2)e £<2idóe6otvfca/nt Janos Kadar probeert anderen voor z'n karretje te spannen Het begint te kraken in de Indonesische regering Sumatra is niet bereid Djakarta te erkennen Met ontruiming vin Suez-kanaal begonnen DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. doorbrak de KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 sfeer van Directeur: C M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redact'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct p. m.m Telefoontjes f 1.50 Bestedingsbeperking I TW OtREN en onze oren hebben de laatste weken getuit van de beste dingsbeperking. En velen zullen zich hebben afgevraagd wat die beste dingsbeperking nu eigenlijk is. Men zou kunnen zeggen, dat beste dingsbeperking een vriendelijk woord is voor bezuiniging. De zaak zit zo: er is geld tekort. Al lerlei instanties, die geld nodig heb ben, bemerken momenteel, dat er niet aan geld te komen is op de kapitaal markten, en als er geld te krijgen is, dan is 't rentepercentage zo hoog, dat men zich nog wel even bedenkt. Dat is eenvoudig een kwestie van vraag en aanbod en als het geld schaars is en het is schaars, gezien de ont wikkeling van de betalingsbalans, de ruilvoet en de in- en uitvoer dan stijgen de prijzen, ook voor de men sen, die geld nodig hebben en daar voor bij de banken terecht komen. Maar nu die bestedingsbeperking. Men kan dit soort van bezuiging want dat is het in wezen doorvoe ren in de sfeer van overheidsinveste ringen en overheidsconsumptie, maar ook in de particuliere sector. Voor de particuliere sector wordt dan de be- lastingpolitiek gehanteerd. Hogere belastingen verhinderen excessieve investering en consumptie in de par ticuliere sector. Men kan het nog eenvoudiger ma ken en zeggen: als men alles wat men verdient besteedt, rolt het geld, maar het blijft rollen en degenen, die onze deviezen moeten verdienen, die wij nodig hebben voor onze invoer, heb ben geld nodig voor investeringen, nieuwe machines, meer arbeiders, ho ger lonen enz. Maar dat geld kan men niet krijgen, als iedereen alles op maakt, wat hij verdient. Men moet dus niet alles wat men verdient be steden en dat is nu die beroemde be stedingsbeperking. rVEZE BESTEDINGSBEPERKING is ter sprake gekomen bij het wets-f ontwerp betreffende de vrijstelling van de omzetbelasting voor textiel producten alsmede verhoging van en kele andere belastingen. Voor die vrijstelling was in de be lastingsector een compensatie nodig en daarvoor wilde de regering een verhoging van de accijns op gedistil leerd, verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor dieseltractie. Dit laatste alleen om de dieseltractie, die van de duurdere benzine geen last zou hebben, niet in een bevoorrechte positie te plaatsen. Het bezwaar hiertegen was, dat de ze belastingcompensatie veel méér geld in de schatkist zou brengen dan de afschaffing van de omzetbelasting op textiel zou kosten. Maar nu was juist het argument dit, dat de alger-ene economische si tuatie, die bestedingsbeperking nood zakelijk maakt, deze overcompensatie in de belastingheffing eveneens vor dert. NU HAD DE REGERING aan de S.E.R. een rapport gevraagd over die bestedingsbeperking en het leek dus redelijk, met alle maatregelen, die men zou moeten nemen te wach ten, totdat men a1 de maatregelen der regering met betrekking tot de be stedingsbeperking, die volgens de S. E.R. betrekking moeten hebben op een bedrag van 700 millioen, zou kun nen overzien. Men zou dus moeten wachten tot de behandeling van het S.E.R.-rapport. Maar bij monde van minister Hof- stra heeft de regering reeds te ken nen gegeven, dat zij de richtlijnen van dat rapport in grote lijnen aan vaardt, naar dat zij de toestand nog erger inziet, dan in het S.E.R.-advies is geschied. Met name is het tekort op de betalingsbalans veel groter dan de S.E.R. in het advies, aannam. Dat was dus allemaal erg somber. En dan heeft men de moeilijkheden in de landbouw nog vergeten. Het is al lang geen geheim meer, dat er in de regering geen overeenstemming be staat over het landbouwbeleid. Minis ter Mansholt heeft deze post wel weer opnieuw op zich genomen, maar hij wenst nu eindelijk, dat ook de land bouw in de gestegen welvaart zal de len. Dat zou een bedrag vergen van on geveer 300 miljoen. En dat is binnen de regering nog steeds niet tot 'n oplossing gekomen. Maar hoe de oplossing ook zal zijn, zij zal ongetwijfeeld een extra druk van grote omvang op ons financieel eco nomisch bestel betekenen. Dat de zaken nijpen is zeker, maar kort na janpari zal het rapport van de S.S.R. de regering wel nopen tot een beslissing en dan zal men er i: de Kamer wel meer van horen. Hongaren opvolgers van Japanners Japanse krijgsgevangenen uit Rus land, die op tweede kerstdag in hun vaderland zijn teruggekeerd, hebben gezegd, dat zij na hun vertrek uit het beruchte Siberische kamp Shaba- rowsk „opgevolgd" zouden worden door gearresteerde Hongaarse vrij heidsstrijders. Een van de ruim 1000 repatrian ten, Tosjimitsji Nakagawa, vertelde dat toen hij op 19 dec. het kamp ver liet de Russische luitenant Sederenko dè vertrekkenden had gezegd dat hon derden Hongaren op weg naar het kamp waren. De Japanners zeiden ook, dat de Russen nog steeds drie Franse officieren en een Amerikaan gevangen houden. Moeilijkheden nu ook op Java In het wankele Indonesische kabinet is gisteren een eerste scheur ontstaan. Het kabinet heeft besloten, geen gevolg te geven aan de eisen van de opstan dige militairen op Sumatra om af te treden. Daarop heeft één minister zijn ontslag ingediend. Het was de minister van veteranenzaken, Dahlan Ibraham, con voormalig legerofficier, die lid is van de Partij ter Bescherming van de Onafhankelijkheidsproclamatie. Deze partij die als de stem van het leger wordt beschouwd, had aangedrongen op vervanging van het huidige kabinet Sastroamidjojo door een regering onder leiding van de voormalige vice- president Mohammed Hatta. Van de zijde der grote Mohammedaanse Masjoemipartij wordt vernomen, dat het dagelijks bestuur van de partij, dat nu in Bandoeng bijeen is, haar leden in de regering opdracht gegeven heeft, eveneens uit het kabinet te treden. Ook de Roomskatholieke en Protestantse partijen zouden overwegen uit de regering te treden. naar Padang was vertrokken voor besprekingen met de in Midden-Su- matra door kolonel Ahmad Hussein ingestelde raad van officieren en ve teranen van het leger, die thans het bestuur over de provincie uitoefent, is met lege handen naar Djakarta te ruggekeerd. Volgens radio-Padang heeft de be stuursraad in Midden-Sumatra ge weigerd met de delegatie te onder handelen omdat zij slechts een mach tiging had van premier Sastroamid jojo en niet van president Soekarno. Steun van politieke partijen. In Noord-Sumatra hebben de af delingen van de politieke partijen in deze provincie in een bijeenkomst met kolonel Simbolon besloten, DJAKARTA GEEFT ZICH NOG NIET OVER. Het Indonesische kabinet heeft „met spijt" het ontslag van minister Ibra him aanvaard. Het heeft de tweede waarnemend premier, Idham Chalid, van de Nahdatoel Oelama, aangewe zen als zijn opvolger. Een woordvoerder van de Indone sische marine heeft woensdag ver klaard, dat alle verloven van de In donesische strijdkrachten zijn inge trokken. Manschappen, die reeds met verlof zijn, is dringend verzocht naar hun onderdelen terug te keren. President Soekarno heeft kolonel Simbolon, die het bestuur in Noord en Midden-Sumatra in handen heeft genomen, tijdelijk van zijn functie ontheven en de staat van oorlog en beleg afgekondigd voor twee distric ten op Sumatra. (Oostkust van Suma tra en Tapanoeli). Hierdoor is de pro clamatie van Simbolon onwettig ge worden. In de radiorede, waarin Soekarno deze maatregelen bekendmaakte, deed hij een beroep op het leger om de regering te blijven steunen. Tot dus ver zijn er echter geen aanwijzingen, dat beide Sumatraanse provincies overwegen, zich aan de centrale rege ring te onderwerpen. De dagorder van Soekarno was een antwoord op de mededeling van Sim bolon, dat Soekarno door het eerste militaire district nog steeds wordt er kend als staatshoofd en dat de staats greep uitsluitend was gericht tegen het huidige kabinet. De delegatie van de Indonesische andere leden van Nagy's regering regering, die zondag per vliegtuig zijn waarschijnlijk in Moskou. door hem ondernomen actie volko men te onderschrijven, d.w.z. de af scheiding van de centrale regering en het niet meer erkennen van het hui dige kabinet, Simbolon heeft zowel voor Noord- als Midden-Sumatra de staat van oorlog en beleg afgekon digd. De door de regering tot opvolger van Simbolon benoemde overste Dja- min Ginalung is door het nieuwe be stuur van Noord-Sumatra benoemd tot commandant van het „revolutio naire commando van Noord-Suma tra". Deze aanstelling is een slag in het gezicht van de centrale regering. Zelfs op Java. Nieuwe moeilijkheden voor de rege ring dreigen in Priangan op West- Java. Daar heeft het „commando van het Soendanese jeugdfront" geëist, dat de militaire commandant van West-Java, kolonel Suprajagi, zal worden vervangen door een Soenda- nees en dat de gouverneur van de pro vincie West-Java, Sanusi, zal worden vervangen door een man, die wordt gerespecteerd door het Soendanese volk. HERSTEL DER BETREKKINGEN? Radio-Djakarta heeft hedenmiddag gemold, dat luitenant-kolonel Djs- min Ginting het commando over het eenste (militaire territorium be staande uit de provincies Noord- en Midden-Sumatra van kolonel Ma- luddn Simbolon heeft overgenomen. Volgens radio-Djakarta zou Djamin Ginting bekend hebben gemaakt, dat van 27 december af de normale be trekkingen met de centrale regering zijn hersteld. Nagy in Moskou? Anna Kethly, voormalig lid van de door de Russen verjaagde regering- Nagy, veronderstelt, dat Nagy in Mos kou is en daar onder druk wordt ge zet met het doel hem te doen zitting nemen in een Hongaarse nieuwe re gering „op brede basis", waaraan Kadar thans werkt. Ook de meeste Geen piëteit tegenover de Lesseps Mahmoed Joenis, de directeur der Egyptische kanaalmaatschappij, heeft woensdagavond te Port Said medege deeld, dat de opruimingswerkzaam heden in het Suezkanaai Tweede Kerstdag zijn begonnen en wel te Ismailia (halverwege het kanaal) en te Suez. Bij laatstgenoemde plaats is men begonnen met het opruimen van kleine wrakken. De Amerikaanse luitenant-generaal Wheeler, die door de Verenigde Na ties belast is met de leiding der ber gingswerkzaamheden, heeft medege deeld contracten te hebben gesloten met twee Britse, één Franse en vier Duitse bergingsvaartuigen. Egypte heeft besloten deelneming van Britse schepen aan het bergings werk in het kanaal te aanvaarden op voorwaarde, dat deze schepen onbe wapend zijn, in dienst van de V.N. gesteld worden en de vlag van de V.N. voeren. STANDBEELD VAN DE LESSEPS OPGEBLAZEN. Radio-Cairo meldt,* dat het stand beeld van Ferdinand de Lesseps, de schepper van het Suezkanaai, maan dagochtend is opgeblazen. Het beeld, dal aan de ingang van het kanaal stond, zal worden vervangen door een beeld van de „vrijheid". Een grote menigte had zich bij de haven van Port Saiid verzameld om naar het omverhalen te kijken. Het beeld viel bij de derde poging in de haven. Israel heeft de Verenigde Naties" gevraagd een einde te maken aan de hernieuwde aanvallen van comman do-eenheden tegen Israel. Sinds 2 december zijn volgens de Israëlische nota 19 van deze aanval len vanuit naburige Arabische lan den tegen Israel ondernomen. De beschadigde leidingen. De regering van Syrië heeft direc tieleden van de Iraq Petroleum Com pany tijdens een conferentie te Da mascus te verstaan gegeven, dat de kwestie van het herstel der installa ties en buisleidingen van deze maat schappij en die van het olievervoer over byrisch grondgebied eerst zul len worden besproken na de evacua tie van die Sinai en het gebied van Gaza door de Israëlische strijdikrach- ten. De Iraq Petroleum Company heeft echter wel toestemming ontvangen voor een onderzoek van de beschadig de installaties en buisleidingen. De Amerikaanse autoriteiten heb ben bekendgemaakt, dat zij 190 sche pen uit de Amerikaanse reservevloot beschikbaar hebben gesteld om te voorzien in de toegenomen vraag naar scheepsruimite, die verzoorzaakt is door het feit, dat het Suezkanaai onbruikbaar is. Een officiële woordvoerder te Boe dapest heeft woensdag verklaard, dat premier Kadar waarschijnlijk dezer dagen een politiek programma be kend zal maken, dat opneming van niet-communisten in de regering mo gelijk maakt. De publikatie van het program werd vorige week al verwacht. HOPELOZE ECONOMISCHE TOESTAND Vice-president Richard Nixon heeft dinsdagavond j.l. in een te Washing ton voor alle grote Amerikaanse ra dio- en televisiestations gehouden korte toespraak een beroep op zijn medeburgers gedaan hun giften voor de hulpverlening aan Hongaarse vluchtelingen te verdubbelen. Een functionaris van de Interna tionale Bank voor ontwikkeling en wederopobuw heeft dinsdag j.l. te Washington verklaard, dat Hongarije niet voor een lening in aanmerking komt. Hij verklaarde dit, toen hem om commentaar werd gevraagd op een persbericht, inhoudend dat Hon garije de herstelbank mogelijk om een lening tot een bedrag van hon derd miljoen dollar zou vragen. De functionaris zei, dat Hongarije geen lid van de ban'k was en dat het daarom voor geen enkele lening in aanmerking kon komen. De wereldbank zou trouwens geen lening aan het huidige Hongaarse regiem verstrekken, ook al was Hon garije bij de bank aangesloten. Het orgaan van de Hongaarse communistische partij „Nepszabad- Met iaataie Cngela# ódlip ueiUek Het laatste Engelse schip, dat de haven van Port Said verliet (voorgrond), was geladen met vrachtwagens en acht tanks en had ook troepen aan boord. Op de achtergrond ziet men enige andere schepen van de geallieerde evacua- tievloot, die gereedliggen voor het vertrek. Naar verluidt werd er door de Egyptenaren hevig gevuurd tijdens het afvaren van de schepen, maar er werd geen melding gemaakt van doden of gewonden. Jeuydity bezoek ooat de Ülauó In het pauselijk paleis in Vaticaanstad te Rome hebben kinderen aan Z.H. Paus Pius Xn symbolische Kerstgeschenken aangeboden. Deze telefoto toont de Heilige Vader in gesprek met drie kleine jongens van wie er twee deel uitmaken van het leger van Hongaarse vluchtelingen. sag", heeft voorspeld, dat er volgend jaar hoofdzakelijk tengevolge van het tekort aan brandstof, honderd tot tweehonderdduizend arbeiders zonder werk zullen zijn. Waarschijn lijk zal er in dat jaar slechts veer tien miljoen ton steenkool worden gedolven, in plaats van de 24 miljoen ton die men aanvankelijk had ge schat. Van de 84.000 mijnwerkers is meer dan de helft naar Oostenrijk uitgeweken. De regering is van plan 3.5 miljoen ton steenkool uit het bui tenland in te voeren. Ook denkt zij er over, met de omliggende landen, waaronder Oostenrijk, contracten te sluiten voor de levering van elektrici teit aan de Hongaarse industrie. Niettegenstaande de Hongaren on der het communistische bewind een lage levensstandaard hadden, kende het land tot dusver geen werkloos heid. Op de grens van vorst en dooi Tijdens de Kerstdagen heeft het bo ven Scandinavië gelegen gebied van hoge druk zich langzaam naar het oosten verplaatst en is daarbij in be tekenis afgenomen. Tegelijkertijd drong een storing, die dinsdag nabij Ierland tot ontwikkeling kwam, naar het oosten op. Deze bereikte vanoch tend vroeg het Nederlandse kustge bied, waarna zachter lucht met tem peraturen boven nul het zuiden van het land binnendrong. Het gevolg was, dat de greng tussen vorst en dooi over ons land kwam te liggen. Deze grens verplaatst zich de eerstkomende 24 uur langzaam in noordelijke richting, maar het is mo gelijk, dat ze voor morgenavond de Dollart niet bereikt. Voor het noord oosten van het land is dus nog aan houden van de vorsttoestand waar schijnlijk, elders in het land komt de temperatuur boven nul, al is tijdens eventuele opklaringen in de macht nogmaals lichte vorst mogelijk. Op de oceaan bevindt zich thans een zeer diepe depressie, die naar het zeegebied tussen Schotland en IJs land trekt. Deze depressie stuurt een grote hoeveelheid zachtere lucht in de richting van de Britse eilanden en het West-Europese kustgebied. Het weer in Europa STOCKHOLM poolsneeuw OSLO sneeuw KOPENHAGEN geheel bew. -2 C. -2 ABERDEEN DUBLIN LONDEN BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 3 onbewolkt 3 geheel 1 lichte regen 6 nevel 3 onbewolkt 4 nevel 1 half bew. 3 geheel bew. 5 sneeuw 5 geheel bew. 4 mist 2 mist 4 onbewolkt 7 nevel 8 mist 15 onbewolkt 4 MALLORCA niet ontvangen AMSTERDAM ij zei —1 t KL'UKENGARNITUUR FJ. 27AS (Advertentie i Vermoord door Egyptenaren Dit is een portret van luitenant An thony Moorhouse, de Britse officier, die door Egyptenaren in Port Said werd ontvoerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OP DE DOOIGRENS. Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte neerslag en hier en daar mist. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid- west. In het noordoosten van het J land lichte vorst, elders tempe- ratuur om.het vriespunt tot lich. te dooi. 28 Dec. zon op 8.50; onder 16.37; maan op 5.19; onder 14.03. Hoogwaterstanden 28 Dec. v.m. n.m. 12.40. Korreltje

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1