S)eÊcid6eSoiiAcmt Geruchten dat Janos Kadar verdwenen zou zijn zelfmoord de Russen Men spreekt van of liquidatie door Overal in Hongarije ligt het werk weer stil Hongarije verlaat de Algemene Vergadering Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13981 Hongaarse regering voelt zich niet thuis in de Ver. Naties Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Prijsstabilisatie IJTET prijsstabilisatiebeleid van de minister van Economische Za ken is by de behandeling van diens begroting in de Tweede Kamer uit voerig aan de orde geweest. Minister Zijlstra heeft daarbij ge zegd zich zeer wel bewust te zijn dat hij thans wat het prijsbeleid be treft de wind tegen heeft en dat het niet uitgesloten zal zijn, dat er in de komende tijd krachtige prijsbewa. king en prijscontrole nodig zal kun nen zijn. Immers wanneer er een snelle stijging van de internationale goederenprijzen zou optreden moet worden voorkomen, dat de prijzen onnodig ver zouden oplopen. Men dient dit prijsbeleid dus voor al te zien tegen de achtergrond van de verscherpte internationale situa. tie, welke de nationale economische problemen een uitdrukkelijker accent geeft. Nu zijn kwantitatieve gegevens over de gevolgen van de internationale toestand voor de Nederlandse econo mie moeilijk te geven, maar minister Zijlstra heeft dit toch geprobeerd door uit te gaan van gegevens om trent de ruilvoet voor, tijdens en na het conflict in Korea. Daartoe stelde hij de ruilvoet in 1948 op 100 en hij kwam dan voor 1949 door de devaluatie op 90. In 1951 zakte de ruilvoet tot 88, in 1952 tot 87. In 1954 en '55 werd een klein herstel bereikt tot 90 en 92. In de eerste negen maanden van 1956 noemde minister Zijlstra het getal 90, waarna echter weer een verder zakken moet worden verwacht. Dit alles betekent, dat wij met de opbrengst van onze export minder zullen kunnen invoeren dan voor heen en bovendien, dat ook de pro ductiviteit daaronder zal lijden. Die ongunstige invloed is deze, dat 2 punten daling van de ruilvoet 1 punt van de productiviteit teniet doet, dat is: de productie per eenheid-product, per arbeider, per dag. Nu ging het voorgenomen program der bestedingsbeperkingen, welke noodzakelijk waren ten gevolge van de achteruitgang van het overschot op onze betalingsbalans, uit van de veronderstelling, dat er in 1957 geen verstoring van onze ruilvoet zou op treden. In totaal moesten toen de bestedingen met 500 miljoen gulden worden beperkt, nu echter met een verslechtering van onze ruilvoet re kening moet worden gehouden, zal dit bedrag ook hoger komen te liggen. F\EZE gehele ontwikkeling is na- tuurlijk een zware druk op het bestaande prijsbeleid, dat eigenlijk gepland was voor het jaar 1956. Niet voor niets heeft minister Zijlstra daarom nu reeds gezegd, dat de in dustrie er goed aan zal doen geen nieuwe prijsverhogingen per 1 januari 1957 aan te kondigen. Zolang die aankondigingen nog in 1956 zou den geschieden, zou dit in strijd zijn met de afspraak, welke met het be drijfsleven voor 1956 was gemaakt. Bovendien is de S.E.R. bezig met het opstellen van een advies aan de regering over de vraagstukken be treffende de bestedingsbeperking. Het is immers duidelijk, dat alleen met een bestedingsbeperking het te ruglopen van de arbeidsproductivi teit door de verslechtering van de ruilvoet kan worden opgevangen, daar alleen op deze wijze de invoer, welke ons kostbare deviezen kost, kan worden ingeperkt. Men is nu eenmaal geneigd bij hogere inkomens ook meer te besteden, maar dat juist moet worden voorkomen, om de ach teruitgang van het overschot op onze betalingsbalans niet nog meer te doen toenemen. Minister Zijlstra heeft er blijkbaar op gedoeld, dat de S.E.R. er bij de opstelling van dit advies vanuit gaat, dat het huidige prijsstabilisatiebeleid ook voor 1957 mej alle kracht zal worden voortgezet. De handhaving van het prijsstabi lisatiebeleid betekent volgens minis ter Zijlstra niet. dat binnen het raam van het bestedingsbeleid geen subsi dies kunnen worden afgeschaft, die op zichzelf een prijsstijging veroor zaken," want daaruit kan men auto matisch een eis tot loonsverhoging distilleren. En hiermee zit men dan weer mid den in de kwestie van de loonpolitiek, welke verleden jaar het beleid van de minister reeds heeft doorkruisd. Nu wil minister Zijlstra zijn prijs- stabilisatiepolitiek in 1957 blijkbaar voortzetten. En dan is het ietwat be angstigend te bedenken, dat eerst op 1 januari de algemene ouderdoms wet in werking zal treden, waarvoor een premie rond zeven procent zal worden geheven tot een bepaalde loonhoogte. Vervolgens zal zeer waar schijnlijk op de helft van 1957 een huurverhoging van 25% in werking treden. Indien voor deze beide stij gingen van de levensstandaard com pensaties zouden worden gegeven. Zoals altijd in de bedoeling heeft ge legen, zal dit de prijsstabilisatiepoli- tiek van minister Zijlstra uitermate bemoeilijken. Men moet er wel uitermate bfe- nieuwd naar zijn hoe de regering deze moeilijke puzzle zal oplossen. Maar het is niet voor niets, dat minister Zijlstra heeft gezegd, dat hij in zijn nieuwe ministeriële perio de de wind tegen zal hebben. In Hongarije doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de pro-Russische premier Janos Kadar zich heeft doodgeschoten. Volgens andere geruchten Is hij door de Russen gearresteerd en over de grens gevoerd. Sinds vrijdag heeft men de premier niet gezien of gehoord. Radio-Boedapest heeft gister avond echter beweerd dat Kadar 's morgens een arbeidersdeputatie had ontvangen. In heel Hongarije heerste gisteren een vrijwel algemene staking. Er zijn zelfs gegevens dat de staking niet tot 48 uur beperkt zal blijven, zoals de Centrale Arbeidersraad van Boedapest wenste. Arbeiders in verscheidene delen van het land hebben verklaard te zullen blijven staken tot de rege ring haar politiestaat-methoden opgeeft Gisteravond om zes uur is de staat van beleg van kracht geworden. Dit betekent dat personen die zonder vergunning wapens bezitten standrechte lijk ter dood kunnen worden veroordeeld. Boedapest is nog steeds door een ring van Russische tanks van de buiten wereld afgesloten. Hevige gevechten worden gemeld uit de omgeving van Pees, waar de staking ook algemeen is. Russische tanks sluiten Boedapest af voor de wraak der contra-revolutio nairen". Zo totaal is de staking dat zelfs de vitale voedselindustrieën, zoals de melkfabrieken, niet werken. Redio- Boedapest deed gisteren herhaaldelijk een beroep op de arbeiders van de melkfabrieken, \ww\\n. V.'.Vo te gaan „omdat baby's, kleine kinde ren en aanstaande moeders melk be hoeven". ONVRUCHTBARE ONDERHANDELINGEN. Volgens radio-Boedapest heeft pre mier Kadar gisteren tegenover de arbeiders delegatie de hoop uitge sproken eind volgende week een ge detailleerd regeringsprogramma te kunnen bekendmaken. Kadar voor spelde, dat na de militaire nederlaag de contra-revolutionairen ook een politieke nederlaag zal worden toe gebracht, aldus radio-Boedapest. Vluchtelingen die over de Oosten rijks-Hongaarse grens kwamen, ver telden gisteren dat Russische tanks alles en iedereen bij de rand van de hoofdstad aanhouden. Op tal van plaatsen in het land kwamen botsin gen tussen woedende arbeiders en communistische politiemannen voor. De grote ijzer- en staalfabriek op het eiland Ssepel in Boedapest is doqr Russische tanks en pantserwa gens van de buitenwereld afgesne den. De Russen trachten op deze wij ze te voorkomen dat de stakende ar beiders vernielingen aanrichten. „Ar beiders legers" buiten de fabriek dreigden volgens vluchtelingen, de Russen te zullen aanvallen als zij de fabriek zouden durven betreden. Alles ligt stil in Boedapest. Radio.-Boedapest, in handen van de pro-Russische regering, liet er geen twijfel aan bestaan dat er een geweldige staking gaande is. De ra dio gaf toe dat: 1. er geen stroom is in Boedapest; 2. er geen treinver keer is; 3. de posterijen stil liggen; 4. in geen enkele fabriek wordt ge werkt „omdat de arbeiders bang zijn Op dezelfde wijze riep radio-Boe dapest de mijnwerkers op met de mededeling, dat vele ziekenhuizen geen operaties kurihen uitvoeren aangezien er door de kolenschaarste zelfs geen heet water is om de instru. menten te steriliseren. De vlucht uit Besan<;on Omtrent de vlucht van 300 Hon gaarse vluchtelingen mannen, vrouwen en kinderen uit een vluchtelingenkamp bij Besan^on in Oost-Frankrijk, vernemen wij nog het volgende: Onder de vluchtelingen was onrust verwekt door geruchten volgens wel ke zij geïnterneerd zouden worden. Toen maandag een detachement van het Franse leger in de buurt van het kamp begon met oefeningen, waarbij geschoten werd, is de onrust vermoe delijk in een paniek omgeslagen. Lij trokken te voet over de besneeuwde Alpenwegen naar de Zwitserse grens. De Zwitserse grenswachten lieten de vluchtelingen, die zeiden, dat zij bij de Amerikaanse ambassade in Genève asiel wilden vragen, niet passeren, toen zij dinsdagochtend bij de grens arriveerden. De Franse auto riteiten hebben nu besloten 200 van de vluchtelingen naar het kamp bij Besangon terug te zenden, de rest gaat naar Montbeliard, waar werk gelegenheid voor de Hongaren is. VERBEURD VERKLAARD. De Hongaarse regering heeft gis teren over radio-Boedapest laten we ten, dat de bezittingen van alle men sen, die sinds het begin van de strijd op 23 oktober het land verlaten heb ben, aan de staat zullen vervallen. Meer dan 130.000 vluchtelingen zullen, indien zij niet vóór 31 maart 1957 terugkeren, getroffen worden door de nieuwe regeringsmaatrege len. De concierges en blokhoofden hebben bevel gekregen binnen drie dagen de namen door te geven van alle personen, die verdwenen zijn. EXECUTIE VAN ARBEIDERS? Het Westberlijnse blad „Berliner Zeitung" schreef gisteren, dat het Hongaarse communistische regiem in Boedapest 22 arbeiders heeft" doen executeren. Onder hen bevonden zich vier leden van de Centrale Arbei dersraad. Het blad schreef, dat de arbeiders „beestachtig gefolterd" werden voor dat zij geëxecuteerd werden. De com munisten wilden de arbeiders dwin gen een complot tot omverwerping van de regering-Kadar te beken nen. EVENVEEL DODEN ALS VLUCHTELINGEN. Reizigers, die uit Boedapest in Bel grado aankwamen, schatten het totale aantal doden sedert het begin van de opstand op 120.000. 300.000 Men sen zouden gewond zijn, van wie een derde deel ernstig. Vele van de slachtoffers zijn jeugdige personen. Volgens de reizigers bevinden zich zeer veel tanks in Zuid-Hongarije, niet ver van de Zuidslavische grens. Verscheidene kilometers vóór de grens is er niets meer te zien van de Russische militaire bezetting, zo- oorl°g 15 geworden, dat niemand van Zuid-Slavië uit iets ongewoons kan waarnemen. De grenscontrole is in handen van de Hongaarse veiligheidspolitie. De mond gesnoerd. De communistische afgevaardigde Marin is dinsdag in de Franse Na tionale Vergadering het spreken on mogelijk gemaakt door de kreet „moordenaars" en het geklepper met deksels can lessenaars, omdat de communist het Russische ingrijpen in Hongarije wilde verdedigen. Marin zei, dat iedere Fransman er zich over dient te verheugen, dat, dank zij Russisch ingrijpen, Honga- rijs niet weer een broedplaats voor Afgevaardigden van rechts en het centrum protesteerden luidruchtig en staakten hun protesten niet, totdat Marin weer was gezeten. fraöte>c S)uCCe& tiaat Uatifó John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken (links), gefotografeerd met zijn Franse ambtsgenoot Christian Pineau, tij dens een bespreking op het Franse ministerie van buitenlandse zaken in Parijs. Eerder op de dag had Dulles geconfereerd met de Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, betreffende de problemen rond het Suez- kanaal. Wanordelijkheden in Stettin Te Szczecin (Stettin), in Polen, heb ben zich wederom wanordelijkheden voorgedaan, waarbij ruiten van het Sowjet-Russische consultaatsgebouw ter plaatse werden ingeworpen. De ordeverstoorders poogden ook het gebouw zelf binnen te dringen, doch dit werd hun door de politie belet. De ordeverstoringen begonnen, toen een Poolse militieman een dronken man arresteerde. Omstanders be vrijdden de arrestant en vielen de militieman aan. Er vormde zich een vertoornde menigte, die een van de grote wegen van Szczecin blokkeerde, de ruiten van verscheidene tram wagens inwierp en verscheidene mili tiemannen een pak slaag toediende. Daarop trok men op naar het Sow jet-Russische consultaatsgebouw, doch militiemann en miltairen wis ten voor dit gebouw een einde aan de wanordelijkheden te maken. Verscheidene personen werden ge arresteerd. PARIJSE TREINEN MET DE KERST EN MET NIEUWJAAR. In verband met de Kerst- en Nieuwjaarsdrukte zullen de onlangs opgeheven nachttreinen tussen Am sterdam en Parijs tijdelijk weer rij den. £eft Mik aam de mijAeid Een groepje Egyptische' officieren, dat door de Israëlische troepen tijdens de gevechten in de Sinaï-woestijn krijgsgevangen werd gemaakt, kijkt met een mistroostige blik óver de prikkeldraadafzetting van een kamp naar de vrije wereld. Op verschillende plaatsen in Israël zijn tentenkampen opgericht om de krijgslieden van president Nasser te legeren. „Binnenlandse aangelegenheid" De Hongaars delegatie is gisteren uit de Algemene Vergadering van de Ver. Naties weggelopen uit protest tegen de „inmenging van de Ver. Na ties in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije". Dit betekent niet, dat Hongarije het lidmaatschap van de Ver. Naties prijsgeeft. De delegatie verklaarde slechts, niet te zullen terugkeren zolang 't debat over Hongarije voort duurt. De Algemene Vergadering voert thans een debat over de door Ame rika gesteunde resolutie, waarin de Sowj et-Unie wordt veroordeeld we gens haar weigering om de troepen uit Hongarije terug te trekken. De permanente vertegenwoordiger Ook onrust in Litauen De opstand in Hongarije heeft de „reactionairen" in Litauen aangemoe digd. Deze mededeling, waaruit blijkt dat in dat onder de voet gelopen Oostzeeland tenminste onrust heerst, is afkomstig van de eerste secretaris van de Litause communistische par tij, A. Snetsjkoes. Snetsjkoes deelde in de opperste Sowjet van Litauen mede, dat leden van de vroegere antivolkse partijen, vertegenwoordigers van de <uitbui- tersklasse, bourgeoistische elementen en hun helpers „in Litauen de kop hebben opgestoken". Sommigen van die „reactionairen" hebben zich voorgedaan als democra ten, zei hij, maar anderen hebben openlijk getracht stemming te ma ken tegen de regering. Die pogingen zei hij, hebben geen succes gehad. Wind neemt toe In de krachtige westcirculatie bo ven de Atlantische Oceaan heeft zich de afgelopen 24 uur opnieuw een zeer diepe depressie ontwikkeld, waarin vanmorgen de luchtdruk in de kern tot ongeveer 950 mb was ge daald. Om de depressiekern heen heeft zich een flinke storm uitgebreid. Het ziet er naar uit, dat de de pressie zich in npordoostelijke rich ting langs Schotland naar de Noorse kust zal verplaatsen en het storm- veld o.a. op de Noordzee zal terecht komen. De zuidwestelijke wind zal daar door gaan aanwakkeren en kan langs de kust de stormgrens overschrijden. Voorts zal het koufront van de de pressie vanavond het westen van het land bereiken en vergezeld van re gen passeren, waarna minder zachte lucht binnenstroomt, waarin opklarin gen voorkomen maar ook enkele buien. van Amerika bij de Ver. Naties, Ca bot Lodge, verklaarde naar aanlei ding van het weglopen van Hongarije: „Dat is één Sowjet-agent minder. Het zou ons heel wat moeite en tijd be sparen, indien alle andere satellie ten hetzelfde deden". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? S (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND. Aanvankelijk enige regen, la- ter opklaringen, maar ook nog een enkele bui. Overwegend j krachtige en langs de kust tij- del ijk harde of stormachtige zuidwestelijke wind. 13 Dec. v.m. 11.30; n.m. 12.05. 'So^waterstanden 13 Dec. zon op 8.42; onder 16.30; maan op 13.41; onder 3.26. Het weer in Europa De wperrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 1 C. OSLO regenbui o KOPENHAGEN half bew. 5 ABERDEEN regen 3 DUBLIN geheel bew. 12 LONDEN geheel bew. 9 AMSTERDAM geheel bew. 9 BRUSSEL motregen 1 PARIJS regen 9 BORDEAUX motregen 12 GRENOBLE nevel —o NICE onbewolkt 5 BERLIJN regen 8 FRANKFORT regen 6 MüNCHEN zwaar bew. 1 ZURICH nevel 1 GENèVE nevel 2 LOCARNO onbewolkt —3 WENEN half bew. 0 INNSBRUCK half bew. —4 ROME nevel 8 MALLORCA onbewolkt 2 Korreltje Wie de wagen simeert, helpt zijn paarden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1