LWTiLGAT üéymwAD Troepen trekken terug in Midden-Oosten "Z 240 Vogels bij tentoonstelling van Leidse Postduiven Club Sinterklaas in Doelen-cantin e bij de kinderen van de B.N.M.O. Slechts een beperkt aantal Hongaren naar Leiden Motorrijder zwaar gewond Vrarg groter dan het aanbod Gala-concert Sempre Crescendo MAANDAG 10 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Wraakplannen te Port Said? Men is bang voor een bloedbad in Port Said, zodra de Brits-Franse troe pen uit het gebied van het Suezkanaal zijn vertrokken. Onder de Arabische bevolking van Port Said is het gerucht verspreid dat Europeanen tijdens de Brits- Franse aanval op Port Said Arabie ren in de rug hebben geschoten. Voor dit verraad zouden de Arabieren zich nu moeten wreken met een bloedbad onder de niet-raohammedaanse bevol king van de stad. Het gevaar van een Arabische wraakactie werd zaterdag pas goed duidelijk doordat Britse militairen ruim 20.000 patronen in beslag heb ben genomen, die Port Said zouden worden binnengesmokkeld. De muni tie was deels afkomstig van landen achter het ijzeren gordijn. De Brits-Franse troepen in Port Said hebben opdracht gekregen, ter vermijding van incidenten, niet meer de straat op te gaan, tenzij de dienst anders eist. Muur van troepen. Generaal Burns, opperbevelheb ber van de politiemacht der Ver. Na ties, zal president Nasser van Egypte voorstellen zich via radio-Cairo tot de mohammedaanse bevolking van Port Said te richten met het verzoek geen gewelddadige actie te ontkete nen na het vertrek der geallieerden, meldt United Press. Voorts zal gene raal Burns de V.N.-troepen waar schijnlijk opdracht geven, een 2500 man sterke „muur" te vormen tussen de Europese en Arabische wijk van Port Said. De Sinai. In Jeruzalem wordt vernomen, dat Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de V.N., het Israëlische ver zoek om de waarborg, dat Egypte de Sinaiwoestijn niet opnieuw zal ge bruiken voor aanvallen op Israël, heeft verworpen. Hammarskjoeld blijft aandringen op een snelle ont ruiming van Sinai door Israël. Aanhangers van de Israëlische re gering dringen er op aan, dat Israël weigeren zal de Sinai en het gebied van Gaza onvoorwaardelijk te ont ruimen. Geen „vrijwilligers" meer. Het officiële Sow jet-Russische persbureau „Tass" heeft in een zater. dag te Moskou uitgegeven verklaring gezegd, dat de „volledige terugtrek king der Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten uit Egypte vanzelfspre kend tevens een oplossing betekent Dulles vol goede wil De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, is zondag in Parijs aangekomen om de bijeenkomst* van de NAVO-minis- terraad bij te wonen. Dulles verklaarde tegenover de pers, dat de Ver. Staten vastbesloten zijn een manier te vinden om „de meningsverschillen van het verleden (over de Brits-Franse invasie in Egypte) te begraven in een toe komst van vreedzame en vruchtbare samenwerking". „Wij willen ook helpen om de eco nomie van de Westeuropese landen in stand te houden nu de normale olietoevoer uit het Midden-Oosten onderbroken is", zei de minister. Later op de dag kwamen ook de Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, en diens collega van Finan ciën, Humphreys, in Parijs aan, even eens voor het bijwonen van de be sprekingen in en vóór de NAVO-ver- gadering, die morgen begint. Ook de Britse minister Selwyn Lloyd en de Nederlandse ministers Luns en Staf zijn gisteravond in Pa rijs aangekomen. van het vraagstuk van het ver trek van Sowjet-vrïjwilligers naar Egypte". Iraakse troepen uit Jordanië. Het Iraakse kabinet heeft baSiOten, op verzoek van de regering van Jor danië, de te Mafrak in Jordanië gele gerde eenheden van het Iraakse le ger bevel te geven, naar haar bas-es terug te keren. Uit welingelichte bron is vernomen, dat het verzoek van Jordanië voort spruit uit een verbetering van de toestand in het bevrokken gebied. Het zenden van deze troepen vorm de een bijdrage tot de verdediging van Jordanië tegen een ev. Israëli sche aanval, in overeenstemming met de bepalingen van het Iraaks-Jor daanse verdrag van bondgenootschap van 1947. De Perzisch voorstel. Perzische regering heeft een plan opgesteld voor een conferentie ter regeling van de geschillen tussen de Mohammedaanse landen. Zij heeft haar diplomatieke vertegenwoordiij gers in de Arabische landen opgedra gen dit voorstel aan de regeringen van die landen voor te leggen. Vliegramp in Canada? Een vliegtuig van de „Transcana da Airlines', dat zondagmiddag met 59 passagiers en drie bemannings leden uit Vancouver in oostelijke richting was vertrokken, wordt ver mist. Het toestel zou volgens nog onbe vestigde berichten bij Penticton in Brits Columbia zijn neergestort. De „Transcanada Airlines' heeft be kendgemaakt, dat het toestel op 160 km. van Vancouver motorstoring kreeg en naar Vancouver zou terug keren. f/t h A C* tto}/ REPRISE! Vrijdagavond nog verving men bij een piano-handel in de Haarlemmer straat de grote spiegelruit, die daar des middags door speelsheid van een jongen werd vernield. Zaterdagavond omstreeks half twaalf had een tot dusver onbekend gebleven jongeman de aardigheid om een flesje te gooien naar twee jonge dames, die op dat ogenblik juist de nieuwe spiegelruit passeerden. De meisjes sprongen opzij. Het projec tiel miste zijn doel en met hevig ge rinkel sprong de ruit in scherven. Was de prijs van het glas vrijdag nog 700 gulden, de schade, die za terdag werd aangericht bedroeg 600 gulden. Prijsvermindering door grotq afname? Controle op rijwielverlichting 's morgens. In het rijden zonder licht in de vroege ochtenduren, wordt door ve len geen overtreding gezien. De zon kan immers elk. ogenblik opkomen? De politie is een andere mening toe gedaan en houdt nauwlettend toe zicht op de verlichting van voertui gen. Bij een controle, die zaterdag morgen gedurende éón uur werd uit gevoerd, werden 36 processen verbaal opgemaakt. Het merendeel van de ge- verbaliseerden bestond uit wielrij ders. Caspar Cassado „Voor Allen". De bekende cellist Caspar Cassado zal op donderdag 13 december optre den voor de Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Aan de vleugel word. medewerking verleend door Gerard Hengeveld. Het programma bevat werken van Le Grand, Bach, Beetho ven, Schumann en Locatelli. De Leidse Instuif in K.R.O.- dansconcours. De afdeling Leiden van de R.K. Jongeren-sociëteit „De Instuif" heeft deelgenomen aan het K.R.O.-dans- concours. De uitzending daarvan heeft giste ren plaats gehad. Een groot deel van de leden zal haar niet hebben kunnen beluisteren, omdat zij katholiek Jong Leiden vertegenwoordigden op de grootse Instuif-manifestatie te Utrecht Zij hebben echter de opname enkele weken geleden bijgewoond en dit ..al hen ongetwijfeld nog vers in het ge heugen liggen. Door de leider, de heer Sandrnann, werd als winnend paar in deze 10e ronde aangewezen de heer G. Postma uit Leiden en mejuffrouw R. Hoek stra uit Wassenaar, beiden zijn oud leerlingen en assistenten van dans school Evert Castelein. In het voorjaar zullen de winnende paren van alle deelnemende instui ven opgeroepen worden voor de finale. Met verlof in Leiden. Met het m.s. „Sibajak" is gister middag om half vier te Rotterdam aangekomen, ds. M. W. J. Geursen, uit Leiden, die nu vijf jaar in Austra lië als predikant van de Presbyte riaanse kerk werkzaam is. Ds. Geursen, die voorheen te Lei den predicant van de Hervormde Ge meente was, zal met zijn gezin enige maanden met verlof blijven. SPIEKER. BEGINSELVERKLARING MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Op een zaterdag te Leiden gehou den buitengewone jaarvergadering heeft de Maatschappij der Neder landse Letterkunde een beginselver klaring afgelegd die als volgt luidt: „Naar aanleiding van de gebeurte nissen in Hongarije spreekt de Maat schappij der Nederlandse Letterkun de, in buitengewone jaarvergadering bijeen, haar afschuw uit over elk systeem, dat leidt tot onderdrukking van menselijke vrijheid. Hieruit vloeit voort, dat de Maat schappij hoezeer de gebeurtenisesn in Hongarije afkeurende, niet kan overgaan tot enigerlei maatregel te genover leden, die onverhoopt dit standpunt niet delen. De maatschappij spreekt als haar oordeel uit, dat zij die optreden ter onderdukking van de menselijke vrij heid, zoals dat thans in Hongarije plaats vindt goedkeuren, ontrouw zijn aan de geestelijke veronderstellingen van de maatschappij". De eerste twee alinea's van deze verklaring waren door het bestuur voorgesteld en de derde alinea aan de verklaring toegevoegd op voorstel van prof. dr. P. Minderaa en prof. dr. G. Kuiper, en aangenomen met 23 te gen 22 stemmen. Een voorstel van de heer M. Croiset en acht andere le den, om de tweede alinea als volgt te vervangen: „Hieruit volgt, c'it zij uit solidariteit met het voor zijn vrij heid strijdende Hongaarse volk het lidmaatschap van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde onver enigbaar acht met dat van de com munistische partij Nederland of een harer mantelorganisaties", werd ver worpen met 12 stemmefi vóór, 31 te gen het amendement. De vergadering werd bijgewoond door 45 leden, en had een rustig ver loop. No. 517Horizontaal: 1. verdriet, 4 zoon van Jacob, 6. Europeaan, 7. vogel, 9. lengtemaat (afk.), 10. baan voor balspel 11. bergplaats. 12. steen, 13. blauwe boerenkiel. 14. sap van run, 16. overzetvaartuig, 17. zijtak Donau. 18. aantekening. 19. deel van de bijbel (afk.). 20. schor. 22. iemand of iets van zeldzame grootte, 23. foei. 24. niet goed doorbakken, 25- stalen rasp. Verticaal: 1. lediging van een brie venbus, 2. water in Utrecht, 3. bij woord, 4. spoedig, 5. water in N.- Brab.. 7. jongensnaam, 8. pijnboom, 10. voorzetsel, 11. dorpje tegenover Nijmegen, 12. oude benaming voor liter, 13. wervelwind 15. voorvoeg sel. 16. huisdier, 18. deel van het aangezicht, 20. lidwoord, 21. hard bevroren plek in de aarde, 22- mu zieknoot, 23. insekt. Oplossing morgenavond. De gewoonte getrouw was het zaterdag en zondag weer gezellig druk in ,,Oud Hortuszicht"waar de Leidse Postduiven Club L.P.C haar jaarlijkse tentoonstelling hield. Ingezonden waren niet minder dan 240 vogels, verdeeld over 10 klassen en keurmeester J. v. d. Ligt uit Vlaardingen had hier zeker geen gemakkelijke taak. Het uiteindelijk resultaat leverde vele bekroningen op tot volle tevredenheid van de talrijke inzenders. De show zelf was van prima gehalte cn de talrijke bezoekers hebben dit op volle waarde weten te waarderen. Wat echter te zeggen toen men bij een doffer een ei in het hok vond! De uitslagen waren: Beste vogel van de gehele tentoon stelling: J. Degen, oude doffer; beste oude doffer: J. Degen; beste oude duivin: Chr. v. d. Pluym; beste jonge offer: W. Stouten; beste jonge duivin Chr. v. d. Pluym. Oude doffers, 500 km en hoger: 1. J. Degen; 2. D. v. d. Nieuwendijk; 3. C. de Groot; 4. Chr. v. d. Pluym. Oude duivinnen, 500 km en hoger: 1. D. v. d. Nieuwendijk; 2. J. War mond, 3. M. Nijssen, 4. C. de Groot, 5. J. Degen. Oude doffers, 270500 km: 1. Chr. v. d. Pluym, 2. D. v. d. Nieuwendijk, 3. W. Teske, 4. B. Geenjaar. Oude duivinnen, 270500 km: 1. R. Pet, 2. J. Filippo, 3. M. Nyssen, 4. Chr. v. d. Pluym. EEUWFEEST-VIERING VAN „ST. CUNERASTICHTING". Men schrijft ons: Nadat op 1 december j.l. de „Cu- nera-Stichting" op pontificale wijze was begonnen haar eeuwfeest te vie ren en een luisterrijke receptie eerst voor genodigden, later voor vele anderen de gelegenheid bood het bestuur te complimenteren, heeft dit bestuur gemeend ook dank te moeten kenbaar maken aan haar personeel: de gezamenijke onderwijs krachten. Om zeven uur vertrokken zater dagavond twee grote bussen waarin de onderwijzeressen en onderwijzers, zowel religieuzen als leken, vertrok ken naar onbekende bestemming. Na een korte dwaaltocht werd halt gehouden in Wassenaar, „Duinoord". De voorzitter, de heer J. Lijten, opende dit feestelijk samenzijn met enkele welgekozen woorden en droeg verder de leiding van deze avond over aan de heer C. Pieterse, die zich op werkelijk uitstekende wijze openbaarde als een onderhou dend ceremoniemeester. Tijdens het diner was van een schoolse sfeer niets te merken. In een vlot en on gedwongen samenzijn van bestuur en personeel werd op luisterrijke wijze deze eeuwfeestviering besloten. Het is alleszins verheugend, dat efn bestuur van een stichting, die op charitatieve basis liefdewerken in practijk tracht te brengen, bij deze eeuwfeestviering ook het gezamen lijk personeel heeft betrokken, om hierdoor waardering te kunnen uiten voor de medewerking. Het nachtelijk uur was reeds ver ge vorderd, toen de bussen in Leiden terugkeerden. Bijna 200 kinderen, met labeltjes aan een touwtje rond de hals, heb ben zich zaterdagmiddag vanuit alle streken in Zuid-Holland naar Leiden gespoed, waar de Bond Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers Sinter klaas gevraagd had vóór zijn afreis naar Spanje nog een bezoekje aan de kantine van de Doelenkazerne te brengen. De heer H. de Jager, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland, moest de kinderen aan het begin van de middag teleurstellen, want Sinter klaas had zijn brief nog niet beant woord, maar terwijl hevige kreten van diepe teleurstelling door de zaal klonken, kwam een express-postbe stelling binnen, die de secretaris van Sinterklaar uit Madrid verstuur had. Onder groot gejubel las de heer De Jager voor, dat de Sint toch nog zou komen en een verrukte kin derschaar ging vervolgens luiste ren en kijken naar het feest van Jan Klaassen, waar toevallig het kleine Klaasje jarig was. Met actie ve medewerking van de gehele zaal kwam dit verhaal uit de poppenkast van de heer G. v. Berkel. Chocolademelk met taai-taai vorm de de overgang naar sprookjesfilms en toen daarna de krentenbollen opgegeten waren, klonk buiten het gehinnik van Sints schimmel. De heer Jan Gordijn, die de ge hele middag al toepasselijke klam Oude doffer, 65270 km (tevens onbevlogen): 1. B. Geenjaar, 2. D. v. d. Nieuwendijk, 3. S. A. van Hees sr., 4. C. de Groot. Oude duivinnen, 65270 km (te vens onbevlogen): 1. Chr. v. d. Pluym 2. M. Nyssen, 3. D. v. d. Nieuwendijk, 4. S. A. van Hees sr. Jonge doffers, 65270 km: 1. W. Stouten, 2. D. v. d. Nieuwendijk, 3. J Filippo, 4. en 5. J. P. Fasel. Jonge duivinnen, 65270 km: 1 Chr. v. d. Pluym, 2. M. Nyssen, 3. J. Degen, 4. W. Teske, 5. C. de Gr Jonge doffers (onbavlogen): 1. B Geenjaar, 2. A. Bey, 3. B. Geenjaar, 4. M. Nyssen. Jonge duivinnen (onbevlogen): 1 •T. Warmond, 2. J. Degen, 3. S. A. van Hees sr., 4. J. C. Oudshoorn. SINT EN PIET BIJ „WESTERKWARTIER". Zaterdagmiddag vond in het club huis ten Katestraat een Sint Nico- laasfeest plaats voor kinderen van de speeltuinvereniging „Westerkwar tier" van 4 tot 7 jaar. De voorz., de heer H. Wittenaar opende de middag. De kinderen heb ben volop genoten van stukjes, die het kindertoneel van W.K. onder leiding van mej. de Ouden opvoerde, tevens werd door dit gezelschapje poppenkast vertoond. Tot slot kwa men Sint en Piet op bezoek.. ken door de zaal gestrooid had, zet te alle octaven open en de toch waarlijk stevig gebouwde kantine sidderde toen de Sint zijn wel komstovatie gebracht werd. Daar ieder kind persoonlijk een cadeautje kreeg uitgereikt, had Sin terklaas een omvangrijke taak en hoe bedreven deze man ook met het uit delen van geschenkjes mag zijn, het was buiten ai helemaal donker toen deze geslaagde kindermiddag een einde vond. Bij val op 5 mei-brug Op de 5 Mei-brug heeft zaterdag morgen omstreeks twaalf uur een ernstig verkeersongeval plaatsgevon den, waardoor een 52-jarige motorrij der uit Leiden ernstig werd gewond. De motorrijder, de heer W. O. van de Boshuizerkade, slipte op het brug dek, dat modderig was doordat klei, bij grondtransport van een vrachtwa gen was gevallen. De man kwam te vallen waardoor hij een zware her senschudding, een kaakfractuur en een shock bekwam. De vrouw van het slachtoffer, die op de duo zat, kreeg geen letsel. De heer O., werd in zeer ernstige toestand door de eerste hulpdienst naar het academisch ziekenhuis over gebracht, Bij laatste informatie was zijn toestand nog zeer ernstig, hoewel geen levensgevaar aanwezig was. Bij het gewestelijk arbeidsbureau te Leiden zijn 250 aanvragen binnenge komen voor het tewerkstellen van Hongaren. Hieruit blijkt, dat er in het be drijfsleven in en rond Leiden veel belangstelling is voor het aannemen van Hongaren als werkkrachten. Het ziet er echter naar uit, dat het aantal vluchtelingen, dat naar Lei den komt, beperkt zal blijven. De aanvragen, die het Leids G.A. B. bereiken, worden doorgestuurd naar een centraal arbeidsbemidde lingsbureau in Arnhem, dat met de Hongaarse vluchtelingen overleg 25 JAAR BIJ NEM. Zaterdag heeft de heer Th. Neyen- huis uit Leiden, baas in de afdeling koperslagerij en pijpenbuigerij, het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de Nederlandse Electrolasch Maatschappij te Leiden. De heer Neyenhuis is thans werk zaam in de afdeling te Oude Wete ring. De jubilaris werd in het ontspan ningslokaal toegesproken door ir. J. SChreuders, hoofdingenieur-procura tiehouder, die sprak van diens ijver en plichtsbetrachting. Vervolgens voerden het woord de heer D. van Es, namens de collega's en bazen, de heer C. D. Rietman namens de ontspan ningsvereniging G.V.V. De jubilaris werd hierna in de directiekamer toegesproken door de directeur ir. E. F. E. Bogaerts. Hij ontving enige geschenken in couvert. Zijn echtgenote kreeg bloemen. Leidse Agenda MAANDAG 10 DECEMBER. K. O. Rotterdams Toneel. „De volle Waarheid" Schouwburg. 8 uur nam. Leidse Am. Fotografen. Ir. A. M. Overeynder. Doelen. 8 uur nam. Het Boekhuis. Alfred van Sprang: Hongarije. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. St. Adelbertvereniging. Dr. J. H. Loenen over Augustinus en het Pla- tonisme. Het Gulden Vlies", 8.15 u. nam. St. Jansschool: Ouderavond. „In den Vergulden Turk". 8 uur nam. DINSDAG IT DECEMBER. Alg. Kath. Werkgeversver.: drs. C. J. J. de Wit over „De verantwoorde lijkheid voor de prijzen". „In den Vergulden Turk". 8 uur nam. Huish. en Gezinsvoorlichting. Mej. A. J. v. Nienes: Wat gebeurt er met ons belastinggeld? Levendaal 1, 8 u. nam. Apulische Gnathiaceramiek in Lei den. Lezing door dr. J. H. C- Kern, Rijksmus. v. Oudheden. 8 uur n-am. K. O-, Rotterdams Toneel: ,,De volle Waarheid". Schouwburg, 8 uur nam. Expogé. W. H. Offringa over Rem brandt. De Harmonie, 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond-, nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wil. helminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films zijn door volgt gek Casino: Lido: Luxor: Trianon: Rex: van de week van 714 dec. de Kath. Film-Centrale als jurd: „Doctor at sea", en „De ro de schoentjes",, alle leeftij den. „Drunj beat", 14 jaar. ,De kapitein van Köpenick", alle leeftijden. „Gevechtsklaar", 14 jaar. „Johnny Concho", 14 jaar. pleegt over het werk, dat zij zouden willen verrichten. Na dit centraal contact, worden besprekingen gevoerd met de werk nemers, die zich hebben aangemeld. Als resultaat van deze besprekin gen zullen zich in Leiden waarschijn, lijk enige textielarbeiders en een aankomend banketbakker vestigen. De jonge banketbakker zal in het ge zin van een Leidse bakker worden opgenomen. In één van de twee woningen, die door de dienst Huisvesting te Leiden beschikbaar zijn gesteld, vestigt zich een Hongaars gezin, waarvan de le den uiteenlopende' beroepen uitoefe nen. Het gewestelijk arbeidsbureau on derneemt pogingen nog enige tex tielarbeiders voor Leiden te interes- SINT BEZOCHT DE LEIDSE AQUARIUMVRIENDEN. Zaterdagavond j.l. hielden de Leid se Aquariumvrienden een zeer goed bezochte St. Nicolaasavond in de recreatiezaal der H-C.W.N.E.M. De voorzitter opende de avond te 8.30 uur. Hij heette allen hartelijk welkom en deelde mede dat deze avond geheel verzorgd werd door amateurs, n.l. 4 leden van de familie Sieval en de heer J. Dreef, allen met hun echtgenoten. Een zeer vrolijk programma werd in een vlot tempo afgewerkt. Sket ches en zangnummertjes werden af gewisseld door enkele bekende spel letjes zoals „trek aan de bel" en 1 maal 1 1, waaraan de leden der aquariumvereniging enthousiast deel namen. Verschillende liedjes werden ten gehore gebracht, alle op aqua- riumgebied. Van de sketches vielen vooral „Het standbeeld" en een ko misch acrobatennummer zeer in de smaak. Veel succes had ook de pia nist van deze avond, de heer Jac. Sieval. Aan het slot van het programma kwamen Sint en Piet de avond nog opluisteren met hun aanwezigheid, waarbij het bleek dat vooral de char mante Piet deze avond zeer in trek was. Allen ontvingen een aardig ca deautje. Een grote verloting met prachtige prijzen completeerde het geheel, terwijl na afloop nog een ge zellig dansje werd gemaakt. Laatste Berichten Russen beschoten Oostenrijkse trein Verontschuldigingen aangeboden De onafhankelijke „Bild Telegraf" meldt, dat Russische soldaten zondag met twee machinegeweren geschoten hebben op een Oostenrijkse trein, die de corridor over Hongaars gebied tussen Wenen en Rattersdorf pas seerde. Er werd niemand gewond. Kort na dit voorval hebben twee Russische officieren uit Sopron een bezoek gebracht aan de Oostenrijkse grenspost in dit gebied en hun ver ontschuldiging aangeboden. De Rus sische wachtposten dachten dat de trein uit Hongarije kwam en naar Oostenrijk trachtte te ontsnappen. "De .soldaten" die geschoten hebben zijn jgearresteerd, aldus de Russische officieren. HONGAARSE POLITIE VERGIST ZICH. In de nieuwuitzending van heden middag twaalf uur maakte Radio- Boedapest bekend, dat de Hongaar se politie al het wegverkeer van de provincies naar Boedapest verhin dert. Een van de gevolgen daarvan is, dat geen arbeiders uit de provin cie de slachterijen in de hoofdtsad kunnen bereiken, hetgeen gevaar op levert voor de vleesvoorziening. Dit optreden van de politie „moet een vergissing zijn", aldus Radio-Boeda- pest. OVERHEIDSDIENSTEN OP 24 EN 31 DECEMBER GESLOTEN. De rijksdiensten en rijksinstellin gen zullen op maandagen 24 en 31 december a.s. gesloten zijn, voorzover het dienstbelang zich daartegen niet verzet. In beginsel is besloten dat het personeel deze vrije dagen zal inha len. Aan de gemeente- en provinciale besturen is bericht, dat zij ten deze op gelijke wijze kunnen handelen. r\E GROTE CONCERTZAAL van U het Scheveningse Kurhaus was zaterdagavond nagenoeg geheel be volkt met Leidse Academici met hun dames, hun verwanten, vrienden, be langstellenden en last but not least hun professoren. Leidens burgemeester toonde zijn interesse door aanwezig te zijn op het goed geslaagde concert, dat Sempre Crescendo onder leiding van Jaap Stotijn heeft gegeven. Tijdens het joyeus entrée van be sturen, afgevaardigden en corporaties met hun dames, werden luidkeels het Io Vivat en verschillende andere stu dentenliederen gezongen, en dan be gon het eigenlijke concert met de overschone „Sinfonia in Bes" gr. t. van Joh. Chr. Bach, de jongste van de Bachzonen. Na het eerste vlugge deel met zijn gracieus esprit, werd in het 2e deel de hobo-solo effectvol ge speeld en het laatste vlugge deel is heerlijk leutig en mooi. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat Sempre en zijn artistieke leidsman zich in overgroot succes mochten verheugen. Dan hoorden wij een fluitconcert, dat de componist Henk Badings in opdracht van Sempre Crescendo schreef en heeft opgedragen aan Jaap otijn in diens kwaliteit van diri gent van Sempre. De heer H. W. A. van Oordt was zeer gelukkig in zijn interpretatie van het lang niet ge makkelijke werk met zijn tal van in gewikkelde structuur, verwerkingen van gegeven thematiek en hun va rianten. Aan de fluitist is een zware maar ook mooie taak gegeven, daar de muzikale inhoud de nodige bete kenis heeft. Hulde aan de fluitist, de, heer Van Oordt, die muzikaal vaar dig, expressief en met welluidende toon het omvangrijke werk interpre teerde. Het orkest secondeerde zeer verdienstelijk én toegewijd. Een storm van toejuichingen voor de solist, de lirigent, het orkest en voor de com ponist, die op het podium werd ge huldigd en die tevens zijn compli ment maakte aan de uitvoerende luitist. ^A DE PAUZE werd er oprecht ge- noten van Schubert's 5e Sympho nic in Bes gr. t. Vorm noch inhoud stellen aan de toehoorder problemen, maar voor de uitvoerenden is de symphonie niet zonder moeilijkheden, die evenwel moedig zijn overwonnen, zodat het resultaat was: een mooi en msrijk succes. Tot besluit twee Slavische Dansen no 1 en 8 van Antonien Dvorak, de geboren muzikant, die zo volop heeft geput uit de sterke bron van de Tsjechische muziek: de volksdans met haar typerende ritmiek; het vitale element; met hier en daar zijn be koorlijke lyriek. Hier waren de herpn van het orkest buitengewoon op dreef en speelden met volle toewij ding, zodat de intenties van de diri gent lofwaardig werde i weergegeven. Tn de zaal leefde men met veel inte resse mede en al dra klonk het ge roep van bis-bis! Aan dit verlangen werd met een gedeeltelijke reprise voldaan. Toen het applaus was ver klonken, betraden de sprekers het met bloemen getooide podium om hun waardering te uiten voor alles, wat Sempre heeft gepresteerd. A. t.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2