Kerstboodschap van Koningin P0MMERY Prijsverhogingen gaan niet door Felle brand te Maastricht verdreef vijf gezinnen uit hun woningen CHAMPAGNE Interessante inzendingen op Haarlemse bloemenkeuring DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 KONINGIN JULIANA heeft Eerste zijd.s mogen en kunnen we allen, i niet zelf eerlijk rechtstreeks schrijven Kerstdaer om één uur via beide ieder voor zich. deel uitmaken van wanneer men zekere bezwaren voelt 1 Kerstdag om één uur via beide Nederlandse radiozenders een kerst boodschap uitgesproken. H. M. zei o.m.: „De ster van Eethle- hem, ëen licht van boven ons aardse leven, was zichtbaar voor drie wijzen, die de dwaasheid, zo leek het, hadden dat te volgen. En zo kwamen zij te recht bij het begin van dat beslissen de wereldgebeuren, dat de mensheid van toen af nooit meer rust noch duur heeft gelaten. Alleen door en kelen, wier ogen nog anders open waren dan die van anderen, werd het opgemerkt. Maar het veroorzaakte onrust bij een machtige collaborateur, die willekeurig wraak nam op on- schuldigen. Het gebeurt immers meestal onop gemerkt, dat wat wezenlijk van be lang is? Hiertoe kan men rekenen alle gebeurtenissen, groot of klein, waar bij het licht het wint van de duister nis, de waarheid van de leugen, het recht van het onrecht, het grootse van het benepene, de liefde van de haat, het leven van de dood. Het licht, de levenwekkende geest, zal zegevie ren door de loop aller eeuwen heen. Weerstand daarentegen heeft geen kans op uiteindelijke triomf, hoe he vig hij zich ook roeren kan. Want het kwade, dat dus verkeerd is en niet deugt in de schepping, moet vroeger of later worden uitge worpen. Die zekerheid van het nutte loze van het kwaad mogen wij juist met Kerstmis elkaar wel belijden, want Hij, die toen geboren is, heeft ze ons gegeven, met Zijn leven en Zijn boodschap, en Hij heeft de daad aller tijden gesteld. de andere rijksdelen voelt intuï tief wel aan, wat de hoogste goederen zijn waar het uiteindelijk om gaat. Als alle volken gaan wij onze gangen met vallen en opstaan, maar, zoals iedere Nederlander die heeft, zo heb ben wij ook als volk deze wens: Wij willen onszelf zijn en blijven. Ik herinner me de algemene bijval nadat mijn moeder deze woerden in dertijd uitsprak. Wij zijn het volk, dat het sterkst voor internationale samen werking voelt, maar wij willen onze eigen bestemming zelf vinden. Ergens in ons diepste innerlijk willen wij, als volk en als enkelingen, zelf kompas lezen en ons bestek uitzetten. En het liefst varen we op de ster ren en niet op een bebakening, door' mensen gemaakt, om daarheen te koersen waar er mee te werken valt voor een betere samenleving. rNERZIJDS doen 'wij stervelingen allen mee aan een grote samen zwering tegen het licht. Maar ander- Voorspoedig Oudjaar voor vele veilingen Der traditie getrouw is op de laat ste veilingdag vóór Kerstmis op de Venlose veiling de klok even stil ge zet om de directeur de gelegenheid te geven een beknopt overzicht te geven van de resultaten in het bijna afgelopen jaar. De heer Th. Canters deelde mee, dat de omzet de vijftig miljoen gul den heeft overschreden, n.l. 27.8 mil. joen aan groenten en fruit en 23.2 miljoen aan eieren. Dit betekent een stijging van 4 miljoen in totaal ten opziohte van 1-955. Gezden de grotere omzet zijin deze cijfers niet zo gunstig. Voor een waardevermeerdering va-n 1 miljoen gulden werden er 20 mil joen eieren meer aangevoerd, door dat de kiloprijs gemiddeld tot 1.80 daalde (v.j. 2.76). In de groentesector veroorzaakte de koude en natte zo mer 'n aanzienlijke terugslag. Slechts 1.5 miljoen kilo augrurken werd aan gevoerd tegen 13.5 miljoen kilo in 1955. Volgens een redelijke schatting zou de omzet 2 miljoen hoger zijn geweest onder voor de tuinbouw nor male weersomstandigheden. Pijnacker. De coöp. groentenveiling vereniging „Pijnacker en omstreken" heeft een rog 'beter jaar gemaakt dan in 1955. Vorig jaar werd juist op de laatste dag van 'het jaar de recordomzet van 8 miljoen gulden geboekt, doch thans is men reeds de 9 miljoen gepasseerd. ieder voor zich, deel uitmaken van die menigte mensen, die bereid is het licht onbevreesd tegemoet te tre den. Als wij iets doen wat onze natten, ten getale van miljarden op aarde aanwezig, kan helpen, met hen als broeders op Gods aarde te doen sa menleven, dan doen we iets dat waar de heeft. Laten wij dan bedenken, dat wij geen van allen op deze aarde zouden zijn als we iets anders waren dan we zens van vallen en opstaan, stakkers, op weg naar een ster die we ergens zien of vermoeden, zoekend naar de rechte weg, maar hoe vaak niet dwa lende of verdwaald. Hen allen kun nen we benaderen en dan zien in het licht dat onze ster laat schijnen. En door alle verschil, al kijken we in de diepte van hun leven, herkennen we onszelf als in een spiegel. Of het deugt wat we doen zien we bij het licht van onze ster en zegt ook ons geweten ons. En dat moet en hoort een en hetzelfde oordeel te zijn. Is dat gunstig, dan kunnen we de ze kerheid en het geluk ervaren dat we blijkbaar de uitdaging hebben aange nomen. Het is ons grote voorrecht te mogen meestrijden om iets tot stand te brengen dat zo van wezenlijk be lang is, ook al blijft het verborgen. Soms merkt men wel dat er zoiets aan de orde is. Waar een volk strijdt voor het recht zichzelf te mogen zijn tegen alle redelijke hoop in, zoals nu het Hongaarse volk dat doet, dan be vroeden we geredelijk dat er dan toch wel iets veel groters tot stand wordt gebracht dan het ogenschijnlijk lijkt en dan wij nu ook nog maar kunnen vrij en levenwekkend vaardig gewor den. Of men nu het hoofd stoot aan traagheid, onbegrip of lagere mense lijke reacties laten we ons met Kerstmis, en heel het jaar, voor ogen houden dat het licht, dat we waar nemen, het zal winnen van de duis ternis die ons omvat. wanneer men zekere bezwaren voelt aangaande diens persoonlijke hou ding, dat men meent dat die persoon ze bepaald weten moet? Ook dit heb ik ervaren. Wat bezielt zulke mensen dan toch? Wat zijn hun eigenlijke drijfveren? Maar: heb ook ik soms het recht niet te trachten mezelf te zijn? Laat ons dan in donkere tijd ons meer dan ooit aaneensluiten als be wuste mensen, die duidelijk voelen wat er op aankomt en wat niet. We leven in een tijd, die ons meer dan ooit laat zien de ernst van het er op of er onder i \700RAL wie in Gods leiding ge- looft zie in dat het niet voor niets is wanneer Gods smeltkroes staat op een zo heet vuur als waar van de thans levende geslachten kun nen getuigen. Maar al dat wat de toets der tijden zal kunnen doorstaan en dat dan levend zal zijn gebleken, begint even teer als het mensenleven op aarde begint. Een kind vertrouw de God aan ons, de mensheid, toe, waarbij hij wist dat wij het tenslotte i zouden vermoorden. Hij deed het toch en het Kindeke overwint toch de we reld. Ook de tere groei van al wat werkelijk levensvatbaar zal blijken vertrouwt hij aan ons toe. En dat zal het winnen, wat wij ook doen. Aan ons is de eervolle taak, Gods medewerkers te mogen zijn. Zodra wij die bewust hebben aanvaard be seffen wij deze verantwoordelijkheid, die ons tevens bevrijdt uit het kale eigenbelang en die voor ons de sleur laat uiteenvallen in handelingen, die onnut en die wezenlijk belangrijk zijn. We mogen aan die taak de uiterste toewijding geven die we geven kun nen, en zelfs nog meer en al het ver dere aan God overlaten. In deze staat van wijding zien wij licht. Dat is ons eigen licht en wij herkennen het bij anderen. Dat licht is ons van God gegeven en komt van de zon, die ons allen eens omstralen moet. Het zal doorbreken en eenmaal alles zuiveren." Door een felle uitslaande brand, die maandagavond te Maastricht heeft gewoed in een complex gebouwen tussen Gubbelstraat en Kleine Gracht, zijn twee magazijnen, van de meubel- en stoffeerdersonderneming Luxem bourg en van de matrassenfabriek Rubé uitgebrand; drie magazijnen, van de wijnhandel Sauter en van het aannemersbedrijf Knols liepen ernstige schatten. Daar is de °gêêst waarlik I schade op door de hitte en bluswater. doel is, voor ons schijnt, hoe er ger lijkt ons het contrast met het don ker. Maar het is de sterkere macht, die zal zegevieren. Laat ons daarentegen ook volle waardering hebben voor al het goede, dat we van onze medemensen erva ren. Er is bij hen veel warm, spon taan gevoel en veel eerlijk denken. Ook ik heb dit ondervonden en het vervult me met diepe dankbaarheid. Er is geen groter smart dan te zien hoe het kwaad, het onrecht zijn be loop heeft, zoals we dit op allerlei wijzen in het nu aflopende jaar heb- bèn zien gebeuren. Waarom, bijvoor beeld, vallen sommige-mensen iemand aan langs slinkse wegen met onware beweringen? Waarom, bijvoorbeeld, trachten zij een wig te drijven tus sen een man en een vrouw, in ver geefse pogingen tot het vernietigen van een diepgewortelde eenheid? Waarom valt men daarbij nog ande ren aan dan degene, die men op het oog heeft? Kan men aan diegene dan De brand is ontstaan in het magazijn van de meubel- en stoffeerders onderneming, waarschijnlijk door oververhitting van een kacheltje. Aken heeft circa twintig minuten haar hulp verleend; zij kon daarna naar huis terug keren omdat het grootste gevaar was geweken. De brandweer van Heerlen kon tegen elf uur inrukken. brand heeft zich uitgestrekt bijna Langdurige nablussing In het oude stadsgedeelte, waar de brand woedde, vonden de vlammen overal voedsel in het brandbare ma- j ov^r" eeli oppervlalrte van teriaal. De brandweer van Maastricht tweeduizend vierkante meter, was zeer spoedig ter plaatse met twee motorvoertuigen, met een ver mogen van vijfentwintighonderd li ter water per minuut; om half zeven kwam de derde motorspuit ook op het terrein van de brand evenals een ladderwagen. Ook de brandweer van de bescherming bevolking verleende assistentie met een harer brandspui ten. Assistentie. Om kwart over zeven arriveerde de brandweer van Heerlen; toen woedde boven het gebied van de brand een., hevige vonkenregen die door de Oostenwind over het stad huis en de markt werd gedreven. De commandant van de Maas trichtse brandweer liet ongeveer half acht de brandweer van Aken roe pen, daar het vuur over dreigde te slaan naar woningen aan de Kleine Gracht. Omstreeks negen uur was men de brand meester; de brandweer van Voor havermout, limonade, haarden, kachels en kapperstarieven Nog voor Nieuwjaar zal, naar het A.N.P. van betrouwbare zijde ver neemt de „prijzenrem" voor haver mout, limonade, haarden, kachels en kapperstarieven worden aange haald. Fabrikanten van losse en verpakte havermout verhoogden, tegen de af spraak met de minister van Economi sche Zaken in, hun prijzen met 5 tot 10 percent. Hun prijspeil zal tot dat van 1 juli pl. moeten dalen. Met twee en meer centen per fles werden limonadesiroop, koolzuurhou dende alcoholvrije danken, vrqchten- dranken, „tonics" en mineraalwaters van sommige fabrikanten duurder. Zij zullen terug moeten naar 't prijs niveau van 1 november jl. Enige fabrikanten van haarden en Kerstgeschenken voor zieke soldaten De bij de luchtmacht bestaande traditie voortzettend, heeft de chef lucht machtstaf, generaal-majoor-vlieger-waamemer H. Schaper, maandag 24 dec. Kerstgeschenken gebracht aan zieke militairen. De foto toont hem hier bij het bed van een patiënt In het militaire sanatorium te Amersfoort. kachels voor het stoken van kolen of olie hebben, tegen de afspraak om trent de prijsstabilisatie in, hun prij zen in de loop van november met 8 tot 30 gulden per stuk verhoogd. De noodzaak tot overleg inzake prijsver hogingen spruit voor deze branche niet alleen voort uit het overeengeko men prijsstabilisatiebeleid, maar bo vendien uit de uitdrukkelijke toezeg ging van de zijde dezer industrie in maart jl geen prijsverhogingen, dan na goedkeuring, toe te passen. Op die belofte heeft de minister van Economische Zaken toen de zij nerzijds voorgeschreven prijzen voor haarden en kachels ingetrokken. De prijzen dezer produkten moeten terug tot het peil van 1 november j.l. Ook de dames- en herenkappers zullen niet hoger mogen gaan, dan hun tarieven op 1 november aanga ven. Talrijke kappers hebben hun prijzen tot wel 20 procent verhoogd. Pogingen om hen te bewegen die ver hogingen ongedaan te maken lever den geen succes op. Vandaar, dat ook voor hen de prijzenrem in werking treedt. GOUDEN JUBILEUM. Op 16 mei 1957 viert de R.K. Mid denstand in de bisdommen Haarlem en Rotterdam zijn gouden jubileum. Het feest wordt te Haarlem gevierd met een pontificale H. Mis in de ka thedrale basiliek, op te dragen door mgr. J. P. Huibers, Na de H. Mis wordt het thans gereed gekomen Hanze-altaar aan de bisschop over gedragen door de geestelijk adviseur van de R.K. Middenstand, rector J. Kraakman. Des middags is er een feestverga- dering in de gemeentelijke concert zaal te Haarlem, die behalve door mgr. Huibers ook door mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal worden bijgewoond. Pastoor dr. Olierook, pastoor te Bloemendaal, zal de feestrede hou den. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het koor van de ka thedrale basiliek. Uit voorzorg hadden maandag avond reeds gezinnen de door de vlammen bedreigde woningen ver laten. In de loop van Eerste Kerst dag zijn zij naar hun huizen terug gekeerd, maar op Tweede Kerst dag heeft de politie vijf gezinnen aangezegd hun haardsteden te ver laten met het oog op het toegeno men gevaar van instorten van en kele hoge gevels. De toegang tot de Gubbelstfaat en tot de bedreigde huizen is verboden. Het nablussen duurde in de mid-dag van tweede Kerstdag nog voört. De schade aan gebouwen en .(inven taris is aanzienlijk; er worden be dragen genoemd tot vijfhonderddui zend gulden. Hotelbrand te Finsterwolde Op de morgen van Tweede Kerst dag, om circa zes uur, is brand uitge broken in hotel-café-restaurant „De Unie" te Finsterwolde. Ondanks blus- singswerkzaamheden van de brand weer van Finsterwolde, Beerta en Winschoten is het hotel, het grootste van Finsterwolde, door het vuur ver woest. Van de inboedel en van de inventaris kon niets worden gered. Verscheidene archieven van plaat selijke verenigingen, die in dit hotel vergaderingen en uitvoeringen plach ten te houden, zijn verloren gegaan. Ook de prijzenkast met kostbare be kers en medailles, die door de afde ling Finsterwolde en omstreken van de landelijke ruitersportvereniging waren gewonnen, is door het vuur verteerd. De eigenaar van het hotel, de heer W. Meendering, en zijn echtgenote hadden zich, nadat er in het hotel een uitvoering was gegeven die tot vroeg in de morgen had geduurd, net ter ruste begeven, toen zij door het knetteren van de brand wer den gewekt. Het hotel is tegen brandschade ver zekerd; de oorzaak van de brand is nog niet bekend. Hoe onze vloot groeide in 1956 Op 1 december j.l. bestond de Ne derlandse koopvaardijvloot volgens opgave van het CBS, uit 1425 schepen met tezamen 3.898.027 bruto register tonnen, of 5.230.784 ton deadweight. Dat waren 87 schepen met 290.294 brt of 421.373 ton dw. meer dan op 1 jan. van dit jaar, toen er 1333 schepen met 3.607.733 brt of 4.809.411 ton dw in ons land waren geregistreerd. De vloot bestond op 1 december uit 36 (op 1 januari eveneens 36) sche pen met 375.876 (376.375) brt of 254.359 (256.574) tot dw; 71 (76) vracht/passagiersschepen met 429.233 (446.654) brt of 521.347 (536.451) ton dw; 360 (342) vrachtschepen boven 500 brt met tezamen 1.767.252 (1.649.650) brt. of 2.507.364 (2.357.425) ton dw; 115 (103) tankschepen met 1.009.799 (851.253) brt. of 1.495.333 ton dw; 828 (765) vrachtschepen be neden 500 brt met tezamen 309.363 (276.818) brt en 443.398 (391.760) ton dw en 15 (16) kleine tankschepen met 6504 (6983) brt of 8983 (9618) ton dw. De onder de vlag van Suriname en de Antillen varende vloot onderging in het afgelopen jaar geen verande ring. 3.633.332 CHAMPAGNE POMMERY GRENO - REIMS (Advertentie) VORSTELIJKE VAKANTIE. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteravond per trein uit Utrecht naar Oostenrijk vertrokken, waar zij tien dagen zullen doorbren gen in Sankt Anton. Prinses Marijke is met dezelfde trein naar Zwitser land vertrokken. Zij zal er in een kin dertehuis verblijven. Z.H. de Paus heeft benoemd tot ti tulair bisschop van Vagada en Apos tolisch Vicaris van de Nederlandse Antillen, pater Michel Holterman, van de orde der Dominicanen. Pater HoRerman is op het ogen blik Provinciaal Vicaris van de mis sie dezer orde in de Ned. Antillen. De nieuwe apost. vicaris was voor heen pastoor op Curasao. Taarten als troost Maandagavond hebben leerlingen van de lagere scholen te Nunspeet, Elspeet en Vierhouten een bezoek ge bracht aan de legerplaats Nunspeet cm namens de bevolking de 1300 mi litairen, die niet met Kerstverlof kon den gaan, taarten aan te bieden. Een 12-jarige scholier zei een ge dicht op, waarin hij de militairen, die van een gezamenlijk Kerstdiner ge noten, goede Kerstdagen toewenste en de hartelijke groeten van de bevol king overbracht De commandant van de legerplaats dankte de kinderen na mens de militairen. S.U.S.-BALLON IN JOEGO SLAVIË. De S.U.S.-ballon op 15 december in Cothen, U, door de burgemeester op gelaten is gevonden in Joego-Slavië. Dobrovoje Krustich woonachtig in Nikolinac provincie Soko Banja tele grafeerde op 2e kerstdag de S.U.S. leiding in Rotterdam dat door hem de ballon Utrecht met S.U.S.-pop was gevonden. Dobrovoje Krustich zal het vindersloon ten bedrage van 100. ontvangen. Van de 11 ballonnen die werden opgelaten zijn er thans 8 ge vonden. In Utrecht geen tariefverhogingen Op grond van het feit, dat deze verhogingen niet passen in de prij- zenstabilisatiepolitiek, zal de regering weigeren haar goedkeuring te verle nen aan de door de gemeenteraad van Utrecht aangenomen tariefsver hogingen voor gas, bus en slachthuis. Door de verhoging dezer tarieven zou voor de gemeente Utrecht geen winst zijn ontstaan, maar zouden de verliezen van de gemeentelijke be drijven tot een wat redelijker niveau worden teruggebracht. Het gevolg zal zijn, dat de begroting 1957 een tekort gaat vertonen. (Tel.) VUURWERK BIJ OUD EN NIEUW. In de ledenvergadering van de af deling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst is gesproken over de gevaren, welke zijn verbonden aan het afste ken van vuurwerk, zoals dit in toe nemende mate door de Nederlandse bevolking bij de jaarwisseling pleegt te geschieden. In het bijzonder worden dan won den waargenomen bij kinderen, waar bij niet zelden onherstelbaar letsel blijkt toegebracht, speciaal aan ogen, oren, gelaat en handen. In die verga dering is de wens geuit, te waarschu wen tegen het afstegen van vuur werk, opdat in de eerste plaats de ouders zich het gevaar hiervan be wust worden, een gevaar, waarvan, de doktoren de droevige gevolgen telkenjare in toenemende mate con stateren. Op heterdaad werd zondagnacht in de omgeving van het Fredoriks- plein te Amsterdam, een twintigjarige militair betrapt bij het stelen van een motorrijwiel. De agent, die de jonge man de diefstal zag plegen, moest zes schoten uit zijn revolver lossen voor dat de voortvluchtige zich overgaf. De beheerder van een aiutorü- school te Nijkerk werd maandagavond dood in zijn wagen langs de Hoge Weg te Amersfoort aangetroffen. De auto zat om een boom heengewron gen. De voorlaatste keuring van het jaar? Men schotelde de bezoekers heel wat bloemen voor, maar vrijwel iedereen liep linea recta door naar twee kisten met tulpen. Het was wer kelijk iets bijzonders: de rode Com mando van Warnaar Co, Sassen heim. Een tulp, die nu rondom „af" was. Zo'n kwaliteit is om deze tijd van het jaar zelden in de keurings zaal geweest. Lange stevige stengels, beste stand van het kruid, mooie apart-rode kleur en haast vlekkeloos gevormde bloemen. De bollen, zo vertelde ons de heer Warnaar, waren in Italië ge kweekt. We zijn nieuwsgierig naar Commando, die getrokken is uit Hol landse bollen. Daarnaast stonden enkele zaailin gen van K. M., Noordwijk, de rode variëteit, ontstaan uit een kruising van Brilliant Star x Charles Need- ham. had een sterk gerimpelde bloem en zal over een week vermoedelijk mooier zijn. We hadden de indruk, dat de bollen wel wat te vroeg wa ren binnen gehaald. Dat geloven we trouwens ook van de Brilliant Star x Motherday-zaailing. Deze aan winst, die qua kleur zeer dicht bij Motherday staat, was wat ongelijk van stand, maar leek ons een prima tulp toe. Uit Kornforos x Rose Cop land kwam een fraaie lilarose tulp met wat spitse bloemen, die een heel licht randje hebben. Een mooie va riëteit. Hoek Vos, 's-Gravenzande, brachten de rode Christmas Bell, een heel goede rode tulp met een warm- rode kleur. Queen of Stars, een geel tulpje, dat aan het gewas te zien, uitermate gemakkelijk broeit, heeft naar onze bescheiden mening tè sterk „geknepen" bloemen. Dan von den we de gele triumphtulp Levant van J. Klopper, Enkhuizen en W. Kooiman uit dezelfde plaats mooier met die slanke gevormde bloem. Jac. Tol, St. Pancras, liet opnieuw de fris gekleurde dubbele Abedempnt zien. terwijl C. P. Alkemade. Noord- wijk, de dubbele rode Aristos naar voren bracht. Geen uitgesproken fraaie tulp de rode kleur is wat som ber, terwijl de bloemvorm ook niet je-van-hèt is maar het is oen vroege bloeier en men kan er in deze tijd al een lange, sterke steel onJer hebben. Een variëteit, die de broeier eind december een zware bos tul pen geeft en dat is ook een grote verdienste. Want het geldt ook in de bollen wereld nog altijd: beter een minder mooie, die heel vroeg broeit dan een fraaie late. Later in het sei zoen is de concurrentie immers zo groot. Prima pottulpen lijken ons de kloeke dubbele rode Apex en een rubbele gele zaailing van G. van Stefjn Zn.. Voorhout. Van beide soorten waren de bollen niet behan-1 deld, maar de kwaliteit liet niets te wensen over: mooie „volle" bloe men, die uitstekend op kleur waren. Ruibro, Hillegom, etaleerde twee pot ten Overdale. Van de ene waren de bollen direct na het rooien op een hoge temperatuur gebracht en danr- na had men ze een normale schuur- behandeling gegeven. Van de andere hadden de bollen alleen een normale schuurbehandeling gekregen. De laat ste waren iets later, maar beduidend beter. De rode Scarlet Marvel van J. Schoorl, Lisse, was niet best, nog wat ijl en niet best op kleur. Te vroeg geweest?! Apricot Beauty, de interessante en apart getinte soort uit Imperator, werd in goede kwali teit voor het voetlicht gebracht door C. v. d. VlugtKimmenade, Sant poort. De tulpen hebben wc hiermee ge had. Bij de narcissen zagen we de witte trompet Bonython van J. Schoorl, Lisse, in prima kwaliteit en van N. Reeuwijk Abbenes, waren er twee beste pannen Texas en een for se, grootkronige zaailing. G. Vree-' burg, Lisse, bracht de voortreffelijke gr. kr. Yellow Sun, die in nóg betere kwaliteit ten tonele werd gevoerd door G. Lubbe Zn, Oegstgeest. P. Hermans, Voorhout, etaleerde de poet Rembrandt, zoals gebruikelijk in een prima conditie en de mooie gele trompet Golden Advance, werd door Gebrs. Doombosch, Sassenheim. ten toon gesteld. Ze waren nog wat onrijp. Warnaar Co, Sassenheim. toonde beste Golden Harvest en de grootbloemige cyclamineurs Peeping Tom. Hyacinten waren er meer dan men de laatste tijd gewend was. Zonne veld Philippo, Sassenheim, waren present met de sneeuwwitte Bon Ne vis, een puike hyacint. Daarnaast stond Hollyhock, de dubbele vorm uit Tubergen's Scarlet. Een grappig •hyacintje, dat „zichzelf wel zal ver kopen". De forse Witte Colosseum exposeerde Piet Nijssen Zn, Sant poort, van Ed. Nieuwcnhuis, Lisse, was er de mooie rose Eros, die bij het rijper worden van kleur veran dert zonder flets te worden en M. Veldihiudjzen van Zanten, Lisse, bracht de fraaie zuiver blauwe Per fection in extra mooie kwaliteit en eveneens Eros. Bijzonder beste Ne vada liet Th. G. van Haaster, De Zilk, zien: niet te lang van steel, maar zware, volle trossen. Lange- laanHulsebosch, Hillegom, etaleer de Blue Ribbon, een hyacint met een fraaie blauwe kleur. Van Til Hart man, Hillegom, liet de bekende l'In nocence, Pink Pearl, Anna Marie en Ostara zien. De bollen waren echter niet geprepareerd en we zouden graag willen horen, hoe men dat in Hillegom voor elkaar heeft weten te krijgen!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5