S)e CcidieSoii^cmt Kadar meent, dat troepen niet meer de hulp van Russische nodig is Kadar kan weer een veer wegblazen Maar toch gaan ze niet naar huis Wanhopige economische positie van Hongarije Athene verwerpt Engels plan voor Cyprus Op de grens van de vrijheid gearresteerd Fortuin in een kerststal Port Said thans onder bestuur der Ver. Naties DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 1398S Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Dfnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes IJ .50 „De strijdkrachten van de Hongaarse regering zijn thans sterk genoeg om de verzetslieden in het land te bestrijden zonder de hulp van de Russen". Dit heeft de premier van Hongarije, Janos Kadar, gisteren medegedeeld aan Oosteuropese correspondenten in Boedapest. Kadar zei aldus het Oostduitse persbureau A.D.N. dat de huidige Hongaarse politiemacht „een stevige revolutionaire leiding" heeft. „In de meeste gevallen is de hulp van Russische troepen niet langer meer nodig bij het onderdrukken van contra-revolutionaire provocaties", aldus Kadar. Kadar zei, dat de gewapende botsing is veranderd in een politieke strijd. Hij gaf toe, dat deze „buitengewoon ingewikkeld is" en waarschuwde: „De politieke strijd is van grote omvang en zal nog lang duren". ZE GAAN NOG NIET NAAR HUIS. De Russische troepen in Hongarije schijnen overdag meer in de kazer nes te worden teruggetrokken. Uit verschillende gebeurtenissen maakt men echter op dat de Russische be zetting nog lang niet ten einde is. De Sowjets maken beslist nog geen aanstalten om te vertrekken. WANHOPIGE KOLENPOSITIE. De Hongaarse kolen- en stroom voorziening is zo wanhopig, dat de regering gisteren besloot het werk in de staal- en machinefabrieken te verminderen tot drie dagen per week. Voorts zijin nieuwe loonschalen opgesteld, bedoeld om door loons verhogingen meer fabrieksarbeiders te werven. De Hongaarse kolenmijnen hebben volgens betrouwbare schattingen se dert 2*3 oktober ongeveer 45% van hun mankracht verloren. Duizenden mijnwerkers zijn naar het Westen gevlucht. Vele duizenden anderen, die gevangen zaten of onder dienst wa ren, zijn naar het boerenbedrijf ge gaan of doen ander werk. Hongarije had reeds voor de revo lutie een tekort aan kolen en olie. Op het ogenblik is de toestand zo, dat het land drie tot vier maanden achter is met de kolenproduktie. De weduwen van Eastbourne De politie van Eastbourne in En geland heeft woensdag de 57-jarige arts, dr. John Bodkin Adams ervan beschuldigd de 81-jarige welgestelde weduwe Edith Alice Morrell in 1950 ermoord te hebben. De arts, beschul digd van dertien vergrijpen, moet voor de rechtbank van Eastbourne verschijnen. De aanklachten zijn voortgekomen uit een langdurig on derzoek van Scotland Yard naar aanleiding van plaatselijke geruchten over een serie moorden op rijke oude dames in het Britse badplaatsje. Vorige maand was dr. Adams tegen een borgtooht van twintigduizend gulden voorlopig op vrije voeten ge steld. Hem was toen ten laste gelegd, dat hij recepten van de nationale ge zondheidsdienst had vervalst en in strijd met de waarheid had verklaard geen voordeel van de dood van vier van zjjn vermogende patiënten te 'hebben gehad LENING VAN HET WESTEN? Volgens betrouwbare berichten, die gisteren door United Press in Wenen werden ontvangen, bestaat de moge lijkheid, dat Hongarije de wereld om een lening van 400 miljoen dollar zal vragen ten einde het land van een economische ramp te redden. Blijkbaar acht men het Westen goed genoeg om te betalen voor wat de Russen kaïpot gemaakt hebben. Nixon in Wenen. De vice-president der V.S., Richard gekomen voor een onderzoek ijaar de toestand, waarin de Hongaarse vluch telingen zich bevinden. Hij verklaar de, dat de Ver. Staten vast besloten zijn hun aandeel in de hulp aan de vluchtelingen volledig op zich te nemen. KADAR OVER KARDINAAL MINDSZENTY. Volgens Tass heeft de Hongaarse premier Janos Kadar woensdag eeh persconferentie gehouden, waarop hij felle kritiek uitoefende op kardinaal Mindszenty. „Hoewel de rede van kardinaal Mindszenty op 23 oktober noch erg lang noch bijzonder openhartig was aldus Kadar heeft zij de ogen geopend van velen voor de gevaren van dé contra-revolutie. Arbeiders en boeren begrepen dat het om een oorlogsverklaring aaln het socialis tische goed ging". Hij vervolgde: „Tijdens de regering-Nagy eiste de contra-revolutie een regering onder leiding van kardinaal Mindszenty. Ik was zelf in het parlementsgebouw, toen men een menigte van 2.000 men sen daarheen dirigeerde om deze eis te ondersteunen. Na gevlucht te zijn naar de Amerikaanse ambassade, heeft Mindszenty het opgenomen voor de communist Nagy door te verklaren dat vorming van een regering onder leiding van laatstgenoemde oppor tuun was". „Het is ons overigens bekend, dat Mindszenty van de Paus zelf een be risping heeft gekregen omdat hy te „snel" gesproken heeft, aldus Kadar, die blijkbaar heel erg benauwd is Nixon, is woensdag in Wenen aan- voor de invloed van de kardinaaL Scheiding tussen Turks en Grieks Griekenland heeft het Britse plan van een nieuwe grondwet voor Cy prus verworpen. De Griekse minister van buitenlandse zaken verklaarde gisteren te Athene, dat de door Rad- cliffe opgestelde constitutie geen waarborg gaf voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht, de voor naamste eis van de Cyprioten. De Griekse regering heeft in een communiqué de voorstellen van Rad- cliffe dan ook als „ondemocratisch en star" bestempeld. De Griekse rege ring, aldus het communiqué, was der halve eenparig van opvatting, dat de voorstellen „geen grondslag bie den voor de oplossing van de kwes- tie-Cyprus". De voornastmste Griekse bezwaren gelden het feit, dat de Britse gouver neur 'bij decreet de bevoegdheid van de autonome regering te niet kan doen, op eigen gelegenheid het parle ment kan ontbinden en zich niet hoeft te houden aan de wetten die het par lement goedkeurt. Voorts worden o-m. individuele vrijheid van de Cy prioten en de persvrijheid niet gega randeerd. Tegen het Engelse voorstel om het eiland in tweeën te verdelen, n.l. in een Grieks.en een Turks gedeelte, had men niet eens zoVeel bezwaar, alleen werd gewaarschuwd, dat deze verdeling nog moeilijker vraagstuk ken zou scheppen dan tot nu toe. Cyprus heeft een bevolking van on geveer een half miljoen, waarvan 400.000 Griekse Cyprioten zijn en 100.000 Turkse Cyprioten. De Turkse Cyprioten zouden het westelijke en de Griekse Cyprioten het oostelijke deel van het eiland krijgen. Hiervoor zouden delen van de bevolking moeten verhuizen. e De door Engeland voorgesteld^ nieuwe grondwet zou de Cyprioten toestaan 30 leden te kiezen in een uit 38 leden bestaand „parlement", dat de bevoegdheid zou hebben controle uit te oefenen op alle zaken uitge zonderd defensie, binnenlandse vèi- ligheid en buitenlandse zaken. Deze zouden onder de uiteindelijke verantwoordelijkheid blijven van de Britse regering door middel van een gouverneur. Israel beschuldigd vein moord De Algemene secretaris van de Ara bische Liga heeft gisteren Israël ervan beschuldigd „2150 Arabieren in het door de Israëliërs bezette Egyptische gebied te hebben vermoord". Hg zei dat de Israëliërs 1400 Ararbieren bij Khan Joenis en 750 Arabieren bij Rafah, welke beide plaatsen in de Sinai-woestijn liggen, hebben ver moord. De Verenigde Naties zouden van deze „massamoorden" op de hoogte zijn gesteld en de Arabische landen zal gevraagd worden de instelling van een internationale commissie van onderzoek te steunen. Groot zijn de ontberingen, die de Hongaarse vluchtelingen op hun tocht naar de grens, maar zij worden spoedig vergeten als door deze ontberingen de vrijheid wordt verdiend- Een werkelijk troosteloos drama wordt het evenwel als men na een tocht van tientallen kilometers onder vele gevaren vlak bij de grens, vlak bij de yrij- heid wórdt gearresteerd en teruggezonden, het rampzalige Hongarije weer in. Dat laatste overkwam een dezer dagen enkele Hongaarse vrouwen (foto) die na een lange tóch vlak bij de Oostenrijkse grens werden aangehouden door Hongaarse grenspolitie, die plotseling uit het struikgewas tevoorschijn kwam en de vrouwen terugzond. Valse profeten Onder de bevolking van Djakarta is grote onrust ontstaan door de uit spraken van „profeten", die een nieuw geloof verkondigen, volgens hetwelk de wereld binnen negen dagen zal vergaan. De profeten spoorden hun gehoor aan van hun bezittingen afstand te doen, indien ze tot de „ware God" willen terugkeren. Tal van mensen, die bevreesd werden, haastten zich naar huis en gaven hun bezittingen weg. Donderdag heeft de politie van de hoofdstad zeven „predikers" aange houden. Pineau verdedigt zijn politiek Christian Pineau, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, heeft in de Nationale Vergadering verklaard, dat de Britten tot een staking van het vuren in Egypte hebben besloten onder de druk van de mening in het parlement en onder het volk, de druk van Amerika, de houding van de Ver. Naties en de Russische dreigemen ten. Het was voor Frankrijk moreel en materieel niet mogelijk geweest zich niet bij de staking van het vuren aan te sluiten. De minister zei ervan overtuigd te zijn, dat de Suezkwestie er veel slech ter bij zou staan, als Nasser op zijn eigen tijd had kunnen aanvallen. De expeditie tegen Egypte had de Fran se invloed in Egypte verzwakt, maar dat was toch niet te vermijden ge weest. Nasser had herhaaldelijk ver- klaiaird, dat hij het westen uit het Midden-Oosten wilde verdrijven. Pineau voegde hieraan toe, dat hij op cultureel niveau het spel niet als verloren wil beschouwen. Als „posi tieve resultaten" van de interventie noemde hij de schade, die aan het prestige van Nasser is toegebracht, de tijdelijke afwending van het ge vaar voor Israël en de bevestiging van dé aanwezigheid van Russische wa pens in Egypte. De solidariteit van de Arabische landen bestond slechts in woorden en was niet met wapens bewezen. Over de betrekkingen met Amerika zei de minister, dat er veel misver standen uit de weg zijn geruimd. Baden trekt getuigenis in Maandag j.l. hebben wij medege deeld, dat het proces tegen de Neder lander H. de Braai te Madjalenka voor onbepaalde tijd ih uitgesteld wegens ziekte van de rechter. Deze is n.l. ter zitting van maandag jJ. elkaar gezakt Maar nog om een an dere reden is deze zitting opmerke lijk, en wel, omdat Frans Baden, de getuige, die in de processen tegen Schmidt en wijlen Jungschlaeger aan vankelijk afgelegde belastende ver klaringen weer introk, dit ook maan dag in de zaak tegen De Braai gedaan. Hij zei dat hij met zijn aanvanke lijke bewering, dat De Braai lid was geweest van een ondergrondse be weging de politie in de war had willen brengen. „De Braai is nooit lid geweest van een guerillabeweging, maar wel is mij verteld, dat hij deel heeft uitgemaakt van het leger van Westerling, dat in januari 1950 een aanval op Bandoeng deed", aldus Baden. De verdediger van De Braai, mr. L. Lips, herinnerde getuige er aan, dat hij tijdens het proces-Schmidt heeft verklaard, dat hij De Braai en andere onsohuldigen heeft aangegeven met de uitsluitende bedoeling verwarring by de politie te stichten. Baden antwoordde hierop, dat dit waar was. Hij had alleen maar „ter loops" gehoord, dat De Braai in het leger van Westerling was geweest. Een Hongaarse vluchteling, die een model van de stal van Bethlehem met personen- en dierfiguren heeft verkocht om levensmiddelen te kun nen kopen, heeft een kapitaaltje ver loren, aldus heeft het blad „Welt- presse" woensdag uit Graz gemeld. Een Duitse zakenman uit Würtem- berg kocht de stal in een café te Graz voor ongeveer 20 gulden. Deskundigen in Duitsland hebben meegedeeld, dat het model uit de zes tiende eeuw dateert en duizenden guldens waard is. De zakenman heeft de vLuchtelin- gendienst te Graz verzocht de vluch teling op te sporen, zodat hij de stal kan teruggeven. Posthume onderscheiding voor Gerben Sonderman Woensdagmiddag werd, in tegen woordigheid van Z.K.H. prins Bern- hard, in de vergaderzaal van Fokkers kantoorgebouw op Schiphol de gou den generaal-Snijders-medaille uitge reikt aan mevrouw A. Sonderman Speerstra, echtgenote van wijlen de heer Gerben Sonderman, in leven vlieger en adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Konin gin. Op de foto ziet men v.l.n.r.: dr. ir. M. H. Damme, die in zijn functie van voorzitter van het bestuur van de stichting „Generaal Snijdersfonds" de gouden medaille uitgereikt aan mevr. Sonderman en Z.K.H. de prins. Nasser bang voor een revolutie? De gouverneur van Port Said heeft verklaard, dat het aantal doden als gevolg van de Brits-Franse „agres sie" nog niet bekend is, maar dat voor duizend lijken toestemming tot begraven is gegeven. Er moeten nog lijken onder het puin liggen, zei hij. Kolonel Karl Engholm, comman dant vam het V.N.-politieleger in Port Said zei, dat het politieleger het bestuur van de stad heeft overgeno men. Het ligt in de bedoeling dit be stuur een week na het vertrek van Britten en Fransen aan de Egypte- naren over te dragen. Een correspondent van de „New York World Telegraph", Fred Sparks, die dezer dagen uit Cairo in New York is aangekomen, schrijft, dat president Nasser meer dan duizend politici, religieuze leiders, legeroffi cieren en zakenlieden gevangen heeft gezet, omdat hij ze verdenkt van plannen om zijn regering te vervan gen door een regime, dat Engeland beter gezind is. Br zouden nog dage lijks verdachten warden aangehou den. „De vuurpelotons zijn in actie ge weest. Br zijn veel verse, ongemerkte graven", schrijft Sparks. Het Suezkanaal. Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft in het Israel en Gaza Een woordvoerder van premier Ben Goerion van Israël heeft woensdag in Tel Aviv het bericht van de ,New York Times" tegengesproken, volgens welke de premier onlangs in een vraaggesprek zou hebben laten door schemeren, dat hij bereid is „een hoge commissaris van de Ver. Naties het bestuur over de strook Gaza te laten voeren". De Israëlische premier, David ben Goerion, heeft woensdag in het Knes set (parlement) verklaard, dat „Isra ël er onder geen enkele omstandig heid in zal toestemmen, dat de Egyp tische indringer in de strook van Gaza terugkomt". Weinig verandering Het weer in Nederland stond het laatste etmaal onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, die zich langzaam van Zuid-Engeland naar Noord-Duitsland verplaatste. De hier in aanwezige mist wist zich ook de afgelopen nacht en vanochtend op tal van plaatsen te handhaven. Een kleine, boven Noord-Afrika aanwe zige storing trok naar het noordoosten en bracht in Eindhoven 4, op het het vliegveld Zuid-Limburg 2 mm regen. Op het midden van de oceaan be vindt zich thans een zeer diepe de pressie, die in zijn centrum een barometerstand van ongeveer 955 mb vertoont en in een uitgestrekt gebied zware stormen veroorzaakt. Deze depressie stuurt opnieuw warme subtropische lucht in de richting van Europa. Waarschijnlijk zullen deze warme luchtmassa's morgen Neder land nog niet kunnen bereiken. Het weer hier te lande blijft de eerst komende 36 uur nog onder invloed van hogedrukgebieden, zodat er wei nig verandering in het nu heersende weertype is te verwachten. Een lang zame verdere daling van de tempera tuur is echter waarschijnlijk. Lagerhuis verklaaird, dat de rege ring nog steeds voor een internatio naal beheer van het Suezkanaal is (zijm Franse collega Pineau heeft gis teren in de Nationale Vergadering hetzelfde gezegd). Hij wil zo spoedig mogelijk met de onderhandelingen over het kanaal beginnen. Hij had vernomen dat dit ook de wens van Egypte was. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Over 'het algemeen veel be- j wolking met plaatselijk mist en bijna overal droog weer. Zwak- j ke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. I 21 Dec. zon op 8.48; onder 16.32; maan op 21.49; onder 10.55. Hoogwaterstanden 21 Dec. v.m. 5.45; n.m. 6. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbew. 1 gr. OSLO nevel —3 KOPENHAGEN nevel 5 ABERDEEN onbew. 1 M DUBLIN mist 4 LONDEN mist 2 AMSTERDAM nevel 4 BRUSSEL regen 6 PARIJS nevel 7 BORDEAUX mist 5 GRENOBLE nevel 1 NICE zwaar bew. 6 BERLIJN nevel 3 FRANKFORT nevel —0 MüNCHEN mist —5 ZURICH ijzel —4 GENèVE mist 1 LOCARNO licht bew. —3 WENEN geh. bew. —o INNSBRUCK half bew. 7 ROME mist 0 MALLORCA half bew. 6 Q Sleutel van David, en scepter van het huis van Israël, Gtf opent en er is niemand die sluit, Gij sluit en niemand is er, die opent; kom en voer de geboeide uit de ker ker, hem, die gezeten is in duisternis en schaduw van de dood.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1