Drie zilveren jubilea bij gebr. Boot te Leiden De aarde gaat langzaam achter lopen RIJNSTREEK Raad van Nieuwkoop zette het mes in de begroting ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Bij de werf „De Hoop", N.V., Gebr. Boot te Leiden, werd van morgen in de kantine het zilveren jubileum van drie employé's ge vierd. Het waren de heren: C. El zenaar, boekhouder; H. van Oosten en P. S. G. de Hollander, beiden ohef van de afdeling scheepsbouw. Zij waren vergezeld van hun echt genoten. Het voltallig personeel van de werf was van deze huldiging getuige. Als eerste spreker voerde het woord de directeur van het bedrijf, de heer P. Boot jr. vaststelde, dat jubilea van goede employé's altijd het vieren waard zijn. Zeker in dit geval nu het krachten betreft, die zich in het bedrijf zo ver dienstelijk hebben gemaakt, dat zij voor promotie in aanmerking kwa men. De directeur richtte zich vervolgens tot de drie jubilarissen afzonderlijk. Van de heer Elzenaar merkte hij op, dat deze steeds de vertrouwsfunctie van kassier tot volle tevredenheid heeft vervuld. Van de heren de Hollander en Van Oosten memoreerde hij in dankbaar heid, dat beiden hun talenten in de scheepsbouw op bewonderenswaardi ge wijze hebben ontplooid. Zij heb ben ook hun kennis verrijkt door het volgen van een cursus. Het vertrou wen van de directie werd verre van beschaamd, nadat hen een hogere po sitie was aangeboden. Hij sprak de hoop uit, dat beiden nog vele jaren in het bedrijf aan de bouw van vele mooie en goede schepen zouden mee werken. Alle drie de jubilarissen ontvingen een geschenk in couvert en het ver erend getuigschrift van de maat schappij voor nijverheid en handel met de daarbij behorende medaille. De voorzitter van de personeels vereniging van het bedrijf, de heer Het Leids Arbeidsbureau bemiddelt voor Hongaren Algemeen. Het standcijfer van het aanbod (de arbeidsreserve)wijst uit, dat niette genstaande het najaar, de werkloos heid nog van geringe omvang is. Het aantal als geheel werkloos ingeschre venen beliep op 1 december 1956 210.* Seizoensinvloeden doen zich voors hands nog in zeer beperkte mate ge voelen. Wrijvingsfactoren treden wel op, doch ook in beperkte omvang. Het aantal geregistreerde aanvra gen vertoonde een stijging, t.w. van 405 tot 425, waarvan er 170 betrek king hadden op jeugdigen, 15 tot en met 18 jaar. Met voortvarendheid wordt ge werkt aan de bemiddeling van Hon garen, diverse moeilijkheden moeten evenwel nog overwonnen worden, al vorens definitieve plaatsingen tot stand kunnen komen. Het aanbod van jeugdigen is nog steeds vrij gering, terwijl de vraag blijft aanhouden. Al het mogelijke wordt gedaan om aan de vraag op enigermate bevredigende wijize tege moet te komen. In het gemeentehuis te Roelofarendsveen wordt elke don derdagmorgen spreekuur gehouden van 9.30 tot 11 uur. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten bleef vrijwel gelijk en beliep 85. l'Ami, bracht de drie jubilerende be- drijfsgenoten dank voor de uitsteken de samenwerking, die zij hebben be toond. Hij wees op het verantv/oor- delijksgevoel, dat iedere employé voor zijn werk moet hebben. De drie gehuldigden hebben dit verantwoor delijkheidsgevoel in grote mate aan de dag gelegd. Hij bood de feestelingen geschen ken aan en vereerde de echtgenoten met bloemruikers. De heer De Hol lander sprak een dankwoord. Na de officiële huldiging bleef ien nog enige tijd gezellig bijeen. Prof. dr. Von Ronnen te Leiden: Gevaren van de radiologie De radiologie, en wel ir de eerste plaats de röntgendiagnostiek, wordt door een gevaar bedreigd: los te raken van de kliniek. Het gevolg zou zijn, een verdorren van de radioloog, die alléén nog met zuiver technische problemen te maken krijgt, hij wordt een soort super-rontgenlaborant. Aldus prof. dr. J. R. von Ronnen gistermiddag in 'n rede, uitgesproken bij het aanvaarden van het ambt van hoogleraar aan de Leidse universiteit. Na gewezen te hebben op dit ge vaar van specialisatie in de radiologie, sprak de hoogleraar over het gevaar van het gebruik van röntgenstralen. Gevaren zijn bijv. verbonden aan het toenemend contact van de bevolking met ioniserende stralen. „Het kan van nut zijn", aldus spreker, „hier nog eens te waarschu wen tegen het gebruik van röntgen stralen voor zulke, men zou haast zeggen, onnozele doeleinden als het door middel van een doorlichtings apparaat controleren of een schoen wel past. Daar bestaan wel eenvou diger en minder risico opleverende methoden voor." Burgerlijke Stand Geboren: Anna Cornelia Maria dr van J. Otgaar en H. P. Huigen; Ary zn van A. van der Linden en J. M. Eekman; Hendrika Cornelia Johan na dr van W. van Duijn en J. H. M. de Winter; Petrus zn van M. van Geemen en G. Ju; Gerardus Antho- nius zn van J. J. Beuk en G. Donk; Pieter Leendert zn van G. Hulsbos en G. Oudshoorn; Jacoba dr van A. Nieuwenburg en S. H. W. van Duu- ren; Gemma Jacoba Maria dr van W. G. v. d. Linden en J. A.'Neute boom. Ondertrouwd: W- M. J. Rietbroek en C. van Houten; G. Bulk en G. den Hollander; J. Mandersloot en A. G. Vlaming; P. Muller en M. M. Blok; G. P. Bax en M. Meijer; J. Ciere en C. Beij; P. de Koning en D. J. L. Se- lier; L. Kooien en N. Schroef; G. J. Kuipers en M. S. Nolles; J. van Gooswilligen en P. F. van der Laan; W. F. Sjaardema en H. M. Oerle- mans; J. G. van Wetten en M. F. Heezen; H. van Duijl en H. Selier; S. Lips en H. C. P- Wallaard; P. H. J. van Es en J. Koet; J. Bavelaar en E. C. M. Schimmel; G. F. M. Schim mel en C. Wagenaar. Overleden:M. Cerdijn dochter 4 maanden; A. van der Pauw huisvr. van Valenteijn, 62 jaar; C. C. Vrij burg vrouw 63 jaar. „De tijd gaat snel" is zo'n afge zaagde gemeenplaats geworden, dat iedereen erin gelooft. Toch is het niet waar wat ook wel wordt beweerd dat zij voortdurend sneller gaat. Het tegenleel is waar. De tijd gaat steels langzamer, tenminste voorzover wij haar afmeten aart het rond wen telen van de planeet waarop wij wo nen: de aarde. De tijd die wij meten of wij haar nu aflezen van ons polshorloge, van een stationsklok of afluisteren van een radiotijdsein komt in laatste instantie van de sterren. Op diverse astrononmische observatoria van onze aardbol worden de sterren 's nachts waargnomen met zeer fijn registre rende precisie-instrumenten. Met meet daarmee het tijdstip waarop een ster „door de meridiaan gaat", d.w.z. precies het Zuiden pas seert op haar tocht van opkomst naar ondergang. Dit soort waarnemingen dient tot ijking van de astronomische klokken en de precisie waarmee hier wordt gewelkt, is zo groot, dat een afwijking van een duizendste seconde merkbaar is. Wat hen hiermee in feit meet,- is niets anders dan de aswenteling van onze eigen aarde, want het opkomen, de rijzing, de deling en het ondergaan van een ster is immers alleen maar een weerspiegeling van het draaien van de aardbol. Niet het hemelgewelf met zijn zon en zijn sterren draait om ons, maar wij draaien rond in die hemelkoepel. Zou de aarde nu plotseling eens langzamer om haar as gaan draaien, zouden wij daarvan dan niets mer ken? Nee, zonder instrumenten waar schijnlijk niet, tenminste als de ver traging niet ai te groot zou zijn. Zou onze planeet, in plaats van precies 24 uur, met ingang van morgen 24 uur en een halve minuut nodig heb ben om eenmaal rond haar eigen as te tollen, tot ons bewustzijn zou dat niet doordringen. Maar er bestaan tegenwoordig atoomklokken, die de minste of ge ringste afwijlung haarfijn registre ren en die zouden ons erop attent maken, dat de aarde langzamer was gaan draaien. De aarde is al langzamer gaan draaien en de vertraging van onze aswenteling is nog steeds aan de gang en wordt voortdurend groter! Twinstigste eeuw 36 seconden langer Dr. C. de Jager, astronoom van de sterrenwacht te Utrecht, heeft enkele jaren geleden eens uitgerekend hoe veel die vertraging bedraagt en kwam daarbij tot de conclusie, dat de twin tigste eeuw 36 seconden langer zal duren dan de negentiende eeuw heeft geduurd. De een en twinstigste eeuw zal veertig seconden langer duren dan j de huidige. I Oorzaak van deze vertraging is de maan. Ieder kent het verschijnsel van eb en vloed, dat wordt teweegge bracht door de maan (en in geringe mate ook door de zon). De maan trekt het water van onze planeet aan een twee/derde van het oppervlak van de aarde is met water bedekt en doet aldus een vloedberg ontstaan, die zich steeds onder de maan be vindt, en bijgevolg in ongeveer een maand tijdens rondom de aardbol spoelt. Een tweede vloedberg bevindt zich aan de tegenovergestelde kant van de aardbol. Stond de aarde dus stil, dan zou één plaats maar twee keer per maand vloed hebben en twee keer eb. Door dat de aarde echter niet stil staat maar in 24 uur om haar as draait, be leeft zij elk etmaal tweemaal eb en vloed. En deze verplaatsing van enorme watermassa's over haar oppervlak oefent nu een vertragende werking uit op die aswenteling. Op de bodem van zeeën en oceanen ontstaat wrij ving als gevolg van deze waterver plaatsing en wrijving werkt rem mend. De wrijving is er voortdurend, op elk moment van de dag en de nacht. Dagen en nachten zullen, na verloop van milliarden -jaren, uren langer worden dan zij thans zijn. Tot de aarde tenslotte geheel stil staat (Nadruk verboden). S. TELLA. „ST. ANTONIUS". T A.s. dinsdag organiseert de Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café-, Restau rant-geëmployeerden „St. Antonius", afdeling Leiden met de sectie Bios coop- en theaterpersoneel, haar maan delijkse bijeenkomst in café „De Kroon". Als bijzondere attractie zal de bijeenkomst niet in de nacht, maar in de avond om 8.30 uur begin nen, met de bedoeling, dat de leden met hun vrouwen of verloofden kun nen komen. Het bescuur organiseert diverse wedstrijden en er is tevens gelegen heid tot een praatje over vakbelan gen. Hierover vindt men reeds bij zonderheden in het toegezonden con vocatieboekje. -Het afd.-bestuur verwacht een grote opkomst, gezien de vele verzoeken van de leden, maar in het bijzonder van de vrouwen, die er toch ook eens uit willen, gaarne iets willen weten en ook haar klachten wel eens wil len uiten. Het bestuur vestigt hierbij tevens nog eens speciaal de aandacht op de „beroepskaarten". Hebben belangheb benden zich wel eens afgevraagd wat en hoe het in de toekomst zal zijn of worden met de „beroepskaarten?". Op deze en nog vele problemen kan men op de maandelijkse bijeenkom sten het antwoord krijgen. Daarom alle leden met echtgenoten dinsdag avond 11 december a.s. present in café „De Kroon", Nieuwe Rijn 3. DUUR GRAPJE. Rond een uur gistermiddag, gaf een jongen van dertien jaar een hem in de Haarlemmerstraat tegemoet ko mend meisje uit plaagzucht een duw tje. Het meisje kwam te vallen tegen de étalageruit van een pianozaak, welke ruit vernield werd. Zijn speelsheid kostte de knaap zevenhonderd gul den. OPBRENGST KERSTCONCERT „EX ANIMO" De baten van het kerstconcert ge geven door „Ex Animo" te Leiden be droegen 425.—. Dit bedrag is over geschreven op de girorekening van het comité „Hulp aan Hongarije". Vanmorgen onder de H. Mis van kwart voor zeven is uit het portaal van de St. Petruskerk te Leiden 'n damesfiets ontvreemd. Het is een waarschuwing aan allen, die op de fiets naar de kerk gaan, het rijwiel in ieder geval op slot te zetten. ALPHEN AAN DEN RIJN UITBREIDINGSPLAN. Met het oog op de bouw van 80 eengezinswoningen in de omgeving van de Jan Pieterszoon Coenlaan moeten de nodige straten worden aangelegd, rioleringswerken worden uitgevoerd en het elektriciteits-, gas- en waterleidingnet worden uitge breid. De totale kosten worden be groot op 430.080. Verbetering Rietveldse pad. B. en w. zijn voornemens het Rietveldse pad te doen verbeteren. De kosten worden geraamd op 44.560.—. De polder heeft reeds 18.000.in de ze kosten bijgedragen. Bevorderingen bij politie. Bij de gemeentepolitie zijn m.i.v. 1 dec. be vorderd van agent tot hoofdagent de heren H. J. v. Steeg, C. Guldemond cn H. C. Woerde. Geboren: Peter, zn van J. Boonstra en A. Zwarts; Bob, zn van J. E. Nis- ters en G. K. Stam; Johannes, zn van G. Slagter en A. C. Bouthoorn; Jo hannes, zn van A. Noomen en J. H. Verhoef; Yvonne, dr van L. van der Steen en L. Nedérhand; Paulus, zn van H. Verkade en M. A. R. Ver hoef f; Judith, dr van A. F. Rijzinga en D. van Heusden; Hendrik, zn van W. M. van Donk en A. van Tilburg; Cornelia Lyduina, dr van Th. G. de Jong en M. B. Spaan; Egbertus Dirk, zn van D. van Binsbergen en H. F. B. Lodder. Huwelijksaangiften: Leendert M. van der Ham, 33 jr en Wilhelmina Boot, 32 jr; Theo M. Zuidam, 24 jr en Petronella Borst, 31 jr. Huw.: Nicolaas D. van Klaveren, 36 jr en Wilhelmina C. de Pater, 22 j.; Frederik Snel, 24 jr en Marie Bol, 20 jaar. Overl.: Johanna Dijt, 94 jr, weduwe van J. Suidgeest. Pieter Muts, 4 jr. BOSKOOP GEVONDEN VOORWERPEN Beige kinderwant, portefeuille met diverse bescheiden, rietmat, grijs kin derhandschoentje, roze zakdoek; bil jet van f 1, énkele centen, geel wollen want, plastic boodschappentas, paar blauwe wantjes met koordje, blauwe want, blauw-grijs capuchon, gehaakt kraagje, 2 autobuitenbanden, bruine kinderduimwant, twee fluiten, bruine jongensportemonnaie, blauwe duim- want, contactsleuteltje, rood kinder wantje, zwarte oorbel (clip), dames handschoen, paar rood-witte kinder wantjes, hondenhalsketting, plastic bloempotje, etui met motorgereed schap, plastic handtasje, linker zwarte kindergymnastiekschoen, twee sleu teltjes aan touwtje, kinderzakdoekje met opschrift „maandag", paar lede ren dameshandschoenen. Inlichtingen bij. de Rijkspolitie. Geboren: Hendrik, zn van H. Burg graaf en T. Broekhuizen; Ronald Wil lem Jan, zn van W. J. van der Willik en P. A. Kool. Getrouwd: Cornelis HeiE 29 jr en Johanna Helena Zaaijer, 27 jr. Overleden: Pieter Paling, 82 jr; Leendert Pieter Koster, 7 mnd. BODEGRAVEN Esto. Zondag a.s. zal het eerste elftal van Esto de verre reis naar Bergambacht ondernemen. Esto 2 ontvangt op eigen terrein Gouda 6, terwijl het derde elftal W.S.E. 2 ont moet. Voor het komende weekeinde zal de medische dienst worden waarge nomen door dr S. Beye, Wilhelmina- straat, tel. 2113 en zr Faber, Prins Hendrikstraat 6, tel. 2599. Geboren: Wilhelmus G., zn v. P. v. Velzen-Hillenaar; Willem F. zn v. J. Veerman-Sprey; Harry J. zn v. A. Domburg-van der Sluis. Ondertrouwd: L. v. Veen en J. Wal raven; W. Bos en P. Poot; F. v. d. Born en M. Walraven; J. Broer en F. Zaal; J. Boer en C. van Duivenbode. Getrouwd: J. van der Poorte ért K. v. d. Laan; C. van Straalen en A- yan de Berg. NIEUWVEEN Gemeenteraad. De raad Afkomt woensdagavond om 8 uur bij een.'-. Op de agenda staat: Subsidieaanvrage Kraam Centrum Wit-Gele Kruis; straatverlichting aan het Jaagpad; ge. meente-begroting 1957; het houden van een tentoonstelling. Biljarten. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de biljartvereniging „DITO" werden voortgezet. De uitslagen zijn als volgt: Eerste team: L. RestingJ. Pietersen 02; A. van TrigtA. Straathof 02. Tweede team: J. van EijkJ. van den Berg 02; A. van EijkH. A. Leliveld 0—2; A. Schoorl G. van den Berg 02. Nic. Boys. A.s. zondag de grote slag n.l. GouderakNic. Boys. De reserven spelen eveneens uit en wel tegen Groene weg 2. Gezamenlijk ver trek per autobus vanaf café H. A. Leliveld om half één. Geboren: Maria A. C. dr van H. Pieterse en M. E. F. Wijfje. Jolanda dr van J. van Leeuwen en M. K. Roodenburg. Aafje dr van K. Spik- man en J. A. Kraak. Jacobus C. zn van J. F. Tintel en M. C. A. Tensen. Overleden: J. G. Richard 93 jr wed. van P. Hans. G. Janknegt 68 jr C. J. de Vrind 79 jr. J. van den Bos 65 jr, echtgen. van D. Verzaal. HAZERSW0UDE RKTTV AvantiHet 1ste da mesteam behaalde na een zeer span nende wedstrijd een 55 gelijk spel. Mej. L. Kouwenhoven won 2 partijen en A. Brugman 'en R. Heyker elk 1 partij, het dubbel was voor Avanti. Het 2e damesteam boekte haar eerste overwinning 82 op PTT L. 2. L. Straathof won 3 partijen en C. Brugman en Josien Rietveld elk 2 partijen, het dubbel was voor Avanti. De heren van Avanti boekten een 5—5 gelijk spel tegen St. Vooruit 4, welke behaald werd met 2 invallers. H. Verdegaal won 3 partijen, P. de Groot 1 partij, W. v. Beek kon niet tot een overwinning komen. Het dub bel was voor Avanti. Programma voor de week van 10 tot 15 december: Dames 3e kl.: Avanti 1St. Hoger 1, thuis; Dames 4e kl. SA 1Avanti 2 te Leiden. ROELOFARENDSVEEN JAARVERGADERING IJSCLUB WILHELMINA. De jaarvergadering van de ijsclub Wilhelmina met na afloop het tradi tionele prijskaart entrok weer een grote belangstelling. De 2e voorz. de heer Nic. van Berkel* herdacht het overlijden van voorz. H. van Klink. Na de notulen liet secretaris H. van Ruiten in zijn jaarverslag alle ge beurtenissen van het afgelopen jaar nog weer eens de revue passeren, penningm. P. J. v. d. Zwet vermeldde een batig saldo van 363,terwijl de penningm. van Veilig en betrouw baar ijs een kassaldo van 558,in bezit had. Bij de bestuursverkiezing zagen de aftredende bestuursleden Th. v d. Meer, J. N. v. d. Meer en H. van Ruiten zich heritozen. Aange zien L. Verdel en C. Wesselman zich niet meer herkiesbaar stelden, waren er nog drie vacatures aan te vullen. Hiervoor werden gekozen H. J. Spruit, P. van Hameren en Jan Olij- erhoek. Tot voorzitter werd gekozen de heer Nic. van Berkel. Met alge mene stemmen besloot men hierna de contributie te verhogen tot 2. per lid. Na enkele mededelingen en een korte rondvraag volgde sluiting, waarna overgegaan werd tot het prijs kaarten om speculaas. De uitslag hier van was. Winnaarsronde 1. C. Krijger en Ant. van Egmond; 2. Th. v. d. Meer en P. van Klink; 3. J. v. d. Veer en L. van Egmond; 4. A. v. Egmond en W. Warmerdam. Verliezersronde: 1. Ant. v. d. Zwet Dz en P. de Jong Jacz; 2. Bou v. d. Meer en Jan v. d. Hoorn; 3. Koos Bakker Pz. en Leo Klein; 4. Co Spruit en Joh. van Beek. Competitie N.K.J.B. Gisteravond werd in de Pancratiuszaal het ver volg gespeeld van de onderlinge com petitie klaverjassen en biljarten, ge organiseerd door de N.K.J.B. Met nog twee ronden voor de boeg zit de span ning er nog goed in en zijn de kan sen nog volkomen open. Zo zag het koppel Toon Straathof en Joh. Spruit bij het klaverjassen zich van de 28 koppels na 5 ronden nog bij de laat ste drie, terwijl het zich nu by de eerste tien geplaatst heeft. Zo kan men dus na 7 ronden in 't geheel nog niet de klaveriaskampioen N.K.J.B. aanwijzen. Bij de biljartwedstrijden hebben de vier spelers, welke zi :h uit de 38 gegadigden voor een onderlinge competitie ht-o'ren weten te plaats m reeds enkele sterk gespeelde wed strijden achter de rug. De uitslagen van deze week voor klaverjassen wa ren: 1. Koos Volwater en Ha*-, van Veen 5746 pnt. 2. Joh. Spruit en Toon Straathof 5545 put. 3. Nic. v. d. We reld en Hein Klein 5314 pnt. 4. Piet Klein en Wim Kerkvliet 5141 pnt. 5. Jan v.Klink en Piet van Klink 5021 pnt. 6. Piet Droog en Wil v. d. Meer 4886 pnt. 7. Jan Olijerhoek en Gerard Turk 4771 pnt. 8. Arie van Egmond en Ton l'Ami 4757 pnt. De totaal stand na 7 ronden is. 1. Piet Droog en Wim v. d. Meer 35809 pnt. 2. Hen- ny Hogeboom en Koos Verdel 34960 pnt. 3. Mart. Hogeboom en Mart Bak- Gisteravond vergaderde de raad van Nieuwkoop onder voorzitterschap van burgemeester M. P. v. d. Weijden. In zijn openingswoord bedankte de burgemeester de raad voor fle bewij zen van deelneming betoond bij het overlijden van zijn vader. Voorts feliciteerde hij mede namens de raad *de gemeentearchiii.eet, de heer Buys, die vandaag zijn 12 y.- jarig huwelijksfeest viert. Vervolgens memoreert hij de verbe ten strijd, welke het arme Hongarije tegen zijn onderdrukker voert en deelt mee, dat b. en w. indien nodig een woning voor een Hongaars gezin beschikbaar hebben gesteld. Ten slotte dankte hij de heer Oskam, ge- meentsecretaris met zijn staf voor het kloeke boekwerk waarin de begro ting 1957 is samengevat. Hierna komt aan de orde een be schouwing door de raad over de ge presenteerde begroting voor 1957 met de memorie van toelichting. Bijna vier uur lang worden door vrijwel alle raadsleden de voornaam ste posten onder de loupe genomen. De meesten zagen sommige begro tingsposten al of niet gemotiveerd, gaarne hoger genoteerd. Als eerste begon de heer E. H. van Dam. Deze Wil enige woningen, die eigenlijk voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komen, gaarne voor ge in een terekenini* endgsziias zien op geknapt, met dien verstande, dat de huidige bewoners in de kosten zullen bijdragen. Hij heeft in zoverre suc ces, dat de post, die al eens meer besproken was van 300, tot 1000 verhoogd werd. Ook vond hij het be drag, dat voor de gezondheidsdienst was uitgetrokken te laag. Deze dient, aldus de heer Van Dam, met onge veer 2500 verhoogd te worden. Kruisverenigingen. Het is hem gebleken, dat de kruis verenigingen met de huidige subsidie en de steeds toenemende kosten niet rond kunnen komen. Hij vindt hierin bijval bij de heren Stoppelenburg en bij wethouder Splinter, die vindt dat het beter is, nu begroting te wijzi gen, dan later, daar het vaststaat, dat van de zijde der kruisverenigingen voorstellen, die een belangrijke sub sidie-verhoging beogen, kunnen wor den verwacht. Tenslotte besluit de raad eerst deze voorstellen af te wachten, doch het is wel duidelijk, dat deze met instemming zullen wor den begroet. De post gemeentereini gingsdienst wordt nogal uitvoerig be handel. Sinds jaren wordT. het huis vuil per schuit door de heer C. Kuyf opgehaald. Dit kontrakt loopt aan het eind van het jaar af. De bedoeling van b. en w. blijkt nu, dat getracht wordt met de heer Kuyf tot een overeenkomst te geraken, waardoor het huisvuil per auto zal worden op gehaald, dat dan zal kunnen worden gestort in een put, waaruit de ge meente eerst grond voor ophoging van bouwterreinen zal kunnen ver krijgen. De heer Markman vindt o.a. de bij drage van de gemeentesecretaris, die boven het gemeentehuis woont, in de verwarmingskosten te la3g. B. en w. zullen dit nader bezien. Ook brengt hij de schemerlampaohtige straat verlichting in het oude dorp ter sprake. Het blijkt, dat b. en w. zich reeds op dit punt met „Lugdunum" in verbinding hebben gesteld. Vleeskeuringsdienst. Ook verscheidene andere raads leden hebben min of meer belangrijke aanmerkingen op de gepresenteerde begroting. Zelfs de vleeskeurings dienst komt weer eens ter sprake, als de heer A. van Dam gewaagt van de kritiek, die de heer Markman, be treffende het oneconomisch beleid in een vorige vergadering, naar vo ren bracht en welke op een vergade ring van de vleeskeuringsdienst een onderwerp van 'bespreking vormde. De heer Markman verklaarde, dat hij van zijn destijds geuite kritiek geen woord terug nam. Het lid A. Bloos vindt de vergoe ding van 31.65 ex art. 101 van de L.O.-wet ten behoeve van de bijzon dere scholen aan de krappe kant, hetgeen door meerdere leden beaamd wordt. Als eindelijk alle leden hun hart hebben gelucht en hun waarde ring hebben betoogd voor het knap pe stuk werk, dat de begroting 1957 heet, wordt deze niet met algemene stemmen aangenomen. Aangezien het inmiddels lil uur geworden is en eerst vier van de drie entwintig punten van de agenda zijn afgewerkt, besluit de raad op voor stel van de heer Markman de ver- vergadering te schorsen. Zaterdagmiddag 'om 4 uur zal de rest van de agenda worden afge werkt. Alle raadsleden zullen dan weer present zijn, uitgezonderd wet houder Splinter, die verhinderd is. ker 34858 pnt. 4. Tom Koek en Toon Koek 34767 pnt. 5. Nic. v. d. We reld en Hein Klein 3445 pnt. 6. Koos Volwater en Har. van Veen 33951 pnt. 7. Gerard Wesselman en Th. v. d. Meer 33719 pnt. 8. Kees van Berkel cn Jan Klein 32758 pnt. 9. Arie van Egmond en Ton l'Ame 32241 pnt. 10. Joh. Spruit en Toon Straathof 31945 prtf. Stand biljart competitie 1. Jan Wesselman 2. gesp., 2 gew., 4 pnt; 2. Kees v. d. Meer 2 gesp., 1 gew., 2 pnt. 3. Jos v. d. Meer Johz. 2 gesp., 1 gel., 1 pnt; 4. Har. van Veen 2 gesp., 1 gel 1 pnt. De volgende compet'tie avcud is op Dondeidag 13 den Het aanvangsuur is vanwege het uitgebreid programma vervroegd op 19.45 uur precies. RIJNSATERWOUDE „DE EENDRACHT" VERGADERDE De heer W. Timmers hoopte, dat schaatsminnend Rijnzaterwoude een prettig ijsseizoen tegemoet zal gaan. De heer Visser bood voor de 3de maal een jaarverslag aan. Hierin werd vermeld, dat de ver eniging thans 1942 leden telt. een aantal dat nooit eerder werd be reikt. Met voldoening werden de wedstrijden van het vorig seizoen genoemd en de huldiging van 3 jubi larissen in het bestuur. Bij de inge komen stukken kwam men tot de ont dekking, dat „De Eendracht" ver zocht heeft de wedstrijden te mogen organiseren „Kampioenschap Vrou wen Kortebaan" in het gewest Z.H. en het kampioenschap kortebaan he ren. De heer G. Bergshoeff bracht hierna een uitvoerig verslag van zyn financieel beheer. Wegens de vele wedstrijden in de vorige winter was het kassaldo van 233 geslonken tot ƒ103.40. De heren Q. van Wieringen en And. de Bruin controleerden de geldmiddelen \an de penningmees ter en deelden mede, dat alles netjes in orde was. Naar aanleiding van dit verslag gingen stemmen op, om de contributie, die 2,bedraagt, te verhogen, wat echter geen doorgang vond. De bestuursverkiezing werd eenvoudig opgelost. De aftredende heren W. Timmers, N. Disseldorp, E. G. Rozeboom en C. de Bruin werden allen bij acclamatie herkozen en na men hun benoeming aan. Een voorstel werd gedaan, om de ijsbaan in een andere vorm aan te leggen, waardoor er meer valt te ge nieten door de toeschouwers. Ook werd verzocht bij het vaststellen van nationale wedstrijden overleg te ple gen met verenigingen in de omge ving. Marktberichten LEEUWARDEN. 7 dec. Kaas. Gouda volvet 2.172.20, Edammer 40 plus 1.97—1.99, broodkaas 40 plus 1.99—2.00. Stemming goed. KATWIJK a. d. R., 7 dec. Groente. Bloemkool A 64.0066.00; bloem kool B 43.00—45.00; andijvie 21.00 43.00; waspeen A. 34.0046.00: waspeen B. 32.0043.00; uien 2.70 4.50; spruiten A. 67.00—09.00; spruiten B. 49.0055.00; selderie 11.90—12.10; rode kool 5.00—15.00; gele kool 15.0016.00; boerenkool 23.0025.00; knolselderie 5.00 11.00. TER AAR, 7 dcc. Groente. Wit lof 1 0.700.88, idem 2 0.34—0.72. idem stek 0.140.29, glasandijvie 0.34 —0.43, andijvie B 0.070.25, prei 0.150.12, waspeen B 0.12—0.21, to maten A 0.020.37, idem B0.020.40, idem C 0.020.24, idem bonken 0.15, uien 0.100.15, idem nep 0.04, sprui ten 0.66—0.75. idem B. 0.50—0.57, ro de kool 0.18, idem B 0.08—0.10, groe ne kool 0.15, alles per kg. Sla 0.03, knolselderie 0.17—6.24, idem stek 0.02 per stuk, Selderij 0.15 per bos. Boerenkool 0.801.per kist. Ap pelen: Groninger kroon 0.17. Drui ven 1.58 per kg. R'VEEN, 7 dec. Bloemen. Chri- santhen per stuk, Long Island 813, Crimson 915, Aanwinst 714, Chri- santhen per bos, Herco 3841, Long Island 8086, Orchi Beauty 6879, Aanwinst 77-^-87, Schlager 7790, S. Piink 7685, Perfection 6872. Crimson 5762, Music 5257. Cy clamen 5255 per pot. Witte Sim 10 12, Rode Sim geringd 69, Rose Sim geringd 91, Brenner geringd 912 per stuk. Blauwe wimpel 135 240, Marijke 84103, Oranje Zon 3469 per bos. Cyclamen per bos 92—104. Groente. Andijvie 3643. glas sla 35, sav. kool 1315, tomaten A 2453, tomaten B 5970, tomaten C 2334, tomaten CC 312, tomaten afw, 517. VINKEVEEN, 7 dec Groente. Andijvie 3746. boerenooi 1521, groene kool 13—16, prei 14—21, was peen AI 22—28. id. All 16—20. Wit lof AI 77—oid. All 70—81. id. BI 6574, id. Bil 5673 per kg. bospeen 2628, peterselie 14, selderij 1422 per bos EERSTE BESHULSTVEILING. Gisteren werd te Boskoop de eerst Kersthuls- en Kerstversieringspro- dukten-veiling gehouden. Er was flinke aanvoer en er werden hoge prijzen besteed. Beshulst J. C. van Tol le soort 4.30; 2e soort 2.70: groene bes hulst le soort 3.704.30; 2e soort 1.903.00; takken met gele bes 2e soort 3.70; bonte hulst le soort 3.10 beshulst (prik) le soort 2.80; Sitka Sparregroen le soort 1.50; Nord- mangroen le soort 1.30; blauwe spargroen le soort 1.10. Al deze no teringen per kg. Per bos: Pernattyatakken met witte bes, le soort 1.10—1.40; idem met rode bes le soort 0.600.85; Faseus- groen le soort 0.50. Per stuk:Ilex-verticilata takken met bes le soort/ 1.40; 2e soort 0.95; 3e soort 0.70; Hex sieboldietakken met bes le soort 1.10; 2e soort 0.53; Pernattyaplanen met witte bes le soort 1.601.90; idem met rode bes (klein 0.72—0.85.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3