LiUMGAT Tarente, middelpunt van antieke aardewerkindustrie in Z. Italië Leidse schooljeugd in de schouwburg^K0H^Tfli°if .f/t 'SbJ m&STAD WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Lezing door dr Kern te Leiden In het rijksmuseum van Oudhe den, alhier, hield één der conserva toren, dr. J. H. C. Kern, gister avond een lezing met lichtbeelden over het onderwerp Apulische Gna- thia-ceramiek in Leiden. Zuid-Ita- lië heeft in de oudheid altijd in sterke mate invloed uit Grieken land ondergaan. Vandaar dat men gaarne de term Magna Graecia (Groot-Griekenland) op Zuid-Italië met inbegrip van Sicilië, toepast. De bewoners van Zuid-Italië had den echter een andere smaak, en een heel ander gevoel voor decora tie, dan de Grieken zelf. Het dui delijkst treedt dit aan het licht bij een vergelijking van Griekse voor beelden en Zuid-Italiaanse navol gingen en varianten op het gebied van beschilderde vazen. Spreker schetste bij wijze van in leiding enkele van de opvalendste kenmerken van de Griekse vazen uit de 6e4e eeuw v. C'hr., en nadien het Hellenisme (ong. 300100 v. Chr). Met name stond hij stil bij de Attisch Hellenistische klasse der bontbe schilderde vazen, die men in vakkrin gen van ceramiek van de westelijke helling (van de Akropolis te Athene) noemt: vaak uiterst sierlijke vazen, welke in Athene zijn gemaakt, om vervolgens reeds in de oudheid in grote hoeveelheden naar Zuid-Rus land te worden uitgevoerd. Deze AttischHellenistische klasse vindt Zuid-Italiaanse tegenhangers in de zgn. Gnathia-ceramiek, die naai de vindplaats Gnathia in Zuid-Italië aldus wordt aangeduid. De Gnathia- vazen zijn in ware massa-produktie, gedurende het tijdvak 350270 v. Chr., en hoofdzakelijk in het centrum Tarente, ontstaan. Zij geven een voortreffelijke indruk van de zich in drukke, veelkleurige (wit, gele, bruin, rood en purper) versiering uitleven de kunstzin der toenmalige bewoners van Apulië, d.w.z. de landstreek tus sen Bari en Brindisi in Zuid-Italië. Leidse Agenda WOENSDAG 12 DECEMBER. Rozenkranskruistocht. St." Petrus- kerk half acht nam. K. O-, Rotterdams Toneel: „De volle Waarheid". Schouwburg, 8 uur nam. Nieuw Jeugd Toneel. De beer en de Pasja", Schouwburg, 9 en 11 uur voorm. Prof. mr. F. M- baron van Asbeck ovcvr Suez- en Panamakanaal. Aca demie. kwart voor acht nam. Selskip „Fryslan". Fryske Sinte- klaesjoun. Opfiering fan „It Hynste- middel" fan B. v. d. Veen. troch le den fan de tonielploech. Kofje mei sükerguod. spultsjes ensf. Jacoba- zaal Den Burcht, kwart voor acht nam. DONDERDAG 13 DECEMBER. Veron. Mobiele zend- en ontvang- apparatuur. Zaal Rehoboth, 8 uur nam. N.R.K.M. Kerstbijeenkomst. Pas toor Brans: „Verwachting en Vervul ling". „Gulden Vlies", 8.15 u. nam. Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Concert, cellist Gaspar Cassado. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. VRIJDAG 14 DECEMBER VOLA. „Sterk- en zwakstroomka bels". Stadsgehoorzaal 8 uur nam. VEBO-Leiden, Kerstveetentoonstel ling. Opening in 't Schuttershof 10 uur v.m. ZATERDAG 15 DECEMBER „Ars emula Naturae". Tentoon stelling door leden De Lakenhal. Opening te 3 uur nam. KAB. St. Leonardus. Kindermid dag. Zaal speeltuin „Westerkwartier" (ten Catestraat) 2.30 nam. KVP-kringvergadering „De land bouwpolitiek der Regering". De Burcht 2.15 uur nam. JO-KVP. Tien-jarig bestaan. Pia norecital. Gulden Vlies. 8 uur nam. R.K. Instuif. Causerie door kape laan De Jong. Leonardushuis Haag- weg, 8 uur nam. Acc.Ver. D.V.V. 27ste Jaarfeest. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond-, nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 2D13'8; Apotheek Oegstgeest, Wil. helminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films van de week van 714 dec. zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekjurd: Casino: „Doctor at sea", en „De ro de schoentjes",, alle leeftij den. Lido: „Drum beat", 14 jaar. Luxor: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden. Trianon: „Gevechtsklaar", 14 jaar. Rex: „Johnny Concho", 14 iaar. TENTOONSTELLINGEN „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 104 uur, zondags van 14 uur nam. Start V. De Lakenhal tot 10 decem ber. Lustrumtentoonstelling „Pro Pa- tria". Ned. Legermuseum tot en met 16 december; werkd. 105 uur, zon dags 15 uur. Fototentoonstelling. Prentenkabi net, Kloksteeg. Ned. Fotografen Kunstkring tot en met 31 december. Franse collectie te Leiden. Het Leids Museum van Oudheden beschikt over een prachtige en repre sentatieve reeks van Gnathia-vazen, die door aankopen verdeeld over een lange reeks van jaren, in feite tus sen 1824 en de huidige dag, zijn ver kregen. Tal van karakteristieke vaas- vormen zijn op uitnemende wijze in Leiden vertegenwoordigd. Wij noe men de oenochoe (wijnkan), skyphos en kantharos (wijnnappen), krater (mengvat voor water en wijn), le- kanis (dekschaal) en epichysis (wijnkan* met snaveltuit). De ver toonde, fraai gekleurde lichtbeelden (vervaardigd door de heer F. G. van Veen, fotograaf van 't museum), deden ten volle recht wedervaren aan de hoogst aparte, echt Zuid- Italiaanse kleureffecten, die de deco rateurs van deze vazen hebben na gestreefd. Verschillende Gnathia-va zen zijn uit kunstzinnig oogpunt zeer genietbaar. Daarnaast hebben Gna thia-vazen hun documentaire waar de, in dier voege, dat er het boeiende proces door wordt verduidelijkt van aanpassing veeleer dan overname van Griekse cultuurelementen door Zuid- Italiaanse kunstenaars. Rest nog te vermelden, dat de Gnathia-vazen te Leiden in de sinds 1954 geheel nieuw ingerichte galerij der antieke vazen op hun voordeligst zijn opgesteld, en daar doorlopend voor bezichtiging door het publiek toegankelijk zijn. BESTUUR MATER AMABILIS- SCHOOL. Het bestuur van de Mater Arnabi- lisschool te Leiden is als volgt samen gesteld: voorzitter: drs. M. H. M. Kloth, geestelijk adviseur: pater J. D. M. Sweerts, secretaresse: mej. T. Mentink, Mulderstraat 6, Leiden tel. 26170. Voorts hebben zitting: mej. M. A. A. Schreurs; mevr. J. A. Tolenaar, de heer H. I. J. Schrandt, mej. M. Noordman, de heer J. de Groot en mevr. G. H. Oltheten. „ST. ANTONIUS'-BIJEENKOMST. De maandelijkse bijeenkomst van de afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel, café-restaurantgeëm ployeerden „St. Antonius", gister avond en hedennacht in café „De Kroon" gehouden, stond ditmaal piet in het teken van zwaarwichtige be sprekingen over de toestand in het bedrijf of de daarmee verband hou dende vakbelangen. De december-bijeenkomst stond in het teken van de gezelligheid en tal van leden mèt dames waren gister avond in een gezellig onderonsje bij een, waar men zich met diverse spe len bezig kon houden en waarbij men tenslotte nog een prijsje in de v/acht kon slepen ook. De tijd vloog daarbij maar al te spoedig om, doch de leden en hun dames hebben een genoeglijke avond doorgebracht en zijn weer eens los gekomen uit de alledaagse sleur, wat op zijn tijd ook nodig is. VLEES-SHOW IN WAAG GEBOUW. Op 'het Waaghoofd aan de Aalmarkt is een groot reklamebord verschenen, waardoor de aandacht gevestigd wordt op een tentoonstelling van vlees en vleeswaren, welke van woensdag 19 tot èn met zaterdag 22 december a.s. in het Waaggebouw zal worden gehouden. Er zullen sierstuk- ken te bezichtigen zijn en de keu ringsdienst van het openbare slacht huis te Leiden zal een interessante en leerzame stand verzorgen. Iedere vijftigste bezoeker zal een fijne rookworst aangeboden krijgen terwijl elke 250ste bezoeker met een heerlijke Kerstrollade wordt bedacht. Burgemeester jhr. F. H. van Kin schot zal waarschijnlijk deze atrak- tieve expositie openen. Kerstbijeenkomst NRKM. Morgenavond houdt de NRKM te Leiden weer zijn traditionele Kerst bijeenkomst. De belangstelling van de zijde der leden is in de loop der jaren zodanig gegroeid, dat men dit maal de bovenzaal van het Gulden Vlies heeft moet huren om aan allen een plaats te kunnen bieden. Jaarvergadering van „Ons Belang" De woningbouwvereniging „Ons Belang" hield gisteren haar jaarver gadering in de grote zaal van „Den Burcht". De voorzitter, de heer J. Gerritsen, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij deed daarna een greep uit de voor naamste gebeurtenissen, die zich in het afgelopen verenigingsjaar had den voorgedaan, waarvan hij als voornaamste punt naar voren bracht de oplevering van het achtste bouw plan van de vereniging aan de Wil lem de Zwijger laan en aanliggende straten. Verder deed het hem genoe gen dat aan „Ons Belang" weer een aantal woningen is toegewezen, waar door de vereniging weer op beschei den wijze volksvijand no. één, de wo ningnood, helpt bestrijden. Hij riep verder de medewerking in van de leden, om de zware taak van het bestuur zoveel mogelijk te verlichten. Hij noemde de algemene toestand van de vereniging goed. Het jaarverslag en financieel ver slag werden goedgekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat de he ren J. v. d. Wilk en J. Regeer als bestuurslid hadden bedankt. In hun plaats werd gekozen de heer H. J. van Haastrecht, terwijl het bestuur verder werd aangevuld met een lid uit de raad van commissarissen. De hierdoor ontstane vacature in dit lichaam werd aangevuld met de heer A. Gerritsen. De beide aftredende, doch herkiesbaar zijnde bestuursle den, de heren P. Winterkamp en A. de Wolf werden bij acclamatie herbe noemd. De voorzitter, de heer J. Ger ritsen werd met zo goed als alge mene stemmen herkozen. De behandeling van het rapport van de commissie ingesteld tot het uitwerken van de richtlijnen van de zgn. Cuma (Cultureel en Maatschap pelijk Werk) maakte de tongen los. Enkele leden waren bereid in het voorlopige bestuur, ter nadere uit werking van een en ander, zitting te nemen. Getracht zal worden deze commissie uit te breiden met enkele personen die reeds op een dergelijk terrein werkzaam zijn. geweest. Een zeer uitvoerige rondvraag vond plaats, waarna de voorzitter de ver gadering om ongeveer elf uur kon sluiten. Pastoor H. M. J. Brans spreekt over „Verwachting en Vervul ling". De Advents- en Kerstgedachte, die hij ontwikkelt, wordt omlijst dox een programma van zang en piano muziek te verzorgen door mevrouw G. van DongenTe Nijenhuvs, ah Jan Castelèin terior en Arb. Marti,jn, piano. R.K. EHBO „Peerke Donders". Donderdag 13 dec. a.s. is er geen ver volgcursus in verband met de EHBO- wedstrijd in Hoogmade. Vertrek per fiets om 7 uur n.m. vanaf Zijlpoort of per bus om 7 uur vanaf station. Reiskosten worden vergoed. Deelname telt ook als een cursus avond. Bejaarden-societeit St. Lodewijk- en Petrusparochie. Wekelijks wordt in het klubhuis „In de Vrolijke Arke", Lange Pie- terskerkkoorsteeg 15, een bijeenkomst gehouden voor alle parochianen van de parochie van St. Petrus en St. Lode wijk, boven de 65 jaar. Onder het genot van een kop thee is er gelegenheid om te kaarten en te dammen en de dames nemen een handwerkje mee. De gezelligheid wordt nog verhoogd door pianospel door een van de dames van het comité. Iedere donderdag middag van half drie tot vijf uur is er gelegenheid om met de sociëteit kennis te maken. Wanneer men door ziekte of anderszins verhinderd is te komen en men graag eens bezoek aan huis zou ontvangen, dan kan men zich daarvoor richten tot mevr. Ber gers, Douzastraat 23 en mevr. Van Heugten, Lorentzkade 22. SPIEKER. LEIDSE POSTDUIVENVERENIGING „DE VRIENDENCLUB". Bovengenoemde club hield in de Kleine Burcht haar jaarlijkse kam pioenen-avond. De voorzitter, de heer H. v. d. Luit, opende deze avond met een hartelijk welkom aan allen die waren geko men. In het bijzonder werd verwel komd de oud-voorz., de heer S. N. v. Leeuwen en de oud-secr., de heer H. Rol. Vervolgens werd het woord ge geven aan de heer Kleinstra die de film „Snelle Wieken", toonde, waar op hij eerst een inleiding gaf. De film gaf een kleine indruk over de gezond heidstoestand van de vogels en de in richting van de hokken der grote kampioenen. Hierna werden de prij zen uitgereikt aan de kampioenen van het seizoen 1956.1e Kamp. ging naar L. L. Bax, 2e kamp. ging naar C. P. Gijsman. 3e ging naar N. Be- melman. ae 4de naar A. J. Dyssel- bloem, de 5de naar H. v. Klaveren. Ie Kamp. Ie tour oude duiven: N. Bemelman, 2e L. L. Bax, 3e H. van Klaveren. Ie Kamp. 2e tour oude dui ven. L. L. Bax, 2e H. van Klaveren, 3e C. P. Gijsman. Ie Kamp. oude duiven totaal L. L. Bax, 2e H. v. Klaveren, 3e N. Bemel man; le kamp. jonge duiven C. P. Gijsman, 2. J. Dekker, 3. P. J. Olyer- hoek. le Kamp. navluchten: N. Bemel man; 2e kamp.: A. J. Dysselbloem; 3e H. v. d. Luit. Na de pauze vroeg Je heer Beek man, als voorzitter van de feestcom missie, het woord. Deze bood het be stuur èen aantal nieuwe stoelen aan voor het clublokaal. Deze werden met dankbaarheid aanvaard door de voor zitter. Het spel „Duif en Doffer", werd daarna door de heer Kleinstra op het toneel gebracht, hetgeen suc ces oogste. Hierna werden nog enige komische films gedraaid, die het pu bliek daverend deden lachen. Tot slot was er ong een gezellig samenzijn on der leiding van de heer Weideveld. De Beer en de Pasja' f De stichting Nieuw Nederlands Toneel heeft vanmorgen voor de jeugd van de Leidse lagere scholen twee voorstellingen gegeven van het spel: „De Beer en de Pasja". Deze opvoeringen stonden onder regie van Cruys Voorberg. Ook het decor, dat de kinderen prettig aan sprak, en de ontwerpen van de costumes waren van zijn hand. De jeugd heeft veel plezier be leefd aan dit grappige spelletje, dat een bewerking is van een toneel spel in twee bedrijven door Augus- tin Eugène Scribe, een Franse blij spelschrijver uit de eerste helft van de negentiende eeuw. Natuurlijk hebben de spelers van het Nieuw Jeugdtoneel de klucht van Leidse Universiteit Vrijdag 14 december a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat mr. E. Hesse- link, geboren te Arnhem en thans wonende te Oegstgeest, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. FILMAVOND „ONZE VLOOT". De Kon. Vereniging „Onze Vloot" organiseerde gisteren een vrij goed bezochte filmavond in de Academie. De bijeenkomst stond onder leiding van prof. dr. T. H. Milo. Deze heette de aanwezigen van harte welkom en leidde vervolgens de te vertonen films met een enkel woord in. In de eerste rolprent „Born to boats", heeft men willen aantonen, dat vrijwel iedere Engelse jongeman zich in sterke mate tot de zee voelt aangetrokken. Hij kent zowel de schepen van zijn marine als die van zijn koopvardij, terwijl hij boven dien een groot liefhebber is van ver schillende watersporten. Meer nog dan de Nederlander interesseert hij zich voor alles wat met de zee te ma ken heeft. Na de vertoning van dit filmpje, waarvan vooral ook beoefenaars van de zeilsport hebben kunnen genieten, werd een oefening ter zee —in Nato- verband op duidelijke wijze in beeld gebracht. Het belang van de be scherming van koopvaardijschepen door oorlogsschepen werd in „Opera tion Escort" onderstreept. Ongetwij feld met bijzondere belangstelling zal na de pauze de film over het ont staan van 't Suezkanaal zijn gevolgd. Aan actualiteit ontbrak het op deze in alle opzichten geslaagde filmavond niet! Lezing Prof. Dr. Prokopiou. De bekende kunsthistoricus der Universiteit van Athene, prof. dr. An- gelo Prokopiou vertoeft momenteel hier te lande op uitnodiging der Ne derlandse Regering in verband met besprekingen voor uitvoering van het Cultureel Accoord met Griekenland en het leggen van culturele en we tenschappelijke contacten. Tevens houdt hij hierbij een tweetal voor drachten onder auspiciën van het Nederlands Instituuut voor het Na bije Oosten te Leiden en de Allard Pierson Stichting te Amsterdam. De voordracht te Leiden vindt plaats op Donderdag 13 December des avonds te 20.15 uur in de Film zaal van het Akademiegebouw aan het Rapenburg, waarbij de hoogle raar zal spreken over: La Grèce By zantine, welk onderwerp geïllustreerd en de vertoning van een film over de beroemde mozaieken uit de Kerk van Daphni bij Athene, die in 1953 be kroond werd op het Festival te New- Work en het Festival te Edinburgh. Na afloop zal tijdens een receptie in het Akademiegebouw gelegenheid be staan tot nadere kennismaking met de spreker. De voordracht met film vertoning is toegangkelijk voor alle belangstellenden. Gedurende zijn verblijf in Leiden op woensdag 12 en donderdag 13 december zal de Griekse geleerde *en aantal wetenschappelijke en culturele instellingen bezoeken, zo o.a. de La kenhal, het Rijksmuseum van Oud heden, de Universiteits-Bibliotheek met de handschriftencollecties, het Rijksmuseum voor Volkenkunde, het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten enz. Burgerlijke Stand Geboren: Harold Cornelis z. v. C. Poldervaart en- W. Wagemans. Lau- rentius Thomas Maria z. van A. M. J. van der Meer en Th. H. M. van der Hoorn. Johanna d. v. J. Piket en W. v. d. Sluis. Johannes Ilubertus Antonius z. v. A. J. Tetteroo en T. van Duuren. Cornelis Johannes z. v. J. G. van der Wijngaart en G. A. Koch. Johanna Maria d. v. P. J. Vos kuil en J. M. Kortekaas. Elizabeth Tanneke d. v. P. van den Broek en E. B. Contant. Willempje Jannetje d. v. A. Boom en W. J. Pijpers. Overleden: T. B. Schouten man 60 j. G. M. Elsbroek huisvr. van: Oude Vrielink 56 j. J. M. Hartwijk vrouw 69 j. W. C. Jansen wed. v.: van Leeu wen 80 j. W. J. Houwaart dochter 2 dagen. J. M. van der Mee huisvr. van: Bouwman 61 j. P. J. H. van der Ende vrouw 64 j. LISSE (De Engel) INSTALLATIE NIEUWE PASTOOR. Vrijdag a.s. wordt de nieuwe her der van de H. Engelbewaarders- parochie Lisse-Beekburg plechtig in gehaald, waarna de installatie door de deken plaats vindt. Om zeven uur wordt pastoor P. Bottelier door het kerkbestuur verwelkomd, om half acht doet hjj een plechtig lof tijdens hetwelk de installatie plaats vindt. Scribe van alle franje ontdaan. Scri be was de meester van de kluchtige intrige en de geslepen dialoog. Het geraamte dat overbleef is door Cruys Voorberg opnieuw van veel lachwek kende tierelantijnen voorzien, op zo'n wijze, dat de kinderen van de ene lachbui in de andere vielen. Toch is het moeilijk de aandacht van de mo derne jeugd gevat te houden met kin derlijke grappen. Het hardst hebben wij wel horen lachen, toen de beren temmer voorstelde om de beer een „rock 'n' roll" te laten dansen. In het speelse stuk wordt de geschiedenis verteld van twee Franse jongelieden, genaamd Pipopette (kluchtig gespeeld door Joop van der Donk) en Trista- patte. Zij zijn op zoek naar de zus ter van de laatste, die onder valse voorwendsels naar Turkije is gelokt naar het paleis van de Pasja. Aan het hof van de Pasja bedenken de beide broeders een list, die is afge stemd op de grote liefde voor beren van de Pasja. Het stuk werd vlot en duidelijk gespeeld. De Leidse Jeugd Actie was de organisator van deze geslaagde voorstellingen. Laatste Berichten KERSTFEEST KONINKLIJK GEZIN IN DEN HAAG. De koninklijke familie zal dit jaar het Kerstfeest vieren met het perso neel van de Koningin en de gezin nen in het koetshuis van de konink lijke stallen te Den Haag op zater dag 22 december te 17.00 uur. PRINS BERNHARD HEEFT BRONCHITIS. Prins Bernhard moet wegens een lichte bronchitis op medisch advies enige dagen het bed houden. Nachtelijk drama op boerderij In de afgelopen nacht heeft zich op een aan de Loevenhoutsedijk aan de rand van Utrecht gelegen boerderijtje een familedrama afgespeeld, waarbij een van de zoons zijn slapende oroer met een hamer de schedel heeft in geslagen. Hij heeft daarna zelf politie gewaarschuwd, die het slacht offer in vrijwel hopeloze toestand aantrof. Over de toedracht vernemen we van de politie het volgende: De boerderij wordt bewoond door de 82-jarige moeder met twee zoons en een dochter. De moeder, die aan aderverkalking lijdt, wordt daarte gen door de 47-jarige oudste zoon en de dochter medicijnen van de dokter toegediend. De jongste zoon verzette zich daar steeds tegen. Vermoedelijk als ge volg van een opgelopen hersen schudding had deze 38-jarige zoon het waanidee, dat zijn moeder door zijn broer en zuster zou worden ver giftigd. Gisteravond is hierover, zoals meer malen eerder was gebeurd, een ruzie ontstaan. Nadat het gezin naar bed was gegaan, heeft de zoon in de loop van de nacht zijn slapende broer in bed overvallen en met een hamer de schedel ingeslagen. Om zes uur van ochtend is hij aan het politieposthuis zijn daad komen vertellen. Bij de komst van de politie aan de boerderij waren de moeder en dochter, die bei den nog sliepen, nog onbekend met het gebeurde. Bejaarde huishoudster tijdens brand gestikt Te Enschede is gistermorgen tij dens een overigens vrij onbetekenen de brand in het huis van dokter Grut- gers aan het Stationsplein, een 68-ja- rige huishoudster door verstikking om het leven gekomen. De brand, die ontstaan was doordat bij laswerkzaamheden op de zolder van 't belendende huis, 'n lasvlam het houtwerk van het doktershuis had aangetast, werd door een politie agent ontdekt. Op het alarm ging de huishoudster, mej. De Vries, met de werkster naar boven om te zien wat ze nog voor verbranding konden be hoeden. Na enige tijd miste men de huis houdster. Men dacht, dat ze van schrik was weggelopen, doch toen ze niet terug kwam, begon men het ergste te vrezen. Omstreeks elf uur was de brand geblust en toen de dikke rook optrok, vond de brand weer bij haar inspektie op de zolder het stoffelijk overschot van de huis houdster, die door verstikking om het leven was gekomen. De brand is tot de zolder beperkt gebleven. De waterschade is zeer groot. SENSATIONELE ACHTERVOLGING VAN SMOKKELAUTO. In de nacht van dinsdag op woens dag reed in snelle vaart een tien- tons auto, voorheen als legervrucht- wagen gebruikt, achtervolgd door enige politieauto's in de richting Becht, St. Oedenrode, Oss. In het nauw gedreven, wisten de smokke laars zich van hun vervolgens te ontdoen, door het uitstrooien van scherpe voorwerpen, waarop de ver volgers, maar eveneens alle over deze route passerende auto's en an dere voertuigen werden uitgescha keld door lekke banden. Een autobus liep zelfs vier lekke banden op, ter wijl talrijke personenauto's met een of meer lekke banden de reis moes ten onderbreken. De chauffeurs bleef niets anders over dan hun wagens achter te laten. De politie speurt ijve rig naar de daders. Het ontvlammen van ethergas dat kort tevoren bij een operatie was gebruikt, was de vermoedelijke oor zaak van een kinder-brandje, dat gistermiddag in het Emma-zieken- huis te Amsterdam ontstond. Een hulpverpleegster liep brandwonden op aan gezicht en handen, een ander sprong uit het raam en kreeg een shock. Het vuur werd geblust door een timmerman en een monteur. RECHTZAKEN HET BIER OF DE SLECHTE WEG? Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse Politierechter een 25- jarige veehouder uit Nieuwkoop tot drie weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De verdachte had op 9 september 1956 te Ter Aar een auto bestuurd terwijl hij onder drankinvloed ver keerde en na een aanrijding was hij doorgereden zonder zijn identiteit bekend te maken. Een 18-jarig meisje, het slachtoffer, vertelde als getuige, dat zij van een avondje in het parochiehuis kwam. Plotseling werd zij van achteren door een auto aangereden en op de weg gesmakt. Het gevolg was dat de knieschijf gebroken was of gescheurd. Getuige V. had het ongeluk zien ge beuren en had een motor aangehou den. Hij was er achterop geklom men en had 'n achtervolging ingezet. De verdachte had echter zo slinge rend gereden, dat zij hem niet kon den inhalen. Bij café 't Haasje was hij gestopt ?n toen was de getuige bij verdachte in de auto gaan zitten en was men terug gereden. Verdachte zei maar één glaasje bier te hebben gedronken en wel goed in staat te zijn geweest om te rijden. Hij vertel de dat hij zelf naar het gemeentehuis was gereden, vandaar met de poli tie naar de dokter en daama had hij de politie naar huis gereden. Hij had van het ongeluk niets gemerkt en ook had hij niet hard gereden. Even min had hij er iets van gemerkt dat hij door een motor achtervolgd we.'1. De veehouder was nog niet eerder veroordeeld. De officier van justitie merkte nog op, dat de bloedproef een gehalte had aangewezen, dat op de grens lag van hetgeen als criterium wordt aange nomen. Verd.'s raadsman vertelde, dat de aanrijding niet ernstig was geweest. De polderwegen zijn slecht en men zoekt als automobilist het beste pad. Zodoende gaat men van links naar rechts.«Met een grote snelheid kun je niet over de Langeraarse weg rij den. Ook de politie had gezegd dat verdachte goed reed. Daarom vroeg de raadsman aanhouding om de po litieman als getuige te horen of vrij spraak. De politierechter achtte het tenlastegelegde evenwel bewezen. MISHANDELING. De Haagse Politierechter veroor deelde overeenkomstig de eis een 28-jarige metselaar uit Leiden /ze gens mishandeling tot 30,boete of 15 dagen en een week voorwaardelij ke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De mishandeling was gebeurd op zondag 26 februari in de Breestraat. Hier was verdachte in aangeschoten toestand mei enige kornuiten uit een taxi gestapt. Zonder meer zou ver dachte een voorbijganger plotseling hebben geslagen. Het slachtoffer ver telde als getuige, dat hij opeens werd beetgepakt en een paar slagen in het gezicht had gekregen. Zijn overhemd ging hierbij stuk. De verdachte verklaarde, dat de vrouw van het slachtoffer had gezegd: „Laten v/e even wachten tot dat zoodje voorbij is". De verdaente was hierover kwaad geworden. Verdachte v/as reeds vaker veroordeeld, o.a. eenmaal wegens mishandeling van een ambtenaar in functie. Scheepsberichten AAGTEDIJK 11 Le Havre. ALDERA- MIN 11 v Madras n Rangoon. ATJE RAY'S p 11 Scillys n R'dam. BAARN p 10 nm Barbados n R'dam. BANDA 11 te Hamburg. BATANG 12 te Barcelona. CAMEROUNKUST 11 te Freetown. CLA- VELLA (t) 12 te Bombay. EENHOORN 11 v Bremen n R'dam. GOUWE p 11 Wight n A'dam. HESTIA 11 te Ciudad Trujillo. HOUTMAN 12 te Surabaja. KALINGA ft) 11 v Pt de Bouc n Cura- gao. LANGKOEAS p 11 kp Finisterre n R'dam. LOUIS LANTA p 11 Las Palmas n mden. LUTTERKERK p 11 kp Agulhas n Lorenco Marques. MAAS p 11 Oues- sant n Lissabon. NANUSA 13 te Masinloc verw. PRINS WILLEM V 11 te St Louis. PURFINA HELLA (t) p 11 Ouessant n Antw. RONDO 12 Banjuwangi. ROTULA (t) 11 v Ardrossan n Stanlow. RIJN- KERK 12 te Moxambique. SCHOUTEN 13 Tj Priok verw. SINGKEP 12 te Pt Swettenham. STAD SCHIEDAM 11 v Gi braltar n Civita Vecchia. TARAKAN 12 te Napels. THEOBALDIUS (t) 11 van Hamburg n S Lorenzo. Marktberichten WOERDEN. 12 december. Kaas Aangevoerd 27 partijen, notering 2.382.50. Handel matig. LEIDSCHENDAM, 12 dec. Groente. Sla A 24—25. idem B 16—19; idem C 610; stoofsla 1528; andijvie 31 G8; bospeen 2328; boerenkool 22 28; kroten 11—13; prei 12—19; sel derij 810. TER AAR, 10 dec. Groente. Wit lof I 0.61—079; idem II 0.41—0 63; idem stek 0.150.24; glasandijvie 0.280.47; andijvie 0.19; spruiten 0.54 0.58; idem B 0.42. waspeen 0.10 0.20; rode kool 0.180.19; savoye kool 0.20—0.21; tomaten 0.28—0.31; boerenkool 0.11; prei 0.19—0.25; uien 0.20 alles per kg.; sla 0.09; knolsel derij 0.18—0.19 alles per stuk. boe renkool 0.501.20 per kist; appelen: Goudreinetten 0.17; Jonathan 0.10— G.13; Bramley Seedling 0.11—0.15; Golden Delicious 0.16; druiven 0.67 alles per kg.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3