$LmCLGAT &>jmmTAD DUINSTREEK "Tfotf (\ef~ „Luchtaanval" op gemeentehuis Olifanten op hol V.E.B.O. jVieutujacwó -(Zducctentiën DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 p ifat\, (L DIEPZEE-AQUARIUM GééN SUCCES1. Het diepzee-aquarium in het Waag gebouw te Leiden is geen succes ge worden. Deze lichtweekattraktie trok slechts 4.000 bezoekers; dit is aan merkelijk minder dan de organisa tor, het lichtweekcomité, begroot had. In Haarlem immers heeft deze ten toonstelling 50.000 mensen getrokken en ook op de E-55 is zij een succes ge weest. De oorzaak moet gezocht worden in het koude weer en in het feit, dat het publiek in de drukke dagen voor St. Nicolaas weinig tijd had om aan deze attractie aandacht te besteden. Kindermiddag K.A.V.- Herensingel. •De kinderen van de K.A.V.-leden, parochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph hebben gisteren een prettige middag gehad. Zij hebben om te be ginnen uit volle borst St. Nicolaas- versjes gezongen. De inspanning werd beioond: tegen het eind van de middag lieten een late Sint en Piet zich even. zien, met het gevolg, dat de Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift geti teld „Localizotion of fibre systems within the white matter of the me dulla oblongata ant the cèrvical cord in man", de heer Sie Pek Giok, ge boren te Losarang (Java) en thans wonende te Oegstgeest. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Radiological diagnosis of Bronchi ectasis". de heer C. B. A. J. Puijlaert, geboren te Sas van Gent en thans wonende te Tilburg. B. A. HARTEVELD VERLAAT UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. De heer B. A. Harteveld, hoofd van het uitleenbursau van de Leidse Universiteitsbibliotheek, zal met in gang van 1 januari a.s. de dienst met pensioen verlaten wegens het berei ken vqri de 65-jarige leeftijd. Gedurende meer dan veertig jaar is hij in de bibliotheek werkzaam geweest, de laatste 15 jaar als hoofd van het uitleenbureau. Hij toonde zich cie bibliotheek en haar bezoekers zeer toegewijd. Zijn speurzin en uit gebreide kennis van de boekenschat en het bibliotheekwezen brachten de en het bliblotheekwezen brachten de Leidse Agenda DONDERDAG 13 DECEMBER. Veron. Mobiele zend- en ontvang- apparatuur. Zaal Rehoboth, 8 uur nam. N.R.K.M. Kerstbijeenkomst. Pas toor Brans: „Verwachting en Vervul ling". „Gulden Vlies", 8.15 u. nam. Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Concert, cellist Gaspar Cassado. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. VRIJDAG 14 DECEMBER VOLA. „Sterk- en zwakstroomka bels". Stadsgehoorzaal 8 uur nam. VEBO-Leiden, Kerstveetentoonstel ling. Opening in 't Schuttershof 10 uur v.m. ZATERDAG 15 DECEMBER „Ars emula Naturae". Tentoon stelling door leden De Lakenhal. Opening te 3 uur nam. KAB. St. Leonardus. Kindermid dag. Zaal speeltuin „Westerkwartier" (ten Catestraat) 2.30 nam. KVP-kringvergadering „De land bouwpolitiek der Regering". De Burcht 2.15 uur nam. JO-KVP. Tien-jarig bestaan. Pia norecital. Gulden Vlies. 8 uur nam. R.K. Instuif. Causerie door kape laan De Jong. Leonardushuis Haag- weg, 8 uur nam. Acc.Ver. D.V.V. 2^ste Jaarfeest. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond-, nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Herdingh Blanken. Hoge Woerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wil. helminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1421 december zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd. Lido: „Terwille van ons huwelijk", volwassenen. I.uXor: „Comanche Todd", 18 jaar. Trianon: „Bloed in de zon", 14 jaar. Rex: „De slaap des doods", 18 jr. TENTOONSTELLINGEN „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 10—4 uur, zondags van 1—4 uur nam. Lustrumtentoonstelling „Pro Pa- tria". Ned. Legermuseum tot en met 16 december; werkd. 105 uur, zon dags 15 uur. Fototentoonstelling. Prentenkabi net, Kloksteeg. Ned. Fotografen Kunstkring tot en met 31 december. kinderen ook nog met wat pakjes naar huis gingen. De middag werd voorts gevuld met de vertoning van poppenkast, waar van de kinderen intens hebben noten. De muzikale omlijsting van de heer J. Kok. H. Mis met uitleg. Op zondag 16 december om 9 uur des ochtends, zal in het Lidwina- huis, Zoeterwoudse Singel 34, een ge zongen H. Mis worden opgedragen waaronder uitleg gegeven wordt van de heilige handelingen. Deze mis is toegankelijk voor niet- katholieken, eventueel vergezeld van een katholiek. Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Pardon in dienst trad van de Kon. Ned. Grofsmederij aan de afdeling kettingcontrole. De directeur, ir. M. C. de Jong ontving de jubilaris, die vergezeld was van de echtgenote, in de directie kamer en sprak hem vervolgens har telijk toe. Nn gewézen te hebben op het be- ang van de controle van de kettin gen, welke de fabriek verlaten; deed spr. uitkomen, dat deze taak op uit nemende wijze door de jubilaris werd vervuld. Ook mevrouw Pardon werd in de hulde betrokken. Als blijk van waardering overhandigde de heer' De Jong een enveloppe met inhoud, een blauw herinneringsbord, het vererend getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en Handel en het daarbij behorende zilveren draaginsigne. Vervolgens spraken de heren G G. v. d. Waals als bedrijfsleider der kettingfabriek en de heer J. H. v. d. Wijngaard, kernlid der kettingfa briek. Laatstgenoemde liet zijn woor den door een geschenk vergezeld gaan. Na een dankwoord van de jubila ris werd de koffie rondgediend. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. VERKEERSTELLING BIJ KRUISPUNT BREESTRAAT— GANGETJE. Nu de gemeente op het punt staat een permanente stoplicht-installatie voor het kruispunt BreestraatHoge- woerdGangetje, etc. aan te schaffen is het nodig, dat de politie gegevens verzamelt over de loop van het ver keer over dit verkeersplein. Daarom hebben vandaag agenten van de Leidse politie een telling ge houden, die rekening houdt met de routes, die de weggebruikers over dit kruispunt volgen. De gegevens, die in de loop van enige proeven verza- meld worden, verwerkt men tot een heden, die weer in tabellen en gra fische voorstellingen tot uitdrukking v/orden gebracht. Deze gegevens heeft de leverancier nodig om de automatische apparatuur van de stoplicht-installatie af te stel len. „GROEN-WIT" NAM AFSCHEID VAN PASTOOR FRANSE. Gisterenavond nam de r.k. gym nastiekvereniging Groen-Wit af scheid van pastoor J. Franse in de gymnastiekzaal van de Rapenburg- school te Leiden. De voorzitster, mevr. G. v. d. Post-Helversteyn, fe liciteerde de pastoor in de eerste plaats met zijn benoeming.. Zij me moreerde, dat kapelaan Franse als geestelijk adviseur altijd met Groen- Wit had meegeleefd en overhandig de hem na woorden van dank een schemerlamp en een pak koffie; de koffie naar aanleiding van de verga- deringen, die de G.A. altijd bijwoon-1 de en waar het woord koffie de agen. J da nog al eens passeerde. Hierna dankte pastoor. J. Franse voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Hij wenste de vereni ging een bloeiende toekomst toe. De leden namen tenslotte van de gelegenheid gebruik om persoonlijk afscheid te nemen van de scheidende geestelijk adviseur. KAPSUCCESSEN VOOR LEIDEN EN OMGEVING. Maandagavond kampten de dames kappers van Leiden (en omgeving) en Amersfoort in de Harmonie te Lei den voor de jaarlijkse competitie van de V.T.C.K., welke wedstrijd ein digde in een grote Leidse overwin ning: Leiden 419 punten, Amersfoort 345 punten. De eerste prijs was voor de heer Van der Hoest te Alphen, 2. mevr. v. d. Putten-Lepelaar, Leiden, 3. de heer Boef, Bodegraven. Dinsdag werd te Den Haag de re turn-wedstrijd voor heren Den Haag Leiden gehouden. Het resultaat was als volgt: 1. B. Plu, Leiden, 2. H. v. d. Born, Leiden, 3. J. P. Spruyt, Leiden. Ook weer een Leidse over winning, met het gevolg dat Leiden in de finale te Rotterdam zal uitko- Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Marina, dr. v. L. P. van Ee en J. W. Corba; Wil- helmina Hendrika Maria, dr. v. P. A. Luijten en A. M. A. van Eeden; Lucas Petrus Maria, zn. v. A. W. van der Zon en C. Mulder; Jan, zn. v. K. Paat en S. T. Volbeda. Margaretha, dr. v. P. de Mooij en D. Kloos; Lena, dr. v. A. Wassenaar en G. van Duijn; Yolande Monique, dr. v. S. v. Agge- len en L. M. S. Gerlings; Abraham Tjitze, zn. v. A. L. v. d. Heijden en K. Efidé; Laura Mathilda, dr. v. E. Krieckaert en L. M. v. Heese; Jan, zn. v. C. v. d. Reijden en J. C. Fas- seur. FRIESE VERENIGING TE LEIDEN. De Leidse vereniging voor Friezen hield gisteravond in de Jacobazaal van De Burcht haar traditionele winter- bijeenkomst. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte trad de toneel club op met de een-acter: „het paar- demiddel". Dit goede blijspelletje werd voortreffelijk op de planken ge bracht. De immer klagende huis vrouw werd door de heer des huizes, de dochter en de zoon in kostelijk samenspel op een amusante wijze van haar zelfbeklag genezen. Na het ge zamenlijk zingen van Friese Volks- en Sinterklaasliederen zijn er gezel- schapspelen beoefend. In een aller genoeglijkste stemming hebben de Friezen tot zeer laat in de avond feest gevierd. FRACTIE-VOORZITTER KVP NAAR MEDAN VERTROKKEN. Hedenmiddag om 1 uur vertrok de heer A. van Dijk, voorzitter van de KVP-fractie in de Leidse gemeente raad met het m.s. Oranje van Am sterdam naar Medan. De heer Van Dijk heeft van de zustercongregatie, die ook het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden onder haar beheer heeft, de opdracht het toezicht te houden op de vernieuwing van de technische installatie van het ziekenhuis te Me dan. Hij zal tenminste twee maan den weg blijven en niet aan de drie eerstkomende raadsvergaderingen kunnen deelnemen. Het m.s. Oranje, dat langs de Kaap vaart, zal op 7 januari in Medan aankomen. ZILVEREN JUBILEA BIJ „DE SLEUTELS". De heren G. van Eijk en A. Louw- rier vierden gisteren het feit, dat zij 25 jaar bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels", voorheen Koster Co., in dienst zijn. De heer Van Eijk is werk zaam als bloemtapper, de heer Louw- rier als silo-baas. Beiden werden gisteren in de di rectiekamer ontvangen door de direc teuren. de heren H. J. de Koster en F. K. T. Beukema toe Water. In de recreatiezaal was het voltal lig personeel aanwezig om de zilve ren jubilarissen te huldigen. De heer De Koster sprak hier waarderende woorden, die hij besloot met het overhandigen van een enveloppe met inhoud. De heer J. C. Mattaar, sprak na mens het kantoor-, laboratorium-, bakkerij- en reizigerspersoneel en overhandigde aar» beiden een fruit mand. Hierna spraken nog de heer P. Veerman, namens het fabrieks- personeel en de voorzitter van de personeelsvereniging. Zij deden hun woorden vergezeld gaan van geschen ken. Na afloop bleef men nog enige tijd bijeen onder het genot van een kopje koffie. i HILLEG0M Haalt uw wasgoed binnen voor de nacht invalt. De politie verzoekt ons de aandacht van de ingezetenen er op te vestigen, dat er de laatste tijd weer herhaaldelijk aangifte wordt gedaan van het weghalen van goe deren die in de nacht buiten ble ven hangen. Men geeft zelf aanleiding tot deze diefstallen door dit goed te laten hangen en dikwijls zeer dicht aan de openbare weig, zodat de gega digden heel weinig moeite behoeven te doen om deze goederen van de lijn te halen. Er zijn ook waarschijnlijk gevallen van baldadigheid onder, maar in de regel worden deze goe deren ontvreemd door personen die ze niet meer terugbrengen. Men zij dus gewaarschuwd. Een minderjarige meldde zich bij de politie. Een 20-jarige jongeman kwam gisteravond om acht uur zich melden bij de rijkspolitie alhier. Hij verklaarde dinsdagmorgen te zijn weggelopen en niet. naar zijn ouder lijk huis te durven omdat hij die morgen was ontslagen bij zijn patroon te Schijndel in Noord-Brabant. De politie heeft zioh over hem ontfermd en zal hem heden nog naar zijn ouder lijke woning terugbrengen. KATWIJK AAN 1EN RIJN K.V.P. Onder leiding van de voorzitter, de heer F. C. Meijer, vergaderde de afdeling Katwijk a. d. Rijn van de K.V.P. Van het Kring- bestuur was een mededeling ontvan gen, dat zaterdag 15 dec. in De Burcht te Leiden een vergadering zal worden gehouden waar o.m. de Land bouwpolitiek der regering zal wor den besproken. Enige vooraanstaan de sprekers zullen daar het woord voeren. Het voorstel om de contribu tie met 0.50 te verhogen, hetgeen door de voorzitter uitvoerig werd toegelicht, werd na enkele opmer kingen aangenomen. De aanvullende bestuursverkiezing had nogal wat voeten in de aarde. Bij eerste stem ming werd gekozen de heer J. W. Vendel, bij de derde stemming de heer Joh. Grimbergen, maar voor de derde functie bleken geen gegadigden te zijn. De voorzitter zeide van me ning te zijn dat de dames uit vrees voor de verkiezing waren weggeble ven. Het bestuur besloot de stem ming aan te houden tot een volgen de vergadering. Het bestuur zal in tussen nog trachten hiervoor een da me te vinden. Tot voorzitter werd uit het bestuur herkozen de heer F. C Meijer. Tot leden der kascommissie werden gekozen de heren P. L. van der Valk en Nic. Boon. Het gemeen teraadslid, de heer H. J. Grimbergen, gaf vervolgens een overzicht over het gemeentebeleid in het afgelopen jaar. VOORSCHOTEN Jaarvergadering gezondheidszorg. De stichting Gezondheidszorg heeft gisteravond zijn jaarvergadering ge houden in het Gezondheidscentrum. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek wel, dat deze stichting, waarin met behoud van eigen zelfstandig heid samenwerken de plaatselijke afdelingen van het Groene-, Wit Gele en Oranjegroene Kruis veel tot stand heeft gebracht. De tbc-bestrijding gaat de goede lichting uit. Het aantal onder toezicht staande gezinnen bedraagt thans nog 25 tegen vorig jaar 28. He consultatiebureau voor zuige lingen houdt zitting dinsdag- en don derdagmiddag. In 1955 waren 286 kin deren ingeschreven; er werden 1521 consulten gegeven en 859 h.Jsl-ezoe- ken afgelegd. Het consultatiebureau voor kleuters houdt elke woensdag middag zitting. Hier waren inge schreven 870 kleuters. De werkzaam heden op dit consultatiebureau brei den zich steeds meer uit. De zuster in dienst van de wyk- kraamverzorging was in 1955 bij 62 bevallingen en het aantal bezoeken bedroeg 1435. Ook hier breiden "de werkzaamheden zich steeds meer uit, mede door het feit, dat de kraam- centra van het Groene- en Wit Gele Kruis te weinig personeel hebben om in alle aanvragen te voorzien. De uitgaven en ontvangsten van de stichting beliepen in het jaar 1955 32.800; hierbij kwamen nog de uit gaven van de drie kruisverenigingen, die circa 22.000 bedroegen. Hieruit blijkt wel, dat in Voorscho ten op het gebied van het Kruiswerk zeer veel en goed werk wordt ver richt. De begroting voor het jaar 1957 voor Gezondheidszorg, dus zonder de begrotingen van de drie kruisver enigingen omvatten reeds een bedrag van 37.500. Het aantal leden van de drie kruis verenigingen bedraagt thans 2275. Schaken. Sluiter heeft in de eer ste groep de leiding genomen door in een Siciliaanse partij te winnen van Maarsen. Dr. Vermet speelde scherp op aanval tegen Van Os, wat hem het punt opleverde. Een verlo ren stelling van P. Segaar tegen Braggaar, gaf door een krachtige aanval op de koningspiorsnen, toch de winst. In A was ,'t v. d. Kooy, die ook Hulléman terug wees met een 0. Boxman kon ook de 2de partij van Braggaar niet winnen. Honsbeek speelde een verloren partij tegen Jtf. Segaar. Voor Groenenberg was in B een puntje op Grobben het resultaat. Maat verdiende meer dan een remise tegen v. d. Werf. Ook v. d. Akker speelde een verloren spel tegen Renswouw. Uitslagen: Groep I: SluitenMaar sen 10; Van OsDr. Vermet 0—1; P. Segaar—Braggaar 10. 2A: Hullemanv. d. Kooy 01; BoxmanBraggaar 01; Honsbeek N. Segaar 01. 2B: GrobbenGroenenberg 01; Maatv. d. Werf y.K; v. d. Akker Renswouw 01. Geb.: Paulus Petrus Franciscus Maria, z. v. P. H. van der Kley en H. H. Duindam. Geboren te Leiden: Irma, z. v. J. Dompeling en W. van der Sluis. Ondertr.: S. C. Dekker en M. S. van Aken; L. Driessen te Oegstgeest en G. S. van Meijgaarden. Overl.: M. Schmal, 78 j., wede. van H. den Haan; M. C. den Hollander 76 j., wede. van L. Versteegen; J. F. N. van Os 52 j., echtgenoot van E. Mechelse. RECHTZAKEN BLOEMKWEKER TEELDE BOLLEN De officier van justitie bij de Haag se Economische Politierechter eiste tegen een bloemkweker uit Noord- wijk een boete van 3000.of 150 dagen. Verdachte had in het teeltjaar van 1 augustus 1954 tot 1 augustus 1955 bollen geteeld van tulpen en narcissen zonder hiervoor vergunning te hebben. Hij heeft hierdoor veel moeilijkheden veroorzaakt. Zo liet hij de bollen veilen op naam van zijn broer. De verdachte gaf toe dat hij dit gedaan had. De officier zei in zijn requisitoir o.a. dat de afname van bollen gevoelig is voor de ex port. Men kan zomaar geen bollen gaan telen zonder vergunning. De politierechter hield rekening met de persoonlijke omstandigheden van verdachte en veroordeelde hem tot een boete van 2000,of 100 dagen. GEKNOEI MET HUURKOOPZAKEN De Haagse Rechtbank stemde in met de eis van de officier van justi tie en veroordeelde een 37-jarige koopman uit Leiden tot tien maan den gevangenisstraf met aftrek waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Nederlandse Ge nootschap voor reclassering. Verdach te had geknoeid met huurkoopzaken. Zo had hij o.m. op 13 maart 1956 te Voorschoten een vals huurkoopcon tract opgemaakt volgens hetwelk hij meubels zou leveren aan iemand, het geen gefinancierd werd door de Gro ninger Industriële Kredietbank N.V. In werkelijkheid was geen ameuble ment geleverd. Verdachte was nog nooit eerder veroordeeld. Laatste Berichten Het dorpje Leusden in de provincie Utrecht is vanmorgen opgeschrikt door 'n „luchtaanval". Met een harde klap sloegen vanmorgen in het ge meentehuis enkele kogels in, die waarschijnlijk afkomstig waren van vier straaljagers van de vliegbasis Soesterberg, die om ongeveer half elf over Leusden vloegen. De gemeen tesecretaris, die in de hall van het gemeentehuis liep, schrok enorm, want op anderhalve meter van hem af sloeg een kogel, waarschijnlijk van lichtspoormunitie, dwars door twee glazen deuren op de grond en veroorzaakte daar een grote vuurbal en een schroeiplek. Enkele andere kogels die eveneens door deze glas deur waren gevlogen, veroorzaakte overal in de hall glasschade. Het secretarie-personeel was zo geschrok ken, dat het de hall binnen kwam lopen en ook talrijke burgers, die de klappen hadden gehoord, stroomden naar het gemeentehuis toe, waar bin nen korte tijd ook de militaire politie arriveerde. Men heeft nog vier kogels kunnen terugvinden. Overal in het ïond lagen scherven stukken die van de muur waren afgesprongen, terwijl ook een deel van de verwarming was beschadigd. De heer v. d. Berg, die net het gemeentehuis had verlaten en in z'n auto wilde stappen, ontsnap te eveneens aan de dood toen enkele kogels door zijn auto vlogen. De con sternatie in Leusden was bijzonder groot. De commandant van de vliegbasis Soesterberg, die telefonisch van het gebeurde op de hoogte werd gesteld, zegde onmiddellijk een onderzoek toe. Naar de luchtmachtvoorliciitings- dienst mededeelt is de .beschieting" vermoedelijk veroorzaakt door een technische storing. Een commissie stelt naar de oorzaak een diepgaand onderzoek in. Voorlopig wordt aan genomen, dat de wapens van een Gloster Meteor van de basis Soester berg een klein aantal patrönen af schoten juist op het moment dat het toestel boven Leeusden een lichte duik maakte. NEDERLANDSE GEOLOOG OMGEKOMEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK IN SANSALVADOR. Bij het vliegveld van San Salvador is woensdag kort na de start, een tweemotorig vliegtuig verongelukt. De vier inzittenden, o.w. zich vol gens de „New York Times" de Ne derlandse geoloog Victor de Muncke bevond, zijn om het leven gekomen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft volgens het Amerikaanse blad verklaard te geloven, dat de vier slachtoffers van de Ver. Staten naar Costa Rica reisden voor olie-onder zoek. Een Britse officier is gedood en verscheidene hoge autoriteiten, waar onder prins Ghoelam Reza Pahlevi, broer van de keizer van Perzië, zijn gewond door op hol geslagen olifan ten in Pakistan. Het gezelschap zat in een soort draagstoel op de rug van een tamme olifant en wilde jacht maken op groot wild. De olifant werd echter dol toen hij een kudde wilde soort genoten tegen kwam. Het dier ren de de groep in die op haar beurt op hol sloeg. De riemen die de draag stoel vasthielden braken en de man nen vielen tussen de olifanten. De Britse officier werd onmiddellijk ge dood. Prins Ghoelam en de anderen zijn niet ernstig gewond. BEZOEK DE a.s. vrijdag 14 december 1956 van 813 uur op het Veemarktterrein te LEIDEN (Advertentie) Wilt U iets weten? L. H. S. Wat bedoelt Rodin met de twee rechterhanden, die hij zijn schepping „Die Hande" gegeven heeft. Antwoord. Men moet wel veel gevoel voor kunstuitbeeldingen heb ben om de uitdrukkingsmidde len' van een kunstenaar (vooral een hedendaagse) te begrijpen. O.i. duidt Rodin met twee rechterhanden „kracht" uit. Immers, bij de meeste mensen is de rechterhand het krach tigste ontwikkeld. Van een machte loos mens wordt vaak gezegd: hij staat met twee linkerhanden. Marktberichten GOUDA 13 dec. Kaas. Aanvoer 40 partijen, le kwal. 2.39—2.48, 2de kwal. 2.352.38. Handel kalm. 's HERTOGENBOSCH, 13 dec. Vee. Op de markt van woensdag 12 dec. werden aangevoerd 6.171 stuks vee zijnde: 2.062 runderen, 331 vette kal veren, 5.90 nuchtere kalveren, 38 fok- zeugen, 505 slachtvarkens, 27 lopers, 1.701 biggen, 350 schapen en 27 gei ten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 7201095; guiste koeien 640810; zware soorten boven notering; kalfvaarzen 655990; klam- vaarzen 600670. guiste vaarzen 610 730; pinken 455575; graskalveren 260385; nuchtere fokkaiveren 100 145; nuchtere slachlkalverer. 4065; zware soorten 7595; lopers 6575; biggen 3050; drachtige zeugen 250 310; schapen 75105. vette lam meren 7595 allen per stuk. Aanvoer slachtvee 710 stuks. Prij zen extra kwal. vaarzen 3.153.25; le kwal. 2.95—3.10; 2e kwal. 2.70 2.85; 3e kwal. 2.502.60; vette stieren 2.752.90; worstkoeien 2.402.50 alles per kg. geslacht ge wicht. Vete kalveren prima soorten 2,65 tot 2.95; vette kalveren midden klasse 2.352.60; vette kalveren lichte soorten 2.05—2.25; nuchtere slachtkalveren 1.301.45. zware soorten 1.621.95; slachtzeu.gen 1.721.78; jonge slachtvarkens 1.83—1.89. Overzicht: Normale aanvoer van rundvee. De handel in melk- en en kalfkoeien verliep over het geheel traag en nauwelijks prijshoudend. Guiste koeien handel redelijk, pi-ij zen moeilijk te handhaven of minder. Jongvee handel rustig, doch wel prijs houdend. Ruimer aanbod van vette kalveren, prima kwaliteiten werden ongeveer prijshoudend verkocht. Min dere soorten flauwe handel, prijzen lager. Aanvoer van nuchtere slacht kalveren gewoon, handel ongeveer prijshoudend. Groter aanvoer van schapen en vette lammeren, handel redelijk en even vaster in prijs. Fok- zeugen trage handel, prijzen minder. Ruim aanbod van lopers en biggen, over het geheel stroeve handel met iets lagere prijzen. Korter aanbod van slachtvee. De handel in kwali- teitsdieren verliep vlot met stijf duur dere prijzen. Mindere soorten handel ongeveer prijshoudend. Grote aan voer van slachtzeugen, de handel zette vlot in met hogere prijzen. Af loop traag, prijzen minder. LEID SCHEND AM, 12 dec. Eieren. Op de weekmarkt werd betaald voor: 2600 eieren no. 0 16.40—17.70, 6200 eieren no. 1 14.8015.10, 11550 eieren no. 2 12.80—13.20, 22800 eieren no. 3 11.9012.95, 8200 eieren no. 4 10.8011.25, 3800 eieren no. 5 10.40—10.65, 500 eieren no. 6 9.809.90. Tevens werden verhan deld 10 kippen 2.5'06,6 gan- sen 7.159.25, 5 konijnen f 33.65. TER AAR, 12 dec. Groente. Wit lof 1 0.56—0.72, idem 2 0.37—0.38 idem stek 0.050.25, glasandijvie 0.370.60, spruiten B 0.43, prei 0.10 0.19, waspeen 0.110.20, tomaten 0.17, alles per pg. Sla 0.08, knolsel derij 0.23, idem stek 0.05 alles per stuk. VINKEVEEN, 12 dec. Groente. Andijvie 42—58 ct; boerenkool 1720 ct; groene kool 21 ct; prei 21 ct; was peen I 2425 ct; waspeen II 2023 ct; witlof A II 69—76 ct; witlof B I 62—69 ct; witlof B II 57—66 ct p. kg. selderij 1820 ct. per bos. BES-HULST EN BLOEMENVEILING. Zilverbonte hulst le srt 6.80; Goudbonte hulst, le srt 4.30; bonte hulst le srt 4.40; gele huist le srt 5-60; oranje hulst 2e srt 1.102.00; beshulst J. C. van Tol, le srt 3.70 4.30; groene beshulst le srt 3.10 3.60; 2e srt 2.20; beshulst (prik) le srt 2.503.10 per kg.; beshulstkop- pen per stuk 2.20—3.10; blauwe spai-groen le srt 1.20—1.40; Sitka- groen le srt 2.10; 2e srt 1.30; Alu- migroen le srt 0.50; Plumosagroen le srt 0.55 per kg.; Laurusgroen per bos le srt 0.22; 2e srt 0.14. Pernet- tyatakken met witte bes le srt 2.00; 2e srt 1.00; idem met rode bes le srt 1.60; 2e srt 1.00; Mostakken le srt 0.75; Wilgenkatjes le srt 0.75; 2e srt 0.5C per bos. Uex-verticilatatak- ken met bes le srt 1.00; 2e srt 0.54 0.78; Pernettyaplanten niet witte bes le srt 1.60; 2e srt 0.85; idem met rode bes le srt 1.001.40; Kerststukjes 1.40—1.70 per stuk; Evonimus in pot 5 ct. TARIEF Kleine advertentiën f 1.50 Gewone advertentiën - 0.17 per m.tn. In verband met de feestdagen is spoedige opgave ten zeerste gewenst. Advertentieafdeling DE LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3