J LMiLGAT Scheep De viering van t Kerstfeest over de wereld Nieuwe economische plannen in Moskou Auto ramde bus te Leiden EEN DODE P» J. van Duuren 40 jaar bij A+ W* Sijthoff,- Leiden Hatta vóór presidentieel kabinet Ongeval met dodelijke afloop te iiloordwijk DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Zelfs achter het IJzeren Gordijn Duizenden pelgrims hebben deel genomen aan de Kerstviering in de Geboortekerk te Bethlehem. In tegen stelling tot andere jaren was het aan tal toeristen echter gering, zulks als gevolg van de jongste gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Het corps consulair in het iraclische deel van Jeruzalem woonde officieel de Nachtmis te Bethlehem niet bij uit protest tegen het verbod van de Jor daanse autoriteiten om van de tradio- nele weg tussen beide plaatsen ge bruik te maken. Bcithlehem ligt, zoals men weet, op Jordaans gebied. Radio-Cairo maakte bekend, dat president Nasser aan de staatshoofden van een aantal landen, waaronder de V.S. en Nederland Kerstgroeten had gezonden. De troepen van de V.N. in Port Said vierden het Kerstfeest in hun kazernes. Het merendeel van de ter- gingsvaartuigen in de haven was fees telijk verlicht, evenals twaalf van de dertien schepen, die nabij Ismaiha in htt Suezkanaal noodgedwongen voor anker liggen. Het enige schip, waarop Ongelukken tijdens de Kerstdagen Tijdens het lange kerstweekeinde is het aantal doden door verkeerson gevallen in de Ver. Staten tot 695 gestegen. Dit is het hoogste aantal slachtoffers, dat in Amerika ooit is bereikt tijdens de feestdagen. Ook het aantal slachtoffers door andere ongevallen is een record. Met dc verkeersdoden bedraagt het aan tal mensen, dat om het leven is ge komen, 861. Het 7285 ton metende Noorse s.s. „Sunlong" heeft tijdens de Kerstda gen op de Noordzee een lek opgelo pen. Uit berichten van Radio-Farsund in Zuid-Noorwegen bleek, dat de on geveer 36 bemanningsleden in de reddingboten waren gegaan. Verscheidene schepen en ook vlieg tuigen schoten te hulp. Het Noorse schip ,,Borre", dat het dichtst by de ..Sunlong" was, heeft alle schip breukelingen weten te redden. Woensdagavond is de „Sunlong" ge zonken. Het Zweedse motorschip „Samba" drijft lek en stuurloos rond voor de noord-oostkust van Schotland. Gis termiddag heeft de Britse treiler „Cape Mariato" het Zweedse schip bereikt. Het schip voerde geen lich ten, zond zwakke morseseinen uit en zijn machines stonden stil. De 313 ton metende en uit Gro ningen afkomstige „Minerva" re derij J- Schuurkamp's Scheepvaart ,en Handelmaatschappij N.V. ver keert ter hoogte van de kust van het Zuid-Engelse graafschap Devonshire in nood en heeft om hulp gevraagd. Reddingsboten uit de haven Brix- ham zijn uitgevaren om de „Minerva" hulp te verlenen. 2 Opvarenden van een dezer reddingsboten zijn door 'n golf over boord geslagen. Zij wisten de kust zwemmende te bereiken, doch één hunner, die op de klippen was geslagen, is kort daarna overleden. geen feest werd gevierd, was een Rus sische tankboot. In Oostenrijk verklaarden velen van de 794 Hongaarse vluchtelingen, die pas over de grens waren geko men, dat het slagen van hun ont vluchtingspoging het beste Kerstge schenk was, dat zij zich konden wen sen. Radio-Boedapest, dat onder toezicht staat van de communistische regering. Kadar, heeft maandagavond het „Stille nacht, heilige nacht" uitge zonden. Verraste luisteraars verklaarden, aat zij voor de eerste maal in de acht jaar, waarin de Hongaarse commu nisten het heft in haaiden hebben ge had, via de radio een Kerstlied heb ben horen uitzenden. Russische tanks en militairen hiel den de wacht op bruggen bij gebou wen in Boedapest, maar volgens waarnemers hielden ze zich wat op de achtergrond en waren er slechts nu en dan patrouilles soldaten in de straten. „Reuter" meldt uit Praag, dat leden van de communistische jeugdbewe ging „Jonge Pioniers" maandagavond in de Praagse kerken tonelen uit de Bijbel hebben opgevoerd. Dit geschiedde vóór het celebreren van de Middernachtmis, dat door duizenden werd bijgewoond. Volgens het Sow jet-persbureau Tass hebben de Katholieken in de gehele Sowjet-Unie het Kerstfeest in hun kerken gevierd. In Rome riepen dinsdag meer dan twintigduizend pelgrims de Paus hun Kerstwensen toe, toen deze voor het raam van zijn studeervertrek aan het St. Pietersplein verscheen. Maan. dagnacht droeg de Paus in tegenwoor digheid van slechts enkele leden vab zijn personeel de H. Mis op in zijn particuliere kapel. Dinsdagavond vier de hij temidden van zijn achterneven en -nichten het Kerstfeest. De Franse autoriteiten in Algerië hebben bij wyze van Kerstamnestie 500 politieke geïnterneerden vrijge laten. President Coty heeft de dood straf van vijf opstandelingen veran derd in gevangenisstraf. De opstandelingen hebben op hun beurt twee Fransen vrijgelaten. Deze verklaarden niet slecht behandeld te zijn. Intussen zetten de opstandelingen hun activiteit voort. Dinsdag hebben zij acht mensen gedood en 29 gewond. De jonge Britse officier Anthony Moorhouse, die ruim twee weken ge leden in Port Said werd ontvoerd, is door de Egyptenaren die hem ge vangen namen, vermoord. President Nasser heeft persoonlijk het leger bevolen een onderzoek in te stellen naar de ontvoering van en de moord op de luitenant. Kolonel Cyril Banks, een lid van het Britse parlement en een vriend van de familie Moorhouse, heeft een en ander vernomen in een langdurig onderhoud dat hij in Cairo met de Egyptische president heeft gehad. Deze toonde zich zeer begaan met het lot van de jonge Engelsman. Hij was in de handen gevallen van „onver antwoordelijke liedten", die hem om brachten op de dag dat de Britse troepen naar hem gingen zoeken, aldus Nasser. v itei\,<L DWAASHEID. Wij kregen een kettingbrief in handen. „Een groet uit Lourdes" staat er boven. Men moet de brief copiëren en doorsturen aan vier personen, die men iets goeds toe wenst. Na driemaal tot Maria gebeden te hebben zal de ontvanger van de brief binnen 117 uur een onver wacht geluk ten deel vallen. Hoewel wjj van het onvergelijk bare nut van het gebed overtuigd zijn en iedereen onverwacht geluk toewensen, moeten wij deze ketting brieven-actie als een dwaasheid aan de kaak stellen. De 117 uur en het voorgeschre ven gebed hebben te veel weg van een magische formule en de gehele kettingactie is tè kunstmatig om on der de rubriek „zuivere devoties" on dergebracht te kunnen worden. Wij raden ieder, die zo'n ketting brief ontvangt, aan het papier in de prullenmand te doen verhuizen. Perwoechin economisch dictator De regering van de Sowjet-Unie heeft vice-premier Maxim M. Saboe- rof ontslagen als voorzitter van de staatscommissie voor economische plannen. Als zijn opvolger is be noemd vice-premier Michael G. Per woechin. Deze verandering kwam tot stand, nadat het centrale comité van de communistische partij scherpe kritiek cp de economische planning had uit geoefend. Het comité heeft maandag avond na een zitting van vijf dagen POTLOOD en GEEST No. 531. Horizontaal: 1. gevuld, 3. kookvat, 5. Turks bevelhebber, 7. ge bod, 9. stoomschip (afk.), 10. schoen- vorm, 11. voorzetsel, 12. telwoord, 14. gem. in N.-Brab., 16. voedsel om te lokken, 17. boom. Verticaal: 1. oosterse vrucht, 2. bergplaats, 3. familielid, 4. landtong, 6. pottenbakkersaarde, 8. bergweide, 9. gebod, 11. bid (Lat.), 13. stuk stof, 14. rund, 15. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 530. Horizontaal: 1. lasso, 6. pro, 7. uil, 8. ent, 9. ver, 10. Weert. Verticaal: 2. adoptie, 3. stuiver, 4. speet, 5. vlerk. in Moskou een lange verklaring uit gegeven, waaruit blijkt, dat de ont wikkeling van de zware industrie de grondslag, blijft van de economische politiek van de Sowjet-Unie. Het centrale comité heeft voorge steld het Russische vijfjarenplan te herzien en de industriële bureaucratie te besnoeien. DECENTRALISATIE. De opstelling van economische plannen moet meer worden gedecen traliseerd, waarbij aan de regeringen van de republieken meer gezag moet worden gegeven. De nieuwe regeling brengt ook een aanzienlijke verandering in het staatsbestel. Tot dusver beschikte pre mier Boelganin over een kernkabinet, bestaande uit vijf eerste vice-premiers en acht gewone vice-premiers. Voort aan komen de vyf vice-premiers di rect onder Perwoechin te staan, waarbij zij hun vice-premierschap moeten opgeven. Perwoechin wordt op deze wijze leider van de gehele Sowjet-economie. Een van de eerste taken van Per woechin zal zijn, een klasse van „ma nagers" te vormen die meer bevoegd heden zullen hebben en op een meer plooibare manier moeten werken. In de afgelopen weken zijn er in de Sow jetpers talrijke klachten versche nen over een te starre leiding in de bedrijven. De bedrijfsleiders wordt verweten, dat zij bang zijn om initia tieven te nemen, niet voor vernieu wingen voelen en geen acht slaan op „gerechtvaardigde kritiek van de ar beiders". Het zal de taak van de thans on der leiding van Perwoechin staande staatscommissie voor economische plannen zijn, er „met alle haar ten dienste staande middelen" naar te streven de Sowj et-industrie van de nodige grondstoffen te voorzien. De commissie moet er voorts op toezien, dat de door de staat ter beschikking gestelde gelden de grondstoffen en arbeidskrachten op zo doelmatig mo gelijke wijze worden gebruikt. Ook moet zij in de industrie „stel selmatig en op zo groot mogelijke schaal nieuwe vindingen doen toe passen, opdat een zo hoog mogelijke graad van arbeidsproduktiviteit wordt bereikt", LATE STROOLAVOND. Op de tweede gladde dag van het winterseizoen 19.56 heeft de dienst onderhoud bestratingen van de Leidse gemeentewerken bijna negen tig kubieke meter zand en 6 ton zout over het wegdek gestrooid. De werkzaamheden begonnen gis teravond om half zeven. Te middernacht waren 26 kubieke meter zand verwerkt en konden de gemeentewerklieden gaan rusten. Die rust duurde overigens niet zo lang, want om half twee moest men ten tweeden male met het strooien beginnen. Toen men om half negen vanmorgen het bestrijden van de gladheid staakte, liet men 86 kubieke meter zand, waaronder 6000 kilo pe kel was gemengd, op de gevaarlijk ste punten van de stad achter. Per oliebol naar de Jamboree. Dit jaar bezorgen de verkenners van de St. Lodewijkgroep de oliebol len bij U thuis. Geen urenlang gekok- kerel; even een telefoontje: 23436 of bestelling: Tiboel Siegenbeekstraat 3. Uit de opbrengst wordt het reisgeld van de jamboree-ganger gedeeltelijk of geheel vergoed. GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentelijke secretarie en de bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, alsmede het gemeente lijke badhuis, behoudens de hierna vermelde, op maandag 31 december a.s. de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden geopend zijn van 9-10 uur. Het Stedelijk Museum „De Laken hal" zal geopend zijn als op andere werkdagen. Zaterdagmiddag a.s. is er door de L.K.B. een kermismiddag georgani seerd voor B. en C-adspiranten in ge bouw „De Prediker" Janvossensteeg. Aanvang 2.30 u. Samenkomst op die tijd in de Janvossensteeg. Degenen, die hiervoor in aanmerking komen, krijgen een aanschrijvingskaart. Af schrijven dient te geschieden bij L. van Kesteren, Zijlsingel 49. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand. ex. Gen. III mej. B. L. Birchwood (Br.-W. Indies),} mej. M. Liplijn te R'dam, en l.e- ren G. H. Besselaa.- te Heerjansdam I (Z.H.), J. M. C. v. d. Does te Arnhem, L. A. van Is te Dordrecht, Th. A. Eversdijk Smulders te Velsen, K. Hermsen te Leiden, A. J. W. Kamp man te Leiden, B. J. Kay (U3A), F. C. H. A. Kothe te Scheveningen, R. L. I Levin (USA), P. W. F. v. d. Meulen I te Leeuwarden, J. A. Morré te Lei-1 den, H. Mulderije te A'dam, Teng Khoen Ho te Den Haag en S. Zelling l te Den Haag; voor het semi-arts-ex. 1 de heer E. Rusche te Leiden; voor het artsexamen de heren J. Kiewiet de Jonge te Wassenaar en K. K. de Voogd te Utrecht; voor het Apothe kersexamen mej. Th. J. Bouwman te R'dam, mej. L. H. Fikenscher te Den Haag, mej. J. G. Petit te Apeldoorn en de heren B. K. Gho te Leiden, A. J. M. Keyzer te Eindhoven en dr A. van der Kuy te Leidschendam. Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas Hendrik, zn v. J. A. J. de Klerk en J. van de» Aa; Martina Adriana dr van A. Duindam en E. Hakkaart; Jeroen, zn var G. A. L. Teeuw en M. E. Zwaan. Gehuwd: K. L. Pfeiffer en M. A. Paijens. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Vreemdelingen in Leiden vierden Kerstmis De Hongaren. Veertig Hongaren kwamen maan dagmiddag van drie tot zes uur bij een ten huize van mevr. Van Eecke aan de Maredijk, om in eigen kring het Kerstfeest te vieren. Voor de vluchtelingen, die onlangs te Leiden en in de directe omgeving werden gehuisvest, was het 'n prach tige gelegenheid kennis te maken met hun landgenoten, die hier reeds lan ger wonen en er getrouwd zijn, en hen de adressen te laten weten, waar zij van tijd tot tijd begrip kunnen vinden voor hun moeilijkheden. Op de bijeenkomst was aanwezig de heer S. Krist, hoofd van de afde ling Sociale Zaken van de gemeente. De burgemeester, die verhinderd was te komen, had van zijn belangstelling blyk gegeven, door het zenden van twee kerstkransen, die vel zeer in de smaak vielen. Men zong de oude Hon gaarse kerstliederen en sprak over wat allen zo na op het hart ligt. Met het zingen van de Hongaarse en Nederlandse volksliederen, werd de bijeenkomst besloten. De Italianen. In een avondmis, die gisteravond in de Hartebrugkerk werd opgedragen, kwamen de jn Leiden woonachtige Italianen bijeen. Onder de Mis wer den ze in hun landstaal toegesproken door pater S. Neefjes o.f.m. Na een kort bezoek bij de Kerst stal in de kerk, begaven zij zich naar het r.k. militair tehuis aan de Korte Mare, waar aan een gezellig versierde tafel een echt Italiaanse maaltijd werd opgediend, die door een van de Italianen was bereid. Er werd wijn geschonken, gelachen en gepraat en er werden plannen gemaakt voor een Italiaanse avond, die de Kajotters van Oegstgeest op 20 januari willen houden voor hun aanstaande reis naar Rome. Het werd half elf voor het ge zelschap weer uiteen ging. De Polen. Over de Polen, die in de Sleutel stad wonen en werken, vernamen wij, dat deze het Kerstfeest in Den Haag hebben gevierd. Leidse Agenda DONDERDAG 27 DECEMBER: OKO, „De Speelgroep" toneelvoor stelling: „Er was voor haar geen plaats...." Schouwburg. 8 uur nam. VRIJDAG 28 DECEMBER: Leidse Jeugdactie. Jeugdvoorstel ling: „Van de Vos Reinaart" Nieuw Jeugd Toneel. Stadsgehoorzaal 10 uur v.m. en 2 uur nam. Eerste Kerstdag wordt de dok- tersdienst waargenomen door de art sen: Den Haan, Hartman, Pleiter, Verbrugge en De Bruyne. ZATERDAG 29 DECEMBER: R.K. Instuif. Dansavond met „The Rhytme Club" St. Leonardushuis, Haagweg. 8 uur i am. Leidse Jeugdactie. Jeugdvoorstel ling: „Van de Vos Reinaart". Nieuw Jeugdtoneel. Stadsgehoorzaal 10 uur v.m. en 2 uur nam. K.A.B.-Wijk Hartebrug; Feest avond St. Antondus Clubhuis, 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Maandagmiddag om kwart over een is een volkswagen-busje met zes studenten op een kruispunt tussen de Mauritsstraat en de Molenstraat te Leiden in botsing gekomen met een personenauto doordat de bus geen voorrang aan deze auto verleende. De bus reed in de richting van de Van der Duinstraat, de personenauto kwam van de Marnixstraat. De bot sing kwam zo hevig aan, dat het bus je enige malen om zijn lengteas kan telde, waarbij twee van de zes inzit tende studenten, die op de terugweg waren van een conferentie in Woud- schoten, door het linnen dak van de wagen sloegen. Daarbij werd de 24- jarrige Delftse student H. A. Piay zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Een van de andere, de 28- jarige R. Prawiro uit Rotterdam, kreeg een zware hersenschudding. De overige inzittenden van het busje kregen geen letsel. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. De inzittende van de personenauto bleef ongedeerd. FEESTAVOND P.V. „DE HOOP". De personeelsvereniging „Dc Hoop", van de scheepswerf v.h. Gebrs. Boot, hield j.l. zaterdag zijn jaarlijkse feestavond in de grote zaal van de Burcht. Aan deze avond verleende het ra dio-gezelschap van Frans Muriloff medewerking. De voorzitter, de heer G. 1'A-mie, opende deze avond en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de genodigden de heer Boot en het bestuur van verschillende metaalbe drijven. De heer l'Amie zei o.a. in zyn ope ningswoord, dat verdraagzaamheid en vrede twee factoren zijn, die in deze tijden zeer van node zijn. Hij sprak de wens uit, dat de eenheid, die er deze avond onder de aanwezigen heerste, ook over de gehele wereld verwezenlijkt moge worden. Als eerste attractie van deze avond trad op de conferencier André Carell, die met zijn praatje het publiek di rect in een gezellige stemming bracht. Hierna bracht de charmante accor- deoniste Willy Ré de zaal in vervoe ring met haar fameuze spel. De ma nipulator Henk Bouman bracht zaal met zijn goocheltoeren in adem loze spanning. Na de pauze oogstte Joke van der Berg veel succes met haar voor dracht: „En Tochdie inhield het geluk van de mens, v/aar ook ter wereld. Tot slot trad de radio-pianist Jacques Schutte op met zijn overbe kende medley: „Oud en Nieuw". Het bestuur van de personeelsver eniging „De Hoop" uitte zijn waar dering door aan het einde van deze avond bloemen aan het radio-gezel- schap aan te bieden. Na afloop was er nog een gezellig samenzijn met medewerking van le band „Blue Moon Combo", onder lei ding van de heer Logemann, die op voortreffelijke wijze het muzikale gedeelte van deze avond voor zijn re kening nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 28 dec. tót 4 januari zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Goud van Napels", vol wassenen. (Matinée: „The stars are singing", alle leeftijden). Lido: „Rock, rock, rock", alle leeftijden. Luxor: „Kitty in de grote wereld", alle leeftijden. Trianon: „Drei Madels vom Rhein", alle leeftijden. Rex: „De verkenners der verlo ren bergen", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN. „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 104 uur, zondags van 1—4 uur Fototentoonstelling. Prentenkabi net, Kloksteeg. Ned. Fotografen Kunstkring tot en met 31 december. Marktberichten GOUDA, 27 dec. Kaas. Aanvoer 16 partijen, le kw. 2.39—2.42; 2e kw. 2.35—2.38. Handel flauw. Vandaag herdacht de heer P. J. van Duuren zijn 40-jarig jubileum als boekdrukker bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V. te Leiden. Vergezeld van zijn vrouw en kin deren werd de jubilaris hedenmor gen in tegenwoordigheid van de chefs en een deputatie uit het perso neel ten kantore der Vennootschap door de directie ontvangen en gehul digd. De directeur wenste de jubilaris geluk met zijn jubileum en bracht in een toespraak de vele goede kwalitei ten van deze bekwame vakman naar voreq en dankte hem mede namens de commissarissen voor de ijver en toewijding, waarmede hy zijn werk steeds verricht. Tenslotte werd de jubilaris de ge bruikelijke gratificatie aangeboden; bovendien ontving hij het getuig schrift der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, terwijl de echtgenote een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen. Daarna vond in de kantine de hul diging door het gezamenlijk personeel plaats. Allereerst sprak de bedrijfs leider, die in een van waardering getuigende toespraak, de jubilaris eveneens schetste air een goed vak man, die met grote trouw en verant woordelijkheid zijn plicht vervult. Hij bracht hem daarvoor dank. Voorts bracht een collega de geluk wensen namens het gehele personeel aan de jubilaris over, bood hem een cadeau aan, en sprak de hoop uit, dat de heer Van Duuren nog vele ja ren zijn werk mag verrichten. Een typografisch keurig verzorgd herinneringsalbum vermeldde de na men van allen dit aan de huldiging deelnamen. Tenslotte bedankte de heer Van Duuren allen voor de hem gebrachte hulde en de cadeaux. Laatste Berichten De vroegere vice-president dr. Mo hammed Hatta zeide vandaag „dat de vorming van een krachtige regering nodig is om het hoofd te bieden aan de huidige situatie. Zulk een krach tige regering kan worden bereikt door het formeren van een presidentieel kabinet, onder leiding van het staats hoofd zelf, die moet worden bijge staan door ministers, die geen verant woording aan het parlement schuldig zijn". Hatta zeide, dat de formatie van een presidentieel kabinet alleen mo gelijk zal zijn door een besluit van het parlement, dat genomen zou moe ten worden op grond van de tegen woordige noodtoestand. De president mag niet het initiatief nemen voor zo'n kabinet zonder voorafgaande toestemming van het parlement, al dus Hatta, omdat zulk een stap een greep naar de macht zou zijn, in stryd met de grondwet, en „niets anders dan een staatsgreep". Zuid-Sumatra houdt de centen zelf De gouverneur van Zuid-Sumatra Winarno Danuadmodjo heeft donder dag bekend gemaakt, dat het provin ciaal bestuur de staatsinkomsten uit belastingen en in- en uitvoerrechten van de centrale regering heeft over genomen. Dit besluit werd genomen door de provinciale veiligheidsraad en be oogt het wegnemen van de gevoelens van ontevredenheid onder de bevol king over de trage vorderingen by de wederopbouw. Zuid-Sumatra heeft zich niet als Noord- en Midden-Sumatra van de centrale regering losgemaakt, doch wat de financiële maatregelen be treft, komt het op hetzelfde neer. In de ochtenduren van de eerste Kerstdag heeft op de Zwarteweg te Noordwijk een verkeersongeval plaats gehad, ten gevolge waarvan de 57-jarige mevrouw Van Leeuwen, woonachtig aan de Zwarteweg, aan de opgelopen verwondingen is over leden. Het echtpaar Van Leeuwen was op een tandem met hulpmotor op weg' naar een kerkdienst in de „Dr. mr. Willem v. d. Berghstichting". Juist op het moment, dat de heer Van Leeuwen links af wilde slaan, om het terrein van de Stichting op te rijden, werd hij ingehaald door een perso nenauto, bestuurd door een 22-jarige inwoner vay Katwijk. Blijkbaar heeft het echtpaar de auto niet opgemerkt. Het gevolg was, dat de tandem werd aangereden en de heer en mevrouw Van Leeuwen tegen de grond werden gesmakt. Mevrouw Van Leeuwen was er het ergste aan toe: zij brak een been en kreeg ernstig letsel aan het hoofd. Dr. Schut, geneesheer aan de Dr. mr. v. d. Berghstichting, verleende eer ste hulp. In bewusteloze toestand werd de dame naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, v/aar ze 's avonds is overleden. De heer Van Leeuwen, die ver wondingen in het gelaat opliep, kon na te zyn verbonden, naar huis wor den overgebracht. De bestuurder van de personenwa gen treft geen schuld. R0EL0FAREHDSVEEH DRONKEN MOTORRIJDER. Roor de Rijkspolitie is procesver baal opgemaakt tegen zékere P. v. d. H. afkomstig uit Dubbeldam, welke in staat van dronkenschap een zwa re motor bestuurde. Toen de be stuurder tegen een heistelling opreed en daardoor kwam te vallen, begon hij de verkeersbeveiliging van dit ob stakel te vernielen en stuk te slaan. De man werd onmiddellijk gearres teerd. Zijn motorrijtuig en rijbewijs werden in beslag genomen. KINDJE TE WATER GERAAKT. De 4-jarige Willy van Rhoon ge raakte langs de Langeweg in de vaart. Mej. Dora Hoogenboom, die dit zag gebeuren kon door snel ingrij pen het kind nog met handreiken uit het water trekken. De kleine kwam er met een nat pak af. SPORT ZWEMMEN NIEUWE REGLEMENTERING WERELDRECORDS. De bepaling, dat wereldrecords alleen zullen worden erkend indien zij in een 50 meter- of 55 yardsbad zijn gemaakt, wordt pas van kracht op 1 januari 1957. De records, welke voor die datum in een 25 meter- of een 25 yardsbad zijn verbeterd, zul len derhalve wel voor erkenning door de Fina in aanmerking kunnen komen. Deze bepalingen hebben vérstrek kende betekenis voor de Nederland zwemsters. Al de records, die op naam staan van Nederlandse meis jes, blijven geldig. Zelfs die, welke gemaakt zyn na het congres van de Fina van 26 november, waarop het besluit werd genomen, zoals dat van Mary Kok op de 4 x 100 meter wis selslag persoonlijk (gemaakt op 2 de cember te Hilversum) en dat van de Nederlandse dameszwemploeg op Jf 4 x 100 meter wisselslag estafette (van 8 december te Zwolle).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2