3)e Ceiddeöoti/fca/nt Heel Hongarije sinds gisteren weer in staat van beleg CLxfreidet&taden daat Siadcit fruiten de met g.eateid Standrecht ingevoerd voor sommige delicten VIJFTIG PCT. DER BEVOLKING WIL HONGARUE VERLATEN Gomoelka: „Op Uw gezondheid Alleen Oostenrijk bereid waarnemers toe te laten Een hattetifh waa%d aan weiham MAANDAG 10 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13979 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., (7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m jn. Telefoontjes 1.50 Voor heel Hongarije is gisteravond de staat van beleg afgekondigd, di< officieel dihsdag ingaat, maar in feite reeds nu van kracht blijkt te zijn. De Centrale Arbeidersraad in Boedapest en alle andere arbeidersraden zijn door de regering buiten de wet gesteld. Voorts zijn tribunalen opge richt, die standrechtelijk over bepaalde zaken kunnen oordelen. Dit is mee gedeeld door Radio Boedapest. De regering-Kadar heeft bovenstaande maatregelen genomen, nadat de Centrale Arbeidersraad had opgeroepen tot een algemene staking van 48 uur ingaande maandagnacht 12 uur uit protest tegen de vele arres taties, die worden verricht. De Arbeidersraad heeft ook alle vakverenigingen van de vrije wereld op geroepen om sympathiestakingen af te kondigen. Alle telefoonverbindingen met Boedapest zijn sinds gistermorgen verbro ken. ONHOUDBARE TOESTAND. De staat van beleg zou officieel dinsdagavond ingaan, opdat men eerst gelegenheid zou hebben alle wa pens in te leveren. De regering wil thans de kracht van het verzet in de arbeidersraden breken. De staking, die door de arbeiders was afgekondigd, was een belangrijk symptoom van de werkelijk onhoud bare en erbarmelijke toestand in Boe dapest. De oproep tot staking wees er op, dat de onderhandelingen met tie regering-Kadar op niets zijn uitgelo pen. De regering-Kadar beweert thans, dat de „contra-revolutionairen" op nieuw hebben geprobeerd een „bp- stand" te veroorzaken en dat zij tot nieuwe stakingen hebben opgeroepen. „Er zijn nog steeds grote hoeveelhe den wapenen in handen van de be volking en op ettelijke plaatsen heb ben de verzetslieden weer strijd ge leverd", aldus de regeringsverkla ring voor de radio. „Voorts hebben", volgens de rege ring, „contra-revolutionairen getracht zich in de arbeidersraden te nestelen en deze te beheersen." Standrecht. Krachtens het dereect van de rege ring zullen vanaf dinsdag zes uur 's middags „alle verdachten van moord, doodslag, brandstichting, plundering etc. onmiddellijk terecht staan". Het onwettig bezit van wapens leidt tot een militair proces met de dood- tarjan vocht zaterdagmiddag een gro- straf als vonnis. Alle wapens moeten voor dinsdag zes uur worden inge leverd. Wie weet, dat anderen wapens en munitie bezitten en dat niet aangeeft, is eveneens strafbaar. Telefoonverbinding verbroken. Sinds gistermorgen zijn alle tele foonverbindingen met Boedapest ver broken. Ook de telefoonverbindingen van Boedapest met Moskou zijn op geheven. Een correspondente van United Press kon zondagmorgen nog net aan het bureau van U.P. in Mos kou meedelen, dat* er een algemene staking was afgekondigd, toen het ge sprek werd afgebroken en geen ver binding meer tot stand kon worden gebracht. Vrijdag en zaterdag hebben zich op vele plaatsen in Hongarije weer relle tjes voorgedaan. Vrijdag heeft de politie van Pees met gummiknuppels een rouw-de- monstratie van vrouwen uit Pees en omgeving uiteengeslagen. De politie in Boedapest had zater dagavond in een van de buitenwij ken van de stad een gevecht gevoerd met een aantal gewapende demon stranten. Botsingen. Tientallen personen zouden om het leven zijn gekomen tijdens botsingen met politie en met Russische troepen op het Hongaarse platteland. In de Noordhongaarse stad Salgo- Nieuwe resolutie Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de V.N., heeft zaterdag de Algemene Vergadering der vol kerenorganisaties meegedeeld, geen enkele officiële reactie van de Hon- Wladislaw Gomoelka, de eerste secretaris van de Poolse communistische partij heeft als gast de viering van de „dag van de mijnwerkers" in Polen bijgewoond. De foto toont Gomoelka (links) terwijl hij met de mijndirec- teur, Stanislaw Dudek, een dronk uitbrengt op de gezondheid van de mijn werkers in de „Zabazz-oost"-mijn. Op de achtergrond een aanplakbiljet met de aankondigingen voor het feest. te menigte tegen politie en Russische tanks. Twee Franse verslaggevers van het blad „Paris-Match" zijn verdwenen in Hongarije. GRENSZÓNE VERBODEN GEBIED. Volgens een door radio-Boedapest uitgezonden communiqué van de Hongaarse geheime politie, is het wes telijke Hongaarse grensgebied (gren zend aan Oostenrijk) tot verboden ge bied verklaard. Russische grenswachten in Honga rije hebben in de nabijheid van de Oostenrijkse grens een schijngrens aangelegd om Hongaarse vluchtelin gen in de val te laten lopen, aldus is meegedeeld door vluchtelingen, die ïn nacht van vrijdag op zaterdag zijn aangekomen in het Oostenrijkse grensstadje Andau. Deze schijngrenzen zijn 's nachts verlicht en er zijn Oostenrijkse vlag gen aangebracht. Russische grens wachten roepen vluchtelingen in het (Duits toe: „Dit is Oostenrijk". Dege nen die gevat worden, worden in •vrachtauto's weggevoerd, aldus het •relaas van de vluchtelingen. Blijkens een „AFP"-bericht uit We nen heeft een zaterdag aldaar aan gekomen Hongaarse architect ver klaard, dat vijftig procent der Hon gaarse bevolking het land wenst te verlaten en dat, ondanks het ver scherpte toezicht aan de grens, velen toch zullen pogen naar het westen uit te wijken. Tito neemt dat niet De Joegoslavische regering heeft haar ambassadeur in Boedapest, Deli- bor Soldatic, teruggetrokken, om haar ongenoegen uit te drukken over hetgeen de ex-premier van Honga rije Nagy is overkomen. De Hongaarse regering wenste geen genoegdoening te geven over het breken van de Hongaars-Joego- slavische overeenkomst, waarbij Na gy's vrijheid werd gegarandeerd, na dat hij de Joegoslavische ambassade in Boedapest zon hebben verlaten. HHPHI Op de Sowjet-Unie wordt opnieuw gaarse regering op zijn voorstel voor: een beroep gedaan om onverwijld een bezoeke aan Boeuapest op 16 de- haar inmenging in de Hongaarse bin- i Mëfttandse aangelegenheden te sta- een bezoeke aan Boeuapest op cember gehad te hebben. De secretaris-generaal zegt van me ning te zijn, dat als het bezoek niet op de voorgestelde tijd gebracht kan worden, betwijfeld mag worden of het nog wel zin heeft. Hammerskjoeld zegt verder in zijn desbetreffend rapport, aan de per manente vertegenwoordigers bij de V.N. van Oostenrijk, Roemenië, Tsje- cho-Slowakije en Zuid-Slavië schrif telijk gevraagd te hebben of hun re geringen bereid zijn, waarnemers van de V.N. toe te laten, als hun aanwe zigheid in genoemde landen nodig geacht zou worden Alleen Oostenrijk heeft het verzoek der Verenigde Na ties, om toelating van waarnemers, ingewilligd. Zuid-Slavië heeft geweigerd, om dat het principieel gekant is tegen het zenden van waarnemers naar een land met het doel de ontwikkeling in een ander land gade te slaan. Ook Tsjecho-Slowakije heeft het verzoek van de hand gewezen. NIEUWE ONTWERP RESOLUTIE. De V.S. en veertien andere leden van de V.N., waaronder Nederland, hebben zondag bij de Algemene Ver gadering een ontwerp-resolutie inge diend, waarin de Sowjet-Unie wordt veroordeeld omdat zij „Hongarije van zijn vrijheid en onafhankelijkheid Godsdienstvrijheid in Polen De Poolse regering en de Katho lieke Kerk hebben volledige over eenstemming bereikt over het herstel van het godsdienstonderwijs op de staatsscholen. Deze regeling is het gevolg van onderhandelingen in een gezamenlijke commissie van kerk en overheid die vier weken geduurd hebben. Deze commissie werd ingesteld na de vrijlating op 28 oktober j.l van Stefan kardinaal Wyszinski, de pri maat van Polen, nadat hij drie jaar huisarrest had ondergaan. De overeenkomst bevat de volgen de punten: Herstel van het godsdienston derwijs op laigere en middelbare staatsscholen voor kinderen en wier ouders hierom verzoeken. Toestemming voor geestelijken om in hospitalen en gevangenissen hun werk te verrichten. Instelling van een regerings commissie voor „uitgeweken" pries ters en nonnen ter bevordering van de terugkeer naar de gebieden in West-Europa, die na de tweede we reldoorlog door Duitsland aan Polen zijn teruggegeven. Erkenning door de R.K.-kerk dat de staat een theoretische stem heeft in de kerkelijke benoemingen Hoewel het niet in de overeenkomst is opgenomen, zijn partijen het er over eens dat de staat erin heeft toe gestemd geen veto uit te spreken over benoemingen door de kerk. en het Hongaarse volk van de uit oefening van zijn fundamentele rech ten heeft berooid. „Voorts wordt Rus land ervan beschuldigd, dat het zijn strijdkrachten tegen het Hongaarse volk heeft gebruikt. ken en onmiddellijk maatregelen te treffen om haar strijdkrachten on der toezicht van de V.N. uit Hongarije terug te trekken. Deze nieuwe ontwerp-resolutie is maandagmiddag door de Algemene Vergadering in behandeling genomen. De bovenste foto toont Palmiro Togliatti, de leider van de Italiaanse com munistische partij, tijdens de openingsrede, die hy, kennelijk zeer ernstig gestemd, hield aan het begin van het achtste nationale congres van zyn party, de grootste communistische party aan de*$ zjjde van het ijzeren gor dijn, in Rome. Foto onder: twee Russiscntr"afgëvSarfltgden op fltt eongres, Katerina Foertseva, de gunstelinge van Chroestsjef en Ivan Gegalin, belo nen de woorden van Togliatti met applaus. Bij de Russische delegatie be vond zich ook een van de huidige groten uit het Kremlin, Mikhail Soeslof, wie echter door de Italiaanse autoriteiten de toegang tot Italië werd ont zegd, omdat men bevreesd was, dat zyn komst in Rome aanleiding tot on geregeldheden zou geven. Storm over Indonesië Minstens 40 doden In het afgelopen weekeinde zijn vele streken van de Indonesische Ar chipel door overstromingen, stormwin den en aardverschuivingen geteisterd. Zowel van Oost- en West-Java, als uit Midden-Sumatra stromen de on heilsberichten de hoofdstad binnen. Minstens veertig personen werden gedood en 7.5-00 huizen werden ver nield of beschadigd door orkanen in het gebied van Banjuwangi, in de pro vincie Oost-Java, aldus een mede deling van provinciale autoriteiten in Sura'baja. Als gevolg van aardver schuivingen is het rail- en wegver keer in het getroffen gebied verbro ken, waardoor het werk van de red dingsploegen gehinderd wordt. In het gebied van Dj ember, eveneens in Cost-Java, zijn 200.000 hectaren sa- wah overstroomd. De ruim 300 km lange Brantas-rivier is als gevolg van de hevige regens buiten baar oevers getreden. Volgens berichten worden 200 vissers van Oost-Java en het nabij gelegen Madura vermist. Berichten over overstromingen, on dergelopen rijstvelden en verbroken verbindingen komen ook binnen van Midden-Sumatra. Nog slechts een kan verpiaatat en is daarbij voortdu. Proefraket voor kunstmaan Amerikaanse geleerden hebben za terdag de eerste proefraket afgevuurd met het oog op het plan voor een „kunstmaan". De raket bereikte een snelheid van 6400 km. per uur en een hoogte van 200 km. Het projectiel kwam in de Atlan tische Oceaan terecht, op 288 kim. van de plaats waar het was afgeschoten. Het was te Cape Carnaveral in Flo rida afgevuurd. Een zender aan boord van het pro jectiel gaf onafgebroken weten schappelijke gegevens door. Het pro jectiel was voorzien van een instru mentarium zoals men ook in de „aardsatelliet" zal plaatsen. Binnen twee jaar zal een raket in drie trap pen de eerste „kunstmaan" buiten de aantrekkingskracht van de aarde brengen. week geleden verdronken zeventien personen, toen overstromingen Me- dan, de hoofdstad van Noord-Sumatra, troffen. In West-Java zijn vier rivieren als gevolg van de voortdurende regenval buiten haar oevers getre den. In het district Tjiamis werd een aantal huizen door de woest kolkende Tjitjendo-rivier meegesleurd. Volgens gezaghebbende bronnen, loopt de materiële schade in de mil joenen rupiahs. Zij vreesden, dat in het bijzonder in Oost-Java aan de catastrophe nog geen einde is geko men. Postoverval te Nice Op het postkantoor Thiers te Nice begaf vrijdagavond een beambte zich met de lift naar beneden. Hy had 18 postzakken bij zich. Plotseling werd beneden een deur geopend en voor de beambte wist was er gebeur de, kreeg hij een hoeveelheid mos terd in het gezicht. Desondanks trachtte hij zich te weer te stellen tegen de drie mannen, die hem aanvielen en het op de post zakken gemunt hadden. Hy werd evenwel bewusteloos geslagen. Ver volgens verdwenen de aanvallers met enkele postzakken, waarin zich een bedrag van 32 miljoen Franse francs bevond (ongeveer 300.000 gulden). De hele roversgeschiedenis heeft zich afgespeeld in 4 minuten. Aanhoudend zacht Een gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum zaterdag boven Frankrijk lag, heeft zioh naar de Bal- rend in betekenis afgenomen. Hier mede samenhangend nam in onze omgeving de wind een weinig in kracht toe, zodat de tijdens het week einde nog op vele plaatsen aanwezige mist grotendeels optrok. Wel bleef het in de aangevoerde zeer vochtige lucht nevelig en somber. Op de oceaan heerst thans een bui tengewoon grote depressie-activiteit. Nabij het zuidpunt van Groenland bevindt zich al 24 uur een vrijwel stationaire depressie, die zware stor men om zioh heen veroorzaakt. Voorts kwam zondag op het midden van de oceaan een zeer actieve depressie tot ontwikkeling, die op het daar gelegen weerschip in drie uur tijd de baro meter 22 millibar deed dalen en een orkaan veroorzaakte, waarin gemid delde windsnelheden van bijna 150 km. per uur werden gemeten. Vanochtend vroeg bereikte deze depressie de zuidkust van IJsland, eveneens met windsnelheden van 150 km. per uur. Een volgende depres sie, die nu ten zuiden van Newfound land passeert, komt eveneens de oce aan op. Het gevolg vam deze ontwikkeling is, dat de aanvoer van zachte lucht naar Europa de eerstkomende dagen voortduurt, zodat de temperatuur in Nederland boven normaal zal blij ven. Passerende fronten kunnen af e,. toe een beetje regen brengen. Van veel betekenis zal deze regenval ech- 1 ter niet zijn. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. De bisschop van Haarlem zal dins dag 11 december en woensdag 12 de cember geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND ZACHT. Veel bewolking met plaatse lijk wat lichte régen of motre gen. Matige, aan de kust tijde lijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 11 Dec. zon op 8.40; onder 16.31; maan op 12.55; onder 1.07. Hoogwaterstanden 11 Dec. v.m. 9.05; n.m. 9.35. Het weer in Europa STOCKHOLM motregen 0 OSLO licht bew. 3 KOPENHAGEN regen 7 ABERDEEN geheel bew. DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNOHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA licht bew. motregen geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. nevel zwaar bew. licht bew. motregen geheel bew. nevel nevel geheel bew. mist nevel nevel zwaar bew. 5 Korreltje Een muis in de meelzak verbeeldt zich de molenaar zelf te zyn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1