S)e CöicbeSon4mit Arrestaties op grote schaal in BOEDAPEST j0l,1"ahr02'leSvee Economisch leven moeilijk weer op gang te krijgen Sjepilof tekent defensie-verdrag met Polen Onrust op N. Guinea Met de bergingsvloot in het Suez-kanaal wil het niet vlotten Een banketbakker bakte znete broodjes tot een bedrag van f 50.000 Veranderlijke bewolking DINSDAG 18 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13986 Directeur: C. M. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bergings maatschappijen verliezen hun geduld In een wanhopige poging, een nieuwe opstand te voorkomen, is de rege ring in Boedapest er toe overgegaan grootscheepse arrestaties uit te voeren. In geheel Hongarije worden thans rechtszittingen gehouden, waarin per sonen, die wapens dragen of verbergen zich moeten verantwoorden. Radio-Boedapest heeft weer enkele doodvonnissen gemeld. Radio-Boedapest meldt, dat maandag in Hongarije 200 „contra-revolutio naire terroristen" zijn gearresteerd. Er wordt een onderzoek naar hun ge dragingen ingesteld, aldus de radio. Schromelijk te kort aan mijnwerkers BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd„ f 7w— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes L50 DWANGARBEIDERS VOOR DE MIJNEN. Naast haar pogingen om de pcflitie- ke situatie weer in handen te krijgen doet de Hongaarse regering ook alle mogelijke moeite, om de economie van het land weer onder controle te krijgen. Naar United Press uit Wenen ver neemt, is w3 Hongaarse geheime po litie bezig om in de industriesteden een groot aantal van de nog aanwe zige arbeiders bijeen te drijven, ten einde hen als dwangarbeiders naar de mijnen te voeren. Radio-Boedapest maakt later be kend, dat er Maandagmorgen 4.400 mijnwerkers op hun werk bij ie mij nen te Nograd zijn verschenen, maar Arabieren gebelgd tegen Irak Arabische arbeiders in heel Egypte en Jordanië hebben gisteren gestaakt uit protest tegen de politiek van pre mier Noeri van Irak, die werd be schuldigd van „verraad aan de Ara bische zaak". In Egypte werd twee uur gestaakt.. Van 12 tot 2 uur in de middag was het in Cairo stil als op een zondag. Alle winkels waren gesloten, al het verkeer lag stil, Ihet spoorwegver keer inbegrepen. In Armman, die hoofdstad van Jordanië duiurde de staking van zonsopkomst tot zons ondergang. Alle scholen, winkels, re geringsbureaus waren gesloten, al het verkeer lag stil. Grote menigten demonstranten schreeuwden leuzen waarin Noeri werd uitgekreten, Nasser werd ge loofd voor „de worsteling van de vol keren van Egypte en Irak tegen de buitenlandse invloed". Talrijke bood schappen werd naar koning Feisal van Irak gezonden, waarin het aftre den van Noeri werd geëist. Verwacht wordt dat de Arabische Liga spoedig het beleid dat de Iraakse regering volgt zal veroordelen. WEG MET DIE WEG! Ook wanneer het de aanleg van wegen betreft. Men kan, in aanbidding voor een steeds sneller verkeer, een „ideaal" wegenplan opstellen, doch zulk een wegenplan is ons inziens alleen ideaal, wanneer met andere iderlen rekening is gehouden. Verkeersdeskundigen hebben de neiging een landkaart voor zich te ne men en daarop wegen te tekenen, zon der er mee rekening te houden, dat er op die „landkaart" mensen wonen met bedrijven, zonder er mee reke ning te houden, dat die landkaart het schema weergeeft van een door natuur en historie gevormd landschap en dikwijls houden zij er ook geen re kening mede, dat het geld kost. De enorme toename van het ver keer heeft het onontkoombaar ge maakt voor de ^wegen-aanleg offers te vragen van bedrijfstechnische, natuur-historische en financiële aard. Het is echter zaak toe te zien, dat er niet meer grond aan wegen wordt verknoeid, dan nodig is. Niet wat verkeersdeskundigen wen selijk vinden, maar wat nodig is, moet leidraad zijn bij voorzetting van de wegenaanleg. Straks zal de rijksweg beoosten Leiden een zeer grote verlichting geven voor het verkeer Rotterdam Amsterdam. De rijksweg door Wase- senaar zal zeker de helft van zijn doorstroming verliezen. De provin ciale weg LeidenVoorschoten thans druk in gebruik als doorgangs weg zal verflauwen tot „buurtver keer". Desondanks heeft de Provinciale Planologische Dienst op de kaart een nieuwe weg getrokken, van de Vink langs de spoorlijn naar Den Haag. Voor de verbinding tussen Leiden en Den Haag zou men dan de keuze hebben tussen vier wegen! Dat is toch overdreven. Dat is schadelijke over drijving, omdat schade wordt toege bracht aan grond en landschap en enige millioenen worden uitgegeven, zonder voldoende reden. Namens Prinses Wilhelmina is een bezwaarschrift tegen dit plan inge diend, met gevolg dat het voorlopig wordt afgevoerd. Moge het afgevoerd blijven! Aan de geprojecteerde weg bestaat geen be hoefte. dat slechts 930 van hen bij de kolen- produktie zijn betrokken. In de mijnen van Varpolota zijn maandagmorgen 512 mijnwerkers aan het werk gegaan, maar door het te kort aan vervoersmiddelen konden de kolen uit deze mijnen slechts voor een klein gedeelte afgeleverd wor den, aldus radio-Boedapest, die voorts meedeelde, dat er in Pees een groot gebrek aan mijnwerkers is en dat het huisvestingsproblemen in deze plaats ernstige vormen aanneemt. Het blad „Nepszabadsag" berichtte, dat 20.000 van Hongarijes vroegere 84.000 mijnwerkers voor goed de mij nen hebben verlaten en dat de vorige week slechts driekwart van de over geblevenen zich op hun werk hadden gemeld. IN DE RIJ VOOR PASPOORTEN. Lange rijen wachtende Hongaren stonden maandag voor het paspoort- eerst sedert ruim twee weken emi gratie-aanvragen in behandeling nam. Toen het kantoor opende stond er een rij van 500 mensen en de gehele dag hield de stroom mensen aan, die de gangen in het gebouw en het trot toir buiten geheel bezetten. De meeste aanvragen golden westelijke landen. Ambtenaren vertelden, dat er reeds voor de heropenstelling van het bu reau 2000 aanvragen in behandeling waren. Eind november had men door te grote drukte geen aanvragen meer in behandeling genomen. LIEVER POLEN DAN RUSSEN. Tijdens het afgelopen weekeind? zijn in Boedapest op grote schaal niet- ondertekende pamfletten verspreid waarin er op wordt aangedrongen dat Poolse troepen, in verband met de bepalingen van het verdrag van Warschau, de bezetting van Hongarije van de Russen zullen overnemen. DE ARBEIDERSVOORWARDEN IN HONGARIJE. De vrije Hongaarse vakbonden heb- ben maandag besloten het sinds 1949 in Hongarije bestaande systeem van collectieve arbeidsovereenkomsten op te heffen, aldius heeft radio-Boe dapest vandaag meegedeeld. De bonden hebben de Hongaarse regering van bun beslissing in kern- nis gesteld. Volgens de radio wordt in een com muniqué van de bonden gezegd, dat de arbeidersraden en de vakbonden voortaan in alle ondernemingen zul len samenwerken en door een ge meenschappelijke overeenkomst de bureau in Boedapest, dat voor het loonregelingen zullen vaststellen. Positie der Russische troepen in Polen De Russische minister van Buiten landse Zaken, Sjepilof, is gisteren on verwacht in Warschau aangekomen, in gezelschap van de Russische minis ter van Defensie, maarschalk Zjoe- kow. Het doel van hun bezoek was de ondertekening van een nieuw verde digingsverdrag met Polen. Maandagavond is deze overeen komst getekend, aldus meldt Radio- Warschau. Het officiële Sow jet-persbureau Van officiële zijde wordt medege deeld, dat recente alarmerende be richten uit buitenlandse bron om trent onrust in het Wisselmerenge bied in Nederlands Nieuw-Guinea betrekking hebben op het voorgeval lene te Onbano op 4 november j.l. Uit Hollandia werd reeds op 6 en 8 november bericht, dat te Onbano aan het Paniaimeer een Ambonese zen dingsonderwijzer en zijn gezin en een Papoea-politieagent werden ver moord. Het zendingsvliegtuig word ver nield 'en de zendingsgebouwen in brand gestoken. Er zijn bij de zending geen verdere slachtoffers te betreuren dan die reeds gemelde. De streek om het Paniaimeer is nog onrustig. Er wordt intensief gepa trouilleerd door de politie, waarbij steun wordt onvangen van welge zinde Kapukou's. Le achtergronden van de moeilijk heden zijn geen andere, dan die welke Een straf van ten hoogste twee jaar tuchthuis, met aftrek van een jaar voorarrest, heeft de openbare aanklager bij het Westduitse Hoog gerechtshof te Karlsruhe maandag ge- eist tegen dr. Otto John, het voor malige hoofd van de Westduitse con traspionagedienst. Voorts eiste hij, dat John gedurende drie jaar geen openbaar ambt mag bekleden en dat hij wordt ontzet uit het passief kiesrecht. John werd beschuldigd van het on derhouden van verraderlijke betrek kingen met het Oosten, het onthul len van Westduitse geheimen aan de communisten en het maken van anti- westelijke propaganda, toen hij in Oost-Duitsland was. De openbare aam klager betoogde herhaaldelijk, dat John had gehan deld uit vrees en uit lafheid in plaats van met misdadige bedoelingen. De verklaring van John, dat hij onder invloed van verdovende mid delen naar Oost-Berlijn zou zijn ont voerd, noemde de aanklager onwaar- schijmlijk. Volgens de aanklager was John naar Oost-Berlijn gegaan om daar de rol van „voorvechter van de her eniging van Duitsland en strijder te gen de herbewapening van West- Duitsland" te spelen, ten einde zijn geldingsdrang te bevredigen. Het proces-de Braai Het landgerecht in Madjalengka, (West-Java), heeft maandag de be handeling voortgezet van de straf zaak tegen de Nederlander H. de Braai, die terecht staat op beschul diging van subversieve actie tegen de Indonesische staat. Als gevolg van ongesteldheid van de rechter, Dwidjono Sostrodirdjo, was de verdere behandeling van deze zaak veertien dagen geleden reeds opgeschort De rechter, die een as thm a-patiënt is, heeft echter kenne lijk zijn krachten overschat, want op de zitting van maandag, tijdens het heeft maandagavond bekendgemaakt dat de Pools-Russische overeenkomst bepaalt, dat de tijdelijke legering va* Sowjet-troepen in Polen op geen en kele wijze inbreuk kan maken op de Poolse soevereine rechten en niet kan "ïajl'de derfkT'g°etliïïTóp die leiden tot inmenging van de Rusfi- - sche troepen in de Poolse binnen landse aangelegenheden. Russische troepenverplaatsingen op Pools gebied kunnen slechts met toe stemming van de Poolse autoriteiten geschieden. De Russische militairen en hun ge zinsleden in Polen moeten zich hou den aan de Poolse wetten. Sjepilof heeft volgens radio-War- schau maandagavond op een receptie in Warschau verklaard, dat het ak koord het begin is van een nieuwe fase in de betrekkingen tussen de so cialistische landen. De handhaving van de Sowjettroe- pen in Oost-Duitsland en hun tijde lijke aanwezigheid in Polen is een gevolg van het gevaar van het West duitse militairisme, aldus de Sowjet- minister. men verwachten kan bij de pacificatie van elk primitief volk. Eeuwenlang is de bevolking van het centrale berg land gewend geweest aam eigen rechtsopvattingen en aan het toepas sen van barbaarse gebruiken als het verminken en vervolgens het doden van overspeligen, het doodpijlen van weduwen enz. Elke inmenging op dit gebied van bestuur of zending en missie ontmoet weerstand en kan aan leiding geven tot lokale uitbarstingen. In de afgelopen jaren hebben ver scheidene epidemieën aan de Wissel meren: mazelen, kinkhoest, griep en varkensziekte slachtoffers gemaakt. Ook zulke omstandigheden kunnen reacties opwekken bij een primitieve bevolking. dag, een inspecteur van politie, viel hij bewusteloos van zijn stoel. Na een hali uur kwam hij weer bij, doch hij was niet bij machte de zitting voort te zetten. De verdere behandeling van het proces werd hierop voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een driejarig meisje werd het slachtoffer van een verkeersongeluk, dat gistermiddag te Geersdijk, ge meente Wissekerke is gebeurd. Het kind, dat voor een passerende vracht auto de weg overliep, werd door de wagen gegrepen en moest met ernsti ge hoofdwonden vervoerd worden naar het ziekenhuis te Goes, waar het in de loop van de avond is over leden. Geen materiaal zonder bemanning Engeland en Frankrijk zijn van plan hun bergingsvaartuigen uit het Suezkanaal terug te trekken tenzij zij een officiële waarborg krijgen, dat deze schepen door V.N.-troepen zullen worden beschermd. Dit is gis teren officieel meegedeeld. De Engelsen en de Fransen schij nen uiterlijk vandaag een waarborg te willen hebben, anders zullen zij morgen of donderdag hun bergings vloot terugtrekken. Wanneer de Engels-Franse schepen zullen worden teruggetrokken, zul len de bergingswerkzaamheden (waarvan de duur thans op twee maanden is geschat), waarschijnlijk enige maanden langer Xuren. De geallieerden willen hun sche pen niet ter beschikking stellen zon der de bemanningen, terwijl Egypte weigert de Engels-Franse bemannin gen aan het bergingswerk te laten deelnemen. Hun nateriaal is de Egyptemaren overigens wel welkom. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloy, heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard, dat het hem speet te moeten zeggen, d it het met de schikkingen inzake de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal niet zo vlot gaat als hij had gehoopt. BRITTEN EN FRANSEN IN EGYPTE. Engeland en Frankrijk hebben ge- eist, dat Egypte de verzekering geeft, dat er aan de mishandeling en depor taties van Britse en Franse staatsbur gers in Egypte een einde wordt ge maakt. De beide landen zullen vragen om een bespreking van de kwestie door de Assemblee van de Verenigde Na ties tenzij de Egyptische regering de nodige verzekeringen geeft aan secre taris-generaal Hammarskjoeld. De directeur van het Egyptische voorlichtingsbureau heeft maandag avond in een door radio-Cairo omge roepen verklaring gezegd, dat de Egyptische regering 800 Britten en 280 staatloze Joden heeft aangezegd het land te verlaten. Hij voegde eraan Alle buitenlandse auto's die Duitsland binnenkomen, moeten na 1 januari verzekerd zijn. Automobi listen, die niet kunnen aantonen, dat zy tenminste tegen wettelijke aan sprakelijkheid verzekerd zijn, zullen verplicht zijn aan het grenskantoor waar zij Duitsland binnenkomen, een verzekering te sluiten. De Haarlemse recherche is overge gaan tot arrestatie van de 46-jarige banketbakker P. C. H. H. te Haarlem. Hij wordt verdacht van verduisterin gen en oplichtingen tot een bedrag van rond 50.000,Doordat hij nog al van de tongriem gesneden was, zonder dat men naging, of de man de waarheid sprak, kon hij gro te sommen gelds los krijgen, maar toen hij een paaar maanedn geleden failliet ging viel alles als een plumpudding in elkaar. Hongaren zuchten onder Russische „Arbeids-inzet" In Boedapest is de rust nog altijd niet weergekeerd. Op de foto ziet men een vrachtwagen van het Russische leger die werkmensen ophaalt voor werkzaamheden aan Russische installaties. Telefoto De bakkerij is gevestigd in een der grootste straten van Haarlem, n.l. de Grote Houtstraat. In oktober van het vorig jaar nam H. de zaak voor 80.000 over; de eerste f 20.000,be taalde hij direct, de rest zou worden afbetaald. De moeilijkheden namen een steeds grotere omvang aan, want zelfs het in contanten te betalen be drag van 20:000,moest hij lenen. Verder „liep" de zaak niet erg, want verdachte was eerst in Utrecht amb tenaar geweest ter secretarie. De ene lening moest met een twee de worden terugbetaald, en daarom leende de voormalige banketbakker grote bedragen bij particulieren en in stellingen. De kostbare inventaris van de.bakkerij was hun zekerheid. Deze was echter nog steeds van de vorige eigenaar van de zaak. H. zou die pas in zijn bezit krijgen als het bedrag van 80.000 was afbetaald. Voorts leende hij geld met als zeker heid 't meubilair, maar dat was nog in huurkoop. toe, dat 584 Fransen reeds eerder uit gewezen zyn. Een Egyptische sluipschutter heeft maandag een Franse soldaat van het vreemdelingenlegioen doodgeschoten, toen een detachement zich in Port Said inscheepte, aldus heeft een Fran se woordvoerder in Port Said bekend gemaakt „Zondagrijders" voor de rechter „De Nederlanders zijn disciplinair opgetreden en over het algemeen doen zich weinig overtredingen voor van het zondagsrijverbod", aldus de officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, tijdens de behandeling voor de Economische Politierechter van twee zaken tegen overtreders van het verbod uit het arrondissement Haarlem. Een landbouwer uit Abhenes reed op 25 november per auto van de kerk naar een zieke, zonder in hec oezit te zijn van een vergunning. Hij had er wel een aangevraagd, maar diu neg niet vóór 25 novemoer ontva.i- gen. Hij liet de Economisere Politie rechter de vergunning ?ien, maar het vm.nis luidde een geli'roete van ƒ50 subsidiair 10 dagen hechtenis. Tot een geldboete van 100, sub sidiair 25 dagen hechtenis werd een voerman uit Assendelft veroordeeld. Deze werkte des nachts op een bedrijf in Velsen-Noord en zyn patroon had vergunning aangevraagd. Op zater dag 24 november was hij per motor naar zijn werk gereden, in het ver trouwen, dat de vergunning op kan toor lag. Dit bleek niet het geval, maar toch begon hy op zondagmor gen om zes uur aan de tocht van vyf- tien km. naar zijn huis. In Beverwijk werd hij aangehouden. Ihmiddeks heeft hij nog geen vergunning ent- vangen, maar hij maakt gebruik van een bromfiets. De houding, die ver dachte tegen de Beverwijkse politie had aangenomen, was voor de officier van Justitie aanleiding een hoge boete te eisen, waarmee de politie rechter zich verenigde. Dit nummer bestaat uit pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond- Opgemaakt te S 11.15 uur). PLAATSELIJK OPKLARINGEN Plaatselijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen j zuid en zuidwest. Over het alge- meen iets minder zacht. Het depressiegebied tussen Noor wegen en IJsland nam de afgelopen 24 uur verder in betekenis af en ver wijderde zich in noordoostelijke rich ting. Randstoringen trokken de laat ste dagen van de Golf van Biscaye over Engeland en de Noordzee naar Scandinavië. De met deze storingen samenhangende regengebieden reik ten juist tot over 't westen en noorden van het land, maar er vielen slechts kleine hoeveelheden. In het zuidoos ten daarentegen kwamen flinke op klaringen voor. De activiteit van de storingen vermindert verder en daardoor neemt ook de aanvoersnel- heid van de zachte lucht tijdelijk nog verder af. Dit zal enige temperatuur daling tot gevolg hebben. Op de oce aan is de depressieactiviteit echter reeds weer aan het herleven. Mor gen zullen de nieuwe depressies ech ter nog geen invloed op het weer in ons land kunnen uitoefenen. 19 Dec. zon op 8.47; onder 16.32; maan op 19.04; onder 9.49. Hoogwaterstanden 19 Dec. v.m. 4.15; n.m. 4.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. OSLO regen KOPENHAGEN zwaar bew. ABERDEEN zwaar bew. DUBLIN onbew. LONDEN geheel bew. AMSTERDAM geheel bew. 5 C. BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA onbew. zwaar bew. licht bew. onbew. half bew. onbew. mist onbew. mist mist onbew. motregen onbew. nevel licht bew. Q grote Heer en aanvoerder van Israels huis, die Moses in het vuur van het brandende braambos zyt verschenen en hem op de Sinaï de wet hebt gegeven; kom om ons te verlossen met uitgestrekte arm.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1