jeugdige verstekelingen zagen een maand lang slechts water DESPOKENJAGE ET HUIS Aetherklanken Springruiters willen zich apart organiseren jan de Vries voorzifter FINA Belgische Boksbond in ver zet tegen verbodsplannen SCHAAKRUBRIEK f van LEVEN en DOOD DINSDAG 18 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA ZUUR AVONTUUR Kapitein nam geen risico! Een maand geleden verstopten twee jongens van 16 en 17 jaar zich op de Panamese „Miraflores", die in de Rotterdamse haven lag, en zij hadden de beste verwachtingen voor het grote avontuur, dat hen wachtte. Het avontuur begon al, toen zij en kele uren buitengaats door een ma troos werden ontdekt, maar het kreeg een geheel andere kleur, dan de jon gens zich hadden voorgesteld. De kapitein van de Panamees sein de naar de Nederlandse politie, die hem verzocht de jongens aan boord te houden en voor hun kostje te la ten werken, totdat het schip weer in Europese wateren zou komen. Voorts stelde de kapitein zich met 2.000 dollar borg, dat de jongens vei lig en wel aan een Nederlandse am bassade zouden worden afgeleverd. Daarom werden de jongens, zo dra de uitkijk: „Land in zicht" riep, opgesloten, zodat zij niet de benen konden nemen. Daar de kost ook heel anders was dan bij moeder thuis, waren de jongens de hemel te rijk, toen zij, na een maand, WOENSDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA'S. VARA: 17.00—17.40 Voor de kin deren. NCRV: 20.00 Poppensoli. 20.20 Fragm. film In the land or our Lord. 20.30 De Ster van Bethlehem, Kerst spel. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9-00 Voor de zie ken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11-10 De Vlucht, hogrsp. 12.10 Zigeunerkwintet. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.37 Tweede Adventsstonde. 13.00 Nieuws 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.45 3e acte Lohengrin, opera (gr.). 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Oude muz. 18.00 Vocaal ens. 18.20 Spectrum v. h. Christelijk organisatie- en Vereni gingsleven. 18.30 R-V.U.: Prof. R. W. Broekman: Toekomstverwachtingen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Or- gelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 19.55 Een goed woord voor een goede zaak, caus. 20.00 Radio krant. 20.20 Berlijns Philh. ork- en solist. 21.15 Weg en werk der Kerk hervormers, caus. 21.35 Berlijns Philh. ork. (verv.). 22.25 Filmbe schouwing. 22.35 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.45 Idem. 11.30 Gevar. progr. 12-30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagen da. 13.18 Promenade-ork. en soliste. 13-50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Orgelspel. 17.20 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Jeugduitz. Kam peren op de Aves-eilanden. door dr. J. I. S. Zonneveld. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz.18.40 Act. 18.50 Pianospel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Joods progr. 19.30 Voor de jeugd. 19.55 Stichting Openbaar Kunstbezit. 20 00 Nieuws. 20.05 Tus sen de regels door. 20.15 In Opa's jonge jaren. 22.35 Ritm. strijkork. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. dezer dagen te Genua aan de Ne derlandse ambassade werden over handigd. Deze had voor paspoorten gezorgd en gisteren kwamen de jongens via Maastricht te Workum terug. Hun verhaal zal zich in de toe komst beperken tot koude aardappe len met olie, het swabberen van 't dek en de afgesloten kajuit, waar zij in opgesloten werden, als de overige bemanningsleden uitstapjes onaerna- men in sprookjesachtige havensteden. BUS RIJDT IN OP KINDEREN. Op de Antwerpsestraatweg te Bef- gen op Zoom bij de RembrandtStraat vond maandag een aanrijding plaats tussen een vrachtauto met aanhang wagen en een autobus.. Een aantal kinderen, onder wie een drietal ver- keersbrigadiertjes, werden gewond. Toen de vrachtauto een paard en wagen passeerde begon de aanhang wagen te slingeren. l)e bestu 'ruer van de uit tegenovergestelde richting komende autobus werd genoodzaakt naar rec.its uit te wijken, waardoor een groepje kinderen, die helemaal buiten de rijbaan op de berm rustig stonden te wachten, tegen de grond werd gesmakt. Het jongetje A. Sui kerbuik kreeg een hersenschudding en het vijfjarig dochtertje van de fa milie Ley.te een hoofdwond. Beiden konden, na verbonden te zijn, naar huis vervoerd v/orden. De overige kinderen werden slechts licht ge wond. Onder voorzitterschap van de heer L. J. Uytendaal is te Utrecht een bijeen komst gehouden voor springruiters, uit geschreven door de afdeling rijpaarden van de stichting Nederlandsche Hip pische Sportbond. Naar de heer Uyten daal ter bijeenkomst mededeelde, waren hem in het afgelopen jaar klachten ter nre gekomen over een te gering contact tuisen de springruiters enerzijds en de leiding van de Hippische Sportbond anderzijds, waardoor moeilijkheden wa ren ontstaan, die door meer en beter contact overbodig zouden zijn. Nadat verscheidene ruiters over dit onderwerp hun mening hadden laten horen, werd de vergadering geschorst teneinde de aanwezigen gelegenheid te geven zich in eigen kring nader over dit punt te be raden. Na heropening van de bijeen komst voerde de heer Gruppelaar na mens alle aanwezige springruiters het woord. Hij deelde mede, dat de spring ruiters zich in een groep gaan bundelen met een eigen bestuur. Een verzoek zal tot de Hippische Sportbond worden ge richt om een eigen vertegenwoordiger van de nieuw op te richten vereniging te laten zitting nemen in het bestuur van de overkoepelende organisatie. De heren D. J. Mellema, N. Uytendaal en J. Gruppelaar zullen voorlopig leiding geven aan de op te richten organisatie van springruiters, waarna men met positieve voorstellen bij het bestuur van de Hippische Sportbond hoopt te komen. Het streven is om het in de komende jaren daarheen te leiden, dat Nederland internationaal weer meetelt bij de springconcoursen en dat men bij de olympische spelen van 1960 te Rome niet weg behoeft te blijven. Een moeilijk punt zal zonder twijfel zijn de kwestie VOETBAL COMMISSIE-VAN-VIJF SPEURT NAAR NIEUWE BONDSVOORZITTER Naar de „Sportkroniek" verneemt, is er een commissie-van-vijf samengesteld, die tot taak heeft gekregen, de leden van de Bondsvergadering voor te lichten betreffende de meest-geschikte opvolger voor ir. H. F. Hopster, de huidige Bonds voorzitter. die, gelijk reeds vroeger ge meld, binnen afzienbare tijd zijn functie zal neerleggen. Deze commissie bestaat uit de beide vice-voorzitters van de KNVB. de heren A. H. Martens en J. J. Egberts; verder uit de heer H. J. van Daalen (Enschede!, jhr. ir. C. M. Mollerus (Eindhoven) en T. Welle (Utrecht). Naar de „Sportkroniek" verneemt, heeft de KNVB zich met Kees Rijvers en met zijn club St. Etienne in verbinding gesteld, om hem beschikbaar te krijgen voor de interlandmatch SpanjeNeder land op 23 januari a.s. in Madrid, indien althans de keuzecommissie aan Rijvers een plaats wil inruimen. De Hongaarse jeugdploeg, die na een tournee door Engeland in Zwitserland vertoefde op uitnodiging van de FC Ser- vette en daar een serie wedstrijden heeft gespeeld, is thans ontbonden. Het schijnt, dat alle leden van de ploeg besloten heb ben niet naar hun land terug te keren. Een bestuurslid van Servette deelde mede. dat de trainer en vroegere inter national Vincze, en zes spelers, t.w. Pazmandi, Nemeth. Geley, Makay, Ke- resztes en Varhidi in Zwitserland zullen blijven. Istvan Kovacs, die een aanbie ding van Wolverhampton Wanderers heeft gekregen, vertrekt naar Engeland, terwijl Kaszas van plan is met Honved naar Zuid-Amerika te gaan. Voorts zullen Hanek, 'Loerincz en Sztani voortaan voor Eintracht Frankfort uitkomen en reizen Liptak, Nemes en Povaszay naar België. Twee andere spe lers, Mathesz en Szalay, zijn voornemens toe te treden tot Austria (Wenen). der rijvergunningen, door de Hippische Sportbond af te geven, waarbij men van de zijde der springruiters op het standpunt staat, dat deze alleen mogen worden uitgegeven aan hen, die georga niseerd zijn in de nieuw te vormen vereniging. Men hoopt op de algemene vergade ring van de Hippische Sportbond, welke 17 januari te Utrecht wordt gehouden, reeds zover met de organisatie der nieuwe vereniging te zijn. dat men met positieve voorstellen kan komen. In een bijeenkomst met uitsluitend dressuurruiters werd algemeen de be hoefte gevoeld, dat een bestuurslid van de afdeling rijpaarden van de Hippische Sportbond wordt aangewezen om de speciale belangen van de dressuurruiters te behartigen. Daartoe zal het aange wezen bestuurslid contact moeten op nemen met de club van dressuurruiters en de individuele leden. Niet alle dres suurruiters zijn lid van genoemde club. Een of twee keer per jaar zal een bijeen komst worden gehouden om het contact met de Hippische Sportbond te ver stevigen. „HANKO" EN „ABENDGLANZ" Geruime tijd vóór de olympische ruiterwedstrijden ter Stockholm zijn de springpaarden „Hanko" en „Abendglanz" aangekocht, dank zij een donatie uit het veefonds, met de bedoeling, dat deze paarden ter beschikking werden gesteld van de ruiters, die Nederland eventueel zouden vertegenwoordigen in de landen wedstrijd in de Zweedse hoofdstad. Door verschillende omstandigheden is toenter tijd van een uitzending niets gekomen. Het bestuur van de stichting Nederland sche Hippische Sportbond heeft thans be sloten de achtjarige vosruin „Hanko" te verkopen bij inschrijving onder daarvoor vastgestelde voorwaarden. De koper moet zich o.m. verplichten in de jaren 1957, 1958 en 1959 ten minste vijf keer met „Hanko" deel te nemen aan MA of zwaardere parcoursen. welke onder de reglementen van de Nederlandsche Hippische Sportbond worden georgani seerd. „Hanko" zal alleen met toestem ming van het dagelijks bestuur van de stichting naar het buitenland mogen worden uitgevoerd. Het paard „Abendglanz" is inmiddels reeds „onderhands" verkocht. Zonder dat hij het wist Naar wij vernemen is de voorzit- tei van de KNZB, de heer Jan de Vries tijdens het onlangs te Melbour ne gehouden congres an de inter nationale zwemfeder: (FINA) ge. kozen tot president voor de periode van 4 jaar. De heer Jan de Vries is de opvol ger van Mario L. Negri (Argentinië), die aan de beurt van aftreden was. Volgens de bepalingen van de Fina wordt de president gekozen voor een tijdperk, gelegen tussen 2 olympische spelen in. De heer De Vries, die zelf niet op het congres te Melbourne aanwezig was in zijin functie van vice-voorzitter, was ten zeerste ver rast toen hij dezer dagen van de twee andere vice-presidenten René de Rae- ve en Max Ritter schriftelijk het be richt ontving, dat hij tot president was benoemd. De heer De Vries ver klaarde n.l. tegenover een verslagge ver van het A.N.P., dat de Ameri kaan Max Ritter aan de beurt was geweest om het presidentschap in Melbourne over te nemen. De heer Ritter heeft hem evenwel geschreven, dat hij zijn kandidatuur had inge trokken, dit in verband met het feit, dat er moeilijkheden waren gerezen over de kwestie van het protest in zake de diskwalificatie van de Duitse sohoolslagzwemimer Klein. Voorkom en bins dia zaurbrand op do maag. Met Esnnios. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. (Advertentie) DAMMEN SECRETARIS KNDB OVERLEDEN In de leeftijd van 64 jaar is te Dordrecht overleden de heer W. H. Lieve, algemeen secretaris van de Kon. Ned. Dambond. De heer Lieve, die deze functie ruim 35 jaar vervulde, was tevens penningmeester van de Internationale Dambond. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. BILJARTEN KNBB, DISTRICT LEIDEN KroonDe Plas 42, MonopoleVr.- kring 6—0, 't Noorden—De Kroon 2 42. Klasse E: OSLVr.kring 3 44, Ons Gen.Sport 2 44. Centraal 2Witte Huis 60. Vr.kring 2't Noorden 2 26. Klasse F: Centraal 3Sport 3 44, DDE 2—Verg. Vos 6—2, De Plas 3—De Kroon 3 62, Vr.kring 4Monopole 3 6—2, Ont Gen. 2—'t Noorden 3 5—3. De Kon. Belgische Boksbond is nog maals in het geweer gekomen in verband met het wetsontwerp-Philippart, dat dezer dagen in eerste lezing is aange nomen door de Belgische kamer vaO volksvertegenwoordigers. De heer Phi- lippart wenste een verbod zonder meer van alle boks- en catch wedstrijden, maar zijn ontwerp is geamendeerd door de regering in die zin. dat dergelijke wed strijden en demonstraties kunnen worden gehouden op voorwaarden, die bij kon. besluit zullen worden vastgesteld. Deze voorwaarden zullen zodanig zijn. dat zij ernstig letsel van de boksers uitsluiten. Het aldus geamendeerde wetsontwerp, dat nog in tweede lezing door de kamer de bewering, als zou boksen fataal voor de gezondheid en moreel onverdedigbaar zijn, wijst de bond op tal van boksers, die hun tak van sport eer hebben aan gedaan en wier gezondheid niets te wensen laat. Ongelukken kunnen zich voordoen, maar dit geldt voor elke wed strijdsport en wie het wedstrijdelement wil uitschakelen doemt tevens de be trokken tak van sport tot de ondergang. De bond keert zich tevens tegen de verplichte dracht van een hoofdkap, niet tegen het principe, dat er aan ten grond slag ligt, maar omdat een dergelijke kap in de praktijk veeleer schadelijk dan nuttig zou zijn. Een kap is in geen enkel land voorgeschreven en zelfs bij de moet worden goedgekeurd en dat daarna training maakt men er geen geregeld ge- behandeling komt in de senaat, houdt dus een strengere reglementering van de bokssport in. De Kon. Belgische Boksbond richt zich nu hoofdzakelijk tegen de heer Philip- part, die betoogt, dat boksen een mens onwaardige sport is aangezien er in een wedstrijd naar gestreefd wordt de tegen stander te blesseren. De bond voert aan. dat elke sport een verbetering van de lichamelijke conditie beoogt, dat een verbod derhalve een aantasting van de persoonlijke vrijheid moet worden ge acht. en dat in België strenge veilig heidsmaatregelen van kracht zijn, zodat boksen tot de minst gevaarlijke takken van sport kan worden gerekend. Tegen SCHAATSENRIJDEN DE IJSWEGFNCENTRALE „OOSTERGOO" EN DE ELFSTEDEN TOCHT De ijswegencentrale „Oostergoo". om vattende de gemeenten Dantumadeel, Dokkum. Ferwerderadeel. Kollumer- land. Leeuwarderadeel, Oostdongeradeel en Westdongeradeel, heeft te Dokkum vergaderd onder leiding van burgemees ter A. E. Hoving van Westdongeradeel. Uit het rapport van de penningmeester bleek, dat de centrale financieel danig in de nesten zit. Er is een tekort van bijna f 10.000 over het winterhalfjaar 1955/'56. De winter met veel sneeuwval, die het noodzakelijk maakte de banen voort durend met hoge kosten vrij te houden, is daar debet aan. Maar het tekort is tevens veroorzaakt door de grote kosten, die ten behoeve van de Elfstedentocht moesten worden gemaakt. Het berijdbaar maken en houden van de banen, waar de rijders over moesten, vorderde een bedrag van f4452. De ijswegencentrale presenteerde de nota aan de Elfsteden tocht-commissie te Leeuwarden, maar deze gaf te kennen hiervoor geen mid delen beschikbaar te hebben. „Ooster goo" gaat hiermee niet akkoord en hand haaft de vordering. Indien de Elfsteden tocht-commissie niet betaalt, zal voor het komende seizoen geen medewerking aan de zeer bekende tocht worden ver leend. GEWICHTHEFFEN LEIDENAARS TE VENLO Bij de te Venlo gehouden kampioen schappen van Zuid-Nederland 2e klasse werden de volgende resultaten behaald: H. de Hoek (LKV) in afdeling licht- zwaar kampioen met een totaal van 282' kg; J. J. de Romijn (LKW) in het halfzwaar gewicht, vierde, met 267 V7 kg. Voor de Spartaan waren de uitslagen: Th. Brandt (lichtgewicht), 3e met 235 kg; M. Anneeze (middengewicht) 4e met 277J^ kg; D. v. d. Wetering (halfzwaar) 5e met 260 kg. (91) VtUS beurt s/s ie een trem metdmmet ftvokti bruik van. Werd de kap verplicht ge steld. dan zou dit het einde betekenen van alle internationale bokswedstrijden in België. De bond herinnert er ten slotte aan. dat in vrijwel alle landen van de wereld de beoefening van de bokssport op scholen en universiteiten, bij de politie en in het leger, wordt aangemoedigd. BRIDGE. LEIDSE BRIDGECLUB „DDS". De uitslagen van de 3e ronde der 4-tallen competitie waren: Groep A: team mevr. Visser wint van team Kuilman met 7 mp.; team Baggen wint van team Verboog met 23 mp.; team Leutenbach wint van team v. Berge Henegouwen 17 mp. Groep B: team mevr. Reekers wint van team mevr. Verstraaten met 43 mp.; team Krul wint van team Lan- cel met 30 mp.; team Parmentier wint van team mevr. Aalbersberg met 10 mp. BRIDGECLUB SANS ATOIIT De resultaten van de 5e ronde der viertallencompetitie zijn: Zwart. Team Tielkemeijer wint met 20 m.p. van team Kukler; team v. d. Staaij wint met 18 m.p. van team Ginjaar. Rood. Team Werter wint met 10 m.p. van team Weber; team v. d. Zeeuw speelt gelijk met team Devilee, ieder 0 m.p. Groen. Team Niehot wint met 23 m.p, van team Mollema; team Altink wint met 6 m.p. van team De Haas jr. De Spaanse party is interessant maar moeilijk. Iemand, die beweert, dat Uij deze opening kent. durft heel wat te zeggen. Misschien is er wel niemand, tot de grootmeesters toe, die er alles van weet. Hoe gauw men zich vergissen kan toonde weer een recente wedstrijdpartij tussen twee sterke Nederlandse spelers (wedstrijd „Utrecht"DDI). Wit: Wijnans. Zwart: Prof. Hamming. 1. e2e4. e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Lfl—b5. a7a6; 4 Lb5—a4. Pg8—f6; 5. 00. Lf8e7; 6. d2—d4 (het z.g. Spaans middengambiet, dat onmiddellijk de pro blemen scherp stelt. Zwart moet e5xd4 spelen, maar hier gebeurde): 6. Pf6xe4??; 7. Tfl—el, f7—f5 (d5 kan ook niet goed om Pxe5); 8. d4d5, Pc6b8; 9. Pf3xe5. 0—0; 10. d5—d6ü (dreigt zo maar 11. Dd5t. Kh8; 12. Pf7t. Kg8?; 13. Ph6tt. Kh8; 14. Dg8t, Txg8; 15. Pf7 mat!» dus Pe4xd611. La4—b3t. Kg8—h8; 12. Ddlh5 (dreigt Pg6 mat!), Dd8e8; 13. Dh5xe8 en zwart gaf op. Er gaat min stens een stuk verloren. Naar aanleiding van of beter nog ten vervolge op de aardige combinatie door de heer Preenen ingezonden, bereikte mij opnieuw een verrassend partijslot. Nu was de heer Preenen zelf het slacht offer van een onverwachte ontknoping. Het was zijn clubgenoot Schüss, die hem uit zijn overwinningsdroom wreed wekte. Men was tot de volgende stelling ge komen. I t 4 4 4 a 4 ëg& t 4 4! Zwart speelde Pd3xcl met de begrij pelijke verwachting, dat nu zou volgen Dxa3. bxa3 enz. en de winst is ver zekerd. Er volgde echter een grote verrassing, n.l. neen. zoekt U die eerst zelf en lukt het niet, dan staat het hieronder. tfl door ALAN SULLIVAN. 51). Ze kon niet naar bed gaan en wilde Hector niet verlaten. Te veel ge schrokken om alleen te kunnen zijn, wachtte ze met hem in de zitkamer. Bunny, hen alleenlatend, keerde naar het griezelige schouwspel in het la boratorium terug en staarde naar dat tweetal mens en dier. Hoe weinig werkelijk verschil was er nu tussen hen van hoe weinig belang waren ze nu beiden! Absaloms gezicht ver toonde een uitdrukking van hevige angst, maar hij leek geen enkele wond te hebben opgelopen. Het leven was plotseling uitgeblust en hij leek oneindig veel ouder dan was het werkelijk nog geen vierentwintig uur geleden? toen hij de heer J. M. Hughes met een spottende glimlach had uitgenodigd om in de glazen cel plaats te nemen. Bunny keek naar de cel en toen naar de angstige butler bij de deur. „Wat is dat voor een ding, Her- vey?" „Ik ik weet het niet, meneer". „Hm. Mooi zo. Hoe kwam die aap los?" „Dat weet ik ook niet, meneer". „Is het al eens eerder gebeurd?" „Een keer". „Wil je liever zwijgen tot de poli tie komt?" „Als u het goed vindt, meneer". „Best maar ze zullen je lastiger vragen doen dan ik. Weet je, hoe oud meneer Absalom was?" „Hij is de vorige week honderd jaar geworden, meneer". Bunny keek de bevende man ietwat medelijdend aan. „Ga en neem een hartversterking die heb je nodig.- Ik zal wel blij- Hij bleef tot de dokter kwam en verbaasde zich, dat angst zo de geest kon benevelen. De dokter was in de oorlog aan het front geweest, maar verklaarde later, dat hij nog nooit in zijn leven een schouwspel had gezien als hij die novembernacht op Monk's Mount aantrof. Voor de bewoners van Hoddesdon was Absalom altijd een enigszins geheimzinnige persoonlijk heid geweest. Hij leefde in volkomen afzondering. De dwerg in de portiers woning maakte het geheel nog fraaier en men sprak in de boerderij en van een dier, dat jaren geleden in een grote kist gekomen was. Nie mand had het echter ooit gezien. De Indische bediende maakte de zaak nog vreemder en de directeur van gemeentewerken verbaasde zich soms over het geweldige stroomver bruik, en waarvoor een gewone villa stroom van zo hoge spanning nodig had. De dokter had al van die praatjes gehoord. Een oproep van Monk's Mount in het holst van de nacht had zijn belangstelling meteen gewekt, hij had zijn instrumententas gegrepen en stond nu op de drempel van Absaloms laboratorium. Zenuwen had hij practisch gespro ken niet. Dat verklaart hoe, todh Ï3e eerste verbazing over was liadat hij Siak gezien had als een dode aap en niet als een onderdeel van een nachtmerrie, nadat hij Absaloms tere lichaam had onderzocht en de dood geconstateerd hij nieuwsgie rig om zich heen keek. Hoe had dit vertrek eruit gezien voordat de hel er losbarstte? Daarna zette hij Hectors arm, ter wijl de jongeman de tanden opeen klemde en glimlachte tegen Anthea. „Het is een eenvoudige breuk en zal weldra genezen zijn. Wat is hier gebeurd?" Hector vertelde hem zoveel hij no dig oordeelde. „Zal de politie gewaar schuwd moeten worden?" „Zeker. Meneer Absalom was zeker de vader van deze jongedame?" „Nee, haar stiefvader. Wat moet de politie weten?" „Hoe het gebeurd is en of het voor komen had kunnen worden. Hoe oud was meneer Absalom?" Tot Bunny's groot vermaak stamel de Hector, dat hij het niet wist. An thea zweeg wat ook opvallend was. De dokter vertrok na nog een blik op het laboratorium geworpen te heb ben, hogelijk verwonderd. Anthea leek zo overspannen dat Hector be zorgd werd. „Schat, ga toch naar bed. Alsje blieft je bent uitgeput". „In kan in dit huis niet slapen", zei ze huiverend. „Ik blijf bij jou". „Maar waarom zouden we een van allen hier blijven?", vroeg Bunny. „Waarom zouden we niet teruggaan naar moeder B.? Ik breng er jullie in een wip en de rit zal jullie goed doen! Jullie koffers staan toch al gepakt!", liet hij er lachend op volgen. „Jij brengt er ons!" bromde Hec tor. „Hoe?" „In mijn wagentje het staat om de hoek". „Zo ben je dus hier gekomen!" „Ik hield nooit van wandelen in het donker vooral niet in Herts", zei Bunny welgemoed. „Maar waarom ben je gekomen, Dat begrijp ik niet". „Daar zullen we het een andere keer wel eens over hebben". Hij stak een sigaret op, ging naar buiten en even later zagen ze de kop- lichten langs de oprijlaan naderen. „Heerlijke avond mist is opge trokken de sterren staan aan de hemel. Klaar, jullie? Hec, denk om je arm!" Hervey kreeg de nodige instructies en het groene monster gleed Londen- waarts onder een nieuwe maan. Hec tor, het hoofd van zijn meisje tegen zijn schouder, Anthea in een nevel van verbazing en dankbaarheid, me neer Marchant getooid met een le ren jas en de brede glimlach. De hek ken stonden open en de dwerg stond als een misvormd silhouet tegen de deuropening van zijn huisje. „Tussen twee haakjes, Bunny, ik ben je zeer dankbaar", zei Hector zacht, „je kwam net op tijd". „Niets te danken het was me een eer. Heerlijke avond, niet, jullie twee?" Hector lachte en werd toen weer ernstig. Drie uur geleden hadden ze Londen verlaten, hopeloos en hulpe loos. In die drie uur had een hogere macht de hele wereld voor hen ver anderd. Hij keek naar het meisje, voelde hoe ze zich tegen zijn borst nestelde, zuchtte van dankbaarheid en richtte zijn gedachten op de naaste toekomst. Er was een offer gebracht, maar niet door haar. Londen ziet er vreemd uit op het uur dat de grote stad in haar diepste slaap ligt en men in Trafalgar Squae het geratel der wagens in Covent Garden hoort. De straten zijn verla ten, want de laatste pretmakers zijn al thuis en de vroegste melkboer is nog niet op het pad. Alleen de schre den van een politie-agent en de klok ken der stadstorens laten zich horen. In St. James Square schelde Bunny net zo lang tot eindelijk een verbaas* de lakei opendeed en hem aanstaarde^ „Mr*. Baxter al naar bed?" (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9