Oplichters stapten met handeltje hol van „Alphense leeuw" binnen RIJNSTREEK Middenstand wil offers brengen om inflatie het hoofd te bieden Rock V Roll-opstand in tricotagefabriek Dolle ontvluchtingspoging met politie-agent op de motorkap DONDEuDAU 13 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT EAU1WA N.K.M. bijeen Weinig bewondering voor enkele maatregelen De voorzitter van de Ned. Kath. Middenstandsbond, de heer J. A Koops, noemde vanochtend op de in Utrecht gehouden bondsvergadering de rechtvaardige verdeling der las ten, die ons volk worden opgelegd in een gezamenlijk streven de bedrei ging van de nationale welvaart te ke ren, een van de belangrijkste proble men. Hij meende, dat, beter dan in het verleden, de voordelen van de welvaart ook het midden- en klein bedrijf ten goede komen. Hij voegde hier echter aan toe, dat juist de conjunctuurgevoeligheid van het midden- en kleinbedrijf een van de oorzaken is van de zorgen waar voor zij zich thans zien geplaatst. „Wij bevinden ons aan het begin van een dreigende inflatie en het is zaak deze met krachtige middelen een halt toe te roepen. Geldontwaarding, als gevolg van een nalopertje-spelen van lonen en prijzen, zal het bezit aantasten, waar van juist de midden -en kleinonder- nemer voor zijn bestaan afhankelijk is. Zonder op de bespreking van de vakraad, die a.s. maandag vergadert, vooruit te lopen, kon de heer Koops na een eerste bespreking in de loon- raad wel eens zeggen, dat stabilisatie van lonen en prijzen ook in zijn kring een vereiste wordt geacht, waaraan een ieder zo krachtig mo gelijk zal moeten meewerken. Zelfbeheersing gevraagd. Hij deed een beroep op de leden in hun prijsvorming de uiterste zelfbe heersing te betrachten en bij de stij ging van de kosten mede in hun be rekeningen te betrekken de verbeter de .bedrijfsresultaten tengevolge van próduktiviteitsverhoging en hogere omzetten. Anderzijds vroeg hij begrip voor die bedrijven en bedrijfstakken, waar gestegen en stijgende kosten niet, of slechts ten dele, uit verbeterde re sultaten kunnen worden opgevan gen. Van het midden- en kleinbedrijf mag z.i. weliswaar een offer worden gevraagd, maar het zou naar zijn mening niet rechtvaardig zijn een onevenredig zwaar offer te vragen, dat in sommige gevallen tot desas treuze gevolgen aanleiding zou ge ven. Prijzenpolitiek. In verband met deze prijzenpoli tiek had de heer Koops weinig waardering voor het regeringsplan en de omzetbelasting op suiker weer in. en om de acijns op gedistil- Directeur stond machteloos. De directie van een tricotagefabriek te Wildervank, die gisteren 75 jaar bestond, wilde van dit jubileum geen feest maken in verband met de inter nationale toestand, maar het perso neel dacht daar anders over. Een groot deel van de ruim zeshon derd werknemers, meest meisjes, die dagelijks uit alle delen van de pro vincie met bussen naar de fabriek worden gebracht, begon gistermor gen vroeg de werkplaatsen te versie ren, waarna een lange stoet, uitgerust met feestmutsen, vlaggen en toeters, naar het huis van de oudste directeur toog. Deze kon de meisjes niet over reden aan het werk te gaan; de ande re directieleden waren op zakenreis. De meisjes zetten het feest voort, door in de fabriek te gaan „rock 'n roll-en". Aangezien zij voor dit ver maak jongemannen nodig hadden, posteerden zich enkele meisjes bij de VAKANTIESPREIDING GEEN GEMAKKELIJKE OPGAVE. In een gisteren in „Fulchri Studio" in Den Haag gehouden persconferen tie heeft de heer J. Pront, secretaris van het „Centraal "Werkcomité Va kantie" en voorzitter van de Alg. commissie voor Vakantiespreiding, 'n uiteenzetting gegeven over het ver loop der in het werk gestelde pogin gen om tot een gewenst geachte va kantiespreiding te komen. Over het algemeen kan gezegd worden, dat men nog niet veel verder gekomen is in de verwezenlijking van de sinds jaren bestaande plan nen. Het grote probleem wordt op het ogenblik nog wel gevormd door de vakanties der scholen. Het is heel be grijpelijk, dat tal van ouders zich geen vakantie kunnen veroorloven buiten de schoolvakanties, maar de scholen houden over het algemeen vast aan de bekende termijn vanaf 29 juli. Reeds het vorig jaar heeft de Vak- raad van de Bouwbedrijven besloten tot spreiding van de vakantie over te gaan in twee weken. Thans zullen de bedrijven boven de grote rivieren hun vakantie in de perioden van 20 tot 29 juli nemen en die daar beneden van 10 tot 19 augustus. Door deze spreiding zullen andere collectieve groepen vakantiegangers minder in het gedrang komen. Indien de textielindustrie, zoals thans wordt Overwogen, haar perso neel in de week van 13 tot 20 juli met vakantie zal kunnen laten gaan, zou de verlichting nog groter zijn. Deze regeling houdt echter in, dat het volgend jaar de situatie zo is, dat scholen, welke voor hun vakantie vasthouden aan de begindatum 29 juli, zich geconfronteerd zullen zien met de omstandigheid, dat de ouders van kinderen, die zulke scholen be zoeken en die b.v. van 20 tot 29 juli hun vakantie moeten nemen, deze niet naar school kunnen sturen. De heer Pront verwachtte evenwel, dat op grond van de bindende regeling voor de vakantiespreiding, die thans door de regering wordt voorbereid, een bevredigende oplossing voor dit probleem zal worden gevonden, zodat de leerplichtwet geen geweld zal behoeven te worden aangedaan. Er is alle reden aanwezig, zo zeide hij nog, in verband met de dringend nood zakelijke vakantiespreiding, de begin data der schoolvakanties te vervroe gen. Thans is de situatie zo dat va kanti espreiding zeer bemoeilijkt wordt doordat de scholen voorname lijk in augustus vakantie geven en dan ook bijna 60 procent der Neder landse vakantiegangers gedwongen is in die maand vakantie te nemen. Ter illustratie van het gebrek aan hotel- en pensionruimte in deze maand maakte de heer Pront gewag van een hem bekend familievader, die een 20-tal gecylostyleerde brie ven in alle windrichtingen uitzond naar hotels en pensions in de hoop, dat er in ieder geval wel één zou zijn, die hem en zijn gezin aan een vakantieverblijf zou kutfnen hel pen leerd en benzine te verhogen. De ben- zine-prijzen zullen in verband met de internationale toestand toch al stij gen, zei de heer Koops. Met deze lastenverhogingen ver oordeelde de voorzitter het gehele complex van voorgestelde belas tingverhogingen, die 110 miljoen gulden moeten opleveren; budgetair leek hem dit niet noodzakelijk. In dien de moeilijkheden van de rijks financiën een inkomstenverhoging werkelijk vereisten, dan waren er, volgens spr., andere bronnen tc vinden. Hij betreurde het, dat de kinderbij slagwet, waardoor ook kleine zelf standigen onder deze regeling zullen valen, nog niet bij de volksvertegen woordiging is ingediend. STERFTE AAN LONGONTSTEKING NAM AF DANK ZIJ PENICILLINE In slechts vijftien jaar is de sterfte aan longontsteking in Nederland af genomen met 64 procent voor mannen en 60 procent voor vrouwen. Dit blijkt uit een statistisch rapport van de wereldgezondheidsorganisatie. Eenzelfde ontwikkeling heeft zich zij het in mindere mate dan in Nederland in vele andere landen van de wereld voorgedaan. De we reldgezondheidsorganisatie schrijft dit toe aan de uitvinding van penicilline en andere antibiotica en aan het op ruime schaal beschikbaar komen van deze middelen. Ondanks deze snelle vooruitgang behoort de longontsteking toch nog altijd tot de tien voornaamste doods oorzaken in de wereld en zelfs tot de drie voornaamste doodsoorzaken, bij kinderen beneden de leeftijd van één jaar. De afneming van de sterfte aan deze ziekte is volgens het overzicht van de wereldgezondheidsorganisatie het sterkst bij oudere kinderen en volwassenen, doch de kans op sterfte aan longontsteking neemt bij bejaar den weer toe. Niettemin valt ook hier eei. geleidelijke afneming te constate ren. GOED AFGELOPEN. Gistermiddag omstreeks 17.09 uur is de diesel-elektrische trein, welke om 16.52 uur vertrekt van het station 's Hertogenbosdh in de richting Utrecht, even buiten het stationsem- placeiment op een onbewaakte over weg in botsinjg gekomen met een vrachtauto. Doordat de snelheid van de trein gering was, (plus minus 49 kilometer) werd slechts weinig scha. de aangericht. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. BUREN IN BOEDAPEST OOK BUREN IN HAARLEM. Drie Hongaarse gezinnen, die in Boedapest in dezelfde straat hebben gewoond, zullen binnenkort weer dicht bij elkaar komen te wonen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft drie flats van een complex aan de Schipholweg in Haarlem-oost voor de vluchtelingen beschikbaar gesteld, met de bedoeling deze Hongaarse ge zinnen, die thans in de gemeente Ra- vestein (Geld.) verblijven, daarin onder te brengen. De flats komen be gin januari gereed. DE GEBEURTENISSEN IN HONGARIJE Op vragen van het lid van de twee de kamer de heer Goedhart over het niet verlenen van gastvrijheid door sommige diplomatieke vertegenwoor digers van Westeuropese staten in Boedapest aan hen, die tegen novem ber om bescherming kwamen vragen, heeft de minister van buitenlandse zaken het volgende geantwoord: De minister heeft door de dagblad pers kennis genomen van deze be richten. De minister aarzelt zonder volle dige kennis van zaken een oordeel uit te spreken over de incidentele berichten van hen, die zich op de een of andere wijze te kort gedaan voelen; een onderzoek naar die be richten kan hij uiteraard niet in stellen. Het maken van afspraken tussen de West-Europese regeringen acht hij niet wel mogelijk. DRIE LLOYDSCHEPEN MET KERSTMIS THUIS. Drie grote, volbeladen schepen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd worden dezer dagen vrijwel tegelij kertijd thuis verwacht en zullen waarschijnlijk gedurende de aan staande Kerstdagen in Rotterdam zijn. De m.s. „Langkoeas" en „Garoet", die beide uit Indonesië komen en ruim vier maanden van huis zijn ge weest, worden respectievelijk don- dagavond laat en vrijdagmorgen vroeg aan de Lloydkade te Rotter dam verwacht. De ontscheping der passagiers geschiedt zo spoedig moge lijk na aankomst. Het s.s. „Utrecht", dat een reis van bijna een jaar achter de rug heeft, brengt een lading copra van de Fhi- lippijnen naar Nederland. Het schip, dat eerst enige dagen in Amsterdam moet lossen, alvorens naar Rotterdam te komen, wordt in de loop van don derdagmorgen voor IJimuiden ver wacht. fabriekspoort om passerende loopjon gens het feestgewoel binnen te halen. Enkele personeelsleden, die aan het werk wilden gaan, werd dit prompt onmogelijk gemaakt, doordat men de draden op de garenspoelen van de machines doorknipte. Ook later op de dag is het werk niet hervat. Hoewel het 's middags iets rustiger werd, bleef het in de fabriek en op straat vrij rumoerig. 's Morgens hebben de directie en de ondernemingsraad van het bedrijf met elkaar gesproken. De directie stelde hierbij in het vooruitzicht, dat zy een middel zal vinden om het ju bileum ook voor het personeel te ac centueren, doch stelde als voorwaar de, dat het werk gist uddag hervat zou worden. Ook de n van de on dernemingsraad bit i echter niet bij machte de meisjes hiertoe te be wegen. ALBERT HEUN IN 1956. De gang van zaken bij Albert Heijn N.V. in 1956 is, naar de directie me dedeelt, over het algemeen bevredi gend geweest. De omzetten waren belangrijk hoger dan in het vooraf gaande jaar. Ofschoon de kosten ge durende dit jaar bleven stijgen en de winstmarge per eenheid gelijk bleef, kon het effect van de kostenverho gingen, althans tot. .dusverre, gecom penseerd worden door de hogere om zetten. De verschillende bedrijven bleven belangrijke investeringen vragen. Deze zullen gedekt kumien worden uit eigen middelen en uit de klanten obligaties. Onvoorziene omstandigheden voor behouden, verwacht de directie dat het dividend over 1956 vermoedelijk gelijk zal zijn aan dat over het voor afgaande jaar. (V.j. 9 pet. plu3&2 procent ten las te der Agio-reserve uitgekeerd). Na een wilde achtervolging over nen te nemen en gaf geen gevolg aan een afstand van ongeveer 4 a 5 km, per auto in de Alphense politie er woensdagavond in geslaagd twee jon gemannen onde>* arrest te stellen, die I een onbekenden van de politie zijn en die n.a. door de recherche van Roermond werden gezocht op grond van gepleegde oplichtingen. Het zijn de 29-jarige H. A. F. H. en de 27-jarige F. H. L. uit Roermond, de sommatie van de heer F. om te blijven. Onder het voorwendsel dat hij zijn koffertje even in de auto wil de plaatsen, bereikte hij de buiten kant van de woning echter gevolgd door de heer F. Zo vlug kon deze evenwel niet zijn of het tweetal was hem iets te vlug af. De motor stond reeds aan, de bezoeker verdween nog voor zijn koffer in de wagen en er ae zi-jange j- *->• vlnji *.jjh v. twee op het oog keurige mannen, die I werd m snel tempo weggereden. zich niet een Renauld 4 door het land i i i- verplaatsen en dan hier en dan daar eens plotseling opduiken om hun kostje te verdienen. Zij plegen dit te doen door het ten verkoop aanbieden van Schijnbaar prima kledingstoffen tegen spotprijzen, doch de kwaliteit staat vaak niet eens in verhouding tot de lage prijs. Zij geven daarbij voor Duitsers te zijn, die om grens-, financiële of andere moeilijkheden de stoffen of vloerbedekking of andere textielgoederen noodgedwongen van de hand willen doen. Ze opereren ge woonlijk gezamenlijk en wel zo, dat de een aan de huizen aanbelt, terwijl de andere in de auto blijft zitten, teneinde bij het minste gevaar onmid dellijk van start te kunnen gaan. Zo gebeurde het ook woensdag avond in Alphen aan den Rijn, toen L. aanbelde aan een der woningen in de Van Evertsenstraat. Hij trof het daar bijzonder slecht, want weldra zou hem blijken, dat hü zich in de leeuwenkuil had begeven. Op dat adres woont namelijk een der politie agenten van het Alphens korps, de heer M. Fokker, die in burger gekleed zelf open deed. Natuurlijk mocht de koopman zijn stoffen binnen even laten zien. Hij prees zijn waren in het Duits aan en zeide kort tevoren uit Duitsland te zijn gekomen en nu in moeilijkheden te zijn geraakt en daarom zijn goe deren van de hand te willen doen. De heer Fokker vroeg meer bijzonderhe den omtrent de reisbedoelingen van „de textielkoopman op de late avond" in Nederland. Door enkele ontwijken de antwoorden kreeg de heer Fokker argwaan en de koopman begon zich steeds minder op zijn gemak te voe len. Toen de heer Fokker hem ten slotte op de man af naar zijn vent vergunning vroeg en andere legiti matiepapieren, nadat hij zich als po litieman had bekend gemaakt, kreeg de pseudo-koopman plotseling haast. In elk geval kwamen de gevraagde papieren niet voor de dag en dit gaf de heer Fokker de nodige vrijheid om zijn politiebureau van dit zonder ling bezoek op de late avond op de hoogte te brengen. Dolle rit. Hierop rukte een politie wagen bemand onmiddellijk uit. Maar het te lefoongesprek was nauwelijks beëin digd of de koopman trachtte de be- BODEGRAVEN TWEE HONGAARSE GEZINNEN KOMEN. A.s. vrijdag zullen twee Hongaar se gezinnen in Bodegraven arriveren, die thans in Ommen verblijven. Le den van het plaatselijk comité zullen zich, door de burgemeester vergezeld, naar Ommen begeven, om het gezel schap Hongaren af te halen. In de loop van de middag zal men aan de inmiddels volledig ingerichte wonin gen arriveren. Een Bodegraafse, die als Hongaars kind naar hier is geko men zal als tolk fungeren. De comité leden zullen zorgen dat alles perfect in orde is. De aardappelen zullen op staan en de thee tot schenken gereed. Nieuwe woningen. Zoals bekend, werd reeds eerder besloten 166 wo ningen te bouwen in het noord-wes telijk deel van het uitbreidingsplan. Thans is gereed een plan voor de bouw van 64 van deze 166 woningwet woningen. Deze komen direct ten westen van het zwembad. De huur prijs zal ongeveer komen op 12.50 per week. De bouw zal een aanvang nemen in het eerste kwartaal van 1957, en zal waarschijnlijk onders hands worden opgedragen. Raadsagenda. Vrijdagavond zal de raad bijeenkomen om kwart voor zeven. De voornaamste punten, die in behandeling komen, zijn: Watervoor ziening te Nieuwerbrug; electrische luidinstallatie voor de gemeentetoren; uitkerings- en pensioenverordening der wethouders; aan- en verkoop van grond woningbouw; vaststelling be heers verordeningen; wijziging van electriciteitstarieven; aanbieding ge meente-rekening 1955; aanbieding be groting woningbedrijf 1957; vaststel ling van enkele begrotingswijzigingen e.m. De heer J. de Wit, ambtenaar ter secretarie, slaagde voor het eerste ge deelte gemeente-financiën. Voor het diploma steno Nederlands slaagde mej. D. Brouwer, eveneens werkzaam ter secretarie. BOSKOOP BETEKENIS VAN DE BESHULSTVEILINGEN. Nu de, men kan wel zeggen in ge heel Nederland bekende beshulstvei- lingen te Boskoop, weer in het teken van de belangstelling staan, is het niet onaardig eens te weten hoe de gang van zaken is. Boskoop heeft de enige veiling in Nederland, waar beshulst in grote hoe veelheden wordt geveild. Van hein de en verre komen de kopers om zich dit in deze tijd weer gewilde artikel te bemachtigen. In deze weken vóór Kerstmis worden weer meerdere dui zenden kilo's in pakken van 10 kg verhandeld. Het kweken van deze produkten geeft vele zorgen, want de „hoeken waar de planten staan moeten met netten worden afge schermd aangezien anders de vogels wel zorgen dat de hulst zonder bes komt". De kwekers die grote hoe veelheid kunnen aanvoeren zijn meestal het beste af, want deze kun nen bij de eerste veilingen reeds een flink aantal pakken voor de klok brengen, wat meestentijds een goede prijs oplevert. Degenen die minder „voorraad" hebben wachten meestal enkele dagen, waaraan echter het ri sico verbonden is dat de prijzen da len. Degenen die reeds op de eerste veilingen een flinke aanvoer hadden zullen er geen spijt van hebben ge had, want de p 'ijzen waren direct zeer hoog. Of de pry zen nog zullen stijgen is moeilijk te zeggen. De kans bestaat wel, want de voorraad van enkele soorten schijnt niet zo groot te zijn. LEIDERDORP Wasgoed ontvreemd. Deze week heeft het Zijlkwartier bezoek gehad van een of meer onbekenden, die een ongewenste belangstelling hadden voor het buiten hangende wasgoed. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men zal er echter goed aan doen des nachts geen wasgoed meer buiten te laten hangen. 0UDE-WETERING K.A.V. De K.A.V. te Oudewete ring ontving wel een laat Sint Nico- laas bezoek. Tijdens de avond welke werd belegd in Café Klein kwam ge heel onverwacht en luid toegejuichd de Sint binnen, vergezeld van zijn onafscheidelijke knecht Zwarte Piet. Vanzelf spreken had de bezoeker voor elk der aanwezigen een presentje meegebracht en onder vrolijke kout verliep een uiterst gezellige avond. Zondag a.s. houdt de K.A.V. in de parochiale school een tentoonstelling van genaaide en gebreide goederen bestemd voor de kerstaktie. De ten toonstelling zal zijn geopend na de Hoogmis tot 12 uur en 's middags van drie tot vijf uur. Wij geloven dat een bézoek aan deze tentoonstelling alleszins de moeite waard is. De heer Fokker evenwel ook niet voor een kleintje vervaard, nam een sprong naar de wagen, trachtte het portier te opennen, doch dit bleek aan de binnenzijde te zijn afgesloten. Toen nam hij een sprong en belandde boven op de motorkap en klampte zich vast aan de kaprand van de auto. In dolle vaart werd koers gezet naar de rijksweg UtrechtLeiden, in de richting van de Sleutelstad. Met onverminderde vaart werden bochten genomen en onderwijl trachtte de be stuurder, de 29 jarige H. de breed geschouderde politieman in burger, die op alle eventualiteiten bedacht was en zich stevig in zijn vrijwillige positie had genesteld, van de wagen te slingeren door zig-zag over de weg te vliegen, plotseling af te remmen en weer even snel de wagen te laten optrekken. De politieman op zijn beurt trachtte de bestuurder het uit zicht te belemmeren doch moest deze poging om eigen behoud telkens weer opgeven. Zijn leven hing gedurende de ongeveer 5 km lange dolle rit aan een zijden draadje. Het was dan ook een opluchting toen de gealarmeerde politie wagen met een vaart van ongeveer 120 km. er in geslaagd was de woestelingen te achterhalen en in het nauw te brengen. Toen de politieauto vlak naast de vluchtende pseudo Duitsers kwam rijden, stopten de laatste plot seling, waarschijnlijk met de bedoe ling om zich van de éne politieman in burger te ontdoen en er dan weer op nieuw van door te gaan. Maar de col lega politie, die met getrokken revol ver op hem af kwam draven, belette zulk een poging nog bijtijds. Met klem werd het tweetal gesom meerd de auto te verlaten en over te stappen in de politiewagen waarmee zij onder scherpe bewaking naar het politiebureau werden gebracht waar hun dooipceel niet zonder enige moeite kon worden gelicht. Hun wa gen is in beslaggenomen, evenals de goederen, terwijl de Limburgers op het politiebureau werdcn opgesloten. Zy worden donderdagmorgen voor de officier van Justitie in Den Haag geleid. AUTO KWAM TEGEN WONING TOT STILSTAND. Ter hoogte van Varossieau en Cie N.V. aan de Emm al aan vond woens dagavond omstreeks 7 uur een bot sing plaats tussen een tankauto en een personenwagen waarbij de eer ste tenslotte tegen een woning tot stilstand kwam na op zijn weg via het trottoir een afzettingsmuur en een metalen hek van dikke buizen te hebben vernield. Gelukkig zon der iemand persoonlijk letsel te heb ben veroorzaakt. De muur van het huis is iets beschadigd terwijl in het huis geringe schade ontstond. De personenauto bestuurd door de heer C. I. uit Gouda reed met een snelheid van plm. 70 km. over de Emimalaan in de richting Leiden. Op het moment dat hij zonder vaart te verminderen een rij voor hem rij dende auto's wilde passeren ontwaar de de bestuurder plotseling de tegen, ligger, de tankwagen die in de rich ting van het centruim van Alphen aan den Rijn reed. Door het krachtig remmen begon de personenauto te slippen en de bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt, schoot naar links en bots ste tegen de tankauto. Tevoren had ook de bestuurder hiervan al sterk afgeremd en begon ook dezelfde rich ting uit te slippen daar waar het weg dek enigszins afhelt. Door de botsing kreeg de tankauto nog een extra duw tje en schoot het trottoir op, verniel de een stevige stenen muur alsmede wat ijzeren afsoheidingspijpen om tenslotte met een klap tegen de muur van een der woningen tot staan te komen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De ravage was groot. GECOMPLICEERDE BOTSING. Ter hoogte -van café-restaurant Winkel aan de Steekterweg vond woensdagmorgen omstreeks 12 uur een gecompliceerd verkeersongeval plaats waarbij twee vrachtauto's en een truc met oplegger betrokken werden en waarbij ernstige mate riële schade aan de wagens en een huis ontstond. Voor genoemd restaurant stond rechts een vrachtauto geparkeerd. De heer J. W. Kempen, wonende te Al phen aan den Rijn reed met zijn splinternieuwe vrachtwagen, welke hij juist uit Bodegraven had gehaald, in de richting van de Hefbrug. Om een tegenligger te laten passeren, stopte hij om achter de geoarkeerde vrachtwagen te blijven. De tegen ligger werd bestuurd door de heer A- L. B. uit Naaldwijk. De truc met oplegger, bestuurd door de heer A. J. S. uit Nijverdal, reed ongeveer 25 m achter de nieuwe vrachtwagen van de heer Kempen. Deze moest even eens stoppen, doch bij het sterk af remmen, slipte de truc en oplegegr en kwam dwars over de weg te staan, vlak achter de wagen van de heer K. De doorgang was echter ver sperd en hoewel de tegenligger straf afremde, kon de bestuurder een bot sing met de truc niet voorkomen. Hierbij raakte hij ook nog net even de nieuwe vrachtwagen. Tengevolge van de botsing schoot de truc hierna tegen pand 104 op, waarvan enkele ruiten sneuvelden en de muur werd beschadigd. Hoewel, de heer Kempen tot dus ver nog vrij goed uit de gevaren- zóne kon vluchten, werd hij toch nog door het noodlot achtervolgd. Want nauwelijks 500 meter verder op zijn rit naar de Hefbrug zag hij een bij hem in dienst zijnde bestuurder met een auto naderen. K. wilde hem even spreken, gaf signalen en stopte. Maar de achter hem rijdende vracht wagen, bestuurd door de heer A. J. K. uit Haarlemmermeer kon zijn wa gen niet tijdig tot stilstand brengen en botste achter op de vrachtwagen van K. uit Alphen. Zowel de truc met oplegger de „tegenligger" als de vrachtwagen uit de Haarlemmer meer werden zeer zwaar beschadigd. De nieuwe auto van K. maakte het nog wel het beste. Persoonlijke on gelukken bleven beperkt tot licht letsel. WEDSTRIJDEN R.K. E.H.B.O. Woensdagavond werden in de St. Josephzaal de belangrijke jaarlijkse rayon-wedstrijden van de katholieke E-H.B.O. gehouden. De pastoor Schretlen-beker, uitge loofd voor de senioren-afdeling is voor de eerste maal in het bezit ge komen van de afdeling Alphen aan den Rijn. De Deken-Nieuwenhuizen- beker, uitgeloofd voor de junioren- afdeling werd voor de eerste maal door de Langeraarse afdeling ver overd. Het vorig jaar kwam hij in het bezit van Nieuwveen. De wedstrijdavond stond o.l.v. de heer C. A. de Rijk, rayonleider en districtsbestuurder. Aanwezig waren o.a. deken L. H. M. Nieuwenhuizen. mevr. dr. A. GrevelinkSchers, do cente van St. Martinus te Alphen, de heer J. de Raat namens de pl. afd. van de Ned. Vereniging voor EHBO. De jury werd gevormd door de doktoren H. Keegstra, Oegstgeest, S. Beije, Bodegraven, J. A. Brinkhorst, Leimuiden, A. J. Zwartendijk, Al phen, H. Bakker, Alphen en de heer E. van Waveren, commandant Rode Kruis-colonne te Bodegraven. De centrale jury werd gevormd door mevr. v. d. MeerValenteijn en de heren C. de Gans en dr. J. A. S. Gre velink. In de afdeling senioren werden de prijzen als volgt toegekend: 1. „St. Martinus", Alphen, 382 punten; 2. „St. Veronica", Nieuwveen, 375 pun ten; 3. ,St. Ghristoffel", Langeraar, 409 punten. Bij de junioren: 1. Langeraar I, 340 punten; 2. Nieuwveen I, 326 p.; 3. Alphen II, 314 p.; 4. idem I, 305 p.; 5- Nieuwveen II, 230 p.; 6. Lan geraar II, 207 p. De commandantsprijzen bij de se nioren werden behaald: 1. B. Vink te Nieuwveen, 79 p.; 2. C. Slot. Al phen, 78 p.; 3. mej. C. Pieterse, Lan geraar, 74 p.; bij de junioren: 1. A. W. G. van Leeuwen, Alphen, 79 p.; 2- J. Zevenhoven, Langeraar, 76 p 3. mej. J. v. d. Hulst, Nieuwveen, 72 p.; 4. A. P. de Jong, Alphen, 63 p.; 5. mej. M. v. d. Vlugt, Nieuwveen 55 p.; 6. A. v. Zwieten, Langeraar, 32 pnt. Na afloop gaven de doktoren Keegstra en Bije commentaar op het geleverde werk; de rayonleider bood de jury-leden een geschenkje aan en mevr. dr. A. GrevelinkSchers reikte met een toepasselijk woordje de bekers uit aan de winnende teams. Sluitingsavond moedercursus. Dinsdagavond vond de sluitingsavond plaats van de door het Wit Gele Kruis georganiseerde „moedercursus". Aan deze avond, waarvoor ook de echt genoten en verloofden waren uitge nodigd, was een feestelijk karakter gegeven. In aansluiting op de laatste les vertoonde de docente zuster De Greeuw enige filmstroken, die een toelichting vormden op de in de cur sus behandelde stof. In zijn slotwoord dankte de heer F. S. I. Knaapen, secr.-penningm. van het Wit Gele Kruis allereerst de do cente voor haar prettige lessen, wel ke blijkens de regelmatig grote op komst een succes zijn gebleken. Voorts zuster Francisca voor de steeds onvermoeide ijver waarmede zij de taak van het Wit Gele Kruis dient en de aardige wijze waarop zij deze avond heeft georganiseerd. Aan zuster De Greeuw werd ten slotte door spreker namens de cur sisten een geschenk aangeboden be staande uit twee Gero zilvium vor ken. HAZERSW0UDE Jac. v. d. Eyk t Na een ernstig ziekbed is gistermiddag overleden :n de ouderdom van 66 jaar de heer Jac. van der Eijk. De overledene was voorzitter van de Hazerswoudse Droogmakerij-polder en voorzitter van het waterschap De Omringdijk van de Drooggemaakte Noordpias. Hij had zitting in de raad van toe zicht van de Boerenleenbank te Bent huizen en was voorzitter van de K.L. vereniging Gouda en omstreken. Van de klei in de sloot. De land bouwer M. v. d. Velde reed uit de Hoogeveen naar Hazerswoude dorp op de motorfiets. Ter hoogte van de dam van de heer Van der Meulen op de Provinciale weg reed de heer v. d. Velde over eén op die weg ge legen stuk klei, mét het gevolg, dat hij kwam te slippen en met dé motor fiets in de naast die weg gelegen sloot terecht kwam. De motorfiets is er later met een tractor uitgehaald, terwijl de heer v. d. V. met de schrik en een nat pak vrij kwam.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8