U.V.S.2 A.D.0.2 ET HUIS Ook tweede dag zat vol van grote verrassingen Sarco-globine weeckelykse CRonycke ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Biljartkampioenschap ereklas bandstoten De Kleine alleen op kop De toeschouwers, die voor de derde ronde plotseling in zeer groten getale waren opgekomen, hebben een fijne neus gehad. Er werd aanmerkelijk beter ge speeld dan op de eerste wedstrijddag, waarbij De Kleine met een serie van 44, Metz met een van 37 en Van Oosterhout met 36 uitblonken. Verrassingen bleven ook niet uit, want de nederlaag van Piet van de Pol tegen Metz (200150) kwam volkomen onverwacht. Teegelaar, wiens oogontsteking veel minder last veroor zaakte dan donderdag, zorgde voor de tweede verrassing door Popeyus uit de kopgroep te spelen (200155). Die kop groep was na de derde ronde overigens geslonken tot een man, de Zwollenaar De Kleine, want Jan Sweering verloor vol gens de verwachtingen van Van Ooster hout (200—122). Metz had in de partij tegen Van de Pol zijn vorm teruggevonden en deze heeft het ook tegen de 23-jarige Henk de Kleine moeten afleggen. De Rotter dammer vocht voor zijn laatste kans op de titel, terwijl De Kleine bij winst alleen aan het hoofd van de ranglijst bleef. Het zag er in het begin naar uit, dat Van de Pol een smadelijke neder laag zou lijden. Niet in het minst ge ïmponeerd door de faam van zijn tegen stander. bracht De Kleine in de eerste dertig beurten zijn totaal op 137, o.a. door series van 11, 11, 28. 17 en 22. Van de Pol kon daar slechts 69 punten tegenover stellen. Maar met dezelfde ver betenheid. waarmee hii in de tweede ronde Van Oosterhout had achtervolgd, klemde Van de Pol zich aan zijn laatste strohalm vast en slaagde er zowaar in. profiterende van een inzinking van de Zwollenaar, langzaam zijn achterstand te verkleinen tot 175152. De Kleine brak de tegenstand met een serie van 23 in de 46e beurt, bijeen gegrabbeld over het gehele biljart met gedurfde lange stoten, en sloot na een poedel van de ontmoe digde Van de Pol in de volgende beurt de partij af. Van Oosterhout. die nu de gevaar lijkste concurrent voor De Kleine is. speelde de arme Jacobs in 45 beurten van de tafel (209—122) en Jan Sweering handhaafde zich eveneens in de voorste regionen door een benauwde overwin ning op Bert Teegelaar (200198 in 69 beurten), nadat de Rotterdammer lange tijd de leiding had gehad. Popeyus verloor de aansluiting door een tweede nederlaag tegen Metz. VOETBAL BELGISCH ELFTAL SAMENGESTELD De Belgische ploeg voor de wedstrijd tegen Duitsland te Keulen op 23 decem ber a.s. is als volgt samengesteld: Doel: Dresen (Lierse SK). Achter: Diricx (Un. St. Gilloise) en Dries (Berchem SP). Midden: Mees (Antwerp FC), Van Kerkhoven (Daring CB) en M. Maertens .(Antwerp FC). Voor: Orlans (La Gantoise). Van der Wilt (Anderlecht), Willems (La Gan toise), Houf (Standard CL) en Moyson (Daring CB). Reserves: Van der Stappen (Olympic Charleroi), Van Brandt (Lierse SK), Mathonet (Standard CL) en A. Janssens (Un. St. Gilloise). Caroly Sandor, rechtsbuiten van het Hongaarse voetbalelftal, heeft een aan bieding gekregen van Birmingham City, de eerste divisie club, om voor deze ver eniging te spelen. Birmingham wil hem een baan geven. Sandor zal dit bespre ken met zijn echtgenote, die op het ogen blik in Wenen vertoeft. De FIFA-be- palingen verzetten zich er tegen, dat Sandor zonder toestemming van de Hongaarse Voetbal Bond voor een bui tenlandse club uitkomt. Intussen wordt uit Genève gemeld, dat het juniorteam van Hongarije van plan is zich in Zwitserland te ontbinden. Iedereen is vrij om naar huis terug te keren of asyl in westelijke landen te vragen. Het Hongaarse team vertoeft in Genève op kosten van de bekende voet balvereniging Servette. Nog twee wed strijden zullen de juniores in Zwitserland spelen en daarna wordt de ploeg ont bonden. „Wij keren niet terug naar Boedapest; onder de mooie hemel van Hongarije willen wij niet meer leven", zo schrijft Ferenc Puskas in een artikel in het Italiaanse weekblad „Oggi". „Ik hoop ergens een rustig plekje te vinden waar geen gevaar bestaat voor tanks en voor kanonnen, en waar mijn dochtertje in alle rust groot kan worden, zoals alle andere kinderen ter wereld", aldus verder de linksbinnen van „Hon- ved", die 't betreurt, dat sommigen van zijn landgenoten genoodzaakt zijn te re patriëren. „Het gaat aldus Puskas om degenen wier gezinnen, die ze niet in de steek kunnen laten, in Hongarije zijn achtergebleven." De uitslagen luiden: Metz 200 40 37 5 00 Van de Pol 150 40 18 3.75 Van Oosterhout 200 39 36 5.12 Sweering 122 39 14 3.12 Teegelaar 200 46 20 4.34 Popeyus 155 46 14 8.86 De Kleine 200 37 44 5.40 Jacobs 53 37 9 1.43 Van Oosterhout 200 45 26 4.44 Jacobs 122 45 18 2.71 Sweering 200 69 22 2.89 Teegelaar 198 69 22 2.86 De Kleine 200 47 28 4.25 Van de Pol 153 47 26 3.25 Metz 200 52 22 3.84 Popeyus 153 52 14 2.94 De stand na twee dagen luidt: De Kleine 8 800 188 44 4.25 Van Oosterhout 6 705 192 36 3.67 Sweering 6 722 235 22 3.07 Popeyus 4 708 206 18 3.43 Metz 4 693 216 37. 3.20 Van de Pol 2 686 202 26 3.39 Teegelaar 2 688 208 22 3.30 Jacobs 0 488 211 19 2.31 ZWEMMEN DE NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN SPORTFILMAVOND LFC Dat de sport in Leiden vele aanhangers heeft en vooral voetbalaanhangers, bleek gisteravond zeer duidelijk. De contact commissie van LFC had n.l. in het St. Antonius Clubhuis als première voor Leiden een sportfilmavond georganiseerd voor haar leden en donateurs. De zaal was, ondanks het zeer slechte weer, ge heel bezet. En de aanwezigen, die voor deze avond wind en regen hadden ge trotseerd, konden hun hart ophalen aan hetgeen vertoond werd. De voetbalwed strijden HongarijeRusland en Honga rijeOostenrijk vormden daarbij de hoogtepunten van deze avond. Verder was er ook een instructie filmpje van Abe Lenstra, die demon streerde, hoe men zich van een verde diger kan ontdoen, de bal moet stoppen en plaatsen en vele andere trucjes om de tegenstander om de tuin te leiden. Verder waren er nog enkele korte fragmenten over Judo, atletiek, biljarten, tafeltennis, ijshockey, wielrennen, turnen en het loslaten van 25.000 duiven in één minuut tijd. Commentaar op deze filmpjes werd gegeven door Dick van Rijn en te om streeks 11 uur ging iedereen voldaan huiswaarts en kon de contact-commissie van LFC op een zeer geslaagde sport filmavond terugzien. Zondag 2 uur RÜIM ZEVEN MILJOEN VOOR HONGAREN. De' twee grotte acties voor hulp aan de Hongaren hebben tezamen nu een bedrag van meer dan 7 miljoen gul den opgebracht. De stand van giro rekeningen was gistermorgen: 777: 3.729.115,19. 999: 3.271.545.59. OUDEJAARSAVOND VOOR NED. TELEVISIE. Op Oudejaarsavond zal de Neder landse Televisie Stichting een extra uitzending verzorgen, waarin o m. een rechtstreekse reportage uit de Scala in Milaan wordt uitgezonden van het tweede gedeelte van Tsjai- kowsky's ballet de Notenkraker suite met medewerking van Margot Fonteyn en Michael Somes. In deze uitzending zijn eveneens reportages opgenomen uit een gas fabriek, een kraaminrichting en een plaats waar Hongaarse vluchtelin gen zijn ondergebracht. Verder om vat de uitzending o.m. een speciaal samengesteld cabaret-programma en een journaal-overzicht over 1956. ooaxoooooonoooooocooooooooocooocoooq TE AMERSFOORT Dinsdag a.s. worden ten bate van de Hongaarse vluchtelingen in het Amers- foortse Sportfondsenbad nationale zwem wedstrijden gehouden, waaraan bijna de complete olympische dames-zwemploeg deelneemt. Op de 100 meter vrije slag zullen o.a. Cockie Gastelaars, Loes Zand vliet en Greetje Kraan het tegen elkaar opnemen, terwijl Ada de Haan, Judith de Nijs en Rita Kroon op de 200 meter schoolslag de strijd met elkaar zullen aanbinden. Voor de 100 meter rugsla» zullen o.a. Lenie de Nijs en Geertje Wielema starten en Atie Voorbij en Mary Kok schreven voor de 100 meter vlin derslag in. Jans Koster en Corrie Schimmel behoren tot de Inschrijfsters op de 400 meter vrije slag. Het ligt in de bedoeling op hefc pro gramma een 4 x 100 meter vrije- of wis selslag te plaatsen. Mogelijk zal dan een Robbenploeg in actie komen tegen „de rest". Het programma vermeldt voorts een waterpolowedstriid tussen de lands kampioen AZ en PC en de „rest van Nederland". WIELRENNEN „LOCOMOTIEF" PLOEG VOOR 1957 De ploeg van de „Locomotief" is voor 1957 als volgt samengesteld: Wim van Est en Wout Wagtmans (beiden St. Wil- lebrord), Jan Nolten (Elsloo), Daan de Groot (Amsterdam). Leo van der Pluym (Dussen), Wies Stolker (Zuilen), Gerrit Voorting (Roosendaal), Piet van de Brekel (Echt), Wies van Dongen (Breda), Harry Schoenmaker (Blerik), Jan Rol (Alkmaar). Frans Mahn (Amsterdam) en Arie van Wetten (Noordwijkerhout). Jan Rol zal een licentie als onafhan kelijke nemen, omdat hij eerst nog aan diverse wedstrijden voor onafhanke- lijken wil deelnemen, teneinde de over gang naar het professionalisme niet te snel te maken. Frans Mahn wordt per 1 januari a.s. professional. De mogelijkheid bestaat, dat nog enkele renners in deze fabrieksploeg zullen wor den opgenomen; de onderhandelingen daaromtrent zijn nog gaande. Swift-Combinatie. Morgen wordt in de zaal van Koperen de derde rit van de hometrain-competitie gereden. De senioren rijden 3 km. De afstand voor de junioren is 1500 m. Start 9.30 uur. TAFELTENNIS Zondag 13 januari zal in de Buiten sociëteit te Deventer een internationaal tafeltennistoernooi worden gehouden, waarvan de organisatie in handen is van de Deventer tafeltennisclub. Ingeschre ven hebben onder meer de Nederlanders Onnes, Schoofs, Stoop, Scheffer, Hoo- gendoorn, Van Zoelen, Van der Spek en Coumans alsmede Coby en Nora van Megen. België zal worden vertegenwoor digd door Ghislaine en Georges Roland, beiden kampioen van België. Van Duitse zijde werden inschrijvingen ontvangen van- Juncker. Gtinther De Thier en Elsa Raguse. Avanti. In de afgelopen competitie- week leed het eerste damesteam een 82 nederlaag tegen Steeds Hooger. Deze wedstrijd werd door 2 dames gespeeld. A. Brugman en R. Heyker wonnen elk 1 partij. Het 2e damesteam speelde tegen het sterke TNSA en behaalde een 55 gelijk spel na een 52 achterstand. A. Rietveld en L. Straathof wonnen elk 2 partijen en D. Rietveld 1 partij. Programma voor de week van 1722 dec. Dames 3e kl.: Ford 2—-Avanti te Den Haag.. Heren 4e kl.: Avanti—RTC 3 thuis. Alle rangen f 0,25 (Advertentie) IJSHOCKEY YHC „DEN HAAG" VERSLOEG CORTINA D'AMPEZZO De bakkers te Enschede, Hengelo, Almelo, Oldenzaal en Goor hebben in een telegram aan de staatssecre taris van Economische Zaken ver zocht om toestemming tot doorbere kening van de gestegen grondstof- fenprijzen. Dit houdt in dat de bak kers de broodprijs met twee cent willen verhogen. In een goedbezette Hoky heeft de |n de afrijd YHC „Den Haag" een verdiende 12 6 om II- grromlheid. overwinning op de Italiaanse ploeg Cor- tina d'Ampezzo behaald. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, waarin de Ha- I genaars beter en vooral enthousiaster I speelden, dan in voorgaande ontmoetin gen vaak het geval is geweest. Pete Laliberte bleek zijn vorm hervonden te hebben: met 5 doelpunten werd hij top scorer. De tussenstanden waren: 50, 2—4 en 5—2. PAARDENSPORT ALG. VERGADERING BOND HARDDRAVERIJVERENIGINGEN In café-restaurant „Het Gulden Vlies" te Alkmaar is onder voorzitterschap van de heer Jac. Th. de Vroomen uit Lisse de algemene vergadering van de Bond van Harddraverijverenigingen in Neder land gehouden. De aftredende bestuurs leden de heren C. J. van den Bosch (Stompwijk), Jac. de Veer (Schagen) en N. J. J. Assendelft (Hillegom), die alle drie herkiesbaar waren.iwerden met al gemene stemmen herkozen. Besloten werd het 25-jarig jubileum van de bond, tijdens de voorjaarsvergadering in mei 1957, te vieren. Dit zal geschieden in dezelfde zaal, in café-restaurant „Het Gulden Vlies" te Alkmaar, waar 25 jaar geleden op 16 december 1931 de bond werd opgericht. De course-agenda voor 1957. kortebaan- draverijen 300 meter, werd goedgekeurd en ziet er als volgt uit: Zaterdag 27 juli: Voorschoten, woens dag 31 juli: Stompwijk; donderdag 1 aug. Santpoort; donderdag 8 augustus: Bever wijk; donderdag 15 augustus: Noordwijk; donderdag 5 september: Heemskerk; dinsdag 10 sept.: Hardegarijp; woensdag 11 sept.: Warmond; donderdag 12 sept.: Purmerend; maandag 16 sept.: Medem- blik; dinsdag 17 sept.: Hillegom; donder dag 19 sept.: Enkhuizen; dinsdag 24 sept. Schagen; donderdag 26 sept.: Lisse; maandag 14 oktober: 't Zand. SCHAKEN COMPETITIE KON. NED. S.B. Morgen om 12.30 uur zal het LSG II in „Den Vergulden Turk", Breestraat, spelen tegen de r.-k. schaakclub RLAC uit Den Haag. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden* De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip venmeid. Argentinië: s.s. „Uruguay" (20 dec). Australië: m.s. „Sitoajak" (17 dec.); s.s. „Stratnaver" (19 dec.); via Enge land (22 dec.); Brazilië: m.s. „Alkaid" (19 dec.); s.s. „Uruguay" (20 dec.); Canada: m.s. „Westerdam" (19 dec.). Chili: via New York: (19 dec.); In donesië: m.s. „Rotti" (20 dec.); Ned. Antillen: m.s. „Sibajak" (17 dec.); Nieuwe Zeeland: m.s. „Sibajak" (17 dec.), via Engeland (20 dec.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (20 dec.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. is Sarco-globÏDP een machtig wa- pen. Wat Uw lichaam tekort komt, vindt U in ruime mate in dit kracht ig tonicum. Snel bloedvormend en 1zenuwsterkend. Voor kinderen special» (Advertentie). De erekruysen vlieghen rond naer alle kanten, al dickwerf schreeven wy daervan in ons cronyck, want dagh nae dagh leesen w'in onse cranten van wie er wierd vereerd met sulck een huldeblyck. n 't lieflyck fïassenheim was het nu voor ditmael waer boovenmeester Post het gouden kruys ontvingh van Pro Ecclesia, het paus'lyck eermetael, omdat hy nae veel werek het werek veriaeten gingh. Syn heele leeven langh was hy een goede leidsman en daerom is aen Post die eere wèlbesteed; een prys, nogh te geringh voor sulck een onderwysman die oock my heeft geleerd wat ick niet meer en weet. In 't dorp Noordwyckerhout daer kreegh Vrouwe van Leeuwen so'n selfde erekruys op haere jurek gespeld omdat sy daer een quarteeuw van haer leeven in dienst van onse armen heeft gesteld. Oock haer wil ick myn hulde niet onthouden, maer 'k vraeghe my wel af hoe of dat moet als de couleur van haer japon niet met het gouden kruys, daerep gespeld, harmonieeren doet! In 't selfde dorp daer gaet men eerlangh vieren het silveren feest van een en borghervaer. Voorheen was 't Nieuwcoop dat hij mocht bestieren doch quaem naer hier vóór drie en hallef jaer. Ick wensche borghemeester van der Weyden. nog meenigh jaer van voorspoed en geluck in eenen tijd van vreede sonder lyden, van goed bestier en sonder last of druck. 'k Wil op syn welsyn nogh- hoogh heffen mynen beecker vol Rhynschen wijn of dranck van eyghen grond, dogh raed een yegelyck, tsy werreckman of kweecker: Viert vroolyck feest maer maeckt het niet te bont! In Alphen (aen de Rhyn) daer weeten se van wanten, daer syn de braeve lien van zessen claer. Toen daer een broederpaer socht naer wat nieuwe clanten toen waeren die aldrae, so hoor ick, de sigaer. Sy wilden er hun minne waeren slyten voor grove duyten door de clant daer voor betaeld. De visch en wilde niet in 't leckere aesjen byten maer heeft er flux de rackers bygehaeld. Hy self, oock diender synde, wilde se nogh vanghen toen sy daer ginghen rappe er vandoor. Hy kon niet anders doen dan op de motor hanghen van 't staelen paerd, dat stond te wachten voor des dienders huys, en 't op een vlieghen zette tot aen de groote wegh naer Amsterdam, eer met geweld van kille pistoletten aen 't hachelyck aevontuur een vreedigh eynde quam. Myn hulde aen de man, die sonder te versaeghen die koene noodsprongh nam tot staevingh van het recht. Ick soude voor dees man als loon wel willen vraeghen een gulden erekruys. Ick heb geseghd! WILLEM VAN HORSTENDAEL. Afgepoeierd. Hij: „Kind ik wil je gelukkig ma ken." Zij: „Nou, ik vind het prettig, dat je. van huwelijksaspiraties hebt afge zien". Eén ding tegelijk. „Nou, dat toneelstuk van mij heeft 't niet gek gedaan. Ik ben tenminste niet uitgefloten". „Je kunt ook niet verwachten, dat de mensen tegelijk gapen en fluiten". HET MOTORRUTIUGENPARK PER 1 OKTOBER 1956. Volgens berekening van de KNAC bedroeg het aantal geregistreerde motorrijtuigen in Nederland op 1 okt. 1956: 330.750 (267.698) personen auto's; 7.280 (6.722) autobussen; 111.50 (97.699) vrachtauto's en bestel auto's; 4.750 (4.276) trekauto's. 5 250 (4.944) speciale voertuigen); 163.200 (146.171) motorrijwielen inclusief scooters; 654.000 503.421) bromfiet sen ;310 tractoren (dit zijn alleen de zgn. weg-tractoren, in Nederland zijn ongeveer 46.000 landbouwtractoren) en 12.650 (11.294) motordriewielers. Het totaal aantal motorrijwielen (inclusief de bromfietsen) bedraagt dus per 1 okt 1.289.740 stuks. Op 1 jan. 19ö'6 was dit aantal 1.112.505 stuks. De tussen haakjes ge plaatste cijfers zijn de laatst 'bekende, door het CBS gepubliceerde gege vens per 1 augustus 1955. In de eerste 9 maanden van het jaar 1956 werd 59.846 nieuwe perso nenauto's en combinatieauto's inge voerd en geassembleerd, terwijl 3098 van deze motorvoertuigen werden uitgevoerd. Vergeleken met deze zelfde periode in het jaar 1955, wer den 17% meer nieuwe personenauto's ingevoerd en geassembleerd, het aan tal uitgevoerde personenauto's nam slechts 20% toe. Nooit goed. Dame: „Mijn man rookt niet, drinkt niet, gaat nooit uit Vriendin: „Oh bah, wat vervelend. Dus je kunt hem nooit eens iets ver bieden?" Belangrijkst. „Gisteren vertelde je, dat mevrouw Jansen de belangrijkste persoon was op het theekransje en nu hoor ik, dat ze er niet eens geweest is". „Dat klopt, maar zij was een be langrijk onderwerp van gesprek". Oppassen. Een man werd door een circusdirecteur aangenomen om voor aap te spelen. Hij werd knap vermomd en amuseerde het publiek door in zijn kooi rond te springen en gekke geluiden uit te stoten. Plot. seling kreeg hij minder plezier in zijn baantje. Er stapten twee leeuwen de kooi binnen en in paniek vloog de pseudo-aap tegen de tralies op. Toen een van de leeuwen vlak bij hem was, hoorde hij op gebiedende toon fluisteren: „Stel je niet zo stom aan. Straks worden we allemaal ontsla gen". Niet te vangen. De heer des huizes had een ver schrikkelijke hekel aan een vriendin van zijn vrouw, die urenlang pleegde te blijven kletsen. Hij nam zich voor, om een eind aan de bezoeken te ma ken. Toen de vriendin een uurtje bin nen was riep hij uit de achterkamer: „Is die kletskous nou nog niet weg?" „Oh allang", antwoordde zijn vrouw. „Mevrouw Lamers is nu hier". Overdreven. 'n Jongeman wendde zich tot een tijdschrift, dat een rubriek „Voor Ver liefden" had. Zijn probleem beschreef hjj als volgt: „Gisteren heb ik met een meisje gedineerd. Later zijn we naar. een concert gegaan en na afloop naar een restaurant. Tenslotte heb ik haar met een taxi naar huis ge bracht. Had ik haar ook nog een nachtzoen moeten geven?" De redactie antwoordde: „Welnee meneer, u had genoeg voor haar ge daan". Hij twijfelde. Directeur (aan de telefoon): „Zeg Jansen, heb je dat overlijdensbericht van mij in de krant gelezen?" Jansen: „Ja zeker, mijnheer. Van waar spreekt U?" Moet je vlug zijn. De leraar schreef een scheikundige formule op het bord en vroeg aan een van de leerlingen: „Wat is dat!" De leerling keek enige tijd erg diep zinnig en zei: „Ach, 't ligt voor op m'n tong!" „Dan zou ik 't maar gauw uitspu wen", zei de leraar, ,,'t Is salpeter zuur". „Frans heeft de vacantie natuurlijk weer bedorven" Ir door ALAN SULLIVAN. 49). Een vos in een nabijgelegen inzin king hoorde het, spitste de puntige oren en stond onbewegelijk, één poot opgeheven, gereed tot de vlucht. De slapende fazanten hoorden het en de spaniel van de boswachter antwoord de met een langgerekt gehuil. Het was de jachtkreet varv de heer der Sumatraanse wouden! Hector zat met Anthea in 'haar zit kamer. Ze hadden elkaar weinig te zeggen, hoe vol hun gemoed ook was. Het meisje zweeg, de uitdrukking op het gelaat van haar minnaar ziende, en zocht naar woorden van troost. Ze waren niet gemakkelijk te vinden. Zij was er zeker van, dat ze hem nooit meer terug zou zien. Hij had uitdagend gesproken tegen Absalom, maar ze kende de geleerde beter dan hij en verwachtte niets van 't lot Te lang had Absalom al het noodlot ge tart. En ze voelde, wat Hector niet voelen kon; een grote verantwoorde lijkheid voor die onbekende patiën ten. Met schrik besefte ze, dat een ande re vrouw zou krijgen wa,t zij opgaf. Ze stelde zich Hector getrouwd voor, gelukkig, als vader, een enkele keer met ongelovige verbazing terugden kend aan haar. Absalom en Monk's Mount, als aan een vreemde erva ring, waarover hij zwijgen moest. Dromend vroeg ze zich af, met wie hij trouwen zou en stelde zich de plechtigheid voor met Bunny Mar- chant als „best man" het gelach de toasten het vertrek van bruid en bruidegom de bruid in de ar men van haar man. Dan haar eigen huwelijk met de een of andere man, die Absalom nog zoeken moest, ten huwelijk gegeven door Absalom een offer aan de wetenschap alle romantiek vernie tigd door de omstandigheden een echtgenoot, gekocht door haar stief vader. Bij het feest zou.niet veel ge lachen worden. Ze verborg haar gelaat in de han den. Meteen was Hector bij haar. „Huil niet, liefste, huil niet". „Dwaas van me het spijt me. We moeten proberen aan iets anders te denken". „Er is niets anders". „Daar komen we niet veel verder mee. Kun je me één ding zeggen? Het zou een troost zijn". „Daar hebben we beiden behoefte aan", zei hij grimmig. „Kun je me dan verzekeren, dat ik sedert je hier kwam nooit moeite ge daan heb om je verliefd op me te maken?" „Daar behoefde je werkelijk geen moeite voor te doen". „Maar in Londen deed ik het die keer en je weet, warom. La ter, toen ik mezelf was, toe ik wist dat ik van je hield, heb ik toen iets laten blijken? Ik deed zo erg mijn best het te verbergen". „Met woord noch blik. Je koelheid verwonderde me". Ze glimlachte treurig. „Nu ben ik er blij om. Hector, kun je beseffen, dat er in een paar dagen zoveel ge beurd is? Ik niet". „Ik heb een gevoel of ik mijn hon derd jaar al beleefd heb. Anthea, luister!" Hij bukte zich en keek haar smekend aan. „Ik bezweer je, om dit niet te doen. Liefste, ik weet waarom je het doen wilt, maar je leven be hoort niet alleen aan jou noch aan Absalom. Ik kan niet hier blijven, maar ik zal in de 'buurt zijn; schrijf me dus alles wat er gebeurt. Hervey is omkoopbaar en kan je brieven posten, en we hebben mrs. Baxter ook nog. Ik zal hemel en aarde bewegen om je te krijgen. Als Absalom aan dringt moet je tijd zien te winnén. Houd hem aan het lijntje. Bedenk, dat ik dicht bij je ben". Ze maakte een hopeloos gebaar. „Maar, Hector, we zullen hier wel niet blijven". „Wat zeg je!" „Ik geloof niet, dat Absalom blijft het is nu te gevaarlijk. Meneer Marchant heeft hem wantrouwig ge maakt. Hij weet niet zeker of er niet iéts is uitgelekt en dat is voldoende om hem te doen wegtrekken". Hector was verschrikt. „Waar heen?" „Wie kan dat zeggen? Hij is vrij om te gaan waarheen hij wil en rijk genoeg voor alles. Daar ben ik bang voor in Engeland zal hjj niet blij ven". Die gedachte aan scheiding kwelde hem. „Maar dat kan zo gauw niet gebeuren". „Je kent hem niet.Hij is in staat me te vragen, mijn koffers te pakken en binnen twee uur te vertrekken, Monk's Mount aan zijn lot overlatend. Wat hindert dat, als je millioenen bezit?" „Maar al zijn dingen? Het labo ratorium?", hield hij koppig vol. „Dat kan hij zich laten nazenden, of een andere werkkamer inrichten waar hij wil. Je begrijpt het niet, Hector, maar er bestaat geen onofhankelijker mens. Hij heeft alleen met zichzelf rekening te houden. Hij kan naar Boe karest gaan of naar de Mookerhei. Zijn patiënten komen overal bij hem". Hector keek bedenkelijk. Aan die mogelijkheid had hij niet gedacht en ineens wist hij geen raad meer. Hij zag in gedachten Monk's Mount ver laten of misschien met andere bewo ners, en Anthea duizend mijlen weg. Wat betekende zijn klein inkomen in zo'n geval tegenover Absaloms mil lioenen? „En Siak dan? Die kun je niet als een koffer meesjouwen". „Dat is toch al vaker gebeurd of hij kan het dier doden. Ik geloof niet, dat hij zoveel om Siak gèeft als Ze brak af en keek hem ontsteld aan. „Hector, hoor je dat?" „Wat is. Verder kwam hij niet. Door de stil le nacht weergalmde wild en drei gend, de jachtkreet van de grote aap. Ze greep zijn arm. „Er gebeurt iets vreselijks! O, gauw gauw!" Hij holde de trap af, de gang dooi en botste tegen Hervey op. Samen brahen ze de deur van het labora torium open en wat de jongeman toen zag, deed al zijn vijandschap te genover Absalom verdwijnen. Midden op de vloer stond Siak over de neergezonken gedaante van de ge leerde gebogen, de oogjes fonkelend, de harige keel uitgezet. Om hen heen een choas van glas, metaal en hout; beekjes van kleurige vloeistoffen stroomden in alle richtingen bloed rood onder het felle licht in de ka mer. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8