WARMOND dat is o.m. W ATERSPOR T*) Man in kaai aan kanuigttgget fpjttysmaag Met de Cem de Ccuut uit 't iïdeaCe ja&je aaat de jeugd Aan de zijde van de burgemeester In hoger beroep 2 jaar geëist tegen koopman TERLENKA ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 „Quatres filles et la mère font cinq diables pour le père", lezen we op een asbakje in de woning van me vrouw Von Fisenne te Warmond. On ze gastvrouw lacht. Ja, ze heeft vier dochters, waarvan twee al op een pensionaat zijn. Het is deze jeugdige, sportieve vrouw niet aan te zien. ■■•liuN JAAR woont ze nu in War- mond en ze vindt het er prettig. Ze houdt van het dorp en van de wa terrijke omgeving. „Toen ik hier kwam ben ik direct gaan leren zeilen; daar moet je van profiteren als je zo dicht bij het wa ter zit". Als het kan trekt ze er met een boot een middag op uit om te ge nieten op het water van de vogels, de lucht en het landschap. Maar dan moet er wel voldoende tijd beschik baar zijn, want de terugtocht kan vertraging geven als de wind gaat liggen. „Je kunt van te voren nooit precies bepalen wanneer je weer te rug zult zijn". In de week-enden is het op De Kaag drukker. Je moet op een door- de-weekse dag gaan wil je je één met de natuur voelen. Een GROOT deel van de inwoners leeft van de watersport, voorna melijk jachthaven-exploitanten en middenstanders. In de Kaagweek is de bevolking zeker wel verdubbeld, en het Warmohdse Rode Kruis-comi- té trekt daar voor het goede doel han dig profijt van door in die tijd de Rode Kruis-collecte te houden. De beslotenheid van het dorp heeft ingeboet door het verdwijnen van de tol, vindt mevrouw Von Fisenne, maar het was nodig, dat het ding ver dween en dus moest hij aan het al gemeen belang worden opgeofferd. „Men behoort tenslotte progressief te zijn, en er blijven nog wel mooie plekjes over". Warmond heeft een typisch lande lijk karakter behouden. Dat is op merkelijk, want het ligt dicht bij een stad. Flatwoningen treft men er (ge lukkig!, want ze zouden totaal deto neren, vindt onze gastvrouw) niet aan, al is er de laatste tijd wel ge bouwd, en men kent er als overal een bouwgrond- en huisvestingsprobleem. Een parochiehuis bij voorbeeld is een grote wens. Dit biedt dan tevens ruimte voor een sociëteit voor ouden van dagen, waar aan mensen boven de vijfenzestig de gelegenheid wordt geboden met elkaar 'n gezellig praatje te maken onder het genot van een kopje thee of koffie. •TKyr DE SPECIFIEK vrouwelijke activiteiten, die plaatselijk wor den georganiseerd, behoort een cur sus bloemen schikken, waarvoor en kele jaren geleden grote belangstel ling bestond, evenals voor de cursus sen lampekappen maken en handen arbeid, uitgaande van het Centrum voor Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting uit Leiden. Een vereniging van huisvrouwen is Warmond niet rijk; ook niet een Plattelandsvrouwenbond. Als er iets op touw gezet moet worden komt men terecht bij leden van de Katho lieke en de christelijke vrouwenver enigingen. Een oudercomité, waarin mevrouw Von Fisenne zitting heeft, zorgt voor het contact tussen school en ouders en ook voor de ontspan ning van de schooljeugd in de vakan tie. Daarnaast heeft ze haar werk zaamheden voor het Wit-Gele Kruis. Wat ze nog meer graag doet? Lezen. Maar daar is rust voor nodig en con centratie. „En die vind ik in de va kantie bij mijn ouders in Zwolle. Want in tegenstelling met vele ande ren is voor ons Warmond helaas geen vacantieoord". Inbreker „werkte" alleen in de zomer 4 Jaar „vacantie" gevraagd Een 47-jarige koopman uit Enschede vertelde gisteren voor het Arnhemse gerechthof dat hij alleen 's zomers ter inbraak uittoog; in de wintermaanden interesseerde dat bedrijf hem niet. De procureur-generaal vond, dat verdachte in die zomerse tijd tot een volleerd vakman uitgegroeid was, want hij was al 19 keer veroordeeld, waaruit hij wist te ontsnappen om zich weer aan zijn zomerse bezighe den te wijden Teneinde Nederland voor althans 4 zomers van deze vakman te bevrij den, vorderde de procureur-generaal 4 jaren gevangenisstraf, waarna ter beschikking stelling van de regering. Over 14 dagen volgt de uitspraak. Nerveus van opwinding snelde de bewaker naar de woonwagen van de familie: „Komt u toch allemaal kijken. De heer Martin van hier naast is in de kooi bij de grote ko ningstijger!" Het klonk als een alarm en in de verwachting van iets vreselijks, dat zich had afge speeld, holde alles naar de Menage rie. Wat zich daar vertoonde deed de familie verstomd staan. Dergelijke spannende en romanti- pische verhalen leest u te kust en te keur in het enige Nederlandse cir- cusboek: „De bonte droom van het Circus", een meesterlijk geschreven geschiedenis van het circus door de kenners Fred Thomans en J. v. Do- veren. Een boek, dat u heel wat ge noeglijke uren zal bezorgen. Het is een prachtig kerstcadeau vol leuke pentekeningen, prachtige kleurenplaten en ruimte voor nog meer platen, die U gratis krijgt in ruil voor de rijksbotermerken op elk pakje roomboter. Voor slechts 2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleve- rancier of rechtstreeks onder rem bours bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duide lijk uw naam en adres. Doe het nu, dan hebt u üw kerstcadeau op tijd in huis! En.neem ook een pakje roomboter extra voor de feestdagen. (Advertentie.) Zwervend door de omgeving van de Sleutelstad hebben we lanen en landhuizen bezocht en de lens ge richt op villa's en krotten. Torens en hekken hebben in het brandpunt gestaan. Nu is weer een kerk aan de beurt. Waar staat het Godshuis dat we hierbij afbeelden? De vorige week De twee huizen uit de hele rij, die staat langs de Rijnzichtweg voor het viaduct bij Oegstgeest, werden grif nerkend door vele puzzel-enthou siasten. De prijs, een waardebon van vijf gulden, werd door loting toege wezen aan mej. Riet v. d. Aart, Rijnsburger weg 88, Oegstgeest. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet D vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en behoedt zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten X vóór donderdag a.s. in bezit van de A redactie zijn. Thuis, op het werk, op reis: Witte Kruispoeders verdrijven direct hoofd- en kies pijn, zenuw- of rheumotische pijnen. °ot' OUDSTE HUIS VAN DEN BOSCH BLIJFT BEHOUDEN. Het oudste huis van Den Bosch, „De Moriaan" (750 jaar oud) zal be houden blijven. Reeds had de ge meenteraad besloten het pand af te breken in verband met de sanering van een bepaald stadsdeel, doch na diepgaande studies van deskundigen zal het pand nu bewaard blijven, maar dan in gerestaureerde vorm. De Amstelbrouwerij te Amsterdam is be reid gevonden de restauratie van „De Moriaan" met behulp van subsidies ter hand te nemen. Meineed inzake schilderijenbrand? De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft twee jaar gevangenisstraf en gevangenneming bij de uitspraak geëist tegen de 54- jarige koopman G. H. uit Arnhem, die verdacht wordt van het plegen van meineed. De koopman was betrokken bij de „Zoetermeerse schilderijenzaak". Op 29 maart 1955 brak brand uit in de auto van de koopman D. S. te Zoe- termeer. Deze vertelde dat in de wa gen vijf schilderstukken „oude mees ters" geladen waren om ze te trans porteren naar de koopman H. te Arn hem, die ze in opdracht van een Duit ser gekocht had. De schilderstukken waren verzekerd voor 175.000. Het verhaal van koopman S. werd niet geloofd: wegens brandstichting werd hij door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drieëneenhalf jaar. Tijdens de zitting waar S. terecht stond, vertelde de Arnhemse koop man H. als getuige, dat hij in con tact gekomen was met een Duitser die voor 160.000 schilderstukken wilde kopen. H. nam contact op met zijn vriend S. en zij kwamen tot over eenstemming. Afgesproken werd, dat S. de schilderstukken naar Arnhem zou vervoeren. Tijdens de rechtszitting tegen S. weigerde H. te zeggen wie de Duit ser was, omdat dit moeilijkheden zou opleveren. H. werd in arrest gesteld, verdacht van meineed. Op 17 mei werd tegen hem drie jaar geëist maar de rechtbank sprak hem vrij, omdat zij meineed niet bewezen achtte. „Ongeloofwaardig". De procureur-generaal bij het hof meende nu, op grond o.a. van getui genverklaringen, dat meineed ge pleegd was. Het verhaal over de Duitser noemde hij ongeloofwaar dig en hij meende dat H. ook betrok ken was bij de brandstichting. De verdediger vroeg vrijspraak. Hij achtte het niet juist, dat een vermoe den van medeplichtigheid aan brand stichting was opgehangen aan een vervolging wegens meineed. ïn deze tijd van het jaar stellen vooral de jongere vrouwen speciale eisen aan haar kleding. In verband met de lagere tem peraturen wil men er natuurlijk warmpjes inzitten, maar bij dit alles willen de jongedames er ook leuk en vlot uitzien. Aan deze wensen is de oonfec- tie-industrie dit seizoen ten volle tegemoetgekomen. Zij brengt een grote collectie spor tieve, vlotte kleding, waarin een belangrijke plaats wordt ingeno men, door die sportieve jasjes. Te kust en te keur zijn ze er in vele modellen en kleuren. Ze zitten lekker warm, beschermen de draagster tegen alle weersin vloeden en ze staan leuk, met recht dus de ideale mantels voor deze tijd van het jaar. Onze illustratie toont een der- U kunt niet alles weten Indien orlon overhemden vaak gebruikt worden, kan men ze lig gend bewaren; moeten ze echter langere tijd bewaard worden, dan is het beter ze uit te hangen. Wasgoed, dat in een sop van sythetisch wasmiddeld staat, mag hierin niet blijven staan totdat het sop weer koud is, want dan trekt het vuil weer in het goed. Als ge in een koude kamer slaapt, leg dan op de spiraal (dus onder de matras) een dik pak kranten, dit houdt de warmte zeer goed vast. Asbakken van koper, waarop zich kopergroen bevindt, kun- ren gereinigd- warden met pe troleum. Is de bol var uw cyclamen totaal uitgedroogd, aan kunt u de pot even onder lauw water dom pelen. Overigens j.een water langer dan een uur op het scho teltje laten staan. Als u appels wilt bewaren ge durende de wintermaanden neeim dan Present van Engeland, Goud- reinetten, Lunterse Pippelingen, Brabantse Bellefleur. Sportjasjes van suède kan men afschuren met fijn staalwol (No. O.O.). Kaarsen zullen langer branden, indien men in het gesmolten kaarsvet van brandende kaarsen zeer fijn zout strooit. gelijk ideaal jasje, een lekker warm vijfachtste formaat, uit gevoerd in kameelhaar en ge voerd met zwart. Ook de gelief de moderne sluiting voor dit jas je, door middel van leren lussen, is evenals 'de knopen, zwart. De capuchon kan door middel van een lip hoog gesloten worden, zo dat het hoofd goed beschermd wordt. Een vlotte lange broek en sportschoenen completeren het geheel. Jonge meisjes zullen deze win ter plezier hebben van deze leuke manteltjes. DE NIEUWE DROOM STOF HEBT U OOK AL eens ver zucht: bestonden er maar he renpantalons, die nooit meer op. geperst behoeven te worden, om dat de vouw er onverwoestbaar in zit en meneer en zelfs na een plensbui nog keurig verzorgd zal uitzien? Hebt u als huisvrouw-echtge note ook niet gedacht, wat een genot het zou zijn, als dat eens -aar was? Nooit meer knieën in de broek van man-lief? Nooit meer dat verfo-ilijke oppersen! Ja, als dat eens waar was! Want in uw hart dacht u waarschijn lijk: dat zal wel een wensdroom blijven! Maar het is wél waar, dames. De wonderstaf bestaat! Zij is al in de handel onder de naam ter- lenka en zal een even grote plaats gaan innemen als nylon. Het is er om zo te zeggen een broertje van. Het enige verschil is, dat nylon uit ddstillatie-pro- dukten van de steenkool wordt vervaardigd, terwijl terlenka van de aardolie-industrie verkregen wordt. Waar nylon uitsluitend voor licht en fijn goed verwerkt wordt, kamt terlenka in aanmer- je hand ervoor om te draaien. Je hangt de kleren rustig weg, als je thuiskomt. Het goed hoeft niet naar de oppersery. U kunt knoeien! Nee, ook niet naar de stomerij, als er vlekken op gekomen zijn! Knoeit u op terlenka wat u wilt. Een spons of nat doekje over dit materiaal verhelpt het euvel in een oogwenk. Is het niet otf je in een wonderland leeft, als je je dat allemaal voor gaat stellen? De terlenka-draden worden gesponnen en steeds meer fabrie ken zullen daarvan een steeds grotere verscheidenheid van stof fen en kledingstukken gaan ver vaardigen. En zo zal zonder twijfel de terlenka de wereld gaan veroveren, zoals de enkalon dit gedaan heeft. En wij vrou wen kunnen niet anders dan de knappe chemici dankbaar zijn voor him onvermoeid research- werk en voortdurende proefne mingen, die ertoe leiden, ons leven makkelijker te maken en ons telkens weer doen profite ren van uitvindingen in een we reld, waarin niets meer onmoge lijk schijnt te zijn onder de zon. king voor herencostuums, dames mantels, rokken enz. Vele voordelen. En wat heeft terlenka nu vóór Op wol? In de eerste plaats is het veel sterker en zal een kle dingstuk van terlenka dus een veel langere levensduur hebben. Verder is het volkomen kreukbe. stendig; vooral komt dit uit, wanneer het goed in natte toe stand verkeert. Ingeperste vou wen blijven daar om zo te zeg gen ten eeuwige dage in, ook al verregent het goed totaal. Denkt u zich eens in, wat voor perspectieven dit ook voor de dameskleding opent. Plooirok ken, waarvan de plooien er nooit meer uitgaan. Mantels en cos- tuiumpjes, waarmee je rustig in een stortbui kunt lopen, zonder Uit de keuken geklapt Plumpudding. 250 gr. Bloem, 250 gr. donker bruine suiker, 2'50 gr. krenten, 150 gr. oud wittebrood, 400 gr. rozijnen, 150 gr. sukade, 50 gr. oranjesnippers, 100 gr. boter, 4 appelen, 5 eieren, nootmuskaat Yt2 dl. rum, sap van 1 citroen geraspte schil van 1 citroen, 10 gr. zout, bloem. Rozijnen en krenten wassen en drogen. Het brood raspen, de boter door de bloem snijden. De sukade en appelen fijnsnipperen en alle ingrediënten dooreen kneden. Aan de losgeklopte eie ren, 't zout, de suiker, rum, citroensap en schil, de gehakt? snippers en nootmuskaat toevoe gen. Een dichtgeweven doek met bloem bestrooien, de massa erin doen, de doek dichtbinden en gedurende 6 uur in water koken (een bord op de bodem van de pan leggen, 't Water moet aan de kook zijn voordat de pudding erin gelegd wordt). De pudding daarna in de doek ophangen. (Men kan de pudding ook in een warme puddingvorm koken maar moet toch in een doek worden opgehangen). Voor 't opdienen de pudding in de doek in kokend water warm ma ken, overgieten met rum en aan steken. Stoofpot spruiten met kaas. 1 kg spruiten, 1H kg aardap pelen, 200 gr. belegen kaas, 2 dl melk, 60 gr. boter, zout, peper. De spruiten schoonmaken en wassen. De aardappelen schillen en in stukken snijden en met een bodempje water en zout op zetten. Op de aardappelen de spruiten leggen. De boter erbij doen en 't geheel in 30 min. gaar koken. De melk nu toevoe gen en tot slot de in dobbel steentjes gesneden kaas erdoor roeren. CDe kaas mag niet meer meekoken). Zo nodig de stoofpot met nog iets zout en wat peper op smaak afmaken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12