Mie klokken luiden. In Leiden als aankondiging VAN HET KERSTFEEST 5 Visitekaartjes Prof. dr. H. Brunsting sprak over archeologie van de Rijnstreek Avond van Oud-Leiden Het garnizoen van Leiden had gisteren geslaagde Kerstavond Nederigheid beste voorbereiding tot het kerstfeest1 J\[e%ótfraam~ue%Aie%de% ap dpat&e&e%Ady,fc VRTJDAG 21 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Beiaardier speelt kerstliederen Maandagavond a.s. zullen alle klokken van Leiden rn Oegst- geest de naderende vreugde van het kerstfeestaankondigen. De klokken van kerken en kapellen, de bourdon van het stadhuis, de academieklok, de klokken van de Leidse scholen en het legermu seum. Zij luiden gezamenlijk van zes uur tot tien minuten over zes. Deze gemeenschappelijke actie is geheel nieuw voor de Sleutelstad en het gelukkig ge volg van het overleg tussen ver schillende kerken te Leiden, die zich ook met de burgemeester hebben verstaan. Eerder al hebben wij geschreven over de activiteit, die door vertegen woordigers van verschillende kerken na gezamenlijk overleg in Leiden wordt ontwikkeld en die zich uit in een programma, onder het motto: „Kersfeest is Christusfeest". Opnieuw worden de burgers naar het centrum van het kerstgebeuren gevoerd, naar de kribbe, die men in de overvloed van zuiver materiële ge noegens maar al te licht vergeet. Leiden koopt meer grond Met de eigenaren van in de Pest huispolder gelegen percelen tuin land en weiland zijn door de ge meente onderhandelingen gevoerd, teneinde deze percelen in eigendom der gemeente te verkrijgen. De eigendom daarvan is voor de ge meente van belang met het oog op de stadsuitbreiding ter plaatse en wegaanleg in aansluiting aan het viaduct Gevangenlaan. De percelen die achter het acade misch ziekenhuis liggen op Leids grondgebied, hebben een oppervlak te van onderscheidenlijk 10.48,20 ha. en 46.60 a. De onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de eigenaren zich bereid hebben verklaard de gronden aan de gemeente te verkopen tegen de prijs van ƒ3,per m2, onder de gebrui kelijke voorwaarden, terwijl de eige naren aan de aanbieding tevens de voorwaarde verbinden, dat de raad vóór 31 december a.s. tot aankoop der gronden besluit, dat vóór ge noemde datum een voorlopig koop contract door partijen wordt onder tekend en de overdracht c.a. uiter lijk op 1 maart 1957 plaats vindt. Vanmiddag* om 5 uur werd in 'e Leidse raad over deze grondaankoop beslist. MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE MAANDAG A.S. GEOPEND. Op maandag, 24 december a.s. zal het Rijksmuseum voor Volkenkunde ana de Steenstraat, voor het publiek geopend zijn. Voor alle belangstellenden zal op deze datum dr. F. Kooijman een in leiding houden over „Land en men sen van Nieuw Guinea". Aan deze voordracht, die geillustreerd is met lichtbeelaen, zijn geen extra kosten verbonden. Aanvang half drie. POTLOOD en GEEST li 2 3 L 6 7 8 9 10 11 12 13 U 15 16 17 H'u 19 B 20 22jM 23 24 25 26 HP? 28 29| 30 Eén van de belangrijke onderdelen van deze actie is ook gericht op de eenzame medemens onder de leuze: „Met kerstmis mag niemand eenzaam zijn". Na het luiden van de klokken geeft het carillon van het stadhuis op zijn wijze uiting aan de verwachting van Christus. De beiaardier speelt kerstliederen tot tien minuten over half zeven. In totaal luiden 42 klokken op 29 punten in Leiden en Oegstgeest. Met inbegrip van het klokkenspel laten 88 klokken en 'ïlokjes hun stemmen horen. BESTEL TIJDIG UW Fa. J. N. GEIJER BOTERMARKT 26 - LEIDEN TEL. 20519 Grote sortering KERST- en NIEUWJAARSKAARTEN Engels - Duits - Frans (Advertentie) Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „Opname van phosphaationen door de gisteel", de heer G. W. F. H. Borst Pauwels, geboren te Hoens- broek en thans wonende te Hoens- ningen; tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld „Stearoyl Aminozuren (Synthese, spreiding en photochemie"de heer F. J. Zeelen, geboren te Den Haag en thans wonende te Leiden. De promo tie geschiedde cum laude; tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Obstetrische en gynaecolo gische aspecten van Lupus Erythema- todes", mej. J. C. de Neef, geboren en wonende te R'dam. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer C. H. Westra te Den Haag; voor het doet. ex. Scheikunde de heer E. A. R. Visscher te Oegst geest; voor het Cand. ex. Ned. Recht mej. E. 7'estermann te A'dam; mej. E. M. v. c* Meulen te Leeuwarden, mej. H. E. Kuilman te Den Haag en de heren C. Heemskerk te Heemstede; H. P. Utermark te Den Haag; D. B. W. Postma te R'dam; P. H. Lefèbre te Haarlem; J. P. Pluim Mentz te Den Haag, P. R. Smits te Den Haag, J. F. Osten te Den Haag, P. J. Kalff te A'dam; W. Overmars te Den Haag; D. R. Jans te R'dam; J. J. J. Schilt- huis te R'dam; A. J. Deknatel te Den Haag; P. J. Rogaar te A'dam;" L. C. de Oude te A'dam; P. A. Blumenthal te A'dam; J. A. J. Spoor te Den Haag; J. W. Wurfbain te Wassenaar en G. G. Abeln te Den Haag. „REINAART" VOOR DE LEIDSE JEUGD. Het Nieuw Jeugd Toneel, onder regie van Erik Vos, komt in de a.s. kerstvakantie voor de Leidse jeugd spelen: „Van de Vos Reinaart", in De bekende archeoloog, professor H. Brunsting hield gisteravond in de Lakenhal voor de Vereniging „Oud- Leiden" een lezing met lichtbeelden over: „De archeologie van de Rijn streek". Als we het water van de Rijn in Leiden bekijken, aldus prof. dr. H. Brunsting, dan ziet alles er nogal rus tig uit. Vroeger is dit ook niet anders geweest. Plinius noemde dit water al 'n weinig betekenende arm, want de Oude Rijn is één van de kleinste uit mondingen in de zee. De Romeinen hebben deze Oude Rijn als grens van het Romeinse rijk aangenomen. Men heeft deze scheiding tot ver in de Middeleeuwen gehandhaafd. De hui dige mondingen van de Rijn zijn niet altijd zo geweest; tijdens de ijstijd stroomde deze rivier bij de Dogger- bank naar buiten. Het is niet bekend of er in die tijd mensen woonden op het gedeelte, dat nu Zuid-Holland heet. Men heeft wel vuurstenen in het oosten van ons land gevonden, die dateren uit de tijd van plm. 10.000 v. Chr. Deze stenen lagen op zeven meter beneden de zeespiegel. Men neemt aan, dat er een inzakking plaats heeft gevonden, waardoor ook een groot deel van de oppervlakte werd weggespoeld naar de zee. Men denkt dat in Schiedam iets van deze tijd gevonden is en bij het uitbagge ren van de IJsselmond heeft men ook iets dergelijks in die richting gevon den. In vele bekers heeft men afdruk ken van graankorrels gevonden, zo dat we nu weten dat men vroeger al een soort tarwe verbouwde. Verder heeft men nog uit het neolithicum een bijl in Katwijk opgebaggerd en een hamer in de duinen van Noord- wij kerhout gevonden. De archeologische verzameling van de heer v. d. Wal, uit Hillegom, heeft tot het onderzoek van dit neolithicum veel bijgedragen, zodat men zich nu toch een vrij goed beeld kan vormen van dit tijdperk. Het stenentijdperk ging langzaam over in het bronstijd perk. Een zeer merkwaardige vondst heeft men in de Zilk gedaan. Men vond daar n.l. een bbog van plm. 1.60 meter. Hoewel men deze boog eerst niet indentificeren kon, ontdekte men later dat de versieringen, die op de boog aangebracht waren, overeen kwamen met de versieringen op en kele graven uit het bronstijdperk, een bewijs, dat het een waardevolle vondst was. Men ontdekte ook dat enkele potscherven, die in Hilversum gevonden waren, afkomstig bleken te zijn van potten die men lr.ter in Engeland terugvond, een bewijs ook dat er enige Engelse invloed plaats heeft gehad. Professor N. van Giffen ontdekte op het landgoed Draken- steyn enige zeer oude urnen. Deze urnen werden ook in Hilversum ge vonden, dus met grote zekerheid kan men nu vaststellen, dat er verhuizin gen in ons land plaats gehad hebben. In Doorn vond men een kralen snoer, en wel 'n „internationaal" sie raad, want buiten de Engelse tinnen kralen, waren cr kralen bij van een steensoort dat alleen in Denemarken voorkomt. Zelfs waren er Egyptische ornamenten in aangebracht. De be woners van plm. 7000 v. Chr. hebben ook aan landbouw gedaan, want toen men in Wervershoof een grafheuvel bloot legde, stuitte men op bouwland. Het ijzertijdperk begint in ons land plm. 650 v. Chr. als de Romei nen komen. Men ziet uit die tijd ook veel Germaanse invloeden, maar men weet niet of deze stam er al woonde. Toen de Romeinen kwamen, kwam er een grote verandering in het ma ken van de gebruiksvoorwerpen. Men bakte niet meer ir. een open vuur. Mede door een betere grondstof en het bakken in ovens werd het aarde werk steviger. Uitvoerig weidde prof. Brunsting uit over de verdere geschiedenis van het Romeinse iijk. Vele bijzonderhe den is men de laatste tijd te weten gekomen. Zo heeft men onlangs grote brandlagen gevonden afkomstig van de opstand (in 70 v. Chr.) der Bata ven en Kaninefaten. De voorzitter van de vereniging „Oud-Leiden", dr. A. Kessen, dankte aan het einde van de avond de spre ker voor zijn zeer interessante lezing. een toneelbewerking van Manuel van Loggem. Dit stuk beleefde op 31 oktober j.l. met succes de première in Amster dam, ter gelegenheid van het begin van de Kinderboekenweek 1956. Er worden in samenwerking tussen de Leidse Jeugd Actie en de Bond van Speeltuinverenigingen vier voor stellingen georganiseerd en we1 op idag 28 december a.s. om 10 uur cn 2 uur en zaterdag 29 december a.s., eveneens om 10 uur en 2 uur. Voor de voorstelling van zaterdagmiddag is nog een klein aantal kaarten voor groepen kinderen met leiding, be- jchikbaar. Inlichtingen hierover geeft het L.J.A.-secretariaat, Stadhuis, in gang Breestr., hoek Koornbrugsteeg. Burgerlijke Stand Geboren:Jolanda, dr van G. P. Vogelzang en J. C. Blok; Henderika, dr van H. den Hoed en S. van der Lucht; Antonius Jozef Maria, zn van J. A. F. van Winsen en A. M. de ^roomen, Eru Maria Franciscus. zn J. Sijm en C. J. J. Bouman; Maria Anna Catharina, dr van G. M. van Egmond en Th. C. M. van Vliet; Louise Suzanna, dr van A. L. J. Hout man en J. M. K. de Brabander; Mar- garetha, dr van A. Vooijs en F. 'L. Land; Annemieke Cornelia Maria, dr van R. W. Wielders en A. M. Rem merswaal. Gehuwd: W. F. Hendriks en G. Jon- gerbloed; H. de Nooij en D. Kraan, E. J. Wasscher en M. H. Roosen, S. Lips en H. C. P. Wallaard, J. Blokzijl en E. G. Dekker, P. H. J. van Es en J. Koet, H. van Duijl en H. Selier, L. 'ooien en N. Schroef, J. Ciere en C. Beii, P. de Koning en D. J. L. Selier, P. Müller en M. Blok, A. Hanno en J. Weima, W. F. Sjaardema en "I. M. Oerlemans, M. van Weeren en A. van der Blom, A. G. van der Born en C. Vijlbr;°f. I. C. Brussee en J. van '~>kel, T. K. Lie en A. J. Lim, J. Bavelaar en E. C. M. Schimmel, G. F. Schimmel en C. Wagenaar, J. Frankhuyzen en J. Kroesemeijer, F. van der Zeeuw en S. C. Hermans. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE, noot. Na het optreden van het Soldaten- koor ging het doek open voor een lange rij tafels, volgeladen met prij zen, die binnen het uu1 onder de aan wezigen verloot werden. Het traditio nele wild de „wild-verloting" vormt de eigenlijke basis van de avene was niet in natura, doch per bonnetje aanwezig. Leidse Agenda VRIJDAG 21 DECEMBER. Tuiniers en Bloemisten D.E.V. Le denvergadering. Zaal „Oosterkwar tier", Borneostraat 8 uur nam. St. Christoffel Afd. Leiden. Gezel lige bijeenkomst. „De Harmonie" 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 104 uur, zondags van 14 uur nam. Fototentoonstelling. Prentenkabi net, Kloksteeg. Ned. Fotografen Kunstkring tot en met 31 december. Vleesshow. Waaggebouw: 1922 december 210 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek van Driesum Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider van welkom gesproken, meer speciaal gericht tot de wnd. garnizoenscom mandant H. Frank en de comman dant van de Doelenkazerne maj. Th. Evers. Na het eerste optreden van het soldatenkoor bracht het gezel schap Jan Nooy uit Amsterdam eer- Kerstspel in drie bedrijven. „Het witte legioen' voor het voetlicht. De geschiedenis van een militair hospi taal, waar onder de verpleegsters moeilijkheden ontstaan, die op Kerst avond worden opgelost, sprak de mi litairen in de zaal goed aan. Mevr. B. Nooy, als de directrice, Mies Waaie- wein. Beppie Nooy en Tieneke v. Leer als verpleegsters droegen niet weinig bij tot dit succes; op geslaag de wijze zorgde mej. S. Lerou en de heer Ferry Stubbe voor de komische Stemmig optreden van soldatenkoor Sonor klinkend, als achtergrond van lichte jongensstemmen, vulde gisteravond het Soldatenkoor van de Leidse Koksschool de grote zaal van de Stadsgehoorzaal met de gedragen klanken van Kerstliederen. De Kerst avond voor de in Leiden gelegerde militairen, die nu reeds een lange reeks van jaren het Kerstverlof ft- gaan met de verse herinnering aan 'n prachtige avond, heeft in het garni zoen een uitstekende faam en tot de laatste plaats was de zaal bezet met de militairen en hun introducée's Onder leiding van de dirigent van het Leidse Sleutelkoor de heer H. Rijnbeek, is het soldatenkoor, dat 2 jaren geleden op de Kerstavond zijn eerste uitvoering gaf, uitgegroeid tot een nobele demonstratie van man- nenkunst en de jongens van het Sleu telkoor, die gisteravond assistentie verleenden benadrukten de forse zang der tientallen militairen. Geslaagd toneel. Vrouwengilde Leiden Sfeervolle adventsavond De „zelfwerkzaamheid" die het be stuur van het Leidse Vrouwengilde nastreeft, draagt goede vruchten. Ge heel met eigen krachten werd giste ren „In den Vergulden Turk" een avond gehouden, die in het teken stond van de voorbereiding op het Kerstgebeuren. De vergaderzaal was stemmig versierd en kaarslicht ver hoogde de sfeer. Er waren drie zelf gemaakte kerstgroepen ingestuurd op de door het Gildebestuur uitgeschre ven prijsvraag, welke groepen ter be zichtiging stonden opgesteld. Na een kort woordje van welkom door de voorzitster, mevrouw H. J. Lindenhoff-Hop, waarin ze de gilde- leden een prettige en devote avond toewenste, zongen de aanwezigen ge zamenlijk het lied „Nu sijt welle- come". Een oude Zweedse Psalm werd ver volgens ten gehore gebracht door me vrouw G. van Dongen-Te Nijenhuis, die als tweede lied zong het „Mariën Wiegenlied" van Max Reger. Aan de hand van enkele antifonen uit de Kerstliturgie ontwikkelde de geestelijk adviseur, pater J. H. I. Nieuwenhuysen o.f.m., hierna onder Tussen de kerstboompjes, die deze week de oever van de Apothekersdijk be leen nog maar om het be wijs te vinden. Bij de vondst bleek het No. 528. Horizontaal: 1. zuivelpro- dukt, 5. aanloop, 8. touw met houts kool bestreken, om hout af te strepen vóór het zagen, 11. eenmaal, 13. wijf- jesbeer, 15. gesloten, 17. munt in Ne derland, (afk.), 18. telwoord, 20. leng temaat (afk.), 21. boom, 23. gem. in Gelderl.. 25. rivier in O.-Azië, 27. met spoed, 29. deel, 30. teken, dat in de psalmen voorkomt. Verticaal: 2. spil van een wiel, 3. water in N.Brab., 4. reeks van opeen volgende nummers, 5. hogepriester te Silo, 6. rol, register, 7. meisjesnaam, 9. Turks eiland op de N.W.-kust van Klein-Azië, 10. ettergezwel, 12. de vies, 14. gravure, 16. familielid, 19. onbep. voornaamwoord, 22. tweetal, 24. telwoord, 26. dof, 27. uitroep, 28. munt in Nederland (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 527. Horizontaal: 1. Dover, 5. bel, 7. eg, 8. Nede, 10. egel, 11. ik, 12. pret. 13. ode, 14. kool, 15. keen, 16. Oos, 17. helm, 18. L.K., 19. vete, 21. orde, 22. To, 23. mep, 24. elite Verticaal: 1. den, 2. Og, 3. engel, 4. reet, 5. Be. 6. laken, 9. dl., 10. Eros, 11. idem. 12. pook, 13. oele. 14. kolom, 15. ketel. 17. hede, 19. vr„ 20. hoe, 21. op, 22. t.t. bosten, bevond zich gister- hondje zich niet tot de middag een stamboom- boomstam te hebben be- mbb4 loos hondje, dat door zijn perkt. Het had artistiek „Zo is dat", vond een weelde niet draden Hii 1,,.~c rr i J-, nuKlinlr ouders en de natuur was uitgerust met een aller aardigst snuitje, om nog een klein kansje te kunnen maken in deze veeleisende wereld. Wie enige kennis droeg van de dieoere dingen in het hondenleven of het in dringende werkje „Hond en boom" had gelezen, kon vrij gemakkelijk vaststel len. dat het hondje zich niet gewoon tussen het kerstgroen bevond, maar in hoogst verdachte om standigheden. Het hondje deed name lijk iets. dat in vergelij king met meer menselijke verrichtingen gekwalifi ceerd zou kunnen worden als een overdreven manier van voeten vegen. Aan een voorbijganger ontlokte deze vertoning de opmerking: „Nou hij mag dan geen stamboom heb- gezien meer in zijn mars dan de voorbijganger meende. Alle takjes had den wat meegekregen net als met sneeuw, alleen de kleur was anders. „Die boom is waarde- honden een hekel hebben aan rassendiscriminatie. „Kijk uit. dat ik jou geen trap geef", ant woordde de heer uit het publiek. men gepoogd 'n haartje van Fikkie's gekortwiekte staart-als souvenir mee te nemen. Maar Fikkie kon was zo ondersteboven van „Wil meneer die boom de aanhankelijkheidsbetui- soms hebben?" informeer de het knechtje vinnig, maar hii stond alleen. Heel kerstboom-minnend Benauweniesen op laag niveau loos", ben. 'n boomstam heeft ie £ie hond effe wel!" Voor de eigenaar van het bos was dit aanleiding ders. tot een nader onderzoek. In dit stadium drong het reeds tot de omstanders door, dat het hondje een karweitje had opgeknapt, dat niet altijd even ge makkelijk. maar wel nood zakelijk is. Het ging er al- zei 't knechtje, „trap mekaar baas". Maar de baas was an- gingen. dat er wat in hem od'swam van „Nou moet helemaal ik iets terugdoen". 'n Boom versierd had hii al en zijn rantsoen was van dien aard. dat hij iets dergelijks hoogstens eens in de zeven uur kon pres teren. Maar hij had nog iets in petto. Tevreden zocht hij een schoon boompje od en maakte met een van zijn achterpootjes het gebaar, dat we in de tweede wereldoorlog zo leerden verfoeien. „Asjeblieft". riep 't knechtje gebelgd. ..zou die hond genoeg bomen heb ben. of mot ik er nog 'n paar gaan halen?". En toen kwam de zake lijke instelling van de baas weer boven, want 't leven gaat verder. Met Leiden, voor zover dat od zachte hand leidde hii 't de titel „Een wonderlijke ruil" een adventsgedachte, waarin hij nederig heid ten aanzien van het ondoorgron delijke kerstmysterie schilderde als de basis voor een zalig Kerstfeest. „Om de grot binnen te gaan moeten we bukken door de nederigheid van ons geloof". We kunnen in deze adventstijd slechts é'.n ding doen: Johannes de Doper volgen in zijn oprechtheid en eerlijk openstaan voor Christus. Daarenboven moeten we in tijden van bekoring bidden tot Maria, het paradijs van de voorbereiding, om ons tot onszelf terug te leiden. Het is een wonderlijke ruil: wij of feren ons aan God en Hij deelt ons in ruil zijn Godheid mede. De muzikale omlijsting tot slot van de voordracht van pater Nieuwen huysen werd verzorgd door mevrouw M. W. J. Peterse-Wouterse, die na een korte toelichting op de tekst, de liederen „O, Jesülein süsz" en „Saint Joseph et l'enfant Jésu" zong. Na de pauze .waarin de jury een beslissing velde over de ingezonden kerstgroepen, werd het programma voortgezet met pianospel door mevr. Claproth, en samenzang. Na een kerstdeclamatie, geschreven en voorgedragen door mevr. M. G. T. Van Neer-Braam, werden kerstliede ren gezongen door de dames Van Dongen en Peterse, waarna de gees telijk adviseur de aanwezigen in een kort slotwoord toewenste, dat God hen rijke zegen moge schenken voor een zalig kerstfeest. Met een dankwoord door mevrouw Lindenhoff, die haar dank aan de medewerksters vergezeld liet gaan van een presentje, werd deze ge slaagde avond gesloten. VOETGANGER TEGEN TRAM. Hedenmiddag om ongeveer drie uur is een ongeveer 60-jarige voet ganger voor hotel „Central" in bot sing gekomen met de stadstram, die in de richting van de Hogewoerd reed. De man liep enige bloedende wonden op o.a. aan het gelaat en moest met een wagen van de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis wor den overgebracht. Als 't een hond met een stamboom was geweest, zou hij er ziin vetleren laars misschien onder ge zet hebben. Nu keek hij sentimenteel naar 't leuke snuitje, waarmede de we reld verrijkt was. omdat de Apothekersdijk verte genwoordigd was. verdiep te zich in het zieleleven van het aardige hondje en meer in materiële zin trachtte men het achter 'n oor te krauwen. Zó zijn de mensen. Als 't nog even geduurd had. was de besmette kerst boom voor een paar tien hondje uit het kerstbomen- bos en adviseerde: „Ga nou maar lekker naar de Leidse Hout!" Of Fikkie dat gedaan heeft, weet ik niet. maar als U aan de vooravond van Kerstmis misschien twee onbeheerde bomen mocht aantreffen od de Anothekersdijk. dan weet OEGSTGEEST RECTIFICATIE VERBREDING GEVERSTRAAT. BIOSCOPEN. De films in de week van 2128 de cember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „The ladykillers", 14 jaar. Lido: „Je komt er wel uit", alle leeftijden. Luxor: „De dansmeesters", alle leeftijden. Trianon: „A. en C. en de Rock'n Roll", alle leeftijden. Rex: „Strijd tegen de vliegende schotels", 14 jaar. Geversstraat, voorzover deze voor de wegverbreding nodig is, terwijl de gemeente daarenboven nog een be drag zou moeten betalen. Het college is van mening, dat dit centrale punt van de gemeente een uiterlijk aanzien moet verkrijgen, dat Oegstgeest w. ardig is. Overleg is reeds gepleegd met de stedebouw- kundige adviseur van de gemeente, het architectenbui eau Kuiper Gou wetor De Ranitz Bleeker. B. en w. zijn voornemens, binnenkort een voorstel te doen om het genoemde bureau opdracht te geven voor de ge hele bebouwde kom een nieuwe ver ordening te ontwerpen. De regering van de bebouwing van het onderha vige terrein kan hierop echter niet wachten, waarom hiervoor inmiddels een nieuw ontwerp met tekening is gemaakt. Daarin worden de bepalin gen die voor deze gronden in de oude verordening zijn opgenomen, verval len verklaard. B. en w. stelden /oor, in verband met een en ander enkele voorlopige besluiten te nemen. De raad ging hiermee akkoord. Geboren: Gerard us Lucas Adria- ilUs, zn. v. G. van Strien en W. A. Driessen; Cornelis Adrianus Gerardus zn. v. A. C. van Houten en P. H. M. \an Beers. Ondertrouwd: R. Zecha, 26 jr. en A. A. M. Peeters, 24 jr.; K. H. A. van Suchtele van de Haare, 19 jr. en J. Koenen, 17 jr., Leiden; Th. P. J. Grau wen, 20 jr. Amsterdam en G. J. Nijs, 21 jr.. G. H. van der Meer, 28 jr Ha- zerswoude en C. H. J. van den Berg, 26 jr.; L. J. van der Boog, 46 jr. Katwijk en A. van der Geer, 40 jr.; F. K. van der Ent Braat, 27 jr.; en C de Vries, 23 jr. Leid-en. Getrouwd: H. J. Roest en M. Brus see; B. Bon en A. H. den Haan; T. A. J. van der Leden en E. Th. van Houten; B. van Uchele en E. S. Keuls. Overleden: G. F. A. Sanders Derks, 78 jr.; S. D. M. Vroom, 63 jr.; B. Gersonius, 49 jr. KATWIJK I»"? DEN RIJN In 't zilver. De afdeling Katwijk aan den Rijn van de r.k. Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit" zal binnen kort het 2'5-jarig bestaan vieren. De afdeling denkt dit op enigszins fees telijke wijze te doen door een luister rijke avond in het parochiehuis. Wat lezers schrijven WENK VOOR BROMFIETSERS. Sassenheim, 19 dec. 1956. Het wil nog al eens voorkomen, dat bromfietsers verblind worden dooi de autolampen. De gevolgen blijven dan ook niet uit. Een ernstig ongeluk gebeurde dinsdagavond in Rijnsburg. Ook hier verblindden de autolampen een bromfietser. Deze botste, dooi de schijnwerpers verblind, tegen een dame op, die een kinderwagen voort duwde. Met ernstige hoofdwonden werd zij op advies van dokter Berg In ons raadsverslag van gisteren is een fout geslopen t.a.v. panden van de fa. gebr. v. d. Ameele met be trekking tot de verbreding van de mans te Katwijk naar het ziekenhuis Geversstraat. De juiste lezing is: Het college deelde de raad mee, dat door de aankoop van enke'e pan den Üoor de vennootschap onder fir ma gebr. Van den Ameele ten aan zien van de verbreding van het smal le deel van de Geversstraat nieuwe mogelijkheden zijn ontstaan. De gebr. Van den Ameele hebben al voorstel len aan het gemeentebestuur gedaan. Deze hielden in, dat terreinen in eigendom van de gemeentegeruild tjes weggegaan en had U 't wèl: Niet meenemen!!1 zouden worden tegen grond aan de te Leiden vervoerd. Ik zou hierbij een tip willen ge ven. Wanneer u door schijnwerpers verblind wordt dan kunt u in zo'n geval het beste uw hand boven de oogleden houden ingeval u wel eens doet als u hinder heeft van de zon- Het uitzicht is dan zeker 3 a 4 me ter. Dit is een. kleine wenk, maar het kan grote ongelukken voorko men. Dit geldt natuurlijk ook voor wielrijders. Het naast elkaar rijden in donker en dan verblind door autolampen u kunt er van mee praten! Een Sassenheimse abonné.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2