werd bedacht met een Lennepstraat), mevr. Tjio, mevr. boeket bloemen. van Zuid-Holland, waarin hij zitting had voor de vrijzinnig democratische bond, waarvan hij enige tijd voorzit- genomen. ter was en die hem ook naar de Eer ste Kamer afvaardigde. Na de be vrijding heeft prof. Kranenburg zich aangesloten bij de Partij van de Ar beid. Hij maakte deel uit van de staatscommissie voor de grondwets herziening. Na het overlijden van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk in 1945 werd prof. Kranenburg op 20 juli van dat jaar tot diens opvolger benoemd als voorzitter van de Eerste Kamer. Op 6 september 1948 heeft prof. Kra nenburg als voorzitter van de Ver enigde Vergadering der Staten-Gene raal koningin Juliana tijdens de in huldiging in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, de grondwettelijke eed af in 1951 bedankte hij voor het lid maatschap van de Eerste Kamer en werd door H.M. de Koningin be noemd tot lid van de Raad van State. Per 1 oktober 1955 ontving hij zijn eervol ontslag als Statelid. Wegens zijn vele verdiensten werd hij door H.M. de Koningin begiftigd met het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij werd voorts onderscheiden met het ere-1 doctoraat van de universiteit van Gent en ontving nog tal van andere onderscheidingen. RECEPTIE DEKEN VAN LEIDEN. De deken van Leiden houdt op Nieuwjaarsdag receptie van 12 uur namiddag. Wat lezers schrijven GIFT VAN LEERLINGEN R.K. LYCEUM TE LEIDEN. Door een leerling van het R.K. Ly ceum, de heer Albert van Dijk, v. d. Waalsstraat te Leiden, is aan het cor respondentschap voor Leiden en om streken van het Ned. R.K. Huisves tingscomité te Den Bosch afgedragen een bedrag van 108.bestemd voor de Hongaarse vluchtelingen. De ze mooie som is bijeengebracht door de leerlingen van het R.K. Lyceum St. Bonaventura, Mariënpoelstraat, al hier. Gaarne wil ik uit naam van bo venvermeld comité de heer v. Dijk, en in hem alle leerlingen, die hebben bijgedragen, hartelijk danken voor deze royale gift. Ze hebben getoond duidelijk de grote nood te begrijpen, waarin de studerende jeugd verkeert. Het beste, dat we hen kunnen toe wensen, is dit: Geve God, dat mede door deze gift alle leerlingen van de school mogen bewaard blijven voor het grote leed, dat Hongarije en de jeugd aldaar is overkomen. Namens het R.K. Huisvestings comité Den Bosch G. v. WELY-DEENE, Breestraat 12. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Geslaagde avonden Winterkamp, mevr. Eduard, mevr. De Tombe, mevr. Dreef (Molen straat), mevr. Florisson; 5. mevr. Gerritsen (Marnixstraat), mevr. Willemsen, mevr. Ruis, mevr. Marck, mevr. Dreef (Julianakade), mevr. Boetekees, mevr. Van der Leek, mevr. Van der Velden, mevr. Heetveld (Druivenstraat), mevr. v. d. Berg (De Genestetstraat mevr. v. d. Laan, mevr. Tegelaar, mevr. v. d. Wilk, mevr. Volkers, mevr. Van de Hoogt, mevr. Griensven, mevr. De Graaf (Molenstraat), mevr. Singerling. De heer N. Eduard bood na een korte hartelijke toespraak namens de opzichters een Winkler Prins-at las aan. Voorts spraken nog de heren J. Vergvelt, voorzitter van de vereni ging van het marktwezen in Neder land, J. de Vries, waarnemend voor zitter van de afdeling Leiden van de vereniging voor markt-, straat- en ri- vierhandel, H. J. Stol namens de die renartsen te Leiden, Van der Blom, namens het personeel van de Leidse veemarkt, G. Bergman als brugge- a P ifcfyük L.D.M. TIJDELIJK NAAR Wij vernemen, dat het heren huis aan de Hooigracht 97, voor heen in bezit van Tieleman Dros te Leiden, zal worden inge richt als kantoor voor de Leidse Duinwatermaatschappij. Voorts zullen in de voormalige fabriek van T. D. enige werkplaatsen voor de L.D.M. in gebruik geno men worden. Dit is een tijdelijke oplossing voor de huisvesting van de maatschappij, die in verband met de nieuwbouw op het Stationsplein moet verdwijnen. Een nieuw gebouw zal geplaatst wachter en F. Verstegen, voorzitter van het instituut van hoofden van dienst te Leiden. De heer Kooiman dankte geroerd voor de vele bewij zen van aanhankelijkheid en vriend schap. Bij de plechtigheid waren ook aanwezig, dokter N. A. Commandeur, namens het Diergeneeskundig Staats toezicht, dr. K. Reitsma, directeur van het Openbaar Slachthuis en een afvaardiging van de VEBO. avond heeft „De Speelgroep" van de St. Leonardusparochie in de Leid se Schouwburg bewezen, dat niet al leen in Vlaanderen Kerstmis gevierd wordt, en dat de „Sterre" ook nog wel ergens anders is „blijven stille staan", dan boven de herberg, waar „Peerke" juist zijn laatste borrel drinkt, voordat hij op Kerstavond be rouwvol tot „Lief Vrouwke" terug keert; hopelijk inspireert dit „bewijs" ook andere amateur-tonelisten. Het stuk van Louis Lockefeer „Er was voor haar geen plaats" bleek goed speelbaar, al was het niet geheel vrij van melodramatiek, het geen zowel voor de tonelisten als ook voor de zaal het nodige contact zo nu en dan moeilijk bereikbaar maakte. Tirol heeft een boer zijn bedrijf; zijn vrouw wil na 20 jaren eenzaam heid eens wat meer vertier en trekt met een tourist naar meer bewoonba re streken. Op de berg blijft de boer en zijn zoon achter, ift gezelschap van een oude knecht en een meisje, wier hart gesplitst dreigt te moeten wor den tussen de tourist en de zoon. Op Kerstavond blijkt de onbegaan baarheid van de Alp nogal mee te vallen, want achtereenvolgens komen de tourist en de gevluchte vrouw naar boven. De tourist krijgt de bons en de vrouw haar plaats aan de haard te rug, zodat alle ingrediënten voor een stemmig Kerstfeest aanwezig zijn. de regie verzorgde, had de dank bare rol van oude knecht; zijn humor werd door de zaal wel op prijs ge steld en zijn hoogdravende tirades over Andreas Hofer konden nog pre cies in de lachrubriek worden ge plaatst. Van mej. v. d. Meijden, die de dubbel-verliefde Lizi op het to neel bracht, was het gezwollen natio nalisme al moeilijker te verdragen, maar omdat zij haar rol vlot speelde, werd dit nauwelijks hinderlijk. De heer F. Kaptijn legde zich wel erg vlot bij zijn „blauwtje" neer. nadat hij eerst met levensgevaar de Alp be klommen had; we kunnen echter be grijpen, dat zijn liefde snel bekoelde, toen zijn prinses eiste, dat hij zijn eigen vuurpeloton zou commande-en. Mevr. M. Lambregts-Windt gaf goed tegenspel aan de heer S. v. Egmond, die de boerenrol vertolkte. De heer L. Hoogeveen speelde veelbelovend als boerenzoon, al dient hij zich voor overdrijving te hoeden. ^oals „De Speelgroep" gewend is, hebben wij haar verrichtingen Goede start van Kath. Culturele Kring In de toneelzaal van Hotel „Flora" trad donderdagavond de reizende to neelgroep Studio voor het voetlicht met „De Indringster" een toneelspel in 7 taferelen van de Amerikaan Ed win Bronner. Dit optreden betekende tevens de start van de onlangs opge richte Katholieke Culturele Kring en we mogen meteen vaststellen dat deze presentatie van de kringleden een uitstekende was. worden op de hoek van Hooigracht en de nieuwe verbindingsweg naar de Middelstegracht. Benoemd te Leiden. Met ingang van 1 januari 1957 wordt de adjunctcommies bij de Ne derlandse Spoorwegen, de heer L. P. C. van der Linden, te Wormerveer overgeplaatst als treindienstleider naar het station Leiden. Sirenes loeien. De test van de s'renes te Leiden zall Fototentoonstelling. Prentenkabi- in januari 1957 op woensdag 2 januari net, Kloksteeg. Ned. Fotografen worden gehouden. i Kunstkring tot en met 31 december. Leidse Agenda VRIJDAG 28 DECEMBER: Leidse Jeugdactie. Jeugdvoorstel ling: „Van de Vos Reinaart" Nieuw Jeugd Toneel. Stadsgehoorzaal 10 uur v.m. en 2 uur nam. ZATERDAG 29 DECEMBER: R.K. Instuif. Dansavond met „The Rhytmc Club" St. Leonardushuis, Haagweg. 8 uur l am. Leidse Jeugdactie. Jeugdvoorstel ling: „Van de Vos Reinaart". Nieuw Jeugdtoneel. Stadsgehoorzaal 10 uur v.m. en 2 uur nam. K.A.B.-Wijk Hartebrug; Feest avond St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. BIOSCOPEN. De films in de week van 28 dec. tot 4 januari zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Goud van Napels", vol wassenen. (Matinée: „The stars are singing", alle leeftijden). Lido: „Rock, rock, rock", alle leeftijden. Luxor: Kitty in de grote wereld", alle leeftijden. Trianon: „Drei Madels vom Rhein", alle leeftijden. Rex: „De verkenners der verlo ren bergen", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN. „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus, v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 104 uur, zondags van 14 uur nam. Studio is een toneelgroep, die zich speciaal op de provincie concentreert, in die plaatsen dus, waar de gewone gezelschappen niet of slechts schaars plegen te verschijnen. Hoewel het dus geen vaste schouwburg bespeelt is het uit hoofde van haar doelstelling door het Ministerie van O.K. W. ge subsidieerd. Het is voor een ensemble van de structuur als Studio dus ook niet no dig veelvuldig van stuk te wisselen en het kan volstaan met enkele wer ken op het repertoire te nemen waarmee men dan het gehele land aan een zeer critische beschouwing onderworpen. Dit verhindert ons ech ter niet de woorden van pastoor Van Schalen aan het slot van de avond ten volle te onderschrijven: De St. Leonardusparochie kan trots zijn op haar O.K.O., die deze avonden geor ganiseerd heeft en trots tevens op De Speelgroep", die tot de beste Leidse amateurgroepen blijft beho ren. Burgerlijke Stand Geboren: Paulus Jacobus z. v. D. Harteveldt en F. Siebert. Huibert Anthony Johannes z. v. H. A. J. Degens en M. C. L. Kipping. Yvonne Elisabeth Maria d. v. A. W. v. Steen bergen en C. J. van den Hoorn. Fer- dinandus Petrus Maria z. v. F. N. Kempen en A. A. M. Vergeer. Rob z. v. J. Boom en J. C. Martijn. Eddy z. v. A. Ouwerkerk en A. H. Th. v. Leeuwen. Johanna Allegonda d. v. H. J. A. Haan en A. E. Bruins. Wil lem Cornelis z. v. C. Spaargaren en L. Perfors. Francisca Geertruida Ma ria Brigitta d. v. A. C. v. Kampen en M. J. W. van der Valk. Frederika Engelina d. v. Th. J. de Zwart en F. C. Peperkamp. Eppo z. v. R. R. J. v. Straten en J. M. Eikelenboom. Maria S. Singerling en C. J. Hille- brand. Petrus Matthias z. v. L. Hou- weling en C. A. M. Walraven. Jaco bus z. v. J. van Rijn en J. Hellen- berg. Ingrid Johanna Maria d. v. J. C. M. Pastoors en W. Th. Bosman. Willem z. v. W. A. Ligtvoet en N. Vink. Arie z. v. P. Duijndam en P. Herbert. Reinier z. v. H. Honsbeek en Th. M. Marquenie. Gerrit Johannes J. Ie Febre en C. Bleiji. Klaas Hendrik z. v. J. Jongkind en J. W. Joren. Clemens Maria Jacobus z. v. Ph. J. Kriek en M. A. v. Re- mundt. Theodora Geertruida d. v. A. Tegelaar en Th. P. Lammers. Ru- dolf z. v. H. J. W. Bourgonje cn II. N. Schreuder. Jan Arie z. v. G. v. Tilburg en L. M. Walraven. Johan Philip z. v. L, Disseveld en G. Scher mer. Gerardus Johanne z. v. J. P. Bentvelzen en G. C. Haring. Carolus Cornelis z. v. J. P. Bentvelzen en G. C. Haring. Carla Christina d. v. P. C. Leemans en T. van der Tang. Gijsbert Willem z. P. de Vries en J. van Duijn. Arend Dirk Jacobus z. v. J: I. Era dus en A. van der Plas. Cornelia d. v. P. Rietdijk en P. Roodnat. Frede- rik Pieter z. v. I. M. Doornik en J. Bol. Pieternella Arieda d. v. H. 'Kadé en P. Schalkers. Johannes Lauren- tius Jacobus z. v. P. L. van dei- Voort en J. J. van den Eshof. Wilhel- mina d. v. H. C. Pronk en J. Haas noot, Gehuwd: J. G. van Wetten en M. F. Heezen. J. J. M. Bresser en A. M. F. Jongmans. J. A. Schrama en P. A. M. Vooster. H. Collé en C. A. Segaar. II. J. Timmers en E. Rombout. Gooswilligen en P. F. van der Laan. B. L. Hogerman en M. C. van Loon. F. W. de Jonge en J. J. van der Walle. A. G. Weijers en S. B. An- toine. P. L. II. Elskamp en P. A. Berg. G. P. Bax en Ma Meijer. H. J. Koolmoes en J. W. Verhoeven. J. Mandersloot en A. G. Vlaming. J. P. Zandvliet en C. E. Zaalberg. J. Klun- der en H. W. Pol. Overl.: P. Louwerens, 57 jaar, man; W. M. M. Kersten, 80 jaar, weduwe van: A. Hessing; C. Dreef, 62 jaar, man; G. H. van den Hoek, 70 jaar, huisvr. v.: J. Gips; L. Leenheer, 78 jaar, wed. v.: D. Roos; J. Noordover, 79 jaar, wed. v.: J. Heijne; M. S. v. Zwanenberg, 73 jaar, man; E. v. Schendel, 82 jaar, ongehuwde vrouw ten weer een Nieuwjaarstoernooi heeft georganiseerd, dat verspeeld v ordt op 3 januari a.s. waarbij diverte prijzen te winnen zijn. Uitslagen competitie: Voorschoten —Bodegraven voorl. 34. Groep A HeyerBraggaar 01. Groep B. Van DijkKouwenhoven 10; Groenberg v. d. Akker 10; v. d. WerfKou wenhoven 10. Greenway-Theater. Donderdag avond 8 uur „Rock around the Clock" Vrijdagavond 8 uur „Korporaal Wan hoop" met George Formby. Zater dag- en zondagavond om 7 en 9.15 uur „Korporaal Wanhoop". Het bestuur van de Vereniging Neutrale Kleuterschool heeft mevr. M. H. de Raad-Schmol op haar ver zoek eervol ontslag verleend alt hoofd van de neutrale kleuterschool. In haar plaats is benoemd mcj. G. G. de Vries, thans hoofd ener kleuter school in Huisduinen. SPORT GEEN KORFBAL KOMEND WEEKEINDE. In verband met de weers- en ter reingesteldheid heeft de Koninklijk* Nederlandse Korfbal'bond alle voor zaterdag 29 en zondag 30 december a.s. vastgestelde wedstrijden afge last. Ook de wedstrijden van de re gionale bonden gaan niet door. CRICKET DE EERSTE TESTMATCH ZUID AFRIKA—ENGELAND. Tegen de verwachting heeft het Zuid-Afrikaanse battingteam op de derde dag van de eerste teetmatch tussen Zuid Afrika en Engeland ge faald. De Zuidafrikaanse batslieden waren all out voor 215 runs, zodat zij er niet in slaagden het Engelse totaal i268 runs) te passeren. Het begin van de innings was hoop vol voor de gastheren geweest. Aan het einde van de tweede dag wees het scorebord 91 voor 1 aan. Maar na enkele uren spelen was de tscore 14 j voor 7. De staart wickets zorgden nog voor 74 runs. Ook in de tweede innings bleven de prestaties van de Zuid-Afrikanen be neden de verwachting. Aan het eind van de dag stonden de gasten op 42 voor 3. VOETBAL OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP 1958. De data voor de wedstrijden van het Nederlands voetbalelftal voor de voorronden van het wereldkampioen schap, waarvan de eindronden in 1958 in Zweden zullen worden ge speeld, zijn thans aefir.iiief vastge steld. Deze data zijn: woensdag 20 maart 1957 te Rotterdam: Nederland Luxemburg; zondag 26 mei 1957 t* Wenen: Oostenrijk-Nederland; woens dag 25 september 1957 te Amsterdam of Rotterdam: Nederland-Oostenrijk; zondag 13 oktober 1957 te Luxem burg: Luxemburg— Nederland. afreist. Het gevolg is een zeer hoog M. C. Schuurman, 29 jaar, man; G. H. opgevoerde routine (men speelt b.v. Ruhaak, 78 jaar, man; A. Brouwer, zonder souffleur) waar echter tegen- 47 jaar, man; D. Gueke, 60 jaar, huis- over kan staan een zekere verstar- vrouw v.: P. Gijsman; E. S. Prins, ring van het individuele spek Dit I 56 jaar, man; G. Heil, 60 jaar, man; laatste bleek gelukkig bij Studio niet het geval. Het werk werd weliswaar met wat veel pathos gebracht, men liet de trekking ten volle tot haar recht komen en maakten ze aan vaardbaar, ook voor de wat critisch ingestelde toeschouwer. „De Indringster" is een typisch An- gelsaktich stuk. Het behandelt de overmaat van liefde en genegenheid van een dochter voor haar vader, een liefde die zioh met alle mogelijke (zelfs geraffineerd-misdadige) midde len tegen de liefde van een „indring ster", in de persoon van een tweede moeder, te weer stelt. Het gegeven is dus niet bijster origineel maar de ka rakters zijn over het algemeen in dringend getekend. Het geeft betrek kelijk weinig gelegenheid tot actie doch dit wordt vergoed door de scherpe dialogen en een vrij sterk mimisch spel, al hebben wij wel en kele bedenkingen tegen het gemak van de schrijver om situaties te scheppen die in zijn kraam te pas komen, waarbij hij, naar onze smaak althans, teveel gebruik maakt van melodramatische effecten om de si tuatie meester te blijven. Dit, gevoegd bij een soms wat overdadige pathe tiek, maakte het spel wat „dik" iets waaraan Fiet Dekker als Catherine, de tweede moeder, zich wel schuldig maakte, mede door haar wat sombere en dikwijls toonloos-langzame dictie. Niet altijd was zij op het toneel de sterke vrouw die zij moest suggere ren. Een sterk minisch talent heeft In geborg Uyt den Bogaard die de doch ter Alicon met veel verve cn som- v iüen grote dramatische kracht ver tolkte, meer dan Eduard Palmers, die als de vader Robert Harper over het algemeen wat vlak bleef. Zeer goed was Janny van Oogen als Serena, de blinde moeder van Harper; Haar stil le spel vooral was van grote allure en zeer ontroerend. Han Surlnk als Tom my Adams, de rock 'n roll-blaag, kon niet altijd bekoren. Het gemaakt- zelfbewuste van een dergelijk jonge ling ontbrak ten enenmale al moet er bij gezegd dat van deze rol, zoals de schrijver die schiep, ook werkelijk niet veel te maken is. M. v. Harberden, 57 jaar, huivr. v. H, v. Leeuwen; H. M. Hooymans, 12 dagen, dr. v. A. L. J. Hooijmans on M. J. Rotteveel. BOND VAN KLEUTERLEIDSTERS. Gisteren heeft de R.-K. Bond van Kleuterleidsters in de bisdommen Haarlem en Rotterdam „Sint There- sia van Avila" een buitengewone al gemene vergadering gehouden in gebouw Sint Bavo te Haarlem. Met 313 stemmen voor en 5 stemmen tegen werd ter vergadering besloten, dat de bond zich zou aansluiten bij het Katholieke Onderwijzers Ver bond. Praktisch komt het besluit hierop neer, dat in de bisdommen Haarlem en Rotterdam 1299 kleuter leidsters zich zullen aansluiten bij „Sint Augustinus", de organisatie van onderwijzers en onderwijzeressen in genoemde bisdommen. De voorzitster van „Sint Theresia", mejuffrouw H. S. Rogier, besprak, alvoren» er ge stemd werd, uitvoerig het voor cn tegen van de aansluiting. Ofschoon de eigen organisatie in de bijna vijf en twintig jaren van haar bestaan bijzonder goede resultaten mocht boeken, zou het grote voordeel van aansluiting ongetwijfeld z(jn, dat er thans één organisatie gaat werken voor de belangen van het personeel bij het kleuter- en lager onderwijs. De kleuterleidsters blijven overigens een eigen groep vormen en zullen door een representante zitting hebben in het hoofdbestuur. VOORSCHOTEN Schaaknieuws. Doordat het eer ste tiental een competitiewedstrijd speelde tegen Bodegraven, waarbij Voorschoten voorlopig met 43 ach terstaat, maar uit de afgebroken par tijen minstens 2y} haalt, waardoor de winst zeker is, waren er voor de 2e tientallen enkele uitslagen. In groep A was Braggaar de winstnemer ten kos te van Heyex*. Voor B. was v. d. Ak ker niet opgewassen tegen Groenen- berg, terwijl Kouwenhoven 2 x ver loor, n.l. van Van Dijk en v. d. Werf. Er zij nog opgemerkt, dat Voorscho Marktberichten LEIDEN. 28 dec. Vee. AanUl: stieren; 50 melkkoeien; 270 vette koeien; 58 varekoeien ;7 graskalveren; 105; vette schapen 80; vette lammeren 1837; varkens (zeugen) 22; schram men 285; biggen 549; geiten 7. totaal 3297 stuks. Notering: Melkkoeien 9701060; vette koeien 280330, le vend gew.; vare koeien 600870; graskalveren 200—300; vette kalve ren 225300 lev. gew.; nuchtere kal veren (sl.-) 110145 lev. gew.; vette schapen 80—120; vette lammeren 90— 130; zeugen (drachtige) 275—300; schrammen 65—100; biggen 38—50. Handel: vette runderen vrij goed; vare koeien goed; melkkoeien kalm; vette kalveren 21; nuchtere kalveren varkens matig, grotere aanvoer, toe nemende handel. LEIDEN, 28 dec. Kaas. Goudse le kwaliteit, notering 238—245, han del matig, aangevoerde partijen 5; Leidse le kwaliteit, tot 2.55, aange voerde partijen 1. WOERDEN, 28 dec. Kaas. Op de kaasmarkt werden vandaag vier par tijen aangevoerd. Geringe aanvoer. Geen notering. 's-HERTOGENBOSCH, 27 dec. Var- Op de markt zijn aangevoerd 3.219 stuks vee, zijnde: 1.266 runde ren, 193 vette kalveren, 670 nuchtere kalveren, 31 fokzeugen, 117 slacht- varkens, 17 lopers, 784 biggen, 135 schapen, 7 geiten. De prijzen waren: melk- en kalfkoeien van 725—1100 per st.; guisle koeien '640—825 p. st.; zware soorten boven notering: kalfvaarzen 675—980 p. st.; klam- vaarzen f 600700 p. st.; guiste vaarzen 625750 p. st.; pinken 460—675 p. st.: graskalveren 270 390 p. st.; nuchtere fokkalveren ƒ105 160 p. st.; nuchtere slachtkalveren 5070 p. st.; zware soorten 77-50100 p. st.; lopers 6882 p. st.; biggen 3456 p. st.; drachtige zeugen 250325 p. st.; schapen 80—110 p. st.; vette lammeren 80100 p. st. Aanvoer slachtvee: 520 stuks. Prij zen extra kwal. vaar2c-n 3.153.30, le kw. 3—3 15. 2e kw. 2.70—2.90, 3e kw. 2.502 65, worstkoeien 2.402.50, vette stieren 2.802.95, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren prima soorten van 2.85— 3.15 per kg lev. gew.; vette kalveren middenklasse 2.502.75 p. kg lev. gew.; vette kalveren lichte soorten 2.152.35 p kg lev. gew.; nuchtere slachtkalveren f 1.30—1.50 p. kg lev. gew.; zware soorten 1.652.— p. kg lev. gew.; slachtzeugen 1.65— 1.75 p. kg lev. gew.; jonge slachtvar- kens 1.781-84 per kg lev. gew.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3