MILLER BROS Haalt uit de bouwmarkt, wat eruit te balen is voor Jonge timmerman beroofd en ontvoerd Freule en kunstschilder begonnen fokkerij van „kippen-kannibalen" VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Minister Witte over de woningbouw De systeembouw De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat Nederland vergeleken met alle landen van Europa voor en achter het ijzeren gordijn in zijn totale bouwprd- gramma meer reserveert voor de bouw van woningen dan welk ander land. In de loop van de zomer hebben deskundigen van de Economische Commissie voor Europa een bezoek gebracht aan ons land. Zij stonden verstomd, dat in Nederland meer dan de helft van het bouwprogramma voor woningen is bestemd. In de meeste landen was dit lager. Op een interruptie van de heer Brouwer: In Duitsland ook?, ant woordde minister Witte: „De Duit sers waren stomverwonderd...." Minister Witte stelde vast dat in het bouwbedrijf de woningbouw en de industriebouw niet „omwissel baar" zijn. De opbouw van het des kundige apparaat is bij de ene wijze van produktie anders dan bij de an dere. Wel is een zekere prioriteit aan te geven bij het verlenen van rijks goedkeuringen en financiering. Niet ongelimiteerd. Op de bezwaren uit de Kamer over het grote aantal gebouwen, dat wordt opgetrokken, merkte de bewindsman op, dat deze bouw niet ongelimiteerd is af te remmen. Er zijn internatio nale concerns, die vrij zijn om zich te zetelen waar zij willen. Voor de economische positie van ons land is het van belang, dat hun zetel in Nederland blijft. Daarom moet b.v. aan de Unilever goedkeu ring worden verleend voor haar ge bouw in Rotterdam. Minister Witte sprak uitvoerig over het uitgiftebeleid: de rijksgoedkeu ringen en de financiering. De heren Brouwer en Van Eibergen noemden als oorzaak van de moeilijkheden bij de woningbouw „de onderbezetting van de bouwwerken, die verlenging van de bouwtijd tot gevolg heeft". Sinds 1 maart van dit jaar worden alle rijksgoedkeuringen en financie ringsuitgiften afgegeven, indien de bouwmarkt dit toelaat. Dit gebeurt door de regionale organen: de ge westelijke arbeidsbureaus, die met name contact houden met de bedrij ven en sinds enige maanden met de individuele bouwwerken.. De stand van de arbeidsmarkt is de enige maat staf voor goedkeuring. De heer Brouwer (arb.) viel de Van Eibergen bij. Minister Witte wees er op, dat de gemiddelde bouwtijd van 14 maanden, niet naar beneden kan en niet op net vooroorlogse niveau van 12 maan den kan worden gebracht. In de ja ren 1933 en 1936 kon dit. Dat ge beurde toen ten koste van werkloos heid. „Ik kan deze marge van werkloos heid niet aanvaarden. Zouden wij deze marge aanvaarden, dan zou in de huidige omstandigheden de rest van het bedrijfsleven de werkloze bouw vakarbeiders wegzuigen en zou suc cessievelijk het gehele bouw apparaat leeg gezogen worden." De minister ontkende,, dat hij de bouwmarkt overtrok. Hij haalde er uit wat er uit te halen is. De bewindsman dacht er dan ook niet over.'de huidige werk wijze te veranderen. Hij maakte zich ook niet ongerust over het aantal woningen in uitvoe ring. Minister Witte was gaarne be reid in overleg te treden met het departement van Sociale Zaken om een nauwkeurig inzicht te verkrij gen in de bezetting van de bouw markt. De heer Andriessen had gevraagd wat in de regeringsverklaring be doeld wordt met: grote prioriteit zal worden gegeven aan de woning bouw. De minister antwoordde, dat in het kabinet hierover geen offi ciële exegese is opgesteld. Systeembouw. Sprekend over de systeembouw keerde de bewindsman zich tegen ue heer Beernink, die gezeg had, dat systeembouwwoningen niét goed zou den zijn. Er zijn duizenden uitste kende woningen in Nederland ge bouwd volgens de systeembouw al dus de minister. Het zou onverstandig zijn, een anti- stemming bij ons volk te wekken. Deelneming van het rijk in de finan ciering van een fabriek, die vol gens het Franse systeem „Cognet" zal werken, is op het ogenblik in over weging. Dit is een goed systeem, dat nader moet worden omgewerkt op de Nederlandse verhoudingen. Minister Witte erkende, dat de stijging van de bouwprijzen in de grote steden moeilijkheden veroor zaakt. Het totale prijsniveau is echter niet onrustbarertd. Met minister Zijlstra zal hij deze situatie nader be studeren. Het gebrek aan kapitaal noemde de heer Witte een nachtmer rie, waarop hij geen invloed kan uit oefenen „omdat deze merrie door de minister van Financiën wordt bere den". Er zijn. thans besprekingen gaande met Financiën over de financiering van de woningbouw. Hangende deze besprekingen kon de minister hier over niets zeggen. Zijn persoonlijke mening is, dat er een regeling moet komen, waarbij de institutionele be leggers als regel een bepaald bedrag tegen een redelijke rente voor de wo ningbouw beschikbaar stellen. Mi nister Witte wilde niet spreken over het vraagstuk van de huren, omdat dit binnenkort in de Kamer aan de orde komt. Een huurverhoging zal overigens volgens hem het aantal woningen niet doen toenemen. Struikrovers op Zuid-Beveland? Na bedwelming door scherpruikend goedje Toen dezer dagen de 25-jarige tim merman Piet Doene, van Zuid Beve land koud en stijf wakker werd, kon hij met de beste wil niet vaststellen waar hij zich bevond. Hij lag onder zijn leren jas en zijn bromfiets stond naast hem. Langdurig nadenken deed een klein vonkje van herinnering in zijn geest ontbranden. Een oriëntatieritje deed hem ontdekken, dat hij in het Scheveningse bos te Den Haag ge slapen had. Hij zocht vervolgens het adres van zijn aanstaande zwager op in Den Haag om op verhaal te komen. Toen werd de politie in de arm genomen, die het meest fantas tische verhaal te horen kreeg, dat haar in maanden verteld werd: Het was donker en koud, toen Plet Doene maandagavond rond negen uur op weg was van Qvezande naar Kwadendamime, waar zijn verloofde woont. Toen hij enkele kilometers had af gelegd, zag hij aan de kant van de weg een bestelwagen geparkeerd staan. Twee mannen riepen hem aan om te vragen, hoe ze moesten rijden naar Goes. Toen hij afstapte voelde hij een harde stoot in zijn rug. Toen rook hij een scherpe, bedwelmende lucht. Hij herinnert zich hoe hij zich in elkaar voelde zakken maar daar na laat zijn geheugen hem in# de steek. Fantasie? Toen de jongeman bij bewustzijn Amsterdamse Syria oge in de steigers De voormalige synagoge In de Uilenburgerstraat te Amsterdam nadert thans het einde van het eerste gedeelte van de restauratie die bestaat uit het waterdicht en windvrij maken. Na de externe restauratie van het gebouw dat het eigendom is van de gemeente en op de monumentenlijst ilaat, zal met successievelijk het interieur gaan herstellen. De synagoge werd in de helft van de 18e eeuw gebouwd op het toenmalige Klokshofje en is tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog in dienst geweest als Israëlitisch gebedenhuis. Wanneer het exterieur gereed is, zal men het gebouw voor lopig gebruiken voor het bewaren van bouwfragmenten, welke niet meer zijn bestand tegen weersinvloeden. De foto geeft een beeld van de voormalige synagoge in de steigers. kwam, lag hij in een auto, waarin drie onbekende mannen zaten. Hij miste zijn portefeuille met 35 gul den, zijn ring en zijn horloge. Men weigerde hem zijn ouders op te bel len maar hij mocht wel een briefje naar huis sturen. Inderdaad heeft men later bij hem thuis het berichtje ontvangen dat in Bergen op Zoom ter post was be- j zorgd. Hierna dommelde hij weer weg in een diepe slaap, die hij be- eindigde in het Scheveningse bos. Er bestaat twijfel bij de Haagse J politie omtrent de juistheid van het verhaal: nadat de jongeman zich had gemeld, is hij samen met de politie naar de Scheveningse bosjes geweest, waar op de bewuste overnachtings- plaats geen spoor te zien was van platgetrapt gras. Evenmin was de i jongen nat van de dauw. Werkelijkheid. De zaak wordt echter ernstiger, nu gisteravond bekend werd, dat iets vroeger op dezelfde avond als waar op Piet Doene is ontvoerd, in dezelf de streek een 22 jaar oude boeren zoon uit 's Heer Hendrikskinderen werd staande gehouden door een man ,die plotseling voor hem op de weg sprong met de kreet: „Hier met je geld!" De boerenknecht liep in het ge vecht sneden op aan gezicht en han den. Toen de jongeman zijn tegen stander een kaakslag wist te geven, brak deze het gevecht af en verdween in de richting van Ovezande. De po litie, die direkt na de melding alle posten in de omgeving waarschuwde, heeft echter niets verdachts gesig naleerd. PROF. ZIJLSTRA OVER PRIJS POLITIEK MET WERKGEVERS. Gistermiddag heeft minister Zijl stra met de vertegenwoordigers der werkgeversorganisaties besprekingen gevoerd over de uitvoering van het prij sstabilisatiebeleid. Naar aanleiding van berichten over ernstige meningsverschillen tussen de protestants-christelijke en de al gemene werkgeversorganisatie ener zijds en het katholieke werkgevers verbond anderzijds over de prijsstabi- lisatie verneemt het ANP van be voegde zijde, dat het overleg tussen de regering en de centrale industriële verbonden inzake het prijsbeleid nog gaande is. Daarbij werd verzekerd, dat er ten aanzien van beginsel en doel van de prijsstabilisatie geen enkel verschil van mening bestaat. W onin ^contingent Zuid-Holland in 1957: 16.800 Beperking bestedingen Zuid-Holland krijgt voor 1957 een subsidie-contingent voor 16.800 wo ningen van het landelijk totaal van 60.000 toezeggingen. Dit getal kan worden beschouwd als een primair subsidie-contingent. In de periode 19541956 werden er per jaar 12.300 toegewezen. Boven dit minimum zal echter nog de bouw van zoveel woningen wor- i den gesubsidieerd, als met het oog o-p de aanwezige bouwcapaciteit mo gelijk is. Bij de verdeling der toewijzing is er van uitgegaism, dat het woningte kort over de gemeenten in het gehele land gelijkelijk moet worden inge lopen. De thans toegewezen contingenten zijn gelijk aan ca. 23 procent van het totaal der tekorten. Gemeenten, die, volgens de toegepaste verdelingswijze voor minder dan vïj.f procent wonin gen subsidietoezegging zou worden verleend, zijn geen primaire contin genten verstrekt. Deze gertieenien ontvangen hun contingenten uit de aanvullende toewijzingen. (Advertentie) Rechter kreeg dierkunde-les Een freule uit Baarn kreeg een jaar geleden de drang om een lande lijk leven te gaan leiden en zij kocht 3.500 eendagskuikens, waarmede zij op het landgoed van haar vader te Lage Vuursche een kippenfokkerij begon. Nu was de landelijkheid heel anders, dan de freule zich dat voor gesteld had, en het gevolg was, dat het bedrijf haar reeds vanaf de eer ste dag boven het hoofd groeide. Zij riep de assistentie van een kunst schilder in, maar ook deze bleek niet de meest geschikte persoon om pluim vee te fokken. Enkele weken geleden deed de po litie een inval en ontdekte een groot aantal kippenkadavers benevens een overschot, dat razend van de honger hun dode collega's als voedsel ge bruikte. Gisteren stond de freule voor de Utrechtse politierechter. De onwetende rechter. Wist de rechter niet, dat kippen kannibalen zijn zo vroeg de freule die vervolgens de rechter onderwees, dat kippen elkaar doorlopend pogen dood te pikken. De rechter was een moeilijk te on derrichten leerling, want hij vroeg, hoe het kwam, dat er zelfs dozen ge vonden waren, waar kuikenkadavers in gevonden waren, zodat de freule zich niet eens de moeite getroost had de diertjes uit te pakken. Daar kon de freule niet zo gauw een antwoord op vinden, maar de kunstschilder kwam verklaren, dat hij samen met de freule alles voor de dieren gedaan had, wat men kon ver wachten. Zo nu en dan hadden zij een baal voer op de mestvaalt uitgestort om dat kippen zo graag in vuil en mest wroeten. Enkele getuigen, die ook verstand van pluimvee hadden legden vervol gens uit, dat alles, wat in een goede kippenfokkerij aanwezig behoorde te zijn, in de fokkerij van de freule ont brak. Omdat een der belangrijkste getui gen niet verschenen was, moest de rechter de rechtszitting schorsen tot een nader te bepalen datum. Maatregelen tegen het hamsteren? De directeur-generaal voor de mid denstand heeft, mede in overleg met die directeur-generaal van handel en nijverheid het hoofdbedrijfschap de tailhandel verzocht advies uit te brengen over de maatregelen, die noodzakelijk worden geacht, indien zich onverhoopt omstandigheden voordoen, welke het pubiek aanlei ding tot hamsteren zouden kunnen geven. Van het fietspad de rijbaan op- zwenkend om een zijweg in te rijden, wedr gistermiddag te Apeldoorn een 73 jaar oude wielrijder door een personenauto gegrepen. De man, werd naar het Julianaziekenhuis overge bracht, waar hij later aan de bekomen verwondingen is bezweken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7