Vijfde mei in toekomst toch een vrije dag? Jaarbeurshallen kregen gister hun oude bestemming weer terug Regering dankt Hoe worden reeds verstrekte voorschotten terugbetaald? Produktschap Zuivel besprak prijsstop consumptiemelk St* Nicolaasverkopen van warenhuizen waren hoger van LEVEN en DOOD De Televisie wacht op de in Nederland lOOOOOste VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Dr. Prees; „Niet onwaarschijnlijk" Bij de behandeling van de begro ting van Algemene Zaken door de Tweede Kamer heeft dr. Drees ver klaard, dat hij verwachtte, dat in de toekomst meer vrije dagen zullen worden gegeven, zodat het niet on waarschijnlijk is dat de vijfde mei, de herdenkingsdag van de bevrijding, daartoe zal gaan behoren. De regering heeft indertijd voorge steld, toen er drie snipperdagen wer den ingevoerd, de vijfde mei op zo'n vrije dag te laten vallen. Toen dat eenstemmig door het bedrijfsleven werd afgewezen, had de regering niet het gevoel dat men algemeen een vrije feestdag op prijs stelde. Daarom werd toen besloten alle fees telijkheden te concentreren op de verjaardag van de Koningin. 1957: Zondag. In 1957 valt de vijfde mei op een zondag. De zondag leent zich niet voor grote feestelijkheden. Thans kan de viering o,p waardige wijze plaats Vinden in de kerken en in andere samenkomsten. Wanneer men het ge hele volk bij de herdenking wil be trekken, zullen de feestelijkheden op zondag een ander accent moeten krijgen. Dr. Drees hoopte dat het Neder landse volk met de herinnering aan Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath.nws. 13.20 Amus.muz. 13.50 Lichte muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Boekbespr. 14.50 Amateursprogr. 15.10 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.45 Amateurs progr. 10.00 De schoonheid-v. h. Gre goriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Ballroomork. 17.35 Viool, bas, en Siano. 17.55 Lichte muz. 18.15 Journa- stiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Gram. 19.45 Rege- ringsuitz: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangeslo ten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio Filh.ork. en so liste. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Ge- var. progr. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturgische kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espex-anto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgen wij ding. 10.20 Zigeunerork. 10.50 Buitenl. overz. 11.05 De familie Doorsnee. 11.35 Oude muz. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Hammondorgelspel. 13.45 Sportpraat- je. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koor zang. 14.50 Boekbespr. 15.05 Gram. 15,35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Kamerork. en solist. 16.30 Praatje over consumentenbelangen. 16.45 Lichte muz. 17.10 Weekjourn. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuz. 18.45 Gram. 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Nieuwe Testament: een levend boek, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. pro gramma. 22.00 Soc. comm. 22.15 Uit geweken Hongaarse musici spelen voor hun gevluchte landgenoten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO: 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Joqrn. en weeroverz. AVRO: 20.15 Weekend rendez-vous. 20.50 Week endshow. het gebeurde in Hongarije, waar een klein volk om zijn vrijheid vecht, sterker dan ooit de vijfde mei zal vieren. De Kamer had ditmaal geen be hoefte om lang bij de viering van de vijfde mei stil te staan na het debat dat hierover vorig jaar in de Kamer heeft plaats gehad. De heer Verhoeven (KVP) ver klaarde dat zijn fractie nog steeds op hetzelfde standpunt staat. De heer Sc heps (Arb.) vond diat men niet elk jaar een betoog over de meest ge wenste viering van de vijfde mei moest houden. Hij wilde alleen her inneren aan het woord van dr. Kuy- per: „Viert uwe vierdagen". De Kamer keurde de begroting van Algemene Zaken goed. De sleutelgeld-zaak Gemeenteraadslid poogde zich vergeefs te redden Over de arrestatie van de verzeke ringsinspecteur en het Rotterdamse raadslid, tevens lid van de Provin ciale Staten, beiden aangehouden in verband met de sleutelgeldaffaire in de Rotterdamse wijk Pendrecht, wordt nader gebeld, dat 't gemeente raadslid bekend heeft van de 600 sleutelgeld, die drie winkeliers te zamen hadden moeten betalen, de helft te hebben ontvangen. De man, die secretaris-penningmeester is van de vereniging, die daar bouwt, heeft ook toegegeven dat hij twee dagen na de arrestatie van de verzeke ringsman naar diens vrouw is gegaan en haar 4O0,heeft ter hand ge steld. Hij zou dit hebben gedaan om het bij een eventuele huiszoeking te doen voorkomen, alsof de verzeke ringsinspecteur de gelden voor zich alleen had gehouden, aannemende, dat de inspecteur over het aanc! -1 van hem in deze zaak zou zwijgen. De laatste Hongaren hebben gister ochtend de Jaarbeurshallen verlaten en zijn vertrokken naar hun woon oorden. Voordat de hallen weer voor hun oorspronkelijke bestemming werden ingericht is er gisteravond een door de regering en het hoofd bestuur van het Roode Kruis beleg de afscheidsbijeenkomst gehouden in de Julianahal. De minister van maatschappelijk werk, mej. mr. M. Klompé, dankte hier namens de regering allen, die aan het vluchtelingenwerk hebben deelgenomen, voor de liefdevolle wijze waarop z(j hun werk hebben De minister zeide dat de regering bijzonder blij is over de reactie, die uit alle kringen van het volk is ge komen. Hierdoor hebben de gevluchte Hon garen by hun eerste contact met ons land en volk een beeld gekregen van de grote gemeenschapszin van ons volk. Mej. Klompé dankte het Roode Kruis, de Federatie Vluchtelingen hulp, de Jaarbeursleiding, 't Utrecht se gemeentebestuur en zijn sociale en andere diensten, evenals de particu liere instanties, die met geschenken en voedsel hebben geholpen. Dr. A. Vrij landt van de afdeling Utrecht van het Roode Kruis, gaf de verzekering, dat bij een onverhoop te volgende gelegenheid zijn mede werkers weer met alle bereidwillig heid achter de regering zouden staan. Nu hogere ambtenaren geen verhoging krijgen: Nu de volksvertegenwoordiging de salarisverhoging voor hogere ambte naren niet heeft goedgekeurd, zijn er ernstige moeilijkheden gerezen bij de Ioonafdelingen van verscheidene departementen, omdat men reeds tot voorschotuitbetaling was overgegaan. In beginsel gingen de gedachten uit naar een verhoging met terugwer kende kracht per 1 sept. j.l. Teneinde extra fiscale lasten te voorkomen, wanneer deze terugwerkende kracht eerst per 1 jan. gehonoreerd zou Pater Stokman in ziekenhuis Voor enkele dagen Pater mag. Stokman o.f.m., lid van de Tweede Kamer, is eergisteren door de mist misleid en het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. In de buurt van Gouda reed hij, op weg naar Den Haag, tegen een vracht auto op. Pater Stokman heeft hierbij enkele ribben gekneusd, maar, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, maakt hij het redelijk goed. Na het ongeluk is hij op eigen verzoek door de politie naar Den Haag gereden, alwaar hij bij de be handeling van de onderwijsbegroting aanwezig was. Daarop is hij echter in het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht opgenomen, maar men verwacht, dat hij over enige dagen reeds hieruit zal worden ontslagen. „Sibajak" drie dagen te laat geëmigreerd Morgenochtend vroeg zal de „Siba jak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd dan eindelijk haar trossen los gooien. De afvaart was gepland op j.l. woensdag, maar moest tot van daag, vrijdag, worden uitgesteld we gens een defecte zuigerstang. Het smeden, lassen en monteren duurde langer dan verwacht werd, maar be slist morgen gaan de 1007 passagiers voor Australië en Nieuw-Zeeland de Nieuwe Waterweg door. De directie zorgt er evenwel voor, dat de toekomstige zangers van „Van de blanke top der duinen" niet alvast 't schip hoeven te gaan bekijken. Giste ren bezochten vierhonderd emigran ten diergaarde „Blijdorp" of maakten een bustochtje, bijna 500 ex-Neder landers gingen in een rondvaartboot de haven door. Vanmiddag zal in de Rivièrahal een variétégezelschap voor hen optreden. Twintig bussen j verse boter is sinds 5 dec. j.l. geste- nog steeds op kosten van de Rotter- gen met 500 ton. Hiertegenover staat damse Lloyd brachten hen van en nog steeds enige inlevering van bo naar het schip. I ter met 100 ton per week. West- Tijdens de gisteren gehouden open bare vergadering van het produkt schap voor zuivel deelde de voorzitter ir. B. van Dam mede, dat nog geen antwoord was ontvangen van de mi nister van Economische Zaken op het schrijven van het produktschap d.d. 22 november inzake de prijsstop voor consumptiemelk. In dit schrijven verzocht het pro duktschap de minister de bijzondere maatregelen voor consumptiemelk op te heffen zodat de prijsbewaking door het produktschap zou kunnerj plaats vinden. Volgens de voorzitter zou pas over deze aangelegenheid weer gesproken kunnen worden nadat op de brief ant woord van de minister is ontvangen. Besloten werd de kwestie van de prijsstop na ontvangst van het mi nisteriële antwoord opnieuw op de agenda te plaatsen. De vertegenwoordiger van de mi nister van Economische Zaken merk te op, dat de minister bij het uitvaar digen van de prijsstop voor con sumptiemelk in tijdnood had ver- keerd en daarom geen overleg had kunnen plegen met het produkt schap. De heer Van Dam deelde verder mede, dat de botervoorraad bij het In- en Verkoopbureau voor Zuivel vrij langzaam afneemt. In een pe riode van 3 weken is 900 ton koel- huisboter verkocht. De verkoop van De verkopen van de grootwinkelbe drijven en warenhuizen in de Sint Nico laasperiode van 12 november 8 december waren dit jaar hoger dan het vorige jaar. In de textielbedrijven bleken de verkopen 20% hoger te zijn dan in de overeenkomstige perio de van 1965. In de schoenbranche waren de verkopen 19% hoger, bij de warenhuizen 17% en in de branche van huishoudelijke artikelen 7%. Het valt uit de beschikbare gege vens niet af te leiden in hoeverre de omzetten in de Sint Nicolaas- periode nog mede zijn beïnvloed door hamsteraankopen, met name ook in de voorafgaande periode. Volgens de voorlopige weekindices, welke door het C.B.S. zijn berekend betreffende het omzetverloop bij de grootwinkelbedrij ven en warenhuizen gaven de omzetten in de periode van 22 oktober10 november van dit jaar onder invloed van hamsteraan kopen van het publiek een stijging ten opzichte van de overeenkomstige periode van vorig jaar te zien van 32% bij de textielbedrijven, van 25% bij de sehoenbedrijven en van 27% bij de warenhuizen. IH1 54). door ALAN SULLIVAN. Hier deelde een der juryleden, die oppasser in een dierentuin geweest was, ongevraagd mede, dat de grote apen bij eenzame opsluiting somber en humeurig worden. Mr. Hector Court, ongehuwd, 25 jaar, getuigde dat hij eerst enkele dagen voordien door de heer Absa lom als secretaris was aangenomen. Zijn werk was uitsluitend van admi nistratieve aard. Meneer Absalom had hem het laboratorium laten zien, zon der hem een technische verklaring te geven en hem ook de aap getoond. Bij die gelegenheid had de overle dene de aap uit de kooi gecomman deerd. Het dier had zonder protest gehoorzaamd en was ook weer in de kooi teruggekeerd. De getuige ver klaarde echter vernomen te hebben, dat het dier kort tevoren een keer naar het dak was gevlucht en slechts met enige moeite was opgevangen. .Hij onderschreef juffrouw Darvill's verklaring aangaande wat er gebeurd was, nadat ze de aap gehoord hadden. Hij had mr. Merchant zien komen aangezien hij, zoals hem later ge zegd werd, op dat ogenblik bewuste loos was. Meneer Court droeg de arm in een doek en zijn bescheidenheid lokte zeer vleiende opmerkingen van de coroner en de jury uit over zijn bui tengewone moed. James William Hervey, zesenvijf tig jaar, verklaarde reeds zeven jaar bij de overledene als butler in be trekking te zijn geweest. Hij had het toezicht over het huis en het perso neel. Oorspronkelijk verrichtte hij alleen huishoudelijke bezigheden, maar de laatst? tijd was hij zo nodig aanwezig geweest als de overledene zich met de aap bezig hield. Van an thropologic wist hij niets. Hij had de aap meermalen buiten de kooi ge zien en steeds onder bedwang. De aanwezigheid van het dier in het labo ratorium was alleen aldus te ver klaren, dat het reeds eerder in verzet was gekomen. Hij bevestigde, wat er gezegd was over de vorige ontsnapping en voegde er aan toe, dat hij meneer Absalom dikwijls ge waarschuwd had voor het gevaar dat hij liep. De coroner vroeg, hoe de overle dene het dier in bedwang hield. Getuige verklaarde, dat hij een soort hypnotische invloed over het dier scheen te hebben en het vrij liet rondlopen op de binnenplaats om het lichaamsbeweging te geven. Hij ver moedde, dat dit ook de ongeluks nacht gebeurd was en dat hij om een of andere reden zijn macht over het dier had verloren. Het deskundige jurylid verklaarde, dat de ervaring hem geleerd had, hoe sommige individuen inderdaad een buitengewone invloed op de hogere anthropoïden hebben. Hij had er vele voorbeelden van gezien. Tot slot verklaarde de getuige, dat hij door mr. Court was weggezonden om de boswachter te halen. Bij zijn terugkeer vond hij de aap dood, me neer Absalom stervende en meneer Marchant over meneer Court gebo gen, die bewusteloos was. Hij had noch het gevecht van mr. Court met Duitsland zal tussen 7 januari en 15 maart 1957 800 tot 1000 ton boter af nemen. België heeft met Denemarken een akkoord afgesloten voor de levering van 500 ton boter. De Nederlandse boterexporteurs zijn hierover teleur gesteld. In de Benelux-overeenkom- sten is vastgesteld, dat Nederland de enige leverancier zal zijn zolang wij over verse boter beschikken. Te be- voegder plaatse zal uitdrukking ge geven worden aan de teleurstelling van het produktschap over deze gang van zaken. Besloten werd ten aanzien van de zuivelweardetoeslagen op consump tiemelk en de inleveringsregelir.gen voor boter, kaas en magere-melk- poeder, in afwachting van de minis teriële beslissing de bestaande rege ling tot 16 februari te verlengen. Fries woordenboek Na vele maanden van moeizame arbeid is onder auspiciën van de Friese Academie thans de uitgave tot stand gekomen van een nieuw Fries- Nederlands woordenboek, samenge steld door de heren H. S. Buwalda, G. Meerburg en dr. Y. Poortinga,- het boek omvat 600 pagina's, elk met twee kolommen. CABARETPROGRAMMA MET JULES DE KORTE. In het nieuwe De la Mer-theater te Amsterdam is gisteravond de eer ste voorstelling gegeven van een Kerst-cabaret-programma, waaraan medewerkten Jules de Corte, Jettie Paerl met begeleiding van Jan Blok (guitaar) en Dub de Bois (bas), het dansemsemble „The dursey compa ny" en als gast „Les mains joly". Jules de Corte bracht naast vele bekende liedjes uit zijn repertoire ook enkele nieuwe nummers ten ge hore. Het enthousiaste publiek dwong hem enkele toegiften af. BAARNSE BEJAARDEN STUDEREN ENGELS! Een aantal leden van het Baarnse z.g. bejaardenkoor het jongste lid is 65, het oudste 96 jaar gaat deel nemen aan een cursus in de Engel se taal. Het UW dat dit koor heeft gesticht en het patroniseert heeft aan veler wens tegemoet willen ko men in contact te treden met kin deren en kleinkinderen, die over de gehele wereld zijn verspreid. worden, hebben de hogere ambtena ren reeds deze maand bij wijze van voorschot de verhoging over de af gelopen vier maanden ontvangen. Thans heeft de volksvertegenwoor diging de verhoging niet goedgekeurd en het gevolg is, dat de betaalde voor schotten in de Rijkskas zullen moe ten terugvloeien. Begrijpelijk is echter, dat dit gro te moeilijkheden meebrengt. Het over de afgelopen maanden uitbetaalde voorschot, dat voor vele funktiona- rissen enkelo honderden guldens be droeg, is door velen reeds besteed aan meer duurdere goederen, zoals was machines e.d., die bepaald niet of nog niet gekocht zouden zijn, wanneer deze verhoging niet met terugwer kende kracht zou zijn toegekend. Men overweegt thans de voorschot ten in kleine maandelijkse bedragen te laten terugbetalen, doch een be slissing in deze is nog niet genomen. APELDOORNS JEUGD BEDACHT VLUCHTELINGENJEUGD. De Hongaarse kinderen die met hun ouders in het kamp Coldenho- vcn te Eerbeek zijn ondergebracht, zijn gisteren door de afdeling Apel doorn van het Jeugd Rode Kruis ver rast met prachtige Kerstcadeaus. De leerlingen van de Apeldoornse nijverheidsscholen hadden houten wiegen en Hongaarse klederdrach ten voor de poppen gemaakt van ma terialen, die spontaan door zaken lieden beschikbaar waren gesteld. De jongens werden blij gemaakt met een grote verfdoos en een leg kaart. De geschenken werden over handigd door deputaties van de scholen, die ze by een gebracht had den. Teneinde uiting te geven aan hun dank zongen de kinderen onder lei ding van hun onderwijzer, zelf een Hongaarse vluchteling, het Hongaar se volkslied. BABY-LIJKE GEVONDEN. In het struikgewas langs de Bloemlandseweg te Blaricum hebben voorbijgangers het lijkje van een pas geboren kind van het vrouwelyk ge slacht, dat in doeken en papier was gewikkeld, gevonden. Het vertoonde geen sporen van geweld. De rijkspo litie heeft de zaak in onderzoek. STORMLOOP DFR TRIEVIS'F M NEDER!.; ;:e TOESTELLEN Ongeveer 27 jaar geleden het buitenland de televisie de eerste prille en zeer onbeholpen schreden te zetten op het pad der beeldlijnen Thans telt de wereld zo rond de 43 miljoen trotse bezitters van een TV- toestel. Daarmede is de kleuter van J 27 jaar geleden dus wel uitgegroeid tot een ferme knaap, wiens ontwik keling en groei nog lang niet valt te overzien. Uiteraard zijn de Ver. Sta ten het verst gevorderd met de tele visie, want daar bezit men liefst 80% van alle TV-toestellen ter wereld. Amerika steekt dus met kop schouders boven de rest van de we reld uit. Deze rest laat zich, wat de TV betreft, tot 25 landen tellen, die televisie bezitten. Ook Nederland behoort tot deze landen en men kan rustig zeggen, dat de TV ook in ons land geducht in opmars is. Natuurlijk kan ons land geen vergelijking doorstaan met de miljoenendans uit het buitenland maar in de eerste plaats zijn wij een klein land en in de tweede plaats liggen de verhoudingen hier anders, zodat wij rustig kunnen spreken van een stormloop der televisie in Neder land. Hoe groot deze „stormloop" nu wel is, toont U onze grafiek duide lijk. De televisie verwacht spoedig de 100.000ste TV-bezitter te verwelko men en daarmede wordt weer een mijlpaaltje bereikt in de ontwikke ling van onize TV. Een ontwikkeling, die begon in 1951. Geleidelijk aan werden de pro gramma's en de technische kwalitei ten beter en schattingen van voor 1956 laten ons zien, dat het aantal bezitters van televisie, hoewel klein, steeds stijgende was, (zie grafiek). Het kijkgeld deed zijn intrede en daarmede kwam officieel het aantal kijkers vast te staar». Van de ca. 26.200 van februari dit jaar steeg het aantal in gebruik zijnde televisietoe stellen tot bijna 93.000 op de eerste van deze maand. Sinds 1 december zyn er echter weer de nodige aan meldingen binnen gekomen en spoe dig hoopt men de 100.000 te berei ken. Overigens menen velen, dat een kijker nog geen betaler hoeft te zijn en zo zal het aantal toestelbezitters in werkelijkheid nog wel veel hoger zijn dan de officiële cijfers aangeven. Hoe dan ook, de televisie is ons land in een snel tempo aan het ver overen. Deze verovering zal worden ge steund door de uitvoering van het plan van de televisiezenders, waar van ons kaartje een overzicht geeft. Thans zijn de zenders van Lopik, Irnsum cn Mierlo in gebruik, maar deze laatste twee zijn slechts tijde lijk, daar zij plaats moeten maken voor de definitieve zendei-s. Totaal krijgt Nederland 5 definitieve tele visiezenders, waarvan mu enige to rens hun voltooiing naderen. De grote mast by Lopik is reeds bij velen bekend daar deze zender het hoogste bouwwerk van Neder land is met zijn 219 meter. Daarnaast wordt de zender in Appelscha ook ene hole reus met zijn ca. 200 meter. De vijf zenders hebben alle een eigen werkingssfeer en ons kaartje geeft hiervan een overzicht door middel van de 5 grote cirkels. Al het schoons van Bussum zal door middel van straalzenders naar de televisiezen ders worden „geloodst" en daar de lucht in gaan op weg naar de huiska mers van Nederland waar het zon der twijfel het Nederlandse huiselij ke leven vau karakter zal doen ver anderen. Een verandering, die in veel gevallen welkom wordt geheten, ge tuige de 100.000ste die men ver wacht. ZO KRUST Mrc-ülilflfjt) TtlEVISlÊ d A o0» O 5 DpfiniHw» televl&lMcnd** O 2 Tijdelijke televisiezenders De cirkels geven M M wurblmwi rwn een betrof/, bare ontvangst \un d* zender heeft o Sfra-ilzenderverbindfng Jj de aap noch de komst van mr. Mar chant gezien. Mr. Vincent Marchant, ongehuwd, van 357 South Audley street, ver klaarde, die avond met juffrouw Dar- vill en mr. Court in Londen te heb ben gegeten. Om alf uur vertrokken ben gegeten. Om elf uur vertrokken later was hij zelf naar Hoddesdon ge reden omdat hij Court dringend spre ken moe6t over een persoonlijke kwestie. Bij Monk's Mount gekomen vond hij de grote hekken gesloten, doch het kleine open. Zonder de por tier te wekken liet hij zijn wagen op de weg staan en wandelde naar huis. Naderkomend hoorde hij vreemde geluiden en toen op zijn schellen nie mand kwam, trad hjj binnen en ging op het gerucht af. Bij de deur van het laboratorium vond hij juffrouw Dar- vill, hevig ontdaan, en vier Indische bedienden. Binnen wag de aap vech tend met Court. Het dier had hem onder gekregen en rukte aan hem Een eindje verder lag mr. Absalom schijnbaar dood, Het hele vertrek was vernield. Daarop schoot hij de aap dood. Even later kwam de butler met de boswachter. Nieuwe sensatie en de coroner vroeg, na mr. Marchant gelukgewenst te hebben dat hij zo te rechter tijd verschenen was, of hij gewoonlijk gewapend rondliep. Mr. Marchant verklaarde altijd een revolver op zak te hebben als hij 's nachts met de auto uit was, en liet zijn vergunning zien. Hij voegde eraan toe, dat de aap ongetwijfeld tot de oerstaat was teruggekeerd. De dokter legde getuigenis af, dat hij 's nachts door Hervey was opge beld en bij zijn komst de aap gedood vond door een revolverschot in de slaaip. Meneer Absalom was naar schatting al minstens een half uur dood. Zijn rechterschouder was ont wricht en het lichaam vertoonde verschillende ontvellingen. Hij was ongetwijfeld van schrik gestorven. Mr. Court had beide beenderen van de linkër-orxderarm gebroken. Op vragen van de coroner ant woordde hij, mr. Absalom, die een zeer afgezonderd leven leidde, nooit eerder te hebben gezien. Hij schatte de overledene op ongeveer zestig jaar, voegde eraan toe, dat hij teergebouwd was, zware bloedarmoede scheen te hebben en een zeldzaam fijne huid. Voor dergelijke personen kon een he vige schrik noodlottig zyn. Hierna verklaarde de jury, dat de dood aan een ongeval te wijten was. Hiermee was Absaloms merkwaar dige leven afgesloten, Van zijn ware aard was niets bekend geworden; hij, met zijn geheimzinnige macht, was een ding van het verleden geworden. Degenen, die de waarheid wisten, zwegen. De mannen cn vrouwen, die met de tovenaar een bond hadden aangegaan om de ouderdom te weren, schrokken eerst, en besloten toen, de tijd. die hun nog restte, minder zelf zuchtig en wijzer te besteden. Eén groter en machtiger dan Absalom, had gesproken en er viel niets op te zeggen. Dat aangaande hen, wier naman op Absaloms geheime lijst stonden. Voor de gelieven was het iets anders. Zij voelden zich herboren. Monk's Mount lag achter hen, zoals de kustlijn ver vaagt achter de mailboot. Ze vonden zichzelf in deze ongekende vrijheid. Men sprak af, dat ze een maand later zouden trouwen. Anthea bleef zolang bij mrs Baxter en Hector keerde naar zijn oude kamers terug. Anthea begaf zich naar Absalom» notarissen cn kwam er versuft en on gelovig vandaan. Hector, die erop gestaan had, dat ze alleen zou gaan, kreeg een onaangenaam gevoel. Hij vond het te veel geld. (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11