S)e CcidócSoH^ant GEBREK AAN STEENKOOL VERLAMT HET HONGAARSE BEDRIJFSLEVEN Me a yaed, meneei Amerika verschaft ons atoomwapens zonder kop Hulp bij de productie toegezegd Vastberaden samenwerking opnieuw beklonken HONGAARSE WINTER Luchtbrug voor Hongaarse vluchtelingen Amerikaanse krant op Hongaarse grond ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No: 13984 i NAVO krijgt atoomwapens Directeur: C. M. v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN zonder kop Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct p. m.m Telefoontjes f 1.50 Panische vlucht van artsen uit Hongarije De Hongaarse arbeiders begaven zich gisteren over het algemeen - weer naar hun fabrieken, maar zij kunnen niet aan het werk omdat er een groot gebrek is aan steenkool. Ook de mijnwerkers zouden hun staking hebben beëindigd, maar het zal nog geruime tijd duren eer hun kolen voor de fabrieken kunnen worden gebruikt. De Russische tanks en troepen trotserend, zijn naar schatting 80 procent van de arbeiders bij de reusachtige ijzer- en staalfabrieken van Csepel, ten zuiden van Boedapest, waar normaal 36.000 man werken, gisteren een nieu we sitdownstaking begonnen. De arbeiders van de Bojalannisfabriek van elektrische apparaten zetten hun staking voort. Politiemannen bezetten nog steeds hun fabriek. De regering-Kadar heeft gisteren allen die zonder vergunning betogingen houden, bedreigd met straffen. Russen voeren nog altijd versterkingen aan ARTSEN ONTVLUCHTEN HET LAND. Een actie van de geheime politie heeft tot gevolg dat honderden Hon gaarse medici hun land ontvluchten, is gisteren aan de American Medical Association meegedeeld. Dr. Arthur Kline, secretaris van de vereniging in Wenen, schreef: „Elk uur worden er in Wenen berichten ontvangen over het toenemend aantal doktoren dat vlucht en om vluchte lingenstatus in Oostenrijk vraagt. De reden voor deze panische vlucht is dat de A.V.O (de Hongaarse gehei me politie) alle doktoren in Honga rije arresteert die gewonde revolu tionairen behandeld hebben en hier van geen opgave deden, zoals wel bij de Hongaarse wet vereist wordt. EMIGRATIE-MOGELIJKHEID? Het officiële Hongaarse persbureau MTI meldt, dat personen boven de 50 jaar met toestemming van 't ont vangende land kunnen emigreren. Aan mannen beneden de 45 jaar zal slechts in uitzonderingsgeavllen een emigratiepas worden verstrekt. Vrou wen boven de 45 jaar kunnen in alle gevallen een pas krijgen. Voor jon gere vrouwen zal elk geval afzonder lijk beoordeeld moeten /orden. Wel zullen steeds vrouwen hun man mo gen vergezellen als hij toestemming tot emigratie krijgt. Ook minderja rige kinderen mogen mee. Naar Oostenrijk gevluchte Honga ren hebben, vrijdag meegedeeld, dat het steeds moeilijker word torn te vluchten. Vooral de vervoerschaos zou dit belemmeren. NIEUWE VERSTERKINGEN. In Joego-Slavië aangekomen Hon gaarse vluchtelingen hebben meege deeld dat de Russen aanzienlijke ver sterkingen naar Hongarije hebben ge zonden. De pantsertroepen en tank eenheden zijn alle samengetrokken rondom Pees en de uraniummijnen die nog verdedigd worden. Intussen komen steeds meer berich ten binnen over een hevig gevecht tussen Russen en stakende arbeiders in Miskolc (Oost-Hongarije). Vol gens de lezing die radio-Boedapest van de strijd gaf, zijn er vele slacht offers maar er zijn nog geen cijfers bekend. Een correspondent van AFP meldt uit Boedapest, dat een aantal hoge magistraten geprotesteerd zou hebben tegen de instelling van speciale rechtbanken. Zij zouden geweigerd hebben in deze rechtbanken zitting te nemen. Belgen mogen weer rijden op zondag De Belgische regering heeft beslo ten dat van zondag 23 december af het autoverkeer op zon- en feestda gen weer is toegestaan. Van bevoegde zijde in Den Haag wordt vernomen, dat over het nemen van een soortgelijke' beslissing door de Nederlandse autoriteiten nog niets bekend is. Baby's in rook gestikt Vijf baby's van 4 tot 14 dagen oud, zijn gisteren in een kindertehuis in Bonn door verstikking om het leven gekomen. Een elektrisch kookapparaat, dat niet was uitgeschakeld, is zo heet ge worden, dat het de vloer van de ka mer, waarin de baby's sliepen, deed schroeien. De kinderen zijn in de rook gestikt. Een zelfde ongeval geschiedde de zer dagen in een kleuterhuis in het district Liebenwerda bij Cottbus. Hier kwamen drie kinderen van an- derhalf tot drie jaar om het leven. Wasgoed, dat door een kindermeisje te lang bij een kachel was gehangen om te drogen, raakte in brand. Ook hier stikten de kinderen in de rook. Amerika zal zijn Europese bondgenoten atoomwapens verschaffen, maar zonder atoomkoppen. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, gisteren te Parijs in de Navoraad meegedeeld in antwoord op ver zoeken van Navolanden om tactische atoomwapens. Amerika zal de veertien andere Navolanden alleen atoomwapens met een dubbele functie verschaffen, d.wz. granaten, raketten en geleide projec tielen die zowel van gewone ladingen als atoomladingen kunnen worden voorzien. Het is de bedoeling dat de Europese landen met de gewone toe passing van deze wapens oefenen. UITWISSELING TECHNISCHE GEGEVENS. Minister Wilson heeft verder mee gedeeld dat Amerika niet alleen mo derne wapens zal leveren, maar ook zal helpen bij de produktie van zulke wapens. Amerika is bereid techni sche gegevens en bepaalde delen van moderne wapens en uitrusting be schikbaar te stellen voor die geal lieerden die bereid en in staat zijn hun eigen moderne wapens te ver vaardigen. Of met deze wapens ook atoomwapens zijïi bedoeld, is niet onthuld na afloop van de besloten Navovergadering. Hoe het er in Hongarije precies uitziet is moeilijk met zekerheid vast te stellen. Vermoede lijk staakt de ene helft van de arbei ders en werkt de andere helft ook niet. Weliswaar doet men het offi cieel graag voorkomen alsof alles v/eer heel gewoon gaat, alsof de win kels weer normaal geopend zijn en de trams weer door de straten van Boedapest rijden; maar aan de an dere kant worden noodkreten ge slaakt en beloften gedaan om de mijnwerkers weer aan 't werk te krij gen. Er is n.l. een schromelijk te kort aan steenkool, waardoor er 0 geen elektrische stroom kan worden opgewekt, hetgeen weer stilstand in de fabrieken bete kent. Voorzover er nog arbeiders naar de fabrieken komen, praten zij hun tijd vol, vormen arbeidersraden en sturen afgevaardigden naar Ka- dar. Dat is tegenwoordig een riskant bedrijf, want Kadar is niet kieskeu rig in zijn middelen om tegenstanders te pakken te krijgen. Intussen houdt hij de arbeiders aan het lijntje en laat hij de Russen zorgen voor het onderdrukken van eventuele vecht partijen en het deporteren van ar restanten. Zo zal de toestand in Hongarije er wel in grote trekken uitzien. Dat Malenkof of andere Russische heer sers in Boedapest zouden zijn en daar de lopende zaken uin eigen han. den zouden hebben genomen met ter zijdestelling van Kadar daarvan geloven wij niet veel. De Russen zul len zich wijselijk wel beperken tot het dempen van oplaaiende gevech ten, tot het verspreiden van demon strerende menigten en het deporte ren van gevangenen. Zij zijn de taal der Hongaren niet machtig, begrijpen weinig of niets van hun mentaliteit en zullen derhalve hun Hongaarse marionetten wel laten sappelen. Hoe Kadar of een ander het zaakje voor elkaar brengt, laat hun koud, mits het communistische regiem maar ge handhaafd blijft. Dat dit regiem geenszins berust op de wil van het volk, niet eens op de wil van de ar beiders, is intussen zelfs een man als Nehroe duidelijk geworden; hij heeft de beste informaties kunnen krijgen van zijn ambassadeur Menon, die in Boedapest alles heeft meegemaakt. Ook de Verenigde Naties hebben tenslotte de consequentie getrokken, uit het feit, dat Rusland alle verzoe^ ken en eisen van de Assemblée on beantwoord had gelaten en zij heb ben hun veroordeling uitgesproken over het gedrag van de Russen. Mos kou zal dat wel gelaten over zich heen laten gaan, in het bewustzijn, dat de Ver. Naties verder toch mach teloos zijn. Zelfs is het zo brutaal ge weest om een klacht bij de Ver. Na ties in te dienen tegen Amerika, we gens ongeoorloofde interventie o.a. in Hongarije! Maar met dat al zitten de Honga ren in het moeras; ,zij zullen geen gemakkelijke winter tegemoet gaan. SLOTCOMMUNIQUÉ Met een uitvoerig communiqué is vrijdagavond de conferentie van de Noordatlantische Raad in het Palais Chaillot te Parijs beëindigd. In het communiqué geven de vijf tien landen opnieuw een bevesti ging van hun vastberadenheid in eenheid en vriendschap samen te werken om de doelstellingen van het bongenootschap te bereiken het te versterken. Het be sluit van de Noordatlantische Raad om te komen tot nauwer overleg tus sen de Navo-landen over politieke aangelegenheden wordt een belang rijke stap genoemd in de richting van het tot ontwikkeling brengen van de Navo op niet-militair terrein. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat dë raad het gevaar dat een Russische penetratie in het Mid den-Oosten zou opleveren voor de ïfavo, heeft besproken. „Met het oog op het feit, dat de veiligheid, stabi liteit en het welzijn van dit gebied van het grootste belang zijn voor het handhaven van de wereldvrede, heeft de raad besloten de ontwikkelingen van 2 november j.l. De ministers heb_ benu voorts de nadruk gelegd op de noodzaak, tot besprekingen te ko men, teneinde de volledige en vrije doorvaart door het kanaal te her stellen. Voorts zijn zij overeenge komen, dat via, de Ver. Naties een permanente politieke regeling tot stand wordt gebracht tussen Israël en de Arabische landen, met inbegrip van een rechtvaardige oplossing van het vraagstuk der Arabische vluchte lingen. MINISTER STAF IS TEVREDEN. „Wij hadden niet beter mogen ver wachten", zeide minister Staf vrij- in antwoord op een vraag, of naar zijn mening de conferentie ge slaagd mocht worden genoemd. Ir. Staf zeide, dat de besprekingen voor toekomstige samenwerking van veel betekenis zijn geweest. Hij verwees hierbij naar het grote nut van de ge sprekken, die ook tussen de ministers van buitenlandse zaken zijn gevoerd, waarbij hij was getroffen door de grote moeite, die de Amerikaanse vertegenwoordigers hebben genomen om de band met Engeland en Frank rijk te herstellen. Athene verwerpt Britse voorstellen De Griekse regering heeft de Britse voorstellen voor een oplossing van de kwestie Cyprus van de hand gewezen, De Britse minister van koloniën, Len nox Boyd, had deze voorstellen uit eengezet. Hij was donderdag onver wachts in Athene aangekomen. De Griekse regering heeft vrijdag- in dit gebied voortdurend en nauw- v^Ud6" k^iri» t, hliivon volopn". avond een communique uitgegeven. Exploitatie van de Sahara De Franse Nationale Vergadering heeft vrijdagavond met 316 tegen 162 stemmen een plan van de regering aanvaard voor de oprichting van een organisatie, die belast zal zijn met de coördinatie op bestuursgebied in en de economische ontwikkeling van de Sahara. Dit gebied, dat een oppervlakte van 3,6 miljoen vierkante km. (negen maal zo groot als Frankrijk) beslaat en een half miljoen inwoners telt, ressorteert nu onder Algerië, Frans- West-Afrika en Frans-Equatoriaal- Afrika. Volgens onofficiële schattingen kan er tegen 1961 vijf miljoen ton olie per jaar in de Sahara worden gewon nen, d.i. een kwart van het normale verbruik in Frankrijk. Deze hoeveel heid zou tegen 1966 kunnen worden verdubbeld. Voorts bevat het gebied grote hoeveelheden aardgas, steen kool, ijzer, koper, mangaan eri ura nium. Zacht Vergezeld van regen passeerde vrijdagavond een oceaanfront ons land, waarbij langs d~ kust een zuid- westerstorm van ongeveer 9 beaufort opstak. Het front hing samen met een diepe depressie bij Schotland. Intussen kwam op de oceaan een volgende actieve depressie tot ont wikkeling, maar deze begon ten zui den van IJsland scherp van koers te veranderen en naar het Noorden af te buigen. Verwacht wordt, dat deze depressie in de omgeving van IJsland tot stil stand komt. Het oceaanfront zal over de Britse eilanden naar het oosten doorlopen en bij ons enige regen ver oorzaken. Overigens blijft de aanvoer van zachte oceaanlucht voortduren. De wind neemt langzaam iets in kracht af. keurig te blijven volgen' In het bijzonder hebben de leden van de raad er de nadruk op gelegd, dat snelle vooruitgang nodig is bij het ontruimen van de obstakels in het Suez-kanaal, in overeenstemming met de resolutie van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties waarin wordt gezegd, dat de minister van buitenlandse zaken ad interim, Tsatsos belast is minister Lennox Boyd op de hoogte te stellen van het Griekse standpunt ten aanzien van de Britse voorstellen. Het standpunt van de regering zal woensdag a.s. worden Een vredig en opgewekt tafereeltje in een straat in Gaza: een openlucht barbier helpt zijn klant. Operatie „Veilige Haven" Elke dag vertrekken nu honderden Hongaarse vluchtelingen, die in een voormalig Amerikaan^ kamp bij Salzburg en Oostenrijk waren onder gebracht, van München per vliegtuig naar de Verenigde Staten, die zich bereid hebben verklaard tienduizend vluchtelingen op te nemeft. De Ame rikaanse luchtmacht in Europa heeft speciaal voor dit doel onder de naam „Veilige Haven" een luchtbrug geor ganiseerd, welke die van de dagen der Berlijnse blokkade benadert. Vijf a tien vliegtuigen van de Ame rikaanse militaire transportdienst stij gen per dag van het Muenchense vliegveld op, al naar gelang van de weersomstandigheden. "Na de overtocht, die 14 uur duurt, arriveren de vluchtelingen op een militair vliegveld dicht bij New York. Enkele dagen blijven ze in een door- gepubliceerd, aldus het communiqué, maakt. Bommen op Britse troepen Egyptische zelfmoordcommando's hebben gisteren drie afzonderlijke bomaanslagen gepleegd op Britse troepenkonvooien. De Britten open den het vuur op de aanvallers en doodden drie commando's. Dit heeft het geallieerde opperbevel bekendge- Ted Andrica, een verslaggever van een krant in de Amerikaanse stad Cleveland is naar Hongarije gevlo gen met kleding en voedsel voor een waarde van 50000 dollar, die door de bevolking van de stad bijeen zijn gebracht. Bij het Oostenrijkse grensplaatsje Pamhagen werden de gaven over de grens gebracht en wel op de manier, zoals deze foto Iaat zien: met behulp van een touw werd een „luchtbrug" over het grenskanaal ge- CfCeefn' Rechts ]n. bomen hangt een krans, die An drica meekreeg van een 'groep in Hongarije geboren Amerikanen met het verzoek deze te plaatsen op Hon gaarse bodem. gangskamp, waarna de Hongaren met medewerking o.a. van Amerikanen van Hongaarse afkomst aan onderdak betrekking worden geholpen. De helft van het voor Amerika be stemde contingent vluchtelingen wordt per vliegtuig naar de V.S. ge bracht, de andere vijfduizend gaan in Bremen aan boord van transport schepen der Amerikaanse marine, die hen naar de andere zijde van de oceaan brengen. De operatie „Veilige Haven" hoopt men nog vóór de Kerst dagen te hebben beëindigd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? 5 (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG. Veel bewolking met tijdelijk regen. Krachtige en in de kust- provincies af en toe stormachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver- 3 andering in temperatuur. 16 Dec. zon op 8.45; onder 16.31; maan op 15.34; onder 7.02. 17 Dec. zon op 8.46; onder 16.31; maan op 16.34; onder 8.08. 30.06 V.M. Hoogwaterstanden Het weer in Europa OSLO half bew. 6 STOCKHOLM regen 4 KOPENHAGEN licht bew. 7 ABERDEEN onbew. 6 DUBLIN lioht bew. 7 LONDEN zwaar bew. 9 AMSTERDAM regen 9 BRUSSEL geheel bew. 9 PARIJS geheel bew. lioht bew. 11 BORDEAUX 6 GRENOBLE licht bew. 1 NICE half bew. 5 BERLIJN zwaar bew. 8 FRANKFORT regen 10 MÜNCHEN zv/aar bew. 4 ZURICH zwaar bew. 6 GENèVE onibew. 7 LOCARNO zwaar bew. 1 WENEN nevel 2 INNSBRUCK nevel 1 ROME geheel bew. 12 MALLORCA onbew. 6 Korreltje Waar hoeden petten. zijn, betalen geen

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1