Installatie van pastoor Bottelier in de parochie van Lisse-Engel A. Dlrkse veertig jaar bij „Leidse Courant" Voor iedere kopt die men af> hakt, komen 2 nieuwe terug Priesterjubilea in het jaar 1957 Prijzen van de dikke gladiolen gingen toch weer omhoog Sixaatjag&c ötak ftaeidetif. in faand ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Noodweer ontnam glans aan ontvangst Vele parochianen van de H.H. En gelbewaardersparochie in Lisse heb ben gisteravond het slechte weer ge trotseerd om hun nieuwe herder te gaan verwelkomen. Om zeven uur arriveerde pastoor P. Bottelier aan het kerkplein, waar het feestcomité zich had opgesteld. De burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, heette de nieuwe in gezetene van Lisse van harte wel kom. Het is geen ideale weersge steldheid om hier een lange speech af te steken, aldus de burgemeester, daarom zal ik me hiervan weerhou den. Onder paraplu's, bereikte men de kerk, waar bruidjes, welpen, ver kenners en gidsen een erehaag ge vormd hadden. Kapelaan A. Saers richtte hier een kort welkomstwoord tot de nieuwe pastoor. We staan hier op de zelfde plaats, waar we vanmorgen afscheid hebben genomen van pastoor Roel- vink, die door ziekte vroegtijdig zijn pastoraat moest beëindigen en die de laatste H. Mis heeft opgedragen voor het welzijn van de parochie. Nu wij vanavond onze nieuwe pas toor ingehaald hebben, vinden wij De burgemeester begroet de nieuwe pastoor. (Foto v. d. Horst.) het jammer, dat dit door het slech te weer niet gepaard kon gaan met meer uiterlijke glans. Plechtige installatie. Deken Brinkman van Noord wijk las éierna de officiële benoemings brief voor. Pastoor Bottelier legde de ambtseed af. Bij de installatie werden pastoor Bottelier de sleutels van de kerk overhandigd als sym bool van het in bezit stellen van het zakelijke en werkelijke bezit der pa rochie. Zo ook werden hem vervol gens het misboek, de kelk en de mis gewaden overhandigd. In zijn toespraak wees de hoog eerwaarde deken op de onverganke lijkheid van de Kerk. De Kerk is geen menselijke instelling, doch Gods werk. Wat voor stormen zich binnen of buiten de Kerk zullen ontketenen, zij zal ze doorstaan. Deken Brink man begreep dat het de parochia nen van de H.H. Engelbewaarders- parochie moeilijk moet zijn gevallen, afscheid te nemen van pastoor Roel- vink. Het is moeilijk voor een pas toor zijn ambt op te geven. Uw nieuwe herder heeft ook zijn pa rochie in de steek moeten laten. Hij is door de bisschop gezonden als uw geestelijke leider. Geeft hem daarom uw vertrouwen zoals u dit pastoor Roelvink ook steeds gegeven hebt. Hij wenste pastoor Bottelier ge luk met de benoeming in zo'n scho ne parochie. Trouwens de gehele Bollenstreek staat bekend om zijn diepe godsvrucht. Het is als een oase in de woestijn. Na de installatie deed de pas ge- installeerde pastoor een kort Lof. Na het Lof heeft pastoor Bottelier kennis gemaakt met enige bestuurs leden van kerkelijke instellingen en verenigingen. Roulette lijkt op sprookjes-draak De speelholen-activiteit in Baarle-Nassau is te vergelijken met de legen darische draak, die twee koppen terugkrijgt voor iedere kop, die men afhakt. Enkele dagen geleden werden de speelclubs in dit merkwaardige grens- plaatsje opgerold, werden de besturen gearresteerd en de materialen in be slag genomen, maar gisteren zijn de eerste clubs onder nieuwe besturen met nieuw materiaal geopend. Mannetjes achter de schermen, die buiten de politionele greep bleven, zjjn terstond na de politie-overval op zoek gegaan naar nieuwe rouletten en dit met succes. Verwacht wordt, dat binnenkort 5 in plaats van 3 speel clubs het kleine grensplaatsje zullen beheersen. In voorbereiding Naar het Alg. Dagblad meent te mogen aannemen, heeft minister Cals een tweetal salarismaatregelen in voorbereiding. De ene dient ter tege moetkoming aa de eisen van de on derwijzers en de andere bedoelt een zekere mate van aanpassing van de salarissen van de groepen leraren, directeuren van kweekscholen en in specteurs bij het onderwijs, die wa ren uitgesloten van de extraverhoging van de salarissen van de hogere ambtenaren. Deze maatregelen zullen in de ka binetsraad van maandag a.s. in be handeling koanen. Na de beslissing in het kabinet zal minister Cals dan dinsdag de Tweede Kamer omtrent deze maat regelen kunnen inlichten. SIGARENWINKELIERS VRAGEN COMPENSATIE. De Ned. Bond van Chr. Sigaren winkeliers heeft de minister van Eco. nomische Zaken maatregelen ge vraagd ter compensatie van de ho gere lasten, die zij volgend jaar te dragen zullen krijgen. Dit verzoek is gedaan in een telegram, dat tijdens een te Utrecht gehouden spoedver gadering van de bond aan minister Zijlstra is verzonden. ACTIE VAN BEP BAKHTJYS De 54-jarige acquisiteur M. L. uit Den Haag is gearresteerd, omdat hij er van verdacht wordt de radioactie „De voetbalschoen van Bep Bak- huys" misbruikt te hebben. Deze ac tie is, zoals beleend, reeds lang afge lopen, maar L. heeft bij enkele be drijven en particulieren er zoge naamd nog geld voor los weten te krij gen. Hij deed dit door te vertellen, dat hij een brochure in de vorm van een voetbalschoen zou uitgeven, die bij een belangrijke wedstrijd uit een vliegtuig gestrooid zou worden. Daar in kon men dan advertenties plaat sen. Een deel van de opbrengst zou bestemd zijn voor bovengenoemde ac tie, die ten doel had het plaatsen van televisietoestellen in sanatoria. Sommige benadeelden zijn voor eni ge honderden guldens opgelicht. De politie vermoedt, dat L. in Den Haag en Rotterdam heel wat slachtoffers heeft gemaakt. Hij is in het hoofd bureau van politie te Rotterdam op gesloten. AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. De bisschop van Haarlem zal dins dag 18 december geen audiëntie ver lenen. HULDIGING SPOORWEGEN HOUDEN BUS DEN HAAG—AMSTERDAM. De concessie van de Nederlandse Spoorwegen tot exploitatie van de busverbinding Amsterdam-Den Haag zal met tien jaar worden verlengd. Zij loopt eind 1067 af. De „Commis sie vergunningen personenvervoer" heeft dit besluit, in weerwil van ge maakte bezwaren genomen, omdat volgens haar de NS-buslijn een on misbare ontlasting is voor de over drukke spoorverbinding Amsterdam —Rotterdam. Bij een aanvaring op de Ooster- schelde nabij Wemeldinge is gisteren een zestig jaar oude dekknecht over boord geslagen en tussen de botsen de schepen bekneld geraakt. De man overleed vrijwel onmiddellijk. Hongaarse vrijheidsvlag naar Amsterdam In opdracht van Koningin Juliana zal de commandant van de voorma lige Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten, reserve generaal-ma- joor H. Koot, zaterdag 22 december as. de Hongaarse vrijheidsvlag, die de koningin bij haar bezoek aan de Jaarbeurshallen werd aangeboden, overbrengen naar het Paleis op de Dam te Amsterdam. De volgende week zaterdag zal in de middaguren te Amsterdam een korte herdenkingsdienst worden ge houden in de Nieuwe Kerk, waarna de Hongaarse vlag in optocht naar het Nationale Monument zal worden gebracht, waar de volksliederen van Hongarije en Nederland zullen wor den gespeeld. Hierna zal de vlag een vaste plaats krijgen ach tér de noordelijke ingang van het Koninklijke Paleis, waar langs door militairen en burgers ge defileerd zal worden. BISDOM ROTTERDAM 60 JAAR PRIESTER. 15 augustus, Joes. M. C. Nuyens (Emeritus v.h. Bisdom Haarlem) wo nende te Delft, Oudie Delft 203. 55 JAAR PRIESTER. 15 augustus, C. G. A. van Baaren, pastoor Par. v. d. H. Joseph 'sGra- venhage v. Lim.Stirumstraat 12a; H. B. J. Warmink, pastoor Par. v. d. H. Andreas, Kwintsheul. 50 JAAR PRIESTER. 15 augustus, B. F. Kosters, Emiritus Pastoor v. d. Par. H. Martinus te Hil- legom, wonende DriebergenRijsen- berg Diederickslaan 2c. I. M. P. A. Wils, Pastoor van de Par. v. d. H. Agnes, 's-Gravenhage, Beeklaan 186. 40 JAAR PRIESTER. 15 augustus, J. C. de Groot, rector, Gesticht de Goede Herder, Post Lei derdorp. J. Konijn, rector St. Joseph's Huis, Bodegraven. C. A. Ruigewaard, Pastoor Par. H. Willibrordus, Rotterdam Beukelsdijk 177. H. J. A. Theissen, Pastoor Par. H. Jozef Hoofdstraat 133a Hillegom. 25 augustus, Th. Westendorp Par. Maria Onbevlekt Ontvangen, Leer dam, Meent 61. 25 JAAR PRIESTER. 21 mei, J. van de Boogerd, kape laan Par. H. Familie Rotterdam, Veurstraat 1. J. F. Franse, Pastoor Par. H.H. Pe trus en Paulus Maassluis, Zuidvliet 60. J. S. W. Groenen, Pastoor Par On- bevl. Hart van Maria, Hoogvliet Voor weg 68a. Th. J. Hilhorst, Pastoor Par. Maria ten Hemelopneming, Vianen, Brede- rostraat. Dr. F. C. J. Holthuizen, rector, St Willibrordusgesticht Wassenaar. J. W. Krachtwijk, pastoor Par. H.H. Petrus en Paulus Aarlanderveen. C. A. M. Kroon, rector Mariage- sticht, 's-Gravenhage, Toussaintkade 43. A. A. H. M. Oeverhaus, kapelaan Par. H. Familie, 's-Gravenhage, Kam perfoeliestraat 279. E. A M. Paap, aalmoezenier Jeugd werk, rektor, Huize Sancta Maria 's-Gravenhage, Havinklaan 4. G. P. Regeer, Pastoor Par. H. Hart van Jezus, Schiedam, Lekstraat 55. N. Ph. J. van Ruyven, Regent van het Klein Seminarie Stoutenburg bij Amersfoort. L. C. Schinkel, pastoor Par. O.L. Vrouw, Brouwersdijk 53. C. C. v. der Sman, kapelaan, Par. H. Jacobus, 's-Gravenhage, Willem straat 2. L. v. Vugt, Pastoor, H. Willibrordus, Bergschenhoek Smitshoek 72. C. A. Watervis, Pastoor Par. O.L. Vr. Hemelvaart Middelsluis. C. H. Wiharnisemse, kapelaan, Par. H. Lambertus Rotterdam, Hoflaan 121. 17 december, J. L. J. M. Langemey- er, pastoor Par. H. Joan. Onth. Moor drecht, H. J. A Schouten, Aalm. Woon wa gen werk Delft, Nassaulaan 2. De optimisten hadden toch ge lijk!... Ze beweerden geruime tijd geleden, dat er dikke gladiolen en voornamelijk veertienen tekort zouden zijn. En als je nu maar even wilt wachten, zo zeiden ze, dan zal je zien, dat de prijzen steeds verder omhoog zullen gaan. Aanvankelijk schenen ze in het ongelijk gesteld te worden. En toen het krijgsrumoer in het Midden-Oos ten nogal luidruchtig werd scheen hun mooie theorie helemaal aan scherven te vallen. Maar ziet: met het verminderen van de spanningen kregen de ex porteurs weer wat moed en begon nen de prijzen te stijgen. Geen adem benemende grote sprongen, maar langzaam èn zéker, zijn de laatste drie weken de prijzen voortdurend stijver geworden. De afgelopen week trokken ze zelfs flink aan en zagen we mooie veertienen van Acca Laurentia van de hand gaan voor 7.50 per 100 en twaalfven van deze variëteit voor 5.00. Abu Hassan was zeer duur. Deze toch al niet zo hard groeiende variëteit, is de afgelopen zomer met al die nattigheid natuurlijk aller minst in haar element geweest en veertienen moet men met een lan taarntje zoeken. Men betaalde er 16.per 100 voor. Lavender Dream, wat evenmin een wilde groeier is, was oök zeer gezocht en veertienen in werkelijk beste kwa- TE LANGZAAM! De maximum snelheid van 60 km. per uur, die in afwijking van het t.z.t. algemeen in de bebouwde kommen igeldendie maximum van 50 km, per uur op 'bepaalde wegen- kan worden ingesteld, is gewogen en te laag be vonden. Naar de KNAC mededeelt, is het voorstel gewijzigd en zal in plaats van 60 km. per uur, 70 km. op deze nader aan te duiden wegen mogen worden gereden. - Prinses Beatrix heeft het erelid maatschap van de koninklijke maat schappij „DdligenjtdaT aanvaard, zo werd gisteren op de algemene verga dering van de maatschappij mede gedeeld. Sedert 1813 hebben alle Or an je-vorsten en vorstinnen het be schermheerschap resp. bescherm vrouwschap aangenomen. Vele prin sen en prinsessen aanvaardden het erelidmaatschap. Een brand woedde gisteravond in een wasmachine-onderneming in de Kortebos te Den Haag. Het vuur was ontstaan op de eerste verdie ping, in een emballageafdeling. Door dat de deuren open stonden kon de rode haan zich flink uitbreiden voor dat de brandweer hem met drie stra len bedwong. Schade noch oorzaak zijn bekend. liteit werden afgedrukt op 10. per 100. Ravel kocht men ook niet minder en met Nieuw Europa was het de afgelopen week gewoon kras. Deze zeer gewilde laatbloeiende ro de variëteit heeft niet alleen de eigenschap laat te bloeien, maar ook laat te groeien. Met andere woor den: Na zo'n zomer als dit jaar, heel weinig veertienen in zo'n variëteit. De veertienen gingen de afgelopen week nog van de hand voor schrik niet,, exporteur! 10.per 100. Trouwens: 11.of daaromtrent voor Northern Queen is ook raak. Een prima prijs werd ook neergeteld voor veertienen van Red Fox: 7-40. Om deze notering draaiden ook de volgende soorten: Spotlight, Dr. Fleming, Sans Souci, General Eisen hower, Rose van Lima, Harry Hop kins, Maskerade, Palet en Mrs. Mark's Memory. Sneeuwprinses kon weer tot ruim ƒ3.opbrengen en kwam daarbij nog hoger dan Maria Goretti die tussen 2en 2.80 noteerde. Neen; met de witte va riëteiten wil het nog steeds niet. Vanmorgen om half elf is de heer A. Dirkse, stereotypeur bij „De Leidse Courant" een hartelijke huldiging ten deel gevallen wegens het feit, dat hij veertig jaar lang aan de technische afdeling van de krant verbonden is. De heer Dirkse werd in de zet terij van het gebouw aan de Pa pengracht allereerst toegesproken door de chef, de heer P. J. Cup pen, die de samenstelling van een dagblad vergeleek met een ketting van vele schakels. De stereotype (of stype) afdeling is hierin wel de belangrijkste schakel. Het uiter lijk van de krant wordt voor een belangrijk deel bepaald door het werk van de stypeur. Iedere dag opnieuw is er op deze afdeling hoogspanning met het oog op de tijd, wel'ke nog voor het ma ken van een stype beschikbaar is. De heer Cuppen dankte de jubilaris voor de toewijding, waarmede deze in de afgelopen jaren zijn opgedra gen taak heeft vervuld, steeds mee groeiend met de eisen, die een nieuwe tijd aan de verbetering van de tech niek stelde. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat het de heer Dirkse gegund moge zijn nog vele jaren in goede gezondheid zijn werkzaamheden voort te zetten. Hij overhandigde de jublaris een stoffelijk blijk van waardering. De heer H. de Graaf voerde het woord namens het technisch perso neel. Het verheugde hem, dat hij voor de tweede maal een collega aze gens een veertigjarig jubileum mocht toespreken. Hij haalde herinneringen op aan de tijd, dat de heer Dirkse als jong maatje de Leidse Courant betrad. Toen was een trappersje het enig drukapparaat naast de rotatiepers. De Leidse Courant heeft in de afge lopen veertig jaar een belangrijke groei ondergaan en de heer Dirkse is meegegroeid. Van de trap-pers verhuisde hij naar de stereotype-inrichting, die toen nog met maatstaven van nu ge meten zeer primitief was. Jarenlang heeft de heer Dirkse deze inrichting met de hand moeten bedienen, tot de tijd kwam, dat de afdeling ge automatiseerd werd. Spreker tékende de jubilaris als een volijverig, vakbekwaam employé, Het cadeau van het jubileumfonds der redactie en administratie werd overhandigd door mej. Gerda Ver- booy. (Foto: „De Leidse Courant"). den, dat hij aan de evolutie van de Leidse Courant zijn volle medewer king heeft gegeven. Spr. stelde vast, dat de jubilaris ook als collega een voorbeeld is, die zich op verschillen de andere terreinen verdienstelijk heeft gemaakt. Met nadruk noemde spr. de activiteit, die de heer Dirk se ontwikkelt in de E.H.B.O., een werkzaamheid die maatschappelijk gezien alle respect afdwingt. Met hartelijke felicitaties en goede wensen voor de toekomst besloot Je heer De Graaf zijn toespraak. Namens het technisch personeel schonk hij de feesteling een kloostertafel met lopertje. De heer C. P. de Heiden, die na mens het jubileumfonds van directie, redactie en administratie het woord voerde, wees op het nauwe verband dat bestaat tussen de advertentie administratie en de afdeling stereo typie, dank zij de grote groei van het advertentie-volume. Ook de heer De Heiden deed een greep in het verleden, toen hij sprak over de loopbaan van de heer Dirkse, die begon bij een ad vertentie in de Leidse Courant van 1916. Het is een gelukkig begin ge weest, want de heer Dirkse heeft zich een uitstekend en prettig vak man getoond. Nu de stype-inrich- ting automatisch is geworden, wil dit nog niet zeggen, dat de stypeur het zoveel gemakkelijker heeft ge kregen; daar zorgt de advertentie afdeling wel voor! Stapels matrij zen worden de laatste tijd aange voerd, zodat het af en toe wel eens spant of het werk op tijd klaar zal komen. Alle moeilijkheden, al leken zij nu en dan onoverwinnelijk, heeft de heer Dirkse overwonnen. De heer De Heiden wenste de jubilaris tenslotte geluk met dit jubileum hem een aquarel schenkend, een cadeau, dat mej. Gerda Verbooy namens het ju bileumfonds overhandigde. De heer Dirkse dankte tenslotte voor de vriendelijke woorden en de geschenken, waarna allen de jubilaris de hand drukten. Vóór deze plechtigheid een aan vang nam werd de heer Dirkse ont vangen door de directeur, de heer C. M. van Hamersveld, die hem een ge schenk in couvert overhandigde. Vrijdagmiddag stortte een „Thunderstreak" straaljager van de Koninklijke luchtmacht bij vincie Noord-Brabant neer. Het vliegtuig was afkomstig van de vliegbasis Volkel maar neerd op de basis Eindhoven. Door de rondvliegende brandende brokstukken zijn twee brand. Op de foto ziet men het nablussingswerk van een van de boerderijen. Breugel in de pro- tijdelijk gestatio- boerderijen afge-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6