QzQeitlteQou/tcvnk IN BOEDAPEST WOEDEN ER WEER STRAATGEVECHTEN RUSLAND veroordeeld Sovjettanks bezetten de Hongaarse hoofdstad Japan bij de Ver. Naties De Verenigde Naties veroordelen Rusland Nog onrustig in Polen Het rapport van de Drie Wijzen Saar-accoord nog niet in kannen en kruiken Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13982 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w, 12.35 p. mnd„ f 1.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Russische tanks en infanterie hebben gistermiddag Boedapest opnieuw geheel bezet. De eerste tanks rolden de gehavende hoofdstad binnen nadat de Hongaarse politie had gefaald in haar poging, het toenemende veitzet van de stakers te breken. Hongaren, die zich door niets lieten afschrikken, bestookten bij verbitterde straatgevechten Russische tanks en de politie met handgranaten. Radio- Moskou heeft gisteravond in een nieuwsuitzending toegegeven dat er in Boedapest straatgevechten woeden. Het standrecht kent alleen de doodstraf DE TOESTAND IS GELADEN. Volgens vluchtelingen, die het eer ste stadium van de Russische bezet ting van Boedapest bijwoonden, is er nog geen sprake van een algemene opstand. Maar zij voegden eraan toe, dat de gespannen toestand gemakke lijk tot een grote uitbarsting kan lei den. Vluchtelingen die Boedapest gister middag om twaalf uur verlieten, ver telden 'bij aankomst in het Westen, dat de straten van de Hongaarse hoofdstad 's middags vol Russische tanks en pantserwagens waren. Uit het stadsdeel Boeda klonk het gedonder van tankkanonnen, die ver- zetshaarden vernietigden. Eerder qp de dag probeerden Hongaarse politie mannen met automatische wapens een bres te slaan in de partisanen- gelederen. De vrijheidsstrijders heb ben zioh opnieuw ingegraven. In de heuvels ten noorden van Boe dapest waren Russische infanterie en tanks in ëen complete slag gewikkeld met 10.000 partisanen, die zonder vrees de Russische gelederen aanval len en uitdunnen. De Russen doen een poging de partisanenstrijdmacht in te sluiten. Er zijn thans standrechtbanken in Hongarije ingevoerd. Iedereen, die door deze standrechtfbanken schuldig wordt bevonden, krijgt automatisch de doodstraf, aldus heeft radio-Boe- dapest woensdagavond meegedeeld. Voorts werd medegedeeld, dat Sandor Rac, de voorzitter van de ontbon den centrale arbeidersraad, en een ander lid van deze raad gearresteerd zijn. Zij zijn ervan beschuldigd deze raad te hebben gemaakt tot een „in strument van de tegen-revolutie" en druk te hebben uitgeoefend op de ar- De Veiligheidsraad heeft woensdag met algemene stemmen Japans aan vraag om toelating tot de Ver. Naties goedgekeurd. De aanvraag van Buiten-Mongolië voor het lidmaatschap van de V.N. is door de Veiligheidsraad afgewe zen. VERSTEVIGING VAN DE NAVO T^E PARUS IS OP HET OGENBLIK de Noord-Atlantische Raad bij een o.a. ter bespreking van het rap port der „Drie Wijze Mannen", die een onderzoek hebben ingesteld naar de wijze, waarop tussen de landen van de Navo een nauwere samenwer king op politiek, economisch, socia'al en cultureel gebied tot stand kan worden gebracht. Het rapport is nog niet gepubliceerd, waarschijnlijk op aandringen van Frankrijk, dat nog enige amende menten wilde aanbrengen. Inmiddels is wel gebleken, 0 dat het rapport een gunstig onthaal heeft gevonden, zodat het vooruitzicht bestaat, dat de barst in de Navo, welke er in gekomen is, door het verschil in opvatting t.a.v. de situatie in het Midden-Oosten, volledig kan worden hersteld. De kern van het rapport is het ver krijgen van een grotere eenheid tus sen de Navo-landen door het plegen van politiek overleg en daardoor te voorkomen dat door een der Navo- partnex-s een actie wordt onderno men, die voor de overige landen scha delijk zou kunnen zijn. De aanvaarding van het rapport van de drie ministers betekent op zich zelf nog niet, dat de Navo-lan den dan direct verplicht zouden zijn tot politiek overleg. Indien het wordt aanvaard, zullen de permanente ge delegeerden bij de Navo een plan moeten uitwerken voor de uitvoe ring van het rapport, uiteraard in samenwerking met de secretaris-ge neraal van de Navo. Dan pas zal blij ken tot hoever dat onderling overleg gaan zal. Maar in elk geval is dan de grond slag gelegd waarop kan worden voortgebouwd. En verdere uitbouw en versteviging is nog altijd hard nodig: daarover zijn allen het roerend eens. beiders om de regering omver te wer pen. DE STAKING. De algemene staking zou officieel om middernacht eindigen, maar vluchtelingen deelden mee, dat de stakers beslist het werk niet zullen hervatten. De arbeiders zullen pas aan het werk gaan als Kadar zijn politiestaat-methoden opgeeft, vertel den zij. In Pest bestormden stakers enige trams, die toch waren uitgereden. Zij gaven de bestuurders een pak slaag en reden de wagens terug naar de remise. Gisternacht werden 100 leden van de arbeidersraad van Boedapest van hun bed gelicht. Na enige uren onder vraging werden 70 van hen weer vrijgelaten. De verhalen over kard. Mindszenty Het verhaal van kardinaal Minds- zenty's arrestatie en gevangenschap tijdens het communistisch bewind, zoals dat thans in Europese en Ame rikaanse kranten en tijdschriften verschijnt, is gebaseerd op inter views met de kardinaal tijdens de weinige dagen tussen zijn bevrijding en zijn vlucht naar de Amerikaanse ambassade. Dit is meegedeeld door een offi ciële woordvoerder der Amerikaan se regering, die verklaarde dat kar dinaal Mindszenty ten volle beseft dat zijn verblijf in de Amerikaanse ambassade te Boedapest niet kan dienen als basis voor optreden naar buiten. De kardinaal ontvangt geen bezoekers en doet evenmin pogingen met medewerkers in Hongarije con tact op te nemen. Juist door zijn on derdak in de Amerikaanse ambas sade, zo meent de kardinaal, is het voor hem uitgesloten ook maar één enkele verklaring tegen het commu nistisch bewind in Hongarije af te leggen. DE VLUCHTELINGEN. Het aantal Hongaarse vluchtelin gen, dat de Oostenrijkse grens heeft overschreden, bereikte woensdag de 130.000, van wie er inmiddels meer dan 57.000 naar andere landen zijn gegaan. Dit meldt het intergouverne mentele comité voor Europese migra tie. Woensdag kwamen slechts 125 vluchtelingen de grens over. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon zal op verzoek van president Eisenhower de volgende week naar Oostenrijk gaan om het probleem der Hongaarse vluchtelin gen te bestuderen en aan te bevelen, welke verdere hulp de V.S. kunnen bieden. Joden uit de Oekraïne De Russen deporteren op het ogen blik duizenden joden uit de Oekraïne en de Baltische landen naar Siberië, verneemt United Press in diplomatie ke kringen te Wenen. De deportaties zijn een maand ge leden begonnen. Diplomatieke verte' genwoordigingen in Warschau heb ben berichten ontvangen dat alleen al in de Oekraïne 4.000 Joden zijn gearresteerd en gedeporteerd. Joodse arbeiders in de fabrieken van Minsk en Kiew kregen de me dedeling dat zij zouden worden over geplaatst naar fabrieken in Siberië. Een voorlopige verklaring voor de deportaties zou kunnen zijn, dat de Russen weer een groot aantal goed kope werkkrachten nodig hebben. ONGELUK IN BELGISCHE MIJN. In de kolenmijn Bonne Esperance te Herstal zijn woensdagmiddag twee mijnwerkers een Belg en een Italiaan door een instorting bedolven. Men heeft weinig hoop, dat zij gered kun nen worden. Met grote meerderheid De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft de resolutie, waar in het Russische optreden in Honga rije wordt veroordeeld met een grote meerderheid aangenomen. Het deel van de resolutie dat luidt: „Overwegende dat de recente ge beurtenissen duidelijk de wil van het Hongaarse volk tot het herwinnen van zijn vrijheid en onafhankelijk heid hebben aangetoond" werd goed gekeurd met 53 stemmen vóór, acht tegen bij tien onthoudingen. De Algemene Vergadering het het artikel, waarin er bij de Sowji Unie op wordt aangedrongen onmi dellijk schikkingen te treffen voor het terugtrekken van haar strijd krachten uit Hongarije onder toe zicht van de Verenigde Naties, goed gekeurd met 53 stemmen voor, acht tegen bij elf onthoudingen. De veroordeling van de Sowjet- Unie werd goedgekeurd met 49 stem men voor, acht tegen bij vijftien ont houdingen. De uitslag van de stemming over de resolutie in haar geheel was 55 stemmen voor, acht tegen bij dertien onthoudingen. De Sowjet-Unie en de andere communistische landen stem den tegen. Na verdaging van de vergadering tot dinsdag is een nota van de Hon- Met geóptefl wil wet alatten De Canadese generaal Edson Burns, commandant van de politietroepen van de V.N., verlaat het hpofdkwartier van het Egyptische leger in gezelschap van een Egyptische officier na een conferentie die hij had met de opper bevelhebber van het Egyptische leger en minister van Oorlog, generaal Abdel Hakim Amer, betreffende de overname van de bezetting door de V.N.- troepen. De generaal draagt hier de uniform der VJV. gaarse regering aan Hammarskjoeld gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de regering te Boedapest bereid is op een later tijdstip door middel van haar vertegenwoordigers te New York een voorstel te doen tot het be reiken van overeenstemming over een bezoek van de secretaris-gene raal aan Hongarije. In de nota,die tijdens het debat door een koerier was gebracht, wordt gezegd, dat het de Hongaarse rege ring niet schikt, dat de secretaris-ge neraal reeds op 16 december naar Hongarije komt. Waarnemers hebben opgemerkt, dat dit de eerste officiële medede ling van de Hongaarse regering aan Hammarskjoeld is, waarin wordt gezegd, dat de door de secretaris generaal voorgestelde datum voor de regering niet aanvaardbaar is. Vorige week had radio-Boedapest reeds gemeld, dat Hammarskjoelds voorstel van d§ hand was gewezen. In elf Poolse steden is het dinsdag en woensdag tot anti-Russische beto gingen gekomen, zo meldt het West- berlijnse blad B.Z. Te Olecko is een politiebureau be stormd. Er werden een paar gevan genen bevrijd. In Nowy Ciechocinek vernielden betogers kantoren van de gemeentelijke dienst, die voor de Rus sen een aantal gebouwen had gevor derd. In Nieuwszawa hebben arbei ders en studenten de secretaris van de plaatselijke afdeling der commu nistische partij een pak slaag gege ven, aldus deze berichten van het west Berlijnse blad. Het blad maakte voorts melding van botsingen tussen Polen en Rus sische militairen te Zoppot, waar een menigte voor een Russische kazerne betoogd had. In Liegnitz vernielden betogers de rode sterren van de ge bouwen, die door de Russen gebruikt worden. Voor het hoofdbureau van de communistische partij in Liegnitz werden borden met communistische leuzen verbrand. Op zes plaatsen langs de Pools- Russische grans in het vroegere Oost- Pruisen werden borden met Russi sche leuzen verbrand. Op de muren van Russische kazernes kalkten be togers de opschriften „Russen, ver dwijnt", en „Wij willen onze ooste lijke provincies terug", aldus deze berichten. B. Z. verklaarde voorts vernomen te hebben, dat de vroegere Poolse procureur-generaal Podlaski, die on langs door Gomulka ontslagen werd, woensdag zelfmoord gepleegd heeft. Atedeitandó minifitev leidt in 5lavij.fi Onze minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, gefotografeerd op de ver gadering van de West-Europese Unie, die op het ogenblik in Parijs op het ministerie van Buitenlandse Zaken op de Quai d'Orsay gehouden wordt. Minister Luns presideert de vergadering. Meer onderling overleg De ministers van de vijftien Navo- landen zijn woensdagmiddag te Parijs bijeen geweest ter bespreking van het rapport van „de Drie Wijze Mannen", Pearson (Canada), Martino (Italië) en Lange (Noorwegen). In het rapport wordt aanbevolen de secretaris-generaal van de NAVO de bevoegdheid te geven te allen tijde zijn goede diensten aan te bieden in een geschil tussen bij de NAVO aan gesloten landen, aldus werd in con ferentiekringen vernomen. Hij moet in staat worden gesteld met instem ming van de bij het geschil betrok ken partijen het initiatief te nemen tot onderzoek, bemiddeling, arbitrage of vezoening. Voor het geval het geschil op deze wijze niet zou kunnen v/orden gere geld, dient de secretaris-generaal de bevoegdheid te hebben een beroep te doen op de hulp van drie of meer permanente vertegenwoordigers. De leden-staten en de secretaris generaal hebben het recht en de plicht alles ter kennis van de Atlan tische Raad te brengen, dat de eens gezindheid en de doelmatigheid van de NAVO kan schaden, aldus het rapport. Er wordt bij de ministers op aan gedrongen een resolutie aan te ne men, waarin wordt gezegd, dat niet bijgelegde geschillen in de NAVO voor de raad moeten worden ge bracht alvorens andere internationale organisaties worden ingeschakeld. De wijze mannen gaven ieder een toelichting op hun rapport en be pleitten de openbaarmaking hier van. Verscheidene ministers zijn ech ter tegen dit laatste gekant. Pineau, de Franse minister v?n buitenlandse zaken, verklaarde, dat hij op bepaalde punten voorbehoud had en enige amendementen wilde indienen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, heeft uiting gegeven aan zijn instemming met het rapport. Hij noemde het een „integraal deel" van een nieuw „groot ontwerp" voor Europa, dat volgens de Britse minis ter ook de oprichting van een At lantisch parlement dient te omvat ten. Het voorstel van de Drie Wijzen tot regelmatig politiek overleg is ech ter door Groot-Britannië met enige reserve ontvangen. Het idee van overleg betekent niet alleen, dat men het recht heeft kritiek te oefenen, maar ook dat men mede verantwoor delijk is. Minister Dulles heeft aangedron gen op aanvaarding van het rapport van de Drie Wijzen. De Amerikaanse regering zal, indien zij het standpunt van haar vrienden en bondgenoten kent, er altijd rekening mee hou den. Aanneming van het rapport mag echter niet betekenen, dat de Verenigde Staten nergens in de we reld tot handelen kunnen overgaan zonder voorafgaand overleg met de NAVO-raad, aldus minister Dulles. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? DEMOBILISATIE VAN BRITSE RESERVISTEN. Het Britse ministerie van oorlog heeft bekendgemaakt, dat 10.000 re servisten die naar het Midden-Oos ten gezonden waren, vóór Kerstmis thuis zullen zijn. Een onverwachte actie De Franse Nationale Vergadering heeft woensdag met 320 tegen 216 stemmen het Saarakkoord bakrach- tigd. Inmiddels heeft de voorzitter van het Saarlandse parlement, dr. Hein- rich Schneider, woensdag zijn (na tionalistische) democratische partij er toe gebracht te besluiten, dat zij onder de huidige omstandigheden haar steun aan de overeenkomst, waarbij Saarland deel gaat uitmaken van de Duitse Bondsrepubliek, zal onthouden. De fractie van de demo cratische partij is uitgenodigd, alles in het werk te stellen om te voor komen, dat het Saarlandse parlement zich vandaag (donderdag) definitief over de kwestie uitspreekt. De democratische party is van oordeel, dat de Westduitse regering te weinig rekening heeft gehouden met de Saarlandse eisen ten aanzien van de financiële steun en de hand having van de sociale voorzieningen in Saarland, die beter zijn dan cie in de Bondsrepubliek. De actie van dr. Schneider, die steeds de felste voorstander van een terugkeer van Saarland bij Duits land is geweest, heeft grote verras sing gewekt, vooral doordat zij kwam aan de vooravond van het debat in het Saarlandse parlement over de aansluiting bij West-Duitsland. Als de actie van dr. Schneider suc ces heeft, betekent dit, dat de West duitse Bondsdag de behandeling van het Saar-akkoord, die voor vrijdag op het program staat, zal moeten uit stellen, aangezien de Saarlandse volksvertegenwoordiging eerst haar fiat aan deze regeling moet hebben gegeven. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). ONBESTENDIG Aanvankelijk opklaringen, la- ter opnieuw regen. Overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. 14 Dec. zon op 8.43; onder 16.30; maan op 14.10; onder 4.38. Hoogwaterstanden 14 Dec. v.m. n.m. 12.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM regen 4 C. OSLO onbewolkt 2 KOPENHAGEN onbewolkt 6 ABERDEEN regenbui 3 DUBLIN half bew. 4 LONDEN onbew. 4 AMISTERDAM licht bew. 5 ERUSSEL onbew. 7 PARIJS onbew. 7 BORDEAUX geheel bew. 12 GRENOBLE geheel bew. 8 NICE zwaar bew. 6 BERLIJN regen 10 FRANKFORT regen 8 MüNCHEN geheel bew. 10 ZURICH geheel bew. 9 GENèVE geheel bew. 7 LOCARNO licht bew. —1 WENEN mist 3 INNSBRUOK nevel 0 ROME nevel 7 MALLORCA onbew. 5 Korreltje Tussen zeggen en doen zijn al heel wat paren schoenen versleten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1