Imam &>JMmTAD Adventsviering N*R*K*M* Leiden is een goede traditie geworden Mr. F. Bordewijk gast van K en 0 Scherp isitekaartjes Schip blokkeerde spoorbrug te Leiden Treindienst Alphen-Leiden urenlang gestremd "Dtof fief* Expositie met prettige verrassingen te Leiden VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gelukkige keuze van de medewerkers I>E katholieke middenstander» Ls van de N.R.K.M. te Leider hebben twee jaar geleden een ge lukkig initiatief genomen: zij orga niseerden vóór Kerstmis een avond, waarop het wezen van het Christusfeest door woord en mu ziek werd benaderd. Het initiatief is een goede tradi tie geworden, die gisteravond is voortgezet. De groeiende belang stelling van de leden, die bewijst, dat de onderneming van het be stuur naar waarde wordt geschat, had naar een grotere zaal doen om zien. Men verenigde zich ditmaal in *e grote zaal van Het Gulden Vü«. *"aar .een mild versierde kerststal de belangstellenden direct aan het middelnunt. waarop zij hun he- langstelling moesten richten, her '«nerde. Gok in de samenstelling en de ui voering van het programma berust een traditie, die aanduidt, dat men destijds een juiste keuze heeft ge daan door het drietal, mevr. G. van Dongen-Te Nijenhuis, alt, Jan Caste- lein, tenor en Abraham Martijn, pia no, te verzoeken het muzikaal ge deelte te verzorgen. Na het welkomstwoord door de voorzitter, de heer J. C. J. Lamber- mont, zong Jan Castelein de advents- zang „Rorate Coeli", en dadelijk weer werden wij geboeid door de volle stem en het rijke register, waarover deze tenor kan beschikken. Bewust leggen wij hiermede c"€ nadruk op het natuurlijk talent var de zanger, omdat wij menen, dat zijn geoefendheid nog te wensen overlaat. Zangers „pur sang" vergeten maar al te gemakkelijk, dat men het instru ment van de stem slechts door moei zame training kan leren beheersen. Bij het prachtige „Nun v/andre, Ma ria", van Hugo Wolf, hetgeen onge twijfeld het moeilijkste lied was uit zijn repertoire, kwamen de kleine te kortkomingen in beheersing van de stem het duidelijkst aan het licht. Hier werd van de begaafde zanger gevraagd tegen de levendige me lodie van de pianostem in te zingen. Het zoeken en vasthouden van de j uiste toon "stelt de hoogste eisen aan de techniek van de zanger. Jan Cas telein overwon de moeilijkheden maar kennelijk dank zij zijn natuur lijke aanleg. EDEGEN geschoold is de stem van mevr. Van Dongen-te Nijen huis, die eigenlijk alleen een kans kreeg de uiterste grenzen van haar kunnen te tonen in het recitatief: „Nun wird mein liebster Brautigam" en de aria: „Bereite dich Zion", van J. S. Bach. Hier en in het „Een kindje is geboren" bewees zij, dat zij ook in fortissimo een goede ronde en rake toonvorming weet te be reiken. Abraham Martijn begeleidde met zijn voor een organist verwonder lijk lichte toucher voortreffelijk. Het „Rorate Coeli", dat een gregoriaans gezang is, kreeg door de toonzetting van de begeleiding en de lyrische vertolking door de tenor een wel haast romantisch karakter. Er valt over deze opvatting te redetwisten, maar op deze avond, waarop onbe twist de gevoeligste snaren van het sentiment worden bespeeld, deed deze adventszang aldus gebracht het verwonderlijk goed. Eén op merking over het pianospel van Abra. ham Martijn: door een te veel èn te hevig aan pedaal dreigen zijn ver tolkingen aan doorzichtigheid te ver liezen. Martijn speelde het „Andantino" uit „Moments musicaux" opus 94 van Fr. Schubert, „Jesu, joy of man's desiring" van J. S. Bach en het me nuet en trio uit de sonate opus 31 no. 3 van L. van Beethoven. Van mevr. Van Dongen-Te Nijen huis hoorden wij de Zweedse Psalm „Eeuwen geleden", het reeds ver melde recitatief en „Een kindje is geboren" van Joh. Winnubst. Jan Castelein zong voorts „O Jesu- lein jüsz" van J. S. Bach en een ont roerend blij oud-Frans kerstlied Terecht had hij dit door Willem Pij per geniaal bewerkte lied op deze kerstbijeenkomst in de plaats ge steld van het op het programma ver melde „Die Ehre Gottes" van L. van Beethoven. Tenor en alt zongen ten slotte het hoort er nu eenmaal bij het „Stille nacht, heilige nacht". UET muzikale gedeelte werd on- derbroken voor twee korte me ditaties door pastoor H. M. J. Brans, die sprak over „Verwachting en ver vulling". De advent betekent meer dan het verlangen naar het Goddelijk Kind, het hart haakt naar iets, dat in ieder mens afzonderlijk al leeft. Om het verlangen terug naar Jezus te verduidelijken, sprak pastoor Brans over de verwachting van het Joodse volk, die door de profeten werd levend gehouden. God stuur de tenslotte zijn enige Zoon Jezus, waarmede Hij het uiterste ge schonken heeft. Wij behoeven nu niets meer te verwachten. Dit is verblijdend, maar het legt tevens een grote verantwoording op. Ten-1 slotte wekte spr. zijn aandachtig gehoor op het kerstfeest te vieren met de eenvoud van een kind, Dankbaar besloot de voorzitter de ze bijeenkomst, zijn dankbaarheid aan de medewerkers van deze avond met een geschenkje verstoffelijkend. Vóór allen gesticht huiswaarts keerden vertelde de heer J. C. van Hameren iets over de actie „Kerst feest een Christusfeest", die door vertegenwoordigers van verschalen de kerkgenootschappen in .Leiden werd ondernomen. In de pauze werd via de magneto- foon nog de stem gehoord van de heer F. de Hosson, interdiocesaan (Rotterdam en Haarlem) voorzitter van de N.R.K.M., die in verband met een middenstandsforum van de K.R, O. elders moest zijn. De heer De Hosson feliciteerde het bestuur met het stemmige program ma van deze avond en sprak vervol gens met geestdrift over de jubileum acties, die de aandacht van de leden verdienen. Onder de talrijke aanwezigen be vorfü zich de geestelijk adviseur van de afdeling Leiden, pater J. H. I. Nieuwenhuijsen o.f.m. POTLOOD en GEEST No. 521. Horizontaal: 1 oude lengte maat, 3. afgelegen, 6. voegwoord, 7. voortand, 11. glijvoertuig, 13. oude Egyptische zonnegod, 15. rivier in Duitsland, 17. landman, 18. water in Friesland, 20. ontkenning (Eng)., 21. rivier in O. Azië, 25. mes van de chi rurg, 27. voorzetsel, 23. ontkenning .spreektaal), 29. dam langs een water. Verticaal: 2. staat meestal boven drukwerk, 3. stalen rasp, 4. voedsel, 5. wiel, 6. bekende afkorting, 8. staats bedrijf (af.), 9. deel van een ontken ning "(Fr.), 10. tegenstelling van laat, 12. schuivende ijsheuvel in de Pool- zee, 14 vaarwel, 15. voorwerp om te schrijven, 19. priester van de Grieks- orthodoxe kerk in Rusland, 21. meis jesnaam. 22. onbep. voornaamwoord, 23. gem. in Gelderland, 24. muziek noot, 25. welaan, 26. godsdienst (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 520. Horizontaal: 2. album, 6. Ada, 8. Est, 10. aard, 12. silo, 13. N.S., 14. ont, 16. A.P.. 17 knaap, 18. er 20. ara, 21. la, 23. door, 25. leis, 27. ego, 29. Epe, 30. staak. Verticaal: 1. laan, 2. aar, 3. bij, 4. mei, 5. stop, 7. das, 9. sla, 11. Donar, Leiden en Katwijk speelden bijzondere rol in zijn werk In de serie „Schrijvers spreken", waarmede K. en het vorige seizoen is begonnen, vertelde gisteravond in het Snouck Hurgronje Huis mr F Bordewijk van en las voor uit eigen werk. De auteur, die in Leiden gestu deerd heeft en ook gedurende de laatste maanden van de afgelopen oorlog in deze stad grote gastvrijheid mocht genieten, begon met er op te wijzen, dat de Sleutelstad evenals Katwijk een bijzondere rol in zijn letterkundige produktie heeft ge speeld. Hij doelde daarbij op zijn roman „Noorderlicht", welke uit een plan in vijfvoud is opgebouwd en welk werk hij zelf beschouwt als het beste tot nog toe door hem geproduceerd. Na dat mr. Bordewijk, die zich om ver schillende redenen sterk tot Leiden voelt aangetrokken, nog een aantal persoonlijke herinneringen had opge haald, wees hij er met enige nadruk op, dat een schrijver eigenlijk niet in staat geacht kan worden te spre ken over zijn eigen werk. Iemand an ders zal ten opzichte van een en an der immers veel objectiever zijn. Mr. Bordewijk betreurde hst, dat velen poëzie ver boven proza stellen. Net zomin als een symfonie vergeleken kan worden met een pianoconcert kan men poëzie met proza vergelij ken, aldus spreker. Men kan vanzelf sprekend wel een voorkeur hebben voor het een of ander. Slechts één punt is er waarom proza boven poëzie gesteld zou kunnen worden: de op voedende waarde van prozaliteratuur is n.l. groter dan die van de poëzieli- teratuur. Dit komt om de eenvoudige reden dat de mensen over het alge meen het liefst proza lezen. Mr. Bor dewijk deed in 1919 zijn eerste proza in boekvorm v_rschfjnen. Dit was een bundel verhalen getiteld „Fantasti sche Vertellingen". Vooral de eerste werken van mr. Bordewijk hadden het karakter van een manifest en dit heeft verscheidene critici in het har nas gejaagd. De schrijver wilde ech ter anders zijn dan de anderen. Later ging ook de stijl een meer belangrijke rol spelen. Van 1930 af legde mr. Bor dewijk zich toe op een uiterst be knopte weergave en werd de inhoud tegelijk minder fantastisch. Het eer ste werk in die nieuwe richting was Leidse Agenda VRIJDAG 14 DECEMBER VOLA. „Sterk- en zwakstroomka bels". Stadsgehoorzaal 8 uur nam. ZATERDAG 15 DECEMBER „Ars emula Naturae". Tentoon stelling door leden De Lakenhal. Opening te 3 uur nam. KAB. St. Leonardus. Kindermid dag. Zaal speeltuin „Westerkwartier" (ten Catestraat) 2.30 nam. KVP-kringvergadering „De land- bouwpólitiek der Regering". De Burcht 2.15 uur nam. JO-KVP. Tien-jarig bestaan. Pia norecital. Gulden Vlies. 8 uur nam. R.K. Instuif. Causerie door kape laan De Jong. Leonardushuis Haag- weg, 8 uur nam. Acc.Ver. D.V.V. 27ste Jaarfeest. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond-, nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wil. helminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1421 december zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd. Lido: „Terwille van ons huwelijk". volwassenen. Luxor: „Comanche Todd", 18 jaar. 12 staal, 15. nar 18. eden, 19. rog, 21. Trianon: „Bloed in de zon", 14 jaar lip, 22. Aser, 24. Os, 26. eek, 28. Ra. Rex: „De slaap des doods", 18 jr. „Blokken", een klein boekje, dat toch een roman is en in 1931 verscheen. De eerste grote roman van de auteur was „Karakter" (1938). Tot verwon dering van mr. Bordewijk zelf heeft dit werktnorme opgang gemaakt. Na bespreking van „Noorderlicht" „De doopvont", waarvan de construc tie bestaat uit het verdelen in stuk mede van enkeleBrRM eda ken, die met elkaar samenhangen, als mede van enkele andere romans las mr. Bordewijk uit eigen .verk voor. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. St. Petrusparochie nam afscheid van kap. Franse Gisteravond namen de parochianen van de St. Petrusparochie officieel afscheid van kapelaan J. Frdnse, die dezer dagen door de bisschop van Rotterdam benoemd werd tot pastoor van de H.H. Petrus en Paulus-paro- chie te Maassluis. Van acht tot negen uur stroomden in een onafgebroken rij de vele vrienden en kennissen, die de oud kapelaan zich in de St. Petrusparochie heeft gemaakt, binnen in de zaal van de pastorie. Vele afgevaardigden en delegaties van de verenigingen voor welker welzijn de nieuwe pastoor zich in het bijzonder heeft beijverd, kwamen hun beste wensen aanbieden. Namens de Bond voor het Gezin sprak de heer C. Diergaarde een woordje ten afscheid. Voor het be stuur en de hoofdleider van de „Va kantiebezigheden" gaf de heer J. C. van Hameren blijk van de waarde ring, die deze vereniging heeft vc^or het vele werk, dat kapelaan Franse in haar belang heeft gedaan. Het personeel van de meisjes-ulo aan het Levendaal kwam de schei dende kapelaan een geschenk aan bieden. Het officiële afscheid was geopend met een toespraakje door pastoor W. Blok en een speechje door de heer S. Wijtenburg, secretaris van het kerkbestuur, die memoreerde hoe nauwgezet kapelaan Franse, tijdens de ziekte-periode van pastoor Vol-, laerts, het waarnemend pastoorschap heeft Vervuld. Als laatste voerde de heer C. Dries- sen het woord namens de catholica- groepen, die twee jaar geleden op initiatief van kapelaan Franse in Leiden in het leven geroepen werden. ~t>reker gaf een kort overzicht van de geschiedenis, die de catholica in deze twee jaar heeft gemaakt en tekende de rol, die de geestelijk ad viseur in de groepen heeft gespeeld. Hij wenste de nieuwbenoemde pas toor gezondheid, wijsheid en sterkte in de uitoefening van zijn priester- :1ce taak. Pastoor Franse dankte de sprekers. OOK SOCIALE SCHOOL KAB NAM AFSCHEID. Onder aanwezigheid van vele cursisten, oud-cursisten, leraren en bestuurders, heeft de gewestelijke sociale school der K.A.B. afscheid genomen van de oudste leraar van de school, kapelaan Franse. e heer Koenis, directeur der school, sprak als eerste zijn dank baarheid uit! De heer Hendriks dankte vooral voor de medewerking, ondervonden in de beginperiode. Een der cursisten bleek de nieuwe parochie Maassluis beter te kennen dan de nieuwe pastoor. Onder grote hilariteit „lichtte" hij de nieuwe pas toor „in". De heer J. de Groot sprak namens het schoolbestuur. Namens de oud-cursisten en spe ciaal de oudste cursisten dankte de heer J. Ver voorn. Verschillende geschenken onder couvert onderstreepten de woorden der sprekers. Kapelaan Franse dankte tenslotte voor de hem toegezwaaide lof en de geschenken. BESTEL TIJDIG UW Fa. J. N. GEIJER BOTERMARKT 26 - LEIDEN TEL. 20519 Grote sortering KERST- en NIEUWJAARSKAARTEN Engels - Duits - Frans (Advertentie) BESCHERMING BEVOLKING. Bindingsavond Wijk V. De noodwachters van de Organisa tie Bescherming Bevolking vinden bij herhaling een onderdak voor hun bindingsavonden in het St. Antonius- clubhuis aan de Mare. Daar waren de mannen en vrou wen van Wijk V bij elkaar, om te ge nieten van een bijzonder geslaagde avond, welke verzorgd werd door het muziekgezelschap „Sempre Avanti". De heer O. A. M. Bik, hoofd van deze wijk, heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom, en wees er op, dat evengoed als de Bescher ming Bevolking nodig is men zie daarvoor slechts om ons' heen naar het buitenland evengoed een bin dingsavond van belang is om de le den, die moeten samenwerken, tot elkaar te brengen. Het woord was daarna aan de heer Henk v. d. Broek, die de verbindende tekst verzorgde in het optreden van „Sempre Avanti", welk gezelschap onder de bekwame leiding van de heer J. Kukler voor een uitstekende muziekavond zorgde. De dames Spaans, De Vries en Pauw en de he ren Gerard Koolhaas, Wim Brug man en Tom Brand als solisten van het koor hebben daarbij een groot aandeel van het succes voor zich op geëist. Het H.B.B., de heer S. W. Hage- doorn, was daarom zeker aller tolk toen hij na afloop het gezelschap hartelijk dankzegde voor zijn voor tref fefij'k optreden. Allen hebben ge noten van het gebodene, hetgeen al leen door eendrachtige samenwer king bereikt kon worden, maar tevens door goede leiding en volle overga- De treinverbinding van Leiden naar Alphen aan den Rijn is gister middag en avond gestoord geweest, doordat voor de spoorbrug over het Galgenwater te Leiden een bin nenschip was vastgelopen. Het 501 ton metende motorschip „Cornelia" uit Vlaardingen, dat na het passeren van de trein van 14.50 uur de brug wilde passeren, voer daarbij aan bakboordzijde vast op onder water liggende obstakels. Het schip schampte af en werd met lich te slagzij tegen de openstaande draai brug gedrukt. Tegen half vijf arriveerde de sleepboot Wiwi, afkomstig uit Rot terdam, die hardnekkige pogingen in het werk stelde om het zware, met zand geladen schip uit zijn val te verlossen. Omdat de sleper niet sterk genoeg bleek om het werk alleen op te knap pen, werd ook de winch van het zandschip bijgezet. Toen allj pogin gen van de sleper faalden, besloot ve van de medewerkenden. Hij wil de het gezelschap hartelijk danken door aanbieding van bloemen aan de dames Spaans, De Vries en Pauw, daarbij vooral eerstgenoemde dan kend voor het werk van haar echt genoot, de heer Spaans, die als assis tent voor de buitendienst, zulk een belangrijk aandeel had in het bereik te succes in Wijk V. Hierna sprak de heer Hagedoorn woorden van dank tot de heer M. Zonderop, op deze 35ste bindingsavond van de BB als altijd voor de Leidse Pers aanwezig. De heer Hagedoorn dankte hem har telijk voor al het werk, steeds voor de BB verricht. In hem wilde hij ook de echtgenote eren, die, op het po dium geroepen, een geschenk in ont vangst had te nemen. Tenslotte dankte spr. „Sempre Avanti" voor de steun, welke zij steeds aan de BB geeft en wees er op, dat ieder weldenkend burger Je morele plicht heeft achter de BB te staan. CONTACT-AVOND „CRESCENDO' Zondagavond om 8 uur is er in de zaal aan de Maria Gijziensteeg een contact-avondje voor leden, adspd- rantieden en ouders van adspiranten en donateurs van de r.k. korfbalver eniging „Crescendo". Er wordt een aardig programma geboden, dat ver zorgd wordt door de adspiranten en senioren zelf. Het bestuur verzoekt de belangstellenden tijdig aanwezig te willen zijn. „Peppino en zijn ezeltje". In „De Vrolijke Arke", Lange Pie- terskerkkoorsteeg 15, wordt zaterdag avond as. om half acht een vertoning gegeven van de film „Peppino en zijn ezeltje". De voorstelling is voor iedereen toegankelijk tegen betaling van dertig cent. VERON BESPRAK MOBIELE KORTEGOLFZENDERS. Gisteravond hield de Veron weer haar maandelijkse bijeenkomst. Op het programma stond de bestuursver kiezing en een lezing van de heer Grimsbergen, in amateurkringen beter bekend als PJVX.Q. De be stuursverkiezing leverde geen moei lijkheden op, daar het bestuur bij ac clamatie werd herkozen. Voordat L.Q. met zijn lezing begon gaf hij een kort verslag van de on langs gehouden P.A.-conferentie (conferentie van de Nederlandse zendamateurs) waar werd bekend gemaakt, dat een firma genegen was om 2 meter antennes te gaan leveren, indien er een afzet was van plm. 100 antennes. De antenne is een 5 ele- mentsyagi, de bevestiging van de elementen geschiedt door middel vafi nylonklemmen. Hierna begon L.Q. met zijn lezing over mobiele zendontvangers. De op zet was om het geheel zo klein mo gelijk te houden i.v.m. het vervoer en' het verbergen van de zender voor de vossenjachten. De zendontvanger voert zijn eigen krachtcentrale mee, in de vorm van een accu 12 V 22Ah. Veer een vossenjacht kan men hier- Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.-ex. Ned. Recht mej. E. Jesse te Heemstede, m$j. R. A. J. Mees te Groningen, mej. M—A. Pijl, te Rotterdam, me.' E. V. Meeuwisse te Rotterdam, mej. H. Th. Timmer te Noordwijk aan Zee, mej. H., C. J. Laeijendecker te Heemstede en de heren W. van Kooten te Rot terdam, J. J. van der Goes van Na- téi$ te Apeldoorn, R. O. Fook te Delft, H. J. Muller te Hilversum en C. J. Noë te Den Haag. Geslaagd voor het doet. ex. Phar- macie mej. M. Kranenburg te Rotter dam. mee 4^ a 5 uur draaien. Aan de hand van een bloks>chema vertelde L.Q. iets over zender en ontvan ger. De zender is kristalgestuurd en met de modulator is het mogelijk om spraak, een constante- of een wob- beltoon uit te zenden. Hierna werd de ontvanger onder de loupe genomen, welke zeer com pact gebouwd was. De voeding be slaat uit een trillerunit, waarbij de storingsonderdrukking nader beke ken werd. De gehele zend-ontvanger werd uit dumponderdelen samenge steld. De voorzitter dankte de heer Grimbergen voor zijn lezing en hierna werd overgegaan tot de verkoop van de meegebrachte onderdelen. men 50 kubieke meter zand over te slaan op een ander binnenschip. Met deze werkzaamheden was de gehele avond en een gedeelte van de nacht gemoeid: het was kwart over een toen het zandschip los kwam en de brug gesloten kon worden. Hedenmorgen zouden pogingen ge daan worden om het schip alsnog de brugdoorgang te laten passeren. Voorts hoopte men ook in de loop van de morgen de dienst Leiden Alphen, die door bussen onderhou den werd, normaal doorgang te doen vinden. Commissie voor Volkskunde Het leven der Rijnlandse molenaars De commissie voor volkskunde van de Vereniging „Oud Leiden" hield gisteravond weer een gastbijeen- komst in de gastvrije Lakenhal. Het woei flink; het was dus een geschikte avond de molenwieken 1e laten draaien, dus ook een geschikte avond over het leven van de Rijn landse molenaars te spreken. Het zal geen verwondering wek ken, dat deze taak was toevertrouwd aan de voorzitter-zelf van bovenge noemde commissie, de heer A. Bicker Caarten. Er waren onder de gasten enige deskundigen op molen-gebied; één molenaar was zelfs uit Noordwijker- hout gekomen. Ofschoon avonden als deze belegd worden met het neven doel, de kennis van de inleider te verrijken, was wat dat betreft de avond een mislukking. De heer Bicker Caarten wist er evenveel (en in som mige opzichten méér) van dan de mo lenaars en molenmakers zelf. Het was een praatje bij een plaatje, een gezellige toelichting bij een serie belangwekkende lichtbeelden, waar van sommige in kleuren. De inleider vertelde van de bepaalde levensstijl van de Rijnlandse watermolenaars, die op hun afgelegen molens, ver van stad en dorp verwijderd, vaak op el kaar waren aangewezen. Tussen de molenaars-huizen bestaat een zake lijke band van vriendschap, welke band herhaaldelijk tot een huwelijks band wordt omgesmeed. De meeste molenaarszoons trouwden en trouwen met molenaarsdochters. De heer B. C. toonde ter toelichting daarvan enige lichtbeelden van stambomen der families Van den Bosch, Cozijn en Kraan. In vroeger tijden bestond er voor zulke molenaars-huwelijken meer keuze dan tegenwoordig. In 1812 waren er alleen in Rijnland 217 watermolens. Aardige bijzonderheden vertelde de heer B. C. over de samenwerking dei- molenaars, over het wekken van de molenaars bij „getrapte" bemaling en over hun neven-verdiensten o.a. het paling-vangen. De heer E. Pelinck sprak een har telijk dankwoord voor de interessante avond. Ook ir. F. Stokhuyzen, voor zitter van de vereniging ,De Hol landse Molen" betuigde zijn waarde ring. Laatste Berichten SPAAK OPVOLGER VAN ISMAY De Navo-raad heeft vrijdag de 57- jarige Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, („Mr. Europe") benoemd tot secreta ris-generaal van de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie. Spaak volgt in April 1957 lord Is- may (Groot-Brittannië) die sedert 1952 secretaris-generaal van de Navo Louis Meys in „De Hofstede" DE heer Marcel B. Keezer, die tot zijn spijt met het oog op het brandgevaar zijn woning en atelier in de korenmolen „De Valk" moest verlaten, heeft een boerderij aan de Haagweg 92 betrokken en een expo sitiezaal ingericht. Hij heeft gebruik gemaakt van de stoere charme van een oude hofstede en met smaak de attributen gekozen, die van de beschikare ruimte een stemmig geheel maken. Gisteren heeft hij in deze nieuwe tentoonstellingsruimte een expositie voltooid van werken van zijn vriend, de kunstschilder Louis Meijs. Het is een aantrekkelijke expositie, die voor de argeloze bezoeker enige prettige verrassingen in petto houdt. Allereerst is er de smaakvolle opstel ling in een oude omgeving, daarnaast heeft de heer Keezer, die een pott-rij bezit, enige stukke.i van eigen cera miek in de zaal opgesteld en t-nslotte doet het werk van Louis Meijs ver rassend aan. Deze kunstschilder, die docent is aan de Vrije Academie te Den Haag en vice-voorzitter van de Haagse kunstkring, heeft zijn opleiding ge noten aan de Haagse academie, r "de ling decoratieve kunsten. Hij is ech ter als werktuigkundige zijn loop baan begonnen en sporen van een gezond mathematisch denkende geest zijn, irf zijn schilderstukken terug te vinden. De schilder heeft zijn opleiding gedeeltelijk in Frankrijk voortgezet. DOEIENTD is het rijke palet, waar- over deze kunstenaar thans be schikt. Hij bezit een doeltreffende, directe trant van schilderen, die aan zijn werken iets t.nels en vluchtigs geeft. Zijn visie is veranderlijk, maar de penseelvoering, die doorgaans nog duidelijker spreekt dan een signa tuur, herkent men in alle doeken te rug. De Franse landschappen en enige stillevens bewijzen, dat de schilder over een onuitputtelijke werkdrift beschikt; het plezier van het schilde- ren-om-het-schilderen, één van de pilaren, die kunstenaars op de been pleegt te houden, is kennelijk in al zijn doeken aanwezig. Door enige specimina van zijn por tretkunst, die op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn, coont de schil der, dat hij ook deze zijde van het „handwerk" beheerst. Zaterdagmiddag zal de voordrachts kunstenares Hélène Oosthoek te 4 uur de tentoonstelling openen. Marktberichten LEIDEN, 14 dec. Vee. Totaal aanvoer 3059 stuks vee, waarvan: 3 stieren; 50 melkkoeien; 320 vette koeien; 34 vare koeien; 25 graskalve ren; 27 vette kalveren; 96 nuchtere kalveren; 100 vette schapen; 1535 vette lammeren; 38 varkens (zeugen); 252 schrammen; 564 biggen; 15 gei ten. Prijzen: melkkoeien 9701080; vette koeien SI. 2.553.30; vare koeien 660850; graskalveren 200 295; vette kalveren lev. 2.252.85 j nuchtere kalveren sl. 1. 1.201.60; vette schapen 90125; vette lam meren 95130; zeugen (drachtige) 275325; schrammen 6095; big gen 32—45. Handel: schapen vrij goed, kalve ren vlak, vare koeien en vette koeien vrij goed, varkens slepend. Kaas. Aanvoer 21 Goudse par tijen: Goudse le kwal. 2.392.44; idem 2e kwal. 2.34—2.38. Handel kalm.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2