Verhoging van direkte en indirekte belastingen noodzakelijk Voorlopig nog geen bromfietsersdiploma CImótetdam&e tiam tarnde apCegget K*V«(XB.-Bloembollenstreek WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Financiële toestand ernstig De Minister van Financiën, de heer alsook die t.a.v. de geleidelijke af- Hofstra, legde gistermiddag aan het begin van de vergadering van de Tweede Kamer een verklaring af over maatregelen in verband met de overspanning van onze economie. Deze is ernstiger, dan uit het laatste SER-rapport kan blijken. Hoewel zeer ernstig, is de toestand niet alarmerend. De maatregelen, die direkt genomen kunnen worden, mogen niet worden vertraagd. De verwachting, dat het tekort op de betalingsbalans in 1956 een te kort van 100 miljoen gulden zou be dragen en de balans in 1957 onge veer in evenwicht zou zijn, was aan merkelijk te optimistisch benaderd. Het tekort wordt thans geraamd op 500 a 600 miljoen gulden, geba seerd op het tekort van 430 miljoen januari/sept. 1956. De minister meent de oorzaak te moeten zoeken in de teruggang in de handelsbalans. De deviezenreserves zijn van be gin 1956 tot 3 december 1956 terug gelopen van 4290 miljoen tot 3903 miljoen gulden. Deze reserves dek ken per 1 juni 1955 de invoer van 4.8 maanden en per 1 juni van dit jaar nog slechts 3.8 maand. Het dekkingspercentage is sedert 1953 sterk gedaald, namelijk van ruim 90 tot 78,9 in juli 1956 en 74.8 in oktober van dit jaar. De stand van 's rijks kas is ook aanzienlijk slechter. Deze was in 1954 600 miljoen, in december 1955 1100 miljoen en is thans 150 miljoen gul den. De gemeenten zijn in aanzien lijke moeilijkheden. De bruto vlot tende schuld der gemeente kan he den worden geschat op 1750 miljoen gulden. Een beroep op de kapitaal markt is bijna onmogelijk. De ge meenten investeren in 1956 1.3 mil jard gulden. De woningbouw zal in 1957 in het gedrang komen. De regering is bereid in beginsel het advies van de SER als richt snoer voor fyaar beleid te aanvaar den. Een nota te dier zake is in voorbereiding. Dit is in de minister raad van maandag 10 december be sloten. De minister deelde bij het verdere behandelen van het bestedingsad vies van de SER o.m. mede, dat de regering akkoord gaat met de gesug gereerde vermindering van uitgaven en investering van de overheid. Voorts Is de regering bereid om een loonsverhoging van 5,6 percent in verband met de A.O.V. zo spoedig mogelijk te sanctioneren. De ambte naren-salarissen zullen met het zelfde bedrag worden verhoogd. De regering aanvaardt eveneens de suggesties tot verhoging van de direkte en indirekte belastingen schaffing van de consumentensubsi dies en t.a.v. de beperking van de particuliere investeringen met 250 miljoen gulden. Over de eisen van de landbouw kon minister Hofstra nog weinig zeg gen. Het landbouwbeleid zal eerst in het algemene beleid moeten worden ingebreid. Overle* is nog gaande. De minister eindigde met te zeg gen, dat het bestedingsadvies van de SER een belangrijk novum is, dat wellicht mede tot het aannemen van het te behandelen ontwerp van wet inzake de omzetbelastingen op tex tiel, suiker en de verhoging van het accijns op gedestilleerd en van het bijzondere invoerrecht op benzine zou kunnen leiden. SPOED-CONGRES NEDERLANDSE ONDERWIJZERS FEDERATIE. De Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie, waarin de onder wijzers zowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs zijn ge organiseerd, heeft tegen morgen, woensdag, 12 december 1956, een de monstratief spoed-salariscongres uit geschreven, dat gehouden zal wor den in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, 's middags om 5.15 uur. De voorzitters van de drie A.N.O. F.-organisaties zullen daar het woord voeren. Het bestuur heeft, naar het ons meedeelt, zo lang mogelijk de weg van het overleg willen bewandelen, maar ziet zich nu gedwongen door de uiterst trage gang van de onder handelingen de volkomen onvoldoen de bereidheid van de regering om tegemoet te komen aan de salaris eisen van de organisaties, deze weg te verlaten en in de openbaarheid te treden. MIN. ALGERA IN DE KAMER: 150 MILJOEN VOOR NIEUWE SCHOLEN. Het vraagstuk der huisvesting van de leerlingen op vrijwel het gehele terrein van het onderwijs baart mi nister mr. J. M. L. Th. Cals in de komende jaren grote moeilijkheden. Dit deelt de minister de Tweede Ka mer mede in een nota over de be hoefte aan schoolruimte. Voor de bouw van scholen is voor 1957 in to taal 150 miljoen uitgetrokken tegen 115 miljoen in 1956. Aan de toepassing van noodoplos singen, bijvoorbeeld de bouw van ba rakken, zal niet kunnen worden ont komen, omdat deze een kleiner bouw. volume vergen en spoedig gereed zijn. Voorts wil de bewindsman trachten te bevorderen, dat gemeen te- en schoolbesturen, waar mogelijk ertoe kunnen besluiten bij de bouw van scholen tot arbeidsbesparende methoden over te gaan. DE NEDERLANDSE UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND. De Westduitse autoriteiten hebben heden machtiging verleend Voor in voer uit Nederland van boomkwekc- rijprodukten en kasplanten ter waar de van 2,5 miljoen DM., ander plant- materiaal ter waarde van 850.000 DM. en hybridisch maiszaad ter waarde van 150.000 DM. n iet-communistische leden in amsterdam verlieten de raadszitting. De niet-communistische leden van de Amsterdamse gemeenteraad en alle wethouders hebben gistermiddag voor de tweede maal in korte tijd de raadzaal verlaten, toen het GPN- raadslid, de heer l. Seegers, bij de algemene beschouwingen over de ge meentebegroting voor 1957 uitvoerig de zienswijze van zijn partij uiteen zette over de gebeurtenissen in Egyp te en Hongarije. Een opmerking van een der raads leden, of wellicht de begroting voor buitenlandse zaken aan de orde was, liet de voorzitter, burgemeester d'Ailly, ontbeantwoord. Direct daarop verlieten de raadsleden hun zetels. De heer Seegers vroeg, sprekend over,, het door bombardementen en militaire macht veroorzaakte leed onder de Egyptische burgers", of b. en w. bereid zijn voor deze slachtof fers een hulpactie op touw te zetten zoals het college dit indertijd ook voor Hongarije heeft gedaan. Na de uiteenzetting van de heer Seegers zei de burgemeester: „Ik kan mij voorsteden dat de raad wegliep tijdens uw zeer eenzijdige politieke beschouwing, want er klonk geen woord van afschuw en deernis met het gebeurde in Hongarije door en daarover ben ik zeer teleurgesteld". Nog geen maximum-snelheid Gistermiddag heeft mr. Algera in de Tweede Kamer een aantal beslui ten bekendgemaakt betreffende het verkeersvraagstuk. T.a.v. de voetgan gers deelde hij mede, dat het aantal oversteekplaatsen niet zodanig zal worden uitgebreid, dat het motorver- keer daarvan ernstige hinder onder vindt. De commissie Veiligheid-Weg verkeer meent, dat bromfietsers een diploma moeten krijgen, maar mi nister Algera heeft in deze nog geen beslissing genomen. De maximum-snelheid van brom fietsen wilde hij voorlopig nog hand haven op 40 km., indien dit toch nog te hoog mocht blijken te zijn, dan zal deze Limiet nog lager gesteld wor den. Voorts hoopte de bewindsman, dat het vaderlandse motorverkeer- met zoveel beleid in de bebouwde kom zal rijden, dat het instellen van een maximum-snelheid niet nodig blijkt. De meeste Kamerleden zijn het er evenwel over eens, dat in steden en dorpen voor auto's een maximum van niet meer dan 50 km. behoort te gelden. Inzake het zondagsrijverbod zei mr. Algera, dat hij deze noodmaat regel zo spoedig mogelijk zal ophef fen als de toevoer van aardoliepro- diukten maar enigermate vergroot wordt. De regering is er zioh van be wust, dat het verbod veel schadelijke gevolgen met zich meegebracht 'heeft. Tijdens zijn toespraak tot de Kamer sprak de minister zijn afkeur uit overide van weinig gemeenschapszin getuigde ontduiking door een aantal Venlose supporters, die van een Duit se busonderneming gebruik maakten om naar Amsterdam te kunnen ko men. Schiphol en Zestienhoven. Evenals de Kamer is mr. Algera van mening, dat Schiphol zijn plaats als nationaal vliegveld moet behou den en dat het vliegveld 'bij Rotter dam niet mag worden uitgebreid. Het zal een snelle verbinding met Schiphol krijgen, maar dient zich te Nieuwe band tussen Nederl. en de West bestaat nu 2 jaren Herdenkingstoespraken Ter herdenking van het feit, dat 2 jaren geleden het statuut met Suri name en de Nederlandse Antillen tot stand kwam, zal de minister-presi dent dr. W. Drees a.s. zaterdag een radiotoespraak houden; te zelfder tijd zal in Curasao en Paramaribo door de minister-presidenten van Su riname en de Ned. Antillen radiotoe spraken gehouden worden. De 15de december zal voortaan zo wel hier in Nederland als in de beide Rijksdelen als Nationale Feestdag worden beschouwd. Uiteraard zullen de herdenkings plechtigheden in de beide Rijksdelen van grootser omvang zijn dan in Ne derland, waar in het Instituut van de Tropen te Amsterdam een herden kingsbijeenkomst zal worden gehou den. De gevolmachtigde ministers, die bij de Nederlandse regering geac crediteerd zijn, hebben tijdens een persconferentie hun voldoening uit gesproken over het feit, dat in de afgelopen twee jaren het contact tus sen Nederland en de beide Rijksde len door geen enkele wanklank is verstoord. NED. VERSTEKELINGEN IN FRANKRIJK AANGEHOUDEN. Twee jonge Nederlanders zijn maandag door de Franse politie van Martiques-Lavera in de Rhóne-mon- ding aangehouden omdat ze als ver stekeling aan boord van de Pana mese tanker „Miraflores" waren ont- dekt. Op 8 november j.l. hadden de bei de jongens, 16 en 17 jaar, zich in Rotterdam aan boord van de „Mira flores" verstopt Zo maakten zij de reis naar Amerika (Texas) en daar na van Texas naai* Frankrijk. De „Miraflores" zal hen naar Genua brengen, vanwaar ze met een ander schip naar Rotterdam terug zullen keren. blijven richten op Rotterdam. Schiphol wordt vergroot: het krijgt een beter verlichting, het krijgt een nieuwe landingsbaan en nog enige andere banen, en het gebouwencom plex zal uitbreiding ondergaan. Dinsdagmorgen vond in de Plantage Kerklaan te Amsterdam een ernstig verkeersongeval plaats: een tramstel van lijn 7 ramde een grote oplegger. Door de zwaarte van de tramtrein boorde deze zich door de oplegger, die als het ware in de motorwagen werd geperst. Op de foto zien we een overzicht van de situatie. De wagenbe stuurder van de tram werd gewond. (Advertentie) Schrik doodt een magazijnbediende In het magazijn werd veel ver- dustry" aan de Loosdrechtseweg na bij het sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum, heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan, die aan de 49-jarige magazijnbediende J. H. de Graaf uit Hilversum het leven heeft' gekost. Hij liep slechts kleine brand wonden op, maar hij overleed ten gevolge van de schrik. In he t magazijn werd veel ver nield; een begin van brand werd met schuimblussers en door de brand weer geblust. Omtrent de oorzaak van de explosie tast men nog in het duister. De magazijnChef, de 37-jarige E. v. d. Veer, die tijdens de ontplof fing in het magazijn was, bleef on gedeerd- BIJ DODELIJK ONGELUK WAS DRANK IN HET SPEL. Een 26-jarige dragline-machinist had zich gisteren voor de rechtbank te Almelo te verantwoorden, wegens het veroorzaken van een motoronge luk, waarbij een achterop zittende vriend het leven verloor. De man reed. op 12 oktober, na in negen café's ongeveer twintig gla zen bier te hebben gedronken, met een motorfiets bij Aadorp in de ge meente Vriezenveen met een vriend achterop, die evenevens verschillen de glazen bier gedronken had. Bij een wegversmalling in de Albarda- straat te Vriezenveen reed de mo torrijder in de wegberm en begon te slingeren. Hierdoor viel zijn vriend van de motorfiets en werd zo danig gewond dat hij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed. Verdachte merkte voor de recht bank op dat hij zeker niet te dron ken was geweest om motor te rij den. Hij was, zo verklaarde hij, ge woon om grote hoeveelheden bier te drinken. Er werden verscheidene getuigen gehoofd. De meesten ver klaarden dat verdachte flink had ge dronken. De officier van justitie, mr. W. L. Walle, zei het te betreuren dat de rechtbank een verzoek tot in hech tenisneming had afgewezen, hij vroeg de zaak in dit stadium terug te ver wijzen naar de rechter-commissaris voor het doen uitbrengen van een rapport van het medisch consultatie bureau voor alcoholisme. De recht bank heeft dit verzoek ingewilligd. Kettingbotsing (24 auto's) bij Delft Ten gevolge van de door de regen glad geworden weg is gisterenavond tussen zes uur en halfzeven op de rijksweg tussen Delft en Overschie een aanrijding ontstaan, waarbij in totaal niet minder dan 24 auto's wa ren betrokken. Een auto, komende uit Rotterdam, slipte toen de bestuurder moest rem men en kwam dwars op de weg te staan. Een daarachter rijdende auto, bestuurd door de heer B. uit Was senaar, reed er bovenop. Beide auto's, werden zwaar beschadigd, de beer B. is, niet ernstig gewond, naar het gast huis te Delft overgebracht. De beide auto's vormden uiteraard een obsta kel op de drukke weg. Al heel spoe dig was een derde auto erop gere den en daarna volgden er meer, zo dat tenslotte 24 wagens bij de aan rijding betrokken waren, zij werden alle beschadigd. Vier wagens liepen zo ernstige schade op, dat zij moesten worden weggesleept. Een bromfietser kwaim dir/3- dagavond te Haaksbergen om het le ven, toen hy ten gevolge van het slechte zicht tegen een rechts van de weg lopende voetganger reed en viel. Het slachtoffer, een 28-jarige wever, was gehuwd en vader van twee kinderen. De Katholieke Vereniging van On dernemers in het Bloembollenbedrijf, afdeling Bloembollenstreek, vergader de in „De Witte Zwaan" te Lisse. De voorzitter, de heer C. Ph. Fre- riks, de resultaten besprekende van het voorbije seizoen, meende te kun nen vaststellen, dat zowel kweker als exporteur daarover tevreden kunnen zijn. De lagere prijzen voor de pro- dukten na het eigenlijke handelssei zoen waren van geringe invloed op het gehele resultaat. Wel mag dit gel den als een waarschuwing om de pro- du kt en op tijd aan de markt te bren gen en niet te speculeren op de hoog ste prijs later in het seizoen, wat ook niet in het belang van het vak is, aldus spreker. Er was nog geen overvloed van ar beiders, maar het werk is op tijd ge beurd. Voor de maanden juli en aug. blijven er wel altijd moeilijkheden en de verdere machenisering zal daarbij uitkomst moeten brengen. De export cijfers waren wederom hoger dan in 1955 en van zure tulpen heeft men niet gehoord. Het aantal deelnemers aan de cursus „Tulpencultuur en schuurbehandeling" had grotere be langstelling, gezien de belangrijkheid van deze cursus stemde dit tot ver heugenis. De onzekere buitenlandse toestand werkte wel deprimerend en de voorverkoop van de hoofdpro- dukten was daardoor nog maximaal De plannen tot stabilisatie der lonen en prijzen juichte spreker toe. Even eens een intensieve samenwerking tussen werknemers en werkgevers. Tenslotte wees spr. op de belang rijkheid van de KVOB, die juist op tijd was opgericht om mede te kun nen werken in PBO-verband. In het bestuur der afdeling werden gekozen de 'heren P. M. Hulsebosch en W. Witteman, beide te Hillegom. De heren W. Witteman en C. van de Aardweg werden benoemd tot af gevaardigden naar de Algemene Ver gadering. De beschrijvingsbrief voor de Al gemene Vergadering bood weinig aan leiding tot discussie. Het voorstel tot wijziging van het stemrecht gaf aan leiding tot de vraag uit de vergade ring „of de eigenaars van de grote bedrijven teveel rechten verkregen en door hun groot aantal stemmen de kleinere zouden overstemmen?". De voorzitter was juist van een geheel andere mening. Het groot aantal klei ne bedrijven kreeg nu ook een stem in het kapittel en daardoor zou de balans wel ongeveer recht hangen. Het voorstel om de eontributierege- lmg te wijzigen en vast te stellen als- volgt: De heffing bedraagt 20 per ha. met dien verstande dat de mini mum contributie voor leden die niet aangesloten zijn bij een standsorga nisatie 12 blijft bedragen en die wel daarbij zijn aangesloten op 6 wordt vastgesteld. De maximum contributie voor bedrijven beneden 10 ha. bloem bollen bedraagt 120 en voor be drijven boven de 10 ha. 150. Het voorstel van de afdeling Ur- sem, om de zittingsduur van de be stuursleden te verlengen van 3 op 4 jaar, vond algemene instemming. Op voorstel van het bestuur zal in de Algemene Vergadering de aandacht worden gevestigd op het euvel van de te strenge keuring van bollen bij •het „Surplus". Bollen die na afkeu ring door het „Surplus" daarna goed gekeurd door de Plantenziektekun- dige Dienst en gekocht worden voor de binnen- en buitenlandse handel, veroorzaken mistoestanden, aldus de algemene opinie. De heer W. F. van Dam achtte het daarom juister, als de maatstaf bij de keuring door het „Surplus" dezelfde zou zijn als die van de P.D. Dit standpunt vond al gemene instemming. Ook werd het voorstel van de heer Witteman op de aandacht van het oe- siuur te vestigen op de extra heffing vanwege de Registratie opgelegd, bij vei koop van grond waarin zien nog b'oembollen bevinden. Dan zou de inspecteur een dubbel bedrag heffen, en van de grond en van de bloem bollen. De heer P. M. Hulsebosoh gaf de raad om geen grond te verkopen waarin nog bloembollen zitten. Als men de grond ledig verkocht en er voor zorgde dat deze ook in die toe stand zou worden overgf ^en, had men de minste ]-><*t, r Fr. hierby sloot h.t i n

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5