„De zwarte Ruiter" hoorde gister tien jaar gevangenisstraf eisen Priester- en kloosterjubilea in 1957 Priesterjubilea in 1957 Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Ckefarme,4 Volgend jaar valt het besluit of vakgroep opgeheven wordt DE DOODSLAG TE RAVENSTEIN WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 DE DE1DSE COURANT 50 PATERS CAPUCIJNEN. Jaar priester: 21 december, Crispinus (Handel). 25 Jaar priester: 12 maart, de pa ters Gaudiosuc (Handel); Leo (Nja- roemkop, Borneo); Nolascus (IJmui- den); Chrysanthus (Oosterhout); Claudius (Den Bosch); 17 juli, Z.H.E. Mgr. Dr. Ferrerius v. d. Hurk, aposto lisch vicaris van Medan; pater Silves ter (Babberich); Fidentius (Eindho ven); 19 maart, Prof. Dr. Zacharias Anthonisse. 60 jaar professie: 3 oktober, de pa ters Angelus (Breda); Fabianus (Til burg) en Richardus (Udenhout); 19 november Br. Wilhelmus van Ooster hout (Tilburg). 50 Jaar professie: 25 april, de broe ders Gislenus (Den Bojsch); Firmus (Rotterdam); 25 juli de broeders Tru- do (Eindhoven) Joannes Josephus (Grave) en Anicetus (Sluiskil); 4 ok tober, broeder Willibaldus (Ensche de); 21 september, de paters Marcel- linus (Den Bosch), Aurelius (Medan, Sumatra); Arnulphus (Grave). 25 Jaar professie: 14 juli, de broe ders Gandulphus (Handel) en Hil- duardus (Rilland-Bath); 8 september, de paters Ubaldus (Tilburg), Teles- phorus (Den Bosch), Serapion (Uden hout), Otgerus (Princeton, Canada), Gamaliel (Rilland-Bath), Augustinus (Pahauman, Borneo), Simeon (Bre da), Laetantius (Oosterhout), Gene- sius (Enschede), Ignatius (Nijmegen), Solanus (Pontianak, Borneo); 24 ok tober, pater Cantius (Helmond). PATERS REDEMPTORISTEN. 50 Jaar priester: 7 oktober, pater A. Dankelman, Amsterdam. 25 Jaar priester: 28 september, pa ter J. v. Emstede, Paramaribo; Fr. de Witte, 's Bosch; G. Sengers, Retraite huis, Zenderen; W. Sentenie, 's Bosch; M. Moonen, Brazilië; C. Hillenaar, Retraitehuis, Zenderen; J. Vredevelt, 's Bosch; G. v. Nimwegen, Nijmegen; G. Delteyk, Rotterdam. 60 Jaar professie: 29 september, de paters M. Mol, Roosendaal; H. Zeij, Brazilië. 50 Jaar professie: 29 september, de paters Chr. Hafkenscheid, Rotterdam; W. Jonckbloedt, Roosendaal. 25 Jaar professie: 27 maart, pater B. Smithuis, Rotterdam; 8 septemer, de paters B. Tresoor, Brazilië; A. Kuypers, Paramaribo; J. Hendriksen, 's Bosch; B. Dresen, Paramaribo; P. Zeehandelaar, Roermond; Th. Berk hout, Roermond; C. v. d. Leur, Brazi lië; J. Visser, Rome; H. Ramakers, Paramaribo; H. Manders, Wittem; J. Pluymakers, Brazilië; W. Clerx, Pa ramaribo; A. Huygens, Brazilië. MISSIONARISSEN VAN HET H. HART. 50 jaar priester: 4 augustus, Th. Rateland, Driehuis-Velsen; Adr. van Iersel, Braziliaanse provincie; Adr. van Croonenburg, Tilburg; J. Zand vliet, Eindhoven; Ev. Rijken, Stein. 50 jaar professie: 4 oktober, J. Geerts, Brazilië. 25 jaar priester: 10 augustus, P. Dingenouts (26 juli) Brazilië; P. de Bruyn, Driehuis-Velsen; B. Drenth, Philippijnen; Fr. Broers, Tilburg; J. Rosmüller, Manado; S. Schuur, Nieuw-Guinea; H. Picard, Arnhem; B. Ditters, Brazilië; Fr. v. d. Borght, Philippijnen. 25 jaar professie: 21 september, Rein v. Glansbeek, Philippijnen; Th. Padmowidjojo, Java; P. Hermans, Eindhoven; Alb. Grol, Philippijnen; Fr. Zegwaard, Philippijnen; Ant. Bo- gaers, Goirle; Fr. van Dijk, Philip pijnen; Aug. v. Helvoirt, Tilburg; Alex. Verlaar, Brazilië; Andr. Cor- sten, Philippijnen; Fr. Langenhuy- zen, Den Haag; Hub. Geurts, Mana do; Fr. Janssen, Brazilië; Jos. Croo nen, Philippijnen; W. Gerats, Philip pijnen; G. v. d. Hurk, Manado; G. v. Rooyen, Brazilië; B. Polman, Djakar ta; Adr. Grimminck, Wenen; Lamb. Prins, Brazilië. 50 jaar professie: de broeders Adr. Franssen, Rome 19 maart; 1 mei, W. Nieuwenhuizen, Tilburg; 8 december Herm. Kamerbeek, Am- boina. 25 jaar professie: de broeders Mart. Schepers, Berg en Dal, 19 maart; 19 maart H. Tesselaar, Drie huis; 8 september J. Soeterboek, Til burg; 8 september J. ter Horst, Bra zilië. PATERS VAN HET ALLERHEILIGST SACRAMENT. 25 Jaar priester: 20 febr. de paters H. de Groot, le Rome; N. Westgeest, te Stevensbeek; J. Loerakker, pastoor te Den Haag; W. Oerlemans, kape laan te Den Haag; 29 juni, pater W. van der Logt, te Brussel. 60 jaar professie: 15 augustus, Br. Maria (J. Plugers), te Brussel. 50 Jaar professie: 21 november, Br. Willibrordus (J. Nijhof), te Stevens beek. 40 Jaar professie: 14 september, de paters G. van Ham, te Buenos-Aires; H. Mattijssen, te Baarlo; P. Vermis sen, te Nijmegen. 25 Jaar professie: 29 septen.ber, pa ter Chr. Koehler, te Nijmegen Brak- kenstein; P. Voss, te Nijmegen, over ste Brakkenstein; Th. Govaert, te Es- tante-Mariante (Brazilië); H. van den Tillaart, te Stevensbeek. PRIESTERS VAN HET H. HART (S.C.J.). 60 Jaar professie: 1 oktober, J. Limpens in Brazilië. 40 Jaar professie: 8 september, B. Hampsink te Heibloem, L. Beutener te Bafwasende (Belgisch Kongo), A. van der Leest te Stanleyville (Bel gisch Kongo), H. Roosen te Heer, Mgr. G. Cobben, bisschop van Hel sinki (Finland), W. Meffert te Rot terdam. 25 Jaar professie: 19 maart, Br. Jeroen Boekema, Huize St. Joseph te Heer, Br. Hermanus Kockx Studie huis St. Josef te Nijmegen-Hees. 25 Jaar professie: 8 september, B. Brügemann te Opienge (Belgisch Kongo), Th. Rietveld in Brazilië; E. van Uden te 's-Gravenhage, E. van der Velden te Schiedam, J. Smeets te San Bernardo (Chili), L. Snijders te San Bernardo (Chili), F. Borrenbergs te Bergen op Zoom, R. Brügemann te Turku (Finland), A. Commandeur te Santiago (Chili), J. Geboers Brouwhuis, M. van Woerkum te Nij megen, J. Wolters te Amsterdam, D. Geraerts, provinciaal-overste van Engeland, te Barton, W. Vernooi te Nijmegen, J. Snijders te Turku (Fin land) C. van Wunnik te Dor drecht, J. Theuws in Brazilië, Th. van Schaijk te Helmond, W. van der Vleuten te Amsterdam, Br. Cornelius Kockelkorn te Amsterdam. 25 Jaar professie: 8 december, J. Le Large te Rotterdam. 40 Jaar priester: 8 juli, S. van der Lans te Westerbeek, H. Finke, te Delft, H. van der Horst in Brazilië. 25 Jaar priester: 15 juli, R. Lamers te Bergen op Zoom, J. van der Vegt te Amsterdam, A. Weterman te Tafi Viejo (Argentinia), G. Weterman te Maastricht, F. Hovers te Lahat (Su matra), L. Leblanc te Rotterdam, J. Martens te Maboma (Belgisch Kon go), A. Hoogeboom in Brazilië, J. de Groot te 's-Gravenhage, A. Klomp Alberts te Montevideo (Uruguay), P. van Gisbergen, missie-overste te La hat (Sumatra), H. Schimmel te Baf- wabaka (Belgisch Kongo), A. van Will in Brazilië). PATERS VAN DE. H. GEEST. 40 Jaar priester: 26 aügustus, J. Gij- sen, A. Olsthoorn, R. Wildenberg, J. Philippens, J. Teernstra, J. v. d. Heij den; 10 augustus dr. G. Brouwer. 25 Jaar priester: 15 juli, D. Hage naars, H. Schins, J. Verstappen, S. Doodeman, A. v. Dommelen, J. Mee kers. 25 Jaar professie: 5 mei, Br. Fiden tius Hiep; 10 augustus, Broeder Ani cetus v. d. Vathorst; 10 augustus, Broeder Monulphus v. Halem; 15 de cember, Br. Nicephorus Bastiaansen; 15 december Br. Theophilus Verver; 15 december, Br. Zepherinus van Zijl. MISSIONARISSEN v. d. H. FAMILIE 50 jaar professie: 4 oktober, G. v. d. Geld, (Missie v. Brazilië), 4 oktober, J. Verberk (Missie van Brazilië). 40 Jaar professie: 4 oktober, C. Ho- nout te Goirle; 4 oktober, Th. Romijn, te Oudenbosch, 4 oktober, j. v. d. Steegt, Heiligeweg 37, Amsterdam. 25 Jaar professie: 8 september, H. ten Haaf, Oudenbosch ;8 september, C. Hendriks, Goirle; 8 september, H. Kempes, Kaatsheuvel; 8 september, A. v. Geffen, Missie van Chili; 8 sep tember, A. Padberg, Missie van Bor neo; 8 september, J. Visser, Missie van Chili; 19 maart, Br. Sebastianus, Oudenbosch. 40 Jaar priester: 15 augustus, II. Wortelboer te Horst. 25 Jaar priester: 24 juli Z.H.Exc. Mgr. J. Romeijn, uit Wassenaar, apost. vic. v. Samarinda; 24 juli, B. Welling, Nieuwlcerk, Goirle; 24 juli, W. Leeferink, Oudenbosch; 24 juli, F. Arts, Missie van Borneo; 24 juli, P. A. Elfrink, Missie van Brazilië; 24 juli, C. v. d. Spek, Missie van Chili; 24 juli, G. Schoot, Missie van Chili; 17 december, A. Duijvestijn, Ouden bosch; 17 december L. Damman, Oudenbosch. BISDOM UTRECHT 60 Jaar priester: 15 augustus, H.H. I ten, pastoor te Almelo; H. Th. Spra- Kruis, geb. te Herenveen, em.-pastoor kei, geb. te Lonneker, pastoor te Hel- Groessen; B. F. Savenije, geb. te lendoorn; G. L. Veeger, geb. te Gro- Veendam, em.-pastoor Oosterholt. ningen, deken van het dekenaat Al- 55 Jaar priester: 15 augustus, mgr.melo, pastoor te Almelo. D. Huurdemann, geb. te Leusden, vi caris-generaal van de aartsbisschop van Utrecht; J. de Vries, geb. te Leeu warden, em.-pastoor Ulft. 50 Jaar priester: 11 augustus, M. J. G. Gasman, geb. te Werkhoven, pas toor te Kampen; H. J. Hageman, geb. te Arnhem, em.-pastoor van Oud-Ze venaar; Th. W. M. v. d. Pavert, geb. te Amersfoort, pastoor te Mijdrecht; H. J. Peters, geb. te Wehe, pastoor te Loenen (Veluwe); Th. E. B. G. Thuis, geb. te Bergh, pastoor te De venter. 40 Jaar priester: 15 augstus: M. F. Batenburg, geb. te Soest, pastoor te Drempt; B. C. Boerrigter, geb. te Tub- bergen, pastoor te Rossum; S. de Bruin, geb. te Harlingen, em.-pastoor van Ommen; J. J. Deperink, geb. te Tubbergen, pastoor te Mariënvelde (Achter-Zieuwent); H. C. Koelman, geb. te Utrecht, em.-pastoor Ouden rijn; A. W. v. Rossum, geb. te Hou- 25 Jaar priester: F. Th. te Braake, geb. te Eibergen, pastoor te Arnhem; G. A. H. Groothuis, geb. te Groningen, directeur van het Vrouwelijk Jeugd werk in het aartsbisdom Utrecht. Th. J. Hegge, geb. te Kloosterburen, rec tor van het r.k. ziekenhuis et Doe- tinchem; Th. G. A. Hendriksen, geb. te Wehl, pastoor te De Steeg; Th. J. M. Holterman, geb. te Zwolle, pas toor te Enschede; H. S. Meyer van Putten, geb. te Leeuwarden, rector van het St. Nicolaasgesticht te Denekamp; H. J. A. Noordman, geb. te Arnhem, pastoor te Spijk bij Lo- bith; J. H. Onland, geb. te Haaksber gen, pastoor te Enschede; G. W. Steenkamp, geb. te Uithoorn, pastoor te Dalfsen; J. W. A. van Veenen- daal, geb. te Utrecht, pastoor te Var selder en Veld'hunten; H. C. Vreden- daal, geb. te Vinkeveen, pastoor te Rhenen; G. J. Woertman, geb. te Raai te, pastoor te De Belte-Slagharen. WITTE PATERS (MISSIONARISSEN VAN AFRIKA). 50 Jaar priester. 29 juni, J. Mulder, uit Sloten, werkzaam te Boude wijn stad (Congo); H. Meissen, uit Megen, werkzaam te Mbeya (Tanganyika). 25 Jaar priester: 29 juni, W. Kok uit Amsterdam, te Boxtel; H. Meeur uit Hoeven, werkzaam te Tabora (Tanganyika); A. Berlage uit Nij megen, werkzaam te Kasama (Rhode sia); L. Volker uit Nijmegen, werk zaam te Rome. Jaar professie: 18 april, Br. Boni- fatius (Stootman) uit Harlingen te 's Heerenberg (G.). 25 Jaar professie: 27 maart, Br. Luc (Westervoorde) uit Lonneker, werkzaam te Fubaga (Uganda); Br. Antonius (Cruyssen) uit Tilburg, werkzaam te Rubaga (Uganda); Br. Mathurin (Heykant) uit Dongen, werkzaam te Thibar (Tunis); Br. Walbertus (Bruin) uit Oud-Karspel, werkzaam te Kigoma (Tanganyika); 30 oktober, Br. Jean de Matha (Vo gelvanger) uit Sneek, verkzaam op het Ooster Seminarie Rayak (Lyba- non). PATERS DER HEILIGE HARTEN. 50 Jaar priester: 25 augustus, Remi- gius Freulich te 's-Hertogenbosch. 40 Jaar priester: 5 augustus, de pa ters Basilius Bisschop te Nuland; en Maxentius van Dorp te Chili. 25 Jaar priester: 24 juli, Servatius Hunen in Noorwegen; 31 juli de pa ters Dr. Medardus Schmiermann te Valkenburg; Dr. Cyprianus van den Wijngaart te Rome; Simon Switzar in Brazilië; Dominicus Vermeulen in Brazilië; Patricius Arts te Nieuw- Ginneken. IZI2 Jaar priester: 25 januari, de paters Georgius Kester op de Cook Eilanden; Bruno Blommesteijn te Heijplaat-Rotterdam; Willibald Cools in Portugal; Silverius Veld in Brazi lië; Antonius Oudhuis in Brazilië; Anastasius van Dijk in Indonesië; Bellarminus Teeuwisse te Sint Oeden rode; Joannes Baptista van Herwaar den in Brazilië; Dr. Bonifatius Munier te Valkenburg; Anacletus ter Huurne te Sint Oedenrode. 50 Jaar professie: 21 april, Theodo- sius Herckenrath te Hawaii. 40 Jaar professie: 29 september, Mi- chaël Bisschop in Chili. 25 Jaar professie: 19 maart, Bartho- lomeus Pruner te Wenen; 22 augus tus, Br. Bernardus Aarts te Nieuw- Ginneken; 24 september, de paters Pamphilius van den Broek, Brazilië; Michaël Switzar, Brazilië; Ludovicus Zuijdwijk, Brazilië; Hubertus La- Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig eHect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"> elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I Tegxn pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (heiarox. (Advertentie) 'thaije, Brazilië; Stephanus Kooprpans, Brazilië; Heribertus Coppens, Nieuw Ginneken; Emericus Cools, Brazilië; Raymundus Arts, Nieuw-Ginneken; Herman Joseph Peters, Indonesië; Theodorus Knoops, Sint Oedenrode; Eduard Jordi, Brazilië. 12J4 Jaar professie: 24 maart, de paters Fidentius Penders, Sint Oeden rode; Edwin van Veen, de Cook Ei landen; Bavo Kerstholt, 's-Hertogen bosch; Sigismund Mooij, Indonesië; Ivo Rameckers, 's-Hertogenbosch. BROEDERS VAN DE ONBEVL. ONTVANGENIS. 60 Jaar professie: Br. Alanus, St. Mich. Gestel, Br. Januarius, Amers foort. 50 Jaar professie: Br. Mansuetus, Maastricht,; Br. Clementius, Amers foort; Br. Rigobertus, Maastricht; Br. Alfridus, Nijmegen; Lr. Casimirus, Helmond; Br. Angelus, Weert; Br. Dionysius, Halfweg. Maastricht; Ansgardus, Amsterdam; Leogardus, Amersfoort; Egbinus, Schiedam; Borromeo,* Nijmegen; Achillus, Den Haag; Libentius, Waal wijk; Leocadius, Bussum; Accursius, Helmond;Bernoldus, Nijmegen;Mater- nus, Venlo; Firminus, Den Haag; An- thimus, Talca (Chili); Gerardino, Ambarawa (Java); Chrispinus, Den Haag; Eberhard, Den Haag; Theonas, Bussum; Albertus, Klatèn (Java); Theodoretus, Zevenaar; Livinus, Amersfoort. Vakgroep Bloemisten L.T.B. De vergadering van de vakgroep- de gang van zaken nog een jaar zal bloemisten van de L.T.B., glstermid-1' dag in een der zalen van „De Leeu werik" te Haarlem gehouden, heeft een merkwaardig verloop gehad. Zo zelfs, dat op een gegeven ogenblik het voorstel werd gedaan om de vakgroep maar op te heffen. Zover is het ech ter niet gekomen; men zal de situatie nog een jaar aanzien, om dat beslui ten, of de vakgroep al dan niet ge handhaafd blijft. Uit de rede van de voorzitter, de heer J. Elders, viel trouwens reeds te beluisteren, dat men nog niet pre cies weet, welke koers men zal varen. Daarin gewaagde hij van de Neder landse Katholieke Bloemistenvak bond, die naast de K.N.B.T.B. een ju ridische zelfstandigheid heeft verkre gen. In die bond kent men een indi vidueel lidmaatschap, ofschoon thans overwogen wordt de bond een fede ratief karakter te geven. Indien het laatste het geval zal worden, aldus de heer Elders, dan is het wel noodzake lijk, dat de bloemisten in het gebied van de L.T.B. een eigen groepering blijven vormen om in ieder geval hun eigen, specifieke, problemen te kunnen bespreken. Hij deelde overigens mede, dat de activiteit van de vakgroep gering is geweest, omdat het bestuur de acti viteiten voor het merendeel aan de landelijke organisatie heeft overgela ten Ten aanzien van de bloemisterij in het algemeen, stelde hij, dat men niet ontevreden mag zijn, ofschoon men niet in alle opzichten op goede be- drijfsuitkomsten kan bogen. De on kosten stijgen bovendien onrustba rend, zodat er geen gelegenheid is om te sparen. Hij heeft er alle schijn 25 Jaar professie: Br. Leobinus, aldus de heer Elders, dat de mi- nister van financien zich opwerpt tot alleen-spaarder en hij alleen zich in staat acht tot de bezigheid van spa ren, Het bestuursvoorstel om 't regle ment te wijzigen leidde tot een dis cussie over de noodzaak van de hui dige vakgroep. Enquêtecommissie eindigt haar werk De enquêtecommissie regeringsbe- leid 1940—1945 heeft aan de Twee de Kamer verslag van haqr werk zaamheden uitgebracht. Zij stelt te vens voor die werkzaamheden te be ëindigen. Met haar eerste verhoor op 17 fe bruari 1948 en haar laatste verhoor op 17 juli 1956 heeft ziji 1250 getuigen en/of deskundigen gehoord; 100.045 vragen werden gesteld. De acht delen van het verslag om vatten 14.868 bladzijden, waarvan 4228 bladzijden aan het eigenlijke verslag zijn gewijd, 8656 bladzijden aan verhoren en 1984 bladzijden aan bijlagen. Omtrent de verkoop van de acht delen deelt de commisie o.a. het vol gende mede: Deel 1 (2 boeken) op laag 4739 afgeleverd 4710, deel 2 (2 boeken) oplaag 3920, afgeleverd 3820, deel 3 (2 boeken) opl. 2700, af geleverd 2585, deel 4 (3 boeken) opl. 4174, afg. 3599, deelö (3 boeken) opl. 2656, afg. 2099, deel 6 (2 boeken) opl. 1430, afg. 1409, deel 7 (2 boeken) opl. 1656 afg. 1195, deel 8 (3 boeken) opl. 1718, afg. 1378. Het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie is bezig met het vervaardi gen van een register op deze delen. Het punt van het enquêtebesluit, dat thans nog door de commissie on derzocht moet worden, is punt N: het beleid betreffende de overzeese ge biedsdelen, daaronder begrepen het beleid der Nederlands-Indische re gering. De commissie heeft zich de vraag gesteld of zij deze opdracht nog naar behoren kan uitvoer :n. Van het beleid betreffende de overzeese gebiedsdelen is reeds een aantal onderwerpen onderzocht. In de loop der jaren is het de com missie gebleken, dat het steeds be zwaarlijker en welhaast onaanvaard baar wordt, getuigen voor de com missie te laten verschijnen en hen onder ede te horen over gebeurtenis sen, welke ten dele 15 jaar geleden zijn geschied. De getuigen zowel als de commissie worden hierdoor in een moreel onaanvaardbare positie ge plaatst. Gezien de zeer vele bronnen, ook buitenlandse, welke de commis sie eerst zal moeten bestuderen, kan met het horen van getuigen zeker niet binnen korte tijd worden be gonnen, zodat dit bezwaar nog ern stiger wordt. In feite is het voor de commissie ko men vast te staan, dat verreweg de meeste getuigen over de gebeurtenis sen, waarover het bij dit onderzoek zou gaan, geen betrouwbare verkla ringen meer kunnen afleggen. Voorts zijn velen, die gehoord moeten wor den, gestorven. POST VOOR HONGARIJE. Volgens door de PTT ontvangen berichten is postverzending r.aar Hongarije tot nader order weer mo gelijk via Tsjecho-Slowakije. In verband hiermede zal de ver zending met ingang van 13 december 1956, via Praag worden beproefd voor gewone correspondentie. Met vertraging moet rekening worden gehouden. Voor ongeveer vierduizend gul den aan materiaal werd gisteren uit de keet van een loodgietersbedrijf te Veenendaal ontvreemd. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Met aan zékerheid grenzende waar schijnlijkheid kan ten slotte gesteld Worden, dat het uitgesloten zal zijn Indonesiërs te horen, zonder het welk een onderzoek van dit punt, ge zien de vele politieke aspecten, te eenzijdig zou zijn. Alles overwegende heeft de com missie de vraag, of het onder de ge noemde omstandigheden mogelijk is het onderzoek op verantwoorde wij ze voort te zetten, eenstemmig ont kennend beantwoord. Zij heeft der halve de eer de Kamer te verzoeken haar te ontheffen van de opdracht, vervat in punt N van het enquêtebe sluit, voor zover deze nog niet is uit gevoerd. Opheffen. Van de zijde van Aalsmeer werd betoogd, dat de vakgroep geen enkel nut meer heeft, daar er nu een lan delijke katholieke bloemistenbond is, los van de K.N.B.T.B. De voorzitter meende, dat thans nog niet het ogen blik gekomen was om de vakgroep op te heffen. Daar de opbouw van de landelijke bond nog niet zeker is, zou men bij voorbeeld een jaar kun nen wachten om dan nader te beslis sen. Mocht de landelijke bond inder daad federatief worden, dan zou het des te gemakkelijker zijn de vak groep daarin zonder meer over te hevelen. Daar werd nog lang over gepraat, zo zelfs, dat de voorzitter de vraag stelde: zullen wij er mee uit scheiden? Op die vraag kon geen ant woord gegeven worden, omdat dit punt nu eenmaal niet op de agenda stond en de afgevaardigden namens hun afdelingen geen standpunt kon den innemen. Het slot was, dat men bekijken. Verschuivingen. Uitvoerige discussie ontstond er eveneens over de nieuwe kring-inde ling, welke door het bestuur voorlo pig werd aangenomen. Daaruit bleek, dat Hoogmade, dat altijd bij de kring- Leiden behoord had, overgeheveld was naar Aalsmeer. De laatste afdeling had ook Langeraar, Nieuwveen en Noorden er bij gekregen die feitelijk ressorteren onder het gebied van de Veenstreek. De afgevaardigden uit de Veenstreek konden daarmede moeilijk accoord gaan, terwijl ook Alsmeer moest toegeven, dat de gang van za ken niet helemaal juist was, omdat de afdelingen zelf moeten beslissen, bij welke kring ze willen behoren. Ove rigens vond men het wel verklaar baar, dat bijvoorbeeld Langeraar naar Aalsmeer geschoven was, omdat de bloemisten aldaar op de Aalsmeer - se veiling georienteerd zijn. Men ging er tenslotte mee accoord, dat voor lopig de oude situatie blijft gehand haafd, waardoor Aalsmeer één zetel en de Veenstreek twee zetels in het bestuur krijgt, met dien verstande, dat de Veenstreek één afgevaardigde van de op Aalsmeer georienteerde bloe misten in het bestuur brengt. Stemrecht. Toen was er nog de kwestie van het stemrecht. Voorgesteld werd het oude systeem (voor elk tiental leden één stem) te laten vervallen en het stem rechts te baseren op de afgedragen contributie (voor elke 100.één stem). Daarmede konden verschil lende afgevaardigden zich niet ver enigen. Zy achtten 't nieuwe systeem een liberaal geval, waarbij naar de macht van het grote wordt gekeken en de persoon geheel wordt uitgescha keld. Men ging het zelfs principieel stellen, doch de geestejijk adviseur, rector J. A. G. van de Hoogte, deelde mede, dat hier officieel van geen prin cipe sprake zou zijn. Destijds nam ook de K.V.O.B. een stemstelsel aan, dat niet op de persoon was gericht. Dat was voor hem aanleiding om zijn adviseurschap neer te leggen. De ker kelijke overheid maakte echter geen bezwaren waaruit hij de conclusie trok dat ook hier geen principes in het geding waren. (Later is hij weer geestelijk adviseur geworden). Als zijn persoonlijke mening gaf hij echter te kennen, dat het persoonlijk stemrecht de voorkeur moet hebben, tenzij een ander systeem om dringen de en practische redenen gewenst is. Met meerderheid van (persoonlijke) stemmen deelde de vergadering de voorkeur van de geestelijk adviseur. Zij tenslotte nog gemeld, dat de heer J. Elders als voorzitter van de vakgroep-bloemisten met algemene stemmen werd herkozen. De agenda vermeldde voorts een causerie van de heer G S. Verdonsehot, directeur van het boekhoudbureau van de L.T.B. over „Fiscale gevolgen bij liquidatie van het bedrijf. Besef van schuld en boete ontbreekt Tegen de 31-jarige koopman, bekend als „De Zwarte Ruiter" uit Mierlo heeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch gisteren, wegens doodslag, tien jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering geëist. Op 24 december a.s. bijna twee jaar na de arrestatie van verdachte, zal de rechtbank vonnis wijzen. De zaak van deze koopman was reeds in eerste aanleg door de rechtbank op 14 juni j.l. be handeld, maar het onderzoek naar de overval op de postkantoorhouder J. van Dieten te Ravenstein was toen aanleiding geworden een hernieuwd onderzoek door de rechter-commissaris te gelasten. Als gevolg van dat onderzoek zijn gisteren twaalf getuigen gehoord. Daarbij kwam onder meer de dief stal van de auto van een dokter uit Nijmegen ter sprake. Sporen van de ze auto zijn bij het postkantoor te Ravenstein gevonden, evenals bij de plaats, waar de geldtrommel van het postkantoor aangetroffen is. Verdach te heeft, toen deze wagen hem ge toond werd, verklaard een dergelij ke auto gestolen te hebben. Van de veranderingen, die er aan waren aan gebracht, schoof hij de schuld op de Duitser Carl Edel, die echter onvind baar is. Thans verklaarde hij zich tegen de politie helemaal niet over deze diefstal te hebben uitgelaten. Schuld aan de doodslag te Raven stein heeft hij ver van zich geworpen. TWEE GETUIGEN. De bakker C. Peterse uit Raven stein, heeft terstond na de overval op het postkantoor een man met een trommel naar een auto zien lopen, die met grote snelheid wegreed. Het was een klein en gezet persoon, die geheel aan het postuur van verdachte beantwoordde. Zowel de getuige Pe terse als de getuige Van Hal, die eveneens op het tijdstip van de over val ter plaatse was, verklaarde dat zij in de auto slechts één persoon hadden gezien, die in een blauwe overall gekleed was. Tenslotte was er een getuige die op de auto een nummer geconstateerd heeft, dat overeenstemde met dat van de in Nijmegen gestolen auto. Voordat de officier van justitie zijn requisitoir begon, heeft de pre sident van de rechtbank verdachte nog eens krachtig gewezen op de vele tegenstrijdige verklaringen die hij in de loop van het onderzoek en ook nog op de zitting van gisteren heeft afgelegd. LEGKAART. De officier van justitie bezag het geheel van de door de verdachte ge pleegde misdaden als een legkaart, waarbij op sommige stukjes wel het beeld ontbreekt, maar die wat hun vorm betreft volkomen in het ge heel passen. Dat gehele beeld noemde spreker overduidelijk. Hij schetste de levensloop van deze man, de jong ste uit een gezin van 21 kinderen, en een zwakke natuur, die bovendien thuis grondig bedorven is. Na al zijn misdrijven zat hij grondig in de put en heeft tenslotte schoon schip wil len maken, maar het besef van schuld en boete ontbreekt bij hem. Opdat zijn moeder niet uit de kranten zijn schuld aan de overval te Ravenstein zou moeten vernemen, heeft de officier hem in de gelegen heid gesteld naar haar toe te gaan. Hij heeft toen tegen haar gezegd: „Ik heb het niet gedaan". Maar, zo ver volgde de officier van justitie, op haar vraag: „Weet je dan wat er gebeurd is?", antwoorde hij: „Ja, maar ik ben geen verrader". Tegen zijn vrouw zei hij: „Het is heel erg. Ze hebben me voor vijftien jaar". DE EIS. Ten aanzien van de doodslag te Ra venstein concludeerde de officier, dat verdachte het gevolg daarvan niet gewild heeft en het betreurt. Spreker acht de primair ten laste gelegde, ge kwalificeerde doodslag bewezen. De brandstichting te Neerlangel als af leidende manoeuvre noemde hij daar bij een afschuwelijke bijzonderheid. De officier had graag aan de reclas sering van deze man meegewerkt, doch was anderzijds van mening, dat Brabant recht heeft op de garantie, dat wat er gebeurd is, zich niet zal herhalen. Hy eiste daarom tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en ter beschikkingstelling van de regering. DE VERDEDIGING. De verdediger heeft er o.m. de aandacht op gevestigd, dat naast twee personen in Ravenstein, die verdachte menen te herkennen als de dader van de overval, er twee anderen zyn die een tenger klein persoon gezien hebben. Dat het slot van de geldtrommel met de crick van de gestolen auto is geopend, achtte hij praktisch nagenoeg onmogelijk. Ook wees hij op het feit, dat ver dachte een half uur vóór de doodslag in Ravenstein gepleegd is, r»og in Mierlo is gesignaleerd en het is, al dus de verdediger niet mogelijk in een half uur van Mierlo naar Raven stein te rijden. Spreker refereerde zich voor alle andere delicten aan het oordeel van de rechtbank, doch bleef de schuld van zijn cliënt voor wat de Ravensteinse aanslag betreft ontkennen. Uitspraak 24 december.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6