Ir ET HUIS De Olympische Spelen ten einde weeckelykse cponycke van LEVEN en DOOD ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA U Pat McCormick, reeds in het bezit van de gouden medaille voor het schoon- springen dames, heeft evenals te Helsinki ook het torenspringen ge wonnen. Dank zij twee feilloos uitge voerde sprongen nam zij een beslissende voorsprong op haar ploeggenoten June Irwin en Paul Myers, die onderschei denlijk tweede en derde werden in het klassement. Voor haar tweede sprong kreeg Pat McCormick slechts 6V2 punt van het Russische jurylid, terwijl de andere leden haar resp. en 8/ punten toe kenden, wat gejoel uitlokte bij een deel van het publiek. HET VOETBALTOERNOOI De gouden medaille voor het voetbal toernooi is gewonnen door Rusland. Het team versloeg Zuid-Slavië met 10. Zuid-Slavië heeft dus beslag gelegd op de zilveren medaille. DE SLUITINGSPLECHTIGHEID eindigde na veertien wedstrijddagen. De spelen van de 16e Olympiade van de moderne tijd zijn* hedenmiddag be ëindigd na veertien wedstrijddagen, waarop het ene na het andere record verbeterd werd. In een eenvoudige doch aangrijpende plechtigheid, in het grote Olympische Stadion gehouden, werden de spelen gesloten verklaard, en werd het olym pisch vuur, overgebracht uit Grieken land, gedoofd. Was de openingsceremonie bij zengen- dé zonneschijn gehouden, thans was de lucht bedekt en vielen er af en toe stortbuien. Het kwik rees amper tot 15 graden celsius. In weerwil van dit ongunstige weer waren toch weer ongeveer 100.000 toe schouwers in het stadion aanwezig, waar ze eerst de voetbalfinale tussen Rusland en Zuid-Slavië hadden bijgewoond. Voorafgegaan door die van Grieken land, de bakermat van de antieke spelen, marcheerden de vlaggedragers van de 68 deelnemende landen de arena binnen. Terwijl marsmuziek, gespeeld door de gezamenlijke harmoniekorpsen, weer klonk, trokken zij over de rode baan, waarop langer dan een week de beste lopers van de wereld om de lauweren hebben gekampt. Zij stelden zich op voor de grote tribune. Noviteit. En toen volgde een noviteit. Officials en. atleten van de verschillende landen, kwamen in kameraadschap naast en door elkaar marcherend, het middenterrein op waar zij positie kozen achter de vlagge- drager. Tot deze nieuwigheid was te elfder ure besloten, op suggestie van een onbekende Chinese jongen, die een brief aan het organisatiecomité had ge schreven. Hij gaf in deze brief in over weging de sluitingsplechtigheid zö te regelen, dat de deelnemende "ploegen zich zouden vermengen, inplaats van land na land te marcheren. En dit voor stel werd aanvaard. DE MEDAILLE-VERDELING Aan het slot van de Olympische Spelen zag de medaille-verdeling met inbegrip van de Olympische rüiter- wedstrijden te Stockholm er als volgt uit: Goud Zilver Brons Rusland 37 29 33 Ver. Staten 32 25 17 Australië 13 8 14 Hongarije 9 10 7 Italië 8 8 9 Zweden 8 5 6 Duitsland 6 13 7 Groot-Brittannië 6 7 11 Roemenië 5 3 5 Japan 4 10 5 Frankrijk 4 4.6 Turkije 3 2 2 Finland 3 1 11 Iran 2 2 1 Canada 2 13 Nieuw Zeeland 2 0 0 Polen '1 4 4 Tsj.-Slowakije 14 1 Bulgarije 13 1 Denemarken 12 1 Ierland 1 13 Noorwegen 10 2 Mexico 10 1 India 10 0 Brazilië 10 0 Zuid-Slavië 0 3 0 Chili 0 2 2 België 0 2 0 Argentinië 0 11 Korea 0 11 IJsland 0 10 Pakistan 0 10 Zuid-Afrika 0 0 4 Oostenrijk 0 0 2 Zwitserland 0 0 1 Uruguay 0 0 1 Griekenland .001 Bahama 0 0 1 DE OFFICIEUZE PUNTENVERDELING Aan het slot van de Olympische Spelen zag de puntenverdeling er als volgt uit: Rusland 622, Ver. Staten 497, Australië 239' i, Duitsland 206^, Hongarije 195, Gr.-Brittannië 162'/?, Italië 159. Zweden 140. Japan 127, Frankrijk 108J£. Roe menië 93. Finland 89y, Polen 70J,7'. Tsj- Slowakije 68V-,. Turkije 52, Canada 46, Iran 42, Bulgarije 31'/;. Denemarken 26, Ierland 25y, Zuid-Afrika 24, Korea 22, Joego-Slavië 22, Nw. Zeeland 20, Argen tinië 18* Noorw. 18, Chili 17. Mexico 14, Oostenrijk 12, België 11, Brazilië 9, India 7, Uruguay 6, IJsland 5, Zwitser land 5. Pakistan 5, Bahama 4, Grieken land 4, Portugal 3. Nigeria 2, Malakka 1, Spanje 1. Cuba 1. HONGAARSE PLOEG GAAT UITEEN Gisteravond zijn 82 Hongaarse atleten en officials, negen minder dan aan vankelijk waren ingeschreven, aan boord gegaan van een gecharterd vliegtuig van een Franse maatschappij. Ongeveer 30 hunner droegen nog het Kossuth- embleem, dat. in Hongarije verboden is, wat volgens Hongaarse officials bewijst, dat zij niet van plan zijn naar Boedapest door te reizen. Sommigen verklaarden trouwens openlijk, dat zij het gezelschap te Milaan zouden verlaten. Anderen hadden het embleem van hun jasjes verwijderd. Bij degenen, die vertrokken, waren Istvan Roszavolgyi, wereldrecordhouder op de 1500 meter, Joszef Kovacs, win naar van de zilveren medaille voor de 10.000 meter en het duo Fabian-Uranyi, dat bij de kanowedstrijden een gouden medaiile behaalde. De 1500 meter loper Tabori vertrok niet en zeide het nog niet met zichzelf eens te zijn of hij al dan niet naar zijn land zou terugkeren. Een van degenen, die op het aller laatste moment besloot niet te vertrek ken ofschoon hij op het vliegveld arri veerde met al zijn bagage, was de turner Tacacs. Agnes Kcleti, die drie individuele gouden medailles en een ploegmedaille .won in de gymnastiekwedstrijden, kwam haar vrienden en vriendinnen vaarwel zeggen: zij bleef bij familieleden in Sydney. Tweede contingent vertrokken. Een tweede en laatste contingent Hon gaarse atleten is vandaag per vliegtuig naar Europa vertrokken. Het gezelschap bestond uit 45 personen. Naar schatting zijn 40 k 45 atleten in Australië achter gebleven. Bij het vertrek speelden zich wederom ontroerende tonelen af voor de vertrek- kenden zich aan boord van het toestel begaven, uitgeleide gedaan door meer dan 1000 -leden van de Hongaarse kolonie, die het Hongaarse volkslied aanhieven toen het vliegtuig over het veld naar de startplaats reed. MET DE TRADITIE GEBROKEN Een van de tradities van de Ameri kaanse zwemploeg houdt in dat, in geval van een drievoudige zege, de coach van de ploeg, man of vrouw, in het water wordt gegooid. Gisteravond bestegen drie Amerikaanse zwemsters het podium na de drievoudige zege in het toren- springen. Maar de jeugdige Vee Toner, die hen getraind had, smeekte dat voor ditmaal van de traditie zou worden af geweken, en dat men haar op het droge zou laten, wat geschiedde. Maar intussen werd voor een surprise gezorgd. Want toen Vee Toner 's avonds na afloop van een feestje haar kamer in bet olympisch paviljoen betrad, vond ze die volkomen leeg. Het hele meubilair, bed, stoelen, tafels, kasten met inhoud enz. waren verplaatst.... naar het dak van het paviljoen. VOETBAL HET GEZIN PUSKAS HERENIGD. Mevrouw Puskas en haar vierjarig dochtertje, alsmede de echtgenoten van de Honved-spelers Machos en Bunyau zijn met een vliegtuig uit Wenen in Milaan aangekomen. Zij werden op het vliegveld verwelkomd door de spelers van „Honved" die in de komende da gen in wedstrijden tegen Italiaanse clubs zullen uitkomen. De vrouwen van Grosics, Czibor en Katos arriveerden reeds eerder in Italië. Naar verluidt zou' de team-manager van „Honved" nog geen besluit hebben genomen in zake een eventuele terugkeer van de ploeg naar Boedapest. De Hongaarse bond heeft onlangs geëist, dat het team uiterlijk 20 december in Hongarije te rug zal zijn. ZWEMMEN NEDERLANDSE ZWEMSTERS IN KOPENHAGEN. Enkele Nederlandse meisjes van H.D.Z. hebben deelgenomen aan inter nationale zwemwedstrijden te Kopen hagen. Jopie Troost won de 100 meter vlinderslag in een nieuwe persoonlijke recordtijd van 1 min. 17,7 sec. Als twee de tikte Rini Dobber aan met 1 min. 22,sec., terwijl Kitty Wagenaar de vierde plaats bezette met 1 min. 24,7 sec., hetgeen voor haar eveneens een persoonlijk record betekende. Op de 100 meter vrije slag moesten onze landgenootjes de eerste plaats af staan aan de Deense mej. Pedersen in 1 min. 08,3 sec. Jopie Troost werd tweede in 1.09,3 sec. en Ria de Vries bezette de derde plaats met 1.11,2 sec. (persoonlijk record). De 4 x 50 meter rugslag estafette was voor de HDZ-ploeg met 2 min. 28,4 sec., de Deense ploeg van Poloklubben deed er 2 min. 31,5 sec. over. Tenslotte was er ook nog een Neder landse zwemmer van de partij, n.l. Rein Prins van DJK, die de 200 meter vrije slag aflegde in 2 min. 19.— sec. voor Tage Holt (Denemarken) voor wie 2.24,7 sec. werd afgedrukt. WIELRENNEN GROTE BELANGSTELLING VOOR OLTMPIA'S TOER DOOR NEDERLAND amateurs werd tot nog toe gereden individuele rit, omdat de organisatoren wegens financiële omstandigheden een ploegenrit niet aandurfden. Maar de aandrang van buiten om van deze etappenwedstrijd een ploegenrit te maken werd steeds groter en dus be sloot de ASC Olympia enige maanden geleden de mogelijkheden te onderzoeken om van 24 t.m. 29 mei 1957 met ploegen te rijden. Op een vergadering in Utrecht met wielerclubs bleek, dat vele vereni gingen bereid waren de verhoogde kosten, die met een ploegenrit gepaard gaan, zelf te dragen. Olympia stelde echter van meet af aan een limiet: maxi maal 14 ploegen elk van 7 reiyiers, waarbij men echter niet de geringste hoop koesterde dit aantal te halen. Inmiddels is de inschrijving geopend en de liefhebberij blijkt zo groot te zijn, dat opnieuw een vergadering uitge schreven moet worden 16 december in Utrecht waarop men hoopt de defini tief en in principe ingeschreven vereni gingen tot elkaar te kunnen brengen om tot het vormen van meer stedelijke en streekploegen te komen. Immers, 12 ploegen hebben reeds definitief hun kandidatuur gesteld, 6 hebben zich in principe aangemeld en bovendien zijn inlichtingen gevraagd door de wieler club „Gent" uit België en de Duitse club „Sturmvögel" uit Bielefeld. De voorlopige deelnemerslijst ziet er als volgt uit: definitief ingeschreven „De Kampioen" uit Haarlem. „Theo Middelkamp" uit Goes. „ASC Olympia" uit Amsterdam, „De Bataaf" uit Half weg, „De Germaan" uit Amsterdam, „De Adelaar" uit Hilversum, „Het Zuiden" uit Eindhoven. „Maastricht" uit Maas tricht een stedelijke ploeg uit Rotterdam, „De Rotterdamse Leeuw" uit Rotterdam, een streekploeg samengesteld door de wielerclub „Sportief" uit Breda, een oostelijke ploeg, samengesteld door de wielerclub „Het Oosten" uit Enschede. In principe hebben zich aangemeld: „Jan van Arkel" uit Gorinchem. „Bui- lenlust" uit Helmond, „De Spartaan" uit Den Haag, „Feijenoord" uit Rotterdam, een ploeg van de noordelijke wieler- cdhibinatie aangemeld door de „Tuban- ters" uit Hengelo en „Kennemerland" uit Beverwijk. Swlft-combinatic. Morgen worden in de zaal van Koperen hometrainwed- strijden gereden om St. Nicolaasprijzen. Aan deze wedstrijden kunnen leden, donateurs en donatrices deelnemen. Aan vang 10.30 uur. Lenig en Snel. Morgen wordt een hometrainwedstrijd verreden in de zaal van J. v. d. Poel, Oud-Ade. Vertrèk 10 u. Zijlpoort. HANDBAL NEDERLAND—SAARLAND, HEREN Op tweede Kerstdag speelt het Neder lands heren zaal-handbalteam zijn eerste officiële landenwedstrijd. De ontmoeting vindt plaats in de R.A.I. te Amsterdam en als tegenstander fungeert Saarland, De Saarlandse ploeg zal bijzonder sterk blijken. De verenigingen uit deze kleine staat spelen in de Duitse compe titie mee en komen o.m. in de hoofd klasse uit. De wedstrijd begint des avonds 9 uur en wordt voorafgegaan door de ontmoe ting Amsterdams herenteamArnhem en de officiële Nederlandse damesploeg tegen District West A. Rond het veld worden tribunes acht rijen hoog aangebracht. Over de samen stelling van de oranje-ploeg valt momen teel niets te zeggen. DAMMEN HET TOERNOOI TE DEN HAAG. Het damtoernooi tussen de vier spe lers, die hebben deelgenomen aan de jongste strijd om het wereldkampioen schap en vier Haagse dammers is gis teravond te Den Haag voorgezet met het spelen van de partijen uit de twee de ronde. De Haagse ploeg behaalde 3 punten; de deelnemers aan het toernooi om het wereldkampioenschap 5. zodat de stand na de tweede ronde luidde: Haagse dammers 7 punten, deelnemers aan het toernooi om het wereldkam pioenschap 9 punten. De uitslagen waren: W. Huisman H. F. J. Kinnegen 11; W. de Jong— G. R. E. Fisser 20; M. Deslauriers F. Gordijn 11; C. GournierA. J. Ivens 11. TAFELTENNIS „Steeds Vooruit". De uitslagen van de afgelopen week luiden: Heren: DOS 7Steeds Vooruit 64; Steeds Vooruit 2DRS 55; Steeds Vooruit 4Avanti 55; Sparkler 2 Steeds Vooruit 3 100. Het programma voor de komende week luidt: Dames: maandag: Steeds Vooruit Smash. Het 2e damesteam heeft weder- j om rust. Heren: woensdag Docos 3Steeds Vooruit: maandag Steeds Vooruit 2 PTT 4; Steeds Vooruit 3—ATTC 4; Steeds Vooruit 4Wilskracht 3. Maandag en woensdag op de gewone uren trainen. De wedstrijden om het kampioen schap van Nederland eerste klasse 47/2 zijn gisteren voortgezet. Dé uitslagen luiden: Mol 300 11 131 27.27 Eichelsheim 40 11 16 3.63 Van Loon 300 23 73 13.04 Ligthart 238 23 43 10.34 v. Nijnatten 300 14 96 21.42 Broerse 100 14 32 7.14 Beekman 300 24 81 12.50 Vink 287 24 42 11.95 Beekman 300 17 69 17.64 Broerse 150 17 39 8.82 Van Loon 300 17 75 17.64 Eichelsheim 167 17 60 9.82 v. Nijnatten 300 16 86 18.75 Ligthart 200 16 40 12.50 Mol 300 17 114 17.64 Vink 165 17 54 9.70 Na de tweede dag is de stand: 1. Van Nijnatten 2. Mol 3. Beekman 4. Van Loon 5. Vink 6. Ligthart Broerse 8. Eichelsheim m.p. alg. geir 8 22.22 8 17.01 B 16.66 6 16.50 2 10.50 0 9.65 0 7.68 0 6.38 Voor de competitie van de Biljart bond Bloembollenstreek werd te Lisse de plaatselijke ontmoeting Vios 2— Excelsior 1 gespeeld. De resultaten waren: J. Diedericks (V.) 178 178 24 J. Duivenvoorde (Exc.) 175 139 24 A. Elfering 140 140 22 G. van Eyk 117 75 22 Th. van .Beek 95 95 40 C. Slootbeek 92 63 40 Waaier 83 83 34 P. van Oosten 70 50 34 Totale uitslag 80 voor VIOS. BRIDGE BRIDGECLUB „V.O.G." De uitslag der viertallencompetitie, 7e ronde, is: Hoofdklasse: Team Epskamp wint van team Schalks met 16 punten; team Smit w.v.t. Oudshoorn met 5 pnt.; team Raar w.v.t. Jansen met 12 pnt. Eerste klas: Team Caro w.v.t. Ver steeg met 4 pnt.; team Planje gelijk mét team Raar, 2 pnt. Tweede klas: Team Bosscha w.v.t. Broekhuis met .16 pnt.; team Grommé w.v.t. Groos met 17 pnt.; team Krui- zinga gelijk met Cancrinus. In Sevenhooven gingh een man van groote daedkracht heenen nae jaeren in de dienst van maetschappy en kerck. Syn naem sal in zyn naegeslacht nogh langhe blyven leeven, syn siel die heeft nu rust nae al 't gedaene werck. De stoere kracht van A. P. van der Weyden sy een exempel en een leeringh voor ons al. Hy spaerde geen talent. Hoe hy talenten spaerde weet God alleen, die hem beloonen sal. In Stompwyck was het feest wyl daer de boovenmeester een quarteeuw langh de jonckheyd leydingh gaf. Hy loonde er nae werck. gaf reeckenles en sommen en roerde er de plack soms tot gepaste straf. Oock Boogmans, J. W. H., een man met veel talenten, heeft er gewerckt tot heyl van school en jeughd. Hy draeght nu 't Paus'elyck kruys als eere en belooningh. Heel Stompwyck leefde mee in 's meesters groote vreughd. In Lisserbroeck daer quam een drielingh kycken hoe of het op dees' vreemde aerde is gesteld. Drie hoopckens mensch traeden het leeven binnen (sy 't heel bescheyden) elf pond tesaemen, welgeteld. In Leyden (onse stadt) daer was een feest in kleuren, Pro Patria verscheen als nieuw weer opgetuyghd. Sy paradeerden stram, of 't waeren tin-soldaeten, voor borghery en Prins, door veelen toegejuicht. Dit stoer soldaetendom magh immer speelen blyven en hoopen dat het noyt in ernst sal rucken uyt. Een taptoe met veel kleur, en musyckaele klancken, een feestmarsch slechts, en eeten tot besluyt. In Alphen (aen de Rhyn) kreegh men een bom te packen, die op een waeghen daer van ver wierd aengebracht. Geluckig viel het mee. Al leeck het seer gevaerlyck, het duyvelsdingh bleeclc luy en toonde niet syn kracht. 't Peest van Goed-heyligh Man dat is al weer verleeden, het feest van peeperkr ,ck. van suyeker, sDeculaes. De daeghen oock van veel vervulde wenschen voor oud en jongh, jae selfs voor Sinterclaes. Oock ick.moest aen het feest myn tol betaalen;' het viel me niet te swaer, dat magh geseghd. Voor elcke speculaesevryer die ick deelde was oock voor my een vryster weggeleghd. So gaet het yeder jaer, het is niet anders; het schencken geeft veel vreughd maer het ontvanghen oock. Men seght dat geeven schooner is dan kryghen maer dat verhael brenght my niet van de koock. Het geeven sy dan schoon, het kryghen niet verwaarloosd, want sonder geeven kan ontvanghen niet bestaen. Beken het griffghy leeser van dees' reegels, vanght ghy, als 't niet en geeft, toch nogh met geeven aen? WILLEM VAN HORSTENDAEL. Harde waarheid. Filmster: „Ik geloof, dat U vroeger beter fotogra feerde". Fotograaf: „Ik geloof, dat U vroe ger jonger was". Het middel. „Ik had een briefje van tien achter een schilderij ver borgen, maar mijn vrouw heeft het gevonden". „Ik verstop ze altijd in de ver- stelmand en zij vindt ze nooit". Oplossing. Onderwijzer: „Waar om is Nederlands onze moedertaal!" Jantje: „Omdat moeder haar meer gebruikt dan vader". Opvatting. „Is je verloofde een flinke kerel?" „Oh ja, hij doet precies, wat ik zeg". Slechte raad. Toen twee boeme laars door nachtelijk Rotterdam naar huis gingen, gaf de een de ander de raad, om zich onder aan de trap uit te kleden en dan pas naar boven te gaan. Juist van het uitkleden wordt een vrouw wakker, was zijn stand punt. De volgende dag kwamen de twee heren elkaar weer tegen. „En hoe is 't gegaan?", informeer de de raadgever. „Slecht", antwoordde zijn slacht offer. „Ik ben op hét politiebureau terecht gekomen". „Hoe kan dat nou?", informeerde de vriend. „Nou, ik had me uitgekleed, net als je gezegd had, onderaan de trap en ging daarna pas de trap op". „Nou, toen bemerkte ik pas, dat ik op het Centraal Station was". Uitgeslapen. Een Indiaan speel de in Hollywood voor de film en een sterretje voelde de behoefte om hem op zijn gemak te stellen. „Hoe bevalt het je in onze stad?", informeerde ze. „Best", antwoordde de Indiaan. „En hoe bevalt het U in ons land?" Vrouwen. Bediende: „Ik moet van mijn vrouw salarisverhoging vragen". Baas: „En ik mag 't van mijn vrouw niet geven". Nauwgezet. De piccolo bracht een telegram de eetzaal binnen en riep ,,'n Telegram voor mijnheer Pro- ze jweskigorod Tien maal herhaalde hij de naam en toen stond er eindelijk een heer op. „Hoe is de voorletter van de ge adresseerde, jongeman?", vroeg hij Schandelijk. Een oud vrouwtje vroeg bij een loket in het hoofdpost kantoor te -Vdam om een postze gel van tiep en een pond kaas. „We verkopen hier geen kaas", zei de ambtenaar. „Waar hebben jullie dan dat grote gebouw voor?", informeerde het vrouwtje. „Bij ons op het dorp is het veel kleiner en daar kan je ér wel kaas kopen". Schots. Een Schot had een auto gewonnen in een loterij, maar on danks dit feit stond hij er moede loos bij. „Wat is er aan de hand", vroeg een van zijn kennissen. „Je hebt toch een prachtige prijs!" „Dat wel", antwoordde de Schot, „maar ik had twee loten en dat an dere is een niet. Stom dat ik dat gekocht heb". 'Overdreven. Patiënt: „Vlug dok ter, vlug, ik heb een mondharmonica ingeslikt". Dokter: „Man stel je niet zo aan. Wees blij, het het geen piano is". Rechts heeft voorrang. door ALAN SULLIVAN. 43). Ze haalde bevend adem, voelde hoe Hector haar de hand drukte en hoorde Dimitri een ongearticuleerde klank uiten. Hij scheen niet geheel voldaan. „Dat is een onzelfzuchtig stand punt", verklaarde Sir Joshua, „en een dat ik verwachtte. Juffrouw Darvill wenst geen verlenging zon "er ee*1 hoog doel. Het voorrecht op zichzelf als men het zo noemen kan trekt haar niet aan. Zeg ik het goed?" Ze knikte dankbaar. „En wat zegt u, meneer Court?" „Ik vrees het niet", zei de jonge man kortaf. „Als ik alleen op die ma nier, en op geen andere wijze, zou kunnen krijgen wat ik graag wilde, zou ik niet aarzelen. Maar ik deed het met mijn ogen open". „Hoezo, als ik vragen mag?" „Ik weet, dat ik in een moeilijke positie zou komen. Ik zou al mijn vrienden overleven en mijn eigen leven zou uit bedrog en „Dank u. Wilt u ook wat zeggen, meneer Marchant?" Hierop had Bunny gewacht. Het gehiem van Monk's Mount nog niet geheel ontsluierd, maar toch veel dui delijker dan tevoren, was binnen zijn bereik en een verkeerde zet zou ge vaarlijk zyn. Het was veiliger te doen alsof hij niets van Monk's Mount wist en ook zo te spreken. „Moet ik aannemen, dat de een of andere geleerde bij n*e kimt e i dat hij bij wijze van experiment zal maken, dat ik een extra honderd jaar erbij leef?" I „Juist", lachte Sir Joshua, j „Ik alleen en anders niemand? Ik bedoel: zou de rest van mijn kennis- ren heel gewoon er tussen uit knij- n?" „Ja". „Nee, dan ga ik er niet op in, dank u". „Waarom niet?" „Wel", zei Bunny, de tafel rondkij kend, „waar zullen jullie over hon derd jaar zyn? Dat is één pi nt. rn ten tweede zou ik zoveel weten en zoveel beleefd hebben, dat ik ver moedelijk mesjogge zou zijn voor de honderd jaar om waren". „Nom de Dieu, Sara" riep Dimitri, „vertaal dat voor me". „Hij bedoet, dat hij gek zou wor den". „Precies ik zou niet meer in mijn omgeving passen: ik weet het. JMij dunkt" hij zweeg en dacht gespan nen na „dat ik een product ben (geen fraai, dat geef ik toe!) van mijn tijd; de anderen zouden dat van hun tijd zijn. Daar zit de kneep. Be grijpt u wat ik bedoel?" „Heel goed gezegd. Neem nü eens aan, dat u hevig verliefd waart"- ver volgde Sir Joshua met een onschul dige glimlach. „Honderd jaar lang? Mijn r lieve meneer!" Iedereen lachte behalve Dimitri en Hector. Dimitri was onrustig en wierp telkens blikken op mrs. Baxte£ Hec tor voelde, dat hij zich verradèh had, dat zijn betoog bij dat van Bunny vergeleken stumperig was, en dat er gerde hem. Dimitri kwam ongeduldig tussenbeide. „U verlangt wijsheid van de jeugd, meneer, en natuurlijk. Hij haalde de schouders op. „Maar de jeugd, graaf, heeft, wat wij ouderen maar al te snel verliezen visie. Ik heb gehoord wat ik ver wachtte; zulk een ontdekking, als waarop de kranten doelden.zou een vloek zijn en geen zegen. De ouder dom heeft zijn goede gaven. In mijn geval althans". „Vertel ons wat, Joshua", vroeg mrs. Baxter. Hij hief het glas op met de smalle, geaderde hand, die een weipig beefde. „Op je gezondheid, lieve vriendin. En als je in de spiegel kijkt, behoef ik verder niets te zeggen". Mrs Baxter stond op, voelend dat dit een gelukkig einde was voor het diner. Zij gingen naar de salon. Mrs Baxter ontmoette Anthea's blik en zei tatcvol: „Speel wat voor ons, kind. Er liet daar muziek genoeg. Hector sla jij de bladen voor haar om". Het tweetal verdween verheugd naar de piano, die in een uitbouw aan het einde van de salon stond, voor de rest van het gezelschap onzicht baar. Sis Joshua begon een gesprek met Bunny. Mrs Baxter koos een gemak kelijke canapé en wenkte Dimitri, die voor de haard stond, een ver slagen uitdrukking op het donkere gezicht. „Wel, Paul' wat scheelt eraan?" „Heel veel", zei hij fluisterend. „Twee dagen geleden was ik gerust, tevreden. Maar nu! Maar ongetwij feld maak ik me nodeloos ongerust. Wat zijn jou plannen. Sara? Ik ga morgen naar Boegarest terug". „Ik heb eigenlijk geen plannen. Tk voel me oud en moe. Was het laatste bezoek aan onze vriend geen succes? Ik voor mij voel me helemaal onge- knapt". „O ja, heel succesvol maar het laatste. Ik ga er niet meer heen". „Wat is dat voor een onzin?" Hij keek naar Sir Joshua's profiel en zilveren haar. „Is dat de reden? Laat je je beinvloeden door wat hij zei?" „Vond je dan niet, dat hij gelijk had?" „Nee helemaal niet". „Wel, het was niet zijn invloed, want myn besluit werd twee dagen geleden genomen. Zal ik je zeggen waarom?" Ze hief de hand op. „Luister!" Anthea's lieve stem zong een schots lied. „Versta je dat, Paul?" „Charmant, een oud liedje ze heeft een goede stem niet zeer geschoold". „Anders niet?" „Wat kan ik meer zeggen?" „Ze neemt afscheid van de man, die ze liefheeeft". Hij haalde de schouders op. „Maar niet van de man, waarmee ze zal trouwen". „Je vergist je ze gaat niet met meneer Court trouwen. Begrijp je het nu?" „Ze-gaat-niet-trouwen!", stamelde hij ontdaan. „Ondanks Absalom?" Het drong nu pas tot hem door; hij kon zich niet voorstellen dat iemand zich tegen Absalom verzette. „Ondanks Absalom. Ze zullen het hein vertellen als ze thuiskomen. Be- gryp je het nu? Het zal voortaan nutteloos vcor ons zijn naar Mounk's Mount te gaan". Hij kon geen woord uitbrengen. Vrees greep hem aan en hij kromp ineen. Alle kracht ontzonk hem en ineens leken zijn donkere ogen dof. „Maar Sara (Wordt vervolgd)^

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9