RIJNSTREEK Noordwijk krijgt 'n honderdjarige Arie van Rooyen hoopt 2 januari 'n nieuwe eeuw binnen te stappen Auto tegen station te Leiden VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN Jaarvergadering ,,'t Centrum". In café ,,'t Centrum" hield de Al- phense Postduivenvereniging „De Blauwband" donderdagavond o.l.v. de heer C. Lagendijk haar jaarver gadering. Blijkens het jaarverslag van de secr., de heer J. Landaal, is het ledental gestegen tot 50. In het afgelopen seizoen werden 1000 vo gels méér ingekorfd dan voorgaande jaren en wel 7044. De concoursvlucht t.b. van het Ned. Roode Kruis be zorgde deze organisatie een netto bijdrage van ruim 300.Nog eni ge aandacht v/erd geschonken aan het bouwplan van een eigen club huis. Het financieel overzicht van de penningmeester, de heer W. Kruis wijk, sloot met een voordelig saldo over het afgelopen jaar ad 249.88. De periodiek aftredende bestuursle den E. v. Egmond, M. v. Vegten, C. Lagendijk en J. Landaal, werden herkozen. De heer C. Lagendijk ver wierf het algemene vertrouwen als voorzitter. In de nieuwe kas-contröle-commis. sie werden benoemd de heren A. M. Balk en H. v. d. Zwam. Tot hok-con- troleurs werden benoemd de heren H. W. Martens en A. Boesveld. BOSKOOP Expositie ,,'t Vinkie". De ten toonstelling van deze vereniging van vogelliefhebbers is een waar succes geworden. Er was doorlopend een druk bezoek, vooral op de sluitings avond toen tevens de trekking plaats had van de gehouden loterij. Keur meester H. Hiemstra uit Rotterdam had een moeilijke taak in het keu ren van de 200 inzendingen. De uit slagen in de diverse groepen waren: Kanaries eigen kweek: 1. A. Bak ker (tevens wisselbeker) 90 pt.; 2. A. Bakker; 3. W. Zijlstra; 4. J. Zekveld. Kanaries open klasse: 1. Zekveld; 2. J. de Koning; 3. R. Zijlstra. Tropisch eigen kweek: 1. W. Zijl stra (tevens mooiste vogel, legpen ning der gemeente). 2. A. Spieren burg. Open klasse: 1. A. van Vliet; 2. P. Vink; 3. R. Zijlstra. Parkieten: 1. J. de Koning; 2. G. van den Oudenrijn; 3. C. Veelenturf De mooiste vitrine: 1. R. Zijlstra; 2. C. Veelenturf. De prijswinnende vogels zullen worden ingezonden op de bondsten- toonstelling die in de komende maand te Amsterdam zal worden ge houden onder auspiciën van de nieu we Bond van vogelliefhebbers. Geboren: Arendina Janny Jeanne, dr van A. Oudijk en G. A. van den Dool; Gerry Anna Cornelia Hendrika, dr van A. Oudijk en G. A. van den Dool. Huwelijks-aangiften: Nicolaas Jo hannes van Tol, 55 jr en Cornelia van Buuren, 39 jaar. Huwelijk: Wilhelmus Bernardus Huizing, 27 jr en Geertje Johanna Rosbergen, 21 jr; Gerrit de Groot, 29 jr en Helena Wesdorp, 28 jr. GEVONDEN VOORWERPEN. Kindersjaal, paar roze wanten, paar zwarte stoffen handschoenen, cal, sjaal, paar blauwe kinderwanten, Frans leesboek; blauwe ceintuur, sluitpatje, regenmantel, zwarte wollen damestas, inh. Astrakan dameshand schoen, dameshoed, padvindersriem, paar gebreide kinderhandschoenen, donkerblauwe wollen want, grijze stoffen handschoen, zwart lederen stuurtas, kinderzakdoek, rubber mo- torstep, paar wollen wanten, zwarte Astrakan handschoen, paar lage br. schoenen, muntbiljet, kinderporte- monnaie, bruin kinderschoentje. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. DE MEIJE Jaarvergadering „St. Deus dedit" De leden van de r.k. Landarbei- dersbond afd. Meije en Zegveld kwa men onder voorzitterschap van de heer v. d. Berg in vergadering bijeen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental een daling heeft ondergaan, wat zijn oorzaak vond in het vertrekken van enige leden en het overgaan naar andere bedrijfstakken. Ondanks deze terug gang blijft de afd. nog actief gezien ook deze goed bezochte jaarvergade ring. Het financieel verslag van de penningmeester vermeldde een batig saldo van ƒ110.59. De bestuursleden, de heren L. van der Klauw, J. van Dam en C. van den Berg, welke pe riodiek aftredend waren, werden herkozen en bleven in hun functies. Voor deelname aan het studieweek end te Bakkum gaven zich op de heren C. van Dam en A. Pijnacker. Vervolgens werd een bespreking ge houden over de viering van het 2e lustrum en de jaarlijkse feestavond. Besloten werd dit te combineren en rond half februari te houden. Gezien de animo van het vorig seizoen voor de kaartavonden, besloot men weer de eerstvolgende kaartavond te hou den op 9 januari; deelname is ook mogelijk voor niet-leden. Het mes ten van konijnen ten bate van de afd.kas, waart je men vorig jaar be sloten had, is door verschillende om standigheden niet doorgegaan. Muziekavond „Kunst na Arbeid". Woensdagavond concerteerde de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" uit Zegveld in de zaal van Michiel- sen. Het geheel stond onder leiding van de heer H. de Vogel. Uitgevoerd werden voor de pauze enige marsen en een tweetal ouvertures. Daarna volgde populaire muziek en het ge heel werd omlijst door gramofoon- muziek. De grote verloting welke deze vereniging ten bate van haar instrumentenfonds dit jaar gehouden heeft, heeft opgehaald 367. waarbij eenzelfde bedrag werd toe gekend door het Anjerfonds, zodat men 734.voor bovengenoemd doel beschikbaar heeft. HOOGMADE Het bestuur van de Boerenleen- spaarrente voor de dadelijk opvraag bare spaartegoeden met ingang van 1 januari 1957 te verhogen tot 3 Deze verhoging van de spaarrente is in de tegenwoordige tijd wel zeer be langrijk, omdat hierdoor ongetwijfeld het sparen zal worden aangemoedigd. Op deze wijze wordt het vormen van eigen bezit in de hand gewerkt. LEIMUIDEN Ouderavond Jongensdorp. Deze week heeft de klok van het „Jongens- dorp" geluid om ouders en overige parochianen te roepen voor de ouder avond, die gisteren is gehouden in het parochiehuis. Vaak wordt zo'n ouderavond betiteld als enkel ge schikt voor de prille jeugd en de ouders van de leden, maar gisteren is weer eens gebleken, dat deze opvat ting verkeerd is, want zij, die als buitenstaanders dit programma volg den, zijn met waardering voor 't werk van het Jongensdorp, aalmoezenier en leiders, huiswaarts gegaan. De zaal was ongeveer voor driekwart gevuld, toen kapelaan De Munck het pro gramma inleidde en een bijzonder woord van welkom toeriep aan de oprichter, kapelaan Kuttschrütter uit Scheveningen. Het eerste optreden was voor André van Zon, Jan v. d. Salm en Henk v. d. Meer, allen goede burgers van het Jongensdorp, die hun muzikale talenten presenteerden. Een aardig toneelspelletje, waarin een kleermaker door zijn personeel danig in de maling werd genomen werkte op de lachspieren van het publiek. De pauze werd benut voor een verloting, De schout, P. v. Graas, had hiervoor uiteengezet, dat de fraaie collectie prijzen, die netjes waren opgesteld, hoofdzakelijk gemaakt zjjn door het handwerkersgilde. De overige prijzen waren geschonken. Het volgende en laatste programmapunt was weer een toneelstukje. De jongens verplaatsten zich in het militaire leven. Het pu bliek genoot hiervan. Hierna werd een fraaie schemer lamp met courantenbak getoond, die door de jongens zelf gemaakt was. Hiervoor werd aan elke aanwezige een lot uitgereikt voor een vrije gift. Deze manier bleek een succes en het meubel werd gewonnen door mej. Ria Heins. Kapelaan Kuttschrütter voerde hierna het woord. De oprichter van het Jongensdorp zeide nog steeds verbonden te zijn met de jongens en verheugde zich erover, dat kapelaan De Munck en de leiders zo goed zijn werk hadden voortgezet. Met een feli citatie voor het succesvolle program ma besloot hij. Tot slot sprak kape laan De Munck een woord van dank voor de getoonde belangstelling en bood de toneelleiders P. J. Hoorn, J. J. v. d. Meer en mej. Nel l'Ami een kleine attentie aan. Het bestuur van de Coöperatieve Boerenleenbank te Leimuiden heeft besloten de spaarrente voor de dade lijk opvraagbare spaartegoeden met ingang van 1 januari 1957 te verhogen tot 3 NIEUWVEEN Biljarten. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de biljartvereniging „Dito" werden gisterenavond in café Leliveld voort gezet. Aangezien in groep A evenals bank te Hoogmade heeft besloten de in groep B de koplopers verrassend We durven er onze hand niet voor in het vuur te steken, maar men fluistert, dat Noordwijk nog nooit een honderdjarige heeft gehad. Over een paar dagen kan het echter zover xijn, want de heer Arie van Rooyen in Huize Dalrust aan de Duinweg te Noordwijk is op het ogenblik bezig de laatste dagen van de honderd jaar vol te maken. Op 1 januari hoopt hij een nieuw jaar binnen te stappen en op 2 januari een nieuwe eeuw. De heer v. Rooyen is na een eeuw op deze wereld te hebben rondge wandeld, nog niet vermoeid. Hij rookt nog graag zijn pijpje en is als iedere pijproker opgewekt en tevre den. Zijn gezondheid is goed en zijn geest nog scherp. Wat kan je op zo'n leeftijd nog meer wensen Het is niet nodig de oude zeeman vragen te stellen. Hij voert een le vendig gesprek met je en al gauw komt de bezoeker te weten, dat hij vijftig van de honderd jaren van zijn lange leven op zee heeft rondge zwalkt. Eerst dertien jaar op het zeilschip, waarmee vaak reizen naar Rusland werden ondernomen, en later, toen hij was getrouwd, als ma troos en schipper op de bomschuit. Zeelucht. „Ik heb wel eens horen beweren, dat de lucht op zee lang niet zoveel schadelijke bacillen bevat als op het land. Misschien heb ik daar mijn hoge leeftijd wel aan te danken", lachte Van Rooyen. „Vast staat in elk geval, dat het zeemansleven gezond is. Niet voor niets zei onze dokter zo'n goede tachtig jaar geleden tegen de moeders van kwakkelende spruiten, dat zij hun kinderen maar met vader mee naar zee moesten sturen." Overigens gingen alle Noordwij (kers in die dagen als ze een jaar of tien, dertien waren „de breeveertien op"' En heus niet alleen om gezond heidsredenen. Het was vaak bittere armoe in dit kleine dorpje aan de zee, dat toen nog slechts bestond uit een aantal nauwe vissershutten in de wijde duinen. Op onderhoudende wij ze kan Arie van Rooyen over deze oude tijd en de snelle opkomst van de badplaats vertellen. Maar ach, dat is allemaal voorbij en ook al ben je dan bijna honderd, je moet niet steeds in het verleden blijven toeven. Scheren. Het enige, dat onder de last der jaren heeft geleden, is het licht in de helder-blauwe ogen van deze hoog bejaarde. Hij kan haast niet meer zien ,al wil dat helemaal niet zeg gen, dat hjj daardoor hulpbehoevend is geworden. Integendeel. De heer v. Rooyen hanteert het scherpe scheermes bijvoorbeeld nog steeds zelf en hij gaat er een beetje prat op, dat zijn gezicht elke dag netjes is gladgeschoren. Maar ja, deze bezig heid verricht hij dan ook al meer dan tachtig jaren. Van de zesendertig jaar, die Arie van Rooyen nu rustende is, heeft hij het grootste deel In het oude gast huis in „De Buurt" doorgebracht. In huize Dalrust heeft hij het nog beter naar de zin. Opa van Rooyen krijgt zijn natje en droogje op zijn tijd, heeft een aardige kamer en hij kan met zijn medegasten, van wie de meesten voor hem eigenlijk nog maar pas komen kijken, best opschieten. En wat wil je nog meer als je bijna een eeuw meegaat? Bij het verlaten van het vroegere tehuis heeft de Noordwijkse burge meester zijn oudste ingezetene be loofd: „Van Rooyen, als je honderd wordt, kom ik je feliciteren". Nu, dat zal mr. Van Berckel de tweede ja- werden geklopt, is de spanning in belangrijke mate toegenomen. De uitslagen in afdeling A waren als volgt: L. RestingA. Straathof 20, A. J. v. TrigtTh. Notenboom 20, J. PietersenTh. Notenboom 20, A. J. v. TrigtP. v. Roon 20. In de afdeling B waren de uitsla gen: A. v. EijkA. Schoorl 02, J. v. EijkH. Leliveld 20, J. v. d. Berg A. Schoorl 02. R0EL0FARENDSVEEN Charitas-tentoonstelling. De da mes van de Charitas hebben in het klubhuis weer een jaar van hard werken achter de rug. En deze nij vere handen hebben dan ook weer een groot getal kledingstukken we ten te vervaardigen. Kledingstukken van klein te groot. Met blijdschap heb ben zij dit werk gedaan en groot is ook de vreugde, als zij dit alles weer als een kerstgave weg mogen geven aan hen, die dit alles zo bijzonder goed kunnen gebruiken. Echter, alvorens het zover is, is het gebruikelijk dat al deze gemaakte goederen op een tentoonstelling te bezichtigen zijn. Niet om met deze werken van barm hartigheid te koop te lopen, maar wel om middels de attrakties van deze tentoonstelling de nodige gel den bijeen te krijgen om voor het volgend jaar de grondstoffen te kun nen aankopen. Daarom zullen na tuurlijk alle parochianen deze ten toonstelling, welke in de Pancratius- zaal wordt gehouden, gaan bezichti gen. De officiële opening is mórgen, zaterdagmiddag te 3 uur, waarna voor belangstellenden vanaf 4 uur tot 's avonds 10 uur en zondag na de Hoogmis tot 's avonds te 7 uur. De trekking van de verloting heeft plaats zondagavond te half negen. Opening nieuwe winkel Coöperatie. Een geheel op moderne leest ge schoeide winkel met inventaris van de Coöperatie „De Samenwerking" is gisteren geopend in het nieuwbouw- complex aan de Populierenstraat. Bij de officiële opening was ook burge meester E. J. M. Kolfschoten tegen woordig. RIJNSATERWOUDE Dam. en Schaakclub LUTO.Op 14 dec. 1936 werd Luto opgericht, zo dat het dus deze week 20 jaar ge leden is. Dit feit werd in een leden vergadering gevierd. Tijdens de ver gadering werden natuurlijk woorden van gelukwens en hulde uitgesproken. Het 4e lustrum te vieren in een klein dorp is op zich al een belang rijke gebeurtenis. Luto is in die pe riode meermalen zwak geweest, maar thans kan men zich weer verheugen in een gezonde vereniging, die zo wel voor die dam- als voor de schaak competitie ijverige leden heeft, die elkaar sportief bestrijden, zodat men ook van een echte vriendenclub mag spreken. WOUBRUGGE P. M. Happel 90 jaar. Op vrijdag 28 december hoopt een der bekend ste ingezetenen uit de gemeente, de heer P. M. Happel, zijn 90ste verjaar dag te vieren. Wie hem nog zo dage lijks met zijn vistuig onder de arm door 't dorp ziet kuieren, waarmee hij in de Wetering nog graag een visje verschalkt, geeft hem die leeftijd zeker niet! En wie mist hem zaterdag ooit op het voetbalveld, waar hij als de oudste supporter van de v.v. Wou- brugge nog een graag geziene gast is in de kleedkamer en langs de lijnen. Zelfs rijdt hij soms mee om zijn club op een uitwedstrijd aan te vuren! Sinds 22 jaar woont deze geboren Gouwenaar bij zijn dochter in Wou- brugge om daar een welverdiende rust te genieten. Jubileum fanfarecorps Harmonie. In het Oude Raedthuys werd donder dagavond een receptie gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het fanfarecorps Harmonie. Ach ter de met bloemstukken bedekte tafel had het bestuur plaats genomen, bestaande uit de heren J. Keesen, voorzitter; H. Kroon, secretaris; A. van Dorp, penningmeester; E. Mole- De neus van de auto op de foto hierboven is lelijk beschadigd, omdat de wagen in aanrijding kwam met één van de pilaren, die het dak van de sta tionshal schagen. Het was een wonderlijk voorval. Een autobestuurder uit Rotterdam ver liet vóór het station te Leiden zijn wagen om een brief te posten. De auto zette zich onverwachts in beweging. De moeder van de bestuurder, die rechts op de voorbank zat, draaide het stuur naar rechts, met gevolg dat de wagen, een fonkelnieuwe „Bel Air", het trottoir opreed en zijn ontsnap pingspoging tegen de pilaar van het station beëindigde. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Foto: „De Leidse Courant") naar en J. de Jeu, welke laatste nog behoort tot de oprichters op 6 decem ber 1906. Van hun belangstelling gaven onder meer blijk de burge meester en zijn echtgenote, wethou der Bosch, secretaris Hoogenboom, dr. Loth e.a. De burgemeester herinnerde aan de reeks gouden jubilea in de gemeente, in 1954 het Groene Kruis, in 1955 De Lof stem en thans de Harmonie. Voor 50 jaar was een muziekvereniging praktisch de enige uiting van cultuur, die te vinden was. Dat ondanks de grote cultuurspreiding in deze tijd het corps steeds stand bleef houden, is zeker een prestatie. Na de hoop uit gesproken te hebben, dat de opvol gers van dit bestuur de traditie van de muziek zouden voortzetten, over handigde spreker namens het ge meentebestuur een enveloppe met inhoud. In zijn kwaliteit van erevoor zitter kondigde hij nog een verrassing aan, die bestond uit een serenade, gebracht door de zustervereniging uit Hoogmade, „De Heerlijkheid". Na mens de voetbalvereniging kondigde de heer T. de Jong een voetbalwed strijd aan, waarvan de baten ten goede zouden komen aan het instru mentenfonds van de Harmonie. Het oud-lid J. van der Hagel gaf in een geestig gedicht een overzicht van de geschiedenis van het corps, dat veel bijval oogstte. Bloemstukken of enveloppen werden nog aangebo den door de Middenstandsvereniging, de Lofstem, de IJsvereniging, de dirigent, de heer Scheffers uit Leiden. Tenslotte bedankte voorzitter J. Keessen alle aanwezigen voor him blijken van belangstelling. (Advertentie) Wilt U iets weten? Vraag: Ik ben 67 jaar en werk nog. Als ik nu met jaunari ouderdoms pensioen krjjg, mag ik er dan nog wat bij verdienen? Antwoord: U mag er zoveel bijver dienen als u kunt. Voor dit ouder domspensioen geldt geen korting. Vraag: Is een werkgever verplicht zijn werknemer na militaire dienst weer terug te nemen? Zo ja, voor hoe lang? Antwoord: Ja, hij is daartoe ver plicht. Hij mag hem daarna ontslaan^ zodra hij van het Gewestelijk Ar beidsbureau daarvoor toestemming heeft gekregen. Vraag: Ik huur een huis voor 7.50 per week met vrij water. Wanneer de watertarieven nu opslaan, voor wiens rekening is dat? Antwoord: Indien u vrij water hebt tot een maximum van een bepaald aantal kubieke meters, zijn de ho gere kosten voor dat aantal meters voor rekening van de verhuurder. Is uw maximum bepaald op een vast bedrag in geld, dan is de verhoging voor uw rekening. Vraag: Is een meisje, in dienst voor dag en nacht, wier dagtaak 's morgens om 7 uur begint, verplicht om 's avonds 10 uur nog huishoude lijk werk te verrichten? Is zij ver plicht zondags te werken? Antwoord: De verhouding tussen werkgever en werkneemster bij huis houdelijk werk wordt geheel en al geregeld door de gemaakte afspra ken. Overigens is het een beetje ge ven en nemen. Wettelijk is dat niet geregeld. Vraag: adressen muziekscholen te Leiden (E. Z.). Antwoord: Tot onze spijt kunnen wij geen adressen verstrekken. De Olympische Spelen in 1960 intiemer dan dit jaar Amper zijn de Olympische Spelen 1956 in Melbourne afgelopen, of bij Rome begint het „Kleine Sport-paleis" dat zal worden gebruikt tijdens de olympische spelen van 1960, al vorm te krijgen. Het „paleis", dat qua vorm zal herinneren aan een circus, doordat het cirkelvormig wordt, krijgt een maximale diameter van 78 meter en een arena met een doorsnee van 59 meter. 5000 Toeschou wers zullen er t.z.t. een zitplaats vinden om te kijken nuari zeker niet vergeten. Noord- naar b.v. tennis-, basketball-, scherm-, rolschaats-, boks- en worstelwedstrijden. Aan de plannen voor het olym- wijks eerste honderdjarige houdt pische sportpaleis wordt hard gewerkt. Deze foto geeft een beeld van de bouw van het „Kleine Sport-paleis" hem in ieder geval aan zijn woord. I De betonnen stutten lijken op reusachtige katapults.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6