DE SPOKENJAGE P. C. A. ten Broek bereikte leeftijd der sterken Oudste lid van Leidse KVP-raadsfractie gehuldigd Met feestelijke receptie in „De Doelen" „De Rijnklievers" exposeerden Pro Ecclesia voor scheidend school hoofd te Sassenheim - M.]. A. Post MAANDAG 10 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Het college van b. en w. schonk de heer Ten Broek 'n taart met als op schrift Particulier Bouwbedrijf „Hout rijke Huizen". Vl.n.r. wethouder D. van der Kwaak, J. C. van Schaik, de burgemeester, mevr. Ten Broek en de heer Ten Broek. Met een drukbezochte receptie in hotel-restaurant „De Doelen", werd zaterdagmiddag de zeventigste ver jaardag gevierd van de heer P. C. A. ten Broek, het oudste lid van de KVP- fractie in de Leidse raad. Om drie uur werd de feesteling, vergezeld van zijn echtgenote en een schoonzus ter, door het huldigingscomité de re ceptiezaal binnengeleid, waar vrien den en bekenden hem met handge klap ontvingen. Bij zijn binnenkomst werd de jarige een corsage opgespeld, terwijl me vrouw Ten Broek een ruiker werd aangeboden. Aanwezig waren o.m. mgr. Th. M. Beukers, pastoor W. E. Blok, rector L. P. M. Vester, en verschuilende andere geestelijken, alsmede verscheidene raadsleden, dr. K. Reitsma, directeur van het openbaar slachthuis, ir. D. Y. Lem, direkteur van de dienst open bare werken te Leiden en de heer W. H. den Hartigh, refendaris ter ge meentesecretarie. Voorts kwamen afgevaardigden van „Verbum Dei" en van andere verenigingen, waarin de jubilaris een actief aandeel heeft.' Als eerste spreker voerde 'het woord de wethouder S. Menken, die zijn waardering uitte voor de talloze verdiensten op kerkelijk en maatschappelijk terrein, die de jarige na zijn „Indische periode" in Nederland heeft verworven. Spreker belichte de bescheidenheid, waarin de heer Ten Broek nog steeds in zovele zakelijke en familiaire ver houdingen een krachtige steun is. De heer Menken zeide, dat men om deze bescheidenheid, had besloten de ju bilaris deze receptie aan te bieden. De wethouder bood de jarige een gro te doos sigaren aan. Vele sprekers. Het lid van de raad de heer J. van Iterson, voorzitter van de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren, schetste vervolgens de heer Ten Broek als een figuur, waarvan kracht uitgaat. Hij zeide bewondering te hebben voor de vitaliteit, die de feeste ling op zeventigjarige leeftijd nog be zit. Spreker wenste de jarige vele ja ren toe van gezondheid en werklust. Menselijkheid. De voorzitter van de K.V.P.-fractie, de heer A. van Dijk, prees de men selijkheid die de heer Ten Broek vooral in zijn werk als lid van de commissie voor huisvesting in het contact met de medemens heeft ge legd. Namens het collectantencollege van de St. Petrusparochie kwam de heer C. F. Meerpoel zijn gelukwensen aan bieden. Hij beschreef de heer Ten Broek als een correct man met hoge opvatting van zijn plicht Namens het college bood ook hij de jubilaris een doos sigaren aan. Nadat de heer B. J. Huurman, voorzitter van de Protestant-Christe lijke raadsfractie in een toespraakje het accent had gelegd op het open oog, dat de heer Ten Broek heeft voor de moeilijkheden en op de pret tige wijze, waarmee hij met zijn me demensen omgaat, kwam de burge meester, jhr. F H. van Kingschot aan het hoofd van het voltallige college van B. en W. de jarige complimen teren. Het college liet zijn wensen ver gezeld gaan van een heerlijke taart in de vorm van een huis. De taart droeg het opschrift: Particulier Bouwbedrijf „Houtrijke Huizen'", 70-jarige ervaring", hetgeen onge twijfeld in verband gebracht dient te worden met het pleidooi, dat de heer Ten Broek bij de behandeling van de gemeentebegroting heeft ge houden voor de particuliere bouw en voor houtrijke huizen. Namens de commissie van Open bare Werken overhandigde wethou der A. J. Jongeleen vervolgens met zijn beste wensen een „bouwdoos", gevuld met sigaren, waarmede de heer Ten Broek zo hoopte wethou der Jongeleen nog lang zou kun nen doorbouwen. De receptie, die tot vijf uur duurde werd nog door vele vrienden, ken nissen en relaties bezocht. ST. NICOLAAS BIJ „OM DE DOORBRAAK". Voordat St. Nicolaas vertrok heeft hij ook nog een middag vertoefd bij de jeugd van de speeltuinvereniging „Om de Doorbraak". Zaterdag j.l. vonden in het Anto- niusclubhuis aan de Mare twee grote kinderfeesten plaats. Dat de kinde ren volop genoten bewees wel de enthousiaste bijval, welke clown Corty en partner alsmede de Holl. Amerikaanse goochelaar Hagert ten deel viel. Na afloop ontving elk kind nog een groot pakket van St. Nicolaas. Dat de jeugd ook de ouden van dagen niet vergeet, bewees het ac- tieve bestuur van „Om de Door braak" door aan elk der bewoners van de Oudeliedenhuizen aan de He rengracht en Kaarsenmakersstraat eveneens een pakket te schenken. Heren west le klasse: HHIJCAmster dam 20, BMHCLaren 00, Be Fair SCHC 04. TOGOHilversum 21. Overgangsklasse A: H D MDelftse Studenten 2—0, BMHC II—Victoria 0—1, AllianceHGC 00, AeolusLeiden 4-2. Tweede klasse C: Cl. te WerveRing Pass II 2—0. BMHC V—Kieviten II 0—1, HuditoHGC III 12, Zuidwijck— Leiden II 20. Dames le klasse: AmsterdamGooi 2—2, BDHC—Kieviten 0—1, RBC—Be Fair 0—1, Hilversum—TOGO 1—0. Tweede klasse B: Rood WitBDHC III 52, SpiritAlliance II 21, TOGO IILeiden 21. R.K. MIXED HOCKEYCLUB „SISEO" Siseo IHudito III (heren) 11. Op het hobbelige veld in de Roomburger polder heeft het eerste herenelftal van Siseo tegen Hudito uit Delft met een gelijk spel genoegen moeten nemen. Met een na de beginpully zette Hudito enkele gevaarlijke aanvallen op, maar naarmate de Siseo-achterhoede er beter inkwam, werd het spel meer naar de Hudito-helft verplaatst. Siseo kreeg veel strafcorners te nemen, maar het lukte niet om deze in doelpunten om te zetten. Het Siseo- overwicht groeide nog steeds en de mid- voor wist. nadat hij de keeper omspeeld had, het eerste doelpunt te zetten. Tot de rust hield Siseo een licht veldoverwicht maar tot doelpunten kwam het niet meer. Na de rust was Hudito meer in de aanval maar doordat er weinig geschoten werd kwam er geen verandering in de stand. Bij een plotselinge uitval van Siseo kon de keeper van Hudito door een snelle reactie de bal over het doel wer ken. Hudito kwam steeds meer opzetten en uit een strafcorner wisten zij de stand op 11 te brengen. Aan beide zijden werd nog verwoed om het win nende doelpunt gestreden, maar toen de scheidsrechter het eindsignaal liet horen was de stand nog 11. Het tweede herenelftal verloor Kieviten met 21, terwijl de jongens met 10 verloren eveneens van Kieviten. Togo IIISiseo I (dames) 11. Het is Siseo dit keer niet gelukt een over winning te boeken. Met een verzwakt elftal, waarin drie invalsters waren op genomen, speelden zij op Klein Zwitser land tegen Togo. Vooral in de eerste helft had Togo een groot vèldoverwicht en het was vooral aan het spel van de uitstekend spelende linksback te danken, dat Togo niet tot doelpunten kon komen. De rust ging in met een dubbel blanke stand. Na de rust nam Togo al heel spoedig de leiding na een prachtig schot van de midvoor, dat voor de Siseo- keepster onhoudbaar was. Siseo kwam er wat beter in, maar de aanvallen liepen op niets uit en er werd slecht samen gespeeld. Uit een van de schaarse voor zetten wist de midvoor van Siseo de' stand gelijk te maken. De aanvallen op het doel van Togo werden tegen het eind van de wedstrijd wel wat beter, maar toch moest Siseo met een gelijk spel genoegen nemen, hetgeen, gezien de omstandigheden, toch nog niet zo'n slecht resultaat was. Het tweede dames-elftal speelde, ter wijl zij de gehele wedstrijd een licht veldoverwicht hadden, gelijk (1—I) tegen Togo V. De meisjes speelden deze zondag ZUIDWIJCK—LEIDEN II 2—0. De derby ZuidwijckLeiden is dit keer een overwinning geworden voor Zuidwijck. Reeds dadelijk in het begin (84) MolWimn hx dat <k temen tetek ftaan.'laten m\ dewamenen uihmeten'Moord71a?Qoed, watemen! teneiapfö'EetilamtifkjHtemfit!) vertrouwen Mo!M hebben hetdutvels termen iutliebeette nemen, enlamteeklKhnaarde waterval klatert driven!Hahaha! De Leiderdorpse postduivenvereni ging „de Rijnklievers" die ook vele leden in Leiden telt, hield zaterdag en zondag, in hotel-restaurant „Bel- levue" haar jaarlijkse klubtentoon- stelling en in tegenstelling met vori ge shows verschenen nu niet minder dan 180 vogels „aan de start". Keurmeester C. Goetzee uit R'dam wist de juist vogels te vinden en alle inzenders zullen tevreden zijn met de behaalde resultaten. De diverse uitslagen waren: Beste vogel van het geheel: M. Jongeleen (oude doffer); beste oude doffer: M. Jongeleen; beste oude dui- vin: C. M. van Dam; beste jonge dof fer: M. Jongeleen; beste jonge duivin: W. Habraken. In de diverse klassen waren de uit slagen: Oude doffers van 500300 km.: 1. M. Jongeleen, 2. N. Hogervorst, 3. C. M. van Dam. Oude duivinnen van 500800 km.: 1. M. Jongeleen, 2. M. Reyerse. Oude doffers van 300500 km.: 1. „Koppelstok", 2. W. Jacobi, 3. H. en J. van Alphen, 4. K. A. Boekee, 5. J. Verstegen. Oude duivinnen 30'0500 km.: 1. C. Onderwater, 2. W. Habraken, 3. C. M. van Dam, 4. C. Onderwater. Oude doffers 100—300 km.: 1/2. M. Reyerse. Oude duivinnen 100300 km.: 1. C. M. van Dam, 2. K.- A. Boekee. Jonge doffers 150300 km.: 1. M. Jongeleen, 2. K. A. Boekee, 3. „Kop pelstok", 4. J. Zandbergen, 5. J. Was- senburg. Jonge duivinnen 150300 km.: 1. W. Habraken, 2. J. F. W. Truyers sr., 3. W. Habraken, 4. H. B. Bonneur, 5. C. M. van Dam. Jonge doffers 70150 km.: 1. J. F. W. Truyers jr., 2. K. A. Boekee, 3. M. Jongeleen, 4. K. A. Boekee, 5. J. de Pan. Jonge duivinnen 70100 km.: 1. J. F. W. Truyers jr., 2. M. v. d. Wilk, 3. J. de Pan. Oude doffers (onbevlogen): 1. C. Onderwater, 2. K. A. Boekee. Oude duivinnen (onbevlogen): 1. C. v. d. Drift, 2. J. Wassenburg. Jonge doffers (onbevlogen): 1. J. Zandbergen, 2. C. M. van Dam. Jonge duivinnen (onbevlogen): 1. wist Zuidwijck een voorsprong te nemen door mooi spel van Post en v. Ekeris (10). Leiden kwam hierna meteen sterk opzetten maar de verdediging van Zuidwijck was dit keer in een uitsteken de conditie en wist mede door de slechte afwerking van de aanvallen in de voor hoede van Leiden doelpunten te voor komen. Zo bleef de score tot de rust be perkt tot een 10. Na de rust gaf de strijd een zelfde sterk wisselend spelbeeld te zien. Leiden deed verwoede pogingen de in de eerste helft opgelopen achterstand in te lopen zonder evenwel resultaat te boeken. Het 22 december a.s. bij de secretaris, de Op donderdag 27, vrijdag 28 en zater dag 29 december a.s. worden in hei Federatiehuis, Gerecht 10 te Leiden eer jeugdschaaktoerhooi en de wedstrijden om het jeugdkampioenschap van de Leidse Schaakbond gehouden. Inschrijfgeld wordt niet geheven, eventuele reis- en verblijfkosten zijn voor eigen rekening. Er wordt gespeeld van 9—12 en van 25 uur. Partijen, die na drie uur spelen nog niet zijn beslist, worden door de wedstrijdleiding gearbi- treerd. Aan de wedstrijden kunnen deelnemen zowel leden als niet-leden van bij de LSB aangesloten verenigingen, mits zij wonen in het rayon van de LSB en op 31 augustus a.s. nog geen 20 jaar oud zijn. Deze laatste voorwaarde staat in ver band met het feit, dat de a.s. jeugd kampioen het recht krijgt (en de plicht heeft) om deel te nemen paasweek 1957 door de Kon. Nederl. Schaakbond te organiseren wedstrijden om het Jeugdkampioenschap van Ne derland. De inschrijving moet geschieden vóór was Zuidwijck. die met een vloeiende combinatie: Hogenhuis, Donders, Post, Deurloo en v. d. Bijl het tweede en tevens het beslissende doelpunt wist te scoren. heer dr. G. Kuperus, Zoeterwoudse Singel 73 Leiden. Men moet duidelijk vermelden of men zich opgeeft voor het jeugdtoernooi of voor de kampioenschapwedstrijd. J. F. W. Truyers jr., 2. C. Onderwa- ter. Jonge doffers (late jongen met minstens 3 pennen): 1. „Kopper- stok", 2. A. v. d. Helm. Jonge duivinnen (late jongen met minstens 3 pennen): 1. H. en J. van Alphen, 2. K. A. Boekee. WARMOND L.T.J, en L.T.M. Op de vrijdag gehouden bijeenkomst van de agra rische jeugd uit Warmond en omge ving hield kapelaan Loos een spreek beurt i.p.v. de heer Teil van de L.T.B., die verhinderd was en ge sproken zou hebben over grondpnt- eigeningszaken De aalmoezenier sprak over vakan tieaangelegenheden van de platte landsjongeren. Uiterlijk, lichamelijk hebben we niet zo'n behoefte aan vacantie, geestelijk echter des te meer. Door af en toe los te komen uit de enge gezichtskring van eigen gezin, dorp en werkmilieu en con tact te hebben met andere mensen in een vreemde omgeving verruimt men zijn kijk, krijgt men meer fantasie en uitdrukkingsvermogen en wordt het minderwaardigheidsgevoel, dat menigeen dwars zit, eerder over wonnen. Vooral in deze tijd, waarin veranderingen op velerlei gebied zich stormachtig aan het platteland op dringen, moet de jeugd zich op een zekere afstand van het oude en ver trouwde plaatsen en open oog heb ben voor de gevaren en moeilijkhe den maar ook voor de goede moge lijkheden van de nieuwe tijd. Door meer contact met de buitenwereld kan men zich vormen tot een zelf standige persoonlijkheid en daardoor bouwen aan de toekomst. „Hebt geen angst voor deze tijd, maar durft hem te aanvaarden", aldus spreker. Door middel van groepsbesprekin gen trachtte de vergadering een ant woord te vinden op vragen, die be trekking hadden op vacantie. Als speciale vormen van vacantie- besteding werden genoemd: bezoeken aam „Ons Erf" en „Vijverduin". Ook het uitwisselen met jongeren uit an dere landstreken. Verder werd er ge praat over het houden van retraites. Na de koffie was er een gezellig samenzijn. Grote belangstelling Hoewel de heer M. Post, hoofd onderwijzer te Sassenheim sedert 1 oktober j.l. de school reeds heeft verlaten wegens de pensioengerech tigde leeftijd, werd zaterdagavond pas officieel afscheid van hem ge- Daartoe hadden zich vele personen in de grote zaal van het KSA-gebouw verzameld. Onder hen bemerkten we de geestelijkheid van de parochie, de burgemeester, wethouder Schrama en de gemeente-secretaris, verschillende hoofden en oud-hoofden van scholen uit Sassenheim, collega's en oud collega's alsmede vele oud-leerlingen, onder wie pastoor v. Nobelen uit Brielle. Nadat de familie Post met bazuin geschal was verwelkomd, nam de heer J. Frijters als voorzitter van het schoolbestuur het woord. Met weemoed. Met weemoed laten we de heer Post gaan, aldus deze spreker. De heer Post heeft zich van zijn beste kant laten zien bij de oprichting van een tweede jongensschool in september 1949. Het mag voor de heer Post een voldoening zijn, dat bij zijn heengaan de beide scholen weer verenigd zijn en de oude St. Pancratiusschool in grootsere vorm is teruggekeerd. De heer Post was ook een goede meester voor jonge leerkrachten. Zeer velen hebben hun opleiding voltooid bij de heer Post. De opvoedende taak voor de schooljeugd is nu ten einde. Spre ker hoopt, dat deze taak bij de zin gende en toneelspelende jeugd zal worden voortgezet. Als blijk van be langstelling bood de heer Frijters een boekwerk aan. Nadat het mannenkoor „Pius X" enkele gezangen n.l. Haec Dies en Die Vesper van Ludwig v. Beethoven ten gehore had gebracht, nam de burgemeester het woord. Op reis. Spreker memoreerde de vele ver diensten op velerlei gebied. De hoofd verdienste was wel het onderwijs. Gedurende 43 jaren heeft de heer Post zijn beste krachten er aan ge geven. Het was een belangrijke loop baan, sedert 1 mei 1914. Hij heeft enorm veel gepresteerd voor de jon gensspelen bij de feesten van de Oranjevereniging. Het gemeentebe stuur had veel waardering voor de prestaties van de heer Post. Zijn werk heeft een bepaald stempel ge drukt op de jeugd van Sassenheim. Namens de oudleerlingen sprak de heer M. Zwaan. Het was de heer Post, die de eerste stappen in de maatschappij leidde. Hiervoor zijn we hem zeer dankbaar. Namens de oud leerlingen, collegae en de Oranje vereniging bood spreker een couvert aan, met welks inhoud de heer Post een reis kon gaan maken. Andere sprekers. De heer Driessen sprak namens de toneelvereniging „Elckerlyck". In een zeer geestig gedicht memoreerde hij de werkzaamheden van de heer Post als toneelspeler en regisseur. De heer Beckers, tegenwoordig hoofd van de (samengevoegde) jon gensschool, sprak namens de collegae een hartelijk woord van dank. Na mens de hoofden der andere scholen sprak de heer Stellingsma een dank woord. Bepaald geestig was hetgeen pastoor A. v. Nobelen naar voren bracht. Hij haalde herinneringen op uit de tijd, toen hij als kleine jongen bij „meester „Post" in de klas zat. Toch denkt spr. nog dikwijls terug aan die tijd, als vergelijking met het tegenwoordige onderwijs. 1 Het zangkoor bracht weer enige liederen ten gehore, n.l. Sandmanchen van Brahms en het Jagerskoor. Onderscheiding. Na de pauze nam pastoor Braak het woord. Dit was wel het hoogtepunt van de avond, want pastoor deed de mededeling, dat het Z.H. de Paus had behaagd aan de heer M. Post het ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice toe te kennen. Met een daverend applaus werd deze mededeling beantwoord. Nadat pastoor Braak mededeling had gedaan van het besluit van Z.H. werd het eremetaal door mevr. Post op gespeld. Het zangkoor bracht tenslotte nog enige nummers ten gehore o.a. een afscheidslied, waarna de heer Post het woord nam. Bijzonder dankbaar was spreker voor de toekenning van het ere-kruis. Persoonlijk was hij er nog niet van overtuigd, dat hij het had verdiend. Voor iedere spreker had hij een persoonlijk dankwoord. De laatste 8 jaren waren niet gemak kelijk geweest. Door de grote hulp van de leerkrachten, vooral van mej. Witteman, kon hij met het werk blij ven doorgaan. Tenslotte hoopte spr. dat alle goede wensen in vervulling mogen gaan. Gistermorgen werd een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen door een van zijn oud-leerlingen, pastoor Van Nobelen. Schuldig bevonden De 31-jarige Angelo Lamarca is te Mineola in de staat New York door een jury schuldig bevonden aan het ontvoeren en doden van de baby Pe ter Weinberger. Er worden geen verzachtende omstandigheden aanwe zig geacht, zodat Lamarca zijn leven op de electrische stoel zal moeten eindigen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6