DE LEIDSE BIOSCOPEN? Scherp Huidige politieke situatie een leer voor de toekomst büHUIBERS Mozart-concert door Salzburger Camerata Vebo gaat kersttentoonstelling van mestvee houden ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Britse troepen verlaten Egypte Luitenant-generaal sir Hugh Stock- well, opperbevelhebber der in de Suez-kanaalzóne gelande Brits-Fran se strijdkrachten, heeft vrijdag te Port Said verklaard, dat 8.930 man Britse troepen de stad tot op donder dagavond j.l. hadden verlaten, Van daag vertrekken weer tienduizend man. Luitenant-generaal Stockwell ont hulde, dat in totaal 20.007 man Britse troepen in Egypte zijn geland. Stockwell, die zyn mededelingen op een persconferentie deed, ver klaarde voorts dat de troepen der V.N. na vrijdag vrijwel geheel ver antwoordelijk zullen zijn voor het ge bied van de Suezkanaalzóne ten zui den van Port Said. Het door de Ver. Naties aangezoch te gezelschap bergingsdeskundigen voor het Suezkanaal de Ameri kaanse generaal Wheeler en verte genwoordigers van verscheidene fir ma's, o.a. uit Nederland wacht thans op toestemming van de Egyp tische autoriteiten om naar Cairo te komen. Taktiek van de verschroeide aarde Het Zuidslavische detachement van het internationale politieleger in Egypte, dat donderdagmiddag over de Palestijnse spoorweg het station Gil- bana heeft bereikt, ziet zich, aldus V.N.-waarnemers langs de bestands lijn, voor grote moeilijkheden ge plaatst bij het verder trekken naar het oosten. De Israëlische troepen, die zich thans langs dezelfde spoor lijn van Ismailia naar Haifa tot het station Romani (op een vijftig km van het Suezkanaal) hebben terugge trokken, vernietigden letterlijk alles achter hun rug. De spoorlijn is geheel onbruikbaar gemaakt, evenals de weg er langs, welke laatste om de vijf me ter is vernield. Het station en gehucht GUbana bestaan niet meer. Boven dien zijn er mijnen gelegd. Achter de V.N.-troepen bezet een Egyptische gemotoriseerde eenheid weer de Si- naï-woestijn. Van de voorste linies der Brits-Franse troepen uit kan men Egyptische legervoertuigen naar het oosten zien trekken. In welingelichte kringen te Tel Aviv heeft men nog geen commen taar willen leveren op deze berich ten. Men merkt slechts op, dat gene raal Burns en zijn Israëlische collega Dayan overeen zijn gekomen, dat de troepen van de Verenigde Naties het door de Israëliërs ontruimde gebied kunnen binnentrekken. Het was 'n misverstand De colonne vrachtauto's van het Ameiikaanse leger, die woensdag naar West-Berlijn terugkeerde toen de Russen de auto's wilden doorzoe ken is vrijdag zonder hinder van de Russen te hebben ondervonden door Oost-Duitsland naar West-Duitsland gereden. De plaatsvervangend Russische be velhebber in Oost-Duitsland heeft verklaard, dat na de eis v. d. Russische officieren bij de slagboom tot controle van de inhoud van de vrachtauto's op een misverstand heeft berust. Projectiel „op hol" Een „op hol geslagen" geleid pro jectiel van de Amerikaanse lucht macht is vermoedelijk ergens in de wildernissen van Brazilië terechtge komen. Nasporingen naar het projec tiel in Brazilië hebben echter nog geen resultaat gehad. Het projectiel, een „snark", was woensdag gelanceerd op de lucht machtbasis Patrick in Florida. Het was afgesteld op een afstand van on geveer 4800 km. De koers was van te voren vastgesteld op een gesloten cirkel over de Atlantische Oceaan. Maar het projectiel heeft de bedoelde cirkel niet gemaakt. Het stond tot de kust van Zuid-. Afrika onder radio-controle. De luchtmacht heeft verklaard, dat aangezien geen berichten over de landing zijn binnengekomen, de mo gelijkheid bestaat, dat het in een of ander onbewoond gebied in de Brazi liaanse wildernis aan de grond is gekomen. Als dit het geval is, bestaat er nauwelijks een kans dat het ooit zal worden gevonden. Projectielen van dit type hebben een snelheid van 1000 km. per uur. Zij zijn 24 meter lang. „Snarks" zijn ingericht met een automatische besturing, die ze in staat stelt zelfstandig een ver ver wijderd doel op te zoeken. Zij heb ben bovendien een installatie, waar door zij zichzelf vernietigen als er iets „mis" gaat. Proefexemplaren hebben geen springlading. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 516. Horizontaal: 1. sla, 3. lemma, 8. Ee, 9. kornak, 10. Pomona, 12. as, 13. oog, 14. Dr, 15. Aser, 17. rots. 19. Lt, 20. kar, 21. o.e., 22. Panama, 24. sering, 26. Aa, 27. spelt, 28, elf. Verticaal: 1. sepia, 2. Leo, 3. long, 4. era, 5. Mn, 6. maart, 7. aks, 9. koor, 11. moet, 14. Dora, 16 sleep. 17. rang, 18. slaaf, 20. kant, 21. Oss, 22. pil, 23. mal, 25. re. Kringvergadering JO.K.V.P. Jonge mensen en jonge volkeren" Op de kringvergadering van de J. O.K.V.P., gisteravond gehouden in „In den Vergulden Turk", sprak de heer A. Q. C. van Ruiten over het on derwerp „Jonge mensen en jonge vol keren". Doel van deze lezing was, een bij drage te leveren tot de bestudering van het probleem der onderontwik kelde gebieden en de verhouding van de jonge christendemocraten in hun politiek programma betreffende de vol keren, die eerset kort hun onafhanke lijkheid hebben verworven. Spreker kweet zich op bewonde renswaardige wijze van de geenszins gemakkelijke taak, die hij zich gesteld had, hetgeen ons deed betreuren, dat slechts een zo gering aantal kringle den van belangstelling blijk gaf. Voorzitter C. A. H. Deerenberg uit Schoonhoven stipte in zijn ope ningswoord het doel van de J. O. K. V. P. aan: het verkrijgen van in vloed in de politiek door de jongeren. Wil men hierin slagen, dan moet een gecfegen inzicht in de politieke mate rie daaraan voorafgeaan. Hierna leidde de heer Deerenberg de lezing door de heer Van Ruiten in met enige citaten van prof. Brugman uit diens „Europees antwoord aan Chroestsjef". Spreker begon zijn voordracht met vast te stellen, dat het door hem ge stelde probleem voor de jongeren niet anders ligt dan voor de ouderen. Het enige verschil is, dat het voor de jongeren, die de wereld van mor gen vormen, van meer belang is. Tegenstellingen verscherpt. Vervolgens toonde hij aan, dat in de huidige politieke situatie, met name in het Nabije Oosten en Indo nesië duidelijk de gevolgen merk baar zijn van de onvoldoende hulp verlening aan onderontwikkelde ge bieden. Het sociaal-economisch hulppro gram waarmee de V.S. na de afge lopen oorlog West-Europa hielpen opbouwen, heeft in feite de tegen stellingen tussen 't Westen en de on derontwikkelde gebieden verscherpt. In dit licht plaatste de heer Van Ruiten de beweging van de Chris ten-democraten in Europa, die vol gens de Belg Houben maar één ding gelijk hebben: ze geven geen uitwer king aan hun programma op basis van een principe. Hoewel dit onvermijdelijke el lenlange discussies zal opleveren, lijkt hier de enige oplossing ontwikke len van een politieke leer, naar aan leiding van de gemeenschappelijke beginselen. Wanneer men het contact wil bewaren met naties, die zojuist hun zelfstandigheid hebben gewon nen, kan men niet atijd vasthouden aan oude uitgangspunten. De jonge landen willen economische onafhankelijkheid. Ze wordfen daarbij „Deportaties" van Hongaren Het Sow jetpersbureau „Tass" heeft zich gisteren gekeerd tegen de „mas sale deportaties" van Hongaren. Maar dit betekent geen zwenking in de Sowjetpolitiek, want de Honga ren, die „Tass" bedoelde, zijn zij die naar Oostenrijk zijn gevlucht. Dezen worden nl. volgens het Rus sische persbureau „met geweld ge deporteerd naar de V.S. en andere landen, die zover mogelijk van hun vaderland liggen". gedwongen tot blokvorming en het kiezen van partij voor één van de twee economische grootmachten, die strijden om de wereldheerschappij. De jonge landen lijkt het communis me dikwijls een gemakkelijk ant woord op de wensen, die zij koeste ren. Het communisme biedt ook een veilig toevluchtsoord voor het ver drukte nationalisme maar als idiolo- gische macht is het gevaariijk voor de jonge volkeren, die het niet slechts maatschappelijk maar ook economisch ten gronde richt. Vervolgens gaf de spreker aan op welke niveaus zich de strijd tussen communisme en christendom af speelt en van welke basis een chris ten-democratische politiek moet ui A gaan. Utopia. Wat betreft de garantie op de rechten tn plichten van een volke rengemeenschap, ging de heer Van Ruiten uit van een ideale vorm van Verenigde Naties, waarvan de een heid en veiligheid niet afhankelijk zou zijn van een veto-recht. Bij de uitwerking van deze gedach ten, toonde spreker aan, dat de poli tiek ook in de volkerengemeenschap al te vaak beïnvloed wordt door de economische belangen van een der deelnemende staten. De heer Van Ruiten betoogde, dat door de imperialistische staten, die zelfbeschikkingsrecht gaven aan hun voormalige koloniën, naast politieke zelfstandigheid, ook economisch, on afhankelijkheid moet worden over gedragen, omdat politieke onafhanke lijkheid zonder middelen om de wel vaart op te werken zinloos is en tot verwarring leidt. Voorbeelden van zijn stellingen vond hij o.a. ruimschoots in de ont wikkelingen in Indonesië en Egypte. Na een dankwoordje vai de voor zitter, werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen en het hou den van discussies ruimschoots ge bruik gemaakt. Haarlemmerstraat 123, Leiden vindt U een grote keuze in Kerstgroepen en Stallen R.K. INSTUIF HELPT HONGAARSE JONGEREN. De deelnemers uit Leiden aan het Nationale Instuif Rendez-vous, dat morgen in de Jaarbeurshallen te Utrecht zal worden gehouden, wor den verzocht zich om kwart over negen in de stationshal te verzame len. Het is prettiger als men zoveel mo. gelijk groepsgewijze de Jaarbeurs bereikt, de organisatoren kunnen er dan bij het aanwijzen der plaatsen zoveel mogelijk rekening mede hou den. De Spoorwegen delen mede, dat de deelnemers bij het kopen der kaart jes moeten zeggen dat zij gaan naar het Nationaal Instuif Rendez-Vous. De kaartjes krijgen dan een apart stempel, en als deze worden ingele verd bij de ingang van' de Jaarbeurs, geven de Spoorwegen bij teruggave van deze kaartjes een bepaalde re ductie welke ten goede komt aan de Pakketten-actie voor de Hongaarse jongeren. Het secretariaat van de R.K. Jon geren-sociëteit „De Instuif" afdeling Leiden heeft nog enkele kaarten over welke, voor zover voorradig, kunnen worden afgehaald hedenavond aan het Leonardushuis aan de Haagweg. Telefonisch kunt U ze reserveren on- ner nummer 24623. Tevens deelt men ons mede, dat de afd. Leiden enige weken geleden heeft deelgenomen aan de 11e ronde van het K.R.O. Dansconcours. De uitzending hiervan zal morgen (zondag) plaats vinden om tien minuten over één (13.10 uur) over Hilversum I. U kunt dan tevens vernemen welk paar in deze ronde winnaar is ge worden. Primeur voor Nederland te Leiden De tentoonstelling wordt vrijdag 14 dec. a.s. om 8 uur opengesteld. Om tien uur zal wethouder D.' van der Kwaak haar officieel openen in het Schuttershof. Het Vebo-bestuur te Leiden gaat een experiment wagen. Voor het eerst na de oorlog in Nederland gaat men op het Veemarkt-terrein het beschutte gedeelte bij de Joodse begraafplaats een Kerst-vetvee- tentoonstelling houden. De vetveetentoonstelling, die men in september placht te houden, komt hierdoor te vervallen. In september immers is er van de zijde der vee kopers (slager o.m.) weinig extra belangstelling voor een „tentoonstel lingsbeest". In de Kersttijd echter zijn er nog slagers, die met 'n speciaal gemeste Kerstkoe reclame willen maken. Het aantal deelnemers is het be stuur meegevallen, indien men in aanmerking neemt, dat de mesters ook wel willen afwachten hóe het met dit experiment afloopt: het weer kan tegenzitten en er kan weinig handel zijn. Men verwacht 11 zwart-bonte en 52 rood-bonte koeien. Daarnaast zullen zes groepen dieren aan het oordeel van de jury worden prijsgegeven. Voorts komen waarschijnlijk vier vettg kalveren en 20 vette varkens. n Het terrein zal zo goed mogelijk verzorgd worden. Rieten matten zul. len worden opgesteld om de wind te keren, op de grond wordt stro en zand aangebracht. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Gen. II mevr. M. ten Bruggencate Bruijnen te R'dam en de heren J. A. Boreel te Oegstgeest, J. F. Goed- bloed te den Haag, J. C. Houtman te Wassenaar en A. Schouten te den Haag; voor het semi-artsexamen de heren J. A. Eulderink te Enschede, L. Koens te Den Haag, M. Djalal Muchsin te Oegstgeest en G. A. J. van Olden te Warmond; voor het artsexamen mej. S- J. Heemskerk te Leiden, mej. G. M. v. d. Neut te R'dam en de heren A. P. Bos te Mid delburg, D. M. J. ten Doesschate te Leiden, J. L. Glatt (USA). M. Th. Voorstad te Mook (L.) en K. M. de Vos te Katwijk a. d- Rijn; voor het Doet. examen Ned. Recht de heren H. E. Cleton te R'dam en H. G. Schoonhoven te den Haag; voor het Doet. examen Engelse taal- en let terkunde mevr. N. Sumita Kusuma Feitkamp te Leiden. WAT BRENGEN Casino schijnt ervan te gaan hou den om in zijn programma meer dan één film op te nemen. Vorige week stond er iedere dag een andere film op het menu, deze week weer tv/ee. De eerste film „Doctor et sea", wel ke tot en met zondag vertoond wordt, is een herhaling van vorige week; de andere „De rode schoen tjes" is een reprise van langer gele den. Beide films behoren tot het genre „klasse"-films; zij hebben zich een goede naam verworven en zijn het waard, dat zy nog eens gepresen teerd wórden. Zij kunnen door allen met genoegen gezien of nog eens ge zien worden. Lido. De strijd tussen blank en bruin of rood in de Verenigde Staten is in de loop der jaren reeds vele malen aanleiding geweest tot ver halen en de film is hierbij tenslotte niet achter gebleven. Een dier film verhalen gaat deze week in het Lido. theater onder regie van Delmar Da- vies in de cinemascope-weergave van „Drum Beat". Het verhaal dateert uit het jaar 1869 toen president Grant aan Johnny Mackay opdracht gaf op te treden als vredesbemiddelaar tus sen de regering en een groep afge scheiden Modoc-Indianen, die onder aanvoering van de halfbloed Indiaan, kapitein Jack, van geen vergelijk wil weten. Moordpartijen op blanke kolonisten duren voort en in de strijd met de regeringstroepen vallen vele soldaten als slachtoffer van de on gelijk strijd, daar de Modocs in de onherbergzame oorden een veel gunstiger positie kunnen innemen. De vijandige houding der volgelin gen van kapt. Jack is zo sterk, dat zelfs een aanslag gepleegd wordt op dt vredesonderhandelaarsTen slotte zegeviert de goede wil naar de vrede, maar natuurlijk alleen door de val van kapt. Jack. Het gegeven voor deze film is op boeiende wijze verwerkt in een schil derachtige omgeving en aan de ver filming hebben verschillende be kwame krachten medewerking ver leend. De K.F.C. keurde- de film voor 14 jaar. Luxor. Nu nog spreekt men van een „Köpenickiade", indien zich er gens een geslaagd geval van massale oplichting heeft voorgedaan; dit ter herinnering aan het gebeurde in het plaatsje Köpeniclc in het jaar 1906. In dat jaar gelukte het Wilhelm Voigt, een habitué van enige Duitse gevangenissen, de burgemeester ge vangen te nemen en de gemeentekas te legen. Hij kon deze prestatie ver richten door een kapiteinsuniform, dat in het disciplinaire Duitsland aan zijn bevelen de nodige kracht bijzet te. Voigt gelastte een peloton sol daten hem te volgen en het stadhuis te bezetten. Deze klassieke oplichtingsgesriiie- denis, die aan het begin van deze eeuw een golf van vrolijkheid over Europa bracht, is nu in een Duitse film vastgelegd. Heinz Rühmann excelleert als „de kapitein van Köpenick". De film legt niet alleen de nadruk op het lach wekkende van 't geval, maar ook de op de spits gedreven militaire disci pline, welke in die jaren (en in die jaren waarachtig niet alléén) het overheidsapparaat in Duitsland be heerste. Köpenick kon zijn prestatie ver richten dank zij de typisch Duitse „Befehl ist Befehl"-mentaliteit. Ieder kan dit vermakelijke schouw spel gaan zien. Trianon. Sinds de oorlog in Europa en in Azië achter de rug is, zijn talloze films verschenen, welke het militaire gebeuren tot onder werp hebben gehad. Eep oorlogsfilm, welke thans nog boeien wil, moet wel bijzondere kwaliteiten bezitten en V/ij hebben met genoegen kunnen constateren, dat de Amerikaanse film „Gevechtsklaar" deze inderdaad bezit. Het is geen overdreven ver haal van onwaarschijnlijke helden daden, geen verheerlijking van eigen prestaties, maar een oprecht verhaal van de lotgevallen van een schip en haar bemanning, die enige „acties" in de Stille Oceaan meemaken. Het waren per slot van rekening geen er varen zeelui, die met dit schip er op uit moesten trekken, maar zij ston den onder leiding van een energieke en kundige kapitein en zij maakten het beste ervan. Zelfs wisten zij de zwaar gehavende schuit na een lucht bombardement in een veilige haven te brengen, hoewe1 zij er niet zonder kleerscheuren van af kwamen. Een sober en onopgesmukt reëel verhaal, dat goed verteld wordt en in fraaie kleuren wordt vertoond. Toegankelijk boven .14 jaar. Rex. „Johnny Concho" is een film van Frank Sinatra, die in dit verhaal uit Arizona de held is. Het eigenaardige hiervan is, dat de „held" geen held is, maar een laflaard, die zich weet staande te houden door middel van zijn legendarische broer Red. Maar die Red is dan ook een revolverheld eerste klas, ^odat het geheel toch een „echte" Wild-west- geschiedenis is. Toegang boven 14 jaar. In het kader van het 125-jarig bestaansjubileum van Sempre Cres cendo trad genoemd Studenten-mu ziekgezelschap gisteren met iets heel bijzonders naar voren, n.l. met een Mozartconcert door de Salzburger Camerata, een orkest, uitsluitend ge vormd door docenten, studenten van het Mozarteum en bevriende kunste naars onder leiding van prof. dr. Bernhard Paumgartner. De belang stelling was overweldigend; de ge hoorzaal was tjokvol, wegens het uit gelezen Mozart-programma, dat wij dank zij de naspeuringen van deze autoriteit op gebied van Mozart's oeuvre, de grote musicoloog en ras echte kunstenaar en dirigent mochten beluisteren. Aan professor Paumgart ner ook danken wij de waardevolle toelichting over de werken, in het programma afgedrukt. Begonnen werd met de Symphonie Bes gr. t. K.V. 319, één van de stra lendste en belangrijkste composities uit Mozart's Salsburgse laatste tijd. Het is inderdaad bekoorlijk, zoals dit uitnemende orkest Mozart speelt, ge heel ingesteld op de meest voortref felijke inzichten van de dirigent, die met weinig en losliggend gebaar van de linkerhand zijn inzichten op zijn ensemble overdraagt. Na dit ongewoon kunstzinnig ge noegen kregen wij de 15-jarige pianist Gernot Sieber te horen in het pianoconcert A. gr. t. K.V. 414. De jonge Sieber studeert aan het Mo zarteum (waaraan professor Paum gartner directeur en tevens pedagoog is) onder prof. Kurt Neumüller. On gekunsteld en zonder schroom speelt Gernot Sieber muzikaal, verwerkt hij de contrasterende stemmingen (waar van die van innerlijk beheerste op gewektheid domineert) technisch en muzikaal zo ingesteld, dat zijn voor dracht, die nu nog zo heerlijk jong, voortvarend en enthousiast is, zal uit groeien en rijpen tot grote kunst zinnigheid. De waardering voor wat deze jongen deed, uitte zich in ein deloos applaus en terugroepingen en mooie bloemen in de Sempre kleuren. Toen jaap stotijn op het PODIUM KWAM om het hobo concert in C. gr. t. K.V. 314a voor te dragen, denderde applaus en gejuich van alle kanten om de grootste hobo ist van deze tijd te eren. Met verruk kelijke lichtheid virtuoos en oer- muzikaal werd dit hobo-concert, waarvan het handschrift tot in onze eeuw in het archief van het Mozar teum lag verborgen en door prof. Paumgartner werd gevonden, ge speeld. Het brillante stuk vond- in Stotijn een warm pleitbezorger. Het orkest zorgde voor een allerfijnste begeleiding, zodat een voortreffelijk geheel werd verkregen. Een storm van toejuichingen en bloemen met de bekende licht-blauwe linten, Stotijn te eren, die op zijn beurt het orkest en de dirigent op de hem eigene joviale wijze in het huldebe toon betrok. Het interessante concert, waarop de stemming feestelijk was en alle stuk ken in grote tertstoonsoort stonden, eindigde met de Symphonie A. gr. t. K.V. 201. Een inleiding, die geniaal geschreven is, een betoverend An dante een vrolijk ritmisch menuet en een vernuftig Allegro Spirito. Speels laat de musicerende Mozart zich horen, persoonlijk zich uitend in doorwerkingen en imitatorische ver werking, van thematiek. Hoezeer was de dirigent hier op dreef. Bewonderd hebben wij de veelzijdigheid in stijl en transparante toonkleur van de meest geniale muziekschepper Mozart, wiens menselijke tragiek een belang rijke, hoewel verborgen rol speelt voor de toehoorders van échter de noten klinkt. Eerlijk, eenvoudig en Kanarie-tentoonstelling van „De Zanger", Leiden De Eerste Leidse Kanarievereni ging „De Zanger" hield vrijdag avond in zaal Mekel, Hogewoerd 87, haar jaarlijkse wedstrijd en evenals vorige jaren waren de in zendingen zeer goed te noemen. Een prachtige show was het van prima zangers, afgewisseld met kleurvogels, met als bijzondere at tractie een mooie stand van opge zette voeels. ingezonden door de heer G. Spijker uit Nieuwveen. Vrijdagavond was de wedstrijd voor leden en zaterdag en zondag zullen vele liefhebbers voldoende ge legenheid vinden deze bijzondere show op hoge waarde te schatten. Noemen wij tenslotte de uitslagen: Klas 1 (4 zangvogels E.K. 1956): 1. L. Lacourt Sr. (Leiden); 2. P. van Drumpt (Leiden); 3. P. G. de Graaf (Leiden). Klas 2 (2 zangvogels E.K. 1956) P. van Drumpt; 2. L. Lacourt Sr.; 3. M. J. Verhagen. Klas 3 (1 zangvogel E.K. 1956): i. R. van Drumpt; 2. L. Lacourt Sr.; 3. J. v. d. Berg. Klas 4 (1 zangvogel overjarig); 1. R. van Drumpt; 2. M. J. Verhagen. Klas 5 (1 zangvogel vrije klasse): 1. P. van Drumpt; 2. P. G. de Graaf. Klas 6 (1 kleurvogel E.K. '56 Vet stof): 1. W. Oomen (Oegstgeest); 2. L. Lacourt Jr. (Leiden).; 3. Th. van Leeuwen (Warmond). Klas 7 (1 kleurvogel E.K. '56 Pig ment): 1-3. W. Oomen (Oegstgeest). Klas 8 (2 kleurvogels E.K. '56); 1. W. Oomen (Oegstgeest); 2. A. Wer ner (Oegstgeest). Klas 9 (1 kleurvogel, overjarig): 1. P. G. de Graaf (Leiden); 2. J. F. Snik (Leiden). Klas 10 (1 kleurvogel vrije klasse): 1-2. A. van Bergen (Oegstgeest). Klasse 11 (vluchten van 6 poppen) 1. W. Oomen (Oegstgeest); 2. P. v. Drumpt (Leiden). Ie en 2e meesterzanger: 1. R. van Drumpt. Kampioen kleur: 1. W. Oomen (Oegstgeest). Derby-prijs zang: 1. J. v. d. Berg; 2. P. J. de Graaf. Dit is ook voor de zaterdag-tentoonsteling. waar werd door de diligent en orkest de diepe kern gegeven; technisch vol maakt en prachtig van klank. Goede smaak, stijl en hart waren er om de mens te verheffen (zo mogelijk) tot de hoogten van Mozart. Als dank voor alle hulde en applaus liet de Maëstro zo prachtig fijn, en glanzend de Rondo-finale van „Eine Kleine Nachtmuzik" spelen, dat ook dit, dank zij de bijvalsbetuigingen, gebisseerd moest worden. Ten slotte een enthousiast dankwoord van de praeses van Sempre met bloemen hulde en een vriendelijk antwoord van de grote Mozart-dirigent Paum gartner. J. KORTMANN. Leidse Agenda ZATERDAG 8 DECEMBER. R.K. Instuif. Sint Nicolaasavond. Leonardushuis Haagweg, 8 uur nam. „De Sleutelspelers": „Vandaag is Morgen". Schouwburg 8 uur. Aoc. Ver. „Accordanto" Accordeon concert. Antoniusclubhuis, 8 uur. „Sempre Crescendo" Gala-concert. Kurhaus Scheveningen 8.30 uur. „De Zanger" Kanarietentoonstel ling. Hogewoerd 87. 10 uur v.m.— 10 uur n.m. ZONDAG 9 DECEMBER. „De Zanger" Kanarietentoonstel ling. Hogewoerd 87. 10 uur v.m. 6 uur n.m. MAANDAG 10 DECEMBER. K. O. Rotterdams Toneel. „De volle Waarheid" Schouwburg. 8 uur nam. Leidse Am. Fotografen. Ir. A. M. Overeynder. Doelen. 8 uur nam. Het Boekhuis. Alfred van Sprang: Hongarije. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. St Adelbertvereniging. Dr. J. H. Loenen over Augustinus en het Pla- tonisme. „Het Gulden Vlies", 8.15 u. nam. St. Jansschool: Ouderavond. „In den Vergulden Turk". 8 uur nam. Alg. Kath. Werkgeversver.: drs. C. J. J. de Wit over „De verantwoorde lijkheid voor de prijzen". „In den Vergulden Turk". 8 uur nam. DINSDAG 11 DECEMBER. Huish. en Gezinsvoorlichting. Mei. A. J. v. Nienes: Wat gebeurt er met ons belastinggeld? Levendaal 1, 8 u. nam. Apulische Gnathiaceramiek in Lei den. Lezing door dr. J. H. C- Kern, Rijksmus. v. Oudheden. 8 uur nam. K, O., Rotterdams Toneel: „De volle Waarheid". Schouwburg, 8 uur nam. Expogé. W. H. Offringa over Rem brandt. De Harmonie, 8 uur nam, WOENSDAG 12 DECEMBER. K. O-, Rotterdams Toneel: „De volle Waarheid". Schouwburg, 8 uur nam. Nieuw Jeugd Toneel. De beer en de Pasja", Schouwburg, 9 en 11 uur voorm. Prof. mr. F. M. bÉron van Asbeck ovc^r Suez- en Panamakanaal. Aca demie. kwart voor acht nam. Selskip „Fryslan". Fryske Sinte- klaesjoun. Opfiering fan „ït Hynste- middel" fan B. v. d. Veen. troch le den fan de tonielploech. Kofje mei sükerguod; spultsjes ensf. Jacoba- zaal Den Burcht, kwart voor acht nam. DONDERDAG 13 DECEMBER. Veran. Mobiele zend ij ontvang- apparatuur. Zaal Rehoboth, 8 uur nam. N.R.K.M. Kerstbii eenkomst. Pas toor Brans: „Verwachting en Vervul ling". „Gulden Vlies", 8.15 u. nam. VRIJDAG 14 DECEMBER VOLA. „Sterk- en zwakstroomka bels". Stadsgehoorzaal 8 uur nam. ZATERDAG 15 DECEMBER KVP-kringvergadering „De land bouwpolitiek der Regering". De Burcht 2.15 uur nam. JO-KVP. Tien-jarig bestaan. Pia norecital. Gulden Vlies. 8 uur nam. R.K. Instuif. Causerie door kape laan De Jong. Leonardushuis Haag weg, 8 uur nam. Acc.Ver. D.V.V. 27ste Jaarfeest. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN „Het leven van Buddha in de Kunst". Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 104 uur, zondags van 14 uur nam. Start V. De Lakenhal tot 10 decem ber. Lustrumtentoonstelling „Pro Pa- tria". Ned. Legermuseum tot en met 16 december; werkd. 105 uur, zon dags 15 uur. Fototentoonstelling. Prentenkabi net, Kloksteeg. Ned. Fotografen Kunstkring tot en met 31 december. Dienst der apotheken. Zaterdag 8 december zijn des middags-, des avonds en des nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apotheek Herdingh Blanken, Hóge Woerd 171, tel. 20002; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, WilheLminapark 8, Oegst geest, tel. 26274. Zondag 9 december is van 's mor gens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Herdingh Blan ken en Apotheek Oegstgeest. BIOSCOPEN. De films van de week van 714 dec. zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gek/urd: Casino: „Doctor at sea", en „De ro de schoentjes",, alle leeftij den. Lido: „Drum beat", 14 jaar. Luxor: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden. Trianon: „Gevechtsklaar", 14 jaar. Rex: „Johnny Concho", 14 jaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2