|ubilerende Eduard van Beinum gisteren te Amsterdam gehuldigd Advies-invaliditeitsverzekering op 11 januari in S.E.R. Worden diplomatieke betrek kingen met Rusland verbroken? Min. Zijlstra houdt aan prijsstabilisatie vast Van souterrain te Hongarije naar gezinswoning te Weesp Burgemeester van Urk is gisteren verdacht van freude gearresteerd ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 DE I.ETDSE COURANTC PAGINA 4 Ook weduwen^ en wezenyoorziening Tijdens een vrijdagmorgen door de SER gehouden openbare zitting heeft bij de rondvraag de heer Roemers er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat deze SER-vergadering niet zou worden gevolgd door een besloten zit ting waarin, zoals aanvankelijk de be doeling was, de herziening vai d°: in validiteitsverzekering aan de orde zou komen. De besprekingen van het desbetref fende advies is uitgesteld tot 11 ja nuari. a.s. De heer Roemers had van de regering meer hoffelijkheid en medewerking verwacht en vroeg zich af waarom minister Zijlstra nu juist vandaag een bespreking had georganiseerd met werkgevers en werknemers over de prijsstabilisatie. De voorzitter, prof. mr. F. de Vries, antwoordde dat. hij de minister gewe zen heeft op het feit dat deze verga dering over de herziening van de in validiteitsverzekering reeds een jaar geleden was vastgesteld en dat hij de bewindsman had gevraagd of uitstel van de bespreking over de prijsstabi lisatie niet mogelijk was. De minister heeft geantwoord dat hij onkundig was gehouden van de besloten SER-vergadering en dat het hem onmogelijk was zijn gesprek over re prijsstabilisatie uit te stellen. Het ligt in de bedoeling van mi nister Suurhoff en van de staatssecre taris van Sociale Zaken de vergade ring op 11 januari a.s. bij te wonen. Het is niet onmogelijk, dat op die dag ook het advies inzake de wedu wen- en wezenvoorziening zal worden behandeld. Vóór de rondvraag heeft de SER het advies vastgesteld inzake de sa menstelling van het bestuur van het bedrijfschap voor het hotel- het res taurant, het café en het pension en kamerverhuurbedrijf en de verorde ning tot uitvoering van de wet op de ondernemingsraden voor de kunst stof f en industrie Voorts heeft de SER na breedvoe rige disucussie waarin vooral for meel juridische bezwaren te berde zijn gebracht de verordeningen goedgekeurd van de Mijnindustrie- raad betreffende de ondernemings raden, dv- ringen en de eenheidsver- trouwensmannen alsmede een over gangsregeling dienaangaande tot 1 jan. 1959. Gedurende de komende twee jaren zullen MIR en SER zich nader kunnen beraden over de vraag of afwijkingen van de wet op de on dernemingsraden in de mijnindustrie, zoals zij tot dusver zijn gegroeid, ge rechtvaardigd zijn. Niet goedkeuren van de huidige verordeningen zou een vacuüm geschapen hebben en wellicht onrust tengevolge hebben gehad. 13/4 MILJ. MEER VOOR STUDENTOELAGE GEVRAAGD Minister Cals heeft de Tweede Ka mer voorgesteld op de begroting van O.K. en W. voor het komende jaar 1.750.000 gulden meer uit te trekken voor rijksstudietoelagen dan in eer ste instantie was geraamd. Het totale bedrag voor deze toelage komt hier door op 7.650.000 gulden. In de toelichting op zijn nota van wijzigingen zegt de minister, dat dit jaar in alle sectoren van het onder wijs, waarvoor studietoelagen worden gegeven, de toeneming van het aan tal aanvragen en daardoor ook van de toekenningen aanmerkelijk groter is geweest dan aanvankelijk werd ver wacht. Voorts is het gemiddelde be drag van de toekenningen als gevolg van gestegen kosten hoger geweest dan in vorige jaren; daarom is nu de raming voor 1957 herzien. In de nota van wijzigingen worden ook andere posten verhoogd: Lager onderwijs met in totaal 359.800 gul den, hoger onderwijs en wetenschap pen met 71.500 en nog andere posten met lagere bedragen. Vragen in de Eerste Kamer TitcconxTrtrtrufi»! I ze w«2e het Hongaarse volk is aan- l uoaciivuuidici gevallen, en dat tevens de daarop betrekking hebbende resoluties van Tijdens het protest, dat minister- de Verenigde Naties even schaamte- president Drees op 6 november j.l. in loos heeft miskend, de Tweede Kamer uitsprak tegen de 1 Minister ziet twee wegen Bevordering van de bezitsvorming Minister Struycken meent, dat de regering mog slechts enkele voor zichtige stappen heeft gezet op de weg van de bezitsvorming. Hij is van plan, in samenwerking met zijn be trokken ambtgenoten, de vorming van duurzaam, bezit bij brede lagen van de bevolking op tweeërlei wijze te bevorderen. In de eerste plaats zullen concrete, geheel of ten dele specifiek op dit doel gerichte activiteiten worden on dernomen, c.q. wetsontwerpen wor den uitgewerkt. Tegelijkertijd echter stelt dé minister zich voor om zo veel nodig te bevorderen, dat de sociaal-economische en financiële po litiek zo worden gericht, dat het juiste klimaat en de mogelijkheden worden geschapen voor de burgers om te sparen en duurzaam bezit te vormen en te behouden. Deze activiteit zal verre van specta culair zijn, schrij-ft de minister aan de Tweede Kamer, maar hij ziet ze toch als een belangrijk onderdeel van zijn taak. Het ligt in de bedoeling de door het afgetreden kabinet voor genomen maatregelen te handhaven en overeenkomstig de regeringsver klaring uit te breiden. Russische misdaden in Hongarije, deelde hij mede, dat de vraag, of Ne derland zijn diplomatieke betrekkin gen met Rusland zou verbreken, bezien zou moeten worden in het ka der der Verenigde Naties. Het Eerste-Kamer-lid Regout heeft thans schriftelijk aan de regering de vraag gesteld of Nederland deze zaak reeds aanhangig heeft gemaakt bij de Verenigde Naties. Wanneer dit niet het geval is, verzoekt de heer Regout de regering te willen over wegen om zonder dit overleg de di plomatieke betrekkingen te verbre ken met een land, dat op schaamtelo- MEER SALARIS VOOR HOGERE AMBTENAREN? Minister Struycken stelt de Twee de Kamer voor de salarissen van ho gere ambtenaren met ingang van 1 september j.l. extra te verhogen. Voor 1975 zal deze extra verhoging de schatkist een bedrag van 10 mil joen gaan kosten. De verbetering, die wordt voorge steld, bestaat uit verlenging van sa larisschalen met een aantal periodie ken. Bovendien zullen de betrokken ambtenaren direct een aantal perio dieken erbij krijgen. De wijzigingen hebben betrekking op de rang van referendaris en alle daarboven ligende rangen. Met refe rendaris zijn gelijkgesteld de weten schappelijk ambtenaar le klasse en de ingenieur le klasse. Leraren bij het VHMO, met MNO en de kweekscholen zijn uitgezon derd omdat aldus de toelichting voor hen in het verleden reeds ver beteringen zijn ingevoerd. Het nieuwe maximum van een re ferendaris zal zijn ƒ950 per maand en van een secretaris-generaal 1850 per maand. Wanneer de regering van mening is* dat de diplomatieke betrekkingen met Rusland vooralsnog niet verbro ken dienen te worden, dan geeft de heer Regout haar in overweging de Nederlandse ambassadeur althans tij delijk uit Moskou terug te roepen. Zeven December - Divisie" herdenkt zijn gevallenen Het particulier secretariaat van H.M. :de Koningin deelt mede: H.M. de ^Koningin heeft de tijdelijke waarne ming van de functie van haar par ticulier secretaresse opgedragen aan mevrouw W. A. Repelaer van Driel, geb. Van der Willigen, dame du pa- 'lais. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Helvoort heeft aan de ministers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, en van Binnenlandse Zaken, bezits vorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is naar de mening der minis ters uit art. 7 van het besluit bevor dering eigen-woning1,bezit juncto art. 24 der wederopbouwwet af te leiden, dat de bevoegdheid der gemeentebe sturen tot garandering van leningen op het gebied van de bouw van wo ningen beperkt is tot de gevallen, als bedoeld in het eerstgenoemde artikel? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan van mening, dat: a. Geschiedenis en strekking van art. 24 der wederopbouwwet tot 'n zo ver gaande opvatting nopen, b. De bevoegdheidsbeperking der gemeenten reeds op 1 juli 1950 (da tum inwerkingtreden wederopbouw wet) is ingetreden? 3. Indien vra;g 1 ontkennend wordt beantwoord, zijn de ministers dan van mening, dat op dit gebied verder gaande of anders gerichte activiteiten van de gemeentebesturen dan in het besluit bevordering eigen- woningbezit bedoeld (voor zoveel no dig onder de ingevolge de gemeen tewet vereiste goedkeuringen) uit sluitend tot gevolg kunnen hebben, hebbenden ter zake geen faciliteiten vqn het rijk overeenkomstig het be sluit bevordering eigen-woningbezit worden- genoten? Bespreking met 't bedrijfsleven De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. Zijlstra hetft giste ren met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven besprekin gen gevoerd over het prijsstabilisatie- beleid van de regering. In de ochtenduren had de minister een ontmoeting met vertegenwoordi gers van middenstand, groothandel, grootwinkelbedrijf en verbruikscoö peraties. Iin de middag sprka hij met vertegenwoordigers uit de industrie. Deze laatste bijeenkomst werd ook bijgewoond dor de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. Vastbesloten. De minister heeft in deze bespre kingen nog eens uiteengezet, dat hij vastbesloten is het tot dusver ge voerde beleid van prijsstabilisatie in 1957 voort te zetten. Hij zou het op prjjs stellen, nog eens van het be drijfsleven te horen, dat dit bereid is aan dit beleid zijn medewerking te verlenen. De vertegenwoordigers van het bedrijfsleven bespraken met de minis ter verscheidene facetten van het be leid, alsmede de moeilijkheden, die het in de practijk oplevert. Zij zeg den toe, 't besprokene nog eens in hun organisaties aan de orde te stellen en de minister te zijner tijd nader hier over te informeren. Persoonlijk ver klaarden zij van het nut en de nood zaak van prijsstabilisatie geheel over tuigd te zijn. Brandende vraag. Tijdens de bespreking gedurende de morgenuren is, naar wij nog na- dei*'"'Vernemeh, met name de bran dende vr^ag aan de orde geweest in hoeverre men in de middenstand de op te brengen premie voor de al gemene ouderdomsvorziening van 6 3/4 procent in de prijzen zal mo gen doorberekenen. In het rapport van de S.E.R. in zake de bestedingsbeperking staat daaromtrent een merkwaardige, niet geheel duidelijke zin, namelijk dat naar raming een kwart van de pre mie door de middenstand zal worden doorberekend. Deze zin moet echter, naar thans nader gebleken zou zijn, zo worden uitgelegd, dat men er me rekening houdt, dat een kwart van de ondernemers in de midenstand de premie zal moeten doorberekenen. Velen van hen hebben immers een inkomen, dat weinig of in het geheel niet groter is dan dat van de werk nemers. Voor beide groepen speelt de kwestie van compensatie of doorbe rekening dus even steik. Voor deze kleinere zelfstandigen zullen dan ook vermoedelijk nog bijzoindere voor zieningen moeten worden getroffen. De verschillende organisaties zullen zich thans intern nader beraden over de voortzetting van het prijsstabili- satiebeleid. Minister Zijlstra heeft zich gister morgen bereid verklaard tot afzon derlijk overleg met branches of be drijfstak .en, waar zich bijzondere moeilijkheden zouden voordoen. - Het Protestants Christelijk Werkgevers verbond zal reeds a.s. woensdag in het Kurhaus te Scheveningen in beslo ten algemene vergadering bijeenko men. Vrijdagochtend vond bjj het nationaal monument op de Dam te Amsterdam de jaarlijkse herdenking van de gevallenen van de 7 december-divisie, die dit jaar tien jaar bestaat, plaats. Namens de oud-strijders van de divisie werd een krans gelegd door generaal b.d. E. Engles van het voormalige Kon. Ned. Ind. Leger (links), generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Durst Britt (achter), oud-commandant van de divisie en korporaal Kroon (rechts). Minister Klompé overhandigt sleutel In de auto van de burgemeester van Weesp is gistermiddag een Hon gaars gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen (drie jongens en een meisje van 1 tot en met 9 jaar) in Weesp binnengehaald, waar hen een woning wachtte, die door het ge meentebestuur werd aangeboden in tegenwoordigheid van dr. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk. Nadat de eerste Hongaarse vluch telingen ons land binnenkwamen, had het gemeentebestuur van Weesp, in overleg met de algemene Weesper woningbouwvereniging besloten een der in aanbouw zijnde woningen te bestemmen voor een Hongaars gezin. De gemeenschappelijke winkeliers verenigingen zorgden gratis voor een meubilering, vloerbedekking, ver lichting, verwarming en een voed selvoorraad. Direct na aankomst kwam de Hon gaarse familie een beetje 'beduusd de gerieflijke eengezinswoning bin nen; in hun vaderland hadden zij een souterrain bewoond. Burgemeester J. C. Bührmann leidde na een kort begroetingswoord minister Klompé in. De minister legde er in het bijzonder de nadruk op, dat het hier uitsluitend parti culier initiatief is geweest. De gere- ring stelt deze daad van bevolking en bestuur van Weesp op hoge prijs, aldus dr. Klompé. Men heeft ge toond mee te leven met de versla genen. Vermist bedrag bijna f 60.000 Gisteravond vond in het Concertge bouw te Amsterdam de huldiging plaats van Eduard van Beinum. bij gelegenheid van diens 25-jarig jubi leum als dirigent van het concertge bouworkest. Er waren elf sprekers onder wie de minister van O.K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, de burgemeester van Am sterdam, mr. A. J. d'Ailly en mr. W. p. Schokking, vice-voorzitter van de Nederlandse orkeststichting van het Concertgebouworkest Verschillende sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van kostbare geschenken. De jubilerende dirigent werd o.m. een fonds aangeboden, waaruit jonge musici financiële steun kunnen ontvangen. Door medewerking van de Wereld omroep was het mogelijk, dat ook een aantal prominente buitenlandse kun stenaars hem hun hartelijke geluk wensen konden doen toekomen. Zo spraken o.m. de Londense dirigent sir Adrian Boult, de dirigent Rafaël Kubelik en, de pianiste dame Myra Hess. De huldiging, die geopend was met een uitvoering van Diepenbrock's Te Deum, werd besloten met een „Trum pet Voluntary" van Jeremiah Clarke. Na afloop van de avond begaven de De versierselen werden hem ter ge legenheid van deze huldiging uitge reikt door de heer M. A. Reinalda, voorzitter van „Het Concertgebouw". De foto geeft hiervan een beeld. V.l.n.r.: de heer Reinalda, de jubila ris en mevrouw Van Beinum, die gauw nog iets schikt aan het lint, dat haar beroemde echtgenoot Juist is omgehangen. vele vrienden en collega's van de di rigent zich naar het Stedelijk Muse um, waar door B. en W. van Amster dam ter ere van de jubilaris een ont vangst. werd aangeboden. Nadat de politie in de nacht van donderdag op vrijdag de uitgangen van hotel „Die Port van Cleve" te Enkhuizen bewaakt had, ging zij gis termorgen rond 8 uur over tot arres tatie van de burgemeester van Urk, die daar de naeht doorgebracht had. De burgemeester, die de avond daarvoor een vergadering van de ver eniging „Vriendien van het Zuider zeemuseum" te Enkhuizen had bij gewoond, werd. gearresteerd onder beschuldiging van malversaties, ten nadele van de gemeente Urk ge pleegd. Een routine-onderzoek van de gemeente-administratie had maan dag j.l. een onregelmatigheid ont dekt;'een onmiddellijk ingesteld on derzoek bracht aan het licht, dat waarschijnlijk reeds sinds 1951 door de burgemeester verduisteringen zijn gepleegd, die tezamen, naar voor lopige schatting, de 50.000 over schrijden. Deze onregelmatigheden zijn mogelijk geworden, omdat de bnrgerneester tevens gemeentesecre taris-van Urk was. De gemeenteraad van Urk, die gisteravond in een spoei-eisende vergadering bijeengekomen is, heeft na een besloten zitting verklaard, dat de malversaties gepleegd zijn via het valselijk ondertekenen vr.n mandaten. Zij kwamen aan het licht toen een mandaat, van de Chris telijke Landbouwhuishoudschool ondertekend bleek door iemand, die reeds met pensioen was gegaan. De arrestatie geschiedde op last van de officier van Justitie te Zwolle, naar welke plaats de burgemeester na de arrestatie is vervoerd. Het gezin van de 'burgemeester is uit Urk vertrokken; op zijn bezittin gen is OPSLAGPLAATS TE SCHIEDAM UITGEBRAND. Vanmorgen om ongeveer kwart voor vijf werd brand ontdekt in de opslagplaats van de Imco handels onderneming, een voormalige bran derij aan de Noordvest te Schiedam, Een der omwonenden merkte onraad en gaf direct alarm. De opslagplaats bevatte grote hoe veelheden grondstoffen voor pinda alsmede een voorraad inpakmate riaal. Het vuur verspreidde zich uiterst snel, zodat het pand spoedig geheel in vlammen stond. De brandweer had de brand in on geveer één uur bedwongen. De op slagplaats was verzekerd. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. Laten evenwel de diverse gemeen tebesturen, die een huis voor de Hongaarse vluchtelingen beschik baar stellen, vooral hun eigen wo ningzoekenden niet vergeten, aldus besloot dr. Klompé. Zij overhandigde daarna met vele goede wensen de sleutel van het huis aan het hoofd van het gezin. De familie, afkomstig uit het grens gebied van Hongarije, behoorde tot het eerste contingent uit Hongarije en had een voorlopig onderdak ge vonden in een kamp te Herpen (N. Brabant). De 30-jarige man is te werk gesteld in een haarden- en kadhel- falbriek in Een fabriek van 'brandweer- en reinigingsmateriaal te Weesp neemt een achttal Hongaarse metaalbewer kers in dienst, die bij particulieren zullen worden gehuisvest. LUISTERBIJDRAGE WORDT 15— De PTT-raad heeft in overleg met de centrale directie der PTT de re gering voorgesteld de luisterbijdrage te verhogen van 12 op 15 per jaar aldus de „Tel." Het laatste woord hierover is aan de ministerraad, die naar kan vor- den aangenomen, het voorstel, waar mee ook de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J, Algera, zich ak koord heeft verklaard, zal overne men. Tegelijkertijd is voorgesteld het abonnementsgeld voor de draadom roep met 50 ct, in plaats van 40 ct. te verhogen, zodat de kosten voor de draadomroep gaan bedragen. 3.90 per maand Bezorgde vader ontvoerde zoon Vóór inscheping naar Nieuw-Guinea De Haarlemse politierechter heeft een 43-jarige metselaar uit Rotter dam, wegens het onttrekken van zijn zoon aan de militaire dienst over eenkomstig de eis, veroordeeld tot een geldboete van 100 subsidair 30 dagen hechtenis. Het vorig jaar moest zijn 20-jarige zoon als marinier derde klas naar Nieuw Guinea. De vader had, be vreesd als hij was voor heimwee, ver scheidene pogingen in het werk ge steld de jongen in Nederland te hou den. Gp 10 oktober vorig jaar stond het vliegtuig voor Nieuw Guinea op Schiphol voor vertrek gereed. De va der verscheen met een motor met zijspan op het vliegveld, liet zijn zoon instappen en zij reden weg. Beiden hadden zich later op de dag bij de marechaussee te Rotterdam gemeld. De officier van Justitie zeide het te kunnen waarderen, dat de vader zich bezorgd maakte over zijn zoon. Hij kon evenwel zijn handelwijze niet goedkeuren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6